Adenauer bericht Kennedy dat De Gaulle onvermurwbaar is Spaak wit zonder Frankrijk verder gaan onderhandeten F rans-Spaanse manoeuvres simca woo HET WEER i Indonesië wil contract met Moskou annuleren Dertig doden door anti-conceptie middel Enovid? Vakraad Metaal komt maandag niet bijeen Polaris-raketten voor de kleine NAV O-landen? Volkshuishouding lijdt er onder Stichting van de Arbeid voor extra-uitkering „Waterrel" in Rotterdam Wrak is inderdaad dat van de „Thuntank" Drie Westduitse politieofficieren in vrijheid Kompiete uitrustingen stó' MO RRIS "êeforetjou Snij! CHRIST! AA8ISE 48e JAARGANG NUMMER 70 ZATERDAG 26 JANUARI 1963 Madrid wil verdrag met Verenigde Staten herzien Written naar Brussel G. INI A - Kennemer Garage Vannacht lichte vorst Standplint der drie grote vakcentrales wordt afgewacht Het woord is aan In de krant van heden: *1 f yt Onvoldoende grond voor de verdenkingen Huiselijk verkeer COIFFURES DE VRIES Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Hoofdredacteur: Simon Koster LONDEN (Reuter, AFP en AP) - Bondskanselier Adenauer heeft presi dent Kennedy laten weten, dat hij er niet in is geslaagd president De Gaulle over te halen tot goedkeuring van Groot- Brittannië's toetreding tot de Europese Eoonomische Gemeenschap, zo wordt van welingelichte zijde te Washington vernomen. In Bonn heeft het kabinet met algemene stemmen besloten te blij ven bij de eerder omschreven politiek tot ondersteuning van de Britse toetreding. Deze toetreding is volgens een West- duitse regeringsverklaring nodig „om politieke en economische redenen". Een sterke Westduitse delegatie gaat zondag naar Brussel met een voorstel om de dreigende ineenstorting van de bespre kingen met Groot-Brittannië te voor komen. In regeringskringen te Londen acht men de kans gering, dat West- Duitsland meer kan doen dan tijd win nen, in de hoop dat er één of andere oplossing zal opdagen. MADRID (AFP) Generaal Ailleret chef van de Franse generale staf, wordt begin februari in Madrid verwacht voor besprekingen met generaal Munoz Gran- des, plaatsvervangend staatshoofd in Span je. De besprekingen zouden vooral gaan over het organiseren van Spaans-Franse manoeuvres. WASHINGTON (Reuter) Een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gezegd dat Spaanse en Amerikaanse functionarissen „voorbereidende i nformele besprekingen" hebben gevoerd over uitbreiding van het defensieverdrag tussen beide landen, dat dit jaar afloopt. Amerikaanse functionarissen geven toe dat Spanje een herziening wil, maar zeg gen dat het nog niet duidelijk is wat Spanje precies wil. Onder het verdrag gebruiken de Verenig de Staten drie Spaanse luchtmachtbases en twee marinebases. De Amerikaanse woordvoerder zei dat Washington tevre den is met het huidige verdrag en geen herziening nastreeft. BRUSSEL (AP) De Belgische minis ter van Buitenlandse Zaken Paul-Henri Spaak gelooft dat de onderhandelingen met Groot-Brittannië ook zonder Frankrijk tot een goed einde gebracht zullen wor den. „Ik zou niet aarzelen om ten aanzien van Frankrijk de politiek van de lege ze tel toe te passen," zo zei de minister in een vraaggesprek met de Brusselse Stan daard. Hij sprak met klem het bericht te gen dat Washington de Europese markt zou willen laten uiteenvallen in het belang van de Amerikaanse handel. België heeft zijn vijf E.E.G.-partners een lange nota gezonden waarin alle positieve resultaten opgesomd worden, die bereikt zijn tijdens de onderhandelingen met Groot- Brittannië over een eventueel lidmaat schap. Het document wordt beschouwd als een antwoord op Franse verklaringen, dat het E.E.G.