Staatssecretaris Scholten voelt niets voor basissalaris auteurs II—Ir IB—B 1 kou gevat? m Nederlands Studenten Orkest WÊÊÊfBÊTWÊÊtMKBM DE PROGRAMMA'S Brand in beroemd Duits kasteel Leven op planeten in de melkweg? Verzending van zeepost Première bij Het Nationale Ballet Korte tournee van Mariemma NEGEN MUZEN DONDERDAG 24 JANUARI 1963 7 Stoffelijk overschot van Gaitskell gecremeerd Idyllevan George Ski bine Grote accuratesse en weldadige vaart ALS VOORNAAMSTE indruk van het concert dat het Nederlands Studenten Orkest gisteren in het Haarlemse Concertgebouw gaf namen wij mee, dat het haast niet te geloven is, dat deze prestaties werden geleverd door een orkest dat louter bestaat uit amateurs, die elkaar voor het overgrote deel enige weken geleden zelfs nog nooit ontmoet hadden. Er moet tijdens de repetities in Bergen wel bijzonder hard gewerkt zijn en daarbij zal de aan die repetities voorafgegane selectie wel buitengewoon streng geweest zijn. Anders had men, zelfs onder de kundige en uiterst accurate leiding van Jan Brussen, nooit zover kunnen komen. Rob du Bots David Koning Bk W nabeschouwingen VPRO-avond H. A. GOMPERTS EN H. KELLER VOOR DE AVRO NAAR DE WEST Twaal]duizend kijkers betaalden niet in 1961 David Koning Damshuizer De radio geeft vrijdag T elevisieprogramma „IK VERWERP niet de stipendia, wel een basissalaris van de staat", zei staats secretaris mr. Y. Scholten in een te Den Haag gehouden persconferentie, die de be windsman de gelegenheid gaf zijn algemene inzichten te geven in verband met het protest van de schrijvers tegen een te geringe steun van de overheid. De staats secretaris dacht wel aan een vergroting van het aantal stipendia in de toekomst, zover de begroting dat toelaat; ten aanzien van een algemene steunverlening nam hij echter een stellige, negatieve houding in. DE SCHRIJVERS vragen jaarlijks vijf tig stipendia a zesduizend gulden, vijfen twintig erepensioenen van hetzelfde be drag, steunverlening voor eerste uitgaven en subsidiëring van tijdschriften tot een totaal bedrag van ongeveer 1 miljoen. „Wie geen vreemdeling is in Jeruzalem weet 'dat het met vijftig schrijvers nog maar begint", stelde mr. Scholten. Het stipendia-principe is door de overheid er kend. Voor de eerste maal zullen enkele letterkundigen binnenkort een dergelijke tegemoetkoming ontvangen. Men zal ech ter eerst ervaring moeten opdoen en tot toepassing over de hele linie wilde de staatssecretaris niet overgaan. Volgens hem doet dat afbreuk aan de aard van het schrijversschap. „De schrijvers willen wel de voordelen van het vrije beroep, maar de nadelen ervan voorkomen". DE STAATSSECRETARIS zag overigens de problemen, die nu zijn opgeworpen, in de eerste plaats als een zaak tussen schrij vers en uitgevers. „Als men stelt dat de uitgevers tekort schieten mag men daar niet aan verbinden dat de overheid dat dan maar moet opvangen". Er is een duidelijk verschil tussen de toneelspeler en de musicus en de schrijver, de eerste twee zijn op ongeregelde vaste tijden in dienst van een instelling, hetgeen voor een schrijver niet geldt. Een advocaat kan ook niet zeggen: „Ik ben maatschappelijk be langrijk. Mijn inkomen moet aangevuld worden met steun van de staat". DE VCORSTELLING van zaken zoals die door het schrijverscomité wordt gege ven noemde mr. Scholten niet helemaal juist. Er staat voor 1963 een bedrag van f 543.000- voor letterkundige doeleinden op de begroting van O. K. en W., waar bij dan een aantal indirecte