Tweede Kamer akkoord met grondwetswijziging OPRUIMING Vragen in Kamer over Rotterdams drinkwater KABOUTER DRIFTKOP m Pc >lle, Pe :I1 i en Pï ngo bondig AGE en Leeftijdsgrens voor lidmaatschap der Kamers wellicht struikelblok Meisje door machine gescalpeerd Zeven doden in het verkeer Bouw-aanvragen blijven twee jaar liggen Verkeersopvoeding voor ouders van kleuters Geen verandering Fa. B. J. VAN HEMT VRIJDAG 25 JANUARI 1963 2 bij IJs op IJselmeer is gevaarlijk Haarlem Geen petroleum mengen Velsen-IJ muiden Beverwijk -V - I"' Aa-Be PLAIDS Zaalberg 195 x 145 100 WOL 41.75 M m Hartekreet uit Amsterdam Keiler Macdonald dagen koelkastactie 55. „Lieve hemeltje, wat een golf! Dat doet me denken aan de Golf van Biskaje, toen.Nee maar, Polle, hoe heb ik het nou, je moet het stuur toch niet loslaten!" „Bingo, het lijkt wel of Zeerob iets in zijn baard mom pelt. Wat zegt die eigenlijk?" „Als je kleren niet nat zouden worden, was het hier eigenlijk wel erg grappig. Zie je Zeerob daar, die neemt één golf helemaal voor zich zelf. de fijne Franse keelpastille ontsmet-verzacht verfrist WERKRAPPORTEN (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren alle loor de regering voorgestelde wijzi gingen in de grondwet aanvaard. Daar mee is echter nog niet alles gezegd over het lot dat deze voorstellen is beschoren op hun verdere parlementaire weg. Zij gaan nu naar de Eerste Kamer en daar na, in juni, komen zij opnieuw bij beide Kamers in behandeling. Inmiddels zijn dan verkiezingen gehouden en de nieuwe Kamers kunnen de ontwerpen slechts aanvaarden met een tweederde meerderheid. Dat wil dus zeggen dat dan het aantal voorstemmers tenminste tweemaal zo groot moet zijn als het aantal tegenstemmers. De meeste inge diende voorstellen zullen ook dan wel aangenomen worden. Maar in één geval zal het een dubbeltje-op-zijn-kant kun nen zijn. In de Tweede Kamer stemden gisteren lamelijk de leden van de P.v.d.A. en de P.S.P. tegen het voorstel om de leeftijd voor de verkiesbaarheid voor de Eerste Kamer te handhaven op 30 jaar. Deze fracties beschikken nu over éénderde van het aantal stemmen in de Kamer. Indien zij na de verkiezingen versterkt uit de stembus komen en hun aanvankelijke me ning handhaven haalt het voorstel niet de vereiste meerderheid. Dat zou dan auto matisch betekenen dat ook de Eerste Kamer te maken krijgt met de lagere leeftijdsgrens die reeds voor de Tweede Kamer is voorgesteld, namelijk 25 jaar. Wanneer de leden van de Eerste Kamer daar niet van gediend zijn, kunnen zij Advertentie Seeöang138 MQ b/$RÏEH, aan die 25-jaar-grens de nekslag toebren gen. waardoor de zaak niet alleen voor de Eerste, maar ook voor de Tweede Kamer van de baan is. Als de Eerste Kamer wél voelt voor verlaging van de minimumleeftijd voor haar lidmaatschap kan zij het 30-jaar- voorstel verwerpen. Dat kan al aanstonds in eerste lezing gebeuren. Menigeen spe- 'eert daar dan ook op. Men zou kunnen Igen dat het voorstel is ingediend enkel en alleen om door de Eerste Kamer te worden verworpen. Prof. Vondeling (P. V. D. A.) nam het minister Toxopeus kwalijk dat deze methode was gekozen. Op die manier maakt namelijk de Eerste Kamer de dienst uit, meende hij. Prof. Vondeling had gisteren geen succes met een amendement om de minimumleeftijd nog verder te verlagen en voor beide Kamers op 23 jaar te stellen. De Kamer wees dit van de hand met 68 tegen 37 stemmen. De verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd van 23 tot 21 jaar leverde geen moeilijkheden op. Dit wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, evenals de schrapping van Nieuw-Guinea uit de grondwet. Hoofdelijke stemming was evenmin nodig bij de verandering van de bepalingen over de troonopvol ging. We! werden hier twee amendementen ingevoegd. Niet alleen ten aanzien van een koningin, maar ook van een koning zal een huwelijk dat zonder overleg met de Staten-Generaal wordt gesloten, voor taan dezelfde gevolgen hebben. Dat geldt ook voor een prins of prinses. Het aangaan van zo'n huwelijk heeft voor het bezit van en de opvolging tot de Kroon het zelfde gevolg als overlijden. Deze nieuwe bepaling, door prof. Oud (V.V.D.) als voorzitter van de betrokken Kamercom missie uitvoerig toegelicht, werd eenstem mig aanvaard. Niet alleen was het hier te doen om een gelijke behandeling van man en vrouw, maar ook om een ver betering van de positie der kinderen uit een goedgekeurd eerste huwelijk van een prinses die later zonder goedkeuring her trouwt. Prof. Oud sprak in dit verband van „finctief overlijden." De burgemeester van Urk en de rijks politie wijzen er op dat het ijs op het IJsselmeer niet meer veilig is. Het is ze ker niet verantwoord dat automobilisten met auto's op het ijs naar Urk rijden, zo als in de afgelopen dagen vaak is ge beurd. Er zijn op verscheidene plaatsen grote gaten in het ijs ontstaan, soms van vijf of tien meter breed. c Stadsschouwburg, tót en met zondag 20 u.: Toneelgroep Theater met „Koningin Elizabeth" van Maxwell Anderson. Regie: David Gilles. Concertgebouw, vandaag 20.15 u.: Het N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends. Solisten: Jan Hesmerg, viool en Eduard Biele, cello. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Een meisje met sex-appeal", 18 j. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „Getuige charge", 14 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Eddie schiet met scherp", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Het spook van de opera", 14 j. Minerva, vandaag 20.15 u.: „De vreem deling" (Bijzonder kerkewerk Hervormde gemeente). Zaterdag 20 u.: „Alamo", 14 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „De over val" en „Zoo", a.l. Roxy, 14.30, 19 en 23.15 u.: „Maciste con tra Maciste", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Eva", 18 j. Monopole (Zandvoort), 20 u.: „De in- snprfpiir" 14- i TENTOONSTELLINGEN Frans Hals Museum (Gr. Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse School van de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks geopend van 1017 u., zondag van 13— 17 u. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein), Expositie van tekeningen van Paula NieuwenhuisThies. Tot en met 31 lanuari. Dagelijks geopend van 10-18 u en van 20-22 u. Klassiek grammofoonplaten- concert van 21-22 u.: Haydn. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen van J. van Gaag. Tot en met 28 januari Dagelijks geopend van 917 u. en tijdens "ie klassieke grammofoonplatenconcerten op maandag, woensdag en vrijdag van '8—20 uur. Teylers Museum (Spaame 16): Tekenin gen Holland Italiaanse en Franse School '8de tot en met de 19de eeuw Schilderijen ïit de 19de en 20ste eeuw. Dagelijks (be- alve maandag) geopend van 11—15 uur rste zondag van de maand 1315 uur Museum Huis van Looy (Kleine Hout weg 103, ingang Kamperlaan), Groepsten toonstelling van werken van leden van „Kunst zij ons doel". Dagelijks geopend van 10—17 u. en zondag van 14—17 u„ vrij dag ook van 2022 u. Tot en met 10 fe bruari. