Lichte dooi in Europa maar vorst komt terug l TIN s MARTINI Coopers ruimtevlucht op 2 april verwacht Indisch Lagerhuis geeft vertrouwen aan Nehroe Om nooit te vergeten... WERELDNIEUWS Adempauzevolgens weerprofeten Nazi-verleden van Bondsdagkandidaat wordt onderzocht Franse begroting voor kernenergie is verdubbeld Hij zal 18 of 22 omwentelingen maken Brown, Wilson of James Callaghan Zes maanden voor zwijgende Britse journalist Razzia in nazikamp in Argentinië f c~Praatótoel Russische biologen moeten het leven zien te verlengen Op de ATERDAG 26 JANUARI 1963 Agressieve duiven Ruim 100 doden in V.S. Wie volgt Gaitskell op? Tien dagen bedenktijd Zoon van Hitier? Peking aanvaardt Colombo-plan „in principe Elf misvormde baby's in Australisch ziekenhuis Elias LONDEN (Reuter) Uit verscheidene Europese landen wordt lichte dooi ge meld. De temperaturen in Noord-Frank rijk, Zwitserland, Denemarken, het oosten van Oostenrijk en in Hongarije waren even boven het vriespunt. Ook in Zwe den rees het kwik, maar het bleef er enige graden vriezen. Verwacht wordt ech ter dat de vorst zal terugkeren. Het aan tal doden door de koudegolf wordt op tweehonderd geschat, waarvan honderd in Engeland. Deze week zijn in Joegoslavië tenmin ste dertien mensen omgekomen in sneeuw stormen. In het westen van dit land werd in een bergachtige streek een doodgevroren man aangetroffen. Op een eenzame weg bij Pristina, in het zuiden, heeft een hond 24 uur lang het bevroren lichaam van zijn veertigjarige meesteres bewaakt, voordat zij door een passerende boer werden aan getroffen. In Macedonië (Griekenland) is een man doodgevroren in een sneeuwstorm In Italië zwerven wolven rond bij de dor pen. De schoolkinderen in Oost-Berlijrt zijn naar huis gestuurd met sommen over ko- lenvervoer. Zeventig scholen zijn in dit stadsdeel gesloten. Behalve in Noord- Frankrijk, waar het licht dooide, ligt Frankrijk nog in de greep van de vorst. Sommige delen van het gebied rond Pa rijs hebben te kampen met kolentekort. Ook in Noord-Duitsland dooide het licht, maar in het Zwarte Woud en andere Zuidduitse gebieden vriest het nog 24 gra den. De Duitse weerkundigen verwachten dat de dooi slechts een korte „adempau ze" is en door strenge vorst zal worden gevolgd. Zwitserland maakt de strengste winter sinds 1929 dpor. Het was er vrijdag iets minder koud, met temperaturen van tien tot 25 graden onder het vriespunt. Dui tenden militairen en burgers hebben de tien dorpen die sinds het begin van de week in het Jura-gebergte van de buiten wereld waren afgesneden, bereikt. In Athene is voor het eerst sinds jaren sneeuw gevallen. De iets warmere lucht boven Engeland heeft zich van Schotland zuid waarts uitgebreid. Over het hele land hangt een ijzige mist, die de vliegdiensten in de war brengt. Er is in vele gebieden ernstig gebrek aan brandstof. Een Engelse, die van de bakker kwam met een brood in haar boodschappen mand, is door honderden uitgehongerde duiven aangevallen. Zij kwam te vallen In Oxford ontdekte een inspecteur van de dierenbescherming een aantal zwanen met bevroren snavels. De dieren probeerden zich te ontdooien door hun koppen onder hun vleugels te steken. In de Midlands zijn de velden bezaaid met vogellijkjes. De hazen en konijnen sterven er van de honger. MUNCHEN (DPA) De voorzitter van de Beierse Christelijk-Sociale Unie (CSU) oud-minister Strauss, heeft met zijn twee plaatsvervangers besloten, dat een com missie de bezwaren tegen het politieke verleden van de penningmeester van de C.S.U., Max Frauendorfer, zal onderzoe ken. De 53-jarige Frauendorfer