Naast waardering ook critiek voor min. Visser Extra hulp bij vervoer van huisbrandstoffen Dertien wielerrondes voor 1963 in Haarlem en omgeving TUSSEN KEMEL EN AARDE SHOW IN DE R.A.I. DIT JAAR GROTER DAN OOIT L.P.G. IN BRANDSTOF LEVERT VOORDELEN OP DIRECTEUR HUGENH0LTZ BOUWDE NIEUW CIRCUIT FORD BRENGT SPORTIEVE VERSIE VAN TAUNUS 12m. LANGS DE WEG GEVONDEN De heer Tilatius acht het sydonale rapport politiek verwarrend Alpinisten naderen hun einddoel Mr. Gieben uit Raad van Commissarissen N.S. Radlo-iupiter: eigen periode Van ijsschots gerec Onderzoek RAI-T.N.O. Hi ZATERDAG 26 JANUARI 1963 TWEEDE KAMER OVER DEFENSIEBELEID Wellicht inschakeling bouwvakarbeiders G. v. W. Overleg Alleen in Heemskerk komt een koers voor beroepsrenners Vissen verdringen elkaar met dood als gevolg I (Van onze parlementaire redacteur Het defensiebeleid van minister Visser en zijn staatssecretarissen De Jong en Calmever heeft in het algemeen wel de instemming van de Tweede-Kamerfrac ties. Dit is gebleken uit de eerste fase van het Defensiedebat, donderdag in de Tweede Kamer. Een uitzondering moet gemaakt worden voor de fracties der P.v.d.A., P.S.P. en C.P.N., die nogal cri tiek uitoefenden om uiteenlopende redenen. Staatssecretaris Calmever kreeg een pluim van de afgevaardigden der A.R.P. en C.H.U., de heren Roosjen en Tilanus, voor het schrijven van zijn brief aan de hoofdlegerpredikant over het rapport van het moderamen van de sv- node der Nederlands Hervormde Kerk, waarin kernbewapening wordt veroor deeld en conventionele bewapening ge duld. Hoewel de heer Tilanus geen oordeel over het rapport wilde uitspreken, kon men toch uit zijn woorden opmaken dat het rapport in politiek opzicht verwarrend heeft gewerkt. Hij stelde nu dat hij graag naar de synode („en dat is niet de kerk") wilde luisteren, maar dat deze bereid heid geen verandering behoeft te bete kenen voor zijn politieke houding, omdat hij zijn eigen politieke verantwoordelijk heid heeft. En die komt neer op handha ving van het machtsevenwicht en dus van het kernwapen als afschrikwekkende drei ging. Voor mr Roosjen (A.R.Pbetekent eenzijdige ontwapening, zoals die wel wordt voorgestaan door een 15 percent minderheid van de P. v. d. A „stekeblind heid en plichtverzaking". Geen eenzijdig neerleggen van de kernwapens nu, al zal men moeten blijven streven naar het ver wijderen ervan uit alle delen van de wgreld, mits dat grondig en gelijktijdig gebeurt, aldus de C.H.-afgevaardigde. De heer Lankhorst (P.S.P.) zei dat uit de verkiezingsuitslag zal kunnen blij ken hoe ook in het Nederlandse volk de weerstand tegen kernbewapening is ge groeid. „Nu stapelt men de brandstof steeds hoger op en tracht men elkaar wijs te maken dat daarmee het brand gevaar vermindert". Hij vond de brief van staatssecretaris C a 1 m e y e r dan ook maar een vreemd stuk. Zelf van christelijken huize, kon hij voor een groot gedeelte instemmen met het rapport van de synode. Nadat hij dat gezegd had, interrumpeerde de heer Moorman (K.V.P.): „Heeft de synode beseft dat opvolging van haar standpunt de ondergang van het christen dom betekent?" De heer Lankhorst bestreed deze ge volgtrekking met de bijbelwoorden „dat Christus met ons zal zijn tot het einde der dagen". „Dat is wel zo", gaf de heer Moorman toe, „maar hij tiërjoeg ook de sjacheraars uit de tempel". De heer Moorman wenste terugkeer naar de diensttijd van 18 maanden en de vrijstelling wegens broederdienst voor de derde