Rome blijft voor Britse toetreding tot de EEG r HOE IS HET ONTSTAAN? n FEITEN VAN DEZE WEEK GRIJP DEZE LAATSTE KANS! Gevleugelde bezoekers eten met de Artisbewoners mee ru 14.90 2.98 Alleen ultrarechts steunt Europa van De Gaulle en Adenauer Oostenrijk heeft nog geen kabinet N.S.-dienstregeling voor een heel jaar Landmacht koopt voor 16 miljoen mitrailleurs Hoogleraren vragen opnieuw om gratie voor de „vier" 100 GULDEN BETALEN WIJ NOG ENKELE GROTE COUPONS MARMOLEUM RONYFELT TAPIJTTEGELS 35 GULDEN BETALEN WIJ 10 GULDEN BETALEN WIJ PL0EGST0FFEN en andere ZEER MOOIE DRUKST0FFEN VELOURS ZATERDAG 26 JANUARI 1963 Kanselier Gorbach doet beroep op de president Vaticaanse reserve Geen nachteliike narkeer- belasting in Parijs Dit woord: ONPASSELIJK Dit woord: FOK Dit woord: GAT Dit woord: HAVE Dr. E. van Raalte Speciale aanbieding EXTASE TAPIJT Nieuwe speciale aanbieding TEGEL-INLAID Wij kregen nog de beschikking over de laatste partij ENKELE PRACHTIGE EETKAMERS, SLAAP KAMERS, BANKSTELLEN EN FAUTEUILS OPNIEUW DRASTISCH IN PRIJS VER LAAGD! Veel schade bij brand in bouwput (Van onze correspondent) ROME. De reactie in Italië op het Frans-Westduitse verdrag is, zoals men wel kon verwachten, vrij negatief. Dit geldt dan de officiële reactie. Er zijn echter nog geen verklaringen afgelegd door regerings personen. Wel is woensdagavond na be sprekingen in de ministerraad over de bui tenlandse politiek een verklaring uitgege ven, waarin de Italiaanse regering her haalt Groot-Brittannië's toetreden tot de E.E.G. krachtig te zullen steunen, ondanks het verzet van president De Gaulle. Tijdens deze ministerraad heeft premier Fanfani verslag uitgebracht over zijn be sprekingen met president Kennedy, en de minister van Buitenlandse Zaken, Pic- cioni, heeft gesproken over de besprekin gen in Brussel over de toetreding van Groot-Brittannië tot de Europese Gemeen schap. Inmiddels is het parlement bijeen gekomen ter bespreking van een motie van (Van onze correspondent) WENEN. Na de verkiezingen van 18 november 1962 heeft Oostenrijk nog steeds geen nieuw kabinet, omdat de twee coali tie-partijen niet tot vereenstemming kun nen komen. Op grond van dit negatieve re sultaat zal bondskanselier Gorbach van daag verslag uitbrengen aan president Scharf en hem op de hoogte stellen van de moeilijkheden, die blijkbaar niet konden worden overwonnen. Volgens de persdienst van de rooms-katholieke Volkspartij zijn de socialisten niet bereid om hun achter uitgang ten opzichte van de Volkspartij (76 tegenover 81 zetels) te erkennen en eisen zij toch evenveel ministerportefeuil les voor zich als onder het vroegere ka binet, toen de verhouding 78 tegenover 79 was. Daarom willen de socialisten ook geen afstand doen van het ministerie van Buitenlandse Zaken, dat door de Volkspar tij wordt opgeëist. De socialisten van hun kant verklaarden dat een beroep op presi dent Scharf niets anders is dan een voor lopige stap. Het is echter wel duidelijk dat hij een woord van gezag zal moeten uit spreken om een einde te maken aan het touwtrekken tussen twee grote partijen, waardoor een actieve regermgspolitiek on mogelijk wordt gemaakt. SJtCHOSLÓWAKIJ WENEN Een kleine vergelijking tussen Neder land en Oostenrijk: Nederland: opper vlakte 33.612 km2; aantal inwoners 11,5 miljoen; Oostenrijk: oppervlakte: 83.849 km2; aantal inwoners 7 miljoen. De Oostenrijkse bevolking bestaat voor 89 percent uit rooms-katholieken, voor 6,2 uit protestanten en voor 0,8 uit aan hangers van andere godsdiensten. On geveer 4 percent van de bevolking be hoort tot geen