-verdrag door de door Londen verlangde maatregelen in gevaar zou ko men. De Britse onderhandelaar Edward Heath heeft Frankrijk beschuldigd van verraad aan de idealen van het verdrag van Rome door zijn verzet tegen het Britse lidmaat schap. In een rede voor de Kamer van Koophandel te Leeds zei hij„Het zou een grote ramp voor Europa alsook een tegen slag voor ons land zijn indien een Brits lidmaatschap onmogelijk blijft." In tegenstelling tot de Labour-partij waarmee het nauw verbonden is heeft het Britse vakverbond T.U.C. zich uitge sproken voor voortzetting van het overleg te Brussel. De leider van de Britse dele gatie naar de onderhandelingen in Brussel, Edward Heath, vertrekt morgen naar de Belgische hoofdstad, 's Avonds zal hij de gast zijn van de Amerikaanse ambassa deur in Brussel, Tuthil, aan een diner waarop tevens de speciale afgezant van president Kennedy voor besprekingen met de E.E.G., Herter, aanwezig zal zijn. De Britse minister van Landbouw, Soames, zal zich maandag naar Brussel begeven. De Financial Times weet te berichten dat voor siecnts 4995r kunt u nu een echte auto kopen TYPE 900 128 km/u 50 pk 4 gesynchroniseerde versnellingen verwarming min. onderhoud: olie 10.000 km doorsmeren 20.000 km Maak een proefrit bij een van de SIMCA-dealers SIMCA- HOOFDDEALER voor IJmuiden en omstreken Kennemerlaan 224-226 - IJmuiden - Tel. 4324 Verwachting tot morgenavond: Opklaringen en bijna overal droog. Overwegend matige noor delijke wind. Vannacht en mor genochtend meest lichte vorst. Midden op de dag temperaturen enkele graden boven het vries punt. Volledige weerrapporten op pagina twee. WASHINGTON (Reuter) Een groep deskundigen zal komende maand vergade ren naar aanleiding van berichten dat een dertigtal vrouwen gestorven zou zijn na ge bruik van het anti-conceptie middel Eno vid, aldus heeft de federale commissaris voor voedingsmiddelen en medicamenten in Washington meegedeeld. Volgens de commissaris, George Lar riek, beschikt het bureau over gegevens omtrent een 275-tal gevallen van bloedver dikking en aderontsteking (tromboflebitis) bij vrouwen die het middel hadden ge bruikt. In meer dan dertig gevallen wa ren de patiënten gestorven. Het bureau is reeds vorige zomer met het onderzoek naar het middel begonnen. In de afgelopen herfst riepen de fabrt kanten van het middel (G. G. Searle and Company) een internationale conferentie van medische deskundigen bijeen welke een resolutie goedkeurde waarin werd ge zegd dat er geen medisch of statistisch bewijs was voor enig oorzakelijk verband tussen Enovid en tromboflebitis. de Britse ministers niet akkoord zullen gaan met voorstellen inzake de E.E.G., die zonder dat er kans bestaat op definitieve resultaten, verder langdurig overleg tenge volge zullen hebben. Het Britse kabinet, aldus het blad, wil de mogelijkheid dat De Gaulle overgehaald wordt door zijn vijf bondgenoten in de E.E.G. nog wel niet geheel afschrijven, maar het acht die mogelijkheid toch wel heel klein. De Raadgevende Interparlementaire Be- neluxraad heeft in Brussel met algemene stemmen een motie aangenomen, waarin de wens wordt uitgesproken, dat de onder handelingen met Groot-Brittannië zonder onderbreking worden voortgezet om „on der handhaving van de bepalingen van het verdrag van Rome, de toetreding van het Verenigd Koninkrijk tot de E.E.G. te be werkstelligen." De motie was ingediend door afgevaardigden van alle drie Bene- lux-landen, onder wie de Nederlandse par lementsleden mevrouw Stoffels-van Haaf- ten en de heer Samkalden. De vergadering van de vakraad voor de metaalindustrie, die maandag gehouden zou worden, gaat niet door. Dit betekent dat de beslissing over de nieuwe eollee tieve arbeidsovereenkomst voor de metaal industrie wordt uitgesteld. Een nieuwe ver gaderdatum is nog niet vastgesteld. De werknemersafgevaardigden in de vakraad hebben donderdag de werkgevers medegedeeld dat zij hun standpunt maan dag kenbaar zouden kunnen maken. De besturen van de werknemersorganisaties hebben gisteren vergaderd. Het verbondsbestuur van het N.V.V komt maandag bijeen. Verwacht mag wor den dat de drie vakcentrales het vraag stuk van de vakantieverlenging zullen voorleggen aan de Stichting van de Ar beid. Het grote struikelblok is dus de vakan tieverlenging met één dag. Volgens de voorzitter van de vakraad, de heer I. Baart, heeft het er de schijn van dat de werkgeversorganisaties onderling hebben afgesproken dat er bij de c.a.o.