„O 11" gaat fouten in het verkeer signaleren AGENDA 3 Schadeclaims op Indonesië worden geregistreerd brood KABOUTER DRIFTKOP best brood P o 11 e, Pelli en Pimöo en Voorlopig alleen in Zuid-Limburg Vakantieregeling voor melkbezorgers Wet ondertekend tot aanleg van Nieuwe Waterweg Record kolenvervoer door de N.S. Werkster stal ruim elfduizend gulden Wasserij-directeur zette verdrinking in scène Twee doden in het verkeer Tijdelijk dooi ZATERDAG 26 JANUARI 1963 Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Honderd jaar geleden Gemeenten hebben geen bezwaar tegen nieuwe Drankwet KWALITEITSBAKKERUEN Politie in Utrecht wordt gereorganiseerd WEERRAPPORTEN 56. „Ha gelukkig, we hebben weer vaste bodem onder de voet. Waar is Zeerob? Daar komt die aan, met een latere golf!" „Hebben jullie gezien hoe ik zwemmen kan.... nee? Toch maar goed, dat Mammie niet ziet hoe nat mijn broekje is. Dat zou ze niks leuk vindenF „Daar gaat onze lieve Mary en niemand staat aan het stuur. Hoe zouden wij haar weer terug kunnen krijgen?" Het bestuur van de Organisatie ter Bestrijding van de Verkeersonveiligheid „O 11" heeft de deelnemers verzocht met ingang van 1 februari te beginnen verkeersgevaarlijke handelingen te mel den, die door hen zijn gesignaleerd. Dit staat in een circulaire van de organisatie. Aangifte bij de politie is een uiterste maatregel, die wordt getroffen wanneer een weggebruiker regelmatig de veilig heid op de weg in gevaar brengt. Dat is volgens de circulaire het geval, wanneer een weggebruiker in een betrekkelijk korte periode tenminste driemaal een ernstige aanslag op de verkeersveiligheid heeft gepleegd. „O 11" beschouwt zich niet als een ver lengstuk van de politie. De organisatie be perkt zich tot het bij toeval signaleren van verkeersgevaarlijke handelingen. „Bezwaren tegen onze werkwijze wegen niet op tegen het feit, dat het om mensen levens gaat, waarbij nog komt, dat vrijwel alle aangevoerde bezwaren vrij eenvoudig zijn te ondervangen", zo wordt in de circu laire gezegd. Over de houding van de twee grote ver- keersbonden tegenover „O 11" zegt het be stuur, dat slechts argumenten zijn aan gevoerd die bij nadere beschouwing weinig steekhoudend en gemakkelijk te weer leggen zijn. Bij de deelnemers wordt een juiste mentaliteit belangrijker geacht voor het signaleren van een verkeersgevaarlijke handeling dan een gedetailleerde wets- kennis. De weggebruiker, van wie wordt gemeld dat hij een verkeersgevaarlijke handeling heeft uitgevoerd, krijgt bij „O 11" alle kans voor een wederwoord. De deelnemers beschouwen zichzelf niet als een soort super-weggebruikers. Wel be seffen zij het goede voorbeeld te moeten geven. Nu op korte termijn niet voldoende be voegd toezicht op het wegverkeer beschik baar zal zijn, lijkt het uit praktische over wegingen wenselijk, dat particulieren hier de helpende hand bieden, zegt het bestuur, want het gaat om een zaak, die jaarlijks rond 2.000 doden en 50.000 gewonden kost. De organisatie heeft momenteel on geveer honderd deelnemers, die voor het overgrote deel in Zuid-Limburg wonen. Voor een effectief optreden van „O 11" in geheel Nederland heeft men ongeveer 3.000 deelnemers nodig. Men acht het mo gelijk in Zuid-Limburg binnenkort een aantoonbaar resultaat te behalen, dat te vens een antwoord zal zijn op de vraag of aan „O 11" al dan niet een goed idee ten grondslag ligt. Het bedrijfschap voor de Detailhandel in Melk en Melk- en Zuivelprodukten heeft een ontwerp-verordening goedgekeurd, waarin een regeling wordt getroffen voor de vakanties van melkhandelaren. Deze verordening zal alleen van kracht zijn in die gevallen, waarin plaatselijk geen vrijwillige vakantieregelingen tot standkomen omdat enkele melkhandelaren er niet aan willen meewerken. Wanneer 60 percent of meer van de melkdetaillis ten in een bepaalde gemeente een vakan tieregeling wenst, kan daartoe een ver zoek worden ingediend bij de Commissie Vakantieregelingen van het bedrijfschap, die op haar beurt weer plaatselijke ad viescommissies