kerkgenootschap. De hoofdstad van Oostenrijk is Wenen (1,6 miljoen inwoners). Andere be langrijke steden zijn Graz (226.453 in woners), Linz (184.685 inwoners), Salz burg (103.000 inwoners) en Innsbruck (95.255 inwoners). wantrouwen tegen de regering, ingediend door de communistische partij. De behandeling van deze motie zal enke le dagen duren en de uitslag is vrijwel zeker, doordat de socialisten zich, even als in vorige gevallen, van instemming zul len onthouden. Dit betekent dus dat de re- gering-Fanfani wel een meerderheid kan krijgen. De motie van de communisten wordt waarschijnlijk gesteund hoe vreemd het ook moge klinken door de uiterst rechtse partijen, die eveneens tegen de regering zijn. Wat het Frans-Westduitse verdrag be treft, moeten wij ons bepalen tot de reac ties in de bladen. De meer linksgeoriën teerde pers, behalve de communisten, val len het verdrag sterk aan en wijzen erop, dat het voor Italië nu meer dan ooit zaak is achter de Verenigde Staten te staan en dat het in geen geval akkoorjd kan gaan met een Europa, waarin een man als ge neraal De Gaulle, die geheel buiten zijn tijd leeft, de grootste macht zou krijgen, geholpen door bondskanselier Adenauer die eveneens niet vrij is van heimwee naar de vergane glorie van het Duitse rijk uit de tijd van Bismarck. Deze gedachten vindt men in de sociaal democratische en in de republikeinse pers, in de minder conservatieve bladen, die zich onafhankelijk noemen, en ook natuurlijk in de christendemocratische pers. Eigenaardig is, dat de liberalen, naast de fascisten, wel de grootste tegenstanders zijn van de huidige richting in de Italiaan se politiek. Het belangrijkste Italiaanse dagblad, de Giornale d'Italia, staat vrij wel geheel achter De Gaulle. In dit blad komt, hoewel het toch een zuiver liberale krant is; ook een van de meest conserva tieve, rechtsgeoriënteerde christen-demo craten aan het woord, namelijk Mario Scelba, die onder De Gasperi j-renlang minister van Binnenlandse Zaken is geweest en thans de leiding heeft van de meest rechtsgeoriënteerde groep in de christen-de mocratische part'';. Scelba denkt zich de politieke eenheid van Europa als een mee doen met het Europa van De Gaulle en Adenauer. De toenemende linkse afwij kingen in Italië, zegt hij, hebben een geest doen ontstaan die zich richt tegen Aden auer en De Gaulle. „Een ding is zeker: de Atlantische so lidariteit, die tot dusver een waarborg vormde voor de veiligheid van West-Euro pa, is in ernstig gevaar", zo schrijft „I'Os- servatore Delia Domenica" naar aanleiding van de ontmoeting tussen Adenauer en De Gaulle. Volgens het blad moeten de Rus sen wel zeer ingenomen zijn met het op treden van De Gaulle, det de verdeling van het westen in de hand werkt. Van belang is verder, dat een groep, zich noemend „de beweging van de rooms-ka tholieken'!, bij de aanstaande verkiezingen met een eigen lijst zal uitkomen. Dat is dezelfde beweging die indertijd aan alle pastoors van Italië de vraag heeft voor gelegd of zij het eens waren met de hui dige linksgeoriënteerde politiek van de christen-demr matische partij. Er komt dus een tweede rooms-katholieke partij in Ita lië naar voren, die niet door het Vaticaan wordt gesteund en waartegen de hogere geestelijkheid ten sterkste heeft gewaar schuwd. PARIJS (Reuter) De Parijse ge meenteraad heeft een voorstel verworpen, om aan automobilisten die 's nachts hun auto op straat parkeren een parkeergeld van dertig frank per maand (ongeveer f 22,50) in rekening te brengen. In het district Parijs „slapen" 's nachts ongeveer 250.000 