Eeuw geleden kwam wet tot stand tot aanleg van twee waterwegen Noordzeekanaal en Waterweg R'dam-Hoek: levensbelang OPRUIMING COR OLY COR OLY EXAMENS IO Niet improviseren met de kachels Vijftig] aar samen SERVICE-VERKOOP ƒ49 - reductie Joh. MEIJER Zn Polar schaatsen Faillissementen Havenberichten IJmondverenigingen vandaag en morgen Sport in de IJmond 5 Houten Noren Nooitgedagt Nieuwe Waterweg GRAMMOFOONPLATEN VERLICHTINGS-ORNAM ENTEN Philips producten speciaalzaak Plein 1945 no. 4 - IJmuiden telefoon 6561 Toekomst op een „STIJLGROEP"-KOSTUUM van 195.— Dames- en Herenmodes en -konfektie Kennemerlaan 36 - Tel. 4453 LEDEREN CAPS v a. 2.95 heeft het wel wt>: Vandaag is het een eeuw geleden, dat de wet tot stand kwam (Staatsblad no 4) tot aanleg van het Noordzeekanaal (dat in 1876 gereed kwam) en van de Nieuwe Waterweg (gereed gekomen in 1870). Wanneer in het jaar 1965 de nieuwe IJmuidense havenmond gereed zal zijn, wanneer de grootste massa goedschepen ter wereld vol geladen opvaren naar de Hoogovens in e's™. of naar de overslagbedrijven in Amsterdam, is het precies honderd jaar geleden dat in de duinen, tien minuten gaans van het Noordzeestrand, de eerste spade in de grond ging voor het graven van het Noordzeekanaal. Plannen voor een directe verbinding van de haven van Amsterdam met de Noord zee bestonden er al lang. De stoot tot de uitvoering van een definitief plan kwam van de zijde van de Duinwatermaatschap pij die in 1851 de eerste duinwaterleiding vanuit het grondbezit van mr. Jacob van Lennep, bij de Breesaap. naar Amsterdam bouwde. De man die tenslotte de uitvoering -van al deze werken mogelijk maakte was de Engelse Hertog van Portland. Alleen Engelse ingenieurs waren in die jaren in staat dergelijke grote waterbouwkundige werken uit te voeren. De Engelse inge nieur van de Duinwatermaatschappij was Bland W. Croker, protégé van de Duke of Portland. Die zelf en met zijn vrienden de financiële basis legde voor de aanleg van het Noordzeekanaal. Het kanaal werd niet gegraven om der wille van de waterhuishouding van Noord- Holland. Het had en heeft één primair doel: een directe waterweg te vormen van de Noordzee naar Amsterdam en Zaan dam. Die taak heeft het kanaal, dank zij de vooruitgang van de techniek tot op deze dag altijd op de beste wijze kunnen vervul len. Toen het gegraven werd was een diepte van 7.5 meter voldoende voor de grootste zeeschepen. Zeilvaart was in die tijd nog overheersend. En de breedte tussen de westelijke uitloper van het voormalige IJ werd destijds dan ook zo vastgesteld dat de zeilschepen de mogelijkheid zouden hebben bij westelijke wind te kruisen. Toen in 1896 de middensluis geopend werd had het grootste schip ter wereld de Campania een lengte van 200 meter en een diepgang van ruim 7 meter. In 1930, bij de opening van de Noorder sluis stonden de Normandië en de Queen Elisabeth op stapel; schepen van iets meer dan 300 meter lengte met een diep gang van nog geen 12.50 meter. scheepvaartweg met een diepte van 15 me ter alle schepen ter wereld een vrije vaart zal kunnen bieden. Over zijn gehele lengte wordt het Noord zeekanaal uitgediept tot 15.50 NAP het geen daar de waterspiegel zich in het algemeen op 0.50 meter NAP bevindt een bruikbare diepte betekent van niet minder dan 15 meter. Achter de sluizen, bij Velsen en verder voorbij de Velsertunnel, krijgt thans het kanaal een bodembreedte van 100 meter; gezien de noodzakelijke helling van het ta lud betekent dit een spiegelbreedte van 225 meter. In het oosten begint men