inkomsten, die schrijvers toevloeien van de overheid nog niet n aanmerking zijn genomen. Het be drag aan eregelden, opdrachten, reisbeur zen, prijzen, stipendia, subsidies aan tijd schriften en instellingen etc. ligt dus aan merkelijk boven de drie ton door het pro- tes:comité genoemd. De regering heeft ingezien dat er een aciterstand bestaat en in tegenstelling tot wit naar voren wordt gebracht is het be grotingsbedrag voor de letterkunde in stij- gng niet achtergebleven bij de algemene sijging. De kunstbegroting kwam in de bop van de laatste drie jaar op een 59 jercent hoger bedrag, terwijl de steun aan Adriaan Morriën de letterkunde in dezelfde periode met 65 percent steeg. Het strookt ook niet met de feiten als men zegt dat de adviezen van de Raad voor de Kunst niet worden uitgevoerd, al dus de bewindsman; principiële beslissin gen zijn genomen, het gaat slechts over de omvang waarmee er uitvoering aan kan worden gegeven. MR. SCHOLTEN heeft ter voorbereiding van het te volgen beleid adviezen van de Raad voor de Kunst gevraagd. Overigens zal dat beleid worden bepaald door de toe komstige regering, reden waarom de staatssecretaris voorbehouden moest ma ken. Hij wacht nu een nader memoran dum af van het comité Schrijversprotest. De overheid stimuleert het creëren van ere-functies, als in het buitenland op vrij grote schaal bestaan, niet. Zij acht dat een negentiende-eeuwse instelling. Sybren Polet Hans Andreus CRAILSHEIM (DPA, AP) —Een van de beroemdste Duitse kastelen, dat van Lan genburg in de deelstaat Baden-Wiirttem- berg, is vanmorgen vroeg voor een gedeel te in vlammen opgegaan. De brand brak kort na middernacht uit en verspreidde zich zeer snel. Tegen de ochtend waren de oostelijke en noordelijke vleugel benevens de klokkentoren uitgebrand. Pas na zeven uur was de brandweer, die zelfs vanuit Stuttgart versterking had gekregen, het vuur meester. De blussings werkzaamheden werden door de strenge vorst in ernstige mate bemoeilijkt. Vol gens een eerste raming bedraagt de scha de tenminste drie miljoen mark. Het kasteel is de verblijfplaats van prinses Margarita van Hohenlohe-Langen burg, de oudste zuster van prins Philip, de hertog van Edinburgh. NEW YORK (Reuter) De Amerikaan se sterrenkundige Lloyd Motz meent op wetenschappelijke gronden te kunnen zeg gen dat er „leven" is op de planeten in de melkweg. Hij verkondigde op de jaar vergadering van het Amerikaanse instituut voor ruimte-wetenschappen de theorie, dat er in de melkweg een zeshonderdmiljoen planeten kunnen zijn, waarop „een hoge graad van intelligent leven" kan voorko men. De melkweg heeft volgens hem naar schatting tweehonderdmiljoen sterren, die van hetzelfde type zijn als onze zon. Elke ster kan wel drie planeten „met leven" om zich heen hebben, aldus Lloyd Motz. LONDEN (Reuter) Het stoffelijk overschot van de vorige week overleden leider van de Britse socialistische partij, Hugh Gaitskell, is gisteren in Londen ge cremeerd. Tevoren was in de plaatselijke kerk van de wijk Hampstead een korte rouwdienst gehouden, die slechts door fa milieleden en vrienden van de overledene werd bijgewoond. Er waren meer dan hon derd bloemstukken, waaronder een van de Partij van de Arbeid. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten: ss „Wes- terdam" (30 jan.); Argentinië ms „Alnati' (29 jan.); Australië: ms „Nürnberg" (30 jan.); Brazilië: ms „Talita" (28 jan.); Brits- Oost-Afrika: ms „Indus" (27 jan.); Chili: ts „Werrastein" (31 jan.); Ned. Antillen: ss „Baarn" (30 jan.); Nieuw-Zeeland: ms .Kirribilli" (28 jan.) en ms „Port Melbour ne" (30 jan.); Suriname: ms „Chiron" (30 jan); Rep. van Z.