instelt. Komt de bedrijf schapcommissie tot de conclusie, dat een regeling is gewenst, dan kan zij deze voor de gehele melkhandel in de betrokken plaats verplicht stellen. Het is ook haar taak, een vakantierooster te maken met een omschrijving van de voor het gebied geldende vakantieperiode en van de maat regelen die nodig zijn om in die tijd een redelijke melkvoorziening in stand te hou den. Het aantal vrije dagen voor de melk handelaren en -bezorgers is dan maxi maal twaalf. De vakantieregeling moet ter kennis van alle belanghebbende consumenten worden gebracht. c Stadsschouwburg, vandaag en zondag 20 u.: Toneelgroep Theater met „Koningin Elizabeth" van Maxwell Anderson. Regie: David Gilles. Maandag 20 u.: De Neder landse Comedie met „Gijsbrecht van Aem- stel" van Joost van den Vondel. Regie Han Bentz van den Borg. - -v BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u. en zon dag ook 16,15 u.; „Een meisj.e met sex;- appeal", 18 j. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.30 u.: „Getuige a charge", 14 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u.: „Eddie schiet met scherp", 14 j. Zondag 11 u.: „Onsterfelijk Griekenland", a.l. Luxor, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u.: „Het spook van de opera", 14 j. Minerva, tot en met maandag 20 u.: „The Alamo", 14 j. Zondag 14 en 16.15 u.: „Het verraad van de zwarte roofridder", a.l. Maandag geen filmvoorstelling. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u.: „De overval" en „Zoo", a.l. Zondag 11 u.: „Afrika zonder genade", a.l. Roxy, vandaag 19 en 21.15 u. en zondag 14.15, 19 en 21.15 u.: „Maciste contra Ma- ciste", 14 j. Van maandag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Enkele reis naar de hel", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Eva", 18 j. Zondag 11 u.: „Doornroosje", a.l. Monopole (Zandvoort), vandaag en zon dag 20 u.: „De inspecteur", 14 j. Zondag 14.30 u.: „Aart, de knutselaar", a.l. Van maandag tot en met donderdag geen film voorstellingen. TENTOONSTELLINGEN Frans Hals Museum (Gr. Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse School van de 16de tot en met de 19de eeuw Dagelijks geopend van 1017 u., zondag van 13- 17 u. Kunstzaal „In 't Goede Fur" (Nieuwe Kerksplein), Expositie van tekeningen van Paula NieuwenhuisThies. Tot en met 31 januari. Dagelijks geopend van 10-18 u en van 20-22 u. Klassiek grammofoonplaten- concert van 21-22 u.. Haydn. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen van J. van Gaag. Tot en met 28 januari Dagelijks geopend van 917 u. en tijdens de klassieke grammofoonplatenconcerten op maandag, woensdag en vrijdag van 1820 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Tekenin gen Holland Italiaanse en Franse School 16de tot en met de 19de eeuw Schilderijen uit de 19de en 20ste eeuw Dagelijks (be halve maandag) geopend van 11 15 uur Eerste zondag van de maand 1315 uur. Museum Huls van Looy (Kleine Hout weg 103, ingang Kamperlaan), Groepsten toonstelling van werken van leden van „Kunst zij ons doel". Dagelijks geopend van 1017 u. en zondag van 1417 u., vrij dag ook van 20—22 u. Tot en met 10 fe bruari. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva" (Raam- vest): Iedere avond geopend van 202 u. Van 21—23.15 u.: Cabaret door Fiet en Frans Koster, Marian Berk en Han Reizi ger (piano). (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 25 januari). Advertentie ZATERDAG 26 JANUARI City, 19 en 21.15 uur: „Een nacht van liefde". Rex, 20 uur: „Eenzaam zijn de ontem- baren". Pieter Vermeulenmuseum. Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag):, 9-30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Expositiezaal, Heidestraat, 14 tot 17 uur: Tentoonstelling „Oom Onno's.wereldreisje tekening en schildering". Openbare leeszaal, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77, Vel- sen-Noord: 14 tot 17 uur. R.K. leeszaal, Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30 uur: Jozefhuis, Banjaertstraat, Velsen-Noord: 14 tot 17 uur. ZONDAG 27 JANUARI City, 14.30 uur: „Rekening tegen wil en dank"; 19 en 21.15 uur: „Een nacht van liefde". Rex, 15 uur: „Grensrivier"; 20 uur: „Een zaam zijn de ontembaren". Expositiezaal, Heidestraat: Tentoonstel ling als zaterdag. MAANDAG 28 JANUARI City, 20 uur: „De stalen klauw". Rex, 20 uur: „Eenzaam zijn de ontem baren". Pieter Vermeulenmuseum, als zaterdag. Openbare leeszaal, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Wijker straatweg 77, Velser-Noord: 14 tot 17 uur; filiaal Wüstelaan 79, Santpoort: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur. R.K. leeszaal, Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 uur; Parochiezaal, Petrusstraat: 15 tot 18 en 19 tot 21 uur; Jozefhuis, Banjaertstraat Velsen-Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur; filiaal Wüstelaan 79, Santpoort: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur. ZATERDAG 26 JANUARI Kennemer Theater, 20 u.: „Hel van Bir ma"; 23.30 u.: „Haar bekentenis". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De over val". W.B.-Theater, 20 u.: „Flaming Star". ZONDAG 27 JANUARI Kennemer Theater, 20 u.: „Oproer op de D fiant" (Eén voorstelling, géén matinee). Luxor Theater, 14.30, 16.30, 19 en 21.15 uur: „De overval". W.B.-Theater, 14.30 u.: „Naar eer en ge weten"; 16.30 en 20 u.: „Geraffineerd en gemeen". MAANDAG 28 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Op roer op de Defiant". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De over val". W.B.-Theater, 20 u.: „Geraffineerd en gemeen". In Rotterdam heeft het historisch ge nootschap „Roterodamum" in een bijeen komst in de St. Laurenskerk te Rotter dam het feit herdacht dat honderd jaar geleden koning Willem III de wet onder tekende, die leidde tot het graven van de Nieuwe Waterweg. Dr. W. F. Lichtenauer, voorzitter van „Roterodamum", sprak over de totstand koming van de Waterweg en mr. G. E. van Walsum, burgemeester van Rotter dam, behandelde de ontwikkeling van het Nieuwe-Waterwegcomplex na de tweede wereldoorlog, de plannen fct het maken van een nieuwe monding en het indam men van de Maasvlakte. Dr. Lichtenauer herinnerde eraan dat na maandenlang gepraat in beide Ka mers, waarbij Thorbecke zich een groot voorstander voor het graven van een wa terweg toonde, de Tweede Kamer met 37 tegen 26, en de Eerste Kamer met 24 tegen 12' stemmen het wetsontwerp goed keurden. Op 24 januari 1863 tekende ko ning Willem III de wet. Burgemeester Van Walsum zei onder meer, dat hoe vooruitstrevend Thorbecke en zijn medewerkers ook zijn geweest, zij zich er nooit een voorstelling van hebben kunnen maken dat na honderd jaar de Roterdamse haven en het Nieuwe-Water- weggebied het beeld van nu te zien zou den geven. Datgene, wat nu is verwezen lijkt, is echter nog maar een begin. In het Historisch Museum te Rotterdam opende de burgemeester vervolgens een tentoonstelling die betrekking heeft op het graven van de Nieuwe Waterweg. De Nederlandse Spoorwegen hebben donderdag een recordhoeveelheid kolen van de Limburgse mijnen vervoerd. Nor maal bedraagt in de winter het transport van kolen voor industrie en huisbrand 1100 a 1200 wagons per dag. Dit aantal was donderdag 1500 wagons, voorname lijk met huisbrandkolen, een hoeveelheid van 35.000 ton kolen, bestemd voor het westen, het oosten en noorden van Ne derland. De nieuwe opzet van de drankwetge ving, het bij de Tweede Kamer ingedien de wetsontwerp Drank- en Horecawet kan, naar het oordeel van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, worden aanvaard. Ook tegen de samenbundeling van de regelen inzake het verstrekken van alcoholhoudende dranken bestaat uit sociaal-hygiënisch oogpunt en uit sociaal- economisch oogpunt in principe geen be zwaar. Dit standpunt heeft de vereniging in een adres aan de Tweede Kamer mee gedeeld. Wel is de vraag gerezen of de consequenties van deze samenbundeling aanvaardbaar zijn ten aanzien van som mige bepalingen, zoals die betreffende het stellen van eisen van kredietwaardig heid, handelskennis en vakbekwaamheid