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva" (Raam- vest): Iedere avond geopend van 202 u. Van 2123.15 u.: Cabaret door Fiet en Frans Koster. Marian Berk en Han Reizi ger (piano). Maandagavond besloten voor stelling. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vandaag). Het is gebleken dat men de laatste we en, vooral op het platteland, tractorpe- roleum en lichtpetroleum die gebruikt vordt voor het stoken van oliehaarden, vermengt, om zodoende een grotere hoe veelheid olie voor stookdoeleinden te krij gen. Een der grote oliemaatschappijen ont raadt dit vermengen ten sterkste, aange zien dit mengsel een ontploffing kan doen ontstaan. tt VRIJDAG 25 JANUARI City, 20 u.: „Een nacht van liefde". Rex, 20 u.: „Eenzaam zijn de ohtem- baren". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Expositiezaal, Heidestraat, 19 tót 21 uur: Tentoonstelling „Oom Onno's wereldreis in tekening en schildering". Openbare leeszaal, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 2130 uur; bovenzaal „De Brulboei", Kanaalstraat 228c: 16 tot 18 en 19 tot 20.30 uur; filiaal Wjjkerstraatweg 77, Velsen-Voord: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur; filiaal Wüstelaan 79, Santpoort: 19 tot 21 uur. R.K. leeszaal, Willemsbeekweg no. 96: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 uur; Jozefhuis, Banjaertstraat, Velsen-Noord: 14 tot 17 en 19 trt 21 uur; filiaal Wüstelaan 79, Sant poort: 19 tot 21 uur. ZATERDAG 26 JANUARI City, 19 en 21.15 u.: „Een nacht van liefde". Rex, 20 u.: „Eenzaam zijn de ontem- baren". Pieter Vermeulenmuseum: Zie onder vrijdag. Expositiezaal, Heidestraat, 14 tot 17 u.: Tentoonstelling als vrijdag. Openbare leeszaal: 10 tot 12 30 en 14.30 tot 17.30 uur: filiaal Velsen-Noord: 10 tot 12 en 14 tot 17 uur; filiaal Santpoort: 10 tot 12 uur. R.K. leeszaal: 10 tot 12 en 14.30 tot 17.30 uur; Velsen-Noord: 10 tot 12 en 14 tot 17 uur; filiaal Santpoort: 10 tot 12 uur. VRIJDAG 25 JANUARI Kennemer Theater, 20 u.: „De muis die brulde" (Eén voorstelling). Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De over val" (Tweede week). W.B.-Theater, 20 u.: „Flaming Star". ZATERDAG 26 JANUARI Kennemer Theater, 20 u.: „Hel van Bir ma"; 23.30 u.: „Haar bekentenis". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De over val". W.B.-Theater, 20 u.: „Flaming Star". cc- Het Tweede-Kamerlid ir. S. A. Posthu mus heeft aan de ministers van Verkeer en Waterstaat, van Binnenlandse Zaken en van Sociale Zaken en Volksgezondheid schriftelijke vragen gesteld over de kwa liteit van het Rotterdamse leidingwater. Hij vraagt of de ministers bereid zijn in een korte nota mede te delen welke maat regelen zijn en worden genomen om dit „ernstige euvel" te voorkomen of te ver helpen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben medegedeeld dat het provinciaal bestuur van Zuid-Holland geen bevoegdhe den heeft iets te doen aan de situatie waar in het Rotterdamse drinkwaterleidingbe- drijf nu verkeert. De waterleidingswet heeft het ingrijpen aan de Kroon voorbe houden. Op alle mogelijke manieren tracht men in Rotterdam aan „goed" water te komen. Tankboten laden in Scheveningen water, in Schiedam distribueert men water, dat uit Pijnacker is gehaald. De commandant van de vliegbasis Ypenburg