-Afrika en Z.-W.-Afrika: ms „Windsor Castle" (27 jan.) en ms „Ja gersfontein" (30 jan.). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. HET NATIONALE BALLET heeft zijn repertoire uitgebreid met „Idylle" vhn George Skibine, die deze uit 1954 daterende pas-de-trois Vain ongeveer een kwartier onlangs zelf is komen instu deren. Doorgewinterde liefhebbers van de danskunst zullen zich ongetwijfeld uitvoeringen ervan herinneren door de choreograaf en zijn echtgenote, de balle rina Marjorie Tallchief, ook in ons land gegeven toen zij nog deel uitmaakten van het helaas verdwenen gezelschap /an de Markies de Cuevas. „IDYLLE" is een typisch voortbreng sel uit de romantische school, een lyrische anekdote zou men kunnen zeggen. Een wit merrieveulen laat zich uit haar speelweide meeslepen door een rijkversierd circus- paard, dat echter met zijn pluimen ook zijn aantrekkingskracht voor haar verliest, waarop zij terugkeert naar de wezenloos van verdriet achtergebleven zwarte vriend van haar jeugd. Men kan zich afvragen, waarom dansers zich eerst sprookjesach- «S DE VIER WERKEN, die op het pro gramma stonden, kregen alle een uitvoe ring, die .uitblonk door grote accuratesse en een weldadige vaart. Er werd enthou siast en met jeudig elan gemusiceerd; dat onze bewondering in de eerste plaats uit gaat naar Jan Brussen betekent niet, dat wij geen grote waardering zouden hebben voor de prestatie van de orkestleden af zonderlijk. Vooral het strijkerscorps kon zich meten met dat van vele beroepsor kesten. Dat bleek, na de inzet met het Io Vivat, al meteen uit de Suite voor strijkorkest uit Purcell's toneelmuziek bij „The Gor- dian Knot Untied". In de uitvoering van deze weinig bekende, maar prachtige mu ziek ontbrak volledig het voor amateur orkesten altijd zo karakteristieke dunne klankje; integendeel, er klonk een forse en volle strijkersklank, die in grote zui verheid voldeed aan alle eisen die men kan stellen. En dat, terwijl deze muziek allesbehalve eenvoudig is: ik zou niet graag gedwongen zijn te onderzoeken welke be roepsorkesten aan een redelijke uitvoering van deze muziek niet zouden toekomen. GEMAKKELIJK waren trouwens de drie andere stukken van het programma ook niet. De orkestbegeleiding van het tweede pianoconcert van Camille Saint-Saëns, de symfonietta voor klein symfoni%orkest „Spes patriae" van Marius Flothuis en Mozarts Pariser symfonie, KV 297 stellen aan een orkest grote eisen van slagvaar digheid en klankvermogen. Aan al die ei sen voldeed het in ruime mate, waarbij, alweer, vooral de strijkers uitblonken door zuiverheid van klank. Dat de symfonie van Mozart, vooral in het virtuoze laatste deel het hoogtepunt van dit programma werd bewijst het hoge niveau van het orkest. ALS ELK JAAR had men ook voor deze elfde tournee een solist geëngageerd en een compositieopdracht gegeven aan een Nederlands componist. De solist was dit jaar de jonge pianist Jan Wijn, de com ponist Marius Flothuis. De eerste trad op in het tweede pianoconcert van Saint- Saëns, dat hij uiterst virtuoos, voor ons gevoel soms iets te hardhandig, maar over het algemeen toch met grote muzi kaliteit speelde. Wij hopen deze thans negenentwintigjarige kunstenaar in de toe komst vaker te horen. De tweede schreef het reeds genoemde „Spes patriae", een driedelig stuk, dat weliswaar vakkundig