staat op de nominatie lid te worden van de Bonds dag. Hij geldt als een .oudstrijder" van de nazipartij en was drager van het gouden partij-insigne, dat slechts verleend werd aan verdienstelijke leden. Reeds in 1928 trad hij toe tot de nationaal-socialis- tische partij en kort daarop tot de S.S. Lange tijd was hij adjudant van het hoofd van de S.S., Heinrich Himmler. Na de bezetting van Polen werd hij daar hoofd van de sociale dienst. Thans is hij direc teur van een verzekeringsmaatschappij. De commissie van onderzoek zal wor den geleid door Hans Ehard, die vorig jaar als Beiers minister van Justitie naar aanleiding van protesten van vooraan staande mensen uit het verzet tegen Hitier ook een commissie van onderzoek naar het verleden van Frauendorfer voorzat. Deze commissie kwam toen tot de con clusie dat er geen reden was, waarom Frauendorfer geen lid van de Beierse Landdag zou kunnen worden. In België is voor zeventig miljoen gul den schade toegebracht aan de wegen door ijs en sneeuw. Vele kanalen zijn be vroren. In Gent is dag en nacht een ijs- breker in de weer om de riviervaart gaan de te houden. Wegens de strenge vorst heeft de Bul gaarse regering alle scholen gesloten tot het eind#van deze maand. Ook in Polen zijn de scholen wegens brandstofgebrek gesloten. Drie bataljons Griekse soldaten hebben zeshonderd bussen en auto's uit gegraven, die ten noorden en oosten van Saloniki twee dagen in de sneeuw heb ben vastgezeten. In Turkije zijn zes men sen omgekomen. Niet alleen Europa heeft het te kwaad: in de Verenigde Staten zijn ten minste 112 mensen gestorven aan uitputting, gas- verstikking of te grote inspanning in de sneeuw, bij branden of ongelukken op glad de wegen. In Japan hebben vierhonderd treinreizigers naar Tokio een schuilplaats gezocht in het noordjapanse plaatsje Na- goaka, nadat zij twee dagen in een on dergesneeuwde trein hadden doorgebracht. In Tojama in het noorden van Japan zijn veel stadjes geisoleerd. De politie in Tokio meldt dat een vier jarige jongen 26 uur lang onder de sneeuw heeft gelegen, nadat een lawine was neer gestort in midden-Japan. Hij kwam er levend uit, elf anderen bleken te zijn om gekomen. Zeven gebouwen werden erbij vernield. PARIJS (Reuter) De Franse Nationa le Vergadering heeft de begroting voor kernenergie goedgekeurd, zodat de Fran se commissie voor kernenergie ongeveer 53 percent meer geld beschikbaar krijgt dan in 1962. Voor deze post is 2.963 mil joen francs (ongeveer 2,1 miljard gulden) uitgetrokken. Voor de eerste maal is meer dan de helft van dit bedrag voor militaire doeleinden bestemd. Advertentie «OLAlC; Wij houden van dansen. Wij drinken en klinken op elkaar, op het feest. Met Martini Vermouth. Gekoeld? Met soda? "On the rocks"? Kies maar uit en proef met smaak. Dat smaakt. Martini verklapt het heerlijke geheim van sfeer en vriendschap. Proost. MARTINI - iets bijzonders bij elke gelegenheid! ROSSO, BIANCO EN EXTRA DRY Vi fles f 6.95 V? fles f 3.55 WASHINGTON (AP) De Amerikaan se astronaut Gordon Cooper kan zijn ruimtevlucht de langste, en misschien de laatste, van het Mercury-project op 2 april beginnen. De majoor van de lucht macht zal mogelijk gedurende 27 uur in de ruimte blijven en achttien omwentelin gen maken. Hij zal dan neerkomen in de Atlantische Oceaan. Ook kan hij, als alles goed gaat, 22 omwentelingen maken, die ongeveer 34 uur zullen duren, en dan in de Stille Oceaan landen Uit welingelichte bron wordt vernomen dat men rekening houdt met 2 april als mogelijke datum. In Bengalen in India is zo'n groot gebrek aan nieuwe