heeft twee tankauto's beschikbaar gesteld, die op tien plaatsen in Delft stadsduinwater uit Den Haag verstrekken aan diegenen, die op een zoutloos dieet zijn aangewezen. Een Schiedamse frisdrankenindustrie krijgt iedere dag per tankwagen veertig duizend liter uit Den Haag. De grote in dustrieën kampen met grote moeilijkhe den, vooral doordat men de stoomproduk- Een 16-jarig meisje is in een textiel fabriek in Hengelo met haar haar in een machine geraakt. Het haar wikkelde zich rond een as. Voordat de machine kon wor den stilgezet, werd ongeveer de helft van c' haardos van het meisje met de hoofd huid afgerukt. Zij is met zeer ernstige hoofdwonden in een ziekenhuis opge nomen. Advertentie Grote Houtstraat 62 en 67 - Tel. 10657 - 12839 tie niet op peil kan houden. Vandaar de grote inspanningen die de industrieën zich getroosten om maar aan zoet water te komen, zoals Shell Pernis, die al twee tankschepen met zoet water over zee uit IJmuiden heeft laten komen. Het slechte water heeft tot gevolg dat er in Rotterdam en omgeving een grote vraag naar dranken bestaat. Koffie en thee zijn ijlings vervangen door sinaasap pelsap en bier. Overigens is er de laatste dagen een lichte verbetering gekomen in de kwaliteit van het Rotterdamse drinkwater. Het zout gehalte was iets minder geworden, hetgeen betekent dat meer water van de bovenri- vier is afgekomen. Maar men zal nog moe ten afwachten of deze geringe verbetering inderdaad blijvend zal zijn. In de Rademakerstraat te Soesterberg zijn twee auto's frontaal op elkaar gevlo gen, waarna twee andere wagens er weer bovenop reden. De 48-jarige Engelsman C. H. Goats werd dood uit de wrakstukken gehaald. De heer M. P. Schellevis uit Soest- duinen werd ernstig gewond naar het zie kenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort vervoerd, waar hij later is overleden. B'ij 't oversteken van de kruising Wern- houtseweg-Lentsebaan te Zundert is de ^es-rjarige H. Vriens uit Zundert door een. auto aangereden. Hij was vrijwel op slag dood. In het ziekenhuis St. Annadal te Maas tricht, is de 73-jarige C. Schreuder uit Maastricht overleden aan de gevolgen van een aanrijding op de Franciscus Romanus- weg. Hij werd bij het oversteken van de rijweg aangereden door een scooter. In Helden is de 42-jarige ongehuwde P. Steers, toen hij met zijn fiets de weg over stak, door een achteropkomende personen auto aangereden. Hij was op slag dood. Op de driebaansweg Breda-Tilburg in de gemeente Gilze-Rijen is een verkeersonge luk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 29-jarige R. M. Peeters uit Weert. De heer Peters is met een geladen tank auto door tot nu toe onbekende oorzaak te gen een boom gebotst. In het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam is aan de gevolgen van een aanrijding overleden de 64-jarige bezorger J. N. Keij- ser uit de Maasstad. •jtó'vV» 58-59. Toen kon het feest beginnen. Er waren allerlei leuke dingen bedacht met wedstrijden, waaraan alle kabouters kon den meedoen. Eén daarvan was de zeepkistenwed strijd, die op de helling van een heuvel gehouden werd. De wagentjes hadden al lemaal een eigen nummer, en telkens moesten er twee tegelijk vertrekken. Er waren mooie prijzen uitgeloofd voor de winnaars. Kabouter Driftkop was ook van de par tij. Hij zat in het wagentje nummer vijf, en wachtte vol spanning op het vertrek sein. En hoep. daar snorden de twee me dedingers de helling