auto's op straat. De volgende dienstregeling van de Ne derlandse Spoorwegen, die op 26 mei in gaat, wordt voor het eerst een jaardienst regeling. Er zal dus geen aparte winter- dienst op volgen. De nieuwe dienstregeling zal in hoofd zaak een voortzetting zijn van de thans geldende winterdienstregeling. Hier en daar zullen aankomst- en vertrektijden van treinen een gering aantal minuten worden verschoven. Verder komt er op de drukke uren een doorgapnde verbinding Zwolle-Almelo-Enschede. Tussen Maas tricht en Aken zullen in beide richtingen zes inplaats van vier treinen gaan rijden, die in Aken een goede overstapmogelijk- heid geven op een verbinding met Keulen. In de vakantiemaanden zullen 's zater dags tussen Amsterdam en Valkenburg twee rechtstreekse treinen rijden en van Utrecht naar Valkenburg één. In de tegen overgestelde richting gaan er drie treinen van Valkenburg naar Amsterdam. In de avondspitsuren wordt eenu extra forensentrein tussen Amsterdam en Hoorn ingelegd. In november van dit jaar zullen de pa rate onderdelen van de Koninklijke Land macht de beschikking krijgen over een nieuw wapen, de MAG, een mitrailleur die vervaardigd wordt bij de Belgische F.N.-fabrieken. De landmacht zal ruim 7.000 stuks, compleet met onderhoudsmid delen, gereedschappen en resrevedelen voor enkele jaren, kopen. Met deze transactie is ongeveer zestien miljoen gulden ge moeid. De MAG dient ter vervanging van de thans nog bij het eerste legerkorps in ge bruik zijnde .30-mitrailleur en de Bren. Het is mogelijk er infra-rode richtmidde- len op aan te brengen. De door de hoogleraren J. M. van Bern melen (Leiden) en W. P. J. Pompe (Utrecht) in het Nederlands juristenblad van 5 januari aangevoerde argumenten voor gratie en invrijheidstelling van de vier Duitse oorlogsmisdadigers, die thans nog in Nederland een levenslange gevan genisstraf uitzitten, zijn op vaak scherpe toon in talrijke commentaren en ingezon den stukken in dag- en weekbladen aan gevochten. In een nieuw artikel in het Nederlands juristenblad van deze week gaan de beide hoogleraren vrij uitvoerig in op deze reacties. Zij houden allereerst hun felste oppo nenten voor, dat men niet moet denken „dat wij, die voor en tijdens de wereldoorlog ons ambt reeds bekleedden, die in de oor log ons principieel hebben gekeerd tegen de bezetters en zijn daden, ons voorstel zouden hebben gedaan, indien wij daar voor juist uit hoofde van ons ambt, maar ook als mensen, geen goede redenen had den". „De kern van ons betoog is samen te vatten in twee gedachten. De eerste is, dat wij Nederlanders verantwoordelijk zijn niet voor de inderdaad afschuwelijke misdaden, door de vier genoemde Duit sers begaan, maar voor ons antwoord op deze misdaden. Levenslange gevangenis straf, zonder een mogelijkheid van een vervroegd einde, is niet te verantwoorden Het is immers een onmenselijke straf als het ware een levende dood verklaren De tweede gedachte is-, dat de vier de linquenten zich wél aan misdaden heb ben schuldig gemaakt, die aan monster achtigheid nauwelijks enige weerga vin den, maar dat zij desniettemin mensen en dus onze medemensen blijven, tegen over wie, naar Nederlands rechtsbegin sel een zeer zware straf geboden, maar een onmenselijke straf niet geoorloofd is' De twee hoogleraren handhaven daarna de vier argumenten, die ten grondslag liggen aan hun opvatting, dat verdere gratie moet worden verleend aan de vier Duitsers. Het woord pas betekent allereerst: schrede en vandaar zowel plaats (een woordje op z'n pas) als t ij d (dat kwam net van pas). Van dit