aan vergunninghouders, die thans daar aan niet behoeven te voldoen. Gedacht wordt hierbij aan beheerders van kanti nes in wijk-, parochie- en dorpshuizen, op sportvelden en op bungalow- en kampeer terreinen. Een ander belangrijk punt vormt de afschaffing van het stelsel, waarbij het aantal te verlenen vergunningen aan een maximum is gebonden. Dit ontmoet bij de vereniging ernstige bedenkingen. Ook de gemeenten wordt, mede met het oog op de misstanden, meer waarde gehecht aan een selectieve beperking van het aantal vergunning _n door het stellen van zonodig hogere lokaliteitseisen. Daar naast pleit de vereniging ervoor dat aan de gemeenteraad, naast de bevoegdheid om een wijk geheel droog te leggen op zwak-alcoholische dranken na, ook be voegdheid wordt toegekend een wijkma- ximum in te stellen, indien plaatselijke omstandigheden daartoe aanleiding ge ven. Zoals jgisteren is bericht zal het Bureau Schadeclaims Indonesië gegevens verzame len, welke, met inachtneming van redelij ke normen, enig inzicht geven omtrent de schade, die door Nederlandse natuurlijke en rechtspersonen is geleden ten gevolge van de door de Indonesische regering na 2 december 1957 genomen nationalisatie- en andere maatregelen, welke een feitelijk verlies van de eigendom van bedrijven en onroerende goederen teweeg hebben ge bracht. De Indonesische nationalisatiewet van december 1958 en de uitvoeringsvoorschrif ten bevatten bepalingen omtrent schade vergoeding voor de nationalisatie van Ne derlandse eigendommen. De Indonesische regering heeft in verband hiermee medio 1959 een commissie voor de vaststelling van de schadevergoeding ingesteld. Ver der heeft zij begin 1959 een regeringsver ordening afgekondigd, waarin is bepaald dat van ieder genationaliseerd bedrijf een register zal worden aangelegd, dat een be schrijving van alle activa zal bevatten. De Nederlandse regering acht het nood zakelijk, dat ook zij gegevens verzamelt over de omvang van de schade, die door Nederlandse natuurlijke en rechtspersonen is geleden als gevolg van de in december 1957 en daarna door de Indonesische rege ring genomen maatregelen. Het bureau heeft thans zijn voorberei dende werkzaamheden ten aanzien van een uniforme wijze van schadeberekening be ëindigd. Belanghebbenden kunnen zich voor re gistratie per briefkaart melden bij het bu reau, Hooftskade no. 1 te 's Gravenhage. Na ontvangst van de aanmelding zal be- In Enschede is een 48-jarige werkster aangehouden die in vijf jaar tijd ruim 11.000,- heeft gestolen bij twee werkge vers. Toen de politie huiszoeking deed bij de vrouw, die getrouwd is en een zoon van zestien jaar heeft vond zij een enorme hoeveelheid huishoudelijke artikelen, zoals 86 handdoeken, 77 theedoeken, 376 zakdoe ken, 50 lakens, 90 stukken toiletzeep, voorts ongeveer 15 pond koffie en 40 repen cho colade. Alles was gekocht van het gestolen geld. Ook het huisraad en een televisie toestel waren van het gestolen geld aan geschaft. In huis werd nog in allerlei doos jes, kastjes, laden, theekopjes en in een washandje voor 500 gulden aan klein geld gevonden. Op het strand in Hoek van Holland wer den de afgelopen zomer twee stapeltjes kleren gevonden, die afkomstig bleken te zijn van een 30-jarige wassèrijdireeteür uit Dordrecht en van een 19-jarig meisje uit Alblasserdam, dat bij hem in dienst was. Aanvankelijk dacht de politie'^ dat het twee tal bij het zwemmen in zee was verdron ken, maar na enkele dagen rees het ver moeden dat deze „verdrinking" in scene was gezet. Dit vermoeden werd bevestigd, toen een maand later de wasserijdirec teur, na een tocht door België, Frankrijk en Spanje, zonder een cent op zak in Ne derland terugkeerde. Hij werd in voorlopi ge hechtenis genomen en pas na twee maan den vrijgelaten. De officier van Justitie bij de rechtbank in Dordrecht eiste thans tegen deze direc teur die terechtstond op beschuldiging een minderjarig meisje aan het ouderlijk ge zag te hebben onttrokken, ontucht met haar te hebben gepleegd en zich schuldig te hebben gemaakt