Exodus naar zee en strand AGENDA m KABOUTER DRIFTKOP sap I J Polle, Pelli en PinMo en bondig V ASPRO Wijk aan Zee Scheveningen Geen ton voor ontslagen Deventer ambtenaar Negen doden in het verkeer Hü i nm# Brand op Nederlands schip in Barcelona Mr. F. J. F. M. van Thiel voorzitter der Tweede Kamer Indringer in paleistuin Kwakkelweer MAANDAG 28 JANUARI 1963 2 Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk tmmmmmmm 57. Eens even tellen of we er allemaal weer zifn. Klakkertje en Padje zijn er en Pingo ook.Polle is gered, Zeerob en zijn pijp en ik zelf zijn ook hier. Polle, ons muisje ontbreekt nog.Gauw terug naar het strand!" „Dat is het muisje met de kokosnoot en het vlaggetje. Gauw, Pelli, breng het hierheen, het beestje is beslist erg moe! w Voorkom V-V iV' VV V.' Rillerig? Onprettig? Vlug: Ambtenaren uit Nieuw-Guinea S'S 5-c 3 (Vervolg van pag. 1) Omstreeks kwart over vier trachtten op de kruising van de Bloemendaalseweg en de Militaireweg twee agenten met behulp van de verkeerslichten de duizenden vlug naar hun bestemming te loodsen. Afge zien van de sneeuw en de kleding leek het een zomerse dag. Aan dit zomerse idee werkte ook de NZHVM mee. Voor het eerst dit jaar reden de bussen op de zomerlijnen. Op de lijn Amsterdam— Zandvoort werden dertig extra bussen ingelegd. De talrijke extra bussen ver voerden duizenden mensen. Met de trein werden er omstreeks tienduizend naar en van Zandvoort gevoerd. De Spoorwegen hebben vier extra treinen naar en vijf vanuit Zandvoort moeten inlassen. Veel last van deze onverwachte toeloop ondervonden de stadsbussen, die de toe voerwegen naar de kust moesten gebrui ken of kruisen. Deze diensten waren vol komen in de war. Vooral lijn 4 kampte met grote vertragingen. De bussen op de ze lijn moesten immers bij het Stoopplein proberen in de van de Verspronckweg ko mende file te dringen. Even later moest ze er bij de Vrijburglaan weer uit om dan op de Bloemendaalseweg de moeilijkhe den weer terug te vinden. Het was geen zeldzaamheid dat deze bussen meer dan twintig minuten nodig hadden om de af stand van het Stoopplein tot bij het post kantoor in Overveen (ruim anderhalve ki lometer) af te leggen. Nog een unicum voor deze winter was ongetwijfeld de drukte in de paviljoens bij het strand. De mensen verdrongen zich hier voor een warme dronk enkelen zelfs voor een verfrissing Hier vielen nu en dan zelfs harde woorden tussen mensen, die gelijktijdig bij een van de wei nige vrije plaatsen aankwamen. Er zaten zelfs mensen op de terrassen. Verschillen de personen hadden een tegen de wind be schut plaatsje in de zon gevonden en zaten in colbertje of mantelpak te genieten van hun kopje koffie. Op het strand waren reeds haringventers verschenen, die goede zaken deden. „Zo veel moeite heeft het me 's zomers nog nooit gekost om in Zandvoort te ko men," vertrouwde een Amsterdamse win kelier ons toe. „Maar het terugrijden is nog moeilijker," zei hij, terwijl hij met een zakdoek langs zijn voorhoofd veegde. Wij hebben ons toen ook maai1' even schrap gezet en hem geholpen zijn slippen de wagen uit de sneeuw weer op de weg te duwen. Het was inderdaad een winter dag om nooit meer te vergeten. De badplaats Wijk aan Zee heeft gister middag een invasie gehad van duizenden mensen, die per auto, bromfiets, bus of te voet waren gekomen om het strand te bezoeken. Een strand dat voor de helft werd overdekt door massa's ijs. Staande op het strand was slechts een kleine reep zeewater te zien. Het was zo druk, dat in woners van de badplaats meenden, dat het des zomers nog niet zo druk is geweest. De duizenden mensen die per auto wa ren gekomen, hebben de politiemacht heel wat werk verschaft. Er waren vele agen ten nodig om het verkeer te regelen. In de wat nauwe straatjes ontstonden ophopin gen van auto's de parkeerplaatsen waren vol. Autobussen van de firma Oosterom kon den niet alle wachtenden meenemen. Meer dere malen zagen bij de stopplaatsen staan de mensen