studieboeken ent- staan, dat zich een levendige zwarte handel in tweedehands boeken heeft ontwikkeld. De foto toont vele studen ten, die, nu het begin van het nieuwe schooljaar hier nadert, op boekenjacht zijn gegaan in de straten bij de univer siteit van Calcutta. (Van onze correspondent) LONDEN De functie van oppositie leider zal thans zo goed als zeker door drie figuren worden omstreden: George Brown, Harold Wilson en James Callaghan, die thans bereid is zich kandidaat te laten stellen, omdat velen in de Labcurfractie aan hem als middenfiguur de voorkeur geven boven de beide anderen. Brown, een rechtervleugelman met een scherpe tong, heeft sterke steun van vak bondsleden in het parlement. Hij was de plaatsvervangende Labourleider. Wilson, die meer links is georiënteerd, is een pijprokende intellectueel, een eco nomische deskundige en woordvoerder van Labour voor buitenlandse aangelegenhe den. Callaghan, die voorbestemd is om mi nister van Financiën te worden als Labour wint bij de volgende verkiezingen, heeft altijd vermeden om zich in de partij naar links of naar rechts te binden. De Mercury-ruimtevaartuigen zullen worden opgevolgd door een Gemini-vaar- tuig waarin twee astronauten tegelijk zul len reizen. De lancering wordt verwacht het begin van 1964. Dit is een voorbe reiding op latere driemansreizen naar de maan met de Apollo-capsule. Het is ook mogelijk dat de vlucht van Cooper met de Mercury niet de laatste zal zijn" De mogelijkheid is besproken om een Mercury-capsule om te bouwen opdat er een astronaut drie of vijf dagen mee de ruimte kan blijven dit jaar. Voor zijn vlucht kan Cooper gebruik maken van een van geweven nylonvezel vervaardigde bank, in plaats van de uit schuimrubber en aiuminium vervaardigde „honingraat" van de andere Mercury- 'capsules. Ook krijgt hij een ander soort uimtepak. Het plan is dat Cooper zal waarnemen en fotograferen: 1. Een bol van zeven pond met een dia meter van 12,5 centimeter die elke seconde een flikkerlicht zal uitzenden. Men hoopt dat de bol binnen zichtbare af stand rond het ruimtevaartuig zal cirkelen gedurende ongeveer drie omwentelingen, kort nadat de koers van Cooper definitief is vastgesteld. 2. Een plasticbol met aluminium be kleed met een diameter van 76 centi meter die wordt meegesleept aan een lijn van dertig meter. Aanvankelijk zou deze proef in de afge lopen herfst worden genomen met achttien omwentelingen. De ruimtecabine Mercury-9 waarin Coo per zijn vlucht zal maken, is zodanig in gericht dat er meer zuurstof voor de ruim tevaarder en meer brandstof voor de klei ne stabiliteitsraketten kan worden meege nomen. De Atlas-raket die de cabine in een baan om de aarde moet brengen, is ook geperfectioneerd, zodat zij nu be schouwd wordt als volkomen betrouwbaar. (Van onze correspondent) Tl ui'i n'Wim LONDEN Het Britse hooggerechtshof heeft Desmond Clough, een verslaggever van het Londense populaire dagblad Daily Sketch" tot zes maanden gevan genisstraf veroordeeld, t.enzij hij in be roep gaat of in de eerstvolgende tien da gen zijn zwijgen opgeeft. De journalist heeft inmiddels beroep aangetekend. De hoofdrechter Lord Parker, zei wel enigs zins met de journalist mee te voelen maar m dit geval hebben de onthullingen naar zijn oordeel gevaar opgeleverd voor de staat. De journalist ontkent dit uit drukkelijk. Door als getuige te weigeren de bron te noemen, heeft de journalist zich volgens de wet schuldig gemaakt aan zogenaamde „minachting van de rechterlijke macht". Het is de eerste keer in de geschiedenis van de Britse rechtspraak dat er een