gecomponeerd is, maar toch van te weinig eigen inventie blijk geeft om lang te kunnen boeien. Wij verwachten op een concert als dit geen bijzonder geavan ceerde muziek. Wij willen echter wel graag horen dat een nieuwe compositie althans enigermate een eigen gezicht toont. Dat eigen gezicht, die sprank van originaliteit, die voor een kunstwerk een voudig voorwaarde van bestaan behoort te zijn ontbreekt in dit werk volkomen. Niettemin moeten we ook voor het feit dat ieder jaar weer een nieuw Nederlands werk door het studentenorkest naar voren wordt gebracht dankbaar zijn. Voor de confrontatie van een breed publiek met hedendaagse werken doet het op die ma nier al het mogelijke. tig in dieren moeten veranderen teneinde menselijke gevoelens te kunnen uitbeelden; Het betrekkelijk ouderwetse van dit stijl beginsel wordt nog geaccentueerd door het lichtelijk laten meespelen 'véftf ïmitafieVe bewegingen. Even relatief zijn de positie ve kwaliteiten, met name de toepassingen van virtuositeit (gebatteerde sprongen, fouettés en manége) in dienst van de ge- voelsstemmingen. Het is een ietwat senti mentele aardigheid, op de ritmisch geva rieerde schetter-en-slagwerkmuziek van Frangois Sarette, in ieder geval bijz'onder dansant. Men behoeft niet enthousiast te zijn voor deze keuze om haar te kunnen billijken en begrijpen: de uitvoerenden hebben gelegenheid hun specifieke talenten te ontplooien, een nog altijd zeer groot deel van het publiek zal er stellig genoe gen aan beleven. Het succes bij de pre mière in Rotterdam (jongstleden maandag avond) was onmiskenbaar. De vertolking kan de vergelijking met de oorspronkelij ke vertoningen nog niet doorstaan, geens zins door technische tekortkomingen maar bij gebrek aan voldoende toneelpersoon lijkheid in de rolfiguren. Men mag echter verwachten dat Mariannna Hilarides en Ronald Snijders ook wat dat betreft deze oefenstof triomfantelijk meester zullen worden. VAN HET VERDERE programma, dat door het Kunstmaandorkest onder leiding van de „eigen" dirigent André Presser mu zikaal werd opgeluisterd, moet de herver schijning van „Les Présages" op de Vijf de Symfonie van Tsjaikofsky worden ver meld, in een nieuwe doch wederom wei nig gelukkige aankleding. Door verdere verzwakking van de symbolische allure wordt een anderssoortige abstrahering na gestreefd dan die waardoor deze choreo grafie van Leonide Massine als een mees terwerk kan worden beschouwd. Het zijn vooral de voortreffelijke verrichtingen van Sylvester Campbell, die de critische bezoe ker over deze teleurstelling heenhelpen. Met een bijzonder goed gespeeld frag ment van het drama, dat de Friese dich ter Douwe Tamminga schreef naar aan leiding van „De zaak Hogerhuis" begon het door Leen van Dam samengestelde programma „Friesland en de Friese be weging". Allerlei min of meer belangrijke verklaringen, in deze uitzending opgeno men, gaven ons, overeenkomstig de bedoe ling van de VPRO, een beter inzicht in het streven van de Friezen, hun eigen taal en cultuur te behouden en te bevorderen. Vooral door het slotgesprek werd deze grote documentaire, die zo mooi startte, een te sterk auditief programma. Met uitzondering van de door sterke filmscènes gesteunde beschrijving van enige Antwerpse kroegen, was de vierde aflevering van „Boeken aan het woord", waarin de Vlaamse schrijver Hugo Raes de hoofdpersoon was, ook meer geschikt voor radio dan voor t.v. Dat kwam voor al door de veel te lange samenvatting van zijn befaamde boek „De vadsige