woord pas is p a s s e 1 ij k afgeleid dat in vroeger tijd heel gewoon was in betekenissen als: betamelijk, behoorlijk, goed in orde, maar ook: tamelijk, draaglijk, schappelijk en dergelijke. In het hui dige Nederlands zal men het zelden of nooit tegenkomen. Wél in gebruik is de ontkenning onpasselijk die in de vroegere ruime opvatting beteken de: ongesteld, ziek, maar in de huidige beperkte opvatting: onwel, misselijk, neiging tot overgeven hebbend. Even als bij on-verschillig, on-metelijk, on deugden en andere woorden ontbreekt tffóhs naöst on-passelijk de vorriï" zon der on-. De door een lezer gestelde vraag waar het woord fok in de betekenis bril vandaan komt, kan als volgt wor den beantwoord. Eigenlijk is de fok het zeil dat voor de mast of aan de voorste mast van een schip wordt gevoerd. Het is dus een hulpzeil. De fok opzetten be tekent dus in letterlijke zin: een zeiltje bijzetten en vandaar meer algemeen: een hulpmiddel te baat nemen Daar men nu ook de bril opzet, d.w.z. op de neus zet en zich zodoende van een hulpmiddel bedient om beter te kunnen zien, is men de fok opzetten gaan bezigen voor: de bril opzetten. Uit deze uitdrukking is het woord fok geïso leerd voor bril. Zelfs is een nieuw werkwoord fokken gevormd voor: een bril dragen. Men zegt bijv.: Hé, fok jij ook al? Waarom noemt men een dorp of stad waar niets te beleven valt, een gat, vraagt men. Hier volgt het antwoord. G a t is een der vele woorden in onze taal die een zeer algemene betekenis hebben. De eigenlijke betekenis is o p e- ning; het Engelse gate betekent poort, deur, straat en de laatste beteke nis. heeft ook het Duitse G a s s e. Wij moeten teruggaan tot een Grieks werk woord c h a z o dat gaan betekent. Het begrip opening (het gat van de deur) leidt tot opening in kleding (zo wel armsgat als gat in de betekenis scheur), tot vaarwater (buiteng a a t s) en tot kuil (een gat in de weg). Dan be zigt men gat ook voor bouwvallig huis en voor buurt of stad uit zulke huizen bestaande. Een oude zegswijze luidt: Woerden is een stad, Oudewater is nog wat, Montfoort is een gat. Het zelfstandige naamwoord have behoort bij het werkwoord hebben, Duits h a b e n, Engels to have. Have is dus datgene wat iemand heeft, zijn bezit. Nu is het typisch dat men dik wijls spreekt over have en goed, Duits Hab' und Gut. Nu wordt dikwijls in een uitdrukking een begrip herhaald (rijden en rossen, vrank en vrij enz.), maar dat is hier slechts gedeeltelijk het geval. Het verschil tussen have en goed is vanouds dat men onder het eerste verstond het roerende bezit, de zoge naamde tilbare have en onder het twee de het onroerend bezit, huizen en lan derijen. Eigenlijk is een haveloze dus iemand die geen roerende bezittingen heeft. Maar wij gebruiken haveloos voor: met gescheurde kleren, er armoe- Op en om het Binnenhof De Nederlandse grondwet Brrr., zo rillen misschien sommige bij kennisneming van dit opschrift, becucht als zij mogelijk zijn voor staatsrechtelijke haarkloverij. Die vrees is echter, althans wat mijn aanloopje van heden aangaat, ongegrond. Veeleer nodig ik de eventueel toch wel geïnteresseerde lezers en lezeres sen uit, in gedachten een ogenblik bij de eigen Nederlandse volksaard stil te staan. Als zij dat doen, zullen zij moeten erken nen, dat ons Nederlanders in het alge meen sterk ligt om in allerlei aangelegen heden nogal erg nauwkeurig te werk te gaan. Vergeleken bijvoorbeeld met tal van andere volken maken de Nederlanders zich menigmaal over betrekkelijke kleinig heden warm, mogelijk nog steeds als ge volg van de invloed