journalist werd gedagvaard wegens min achting van het gerechtshof omdat hij de identiteit van zijn bron van informatie beschermde. De beslissing heeft een schok veroor zaakt omdat hier in beginsel het hoge goed van de persvrijheid op het spel staat. Lord Parker zei nog, dat indien de journalist van standpunt mocht ver anderen of de informatie, welke het tribu naai nodig acht, van andere zijde mocht komen, een strafvermindering ;erecht vaardigd zou zijn, hoewel dit niet een zaak is van andere rechtscolleges. Behalve Clough, zijn er nog twee an dere journalisten die voor het tribunaal geweigerd hebben het vertrouwen te schenden van de personen van wie zij inlichtingen hebben ontvangen. De zaak tegen een van beiden is uitgesteld en de andere wacht nog op een vervolging. BUENOS AIRES (Argentinië) (Reuter) De Argentijnse politie heeft een inval gedaanin een opleidingskamp van na tionalistische commando's, die betrokken zijn geweest bij de anti-joodse relletjes die zich kortgeleden in Argentinië hebben voorgedaan. De leider, Casimiro Wylso- kinski, die een Pool zou zijn en vijftien jongens---onder de twintig jaar n:werden gearresteerd. De politlé'beeft in het kamp een groot aantal geweren en machine- tjls'tdlen ii? beslag'genotnen. Een zekere Rudolf Krasser, die beweert een onecht kind van Adolf Eichmann te zijn, zegt dat hij voor het einde van de tweede wereldoorlog tezamen met „de natuurlijke zoon van Hitier" naar Argen tinië is gereisd. Krasser heeft, met papie ren op naam van Artur da Silva, bij de politie om bescherming verzocht. Hij zou lid geweest zijn van een geheime nazi organisatie en verscheidene reizen naar West-Duitsland hebben gemaakt. Daarna zou hij uit de organisatie zijn gegaan om de oorlogsmisdadiger dr. Mengele op te sporen, die volgens hem Eichmann aan de Israëlische autoriteiten heeft uitgele verd. Bij dit onderzoek zou men hem met de dood bedreigd hebben. Acht maanden geleden zou hij de zoon van Hitier nog in Argentinië hebben ontmoet. NEW DELHI-MOSKOU (Reuter-AFP) Het Indische Lagerhuis heeft premier Neh roe zijn fiat gegeven om de politiek ter oplossing van het grensgeschil met com munistisch China voort te zetten. Een so cialistisch amendement, waarin werd ge- eist dat de voorstellen der Colombo-confe- rentie zouden worden afgewezen, kreeg niet voldoende stemmen om te worden aange nomen. Volgens de secretaris-generaal van het Indische ministerie van Buitenlandse Za ken R. K. Nehroe, die een bezoek aan de Sovjet-Unie brengt, heeft de Russische regering hem haar sympathie en begrip voor de huidige politiek van India betuigd. Op een persconferentie zei de secretaris generaal, dat de Sovjet-Unie India voor een aantal projecten extra hulp zal verlenen. Binnenkort zullen Russische technici naar India vertrekken om hulp te verlenen bij de bouw van een fabriek voor Mig-21 straaljagers. Uit diplomatieke bron is be kend 'geworden dat twaalf dagen geleden op zijn minst vier Mig-21 straaljagers uit Odessa naar India verscheept zijn. De Indische regering heeft vrijdag be- Staten.Groot-Brittannië en Canada zich be reid hebben verklaard het Indische lucht ruim te beschermen in geval van een nieuwe Chinese aanval. De „bevriende' vliegtuigen zouden niet boven Chinees ge bied vliegen. SYDNEY (AP) Binnen twee maanden zijn in een ziekenhuis in Sydney elf mis vormde baby's geboren, zo blijkt uit een rapport van dr. J. F. Farrar, een spe cialist in aangeboren hartziekten. Deze mysterieuze epidemie trof slechts een ziekenhuis in Sydney en trof bijna tien percent van de geboren baby's in een