Zwaartepunt op de dient te worden industrialisatie 50% KORTING Vtlrf-COil® I Visserijbeleid van de EEG moet door visserij zelf worden bepaald Waarschuwende betogen op volkshogeschooldagen De beurs DINSDAG PRIJZEN - VERKOOP MEISJES - CONFECTIE VVD-conferentie over de toekomst Alle aandacht geven aan de opleiding van middelbare en hogere specialisten Uitgifte van aandelen Tyresoles Nederland Vrije Evangelische Gemeente leent a 5% Franse opdracht voor IHC Weekoverzicht IJmuider vishandel Stilling uitvoer Britse kolen voor RSG Fusie Canadian Oil met Kon. Shell definitief Olieproduktie omhoog tot 186 mnl. ton „Concurrentiepositie van VS wordt beter" SCHEEPVAARTBERICHTEN Kort IJmondnieuws MAANDAG 28 JANUARI 1963 5 Kinderkoor „De jonge stem" vierde 10e Tender Rotterdamsche Tram verjaardag Afgifte schatkistpromessen Sovjet-Unie Kort economisch nieuws BEGINT ONZE SENSATIONELE waarin alle nog aanwezige van dit seizoen wordt opgeruimd met ANEGANG 26 - HAARLEM Opofferingen nodig Niet zonder Unieke positie Dure bonte avond „Wil Europa, wil ook Nederland in de wereld een rol blijven spelen, en wil ook ons land in de stijging van de wel vaart niet achterblijven, dan moet de industriële capaciteit zowel in de breedte als in de diepte worden vergroot. De E.E.G. schept daartoe de mogelijkheid en dank zij de E.E.G. kan ons land, dat op het gebied van de industriële ont wikkeling een achterstand toont, hierop inlopen". Dit zei zaterdag in Amsterdam de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, de heer E. G. Stijkel, tijdens een sociaal-economische conferentie van de Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie, toen hij als inleider sprak over „De E.E.G. en het liberalisme". Men blijft zich teveel richten op rela tief arbeids-intensieve produktiemethoden. Diepte-investeringen komen onvoldoende tot stand. De heer Stijkel achtte dit géén gunstige gang van zaken. De aangewezen oplossing voor ons land is volgens hem een technisch-industriële „vlucht naar vo ren". Daartoe moeten diepte-investeringen worden gestimuleerd. De E.E.G. biedt daartoe de mogelijkheden. Men moet blij ven hopen, ook voor Engeland zelf, dat een toetreding van dit land tot de E.E.G. tot stand komt. Een gedachtenwisseling over „menselij ke ontplooiingskansen" werd ingeleid door het lid van de Eerste Kamer mr. H. van Riel. Hij beklemtoonde de maatschappelij ke behoefte aan op middelbaar en hoog peil gevormde specialisten. Als middelen daartoe noemde hij a. kredietverlening aan zelfstandigen, die voor zichzelf iets willen beginnen, b. spaarregelingen waar bij het dienstig kan zijn daaraan enig winstaandeel te verbinden, mits dat reeds verband houdt met de eigen prestaties en niet leidt tot ongerechtvaardigde bevoorde ling van werknemers in toevallig zeer ka pitaal-intensieve of buitengewoon knap en oorspronkelijk geleide bedrijven, c. voor het onderwijs: naast de bestaande moge lijkheden, alle aandacht te richten op het ontplooien van de aparte begaafdheden van het arbeiderskind. Aan de universiteiten meer specialisatie en ten dele kortere opleidingsduur. In de meeste gevallen geen renteloze voorschot ten, maar beurzen. De beurzen-voorschot ten moeten zo hoog zijn dat de betrokken jongelieden in volle omvang aan het stu dentenleven kunnen deelnemen. Onderne mers moet, aldus mr. Van Riel worden ge wezen op het enorme belang dat niet al leen voor hun onderneming, maar ook voor de maatschappij is gelegen in perso- neelsvorming, bewuste stimulering van de sociale mobiliteit naar boven, en vermij den van zelfs de schijn van nepotisme en begunstiging. De derde inleider was prof. dr. H. J. Witteveen, lid van de Eerste Kamer, die de conjunctuurpolitiek besprak. De con- junctuurpolitiek