laak van grote betekenis is niet meer weg te denken als de steun voor de wereldscheepvaart in de 20ste eeuw (H)OORAPPARATEN f Jk.0fdwL( ütötay» Den I!p is boos op belastingcontroleurs Havenberichten Kort ÏJmondnieuws m VAREN OP EE SLEEPBOOT ZATERDAG 26 JANUARI 1963 6 AUDIUM PHILIPS SIEMENS ALLEENVERKOOP IN IJMUIDEN IN IJMUIDEN GEVESTIGD KENNEMERLAAN 92 - TELEFOON 5072 F en Cal inst ties van Tw gen P.v, tiek redi een A.F Tili aan rap noc wai dee dul H ove mei het hee naa wiL heii ken hij heii vin het gin X een wo: mir hei nee me wij wg: get I uit ker we grc ste' wij gei. I Ca stu hij me hij hei syr sta doi 1 vol Ch dei hei ooi na vri de: M Zsesiepers zijn „trekpaarden" van de oceaan Het beeld dat de gemiddelde Nederlander van de zee sleepvaart heeft is, voor een groot deel als gevolg van de vaak tè romantische voorstelling daarvan in boeken, meestal verkeerd. Natuurlijk maken de bemanningen van zeesleep boten gewoonlijk meer mee, dan de collega's aan boord van passagiers- en vrachtschepen, maar dat komt door de aard van het bedrijf. Er zijn maar weinig mensen die er bij stil staan, dat op een zeesleepboot gewoon gewerkt wordt. De sleepboot is een werkschip met een bemanning bestaande uit vaklieden van een speciaal soort. Vakmensen met door zettingsvermogen, durf en het besef belangrijk werk te doen. Deze keer nemen we het bedrijf van L. Smit en Co's Inter nationale Sleepdienst te Rotterdam onder de loep. De sleep boten van L. Smit Co's Internationale Sleepdienst ver richten een taak van nationale en internationale betekenis (evenals die van het Bureau Wijsmuller te IJmuiden). Voor Nederland is de taak van belang omdat deze zeeslepers de Nederlandse deviezenpot in aanzienlijke mate helpen spek ken, Internationaal gezien is dit werk belangrijk omdat dank zij de trotse zeeslepers belangrijke waterbouwkundige werken in afgelegen gebieden mogelijk zijn. Natuurlijk is de taak van de zeeslepers van uitermate groot belang voor de wereldkoopvaardijvloot, voor welke ze een niet meer weg te denken steun is. De berging van de „Dragör Maersk" door zeesleepboten van het Bureau Wijsmuller in IJmuiden. is dan ook zeker niet overdreven om te stellen dat de aloude zeevaart-traditie van Nederland voor een aanzienlijk deel wordt hoog gehouden door de zeesleep vaart. De vloot Andere landen zijn ons wat de omvang van de koopvaardijvloot betreft weliswaar voorbij gestreefd, de Nederlandse sleep- vaart staat nu al geruime tijd geheel vooraan, dankzij de grote sleepboten, dank zij ook de goed georganiseerde walorga nisatie. maar niet minder dankzij de voortreffelijke zeemanseigenschappen van de bemanningen. Zeegaande vloot: m.s. Caribische Zee 4.500 p.k„ m.s. Ierse Zee 4.200 p.k., m.s. Clyde 4.000 p.k., m.-ps. Elbe 4.000 p.k., m.Si Mississippi 3.250 p.k., m.s. Thames 3.250 p.k., m.s. Schel.de 2.500 p.k., m.s. Gele Zee 2.200 p.k.. m.s. Oceaan 2.000 p.k., m.s. Oost zee 2000 p.k.. m.s. Rode Zee 2.000 p.k., m.s. Barentsz-Zee 1.650 p.k., m.s. Tasman Zee 1.650 p.k., m.s. Humber 1.350 p.k., m.s. Loire 1.350 p.k., m.s. Maas 1.350 p.k., m.s. Tyne 1.350 p.k., m.s. Noordzee 1.000 p.k., m.s. Poolzee 1.000 p.k., m.s. Witte Zee 1.000 p.k., m.s. Ebro 1.000 p.k. Kust- en riviersleepboten: m.s. Schou- wenbank 1.250 p.k.. m.s. Steenbank 1.250 p.k., m.s. Achilles 600 p.k., m.s. Argus 600 p.k., m.s. Ajax 600 p.k., m.s. Atlas 600 p.k., m.s. Apollo 600 p.k., m.s. Alblasserdam 600 p.k.. m.s. Kapelle 375 p.k., m.s. Katen- drecht 375 p.k., m s. Kijkduin 375 p.k., m.s. Kinderdiik 375 p.k., m.s. Kralingen 375 p.k., m.s. Krimpen 