periode van twee maanden. De naam van het ziekenhuis werd niet bekendgemaakt. In het rapport werd het verschijnsel als een kleine epidemie beschreven. Geen van de moeders van de misvormde ba by's heeft gedurende de zwangerschap softenon (thalidomide) ingenomen. Ook is er geen bewijs dat er andere schadelijke middelen zijn ingenomen. Er is geen aan 1 I TT XllOlOHiv i A. - - - o kendgemaakt, dat Australië, de Verenigde wijsbare oorzaak voor de misvormingen. Weet u het ook? Weet u hoe het komt dat de directeur zo opspeelt tegen zijn secretaresseNog al duidelijk: hij heeft een minderwaardig heidscomplex. Weet u wat de oorzaak is van de echt scheiding van Henk en Lilly? Hij heeft een moederbinding. Dat De Vries zijn Dafje voor een Cadil lac heeft verwisseld, ofschoon hij het heus niet zo breed heeft? Die man heeft een statussymbool nodig. Van Dam bulderbast de hele dag tegen zijn secretaresse. Die vent heeft een meer- derwaardigheidscomplex. Piet heeft het voortdurend aan de stok met zijn vader... een Oedipuscomplex als een huis! Dacht jij dat de Van Loons écht zo dol zijn op moderne schilderkunst? Kom nou., niks als snobisme. Waarom die jongen z'n vader vermoord heeft? Waarom Van Deventer z'n vrouw slaat? Waarom de Van Houtens alle tentoon stellingen aflopen? Waarom de Van der Griendts in dat grote huis zijn gaan wo nen? Waarom Cornelissen die brand gesticht heeft? Waarom de Van Tiels dat diner ge geven hebben? En die jongen zijn bloed-eigen broer om zeep heeft gebracht? En Kitty zo snoept? En Dolf zo drinkt? En Herbert nooit getrouwd is? En Thea altijd zo kribbig is? En Toon en Mia van elkaar gaan? En Door met die chirurg... En Greet met die piloot- En Piet nou nooit eris— En Kees altijd... En Lodewijk zo gek is op die dieren- temster. En de Van der Molens altijd in de duurste hotels- En Van Dungen altijd in goedkope ho telletjes? Weet u het ook? Hebt u het in de gaten? Nou dan... Dat zal iedere psychiater je ommers onmiddellijk bevestigen? MOSKOU (Reuter) De Russische re gering heeft de biologen verzocht meer haast te maken met onderzoek en prak tische maatregelen om het leven en de arbeidsgeschiktheid der mensen te ver lengen. In een decreet wordt bepaald dat een aantal nieuwe laboratoria zal worden ingericht en personeel opgeleid om er te werken. De Russische regering acht het nodig op grotere schaal speurwerk te verrich- Russische bioloog Ivan Mitsjoerin -dfé uitging van de stelling dat de levens omstandigheden een belangrijke rol spe len in de ontwikkeling van de organische wereld. (Mitsjoerin was van mening dat erfelijke eigenschappen door verandering der levensomstandigheden kunnen worden gewijzigd). In het decreet wordt de medici ge vraagd zich te concenteren op de ont dekking van middelen ter voorkoming en genezing van kanker en andere ziekten die een directe bedreiging van het men selijk leven vormen, zoals hart-, virus- en vaatziekten. De -ichtlijnen bevatten verschillende aanduidingen dat Trophim Lysenko, een bioloog, die verscheidene nieuwe variëtei ten van tarwe heeft ontwikkeld en die bij Kroesjtsjev in hoog aanzien staat, ac tief aan de opstelling ervan heeft deel genomen, ofschoon zijn naam niet wordt genoemd. Lysenko is ook de man van de theorie der erfelijkheid van verwor ven eigenschappen. Man en macht. Het prinsdom Liechten stein heeft besloten de sterkte van zijn politiemacht te verdubbelen. Zij zal van acht man worden opgevoerd tot zeven tien. Tandbederf. De universiteit van Melbour ne en een suikerfabriek hebben patent gevraagd op een methode om te voor komen dat suiker tot