aan valsheid in ge schrifte, tien maanden gevangenisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijk. Valsheid in geschrifte was de wasserij directeur ten laste gelegd omdat hij van alle voor de reis benodigde papieren du- plikaten had laten maken, opdat ook in de op het strand gevonden kleding deze papieren zouden worden aangetroffen. langhebbenden een vragenformulier ter in vulling worden toegezonden. Het bureau zal na kennisneming van de ingezonden gegevens zich voor een even tueel nadere toelichting en om een zoveel mogelijk uniforme berekeningswijze te be vorderen met de inzenders in verbinding stellen. Ook kan inzage van de bewijsstuk ken omtrent de verstrekte gegevens wor den verlangd. Hoewel nog geenszins kan worden voor zien, wanneer van de gegevens gebruik kan worden gemaakt, stelt de Nederlandse re gering reeds nu de gelegenheid open tot registratie, aangezien de claims naarmate de tijd verloopt moeilijker bewijsbaar zul len worden. Zij zal de kwestie der scha devergoeding bij de Indonesische regering ter sprake brengen als het geschikte mo ment is aangebroken. Het ministerie van Buitenlandse Zaken vestigt er nogmaals de aandacht op, dat uit de registratie van schade-opgaven geen enkele aansprakelijkheid van de Neder landse regering voor de geleden schade kan worden afgeleid. Advertentie 60-61. Hard ging het! De beide wagen tjes hadden er een flinke vaart in. Ka bouter Driftkop boog zich voorover en had z'n hoed stevig op zijn hoofd gedrukt. Hij wou zo graag de wedstrijd winnen! Maar toen hij even opzij keek zag hij, dat het wagentje van de ander warempel vóór kwam. Zou zijn tegenstander het dan toch gaan winnen? Kabouter Driftkop voelde zich opeens kwaad worden. En vóór hij het wist gaf hij een nijdige trap tegen het wagentje naast hem. uif T£ ohnnnhti dU Isx PAUL KRUGERKADE 31 TEL: 50180 Door centralisatie, specialisatie en ge bruik van moderne communicatiemiddelen gaat de Utrechtse politie proberen de sur veillancedienst effectiever en met minder mensen uit te voeren. Het ligt in de bedoeling, het aantal po litiebureaus in Utrecht van zeven terug te brengen op vier. Naar Rotterdams voor beeld wordt in ieder rayon een hoofdagent aangesteld, wiens voornaamste taak het is, het contact met de burgers in zijn wijk te verstevigen en te onderhouden. Hij wordt de „ambassadeur" van het politie korps. Ieder rayon zal permanent worden be waakt door een per bromfiets surveilleren de agent. In de afdelingen zullen dag en nacht een of twee met mobilofoons uitge ruste surveillanceauto's rijden. In het cen trum van de stad wordt de surveillance- te-voet gehandhaafd. Bijzondere groepen van tien a twaalf man per afdeling worden belast met spe ciale taken, zoals de bestrijding van de verkeersonveiligheid en het beteugelen van jeugdmisdragingen. Het nieuwe sys teem wordt attractiver voor de agenten. Zij krijgen meer variatie in hun werk om-' dat hun diensten per afdeling gaan rou leren. De posten van de rayonhoofdagenten zullen worden bezet door mensen met een wat langere staat van dienst, die bij de uitvoering van hun taak een grote mate van vrijheid hebben. Zij zullen contact hebben met hoofden van scholen en wijk- besturen en zullen openstaan voor de moeilijkheden van de bevolking in hun rayon. De reorganisatie, die onder meer de aan schaffing van twee nieuwe surveillance wagens en 25 bromfietsen nodig maakt, vergt totaal 54.500.Door centralisatie en het gebruik van mobilofoons kunnen 45 politiemannen worden bespaard. „Fauna Felisena". De leden van de volièrevereniging „Fauna Felisena" zullen hun op de tentoonstelling gewonnen prij zen zaterdag 26 januari in zaal „Du Com merce" in ontvangst kunnen nemen. Voorts worden enige ronden van het edele kien spel gespeeld. De muzikale omlijsting ge schiedt door het orkest van Barend Kuhfusz. Decentralisatie. Om te komen tot een grotere spreiding van de bestuursverant- woordelijkheid over de lagere territoriale lichamen zal een raad voor de territoriale decentralisatie worden ingesteld. Dit