en volgende broers. Evenals ande re sprekers was hij verontrust over de politiek van De Gaulle ten opzichte van de NAVO, hoopte hij, dat er aan de Starfighters, die toch al 6,2 miljoen gulden kosten, geen kostbare veranderingen zul len worden aangebracht, en pleitte hij ervoor dat de marine op de huidige sterkte gehandhaafd wordt. Inkrimping van de vloot, was daaren tegen het parool van de heer Wierda (P.v.d.A.), een beperking die gepaard moet gaan met een modernisering van de luchtmacht. Zijn derde wens was een paraat legerkorps. Het militaire apparaat kost volgens de heer Wierda zoveel geld, dat het aanbe veling verdient het vraagstuk van de „indirecten" (de niet rechtstreeks pro- duktieve werknemers) ook bij de drie krijgsmachtonderdelen grondig te bestu deren. „Men fluistert" zei hij, „dat de begroting eigenlijk 400 miljoen gulden ho ger had moeten worden. Heeft de minister niet teveel op afbetaling gekocht om onder het defensieplafond te blijven, zodat zijn opvolger verplicht zal zijn de uitgaven te verhogen?" De heren Tilanus en Roosjen spraken lovende woorden aan het adres van de Nederlandse soldaten en de Papoea's die op Nieuw-Guinea de infiltranten bestreden hebben. De heer Wierda zag er echter slechts een financiële catastrofe in, die zijns inziens des te zinlozer was omdat er een politieke oplossing kwam. De heer Bakker (C.P.N.) zei dat het „Oberkom- mando" der Deutschen Wehrmacht overal in Europa alweer vaste voet heeft, ook in Budel. Volgende week antwoordt de re gering. De drie Westduitse alpinisten, die veer tien dagen geleden een begin maakten met de voor onmogelijk gehouden beklimming van de noordelijke wand van de 3.000 me ter hoge westelijke top van de Lavaredo, een berg in de Italiaanse Alpen nabij Cor tina d'Ampezzo, hebben hun einddoel bij na bereikt. Na de veertiende nacht van hun tocht aan de bergwand te hebben doorgebracht onder een emperatuur van vijfentwintig graden vorst, zetten zij donderdag de be klimming voort. Omstreeks het middag uur waren zij twintig meter gevorderd, waarna nog 130 moeilijke meters hen van de top scheidden. De eerste vijftig meter hiervan bestaan uit een loodrecht opdoe mende wand, terwijl de laatste tachtig me ter worden gevormd dooij een met sneeuw en ijs bedekte spleet, die voor de klim mers vele onbekende gevaren inhoudt. Aan het succes van de onderneming wordt niet meer getwijfeld, ook al omdat volgens de mening van ervaren berggidsen en skileraren terugkeer thans niet meer mogelijk is. Men verwacht dat de drie alpinisten za terdag of zondag hun doel zullen berei ken. Hun gezondheidstoestand werd don derdag nog goed genoemd. Zij hebben de bittere koude goed weten te doorstaan, doch moesten zich 's nachts warm houden door gymnastiekoefeningen. Tijdens een buitengewone aandeelhou dersvergadering van de N.V. Nederland- sche Spoorwegen is aan de oud-secreta- ris-generaal bij het ministerie van verkeer en waterstaat mr. A. H. C. Gieben eer vol ontslag verleend. Mr. Gieben had hier om gevraagd, omdat hij benoemd is to^ rechter in Den Haag. Zijn plaats in de raad van commissarissen zal worden in genomen door zijn opvolger op het de partement mr. C. J. G. J. Vinkesteyn uit Den Haag. Vooi het vervoer van steenkool worden, i gevers en werknemers in de bouwindu- behalve het maximaal voor de mijnen be stemde aantal spoorwagons, ook wagons ingeschakeld die normaal worden gebruikt voor afvoer van de kolen uit de havens. Dit heeft