is er op gericht een even wichtige ontwikkeling van het economisch leven te bereiken. Deze conjunctuurpoli tiek zal zoveel mogelijk globaal moeten zijn en zo weinig mogelijk in de details van het economisch leven moeten ingrij pen. De nadruk zal derhalve moeten val len op de monetaire en begrotingspolitiek. De loon- en prijsvorming dient in beginsel vrij te zijn. Een vrije prijsvorming be hoort normaal te zijn. Deze zal op den duur ook voor de consument de beste vruchten afwerpen, als de overheid krach tig waakt voor een redelijke concurrentie. De begrotingspolitiek dient in het kader van de te verwachten groei van het natio naal ipkomen te worden geplaatst. De ruimte, die door de groei der belasting opbrengsten beschikbaar komt, dient tel kens bewust tussen een verhoging van de uitgaven en een verlaging van de belas ting te worden verdeeld. De griffie van de Staten-Generaal dient Tot uiterlijk 5 februari kan worden ingeschreven op driehonderd gewone aan delen „Tyresoles Nederland N.V." (han del in rubberartikelen) tot de koers van 120 percent. De aandelen zijn groot no minaal 1000. De inschrijving is uitslui tend voor houders van aandelen. Vijf aan delen geven recht op toewijzing van twee nieuwe gewone aandelen. De nieuwe aan delen delen ten volle in de resultaten van het boekjaar 1963. De opbrengst van de emissie zal worden aangewend voor de financiering van nieuwe produktiemidde- len, teneinde aan te sluiten op de be langrijke technische ontwikkelingen, die zich in de branche voordoen. Het ligt in de bedoeling over het boek jaar 1962 een dividend van tien percent in contanten uit te keren (v.j. 12 pet) Ofschoon over het boekjaar 1963 nog geen prognose kan worden gegeven meent de directie ook over het vergrote aandelen kapitaal een bevredigend dividend in het vooruitzicht te kunnen stellen. Het geplaatste aandelenkapitaal van de vennootschap bedraagt voor genoemde emissie nominaal 750.000. Aandelen Tyresoles worden op de in courante markt ter beurze verhandeld. De laatstgedane koers was 200. De inschrijving a pari is opengesteld op 150.000 vijf percent 30-jarige obligaties ten laste van de „Vrije Evangelische Ge meente Amsterdam-West". De stukken zijn groot nominaal 1000 en 500. De eerste vijf jaar zal geen aflossing plaats vinden, daarna zal in 25 gelijke jaarlijkse ter mijnen worden afgelost. De opbrengst der lening zal, blijkens het propectus, dienen ter financiering van de bouw van een kerk met bijgebouwen in Amsterdam. Een Franse bagger-maatschappij heeft bij de Industriële Handelscombinatie Hol- land (IHC) een bestelling voor de bouw van een sleephopper-zuiger met een laad- inhoud van 4800 m3 geplaatst. Dit is bijna twee maal zoveel als bij tot nu toe ge' bouwde grote schepen van d:i type. volgens prof. Witteveen te worden uitge breid met 5 of 6 deskundigen, die het ver loop van alle categorieën van rijksuitga ven kunnen onderzoeken. Door toepassing van dit beginsel is een gunstige begrotingssituatie blijven be staan, waarbij het Rijk belangrijk grotere besparingen vormt dan vóór 1958. Deze structurele ruimte op de begroting zal kunnen worden gebruikt, zodra de con junctuur zich ontspant. Daarbij zal priori teit gegeven moeten worden aan een twee tal belastingverlagingen: 1. verlaging van de loon- en inkomstenbelasting met name voor de middengroepen, 2. vermindering van de dubbele belasting op uitgekeerde dividenden van naamloze vennootschap pen. De mogelijkheid zal moeten worden ge schapen bepaalde belastingtarieven bin nen tevoren vastgestelde grenzen met een bijzondere parlementaire procedure te la ten variëren. Tevens dient de mogelijk heid te worden geschapen het bedrijfs leven belastingvrije conjunctuurreserves