van het Calvinistisch denken hier te lande. Van die neiging om vooral zo precies als maar kan de puntjes op de i te zet ten en om alles, tot in details toe, zwart op wit te willen regelen, getuigen onder meer bouw en inhoud van de Nederlandse grondwet. Daarin is nu eenmaal ontzag lijk veel keurig en wel vastgelegd omtrent de inrichting van het Nederlandse staats bestel. Stukwerk Een van de gevolgen hiervan is, dat zich aanmerkelijk veeivuldiger dan onder andere in België, met zijn heel wat be knoptere grondwet, bij ons de noodzaak voordoet om met betrekking tot op zich zelf niet eens steeds zo belangrijke pun ten, tot grondwetsherziening over te gaan. Telkens toch als tenslotte onontbeerlijk is geworden het geschreven recht aan d° ont wikkeling in de praktijk aan te passen, zal er, indien het om zaken gaat, welke in onze hoogste staatswet geregeld zijn, een beperkte grondwetsherziening moeten plaats vinden. Aldus in het kort het mijns inziens ge slaagde verweer van minister Toxopeus tegen de deze week, ter gelegenheid van de behandeling van de voorstellen tot be perkte grondwetsherziening, hier en daar verkondigde kritiek, dat de methode om bijkans steeds aan het eind van de vier jarige parlementaire periode ook nog een grondwetswijziging aan de orde te stellen, niet zou deugen. „Men doet er goed aan slechts als het klimaat er rijp voor is, ontwerpen tot wijziging van de grondwet aanhangig te maken en op het ogenblik ontbreekt die rijpheid, behalve dan voor wat wij thans ter tafel hebben gebracht". Aldus onge veer de wijze, waarop de minister van Binnenlandse Zaken de beperkte herzie ning verdedigde. In zeker op zicht schuilde dat, onder overigens dezelfde omstandig heden, wel het geval zou zijn met kinde ren van een prins. Welnu, de fractie-aan voerder van de V.V.D. is er in geslaagd de gehele Kamer aan zijn zijde te krij gen om die fout te verwijderen. Verkeerd in het ontwerp was ook, dat een Koning, als hij in het huwelijksbootje zou sta—en, zonder dat de Staten-Gene- raal zulks te voren zouden hebben goed gekeurd, rustig de kroon zou kunnen blij ven dragen, daarentegen een koningin, die aldus zou handelen, zelf meteen haar rech ten zou verspelen en koningin-af geraken. er in die opmerking heel wat waars. Toch had het kabinet-de Quay gerust ook nog wel een aantal andere punten, die even eens rijp zijn voor behandeling, aan de orde kunnen stellen. Dat ware best mogelijk geweest, indien het kabinet wat eerder met de voorberei ding van een en ander zou zijn begonnen. Er bestaat reden voor deze kritiek, omdat van regeringszijde getracht is zich op „tijdnood" te beroepen, toen van de kant van de Kamer tenslotte met succes, een poging werd aangewend het ontwerp om trent de regeling van de troonopvolging op bijzonder gelukkige wijze te verbeteren. Zonder zich ingewikkelde juridische puz zels te gaan schetsen, bepaal ik mij tot vermelding van het volgende. Nog juist op tijd had prof. Oud een be denkelijke fout in het aanhangige ontwerp ontdekt en ook meteen, hoe die fout op elegante manier te verwijderen viel. De fout bestond hierin, dat ingeval een prinses, eventueel op een gegeven ogen blik gerechtigd om de kroon te dragen, na eerst een door de Staten-Generaal goed gekeurd huwelijk te hebben gesloten, la ter zonder parlementaire goedkeuring ten tweeden male in de echt zou treden, daar door ook haar kinderen uit het eerste hu welijk niet voor troonsopvolging in aan merking zouden kunnen komen. Terwijl Mede in dat opzicht heeft de Kamer met behulp van het recht van amendement, het door