Zomerse drukte aan besneeuwd strand en een bevroren zee Politie had de handen vol Parijs zoekt toenadering tot buurland Spanje Kennedy schort kernproeven op Protest tegen legering van Duitse soldaten in Budel HET WEER Brussel in afwachting van een Westduits compromisvoorstel Overleg tussen „de zesen Engeland zou vanmiddag worden voortgezet Lange files auto's schuifelden naar de zee De Gaulle zou Franco stijven in zijn onderhandelingen met Washington Prins Albert en prinses Paola amuseerden zich in ons land Prof. dr. J. H. Oort eredoctor van Canberra Burgemeesters van Amsterdam en Den Haag herbenoemd -a üfeeMORRIS"kfore you êuy! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Kroesjtsjev waarschuwt Het woord is aan In de krant van heden: 's Nachts lichte vorst Critici verklaren zich tegen Pontus Hullen Diplomatiek verkeer Herter op bezoek 48e JAARGANG NUMMER 71 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING MAANDAG 28 JANUARI 1963 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie. P.^W^Peereboom^en^MrJEI^Gvai^l^^^^ Het Zandvoortse strand, met de door ijs bedekte zee zo Ver het oog reikte op de achtergrond, was druk als op een zo merse dag. Het was er in het zonnetje best uit te houden. aT-.- fi'"-;-:-"ij Slechts de nog aanwezige sneeuw, die fel blinkend in de onophoudelijk schijnende zon lag, en het ontbreken van zomertoiletlen cn zwempakken her innerde er ons zondag aan, dat het nog volop winter was. Een winter die nu reeds strenger is dan de oerstrenge winter van 1929. Een winter die koude- herinneringen uit 1955-1956 en 1941-1942 doet vervagen. Maar zondag was het geen winter, zondag was als een helstralende voorjaarsdag, die tienduizenden naar de kust tussen Zandvoort en Bloemendaal aan Zee lokte. Kilometers lange files auto's kropen in de richting van de kust en in de late middag weer terug naar de steden en dorpen verder in het binnenland. Opstoppingen en vertragingen waren aan de orde van de dag. Een ritje per auto van het centrum van Haarlem via de Zandvoortselaan naar de Boulevard en dan via de Zeeweg terug naar de stad duur de meer dan twee uur. Met de fiets zou het aanzienlijk vlugger zijn gegaan. De gemiddelde snelheid van het autoverkeer kwam slechts zelden boven de twintig ki lometer per uur. De zee bood de vroege „badgasten" een fantastische aanblik. Slechts aan de verre horizon, war zo nu en dan vaag een schip voorbijgleed, zag men water. Tot enkele honderden meters uit de kust werd het oog nog slechts getroffen door een grote wit grijze ijsmassa, die zich in de verte lang zaam op en neer bewoog op de niet te dempen golfslag. Inderdaad een zeldzaam schouwspel, een strand vol sneeuw met van de duinen sleeënde kinderen en een bevroren zee. Tal van mensen waagden zich op het ijs, dat broos was als borst plaat. Velen zakten er door en kregen een nat pak. Oudere mensen verzekerden ons dat ze dit nog nooit gezien hadden. Wel was er ook in vroegere jaren wel eens een ijs korst aan de rand, doch nooit zo ver. „Nee, dat is nog nooit te zien geweest," aldus de toch reeds oudere parkeerwach ter aan de kop van de Zeeweg. Een Noor se mevrouw verzekerde ons in keurig Ne derlands, dat ze dit in het noordelijke deel van Noorwegen nog nooit had gezien. bar™" HAARLEM TEL. 13439 LEIOSESTRAAT (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 De politie had zeer veel werk. In Zand voort dreigde het verkeer nu en dan uit de hand te lopen, maar met man en macht werd dan weer gezwaaid en geregeld en alles liep weer verder. Aan de Bloemen- daalse zijde van de boulevard waren vier politiemannen present om een oogje in het zeil te