Konin gen". De door Jack Dixon gelezen delen van deze experimentele roman waren zon der de wat tegenstrijdige sfeerscènes van de (toch heus niet zo grauwe) Sinjoren stad goed genoeg. Ook wij vonden het jammer, dat de IDIL-criticus Piet Oomes, die het genoemde werk van Raes kraakte („Voor ieder sterk ontraden") geen ge- volg had gegeven aan de uitnodiging van Gerrit Borgers, aan deze boekbespreking deel te nemen. Het moge waar zijn, dat Raes een nogal negatieve kijk op de wereld heeft, zijn groot schrijverstalent en zijn onmiskenbare eerlijkheid verdie nen een heel wat betere partij, dan IDIL hem bood. De door Fred Hoyte uitstekend epre- senteerde jonge Franse chansonnier Clau de Nougaro maakte voor de V.P.R.O.- camera's zijn debuut in Nederland. Mede door de soms originele regie van Lies Westenburg, won Nougaro met de door hemzelf gedichte chansons ook onze geest drift. Het eenvoudige, maar daardoor wel licht zeer sterke chanson „Une petite fille GEDURENDE DE TWEEDE HELFT van deze maand maakt de Spaanse danseres Mariemma wederom een helaas te beperkte tournee door ons land. Wie ooit in de gelegenheid is haar optreden mee te maken moet dit zeker niet verzuimen. Zij is thans op het hoogtepunt van haar kunnen, zich onderscheidend van de meeste harer col lega's door de stijlzuiverheid, waarmee zij folkloristische motieven kunstzinnig in choreografische patronen uitwerkt. Men mag in haar, dunkt mij, daarbij ook in aan merking nemend de muzikale verfijning van haar castagnettenspel. de ware opvolg ster van La Argentinita zien. Bedrogen komt men slechts uit wanneer men anders zins bedrogen wil worden, namelijk door de namaakhartstochten in revuetrant. welke attracties men bij haar gelukkig niet behoeft te verwachten. Dit keer heeft zij zich omringd met een iets groter ensemble dan voorheen, dansers en danseressen van weliswaar niet uitzonderlijke doch behoorlijke kwaliteiten. MARIEMMA BESCHIKT ovêr een om- -ingrijke repertoire, waarin vrijwel alle regionale gij ^te^gkg, dansqp _j5£n,Spgnjg voorkomen."Ook nu Beeft zij aaaruit een representatieve keuze gedaan,waarbij men het slechts-kan betreuren dat -er zo weinig Baskische elementen tenslotte één harer beste specialiteiten in voor komen. Daar staat tegenover als conces sie aan het publiek een, gezien het pres tatieniveau in dit genre, te ruime hoeveel heid ,,flamenco"-nummers. Interessant in dit programma is de vergelijkingsmoge lijkheid tussen twee bolero's, één in de theatrale vorm der romantiek en de an der naar de aard der Aragonese boeren. Bijzonder fraaie resultaten heeft Mariem ma weten te bereiken met haar uiteenlo pende stileringen van passen en figuren uit het zigeunerrepertoire (met name in „Polo gitano" en „Orgia") en met ver rassende variaties van de „jota" in een vrije compositie op muziek van Turina. ALS BELANGRIJKSTE noviteit kan worden aangewezen de Fandango op 'n on langs in de archieven van het Escurial te ruggevonden muziekstuk van Padre A. So- ler uit de achttiende eeuw. Mariemma heeft hierop een pas-de-cinq gemaakt met toepassing van overgeleverde bewegings vormen. De fandango is voortgekomen uit oude hofdansen, zoals pavana en passaca- glia. Tal van regionale afleidingen hieruit zijn (als malaguena, murciana, granadi- na) bekend gebleven. Omstreeks 1750 ver scheen de fandango voor het eerst op de theaterplanken als een uitdagende paar- dans vol pantomimische hofmakerij, op grond waarvan zij vroeger eerst door de kerk werd veroordeeld en