minister De Pous (Economische Zaken) in de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op vragen van de kamerleden Jager (C.P.N.) en Zwanikken (K.V.P.). Ze hadden hun ongerustheid uitgespro ken over het probleem dat het vervoer niet aangepast blijkt aan de sterk toege nomen behoefte. De kolenvoorraad is mo menteel toereike: d. In overleg met de importhandel, de be- 'trokken burgerlijke vervoerders''ëti dë'ifii- litaire autoriteiten zijn regelingen getrof fen om de in de havens aanwezige kofên met Vrachtwagens eii zonodig met mili taire trucks af te voeren, zo deelde minis ter De Pous mee. Vandaag nog zal de heer De Pous over leggen met vertegenwoordigers van werk- VAN JUPITER (die we zondag en maandag kort na zonsondergang vlak bij de maan kunnen vinden zondag schuin links er boven en maandag even rechts ervan) heeft nog niemand bewezen dat hij niet uit stroop bestaat Zulk soort gratuite be weringen slaan meestal op niets, maar in dit geval is er enige grond voor, want als Jupiter wèl uit stroop bestond zou hij ziei waarschijnlijk ongeveer zo gedragen als hij nu doet. Deze stelling is vol te houden op grond van de -j ietwat wonderlijke as- wenteling van deze pla- zig met een onderzoek van Jupiter vertoont in een neet Houden we een be- de radiostraling van de lijjker duidelijk de afplat- paald punt aan de Jupi- zon en ontdekten op een ting die samenhangt met i t.er-evenaar in de kijker, dag dat er behalve de zon een snelle aswenteling: in dan zien we dat punt na ook nog een tweede radio- nog geen tien uur draait 9 uur en 50 minuten op bron door het veld van deze reuzenplaneet om dezelfde plaats terug- hun radiotelescoop liep. haar as. keren. Maar op hogere De signalen daarvan duur- breedte observeren we den nooit langer dan een tische kijkers, populair een aswentelingsperiode paar minuten en kwamen gezegd: ze „zien" lang niet van 9 uur 55 minuten en elke volgende dag terug. z0 scherp 40 seconden. Als Jupiter maar steeds op een iets uit kleverige massa be- later tijdstip. MAAR ER blijft wat dat betreft hoop: Jupiter HIERUIT volgde dat de heeft twaalf satellieten bron van die ietwat mys- waaronder vier grote. En terieuze straling zich tegen nu js het wachten op het de hemelachtergrond be- ogenblik dat Jupiters uit woog in dezelfde richting zendingen plotseling een als onze aardbol. Dat le- keer zullen uitvallen door- verde het vermoeden op dat een van die vier grote dat men te doen had met manen precies de radio een planeet. Te zien was bron in kwestie zal ver- er natuurlijk niets als duisteren. Men kent de men de zon observeert is bewegingen van die ma- het dag en in het daglicht nen. Als zich zo'n „radio- is zelfs geen Jupiter te eclips" voordoet zal de zien. Maar er bestaan ta- bron van die radiostraling bellen waarin we de loop van Jupiter veel nauw- der planeten van minuut keuriger te localiseren tot minuut kunnen nagaan zijn. - en die leverden de op- Gverigens ter voor. koming van misverstand Jupiter bestaat niet uit optische* kijker ^roop. Het inwendige van de planeet is volgens een modem onderzoek lossing: de nieuwe radio- stond zouden we iets der- bron lag op Jupiter, gelijks waarnemen. Latere waarnemingen Om de zaak nog inge- met een wikkelder te maken komt hebben op de plaats waar er ook nog een derde pe- „radio Jupiter" gevestigd geheel waterstof riode voor en wel een van moet zijn mets bijzonders J damnkrinB voor 9 uur 55 minuten en 29.37 opgeleverd Heel