de regering voorgestelde be paald verbeterd. Voor 'n koning zal voort aan hetzelfde gelden als voor een konin gin, en eveneens zien zich een prins en e—prinses, wat het trouwen zonder toe stemming der Staten-Generaal aangaat, op precies gelijke voet behandeld: te weten, zij verliezen respectievelijk de kroon, of het recht om ooit de kroon te gaan dra gen. Gevaarlijke leeftijd, Op het ogenblik eist de grondwet zowel voor een lid van de Tweede als voor een lid van de Eerste Kamer tenminste de dertigjarige leeftijd. Op voorstel van de regering is de leeftijdsgrens voor het T .veede-Kamerlidmaatschap verlaagd tot vijfentwintig, maar voor senator op der tig gehandhaafd. Prof. Vondeling had het liefst in beide gevallen de grens bij drie entwintig jaar getrokken willen zien. De overgrote meerderheid van de Tweede Ka mer vond dat helemaal niet gewenst en dus ging zijn daartoe strekkend amende ment er aan. Hierna bleef hij er nog op aansturen in elk geval het „gelijke mon niken, gelijke kappen" de heden ten dage inzake de leeftijd geldende regeling te doen handhaven. Met minister Toxo peus, waren de meeste afgevaardigden echter beducht, dat onze senatoren voor hun eigen Kamer aan dertig jaar zouden willen vasthouden en dat, indien de grens voor de beide Kamers tot vijfentwintig jaar verlaagd zou worden, dan een derge lijk voorstel in de Kamer van Vijfenze ventig gerede kans op verwerping zou hebben. Een overweging van takt, het stre ven om in dit opzicht bij voorbaat met die „gevaarlijke" Senaat rekening te hou den en haar te ontzien, stond hierbij dus op de voorgrond. Maar de heer Vondeling (Arb.) en diens politieke vrienden moesten van zulk een, nu al, buigen voor de Eerste Kamer niets hebben. Hun koppig volhouden thans had op zichzelf geen gevolgen. De regering be haalde met een behoorlijke meerderheid de overwinning. Vermoedelijk zal nu de Senaat wel bereid zijn om van haar kant het herzieningsontwerp te aanvaarden, waardoor voor de Tweede Kamer vijfen twintig jaar de leeftijdsgrens wordt. Gelukkige keuze Tot vrij kort voor de dag, waarop de Tweede Kamer een opgave van drie had te maken met het oog op de benoeming van een nieuwe voorzitter, scheen er een niet zo bijster geslaagde kandidatuur van de zijde van de KVP te dreigen. Binnen die groep, heetten de gedachten vooral naar een afgevaardigde uit te gaan, die ongetwijfeld een aardige, tevens een bra ve man is, maar nu toch niet bepaald uit het hout voor het Kamervoorzitterschap gesneden is. Zou de KVP met die figuur voor de dag gekomen zijn, dan had dat mogelijk ontstemming elders veroorzaakt. Daarbij zou niemand en niets gebaat ge weest zijn. Verblijdend was daarom, dat nog juist op tijd beter en wijzer inzicht de overhand heeft gekregen en aldus de gehele Kamer tenslotte een gelukkige keu ze heeft gedaan door mr. van Thiel tot nummer één te kiezen. Advertentie f -9<J uitsluitend gedurende de opruiming voor uw oude vloerbedek king bij aankoop van een kamer Royal Hairlus tapijt van 5Vi mtr lang en 31/j mtr breed, com- m pleet gelegd op ondertapijt ter waarde van "WWi VAN DE KON. VER. TAPIJTFABRIEKEN. Ca. 800 mtr. zwaar tapijt, 100 cm breed, in de kleuren marineblauw, pastelblauw, rhino en nil j ff ^ffl geelbruin, prijscourantprijs 22.70 per meter HU IwsWW voor zwaar gebruik in woonkamer, winkel en kantoor voor keuken, gang, hal, badkamer etc. Frisse kleuren met kleine foutjes, 200 cm breed. Van 16.90 per meter voor gemakkelijk los te leggen op elke vloer. Kleuren rood en groen 24 x 24 cm, per m2 van 22.75 voor uw oude matras, bij aankoop