later als uitlaat voor overtollige emoties en energie juist aangemoedigd. Op een bekoorlijk boeiende wijze zijn die oorspronkelijke elementen in deze „reconstructie" verweven. Gebruike lijk in deze dans was het aangeven van de accenten met de hak, waaruit zich het „za- pateado met taconeo" heeft ontwikkeld, zo kenmerkend geworden voor de zigeu nerstijl en hier terecht toegepast bijwijze van cadens voor de soliste. Advertentie 20 cent per roi In haar televisieserie „Litteraire Ont moetingen" zal de AVRO, in aansluiting op het programma over Indisch-Neder- landse schrijvers, op de woensdagen 6 maart en 17 april aandacht wijden aan de eigen letterkunde van Suriname en de An tillen. Met het oog hierop vertrekken op zaterdag 26 januari de heren H. A. Gom- perts, samensteller, en H. Keiler, regisseur, voor drie weken nar de West om ter plaat se interviews af te nemen en filmopnamen te maken. Met medewerking van de Stich ting Culturele Samenwerking met Surina me en de Nederlandse Antillen (Sticusa) hoopt men twaalf van de belangrijkste in heemse schrijvers te kunnen benaderen. In 1961 hebben zeker 12.000 tv-bezitters hun kijkgeld niet betaald. In 1957 was het aantal wanbetalers nog maar 1500. Dit staat onder meer in de Memorie van Toe lichting die een wetsontwerp tot wijziging van de Wet op het Kijkgeld vergezelt. De wijzigingen die worden voorgesteld, rege len onder meer het strafbaar stellen van het niet betalen van kijkgeld en bevoegd heden van opsporingsambtenaren van de P.T.T. Het wetsontwerp is bij de Tweede Kamer ingediend door staatssecretaris Scholten, minister Korthals en minister Zijlstra. Mariemma treedt op 25 januari aan staande in Arnhem op, 26 januari in Den Jiaag,. 29 en 30 ,-jgnuari,in Tilburg, en, 2 februari in Sittard. Kunstveiling in Amsterdam Op de eer ste dag van een kunstveiling van Mak van Waay te Amsterdam hebben twee landschappen van de 17de eeuwse Vla^ ming P. van Avont tezamen tienduizend gulden opgebracht. Een klein kerkinte rieur van J. Bosboom werd voor 4600 gul den afgemijnd. Twee schilderijen zei lende koopvaarders van de Rotterdamse 17de-eeuwse marineschilder C. Bouw meester kwamen tot 5.000 gulden. Een bloemenmand van Isaac Israels bracht 3100 gulden op. Een stadsgezicht van Kas par Karsen 5400 gulden; een ijsgezicht van Ch. Leickert 2350 gulden; een paar kleine stukken van dezelfde schilder 3600 gulden; een strandgezicht van H. de Meyer 5000 gulden; een landschap van Constant Permeke voor Belgische rekening ge kocht 15.000 gulden; een stadsgezichtje van Bolsward van C. Springer ging van de hand voor 3200 gulden; een grisaille toegeschreven aan Willem van der Velde 6600 gulden. Critiek op Von Karajan Het blad „Das neue Oesterreich" heeft scherpe kritiek geleverd op Herbert von Karajan als directeur van de Staatsopera. Het blad dat in dergelijke kwesties reeds meer als spreekbuis van invloedrijke kringen heeft gediend, schrijft in een hoofdartikel o.a dat men in de tijd van een half seizoen nog geen tien avonden heeft gehoord van „de grote dirigent die men wilde behou den" en waarvoor men „de wat minder grote operaleider Von Karajan op de koop toe nam". Het blad geeft Karajan er de schuld van dat befaamde dirigenten niet meer naar Wenen komen omdat hun geen tijd voor proefspelen werd gegeven, dat het Mozart- en Strauss-repertoire aan het toeval werd overgelaten, dat dure toneel inrichtingen als voor de „Tannhauser" na twee opvoeringen al weer afgedankt wer den, kortom dat er