te laten vormen, aldus prof. Witteveen. De kou heeft de vishandel in het be gin van de week veel hinder bezorgd. Dit werd direct al openbaar in de markt- zetting. De prachtige lading vis van de Delft kwam hierdoor niet tot zijn recht. De vis die uit het visruim in de manden aan de wal kwam bevroor direct. Boven dien waren de moeilijkheden bij ver werking en afvoer legio. De handel kocht beslist niet meer dan voor direct gebruik nodig was. Hierdoor werden de prijzen gedrukt. Bij het milder worden van het weer hebben de prijzen zich iets omhoog kunnen werken. Dit werd ook bewerkstelligd, doordat er, de eerste dagen van de week, bij de schepen niet veel animo bestond om uit te varen. De meeste schepen zijn woensdag weder om vertrokken. Toch zijn er deze week nog een kleine 300 schepen aan de markt geweest. Er werden 550 kisten schelvis. 400 radio, 2400 wijting, 750 gul en kabeljauw, 550 koolvis, 8500 schol, 150 makreel en ruim 380.000 kg tong aangevoerd. Vanuit de Ierse Zee werden bovendien nog 5500 kisten aan gevoerd. De berichten omtrent de haring vangsten duiden er op dat men aan het einde van het haringseizoen, daar, beland is. Meerdere schepen dorsten een nieuwe reis naar de Ierse Zee niet aan te vangen. Deze week is ook binnengekomen de bij West-Afrika gevist hebbende Rotterdam IJM 82. Aan alle zijden is dit een grote te leurstelling geworden. Deze reis als expe riment bedoeld, heeft duidelijk aangetoond dat het op deze manier haast ondoenlijk is om met deze schepen in dit warme kli maat te gaan vissen. Door Polen, Russen en Japanners echter worden voor de kust van Afrika met vries- trawlers zeer succesvolle resultaten be haald. Maar voor dat deze resultaten ge boekt kurihen worden, zijn heel wat in vesteringen gedaan en onderzoekingen verricht. Van Japan is bekend dat er met hulp van de staat hele expedities uitge rust zijn geworden, om visserij mogelijk heden te onderzoeken in alle delen van de wereld. Zowel langs de Zuidamerikaanse kust. Oost en West in de wateren in de om geving van de Ned. Antillen, Newfound land, Australië en Nieuw Zeeland, al deze onderzoekingen hebben er toe geleid dat er nu een pendeldienst wordt onderhou den. met vis en vismeel, door vriestrawlers tussen West-Afrika en Tokio, de thuis haven van deze schepen. Polen en Russen bedienen zich van moederschepen. Deze schepen nemen de gevangen vis van de vangschepen over en brengen ze naar de thuishaven. Wat economisch bezien ergens toch wel verantwoord is. Want om met een vangschip vrachten te gaan varen is altijd duurder dan met een daartoe ingericht vrachtschip. Visvangers moet men op de vangplaats of in ieder geval zo dicht moge lijk er bij laten. Dan pas beantwoordt het schip aan het doel waar het voor gebouwd is. Hopelijk komt er, door coördinatie van krachten, een vervolg aan dit zeer zeker te loven experiment, dat door de Rotterdam" is verricht. Activiteit Onze Franse EEG-partners zijn thans zeer vooruitstrevend aan het werk op hun eilanden St. Pierre en Migalon. Daar is men thans bezig om een haven aan te leggen of een bestaande haven te verbeteren met goede loswallen. Direct aan «deze wallen zijn koelhuizen gepro jecteerd met opslagruimten. In een van de Franse visserijbladen is daar uitvoerig over bericht. Men schrijft in dit blad dat al deze werkzaamheden ten eerste ten dienste komen aan de eigen plaats. Ten tweede kansen scheppen voor de Franse visserij en ten derde voor Europa. Hier mede worden bedoeld de EEG-partners. Door belanghebbenden in de EEG wordt in commissie-vergaderingen veel geconfe reerd, hierbij is gelukkig ook een vertegen woordiger van de Nederlandse visserij en handel. Alleen is het jammer dat er tot nog toe maar één Nederlander