375 p.k., m.s. Pernis 300 p.k., m.s. Phoenix 300 p.k., m.s. Pluto 300 p.k., m.s. Polaris 300 p.k., m.s. Pollux 300 p.k.. m.s. Poseidon 300 p.k., m.s. Vlie land 250 p.k., m.s. Voorne 250 p.k., m.s. Maassluis 150 p.k. In aanbouw: m.s. Zwarte Zee 9.000 p.k., m.s. Hudson 3.250 p.k., m.s. Orinoco 3.250 p.k. Het dorpje Den lip bij Purmerend is al enige keren ingesneeuwd. Daarom waren de Ilpers best te spreken over de man met de bulldozer die al dagen in de weer was om hen uit hun isolement te verlos sen. Maar deze Ilpers zijn nu boos op twee controleurs van de belastingen, die langs kwamen en de bestuurder van de bulldozer een bekeuring gaven omdat deze niet in het bezit was van een motorrijtuigenbe- lastingkaart. De bestuurder van de bull dozer vatte het nogal laconiek op. „Men komt "in normale gevallen niet met een bulldozer op de openbare weg. Als je dat wel doet om mensen te helpen ga je niet eerst naar een belastingkantoor", zei hij. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Her man Buisman van Newport, blokken IJ muiden; Nordwind, Rotterdam; Heriot, Grangemouth, machinedelen IJmuiden; Walma, Kotka, cellulose Velsen; Thorwald, Brunsbuttel; Finnpine, Londen; Braun schweig, Hamburg; Hein von Gargen, Sundsvall; Adriana, Londen; Hondsbosch, Londen; Mandan, Rotterdam; Royal Wood, gesleept door sleepboot Holland, Gothen burg; Simonskerk, Antwerpen; St. Pierre, Le Havre; Eemland, San Francisco; Oost vlieland, Vlieland; Lago Lacar, Antwer pen; Gratia, Scheveningen. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Aeneas van Rotterdam; Tor, Londen. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden; Swal low naar Londen, walsmateriaal IJmuiden; Eros, Antwerpen; Tuskar, Wicklow; Mi chael, Rotterdam; Berkhout. Hamina; Mat- ,tljew. Rotterdam; Egoa Wesch, Newcastle; Oranjestad, Plymouth; Josta, Rotterdam, water van Velsen; Warma, Bremen, ledig van Velsen; Langfonn. Hamburg; Artemis, Gibraltar; Cheviot, Vitoria, ledig IJmui den; Margarita, Us Gulf Fo, ledig IJmui den; Sleepboot Holland, Terschelling, ledig IJmuiden; Liberty, Rotterdam; Tika, Lon den; Magne, Londen; Dahomeykust, Free town; Winneba, Antwerpen; Maaslloyd, Hamburg; Wexford, Gratyarmouth, stijfsel Koogzaan: Mathilda, Rotterdam; John M., Delfzijl; Pafria, Esbjerg; Jan Brons, Rot terdam; Helen, Londen; Santa Lucia, Rot terdam; Skrzat, Stettin. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Na jade, Bremen; Orsa Minore, Emden; Man dan, Rotterdam; Morbihan, Antwerpen; Bornheim, St. Thomas. (Indien achter de scheepsnaarrn en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aanduiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is ge gaan). Ideeënbus Hoogovens. Donderdag 31 januari zal ir. P W. A. Lanzing, divisie hoofd IJzer en Staal van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken n.v., in het dienstgebouw van Hoogoven V de wisseltrofee van de ideeënbus uitreiken Deze trofee, een fraaie 'spiraal van mat chroom staal is bestemd voor de bedrijfs afdeling welke in zes maanden tijd de beste ideeën leverde. Het is nu voor de zesde maal, dat deze spiraal zal worden uitgereikt. Geslaagd. Bij de gemeentelijke Mid delbare Handelsavondschool te Velsen slaagden voor het diploma Moderne Be drijfsadministratie de volgende cursisten: H. M. Geldermans, Beverwijk; G H. J. v. d. Heijden, IJmuiden; G. W. v. Kruistum, Velsen-Noord; H. J. Nijman, Beverwijk; H. Peereboom, IJmuiden; C. Schuyt, Bever wijk, en P. M. Zuurbier, Velsen-Noord. Advertentie IWUHDfiECHTIr GOUDA IJMUIDEN Sommige mensen denken dat het varen