af! De sleepboot „Gele Zee" heeft een kustvaarder (waarschijnlijk de Zweed se „Thuntank"), waarvan alleen de kiel nog boven water steekt, naar Europoort gesleept. Aangenomen wordt, dat zich nog een groot aantal verdronken opvarenden aan boord van het Zweedse schip bevindt. Foto: Het rampschip, omringd door de „Gele Zee" en de bergingsvaartuigen „Bruin- visch" en „Walrus" (Van onze Amsterdamse redacteur) „De distributie van het bouwvolume is uitgegroeid tot een nationale ramp. Het aantrekken van buitenlandse vestigingen, die, al dan niet in samenwerking met be staande Nederlandse bedrijven, een afzet gebied in de Euromarktlanden willen vin den, is vrijwel onmogelijk geworden". Dit zei ir. N. Snijders, directeur van de Dienst Havens en Handelsinrichtingen te Amster dam. „Aanvragen voor bouwvolume blij ven in Den Haag twee jaar liggen eer er goedkeuring komt. In de ons omrin gende landen kan een bedrijf, dat van daag beslist om te gaan bouwen, morgen beginnen. Daar begrijpt men maar al te goed, welke rol de tijd speelt in de con currentiestrijd". Ir. Snijders gaf ten stadhuize een over zicht van de terreinuitgifte in het in'ont wikkeling zijnde industriegebied rond de westelijke havenbekkens van Amster dam. Behalve enige Nederlandse bedrij ven, zoals de ijzerhandel Bernet, Schen ker en Co's Veembedrijf en Beers n.v. welke laatste firma een distributiecen trum wil bouwen voor de door haar ge- importeerde en geassembleerde Zweedse vrachtauto's, hebben ook enige buiten landse bedrijven Amsterdam uitverkoren. Daarbij is de Noorse onderneming Frio- nor. die er een distributiecentrum voor diepvries-vis, bestemd voor de Euro- markt, wil vestigen. Naast dit bedrijf wordt gevestigd de Deutsch-Amerikani- sche Isolations. Voorts zal de Scientific Corporation uit Philadelphia een fabriek bouwen voor analyseerapparaten voor de chemische industrie. De Nederlandse Raf finaderij van Petroleumprodukten zal voorts haar bedrijf van Haarlem naar Amsterdam overbrengen, om in samen werking met een Engelse oliemaatschap pij vaseline en andere grondstoffen voor de kosmetische industrie te gaan vervaar digen. De Haagse Vereniging voor Veilig Ver keer past een geheel nieuwe methode van „verkeersopvoeding" aan volwassenen toe, met het doel de ouders van kleuters er van te doordringen dat zij niet door verkeerde voorbeelden hun kleuter, die het op school zo goed heeft geleerd, in verwarring bren gen. Men neemt een verkeersles van de kleuterleidster op de band op en laat er in n bijeenkomst de moeders naar luisteren. De groepsdiscussie, die dan ontstaat, blijkt in Den Haag goede resultaten af werpen. Advertentie Zijlstraat 56 Telefoon 11828 Nieuwe apparatuur. De Ridderkerkse brandweer heeft een nieuwe apparatuur in gebruik genomen, die het mogelijk maakt om in twee minuten tijd vijftig cen timeter dik ijs te doorboren. De appara tuur, die een vinding is van de comman dant van de Ridderkerkse brandweer, de heer A. de Rij, beoogt de blussingswerk- zaamheden te bespoedigen bij branden in een periode van strenge vorst. Gratificatie. Dat deel van het perso neel van de Provinciale Waterstaat in Zuid-Holland, dat zich bijzonder heeft in gespannen bij de bestrijding van de ge volgen van de strenge winter, vooral wat betreft het ruimen van de wegen, krijgt een gratificatie. Narcotica. De rechtbank te Am sterdam heeft een 25-jarige Amerikaanse student wegens diefstal, valsheid in ge schrifte