maar op los geïmpro viseerd werd. Destijds is Böhm voor ge ringer fouten aan de kant gezet, aldus het blad. Tentoonstelling in het Postmuseum. Tot en met 14 februari 1963 is in het Post museum, Zeestraat 82, Den Haag, een kleine expositie ingericht van postzegel ontwerpen met. de beeltenis van koningin Wilhelmina. Op deze tentoonstelling zijn onder meer te zien de zegels van het tien jarige koninginnetje met hangend haar het omstreden ontwerp van bouwmeester De Bazel ter herdenking van de onafhanke lijkheid in 1913 en verschillende andere ontwerpen die gedurende meer dan een halve eeuw gemaakt zijn door bekende kunstenaars als Willem van Konijnenburg, Jan Veth, mevrouw E. Reitsma-Valenga Fokko Mees, Pijke Koch, Sem Hartz. Eén der'meest markante Is wel het ontwerp voor een koninginnezegel in oorlogstijd (1944), door de onlangs overleden prof. J. B. Romein in Engeland vervaardigd, waarbij de kunstenaar met nadruk de „Moeder van het Verzet" heeft uitgebeeld, Pinter in Amsterdam. De Amsterdam se première op vrijdag 1 februari aan staande in het Nieuwe de la Mar Theater van „De Collectie" en „Een beetje pijn" van Harold Pinter is in verband met de komst van de schrijver verplaatst naar zaterdag 2 februari. was inderdaad het hoogtepunt van deze uitzending. Naast de vier maanden oude t.v.ibaby Richard Giltay en zijn moeder stelde dok ter van Swol o.m. het kleine meisje Yvonne de Haan aan ons voor, een dubbel gehandicapt kind, dat in het Gooise kin derziekenhuis een revalidatieproces onder ging. Het geluk, dat dit nog invalide meis je, dank zij veelomvattende medische hulp vond, straalde vanachter haar brille- glazen door tot in de huiskamer. En dat geluk bevestigde de grote zin van al het werk, dat voor de lichamelijk en geeste lijk misdeelde medemensen wordt ver richt. RADIO VERONICA De regering staat op het standpunt dat verstoring van de internationale verdeling van de frekwenties voor radio-uitzendin gen ontoelaatbaar is. Het feit dat Radio Veronica buiten Nederlands territoir is opgesteld, brengt moeilijkheden van aller lei aard met zich, en dat is de reden van dat maatregelen van overheidswege inzake Radio Veronica op zich laten wachten. Bij het ministerie van Justitie is dit probleem nog in studie. Dit is het ministeriële ant woord op vragen, zoals het is vastgelegd in het eindverslag, dat de vaste commissie voor Verkeer en Waterstaat uit de Tweede Kamer uitgebracht heeft op de begroting. HILVERSUM I 402 m. 746 kc.s. 7.00 VARA. 10.00 VRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 2300-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek (Om 7.35 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied. 8.18 Lichte gram mofoonmuziek. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Klassieke grammofoonmuziek. (9.35-9.40 Waterstanden). VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Strijkkwar tet (gr.).: klassieke muziek. 11.40 Orgel spel. AVRO: 12.00 Lichte orkestmuziek. 12.20 Regeringsuitzending: Voor de land bouw. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Sport en Recreatie, afge wisseld met grammofoonmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, eventueel ac tueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beurs berichten. 13.30 Lichte orkestmuziek en zangsolist. 14.00 Hobo en harp: klassieke en moderne muziek. 14.25 Jeugdboeken- schouw. 14.45 Omroepdubbelkwartet: Gees telijke liederen. 15.00 Hou je aan je woord, literaire quiz. VARA: 16.00 Ramblers Hit Parade 16.30 Voor de zieken. 