volgeladen autobussen aan zich voorbijgaan. Menigeen die het wachten moe was, keerde naar huis of ging te voet naar Wijk aan Zee. Omstreeks drie uur was er sprake van een topdrukte, doordat er toen nog honder den mensen kwamen, maar tegelijkertijd velen weer naar huis gingen. In de hel lende Zwaanstraat gleden auto's die moes ten stoppen voor voetgangers, achteruit. Maar dan toonden de voetgangers zich zo sportief om de automobilisten te helpen. Op het strand hebben velen zich op de ijsschotsen, die soms flinke bergen vorm den vermaakt. Enkelen hadden er zelfs een nat pak voor over. Een man haalde c Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Neder landse Comedie met „Gijsbreght van Aem- stel" van Joost van den Vondel, regie: Han Bentz van den Berg. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Een meisje met sexappeai", 18 j. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „Getuige a charge", 14 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Eddie schiet rqet scherp", 14 j. Luxor. 14, 19 en 21.15 u. „Het spook van de opera", 14 j. Minerva: Vandaag 20 u.: „The Alamo", 14 j. Dinsdag geen filmvoorstelling. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „De over val" en „Zoo", a.I. Roxy: 14.30, 19 en 21.15 u.: „Enkele reis naar de hel", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Eva", 18 j. Monopole (Zandvoort): Van maandag tot en met donderdag geen filmvoorstellingen. TENTOONSTELLINGEN Frans Hals Museum (Gr. Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse School van de 16de tot en met de 19de eeuw Dagelijks geopend van 10—17 u., zondag van 13 - 17 u. Kunstzaal „In 't Goede l'ur" (Nieuwe Kerks-dein). Expositie van tekeningen van Paula NieuwenhuisThies. Tot en met 31 januari. Dagelijks geopend van 1') 18 u en van 20-22 u Klassiek srammofoonplaten- concert 21-22 u.: Brahms. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3)' Tentoonstelling van •oe>--,-'>>Hien van J. Möhlenpage. Tot en met 23 februari. Dagelijks geopend van 9 17 u en tijdens de klassieke grammofoonplatenconcerten op maandag, woensdag en vrijdag van 18—20 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Tekenin gen Holland Italiaanse en Franse School 16de tot en met de 19de eeuw Schilderijen uit de 19de en 20ste eeuw Dagelijks (be halve maandag) geopend van 11 15 uur Eerste zond"" van de maand 13 15 uur Museum Huls van Looy (Kleine Hout weg 103. ingang Kamperlaan), Groepsten toonstelling van werken van leden van „Kunst zij ons doel". Dagelijks geopend van 1017 u. en zondag van 1417 u„ vrij dag ook van 2022 u. Tot en met 10 fe bruari. De Vishal: Selectie uit eigen verzame ling. Tot en met 24 februari tentoonstelling van figuratieve schilder- en beeldhouw kunst. Dagelijks van 1017 u. Zondags van 1317 u. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva" fRaam- vest): Iedere avond geopend van 20—2 u Van 21—23.15 u.: Cabaret door Flet en Frans Koster, Marian Berk en Han Reizi ger (piano). Minerva Theater: Dinsdag 20.15 u.: 4e avond wereldreizigersserie. Lezing door de heer en mevrouw Tadema-Sporry over: De ruines en zwarte tenten in het Midden Oosten. Stadsschouwburg, dinsdag 20 u.: Letter lievende Vereniging Cremer met „De flu- delen handschoen" van Rosemary Cassy. Regie: Henk Bakker. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 25 januari). MAANDAG 28 JANUARI City, 20 u.: „De stalen klauw" Rcx, 20 u.: „Eenzaam zijn de ontem- baren". Pieter Vermeulenmuseum, Cultu oei Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9 30 to tl2 en 14 tot 16.30 uur. Openbare leeszaal, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Wijker- straatweg 77, Velsen-Noord: 14 tot 17 u'u: filiaal Wöstelaan 79, Santpoort: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur. R.K. leeszaal, Willemsbeekweg no. 96: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 uur: Parochie zaal, Venusstraat: 15 tot 18 en 19 tot 2'. u.. Jozefhuis, Banjaertstraat, Velsen-Nom d: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur; filiaal Waste- 1. n 79, Santpoort: 14 tot 17 en 19 tot 21 u DINSDAG 29 JANUARI City, 20 u.: „De stalen klauw". Rex: Geen voorstelling. Pieter Vermeulenmuseum: Zie onder maandag. Openbare leeszaal, Plein 1945: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Velsen-Noord: 19 tot 21 uur; Wijkcentrum „De Duinpan Willem de Zwijgerlaan 228c, Santpoort: 16 tot 18 en 19 tot 21 uur. R.K. leeszaal, Willemsbeekweg no. 96: 10 tot 12 uur. MAANDAG 29 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Op roep op de Defiant". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De over val". W.B. Theater, 20 u.: „Geraffineerd en gemeen". DINSDAG 29 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Op roep op de Definant". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De over val". W.B. Theater, géén voorstelling. een kind, dat al tot de nek in het broze ijs was gezakt, weer op het droge. Bij het ondergaan van de zon kreeg de ijsmassa een citroengele kleur, een aanblik die niemand zal kunnen vergeten. Oo". in IJmuiden hebben duizenden een kijkje genomen op 't strand. Vooral vanaf de zuiderpier had men een werkelijk uit stekende positie om de grote ijsvlakte te overzien en ervan te genieten. De pier ge leek de Kalverstraat op zaterdagmiddag. Omstreeks half vier werd het hoogtepunt bereikt. Honderden automobielen vulden de aan- en afvoerwegen naar het strand. Ook hadden de havens, die vol drijfijs zit ten, grote belangstelling getrokken. Ook in IJmuiden heerste grote drukte; enige duizenden mensen hebben zondag een wandeling gemaakt op de Noorderpier. Aan het strand namen velen op een be schut plaatsje op de terrassen een vroeg tijdig zonnebad. Zoals het in Zandvoort was, was het in Scheveningen. Bij tienduizenden kwamen de dagjesmensen, om te kijken naar de ijs- bedekte zee en om te genieten van de zon. Op de boulevard was het een gedrang van heb ik jou daar en op de aan- en afvoer wegen was de drukte zo groot, dat ver keersopstoppingen aan de orde van de dag waren. Met moeite slaagde de verkeers- Het voornemen van het gemeentebestuur van Deventer om de directeur van Open bare werken, die in zijn functie niet vol deed en per 1 januari 1963 zijn ontslag zou nemen, 105.000 uit te keren, kan de goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten van Overijsel niet wegdragen. Gede puteerde Staten hebben hebben geweigerd hun goedkeuring te geven aan een post „uitgaven ontslag ambtenaren" op de ge meentebegroting. Onder deze post van 119.600 valt de uitkering van 105.000 aan de gewezen directeur. De gemeenteraad van Deventer had op 24 september deze post goedgekeurd. Met de directeur was een overeenkomst gesloten, waarbij deze ontslag zou nemeri, waarna hem 105.000 zou worden uitbe taald. Gedeputeerde Staten hebben de ge meenteraad medegedeeld, dat deze han delwijze niet in overeenstemming is met de bepalingen van het algemeen ambte narenreglement 1958 van Deventer. De ijswallen op de vloedlijn, opeen stapelingen van brokken en schotsen, verleidden velen tot een inspannende klauterpartij. politie er in enige orde in de chaos te scheppen. De belangstelling van autobezitters uit het Rotterdamse conglomeraat was zo groot, dat de weg Den Haag-Scheveningen één grote file auto's werd; velen deden er drie uur over om aan de kust te komen. De Scheveningse pier was eivol, er werden bijna 13.000 bezoekers geteld. Uit de wind en in de zon was het op terrasjes langs het strand heerlijk en velen lieten zich de gelegenheid om een portie zonne-energie op te doen niet ontgaan. De foto werd genomen in IJmuiden, doch ook in andere bad plaatsen kon men deze vroege zon- aanbidders aantreffen. In Beverwijk is de 74-jarige heer E. de Ruiter in de nacht van zaterdag op zon dag op de Alkmaarseweg door een auto, bestuurd door een inwoner van Heems kerk, aangereden. De bejaarde voetganger werd zo ernstig gewond, dat hij tijdens zijn