-onderhan- delingen niet over vakantie gepraat wordt. Volgens de heer Baart hebben de werk gevers herhaaldelijk gezegd dat de andere bedrijfstakken de gang van zaken bij de „metaal" in zekere zin normatief achten. Zij achten het gevaarlijk dat andere be drijfstakken zouden volgen als in de me taalindustrie de vakantie met één dag verlengd wordt. Vóór de invoering van de vijfdaagse werkweek hadden de werkne mers in de metaalnijverheid 15 dagen vakantie. Daarna werden het er 13. Nu de overheid is voorgegaan (ambtenaren) willen de werknemersorganisaties in deze situatie verandering brengen. Het wach ten is nu op het standpunt van de drie grote vakcentrales. voor alle maatschappijen van de KOOPVAARDIJ UNIFORMSPECIALISTEN ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM NEW YORK (Reuter) Het „Columbia Broadcasting System" zegt van gezag hebbende zijde te hebben vernomen, dat Washington denkt aan de verkoop aan de kleinere NAVO-bondgenoten van onder zeeboten die Polaris-raketten kunnen af vuren. De vaartuigen zouden een gemeng de bemanning moeten hebben. Er zou tenminste een Amerikaan aan boord moe ten zijn die als vertegenwoordiger van het NAVO-opperbevel zou moeten beslis sen over het al of niet lanceren van de raketten. De kernladingen zouden dooi de Verenigde Staten worden geleverd. Zo was het deze week in Rotterdam: overal waar maar goed water te krijgen was - hier hij een wasserij - stonden de mensen in lange rijen om dit in de Maasstad kostbare vocht te bemachtigen. (7 - J -» Earl Wilson: Er zijn vrouwen die een tehuis ma ken voor een manvele andere vrou wen vormen hun man voor een tehuis. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen2, 11 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Op en om het Binnenhof4 Kerkdiensten4 Uit stad en omgeving5, 6, 8 Weg en Wiel7 In de Vishal en op zee8 Horen en Zien9 Kunst 9 Feuilleton 11 Puzzel71 Topsy 12 Erbij13 tot 16 Economisch nieuws17 Beurs 17 Effecten en Geldmarkt17 Scheepsberichten 17 Sport 79 Luidsprekers 72 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbif BARÏÏSsT HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (8U KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 FALCON TWEEDJASSEN Kinderwagens moeten in Frankrijk in het donker verlicht zijn, evengoed als andere voertuigen, aldus het Tribunal de Saint Brieux, dat de verlichtings- verordeningen, voorgeschreven in de wegenwet, ook van toepassing ver klaarde op kinderwagens. Een in Frankrijk woonachtige Nederlander heeft de kinderwagen van zijn jong geborene voorzien van kop- en mist lampen, waarmee aan alle eisen is voldaan. Het kostuum van zijn vrouw verraadt de nationaliteit van de knutselaar. De Stichting van de Arbeid heeft de bij zondere lasten besproken, die zich deze winter voordoen in gezinnen, waarvan de kostwinner een gering of matig inkomen geniet. Het is de stichting bekend dat deze omstandigheden reeds in vele onderne mingen ertoe geleid heeft dat de onder neming een tegemoetkoming in die lasten betaalde. De Stichting van de A.rbeid tot w;e de vakcentrales zich hebben gewend met de vraag of naar haar men'.r.g geen aan leiding bestaat tot het doen van bijzonde re uitkeringen beveel* het betalen van zulke tegemoetkomingen aan. De verkoop van „lekker" water in Rot terdam heeft in de wijk Hoogvliet tot on regelmatigheden geleid. Toen een tank wagen met water voor een winkel in Hoogvliet stopte, stormde een groot aantal mensen met flessen op de wagen af. Er ontstond een enorme wanorde waardoor kinderen en ouderen onder de voet werden gelopen. Toen de menigte geen aanstal ten maakte zich ordentelijk te gedragen werd de hulp van de politie ingeroepen. Deze had geruime tijd nodig om de orde te herstellen. Intussen is de ergste drinkwater-narig- heid nu voorbij. Het zoutgehalte van het leidingwater daalt nu met de dag en het waterleidingbedrijf verwacht dan ook dat waarschijnwlijk maandag het water weer vrijwel normaal zal zijn. V-V ,vv yy.