van een twee- tlfl Kf| persoons Tempera matras ter waarde van I IviwV Bij aankoop van een éénpersoons Tem pera matras ter waarde van 78.50 betalen wij voor uw oude matras 25 GULDEN voor een oude deken bij aankoop van een twee- -ij* persoons 100% zuiver wollen Lëidse deken, ter O CïB waarde van nfwaW*# Bij aankoop van een éénpersoons 100 zui ver wollen Leidse deken, betalen wij voor uw oude deken 5 GULDEN riff moTBsw ,1m r.ijbio iow I Zonder fouten NU per meter vanaf JV - ti nog enkele rollen zeer mooie moderne velours, in - goudgeel, groen - rood - cognac en beige. Qfl Van 11.90 NU per meter vanafI iv* ZIE DE ETALAGES. Absoluut de laatste en zeer bijzondere kans om voor heel weinig geld een solide Stoutenbeek Meubel te kopen. WONINGINRICHTING - BEVERWIJK - 250 MODELKAMERS Sedert het begin van de vorstperiode hebben vele dieren hun toevlucht in Artis gezocht. Het aantal meeuwen, eenden, rei gers en dergelijke dat thans met de Artis- dieren meeëet is buitengewoon groot. Flin ke hoeveelheden extra voedsel worden ver strekt om de ve'e hongerige magen te vul len. Maar niet alleen de vrij levende die ren worden in de grote Artis-familie opge nomen, ook de vorstslachtoffers, die door het publiek aan het Artisloket worden afgeleverd, vinden er een onderkomen. In de olifantenstal is een speciaal ver blijf voor de vogels ingericht. Een hoog percentage verkeert in een uitermate slechte conditie. Soms komen ze als het ware in een klomp ijs Artis binnen en moet men de poten voorzichtig uithakken en ontdooien voor men ze naar de olifan tenstal kan overbrengen. Niet minder dan 187 vogels werden in de afgelopen vier weken binnengebracht. De weinige exemplaren die in een goede toestand verkeren worden in de tuin los gelaten. Voor de eigen vogels worden op verschillende plaatsen wakken opengehou den. Daar kunnen ook de nieuwelingen ge makkelijk aan de kost komen. De Artisdieren hebben geen last van de kou, maar voor de vele oppassers levert de vorst enorme moeilijkheden op, speciaal de verzorgers, die dagelijks het ijs in de grachten rond de verschillende perken kapot moeten hakken of zij, die het zeeleeuwenbassin moeten openhouden. Ook eisen de bevroren waterleidingen en afvoerbuizen vele extra werkzaamheden. Het verbruik aan kolen in de afgelopen vier weken ligt vele tonnen hoger dan vo rig jaar. Was toen 95.000 kg. nodig om de verblijven te verwarmen, thans is geduren de dezelfde periode niet minder dan 150.000 kg. verbruikt. Ondanks alle koude is het aantal geboorten sinds het begin van de vorstperiode zeer hoog. Het bezoek laat in deze omstandigheden nog al te wensen. Toch heeft men, buiten de leden en andere abonnementshouders, nog iedere dag publiek binnen de poorten gehad. Het hoogste bezoekcijfer werd op 6 januari genoteerd met 133, het laagste op maandag, 21 januari met 5. Bij een brand op het bouwterrein van de AKU-Amoco in Delfzijl is 'n schade van f 50.000 aangericht. Het vuur ontstond in een afgedekte bouwput bij het bijvullen van de verwarmingsapparaten. Volgens voorschrift had men de apparaten vóór 't vullen laten afkoelen, maar waarschijn lijk is één van de olievergassers toch nog te warm geweest, waardoor het apparaat vlam vatte. Verloren gingen het grootste gedeelte van de bekisting, ongeveer dui zend vierkante meter hout, drie oliever gassers, een cirkelzaag, een betonmolen en enkele motorpompen. Ook vijftien dek kleden, die werken gebruikt voor het af dekken van de 30 bij 25 meter grote bouw put, werden een prooi van de vlammen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4