17.00 Tijd voor teenagers. 17.50 Actualiteiten. 18.00 Nieuws. 18.15 Politieke uitzending. 18.25 Lichte orkestmuziek en zangsoliste. 18.50 Onder het mes, praatje. 19.00 Voor de kin deren. 19.10 Kinderkoor. VPRO: 19.30 To- Aéëlmuziek (gr. 19.50 Daarom.lezing. 20.00 Nieuws. 20.05 Gezinsleven in Frank rijk;, vraaggesprek. 20.20 Viool en piano: moderne muziek. 20.40 Boekbespreking. 20.50 Wereld in beweging, praatje. VARA: 21.00 Tango-Rumba-orkest en zangsolisten. 21.35 1903, documentaire over de spoor wegstaking. 22.15 Buitenlands weekover zicht. 22.30 Nieuws. VRO: 22.40 Waarom wonen wij zoals wij wonen? gesprek. VARA: 23.00 Socialistisch nieuws in Es peranto. 23.10 Spontane reacties: muzikale discussie. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. kc.s. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-berichten. 7.10 Dagopening. 7.25 Klassieke grammo foonmuziek. 7.45 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Idem. 9.00 Voor 'de zieken. 9.35 Grammofoonmu ziek. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Grammo foonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Ba riton en piano. 11.15 Programma vooroude re luisteraars. 12.00 Lichte grammofoon muziek. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Licht ensemble. 12.53 Gram mofoonmuziek, eventueel actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Per plaat door Grie kenland. 13.45 Lichte grammofoonmuziek. 14.05 Schoolradio. 15.25 Klassieke gram mofoonmuziek. 15.45 Licht instrumentaal trio. 16.15 Duizendschoon, praatje. 16.30 klassieke muziek. 17.00 Voordracht. 17.20 Lichte grammofoonmuziek. 17.40 Beurs berichten. 17.45 Lichte grammofoonmuziek. 18.00 Koninklijke militaire kapel. 18.20 De hangmat, een programma dat schommelt. 18.50 Regeringsuitzending: Uitzending voor de middenstand. 19.00 Nieuws en weer- praatje. 19.10 Pianospel: lichte muziek. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte grammo foonmuziek. 20.10 Prisma, gevarieerd pro gramma. 21.15 Geestelijke liederen. 21.45 Kommentaar en discussie, reportage van een streekdag in Twello. 22.00 Operette ouvertures (gr.). 22.30 Nieuws. 22.40 Wijd als de wereld, lezingen. 23.00 Moderne kamermuziek. 23.15 Lichte grammofoon muziek. 23.35 Spirituals (gr.). 23.45 Lichte grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.35 Fanfaremuziek. 12.50 Beursberichten. 13.00 Nieuws. 13.15 Licht programma. 14.00 Nieuws. 14.03 School radio. 15.45 Lichte muziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Klassieke Amu sementsmuziek. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Radiokroniek. 19.00 Nieuws. 19.40 Vlaamse zang en dans. 20.00 Amusements muziek. 20.35 Theaterkroniek. 21 00 Amu sementsmuziek. 21.45 Volkskunde. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 22 35 De ze ven kunsten. 23.00 Nws. 23.05-23.45 Klas sieke muziek. VOOR DONDERDAG KRO: 14.30 3/4 in de midd g, een geva rieerd programma voor de vrouw. 15 15 Pauze. 15.30-15.45 Voor de kinderen 19.30 Kijk op kunst. NTS: 20.00 Journaal 20 20 Cyrano de Bergerac, heldencomedie. 24.00- 0.05 Journaal. VOOR VRIJDAG AVRO: 19.30 Rooster...!, actualiteiten, wetenswaardigheden en muziek. NTS 20.00 Journaal en weeroverzicht. AVRO: 20.20 Televizier. 20.30 Onze vriend Higgins, TV-film. 21.00 Music Hall, gevar. program ma. 22.00 De vernietiging van de India nen, documentaire (deel I). NTS: 22.35- 22.40 Journaal. L

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7