nauw- nercent helium De seconden. De ontdekking keurige bepaling van die won|erlijke aswenteiings- daarvan is je reinste plaats is trouwens niet vergchlinse,en ziin ook speurdersverhaal, waarin mogelijk: het oplossende t ild twee Amerikaanse radio- vermogen van radiotele- daarmee met m stnja astronomen de hoofdrol- scopen is bij lange na niet len spelen. Zij waren be- zo groot als dat van op- strie over de mogelijkheid „uitgevroren bouwvakarbeiders in te schakelen bij het aan huis afleveren van de. kolen. Minister De Pous zal erop toezien dat de normale regels van het prijsbeleid zul len worden gevolgd ten aanzien van de kolen. Een rechtstreekse uitspraak dat ze niet duurder zullen worden deed hij niet Het door de minister aangekondigde overleg over de inschakeling van uitge vroren bouwvakarbeiders bij het kolenver- vger .emhst opruimen van de sneeuw, die de aflevering van brandstof aan de ver bruikers bemoeilijkt, is nog niet afgeslo- 'ten Het vond gistermiddag en in het be gin van de avond plaats op het ministerie van Sociale Zaken. Na afloop van de be sprekingen werd meegedeeld, dat deze be sprekingen tussen de regering en verte genwoordigers van de werkgevers en de werknemers zullen worden voortgezet. Het georganiseerde bouwbedrijf heeft er om misverstand te voorkomen de aan dacht op gevestigd dat het de Nederlandse bouwvakarbeiders wel degelijk is toege staan tijdens vorstwerkloosheid ander werk te aanvaarden. De Nederlandse bouwvakarbeider kan zowel per uur, per dag. per week of lan ger, tijdelijke arbeid, elders dan in eigen bedrijfstak aanvaarden. Na afloop van de tijdelijke werkzaamheid herleeft het recht op uitkering wegens vorstverleg onmiddel lijk. Er is dus geen sprake van een ar beidsverbod voor de Nederlandse bouw arbeider, integendeel, verwacht mag wor den dat elke uitgevroren bouwarbeider aan wie tijdelijk arbeid waartoe hij fysiek in staat is wordt aangeboden, dit ook zal aanvaarden Natuurlijk wordt aangenomen dat voor de aangeboden arbeid een redelijke belo ning wordt gegeven welke in verhouding staat tot de te verrichten arbeid, zo ver klaart men van de zijde van het georgani seerd bouwbedrijf. KIEL Een Duits hefschroefvliegtuig heeft van een in de Oostzee drijvende ijs schots een man opgepikt, die zijn door het ijs ingesloten schip had verlaten en tien uur lang op de schots had rondgedreven, De man was door de kou bevangen en is naar een ziekenhuis in Kiel gebracht. Op 7 februari zullen de deuren van het Amsterdamse RAI-gebouw weer openzwaaien om doorgang te verlenen aan de duizenden Nederlanders die gedurende tien dagen in de gelegenheid worden gesteld de 46ste RAI-tentoonstel- ling op automobielgebied te bezoeken. Een tentoonstelling die groter is dan voorgaande jaren omdat thans de westhal met een vloeroppervlakte van 4000 vierkante meter bij de tentoonstellingsruimte is getrokken. Deze ruimte heeft het RAI-bestuur overigens broodnodig. De deelnemers richten 226 stands in waarop voertuigen worden geëxposeerd uit vrijwel alle Europese landen en Amerika. De Nederlandse automobielbranche kan terugzien op een gunstig jaar 1962. Bijna 150.000 personen- en combi-auto's versterkten het Nederlandse wagenpark en vergeleken met het voorgaande jaar be tekent dit een stijging in de verkoop van 23 a 24 percent. Het einde van de groei is volgens de automobielwereld nog niet in zicht. De massa- motorisering die in de ons omringende landen reeds ver s gevorderd, begint