bij de Amster damse Westhaven met het weggraven van een strook ter breedte van 85 meter aan de zuidoever. Tot ver in het Amsterdamse havengebied krijgt hier het kanaal een diepte van 15.50 meter NAP met op deze I diepte een bodembreedte van 135 tot 150 meter. En dit betekent een spiegelbreed te van 250 meter! En nog is dit niet het einde van de ver- ruiming van Nederlands grootste zee-J scheepvaartkanaal. Want voor de toekomst is er bezuiden de nieuwe oeverlijn alweer een strook van ongeveer 60 meter gereser- veer zodat op den duur het kanaal een breedte van meer dan 300 meter op de wa terlijn zal krijgen. Het Noordzeekanaal wordt het diepste, het breedste en het grootste van alle zee- scheepvaartkanalen. Wat de Rotterdamse Waterweg betreft moet worden gereleveerd, dat het bewuste wetsontwerp hoofdzakelijk was geïnspi reerd op de plannen van Pieter Caland, een waterbouwkundig genie. Evenals Amsterdam heeft Rotterdam lang moeten vechten voor een passende verbinding met de open zee. Onwil, maar ook de natuur met al haar grillen waren I moeilijk te nemen hindernissen. Zowel voor Amsterdam als voor Rotter dam was het besluit van de Staten Gene- raai, honderd jaar geleden genomen, een zeer gelukkig besluit, gezien de enorme belangrijkheid van beide waterwegen he den ten dage en voor de toekomst van Ne derland. Advertentie In de tegenwoordige tijd worden er sche pen gebouwd van meer dan 100.000 ton de scheepsbouw in Amsterdam is begon nen met het graven van een nieuw dok voor schepen tot 150.000 ton. Schepen die weliswaar nog geen 400 meter lang zijn maar die ruim 47 voet, d.i. 14,35 me ter, diep steken. En aangezien ook deze al lergrootste massagoedschepen het Noord zeekanaal moeten kunnen bevaren, ook in geladen toestand, wordt nu de voorhaven van IJmuiden, de toegangsweg tot het Noordzeekanaalgebied, vernieuwd, ver groot en verruimd, opdat van ver in zee tot diep in het hart van Holland, een zee- Advertentie Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 21 januari 1963 geëindigd het faillissement van: Reinier Johannes Kaptein, kaashandelaar in Haar lem, Schotersingel 155, uitgesproken dd 6 februari 1962, curator mr. .J. C. Smithuy- sen. advocaat en procureur in Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslij st is op 23 januari 1963 geëindigd het faillissement van de v.of Zaans Isolatiebedrijf „Plaza". gevestigd en kantoorhoudend in Zaandam, Schubert- straat 6 en de vennoten: Chr. Plooyer, in Zaandam, Blekerstraat 30 en C. Scheerman. in Zaandam, Schubertstraat 6, uitgespro ken dd. 18 april 1961, curator mr. C. J. Doo- renbos, advocaat en procureur in Wormer- veer. Bij beschikking van de arrondissements rechtbank in Haarlem van 15 januari 1963 is aan- de Naamloze Vennootschap Con structiebedrijf Klein N.V., gevestigd en kantoorhoudend in IJmuiden, gemeente Velsen, Bronsstraat 12. voorlopig surséan ce van betaling verleend, met benoeming van mr. G. J. Vermeulen, advocaat en pro cureur in Haarlem, tot bewindvoerder, ter wijl het verhoor van de schuldeisers is be paald op dinsdag 12 maart 1963 's middags om 2 uur. Bij beschikking van de arrondissements rechtbank in Haarlem van 15 januari 1963 is aan: Cornelis Grauwelman, wonende in Halfweg, gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Dubbele Buurt 38 en de Naamloze Vennootschap Grauwelman Co N.V., gevestigd en kantoorhoudend in Halfweg, gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Dubbele Buurt 38, voorlopig surséance van betaling verleend, met be noeming van mr. J. Verheus, advocaat en procureur in Haarlem, tot bewindvoerder, terwijl het verhoor van de schuldeisers is bepaald op dinsdag 12 maart 1963 des na middags om 3 uur. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Dagrun van Hull; Wexford, Boston, naar Zaandam; Den zo, Londen; Start, Londen; Orsa Minore, Safi, Helen, Londen; Helios, terug uit zee, bijlegger IJmuiden; Selenga, Klaipeda; Grebbestroom, Li verpool; Algol, Rotterdam; Montferland, Buenos Aires; Cheviot, Pepel, erts voor IJmuiden; Eem- l stroom, Londen; Congokust, Le Havre; Tika, Londen; Swift,. Londen; Jean E., Londen; Mor- bihan, Antwerpen; Olhorn, Uddevalla; Oosten- burgh, Rotterdam, voor IJmuiden; Garm, Dell~ zijl; Guarico, Rotterdam, bijladen IJmuiden; Thallo, Rotterdam; Josta, Rotterdam, naar pa pierfabriek Velsen; Henriette B., terug uit zee, bijlegger IJmuiden. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Pere grine van Londen; Aun, pmden; Axel, Manty- luoto: Bakala, Le Havre. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Vliestroom naar Londen; Helios, Newcastle: Escorpion, Antwerpen, van IJmuiden: Phidias, Rotteidam, Vechtborg, Groningen, kunstmest van IJmuiden; Oost-Vlieland. Vlieland. Terschelling, passa- giers en goederen; Delian Apollo, Noordzee, proelvaart; Helios, Newcastle; Parthenon, Rot terdam; Louise Emilie, Rotterdam; Panda, Lon den; La Paloma, Rotterdam, van Zaandam: Hijde, i Londen; Egret, Rotterdam; Gefle, Rotterdam; Alphacca, Londen; Mercurius H., Londen; Minos, Rotterdam; Albert Voegler, Bremen: Visten, Uddevalla; Henriette B„ Newport, slabs van IJ muiden; Julia Mary, Londen; Julien de Weert, Livorno; Lizard, Scheveningen, van Zaandam; Erik Blumenfeld, Norlolk, van IJmuiden. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Nina Borthen naar Antwerpen; Harrogate, Goole, walsmateriaal van IJmuiden; Wester-Eems, Huil; Windhuk, Antwerpen; Mynias, Hamburg; Dieck- sand, Antwerpen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). GROENTEVEILING BEVERWIJK. De prijzen van woensdag waren: prei 150-220; selderyknollen 3373; spruiten 80—130; boerenkool 2545; rode kool 40— 50; waspeen 22—54; winterpeen 30—55; uien 3045; witlof 90106. DONDERDAG 24 JANUARI Cultureel Centrum, 20 uur: H. Smit spreekt voor cactusvereniging „IJmond" over „Cactuscollecties in het Middellandse Zeegebied". Hervormd Jeugdhuis, Rembrandtlaan, 20 uur: Filmavond voor de jeugd van voet balvereniging ..IJmuiden" (WIJ). K.S.A.-gebouw, Beverwijk, 20 uur: Ont spanningsavond voor bejaarden. Na een matige eerste helft in de compe titie volleybal van de overgangsklasse- West is de IJmuider volleybalvereniging VCIJ de tweede helft goed begonnen. De ontmoeting tegen „The Smash (Castricum) werd gemakkelijk gewonnen. VCIJ speelde voorts in Beverwijk tegen „Tyfoon", een vereniging die weliswaar nog niet lang in de overgangsklasse uitkomt, maar die, me de door de aanwinst van enige nieuwe spe- Iers, beslist niet te onderschatten valt. Na dat de eerste twee sets door „Tyfoon" wer den gewonnen was VCIJ voldoende warm- gedraaid om de volgende twee s§ts voor zich op te eisen en kon, na een overigens weinig sfeervolle wedstrijd, toch nog met een gelijkspel huiswaarts kéren. Zaterdag avond vindt in het Gymnasium in Velsen de wedstrijd VCIJOVRA plaats. Advertentie VRIJDAG 25 JANUARI Hotel „Royal", Kennemerlaan, 20 uur: prof. dr. C. G. Egeler en dr. T. de Booy spreken over hun Andes-expeditie voor de „N.I.V.O.N." heeft in voorraad één der beste merken ver beneden de pr(js. LAARZEN, le kwaliteit, met