houden. „Wij hebben nóóit moeilijkheden, mijnheer," was het ant woord van een hoofdagent van de Bloe- mendaalse politie op onze vraag hoe de zaken liepen. Inderdaad, moeilijkheden deden zien niet voor en voor zover bekend ook geen aanrijdingen met ernstige gevolgen. De auto's schuifelden voorzichtig op de met gladde snecuwranden omlijnde weg. Inhalen was zeer moeilijk, omdat slechts de breedte van een enkele wagen geheel sneeuwvrij was. Enkelen waagden het toch, maar moesten als regel weer vlug invoegen. De smalle rijbaan verhinderde een vlot verloop van het verkeer, zoals men in de zomermaanden gewend is. Tus sen half een en kwart over vijf bewoog zich een onafgebroken reeks auto's van nagenoeg het centrum van Haarlem tot aan de kust. (Vervolg op pag. 2) CVan onze correspondent) PARIJS De Franse minister van Bin nenlandse Zaken, Roger Frey, is giste ren voor een kort bezoek naar Madrid ver trokken. Zijn verblijf aldaar wordt of ficieel uitsluitend een privé-karakter toe gedicht, doch het is bekend dat de minis ter verschillende Spaanse collega's zal ont moeten. De diverse leiders van de O.A.S., die nog altijd gastvrijheid in Spanje ge nieten en tegen wier uitlevering Madrid zich tot dusver heeft verzet, zouden het voornaamste onderwerp van gesprek leve ren. Er zijn echter redenen achter dit mys terieuze privé-karakter van Frey's reis nog meer te zoeken dan enkel de bedoeling de eventuele uitvalsposten in Spanje van de Franse geheime legerorganisatie te onder mijnen. Zo is in Parijs ook al vagelijk aan gekondigd, dat de komende weken en maanden eveneens de minister van Finan ciën, Giscard d'Estaing, en mogelijk zelfs die van Buitenlandse Zaken, Couve de Mur- ville, alsmede de stafchef generaal Aille- ret reisplannen in Iberische richting koes teren, om dan op hun beurt met Spaanse evenknieën te gaan praten. Minister Frey zal naar verwachting een onderhoud met generaal Franco hebben. Volgens Spaanse functionarissen is het de bedoeling de betrekkingen tussen beide landen te verstevigen. Die verschillende voornemens schijnt men wel in het licht te mogen plaatsen van De Gaulle's grote Europese plannen, waarin hij ook Spanje een eigen plaats heeft toegedacht. Meermalen hebben er geruchten de ronde gedaan, dat De Gaulle bereid zou zijn de kandidatuur van Fran Prins Albert van België en prinses Pao- la arriveerden zaterdagavond met een be vriend echtpaar in Amsterdam. Na het diner, dat zij in een etablissement aan het Leidseplein gebruikten, hebben zij ver scheidene nachtclubs bezocht. Zondag heeft het prinselijk paar Monnikendam bezocht, waar een tochtje per arreslee over het IJselmeer werd gemaakt. Tegen de avond ging het gezelschap naar Rotter dam, waar werd gedineerd. Daarna gin gen de prins en de prinses en hun Frans sprekende kennissen naar een nachtclub, waar de prins bijna geen dans oversloeg. Prinses Paola bleef, op een enkel dansje na, aan haar tafeltje zitten. Tot laat in de nacht heeft het prinselijk paar zich in de club geamuseerd. De prins zei niet ge weten te hebben dat men in Nederland zo gezellig kon uitgaan. co voor verschillende internationale orga nen, en mogelijk zelfs voor de E.E.G. te willen steunen of patroneren. Dit Franse toenaderingsstreven zou ten slotte zijdelings ook nog in verband kun nen worden gebracht met de militaire onderhandelingen die Madrid met Washing ton heeft geopend over de marinehaven Rota, waar de Amerikanen hun onderzee boten met Polaris-raketten wilden instal leren. Het lijkt immers niet onwaarschijn lijk dat De Gaulle tijdig zijn schikkingen zou willen treffen om een stem in het ka pittel te krijgen wanneer