thans ook in Nederland toe te nemen. In augustus 1962 telde Neder land dan ook reeds ruim 700.000 personenauto's, dat wil zeggen 1 auto op 17 in woners. (België; 1 op 11, West-Duitsland 1 op 10, Frankrijk 1 op 8). Het Nederlandse publiek heeft een voorkeur voor de populaire, goedkopere modellen. In 1962 had ruim vijftig percent van de verkochte wagens een cataloguswaarde, die beneden de zesduizend gulden lag. D.e voorkeur voor deze laag geprijsde wagens verklaart men door de sprei ding van het automobielgebruik in de steeds bredere lagen van de bevolking. De in Nederland verkochte wagens zijn voor ruim tachtig percent afkomstig van autofabrieken in de Euro- markt. West-Duitsland neemt het grootste deel van de import voor zijn rekening. Overigens zijn de ogen van de Nederlandse verkopers niet alleen gericht op het manlijk deel der bevolking. In deze maand worden er tachtigduizend folders verspreid onder een aantal Nederlandse vrouwen. Daarnaast tracht men de damesbladen voor deze tentoonstelling te inte resseren. Deze gerichte reclame wordt gerechtvaardigd door het feit, dat ruim 25 percent van de 160.000 in 1961 uitgereikte rijbewijzen door vrouwen werd behaald. mmm personenauto's - caravans Speciaal voor landbouwers, militair en industrieel ge bruik ontwierp B.M.C. deze „Moke" een experimen teel wagentje aangedreven door twee 848 cc motoren aan de voorzijde en aan de achterkant. De wagen is uitgerust met een kleine sneeuwruimer die een laag van zestig centimeter sneeuw uit de weg kan Tijdens een gesprek met Z(andvoorts circuit-directeur J. B. Th Hugenholtz merkte' deze onder meer op, dat hij van de burgemeester van het Belgische plaatsje Zolder het verzoek had ontvangen een circuit op deze plaats te bouwen. De heer Hugenholtz is op deze uitnodiging ingegaan en heeft een schets ontworpen, aan de hand waarvan men thans in België druk bezig is de laatste hand aan dit ruim vier kilometer lange circuit te leggen. Het zal daar in Zolder een bijzonder snel circuit worden, waarbij echter een volledige beheersing van de stuur kunst noodzakelijk zal zijn om de coureur zonder onge lukken de hoge snelheden te laten bereiken. Juist om de nadruk op het kunnen van de coureur te leggen heeft men de bochten praktisch niet opgehoogd. De wegranden zijn evenwel duidelijk aangegeven. Het circuit waarin enige gevarieerde bochten voorko men wordt aangelegd in een prachtig landschoon, waar van de heer Hugenholtz bij zijn ontwerp een goed ge bruik heeft gemaakt. Het tracé leidt om een heuvel heen en even later in een bocht om een vennetje, dat in zijn natuurlijke staat wordt bewaard. Op de helling van de heuvel is de tribune geprojecteerd die de toe schouwer een ruime blik gunt over een groot deel van het circuit. De ruime pits, het onderkomen voor de tijdwaarneming op een hooggeplaatst gedeelte en het achttien meter bre de startgedeelte, staan er onder meer borg voor, dat het voor coureur, official en bezoeker goed toeven zal zijn. daar in Zolder. En mag men de Belgische sportjournalisten geloven, dan maakt deze nieuwe autoracebaan (eveneens voor motorraces te gebruiken) een goede kans de plaats te worden waar in de toekomst de Belgische Grand-Prix- wedstrijden zullen worden verreden. 1660 39V7 Het RAI-TNO instituut voor wegtransportmiddelen in Delft, dat zoals bekend al geruime tijd in opdracht van de Nederlandse L.P.G.