imitatie- en origineel vacht. Lederen jassen, jekkers, vesten, handschoenen, wanten, lederen petten, oorwarmers. BREESTRAAT 108 - BEVERWIJK Zeer vaak, overdag en 's nachts loeit in de brand weerkazerne van Velsen de alarmsirene. Het geluid oringt in alle hoeken en gaten door. Het doet mannen van hun britsen springen, hun uitmonstering aanschie ten en naar de rode auto's rennen, die enkele tellen la ter zo snel als mogelijk is door Velsens straten en over Velsens wegen razen. Op weg naar de brand. Eén van de vele. Door de langdurige koudeperiode is alles „brand- rijp" geworden. De branden zijn niet alleen groter in aan tal maar meestal ook hevi ger. De lucht is kurkdroog en de huizen zijn kurkdroog ge stookt. Kachels worden dag en nacht boven hun capaci teit gestookt en uit dikwijls lang vergeten plaatsen sleept men toestellen aan die warmte kunnen verspreiden. Deze petroleumkachels, straalkacheltje of andere ap paraten zijn nog al eens de fect of worden her en der neergezet, zodat men ze om loopt. En weer ontstaat een brand. Of men zet een bran dende kaars gewoon maar op het hout in het keuken kastje om de afvoer te ont dooien. Of men richt de straal van de elektrische kachel uitgerekend op iets brandbaars. Of men laat de was drogen door die aan een rekje te hangen en ylak om de kachel te plaatsen. Dit zijn allemaal handelingen die het ontstaan van brand in de door koude gedesorga niseerde huishoudens in de hand werken. Men improvi seert maar raak op verwar- mingsgebied. Men sluit eigenhandig butagastoestel- len aan en laat dit niet doen Met deze takelwagen, voor zien van sneeuwkettingen, werden tientallen vracht wagens de opritten van de Velsertunnel op geholpen. UTRECHT. Kandidaatsexamen wis kunde en natuurwetenschappen A: R. H. Dietvorst (cum laude) (Tilburg); A. Bloem- sma (Tiel); J. de Bree (Roozendaal); A. T. Langsveld (Eindhoven); M. A. Leusink (Haaksbergen); A. K. van der Tuin (Hil versum); E: M. J. van Essen (Utrecht); F: G, van den Bosch (Maarssen); K: mej. I. W. van Ingen (Rotterdam), mej. Ch. D. Vertregt (Bloemendaal) en de heer T. K. J. van den Berg (Utrecht; L: Th. J. Hakke- steegt (Schagen). Doctoraal examen biologie: J. O. van Hemel (Hilversum). Doctoraal examen wis kunde: H. Keers (cum laude) (Utrecht); J. van Mier (Tilburg). Doctoraal examen na tuurkunde; J. Meijer (Kampen). Doctoraal examen sterrenkunde: E. P. J. van den Heu vel (cum laude) (Utrecht). Doctoraal exa men scheikunde: A. J. G. Bartels (Vier lingsbeek); A. J. Bastiaanse (Aalst-Waalre); J. R C. Holst (Den Haag); W. H. G. L. Linssen (Venlo); G. B. Vegt (Utrecht) en K. M. van der Waarde (Amersfoort). Doc toraal examen farmacie; J. A. M. in 't Groen (cum laude) (Dongen); J. M. H. A. Martens (cum laude) (Utrecht); W. A. van Seters (Voorburg). M.O.-biologie: P. A. Voogt (Utrecht). DEN HAAG. Examen belastingweten schappen (directe belastingen): D. A. J. Hoogenkamp. B-examen belastingweten schappen (invoerrechten en accijnzen): R- C. Tuk, beiden te Rotterdam. AMSTERDAM (Gem. Un.) Gepromo veerd tot doctor in de letteren de heer E. Velema, wonende te Uithoorn, op 'n proef schrift, getiteld „Het oriëntatiejaar van het lagre technisch onderwijs: een empirisch- pedagogisch onderzoek". DEN HAAG. Examen wiskunde K V mej. Th. M. Ceelen (Oss) en H. Dullemond (Winterswijk) J. M. Habets (Guttecoven), A. J. J. Husken (Almelo), Th. P. Klaassen (Nijmegen), Th. C. Jansen (Roermond), J C. Boekkooi (Emmen), F. A. Rimann (Al melo), H. Krutzen (Amby L). AMSTERDAM (Gem. Un.) Kandidaats examen