met een koopvaardijschip hetzelfde is als het varen met een zeesleepboot. Maar dat is beslist niet zo. Vracht- en passagiers schepen stomen immers van de vertrek- haven langs de kortste weg naar hun be stemming. Koers en vaart van de zee sleepboot met sleep zijn er echter in de eerste plaats op berekend om een zo groot mogelijke veiligheid voor de sleep te be reiken. De snelheid is daarom gewoonlijk betrekkelijk gering. Bovendien kan de sleepboot natuurlijk niet aan alle objecten met volle kracht trekken. De constructie van zo'n sleep is daarop niet berekend. Omdat een sleepboot dus langzamer vaart dan bijvoorbeeld een koopvaardijschip is de kans dat hij langer moet vertoeven in een „slecht-weer-ge- bied" ook groter. Daarom zal een sleep bootkapitein meer rekening houden met weersomstandigheden en zeestromingen dan de gezagvoerder van een „koopvaar der". Kleine bemanning De bemanning van een zeesleepboot is belangrijk kleiner dan die op een vracht- of passagiersschip (gemiddeld niet meer dan 24 man). Deze kleine groep vakmen sen staat voor een verantwoordelijke en vaak moeilijke taak. Vooral bij hulpver lening aan in nood verkerende schepen, maar niet minder bij het slepen van logge en onhandelbare objecten. Het kweken van een goede teamgeest is daarom zeer be langrijk, want men moet van hoog tot laag op elkaar kunnen bouwen. Op een zeesleepboot kan men alleen zeelieden ge bruiken. Al meer dan tachtig jaar tonen de be manningen van de sleepboten van L. Smit Co's Internationale Sleepdiensten een zeemanschap en een gehechtheid aan hun schepen, die moeilijk zijn te evenaren. Het zijn deze eigenschappen waarop de goede naam die Smit en Co uit Rotterdam in de scheepvaartwereld heeft verworven, goed deels is gebouwd. Aanvaardbaar risico De uitstekende reputatie van Smit Co steunt bovendien op de kwaliteiten van de sleepboten, die door bekwame technici met grote zorg zijn ontworpen. Ook het voorbereiden van iedere sleepreis ge- scheidt met de grootste nauwkeurigheid. Als men jarenlang over alle wereldzeeën vaart, kan het niet anders of er ontstaat wel eens averij en ook gaat er wel eens een sleep verloren. Maar het is toch wel kenmerkend voor het vakmanschap van de bemanningen en voor de grote zorg die men schenkt aan de voorbereiding van de reizen en aan het zeeklaarmaken van de sleep, dat van alle sleepbootrederijen ter De „Mississippi" (3250 paardekrachten) van L. Smit Co's Internationale sleepdienst, Rotterdam. wereld deze rederij de minste verliezen lijdt. Van alle gesleepte objecten wordt per jaar niet meer dan 0,385 pet. verspeeld. Dit spreekt nog meer, wanneer men be denkt dat de schepen van deze maatschap pij tegenwoordig bijna 400.000 zeemijlen per jaar slepend afleggen. Talrijke objecten De schepen slepen van alles: baggermo lens, zuigers, enorme dokken, casco's, dok deuren, boorpont.ons, enz. Zeer tot de ver beelding spreken altijd de verhalen over hulpverlening aan in nood verkerende sche pen. En inderdaad spelen daarbij de zee sleepboten van L. Smit Co's Interna tionale Sleepdienst een zeer belangrijke rol. Al sedert de 19de eeuw liggen in Hoek van Holland sleepboten „op station", ge reed om onmiddellijk uit te varen naar een schip in nood. Verder liggen er sleep boten gestationneerd te Vlissingen, op de Azoren, Curacao, Bahrein (Perzische Golf) en Malta. Ook te Singapore ligt een zee sleepboot op station. Deze is van de Over seas Towage Salvage Co. Ltd., Londen, waarmee Smit nauwe relaties onderhoudt. „Overal tegelijk" Dikwijls maken de zeesleepboten zich verdienstelijk