straks over de ze Amerikaanse basis op het Europese continent het beslissende woord zal moe ten vallen. MOSKOU (Reuter/AP) Premier Kroesj tsjev heeft gewaarschuwd dat buitenland se bases op Spaans grondgebied bij een kernoorlog „het gehele bestaan van het Spaanse volk in gevaar kunnen brengen". De Amerikaanse bases in Spanje zijn daar niet om het Westen tegen een „denkbeet dige communistische agressie" te bescher men, maar om „een aanval op het socia listische kamp voor te bereiden". „De Sovjet-Unie heeft evenmin als andere so cialistische landen gebiedseisen of andere aanspraken of Spanje", aldus de Russi sche premier. Kroesjtsjev zei dit in ant woord op vragen van een verslaggever van het Mexicaanse blad „Espana Popu lar", aldus het Russische persbureau Tass. Kroesjtsjev zei voorts dat de regering Franco op de grofste en wreedste wijze het streven van het Spaanse volk naar vrijheid onderdrukt en dat de hele wereld weet wat voor barbaarse martelingen de politieke gevangenen in de fascistische ker kers ondergaan. WASHINGTON President Kennedy heeft opdracht gegeven de ondergrondse kernproeven in de Nevada-woestijn te staken tijdens de Amerikaans-Russisch Britse onderhandelingen in Washington over een verdrag tot het verbieden van kernproeven. Kennedy zei, dat de V.S. de proever, elk ogenblik kunnen hervatten „en als het dui delijk is dat we geen doeltreffende over eenkomst kunnen bereiken, zal dat ook gebeuren". De huidige serie ondergrond se proeven begon in het najaar van 1961 Het kernstopoverleg wordt morgen voortgezet. Het begon vorige week, na dat Rusland had ingestemd met twee of drie inspecties op zijn grondgebied. (Reu ter). Charron: Hij, die profiteert van een goede daad, mag die nooit vergetenhij, die de daad stelde, mag die niet onthouden. Op 21 maart zal de Australische natio nale universiteit in Canberra het eredoc toraat in de exacte wetenschappen ver lenen aan prof. dr. J. H. Oort, direc teur van de Leidse sterrewacht. Prof. Oort zal voor deze gelegenheid naar Australië gaan, waar hij enige tijd zal blijven om het congres van de Interna tionale Astronomische Unie bij te wonen. Aan twee andere professoren zal deze onderscheiding eveneens worden verleend, namelijk aan de Russische hoogleraar Y. A. Ambartsumain, directeur van het ob servatorium van Burakan en voorzitter van de Internationale Astronomische Unie, en aan prof. T. M. Cherry, hoogleraar in de wiskunde aan de universiteit van Melbourne en voorzitter van de Austra lische Academie van Wetenschappen. Bij Koninklijk Besluit van 25 januari zijn twaalf burgemeesters herbenoemd onder wie de burgemeester van Amster dam, mr. G. van Hall, en de burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen2, 8 Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving..4, 5 Beurs Scheepsberichten 5 Economisch nieuws5 Topst*6 Horen en Zien 7 Kunst 7 Feuilleton 3 Sport 10, 11 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Ongeveer 1200 personen uit geheel Ne derland hebben zaterdag deelgenomen aan een stille tocht naar het eregraf in Budel, waar zes door de bezetters terechtgestel de Nederlanders begraven liggen. De tocht in een hevige sneeuwbui was bedoeld als protest tegen de voorgenomen legering van Westduitse militairen in de legerplaats Budel. Voorop gingen de schrijfster Marga Minco en prof. mr. W. Nagel (J. B. Char les). Tevoren was in de r.k. kerk een mis opgedragen ter nagedachtenis van de slachtoffers. Bij het eregraf werden kransen en bloem stukken gelegd door prof. Nagel, door het Verenigd Verzet, de Gooise Verzetsbewe ging, de arbeiders van de N.D.S.M. uit Amsterdam, de