&mjg DJAKARTA (AP) Volgens diploma tieke zegslieden zal Indonesië wellicht proberen zijn wapencontract met de Sov jet-Unie ten bedrage van zeshonderd mil joen Amerikaanse dollars te annuleren om de verzwakte volkshuishouding van het land te steunen. Een der zegslieden zei: „Regeringsfunctionarissen hebben gezegd dat zij zullen proberen een einde te maken aan de toestroming van Russische wa pens, maar het is moeilijk te zeggen hoe de Russen, om nie* te spreken van hun eigen militaire leiders, dit zullen opne- Indonesië heeft het wapencontract ge tekend in 19G1, toen het zich voorbereidde op een inval in Nederlands Nieuw-Guinea. De Russen hebben supersonische straal jagers van het type MIG gezonden, straalbommenwerpers met middelbaar be reik, een kruiser, die raketten kan afvu ren en ander materieel voor de Neder landers erin toestemden Nieuw-Guinea aan Indonesië over te dragen. Deze overeenkomst heeft Indonesië voor zien van de grootste en best uitgeruste strijdmacht van alle landen van Zuidoost- Azië, welk feit onrust heeft veroorzaakt in enkele van zijn buurlanden. Uit Moskou wordt nog een tweede krui- Het wrak van de omgeslagen tanker, die van de Noordzee naar Rotterdam is gesleept, is door duikers geïdentificeerd als dat van de „Thuntank". De duikers constateerden dat vijf van de zeven tank deksels open staan. Dit vertraagt de lichtingswerkzaamheden aanmerkelijk. Eerst moeten de vijf openingen dichtge maakt worden. Pas dan kan met be hulp van de drijvende bok „Simson" de „Thuntank" gekeerd worden. FRANKFORT (Reuter) Drie hoge Westduitse politie-officieren de commis sarissen Josef Kuhr en Heinrich Plantius uit Frankfort en hoofdcommissaris Rudolf Eckert van Hamburg die in september waren gearresteerd op verdenking van medeplichtigheid aan de moord op twintig' duizend Joden in de Sovjet-Unie, zijn uit hechtenis ontslagen. Van officiële zijde is meegedeeld, dat er blijkens de getuigen verklaringen niet genoeg grond is voor de verdenkingen. De drie zijn de vorige maand tegen borgtocht vrijgelaten. Zij moesten in een bepaald district blijven. Het onderzoek naar hun activiteit in de oorlogsjaren zal echter worden voortgezet. Ex-S.S.-er Adolf Petsch die ook in september werd gear resteerd, is niet vrijgelaten. Hij heeft be kend dat hij zesduizend Joden heeft ver moord. ser en een grote hoeveelheid van het ma terieel verwacht waaronder wellicht meer geleide projectielen. Soekarno heeft het volk beloofd dat, nu de strijd om westelijk Nieuw-Guinea voor bij is en binnenlandse opstanden zijn onderdrukt, een begin zal worden ge maakt met de uitvoering van een ingrij pend economisch stabilisatieplan. Een ob stakel voor elk plan tot economische ver betering wordt de enorme defensiebegro ting geacht, welke betaling aan Rusland voor geleverde wapens omvat. Het vorige jaar is tachtig percent van de nationale begroting voor militaire doeleinden be stemd. De minister van landsverdediging, generaal Abdoel Harris Nasoetion heeft verklaard dat het totaal dit jaar tot 47 percent zal worden verminderd. Niettemin wordt verwacht, dat de nationale begro ting toch nog een enorm tekort zal aan wijzen. In het verleden hebben de militaire autoriteiten met succes weerstand gebo den aan pogingen om het militaire appa raat en de ter beschikking daarvan ge stelde gelden te beperken. DURBAN (Reuter) Een huisvrouw in Durban heeft van de Zuidafrikaanse minister van Justitie, Balthazar Vorster, speciale toestemming gekregen om met haar man te praten. Het was haar tech nisch verboden door een regeringsbevel op grond van de wet op de onderdruk king van het communisme. Zij mocht met geen enkele door deze wet getrof fen personen omgaan. Hiertoe behoort ook haar man. N.V. CARROSSERIEFABRIEK Lange Herenstr. 36 - 38 Telefoon 14371 Haarlem UITDEUKEN REPAREREN Zie onze etalage Wijk a. Zeeërweg 4 Schrootjes in div. houtsoor ten voor wandbekleding Douche- en Zitdouchebakken Kasten en Keukens Zaanlandsehe Houthandel Telefoon 7543 Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1