overbrengening naar het Roode Kruis ziekenhuis is overleden. Drie mensen kwamen om het leven bij een autobotsing in Naaldwijk. Een tankauto en een personenauto re den door onverklaarbare oorzaak frontaal tegen elkaar. Van de vier inzittenden van de personenauto, allen wonende in De Lier, kwamen er drie om het leven. De vierde werd ernstig gewond. Bij Lochem is de 25-jarige vertegen woordiger Th. F. J. Holleman om het leven gekomen toen hij op de rijksweg Zutphen Lochem met zijn auto in volle vaart tegen een boom botste. Vermoedelijk is de auto door de gladheid geslipt. In Amersfoort is de heer H. Grondman leraar aan een lagere technische school in Amersfoort, om het leven gekomen toen zijn auto waarin ook zijn vrouw en vier kinderen zaten tegen een lichtmast botste Zijn ernstig gewonde echtgenote en de vier lichtgewonde kinderen zijn naar een zie kenhuis gebracht. In Wuustwezel in België op de weg van Breda naar Antwerpen, is een Nederland se auto op de weg geslipt en tegen een boom te pletter gereden. De wagen werd bestuurd door de 47-jarige heer J. Fruit man uit Badhoevedorp. De twee andere inzittenden, het echtpaar Ohenbusch-Jeger waren eveneens uit Badhoevedorp afkom stig. Mevrouw Ohebusch was vrijwel op slag dood. Haar echtgenoot en de heer Fruitman zijn naar een ziekenhuis Brasschaet overgebracht. Bij Waddinxveen is een vrachtwagen vanmorgen op de rijksweg 12 van Rot terdam naar Gouda op een groepje men sen ingereden, dat trachtte een andere geslipte automobilist in het rechte spoor te brengen. Hierbij kwam de 34-jarige ambtenaar A. N. van den Hondel uit Gouda om het leven. Hij was een der drie inzittenden van een busje, die pro beerden een dwars over de weg staande auto weg. te duwen. De slippende achter kant van een achterop komende vracht wagen sloeg tegen het busje, waardoor de heer Van den Hondel bekneld raak te. Bij een autobotsing op de rijksweg Am sterdamUtrecht bij Loenersloot is de 20- jarige militair J. J. M. Katz uit Abcoude om het leven gekomen. Hij zat naast de bestuurder van een personenauto, de heer J. Verhaar uit Abcoude, die ernstig ge wond werd. De personenauto botste met grote vaart tegen de achterkant van een vrachtwagen met aanhanger en werd totaal vernield. ivXvvkS&'S: In het ruim van het 496 ton metende Nederlandse schip „Alcetas" dat zondag uit Barcelona met een lading kurk naar Amsterdam had moeten vertrekken, heeft een hardnekkige brand gewoed. De brand weer kon de vuurzee pas na acht uren meester worden. 62-63. Dat was niet mooi van kabouter Driftkop. Het andere wagentje raakte uit z'n evenwicht en vloog over de kop. De kabouter werd er uit geslingerd en kwam met z'n neus in het zand terecht. Kabouter Driftkop reed door. Maar alle kabouters hadden gezien, wat hij deed, en van alle kanten klonk een luid protest. Dat is gemeen'..Dat is niet eerlijk! riepen de kabouters. Nee, dat was het ook niet, daar hadden ze gelijk in. Thans is het Koninklijk Besluit versche nen, waarbij mr. F. J. F. M. van Thiel voor het tijdvak der tegenwoordige zit ting benoemd is tot voorzitter van de Tweede Kamer. Mr. Van Thiel is lid van de gemeente raad van Helmond. Van 1948 tot 1952 was hij lid van de Tweede Kamer. In 1952 werd hij benoemd tot minister van Maat schappelijk werk. Na de verkiezingen in 1956 werd hij weer lid van de Tweede Kamer. Mr. Van Thiel is algemeen voor zitter van de Katholieke Werkgeversver eniging, voorzitter van de Raadgevende Interparlementaire Beneluxraad. Hij is voorzitter geweest van de Centrale Raad voor Gezinsverzorging en van de Katholie ke Nationale Gezinszorg. Een 24-jarige Oostenrijker, die in Am sterdam woont, en werkt, is zondagavond door de bewaking van paleis Soestdijk overmeesterd toen hij trachtte de paleis tuin binnen te dringen. Hij werd naar het Baarnse politiebureau overgebracht, waaruit hij echter wist te ontsnappen Vanmorgen om half negen werd hij ir Soest aangehouden. Hij had de gehele nacht op straat gezworven. De jongeman werd ook gezocht door de Amsterdamse politie. CopyrigKf P. fc 8. 