tandbederf leidt. Het betreft hier toevoegen van een op losbaar fosfaat, vermoedelijk natrium- fosfaat, aan de suiker tijdens het raffi- nageproces. Twee jaar lang zijn met de ze methode proeven genomen op ratten. Vooruitzicht. De Zuidafrikaanse premier, dr. Verwoerd, heeft bij de behandeling van een motie van wantrouwen, door de oppositie ingediend, gezegd, dat wanneer eenmaal in een land met veel rassen wordt overgegaan tot het geven van con cessies „dit tot zwarte overheersing" zal leiden. Hij zei dat het voorbeeld van Rhodesië zeer belangrijk is. Daar heeft de blanke regering zich niet kunnen handhaven. Onder de politiek van ras senscheiding hebben de negers en ande re niet-blanken „het vooruitzicht op ge luk," aldus Verwoerd. Terreurgolf. Volgens officiële cijfers zijn vier personen om het leven gekomen en zestig gewond bij een terreurgolf in de Venezolaanse hoofdstad Caracas, die drie dagen heeft geduurd. Meer dan honderd personen zijn gearresteerd. De meesten van hen zijn lid van het nationale be vrijdingsleger (FALN) dat door commu nisten wordt geleid. Terroristen in auto's beschoten het radiostation van Ca racas met machinegeweren. Een politie man en een personeelslid van de omroep werden gewond. Dag van het recht. President Kennedy heeft de eerste mei uitgeroepen tot de Amerikaanse „dag van het recht", als tegenhanger van de communistische een-meiviering. Schadeloosstelling. Het Italiaanse parle ment heeft een overeenkomst tussen West-Duitsland en Italië over schade loosstelling van Italiaanse burgers, die het slachtoffer zijn geweest van nazi- terreur tijdens de tweede wereldoorlog, geratificeerd. Exodus. Het Amerikaanse vrachtschip Shirley Lykes, dat in Havana 7.000 ton levensmiddelen en medicijnen heeft af geleverd als deel van de losprijs voor de vrijlating van 1.113 Cubanen is op de terugweg naar Miami met 1.160 vluch telingen aan boord die van de Cubaanse regering toestemming hebben gekregen het land te verlaten. Een vliegtuig van de Pan American World Airways, dat vrijdag met medicamenten naar Cuba vloog, is met ongeveer honderd Cubaans- Amerikaanse vluchtelingen in Miami teruggekeerd. Krijgsraad. In een proces voor een krijgs raad in Madrid tegen veertien arbei ders, die beschuldigd zijn van commu nistische activiteit, heeft de openbare aanklager gevangenisstraffen geëist, va riërend van zes tot tien jaar. Volgens hem hebben de beklaagden in twee fa brieken aan de rand van de Spaanse hoofdstad een communistische cel ge vormd. Ook zouden zij hun collega's tot staking hebben aangezet, verboden pro pagandamateriaal hebben verspreid en geld voor de communistische partij heb ben ingezameld. Griep. Het ministerie van Binnenlandse Zaken van de Westduitse deelstaat Noordrijn-Westfalen heeft naar aanlei ding van berichten over een griep-epide- mie meegedeeld, dat wel veel mensen last van griep hebben, maar dat nog niet van een epidemie in het Ruhr-ge- bied kan worden gesproken. Asiel. Twee jongens van zestien en ze ventien jaar, opvarenden van een Oost duits vissersvaartuig dat in de haven van Roenne, op het Deense eiland Born- holm, beschutting tegen het stormweer had gezocht, zijn van boord gesprongen en hebben om asiel verzocht. Geen UNO-onderzoek. UNO-secretaris-ge- neraal Thant heeft president Sekou Tou- re van Guinee meegedeeld, dat het voor de UNO niet doenlijk is de moord op president Olympio van Togo te onder zoeken, aangezien de Verenigde Naties generlei mandaat, juridisch recht of fa ciliteiten in die richting hebben.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3