A.M.V.J. uit Den Haag, het 5 mei-comité, het Auschwitz-comité en door een Belgische deputatie. Na afloop werd een proclamatie voorgelezen, waarin werd gezegd dat de stille tocht bedoeld was als „waardig protest tegen het onzalige besluit van de Nederlandse regering Duitse mili tairen te legeren op Nederlandse bodem". Opvallend was de geringe deelneming aan deze protesttocht van de inwoners van Bu del. Het waren er niet meer dan vijf. Een Duitse televisiereporter, die filmfragmenten van deze tocht van commentaar voorzag, zei dan ook dat de bevolking van dit dorp de Duitse militarien loyaal tegemoet zou treden. Budel, het toen nog agrarische Kempen dorp, was tijdens de bezetting een achter poortje, waarlangs tal van Britse piloten, Joden en andere achtervolgden via Bel gië en Frankrijk naar het neutrale Portu gal werden geloodst. In september 1944 ontspoorde in België een Duitse trein. De Duitsers begonnen een felle jacht op de verzetsstrijders in Budel. Vier van hen werden in een rietveld doodgeschoten. Twee anderen werden meegevoerd naar de plaats waar de Duitse trein ontspoorde en daar met bajonetten doodgestoken. Een thans 53-jarige inwoner van Budel, die tot dezelfde verzetsgroep behoorde als de zes die in een eregraf zijn begraven, onthield zich van een protest. Zijn standpunt is dat men de Duitse soldaten, die nu naar Budel komen, niet kan aanrekenen wat hun voorgangers hebben bedreven. Verwachting tot morgenavond: Overwegend droog weer met opklaringen, maar ook hier en daar mist. Zwakke tot matige wind tussen noord- en noord oost. Vannacht en morgenoch tend in het algemeen lichte vorst. Overdag temperaturen even boven het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een aantal leden van de Nederlandse afdeling van de AICA (de internationale vereniging van kunstcritici) heeft in een adres aan de gemeenteraad van Amster dam zijn verontrusting uitgesproken over de mogelijkheid dat de heer Pontus Huiten in aanmerking zou kunnen komen voor de functie van directeur van het stedelijk museum als opvolger van jhr. Sandberg. Zij zijn er allerminst van overtuigd, dat deze Zweed, die directeur is van het Mu seum van Moderne Kunst te Stockholm, zodanige kwaliteiten bezit, dat hij de voor keur verdient boven de Nederlandse kan didaten. Integendeel, zij zijn er van over tuigd dat er Nederlanders zijn, die de noodzakelijke achtergrond bezitten om in aanmerking te kunnen komen voor de te vervullen vacature, zodat er geen enkele reden is om de benoeming van een buiten lander te overwegen. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Vanmiddag om drie uur zouden de besprekingen tussen „de zes" en Groot-Brittannië worden hervat. Dat wil zeggen: of ze zullen worden hervat en in welke vorm lag gisteravond nog in de documententassen van de ministers van Buitenlandse Zaken van de zes E.E.G.-landen. Minister Heath heeft maar af te wachten tot hij van de Bei- Meer dan duizend Nederlanders namen zaterdag deel aan een stille tocht naar Budel om daar zes door de Duitsers terechtgestelde verzetsstrijders te her denken en te protesteren tegen de legering van vierduizend Westduitse militairen in Budel. Vooraan de stoet liepen de schrijfster Marga Minco en prof. mr. W. Nagel (J. B. Charles). gische adjunct-minister van Buitenlandse Zaken, Fayat, die de besprekingen voor zit, zal horen wat men heeft besloten. Eerst moeten de zes het met elkander eens zijn of zij zullen ingaan op het Franse voorstel de besprekingen met Groot-Brittannië voor onbepaalde tijd te verdagen. Daarover zal menig woord worden gesproken en de gissingen over hetgeen mogelijk kan gebeuren