blijkt uit een bij de Tweede Kamer ingediend wetsvoorstel. De voorzitter zal door de Kroon worden benoemd, de overige leden worden door de minister van Binnenlandse Zaken benoemd. Tenminste de helft van het aantal leden moet afkomstig zijn uit de kringen van het provinciaal en gemeente lijk bestuur. Consul. Dr. Hanns Herbert Hilgard is voorlopig erkend en toegelaten op voet van vreemdeling als consul-generaal van de bondsrepubliek Duitsland te Amster dam, met als ambtsgebied de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland ten noorden van de lijn Katwijk, Leiden, Alphen, Woer. den, Utrecht, Gelderland, Overijsel, Drente, Groningen en Friesland. Brand. Een felle brand heeft de spui- terij van de leerfabriek H. J. Aarts aan de Stationsstraat te Rijen verwoest. De schade wordt geraamd op ongeveer 150.000. De vijftienjarige J. van Riel, die in de spuiterij werkzaam was, heeft brand wonden in het gelaat opgelopen. Ambassades. De zetel van de ambas sades in de republieken Niger, Boven- Volta en Dahomey is van Monrovia ver plaatst naar Abidjan. Jbr. L. Quarles van Ufford, buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Abidjan, 's tevens benoemd tot buitengewoon en gevolmachtigd am bassadeur in de republieken Niger, Boven- Volta en Dahomey. In Heerlen is de 50-jarige heer S. Smul ders uit Nuth met zijn bromfiets aangere den door een autobus. Hij was vrijwel on middellijk dood. In Tilburg is het zesjarig jongetje J. Brabers door een bestelauto aangereden toen het kind plotseling de rijweg opliep. In het ziekenhuis is het kind korte tijd later overleden. Het K.N.M.I. deelt mede: Een kleine storing, die evenwel met sterke luchtdrukdalingen gepaard gaat, trekt vandaag over Denemarken naar het zuidoosten. Als gevolg hiervan is boven tfe Noordzee een krachtige tot harde noordwestenwind opgestoken, die zachtere lucht tot over heel Nederland voert. Ook in het zuidoosten van het land wordt daarom dooi verwacht. De storing heeft een koufront bij zich, dat plaatselijk re gen en sneeuw veroorzaakt. Dit koufront zal het grootste deel van Nederland pas seren, waarna het weer tijdelijk onder in vloed komt van een zwakke rug van hoge luchtdruk. Samenhangend hiermede zal vannacht in het algemeen de temperatuur weer iets beneden nul dalen. Een krachtig gebied van hoge druk handhaaft zich ten westen van Ierland. Hieromheen zullen nog enkele storingen circuleren, die ook het weer in het Noord zeegebied gaan beïnvloeden, zodat op iets langere termijn bezien afwisselend dooi en een paar graden vorst zal voorkomen. Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. c.S Den Helder geheel bew. w -1 0 Ypenburg geheel bew w -1 0 Vlissingen mist zw -3 0 Eelde regen w -0 1 De Bilt geheel bew w -0 0 Twente mist wzw -1 0 Eindhoven geheel bew wzw -1 0 Zd-Limburg geheel bew. zw -3 0 Helsinki sneeuw z -7 0,1 Stockholm zwaar bew. z -2 0,2 Oslo onbewolkt nw 0 1 Kopenhagen sneeuw w 0 2 Aberdeen regen wnw 5 0,4 Londen mist wnw -5 0 Amsterdam zwaar bew. w -1 0 Brussel mist zw -2 0 Luxemburg geheel bew nw -5 0 Parijs mist nw -5 0 Bordeaux onbewolkt windst. 4 0 Grenoble onbewolkt windst. -1 0 Nice onbewolkt n 9 0 Berlijn sneeuw w 1 1 Frankfort geheel bew wnw -4 0 München sneeuw w -6 0,1 Zürich mist 0 -6 0 Genève zwaar bew. zw -9 0 Locarno onbewolkt ozo 0 0 Wenen sneeuw wnw -2 0,3 Innsbruck geheel bew. n -7 0 Athene licht bew. n 1 0 Rome onbewolkt ono 7 0 Ajaccio onbewolkt no 11 0 Madrid onbewolkt windst. 8 0 Mallorca licht. bew. windst. 11 Lissabon geheel bew. no 9 16 Zondag 27 januari Zon op 8.29 uur, onder 17.17 uur. Maan op 9.44 uur, onder 19 46 uur. Maandag 28 januari Zon op 8.28 uur, onder 17.19 uur. Maan op 10.12 uur, onder 21.07 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 26 januari Hoog water 4.18 en 16.30 uur. Laag water 12.19 en uur. Zondag 27 januari Hoog water 4.57 en 17.09 uur. Laag water 0.39 en 13.00 uur. Maandag 28 januari Hoog water 5.38 en 17.53 uur. Laag water 1.22 en 13.44 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2