-vereniging aan een onderzoek werkt inzake de toepassing van l.p.g. als aanvullende brandstof voor dieselmotoren, is thans met dit onderzoek zo ver ge vorderd. dat over ongeveer een maand een proefauto zal worden uitgerust met een dieselmotor, die op een mengsel van gasolie en l.p.g. zal gaan rijden. De aanleiding tot dit onderzoek is het feit, dat de uit laten van het gemotoriseerde wegverkeer veel onafgewerkte gassen in de lucht brengen, die schadelijke stoffen voor de gezondheid bevatten De in het onderzoek tot dusver be reikte resultaten zijn van dien aard, dat met vrij grote zekerheid mag worden aangenomen, dat de toevoeging van een bepaald percentage l.p.g. aan de brandstof aan dit euvel een einde zal maken. Een definitief oordeel kan echter pas worden verwacht als de resultaten van de proefwagen getoetst zijn aan die van de aan de proefbank van RAI- TNO genomen proeven en het gezondheidsinstituut TNO deze resultaten op de medische merites zal hebben beoor deeld. Met dit laatste wordt op 1 februari een begin ge maakt. Ford Keulen heeft thans naast de Taunus 12m een „touring sport" uitgebracht, onder de naam Taunus 12m TS. Deze sportieve versie bezit een krachtiger motor dan de 12m; een krachtbron die ontwikkeld is uit de 12m V-4. Voorts twee afzonderlijk verstelbare kuipzittingen in het voorcompartiment. De opgevoerde motor van de TS heeft een cylinder- inhoud van 1498 cc en levert met een hogere compres- sieverhouding bijna 25 percent meer vermogen dan de normale 12m-motor. De TS-uitvoering weegt 25 kilogram zwaarder dan de 12m waardoor acceleratie en topsnelheid gunstiger lig gen in vergelijking met andere gelijksoortige wagens in deze klasse. Voorts is de sportwagen met aanzienlijk meer luxe uitgevoerd dan de 12m. De top- en kruissnel heid bedraagt 135 kilometer per uur. De KNAC hanteert sinds kort een nieuw systeem voor de afgifte van startbewijzen aan deelnemers van auto sportevenementen. Deze onderscheiding is gemaakt om dat de eisen voor deelname aan de twee takken van autosport; rallies en races, sterk uiteenlopen. De Zweedse automobieljournalisten hebben de Britse Morris „1100" saloon uitgeroepen tot hun wagen van het jaar voor 1962. Het is de eerste keer dat een dergelijke onderscheiding in Zweden wordt gegeven. De modellen voor 1963 hebben bij Pontiac enige wijzi gingen ondergaan. De verticaal opgestelde dubbele koplampen accentueren de breedte noe eens van deze wagen, die 'n nieuwe zes-cilindermotor bezit, die 65 kilo gram lichter is dan de vorige krachtbron. Het uitlaat systeem is tegen de corrosie met aluminium behandeld. Tevens bezit de wagen zelf-bijstellende remmen. Het gehele Italiaanse deel van de Brennerautoweg zal in de jaren 1967-1968 worden voltooid Het traject Inns- bruck-Schoenberg zal waarschijnlijk in 1963 worden ge opend. De twee grootste Zweedse autofabrieken, Volvo en Saab overwegen hun produktie in belangrijke mate uit te brei den. Volvo streeft naar 150.000 wagens per jaar en Saab naar een jaarproduktie van 100.000 auto's. De kalenderbespreking voor 1963 van de Noordhollandse wielerclubs in „Krasna- polsky" in Amsterdam had een vlot en geanimeerd verloop. Men was het over de verdeling van de wedstrijddata spoedig eens en heeft „doublures" zoveel moge lijk vermeden. Voor de amateurs, nieuwe lingen en aspiranten is er van de zomer volop werk aan de winkel in Noord-Hol land. De professionals en onafhankelijken komen er heel wat bekaaider af en al leen door het Beverwijkse „Kennemer- land" werd datumreservering