8&* 6 Cop*nHo«e» Herstel St. Laurens. De Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben besloten een bijdrage van 100.000,te verlenen in de kosten van herstel van de St. Laurens- toren in Rotterdam. Indertijd is reeds 150.000.verstrekt voor de restauratie van de St. Laurenskerk. Het is niet de ge woonte, dat de provincie bijdraagt in de herstelkosten van monumenten, die door de oorlog hebben geleden, maar voor de Laurenskerk en -toren is een uitzondering gemaakt. Winkelcentrum. Ten einde de midden stand een tegenwicht te geven tegen het steeds groeiende grootwinkelbedrijf zal de heer P. W. Sopar, een middenstander in Purmerend, in het centrum van zijn woon plaats een groot winkelcentrum bouwen. Rond een overdekte galerij zullen 20 win kels verrijzen. De middenstanders, die de zaken huren, moeten bereid zijn in onder linge samenwerking het winkelcentrum te exploiteren. De rijksgoedkeuring op het plan is verleend. Burgemeester. Aan de heer V. W. Ruijpers is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Urmond (L.). Kalveren verbrand. In Alteveer is zondagavond een veeschuur door brand verwoest. Zestig kalveren kwamen in de vlammen om. Advertentie .--Ur; t-'-' '-v? Verkoud heid Van de sinds augustus 1962 ongeveer 8.500 uit Nieuw-Guinea gerepatrieerden zijn ruim 4.000 in contractpensions onder gebracht. Dit heeft minister Toxopeus aan de Tweede Kamer medegedeeld. Er is overgegaan tot een „inventarisatie" van de teruggekeerde ambtenaren. De mi nister kan nog geen verantwoord beeld van de resultaten daarvan geven. Minister Toxopeus verwacht dat inschakeling van gewezen Nieuw-Guinea-ambtenaren eventueel nadat ze herschoold zijn in het arbeidsproces in ons land bevredigend zal verlopen. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven de Britse eilanden bevindt zich nog altijd een gebied van hoge luchtdruk. Daaromheen is zachtere en zeer vochtige lucht gestroomd, die de afgelopen nacht van het noorden uit Nederland binnen kwam. Plaatselijk ging dit met regen of sneeuw gepaard. Intussen is uit Scandi navië al weer koudere drogere lucht onder weg die via Denemarken ons land zal be reiken. Er komen opklaringen in voor, die plaatselijk mistvorming tot gevolg zullen hebben. In de nacht en ochtend daalt de temperatuur weer tot enkele graden be neden het vriespunt. Midden op de dag is lichte dooi mogelijk. Het ziet er naar uit, dat de periode met kwakkelweer nog enige tijd zal aanhouden. WEERR.4PPORTEN Maximum-temueraiuren 60 S M J3 binnen- en buitenland e- 2 Weerslag' laatste 24 uur 6 4) c S Den Heidei regen nnw 2 0,5 Ypenburg regen n 2 3 Viissingen geheel bew n 1 1 Eelde motregen n 2 0,6 De Bilt motregen nnw 2 2 Twente mist verand 0 0,2 Eindhoven geheel bew w 1 J Zd-Limburg geheel bew z -1 0 Helsinki geheel bew zo -3 0 Stockholm mist windst. -4 0 Oslo onbewolkt windst. -3 0 Kopenhagen onbewolki n 1 0 Aberdeen geheel bew windst. 5 0 Londen geheel bew n 2 0 Amsterdam motregen nnw 2 2 Brussel motregen nno 1 0,1 Luxemburg licht bew n -2 0 Parijs onbewolkt n 3 0 Bordeaux onbewolkt n 4 0 Grenoble geheel bew no 1 0 Nice onbewolkt n 8 0 Berlijn sneeuw wnw -0 0,3 Frankfort zwaar bew n 1 0 München sneeuw wnw -3 0,4 Zürich sneeuw nno -3 0,2 Genève half bew. no -1 0 Locarno onbewolkt O 5 0 Wenen onbewolkt nnw -1 0 Tnnsbruck sneeuw windst. -2 4 Athene zwaar bew. n 7 0 Rome onbewolkt no 8 0 Ajaccio onbewolkt ono 8 0 Madrid half bew. windst 13 0 Mallorca geheel bew nno 13 0 Lissabon onbewolkt no 15 0 Dinsdag 29 januari Zon op 8.26 uur, onder 17.21 uur. Maan op 10.37 uur, onder 22.28 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 28 januari Hoog water 5.38 en 17.53 uur. Laag water 1.22 en 13.44 uur. Dinsdag 29 januari Hoog water 6.22 en 18.39 uur. Laag water 2.04 en 14.26 uur. Het hoog en laag water te v .4 10 tot 15 minuten vro<-e<

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2