Engels: mevrouw J. C. Ekkel-van Harte (Amsterdam). Doctoraal Engels: mej. I. H. R. Pissowotsky (Amsterdam) en de heer B. v. d. Horst (Hoorn) Kandidaats rechten: mej. M. G. F. v. d. Ven en W. E. J. Stut, W. E. Kulsdom, A. Komen. K. Philips en A. W. J. Buitenweg (Amsterdam) DELFT. Aan prof. dr. J. J. Koch is met ingang van 1 september 1963 op zijn verzoek eervol ontslag verleend als ge> woon hoogleraar in de afdeling der werk' tuigbouwkunde. door een vakbekwame in stallateur. Een brand ontstaat vaak zeer geniepig. Een te heet gestookte kachel doet het hout van de vloer ervoor haast onmerkbaar verkolen. Een beetje toevoer van zuur stof en het is weer raak. Branden die door genoemde oorzaken ontstaan kunnen dus worden voorkomen. Kijk de verwarmingstoestellen na voor het gebruik en plaats ze op verantwoorde plekken, zet kaarsen op een schotel tje, stook de kachel niet te hoog op en span lijnen om c.e was op te hangen, dan droogt het ook snel genoeg omdat de warmte naar bo ven trekt. Is er vuur bel dan meteen de brandweer (tel. 02550 6400) op. Hoe eerder een brand wordt gemeld, hoe sneller hij kan worden be dwongen. Iedere seconde telt. Vooral nu de brandweer auto's door de gladheid niet zo snel „uit de voeten" kun nen. De brandweerchauffeurs kunnen onder normale om standigheden op de Lange Nieuwstraat een snelheid van negentig kilometer ha len. Tegenwoordig houdt het met dertig al op. De extreme temperaturen en de snijdende wind hebben de vorst al 70 tot 80 centi meter diep de grond in ge drongen. Hier en daar zijn dan ook brandkranen bevro ren. Gelukkig lang niet alle 1700 in de gemeente Velsen. De putten staan onder gere gende controle van de brand weer, die ze waar nodig met spiritus ontdooit. Dat is tot nu toe een bruikbare metho de gebleken. Wel zijn de kranen door de sneeuw vaak moeilijk te vinden. En zij stuiven steeds weer onder. Dat bevriezen van brand kranen, die een meter onder de grond zijn aangebracht, De Velser brandweer moet in deze winter veel meer werk doen dan anders. en het steeds maar weer moeten schoonmaken van het wegdek is een drama dat misschien maar eens in de twintig jaar voorkomt. Dit probleem heeft de volle aan dacht. Zo worden de brand kranen bij vitale punten, zo als het ziekenhuis en grote brandgevaarlijke bedrijven, dagelijks nagekeken. Er is geen reden tot ongerustheid, zegt de brandweer. Het meeste heeft de Vel- sense brandweer in deze da gen aan de wagen die is uit gerukt met drie nevelspui ten. Deze kunnen meteen worden gebruikt. Er behoeft niet eerst gekoppeld en ge daan te worden. En tegen drie nevelstralen begint een brand niet veel. Hij wordt volkomen ingesloten. Zeer grote branden kunnen er mee binnen de perken worden gehouden. De nevelspuitwa- gen is door een mobilifoon verbonden met de kazerne. Aan vijvers en dergelijke heeft de brandweer nu niet veel. Er zit meestal maar weinig water tussen het grondijs en het bovenijs. Is de brandkraan onbruikbaar, bijvoorbeeld door buisbreuk, en is er geen buitenwater in de buurt, „dan moet het al erg hard gaan willen we het niet kunnen beperken met de nevelstralen", aldus de brandweer. „Maar die om standigheden zijn er in Vel sen niet. Van het grootse be lang is en blijft het meteen melden van een brand". Ook brandweerlieden krij gen het erg koud als zij, soms enkele uren, bezig zijn met een brand. Daarom zijn er in allerijl 24 (flatteuze) iismutsen aangeschaft, die men onder de helm kan dra gen. Tot de taak van de Velsen- se brandweer behoort ook het slepen van auto's die