op weg naar of-terugko mend van een sleepobject. Zo kan het dus gebeuren, dat hulpbehoevende Sche pen in Australische wateren bijvoorbeeld of midden in de Stille Oceaan, plotseling een Nederlandse zeesleper zien opdagen. Op deze wijze kreeg de rederij van Smit en Co de naam „overal tegelijk" te zijn, een reputatie die niet mis te verstaan is. Achter al dat werk staat vanzelf een goed georganiseerde walorganisatie. Door allerlei communicatiemiddelen (radio is zeer belangrijk) staat deze dienst met de buitenwereld in contact. Ze tracht zoveel mogelijk te weten te komen van wat zich op de wereldzeeën afspeelt. Deze organi satie dirigeert de slepers naar de plaatsen waar ze het meest nodig zijn. Ook de taak van de radiotelegrafist aan boord is in dit verband heel belangrijk. Meermalen staat een sleepboot reeds in radio-verbinding met een schip in moei lijkheden, voordat aan de wal iets bekend is. Dat versterkt natuurlijk de reputatie van „overal tegelijk" te zijn. In het voorjaar van 1963 neemt L. Smit Co's Internationale Sleepdienst 's we- rels grootste, sterkste en snelste zeesleep boot in gebruik. Het is de Zwarte Zee (9000 pk.) v/elke in oktober 1962 door H.K.H. Prinses Beatrix tewater werd ge laten. Naast de zeedienst heeft L. Smit Co's Internationale Sleepdienst ook een haven dienst in Rotterdam voor het assisteren van binnenkomende en uitgaande schepen. Deze dienst vormt op dit gebied het grootste bedrijf van Rotterdam. Varen op'n sleepboot Zeesleepboten maken geen plezierreis jes. Sleepvaart betekent niet minder: men sen; vaklieden van een uitstekend gehalte. Zeelieden met een goede teamgeest, want daarop komt het aan bij de sleepvaart. Al zijn er oppervlakkig gezien weinig ver schillen op te merken tussen het leven van de bemanning van vracht- en passagiers schepen en dat van de opvarenden van een zeesleepboot. Maar die verschillen zijn er wel degelijk. De overeenkomst houdt eigenlijk al op wanneer wij hebben vastgesteld, dat er wordt wachtgelopen, gewerkt, gerust en gegeten (net als op een vrachtschip dus). Op een sleepboot heeft men echter moeten woekeren met de ruimte, want het is een betrekkelijk klein schip. Niettegenstaande is de accommodatie uitstekend, maar er zijn zeker geen luxe salons aan boord. Neen, wij zeiden het al eerder; een sleep boot is een werkschip. Het schip Het schip is zodanig gebouwd dat het snel en handig kan manoeuvreren. De sleepboot is vooral sterk gebouwd en heeft dan ook in verhouding tot een vrachtschip een buitengewoon grote en krachtige voort stuwingsinstallatie. Vracht behoeft de sle- *9 fw0<tnf «tü&rtg Ie iflh* as per immers niet te vervoeren, het schip moet kunnen trekken. Daarbij is de zee sleper ongetwijfeld het meest zeewaardige schip, dat alle oceanen bevaart. Omdat een sleepboot andere schepen onder moei lijke omstandigheden moet kunnen bij staan is dat vanzelfsprekend een nood zaak. Klein maar praktisch In het hoge voorschip (de sleper is klas siek gebouwd: hoge kop, laag achter schip) bevindt zich de accommodatie voor de kapitein, officieren en de andere be manningsleden. De hutten en messrooms zijn keurig uitgevoerd en zo gezellig mo gelijk gemaakt. Er zijn bijzondere lucht verversingsapparaten aangebracht en goe de douchegelegenheden. De kombuis is weliswaar klein, maar zeer praktisch in gericht, zodat de kok in staat is voortref felijke maaltijden op tafel te brengen. Het grootste verschil tussen een beman ning van een vracht- of passagiersschip en die van een zeesleepboot is echter, dat de bemanning van een sleepboot veel