aangevraagd voor een profkoers in Heemskerk. Voor de omgeving van Haarlem, Kenne- merland en de Haarlemmermeer werden buiten de wegkampioenschappen voor professionals en amateurs op het circuit van Zandvoort voorlopig dertien wed strijden vastgesteld. De Beverwijkse ren nersclub „Kennemerland" kreeg voor zijn open wedstrijden de navolgende data toe gewezen: 27 april: Ronde van Velsen- Noord voor amateurs en nieuwelingen; 9 juni: Ronde van Beverwijk voor amateurs, nieuwelingen en aspiranten; 26 juni: Ron de van Beverwijk voor amateurs (avond wedstrijd); 14 juli: Ronde van Beverwijk voor an\ateurs, nieuwelingen en aspiran ten; 4 augustus: Ronde van Beverwijk voor amateurs, nieuwelingen en aspiran ten; 7 augustus: Ronde van Santpoort voor amateurs (avondwedstrijd); 1 september: Ronde van Heemskerk voor amateurs, nieuwelingen en aspiranten; 8 september: Ronde van Heemskerk voor professionals en onafhankelijken. Van het Haarlemse „De Kampioen" houdt men op 26 mei een Ronde van Haar lem voor amateurs, nieuwelingen en aspi ranten en daarna volgt 30 juni in sa menwerking met Ijsvermaak Bovenkars- pel de Ronde van de Bakkerstraat in Bovenkarspel voor amateurs en nieuwelin gen. Over een eventuele organisatie van de nationale wegkampioenschappen voor be roepsrenners en amateurs weet men bij „De Kampioen" nog van niets. Het schijnt evenwel in de bedoeling van de KNWU te liggen om de amateurs zaterdag 20 juli en de professionals met onafhankelijken zon dag 21 juli op het Zandvoorts circuit om de landstitel te laten strijden. De techni sche organisatie van deze kampioenschap pen wordt dan ongetwijfeld weer opgedra gen aan de Haarlemse club. De „klassieke" Ronde om de Haarlem mermeer, waarvan de organisatie in han den is van het Halfwegse „De Bataaf", wordt zaterdag 11 mei gehouden. Er wordt ditmaal alleen aan deelgenomen door ama teurs. Dit vindt zijn oorzaak in een door de KNWU genomen maatregel om de on afhankelijken niet meer aan wedstrijden voor amateurs te laten deelnemen. In af wachting van de aankomst van de Haar- 'lemmermeerronde wordt op het Cirkelpar- cours een Ronde van Zwanenburg voor nieuwelingen en aspiranten gereden. De Ronde van Badhoevedorp voor ama teurs en nieuwelingen zal 29 juni door „De Bataaf" worden gehouden. Het Zaanse DTS houdt zijn Ronde van Castricum voor amateurs, nieuwelingen en aspiranten op 28 juli. Het wegseizoen in Noord-Holland wordt 6 april geopend met de „klassieke" ronde van Noord-Holland voor amateurs, die weer een internationaal karakter zal krij gen, en 29 september besloten met het Zil veren Molentoernooi. Het provinciaal weg- kampioenschap van Noord-Holland vindt 28 april plaats in de Wijde Wormer. Al deze evenementen worden georganiseerd door het Zaanse DTS. De visstand in de Hollandse IJssel is door de vorst in zeer moeilijke omstan digheden komen te verkeren. Het drinkwa- terleidingbedrijf van de gemeente IJssel- stein heeft daarom een zogenaamde spui- Ieiding geopend waardoor drinkwater in een dijk in de Hollandse IJssel is 'egge- vloeid. Een zeer grote hoeveelheid zoet watervis is op dit zuurstofrijke water af gekomen. Door de grote visconcentratie, die geschat wordt op 20 ton, verdringen de vissen elkaar zodanig dat er zeer vele sterven. Teneinde de nog levende vissen van de dood te redden zullen deze nu in de rivier de Lek worden overgebracht, en zal de spuileiding worden gesloten.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7