bij deze vergaderingen aanwezig is. neobfovno 300 li 1 ir'.r I4-), LUXEMBURG (AP) De koleninvoer vanuit Engeland in de Europese Kolen- en Staalgemeenschap is in 1962 gestegen met 25,8 percent of 700.000 ton ten opzichte van 1961. Dit blijkt uit een KSG-statitstiek De invoer betrof voornamelijk huisbrand- anthraciet. In 1961 was deze invoer 2.582.000 ton, in 1962 3.250.000 ton. De KSG produceert weinig huisbrand. Nederland bleef met 1.460.000 ton de grootste Britse afnemer. De grootste stijgingen deden zich voor bij de uitvoer van Engeland naar Frankrijk en België. De Franse invoer steeg van 430.000 ton tot 800.000 ton. de Belgische van 134.000 ton tot 260.000 ton in 1962. De invoer van de andere KSG' landen veranderde niet veel. TORONTO (AP) De aandeelhouders van Canadian Oil Companies hebben de finitief hun goedkeuring gehecht aan het voorstel voor een fusie van hun maat schappij met de Koninklijke-Shell groep Canadian Oil Companies zal samenge smolten worden met Hesper Oil Co. Ltd. een volledig geïntegreerde dochtermaat schappij van Shell Oil Canada. Shell neemt de aandelen van Canadian Oil over tegen een koers van 52.50 dollar per stuk Eerst had zij 39 dollar per stuk geboden maar dat aanbod achtten de aandeelhou ders niet aantrekkelijk. Voor de tender van de 3V» pet. obliga ties Rotterdamsche Tramweg Maatschap pij N.V., waarvoor een bedrag van f 45.000,- beschikbaar werd gesteld, wordt geaccepteerd nominaal 52.200.- obligaties tegen een koers van 86 percent, zo deelt men ons van bevoegde zijde mede. Het kinderkoor „De jonge stem" heeft zaterdag jongstleden zijn tiende verjaar dag gevierd. Het koor was vorige week dinsdag jarig, want de oprichting, in 1953, was op 22 januari. Tijdens een receptie in het St. Fidelis- gebouw, aan de Willemsbeekweg in IJmui- den-Oost, heeft zaterdagmorgen het be stuur vele gelukwensen in ontvangst mo gen nemen. Voor de jubileumuitvoering viel de keus op ,.De wonderbloem", hetgeen niet zo ver wonderlijk is, want deze kinderoperette staat al geruime tijd genoteerd als een der beste uitvoeringen. Er was hard gewerkt om er iets bijzon ders van te maken en hierin is men uit stekend geslaagd. Met ingang van vandaag zullen over de toonbank worden afgegeven achtmaands schatkistpromessen tegen een disconto van s percent alsmede drie- en vijfjarige schatkistbiljetten tegen een rente van V/% en V/4 percent per jaar. MOSKOU (AP) De Russische oliepro duktie is in 1962 met 20 miljoen ton geste gen tot 186 miljoen ton. Dit is volgens het persbureau Tass iets meer dan de helft van de Amerikaanse olieproduktie over 1962 (359.5 miljoen ton), maar de Russische produktie stijgt sneller, namelijk met 88 miljoen ton in zes jaar. Ook deelt Tass mee dat er nieuwe wingebieden worden ont sloten in Siberië en Centraal-Azië. WASHINGTON (Reuter) De Verenig de Staten kunnen nu al gunstig wedijve ren met de gemeenschappelijke markt en deze toestand zal voor dit land nog voor deliger worden als lonen en prijzen in Europa stijgen. Deze conclusie wordt ge trokken in een rapport van het Ameri kaanse huis van afgevaardigden. Het merkt voorts op, dat de lonen in West-Europa sedert 1955 sneller zijn gestegen dan in de Verenigde Staten, hetgeen toegeschre ven wordt aan een tekort aan arbeids krachten in de Europese landen. Van 22 tot en met 24 april 1963 zullen te Tilburg Benelux-textieldagen worden gehouden. Het bruto nationale produkt van de Sovjet- Unie is in '62 t.o.v. 1961 gestegen met 9,5 percent. Het indexcijfer van de kosten van levenson derhoud in de Verenigde Staten is in december met 0.2 percent gedaald tot 105.8. (Basis 1957-1959 100). Advertentie „ER IS EEN REëEL GEVAAR dat het visserijbeleid van de E.E.G. straks niet uit de visserij zelf zal komen. Daar om zal het bedrijfsleven zich actief hier mee moeten bezighouden". Dit heeft drs. S. L. Louwes, hoofd van de afdeling landbouwstatistiek van de E.E.G., ge zegd op de visserijdagen in Bergen. Hij was van mening dat een aansluiting van de Scandinavische landen en Engeland bij de E.E.G. de stem van de visserij veel krachtiger zal maken. Mr. H. Kie- wiet de Jonge, voorzitter van Europêche, zei dat Nederland momenteel het enige van de zes E.E.G.