klei ner is. Gemiddeld bedraagt deze niet meer dan 24 man, nl. de kapitein met een le en 2e stuurman, de marconist, de hoofd werktuigkundige bijgestaan door de 2e en 3e werktuigkundige alsmede een assistent werktuigkundige. Verder treffen wij aan de kok, de bootsman, 3 matrozen, 3 ma trozen onder de gage, 3 olielieden, 2 hand langers, de koksmaat en 2 jongens. Het werk dat iemand op een sleepboot ver richt is over het algemeen verantwoorde- lijker dan het werk van een matroos op een koopvaarder. De „sleepbootman" moet vooral feilloos kunnen werken en is daarbij veel zelf standiger dan iemand op een koopvaardij schip. Een enkele verkeerde handeling van hem kan immers mensenlevens kosten. Er wordt dan ook vertrouwd, dat de ma troos de hem opgedragen werkzaamheden naar beste weten zal uitvoeren. Het gevolg hiervan is dat de matroos de kans krijgt zich te onderscheiden. Hij kan zich verder bekwamen en zo opklimmen tot een hoge re rang. Het merendeel van de kapiteins en stuurlieden op zeeslepers begon zijn carrière als scheepsjongen. De sleepboot rederij stelt het ook nu nog op prijs, wan neer uit de matrozen de officieren gere- cruteerd kunnen worden. Vanzelfsprekend kunnen jongens die de zeevaartschool bezocht hebben en die voor dit verantwoordelijke werk voelen ook een kans krijgen. Zij kunnen sneller officier worden dan iemand zonder diploma. Maar in elk geval kunnen matrozen die kunnen en willen leren dankzij een speciale stu dieregeling naar de zeevaartschool gaan en zich bekwamen voor de officiersrang. De sleepbootbemanningen zijn gewoon lijk langer op zee dan andere zeevarenden, omdat minder havens worden aangelopen. Toch duren de reizen gemiddeld niet lan ger dan de reizen van een koopvaarder, die in vaste lijndienst vaart. Gemiddeld duurt een reis 6 maanden. Aangezien de sleepboten van L. Smit en Co's Internatio nale Sleepdienst meer zondagen op zee doorbrengen dan vracht- en passagierssche pen, krijgen de mensen meer verlofdagen aan de wal dan hun collega's van de koopvaardij. De verdiensten Wat verdient men bij de sleepvaart eigenlijk? Dat is natuurlijk een belang rijke vraag. Wel, de scheepsgezellen Staan wat beloning betreft gelijk aan die op de koopvaardijschepen. De officieren heb ben een salaris dat dvereenkomt met de verdiensten op een middelgroot vracht schip. Als vergoeding voor alle eventueel te verrichten overwerk wordt een sleep- premie uitbetaald, uitgedrukt in centen per gesleepte mijl tussen vertrek- en be stemmingshaven van de sleep. Behalve deze sleeppremie (men noemt dat ook wel „mijlengeld") wordt nog een extra premie uitbetaald, indien het schip, waarop men vaart, hulp heeft verleend aan een ander vaartuig. Dit is het zoge naamde „joppengeld" en dat bedrag is afhankelijk van de grootte van het ver diende hulploon. Zeer aantrekkelijk is het werk op een zeesleepboot (niet alleen dankzij het zeer goede salaris en de gunstige verlofrege ling) aangezien de bemanningen veel meer van de wereld kunnen zien dan hun col lega's op de koopvaardij-lijnschepen. De ze immers varen vrijwel altijd tussen be kende havens. Bij de zeesleepvaart is niet bekend behalve tijdens de ligtijd „op station" wat men morgen zal zien. Het is dus behalve zeer verantwoordelijk ook afwis selend werk, dat (vooral na een goed ge slaagde hulpverlening, berging of grote en vaak moeilijke sleepreis) grote vol doening geeft. De sleepvaart eist van de bemanning dat het werkelijk zeelieden zijn. Zeelieden met teamgeest en spirit. Het 1

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 6