zijn de laatste dagen legio geweest. In ieder geval is Frankrijk, ondanks de „Entente Cordiale" van de beide grijsaards De Gaulle en Adenauer alleen komen te staan. De vijf andere landen zijn, zoals reeds kort na de ongelukkige persconfe rentie van De Gaulle te Brussel is ge bleken, meer vereend dan ooit tevoren om het Groot-Brittannië mogelijk te maken lid van de Europese Economi sche Gemeenschap te worden. Zowel minister Luns ais minister Spaak heeft de laatste dagen laten doorscheme ren dat eventueel maar moet worden ge streefd naar een oplossing die Groot-Brit tannië economisch zou verbinden aan de vijf landen zónder Frankrijk. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken heeft zondag in een verklaring voor de Belgi sche Franstalige televisie gezegd dat Frankrijk de onderhandelingen met Groot- Brittannië ingevolge het verdrag van Ro me niet eenzijdig kan afbreken, doch dat daar algemene stemmen voor nodig zijn. Volgens deze bewindsman moeten „de vijf" dan toch maar doorgaan met onder handelen, terwijl de stoel van Frankrijk onbezet kon blijven. Luxemburg zal wel niet veel anders kunnen doen dan zijn bei de Benelux-partners volgen. Italië is vast besloten, zoals Fanfani zaterdag nog in het parlement heeft verklaard, alles in het werk te stellen om de onderhandelin gen met Groot-Brittannië tot een goed ein de te brengen. Aan West-Duitsland dicht men in Euro pese kringen te Brussel een bemiddelings voorstel toe. Het zou bestaan in een ba lans van de vraagstukken die nog oper, staan en het zou aan de Europese Com missie een soort opdracht geven op korte termijn voorstellen te doen om daarvooi oplossingen te vinden. Ook minister Spaak zou iets dergelijks op zijn agenda hebben staan. Gisteren zijn de meeste ministers reed.- in Brussel aangekomen. Ook ministei Couve de Murville is gisteren gearriveerd Men veronderstelt dat hij zaterdag op het Elysée nog zijn laatste instructies is gaan halen, welke hij dan vandaag mag over brengen. Alvorens zich met de vijf ande re E.E.G.-partners aan de tafel te zetten, zal hij eerst nog een onderhoud hebben met de Westduitse minister Schroder. Laatstgenoemde zou ook zijn Italiaanse collega en zowel de ministers van de Be- nelux-landen (minister Luns is gisteren te Brussel aangekomen en hij heeft reeds da delijk met minister Spaak gesproken) als minister Heath ontmoeten. Hetzelfde zou de Westduitse minister van Economische Zaken, Erhard, doen en er stonden gis teren nog wel meer ministeriële samen komsten op het programma. Brussel heeft vrijdag en zaterdag ook bezoek gehad van president Kennedy's speciale afgezant, Christian A. Herter. Hij is gekomen om te spreken over mogelij ke toekomstige wederzijdse tariefconces sies tussen de Verenigde Staten en de E.E.G. Hij heeft er daarbij tijdens een persconferentie de nadruk op gelegd dat de onderhandelingen daarover zeker niet binnen veertien maanden zullen kunnen beginnen. De Verenigde Staten kunnen hun tarieven tot nul verlagen voor pro- dukten waarvan tachtig percent van de wereldhandel in handen is van de Ver enigde Staten en de E.E.G. Is dat niet het geval, dan mogen de Amerikaanse rechten slechts met vijftig percent wor den verlaagd. Zolang Groot-Brittannië niet tot de E.E.G. is toegetreden zijn er vrij wel geen produkten die onder die tachtig percent-regeling vallen. Hoewel minister Herter uitdrukkelijk heeft verklaard dat hij alleen voor de be sprekingen over de tariefverlaging naar Brussel was gekomen, heeft hij zowel de Franse ambassadeur te Brussel als mi nister Spaak en minister Heaih ontmoet.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1