en het in zijn bezit hebben van verdovende middelen veroordeeld tot ze ven maanden gevangenisstraf. Hij had bij Amsterdamse artsen blanco receptenfor mulieren weggenomen, daarop recepten geschreven met parafen der artsen. In twee apotheken was het hem gelukt tablet ten met morfine te krijgen. Onderscheiding. Prins Bernhard heeft in paleis Soestdijk drs J. Henrick Mulder te Amstelveen mededeling gedaan van diens benoeming tot ridder eerste klasse in de huisorde van Oranje Nassau wegens zijn werk en zijn verdiensten gedurende de laatste vijftien jaren voor het Prins Bem- hard-fonds, de Erasmusprijs en de „Fon- dation europeenne de la Culture". G. Kampschöer overleden. In zijn woning te Wassenaar is op 71-jarige leef tijd overleden de heer G. W. Kampschöer, die van 1922 tot 1943 burgemeester van Monster is geweest en van 1929 tot 1958 voorzitter van de Katholieke Land- en Tuinbouwbond. Ook is hij ondervoorzitter geweest van de Katholieke Radio Omroep, voorzitter van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond en lid van de Tweede Kamer. Advertentie Het K.N.M.I. deelt mee: Een hogedrukgebied handhaaft zich met zijn centrum boven België. Het krijgt ver sterking van een nieuw en krachtig hoge drukgebied, dat de afgelopen dagen over de oceaan is getrokken en dat nu de Brit se eilanden nadert. Daardoor blijft de wind in ons land over het algemeen zwak, zodat er in het huidige weer niet veel verande ring is te verwachten. In de nacht zal de vorst licht tot matig zijn, overdag komt de temperatuur dicht bij het vriespunt. Ook in het noorden van Duitsland en Denemar ken was de temperatuur de afgelopen nacht om het vriespunt. Strenge vorst kwam voor in Engeland, België, Frankrijk, Centraal Europa en de Balkan. In ons land had het vliegveld Zuid-Limburg een minimum-temperatuur van tien graden on der nul. In Leeuwarden en Eelde vroor het daarentegen slechts één graad. Maximum- temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: iaatste 24 uur. Den Helder zwaar bew. w 0 0 Ypenburg zwaar bew. w 1 0 Vlissingen geheel bew. no -2 0 Eelde geheel bew. wzw 0 0 De Bilt geheel bew windst. 0 0 Twente geheel bew. zw -2 0 Eindhoven geheel bew wzw 0 0 Zd-Limburg geheel bew z -0 0 Helsinki onbewolkt n -2 0 Stockholm zwaar bew. zw -1 0 Oslo mist windst. -7 0 Kopenhagen onbewolkt o 2 0,1 Aberdeen licht bew. wzw 3 0 Londen mist wnw -5 0,2 Amsterdam geheel bew. zw 0 0 Brussel geheel bew. ono -2 0 Luxemburg zwaar bew. no -8 0 Parijs geheel bew no -6 0 Bordeaux onbewolkt windst. 4 0 Grenoble onbewolkt windst. -1 0 Nice onbewolkt n 8 0 Berlijn mist wnw 0 2,5 Frankfort onbewolkt windst. -5 0,1 München onbewolkt z -9 0 Zürich onbewolkt nnw -6 0 Genève onbewolkt wzw -4 0 Locarno onbewolkt windst. -1 0 Wenen geheel bew wnw -3 0,4 Innsbruck onbewolkt windst. -7 0 Athene sneeuw n 2 0,6 Rome onbewolkt no 5 0 Ajaccio onbewolkt ono 9 0 Madrid zwaar bew no 10 0 Mallorca zwaar bew. windst. 6 0 Lissabon v geheel bew. ono 12 0,6 Zaterdag 26 januari Zon op 8.30 uur, onder 17.15 uur. Maan op 9.11 uur, onder 18.27 uur. Maanstanden 25 januari 14 42 uur nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 25 januari Hoog water 3.37 en 15.49 uur. Laag water 11.36 en 23.56 uur. Zaterdag 26 januari Hoog water 4.18 en 16.30 uur. Laag water 12.19 en uur. Het hoog en laag wafer te Zandv 10 tot 15 minuten vroegei dan Ie IJtmtui,

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2