in de tunnel zijn blijven staan. Zo haalde de takelwagen, uitgerust met zware sneeuw kettingen, in één week tij dens vorst en sneeuwval, 52 wagens, meest zware, uit de Velser tunnel. Deze auto's waren niet in staat op eigen kracht tegen de bevroren opritten op te komen. Van die 52 waren er slechts 2 echt defect. De overige gle den gewoon terug. In de pe riode van 26 december tot 8 januari werd liefst 25.400 liter pekel in de tunnel ge strooid. Dat is dus rond 2000 liter per dag. Niet alleen waterleidingen en afvoerbuizen bevriezen. Ook gasleidingen. Het in gas aanwezige vocht zet zich als ijs af in de buis. Dit kan ver mindering van gasdruk een euvel waar velen over klagen ten gevolge heb ben. Het gemeentelijk gasbe drijf heeft tot nu toe steeds de normale gasdruk kunnen handhaven. Wél zijn een man of twintig van gas en water twaalf tot veertien uur per dag bezig met het ontdooien, ook door middel van brandspiritus, van be vroren gasleidingen, water leidingen, watermeters enzo voorts. Klachten worden uiteraard naar urgentie be handeld. Men mag blij zijn als men binnen een of twee dagen aan de beurt komt. De heer Johannes Post, Marconistraat 74, IJmuiden, is een vooral voor de oudere IJmuidenaren zeer be kende figuur. Tallozen ken nen hem als controleur maatschappelijk hulpbetoon van de gemeente Velsen. Op 30 januari zijn hij en zijn vrouw, Anna Post-Kramer, vijftig jaar gehuwd. Het echtpaar heeft een zoon en een dochter, zeven kleinkin deren en een achterklein kind. De heer Post is een ge boren Vlaardinger, mevrouw is afkomstig van Urk. Bei den zijn nu 72 jaar oud. Toen zij elkaar leerden kennen, in augustus 1907, stond me vrouw Post in een sigaren winkel in de Prins Hendrik straat. Johannes Post voer op de stoomharinglogger Silene IJM 141 Hij ging in 1903 al naar zee, als afhou- der op de haringlogger VL 145. Op zijn twintigste hield hij met varen op. Echter niet na, als een der eersten, aan de Visserij school het Staats- diploma stuurman op stoom- vissersvaartuigen te hebben behaald. „Aan dat diploma heb ik weinig gehad", zegt hij. Met de trawler IJM 52 Dordrecht, rederij Beheer en schipper Marinus van der Kuil, raakte hij eens in een hachelijke situatie. De IJM 52 werd zelfs als vermist op- gegeven Het vaartuig zou een voor die tijd lange reis van elf dagen maken. „We hadden op 200 mijl noord ten westen van IJmuiden gevist, 's Zaterdags zouden we naar huis gaan. In de nacht raak te de ketel lek. Tot drie keer toe werd-ie gerepareerd. Zonder resultaat. Een paar dagen dreven we rond in vliegend stormweer. Toen we dinsdag daarop nog niet bin nen waren, werden we als vermist opgegeven. Op don derdag echter, werden we binnengesleept door de En gelse trawler Clyde". Johannes Post werd na zijn vaartijd havenarbeider en in 1924 werd hij benoemd tot bedrijfsleider van de vis- losregeling. Zijn loopbaan bij de gemeente Velsen begon in oktober 1931. De heer Post werd aangesteld bij de con trole maatschappelijk hulp betoon. In 1955 werd hij ge pensioneerd. Hij was toen al enkele jaren maatschappelijk werker eerste klas. „Ontzet tend veel mensen kennen ons", zegt hij. „We hebben al veel cadeaus gekregen van mensen van vroeger". Het feest wordt woensdag 30 januari gevierd met een receptie van 18 tot 20 uur in de Petrazaal en verder thuis met de kinderen. De heer en mevrouw Post bij een deel van de bloemen en cadeaus die zij van kinderen, vrienden en bekenden kregen ter gelegenheid van hun gouden huwelijk.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5