-landen is dat een uit- voeroverschot heeft. Dit zou sterk ver anderen bij een aansluiting van Groot- Brittannië en Scandinavië, maar toch kan men niet stellen dat men om deze reden de toetreding van deze landen zou moeten verwerpen. Want het grote ge vaar dreigt nu dat eenzijdige uitbreiding van de visserijgrenzen door deze landen De heer Kiewiet de Jonge Abbekerk 26 v. Rotterdam n. Hongkong. Acteon 26 v. eBira n. Abadan. Adrastus 24 v. Hongkong n. Singapore. Aegis 26 v. Curagao n. Jacksonville. Agamemnon 26 v. St. John n. Halifax. Alca pass. 26 Kp. Finisterre n. Felixtowe. Alcor 28 v. Port Said n. Sue2. Amerskerk 26 v. Akaba n. Port Said. Amstelkroon 27 te Bangkok. Ammon 27 v. Paramaribo n. Georgetown. Ampenan 27 te Calcutta. Aristoteles 26 v. Hamburg n. Bremen. Atys 26 v. Yorraw n. Saltend. A verdijk 27 v. Hamburg n. Antwerpen. Balong 26 te Mena A1 Ahmadi. Beninkust 27 te Antwerpen. Billiton 27 v. Khorramshar n. Basrah. Bonita 26 v. Charleston n. New York. Bovenkerk 28 te Durban. Calamares 27 te New Orleans. Caltex Amsterdam 28 te Bahrein. Caltex Delft 27 v. Abadan n. Mombasa. Caltex Delfzijl 27 te Rotterdam. Caltex Gorinchem 26 te Rotterdam. Caltex Madrid 27 te Rotterdam. Camerounkust 26 v. Lagos n. Port Carcourt. Camphuys 27 te Kuwait. Casamance 26 v. Zinquinchor n. Lyndiana. Colytto 27 v. Suez n. Aden. Crania 28 v. Liverpool n. Cork. Dongedijk 26 te Zeebrugge. Eenhoorn 26 te Rotterdam. Esso Rotterdam 26 rede Vlissingen. Fravizo 26 te Rotterdam. Friesland KRL 27 te Beira. Gabonkust 27 v. Luanda n. Matadi. Gooiland 27 te Hamburg. Gorredijk pass. 28 Landsend n. New York. Graveland 27 te Rio Grande. Grebbedijk 26 te Hamburg. Gulf Hansa 27 te Port Said. Gulf Hollander 28 te Rotterdam. Hera 26 v. Rotterdam n. Bremen. Hoogkerk 26 v. Chalna n. Calcutta. Isis 27 v. St. Kitts n. Antiqua. Izalco 28 te Punta Arenas. Jacob Verolme 25 v. Quintero n. Punta Arenas. Jagersfontein 26 v. Bremen n. Antwerpen. Joh. v. Oldenbarnev. 25 v. Sydney n. Wellington. Kara 26 v. Buenos Aires n. Curasao. Karimata 26 v. Duinkerken n. Le Havre. Katendrecht 28 ten anker Bushire. Kelletia 26 v. Buenos Aires n. Rotterdagv Kermia 26 te Rotterdam (werf). Koningswaard pass. 26 Djeddah n. Turku. Kopionella 26 te Bonny. Koratia 27 te Punta Cardon. Kryptos 26 te Liverpool. Laarderkerk 26 te Hamburg. Laertes 27 te Liverpool. Lelykerk 27 v Rotterdam n. Amsterdam. Limburg 27 ter hoogte van Oran n. Malta. Maaskerk 26 te Suez. Maaslloyd 27 te Hamburg. Maron 26 v. Kingston n. Hamburg. Meliskerk 26 v. Port Sudan n. Suez. Minos 27 v. Rotterdam n. Helsingfors. Moh. Reza Shah 26 v. Antwerpen n. Perz. Golf. Muiderkerk 26 te Tanger. Mijdrecht 26 v. Paulsborough n. Aruba. Naes Lion 27 te Napels. Neder-Ebro 2v. Cristobal n. Duinkerken. Nieuw Amsterdam 26 te Sint Thomas. Nijkerk 27 te Rotterdam. Ommenkerk 26 te Bremen. Ondina 27 v. Kawasaki n. Hongkong. Oranje 27 v. Balboa n. Port Everglades. Parkhaven 27 te Rosario. Pericles 26 v. Maracaibo n. Cristobal. P. G. Thulin 26 v. Mobile n. Amuaybay. Philippia 26 v. Le Havre n. La Skhirra. Poseidon 26 te Guanta. Prins Alexander 26 voor Haifa. Prins Casimir 27 te Rotterdam. Prins Frederik Hendrik 27 te Rotterdam. Prins der Nederl. 27 v. Aruba n. Puerto Limon. Prins Willem V 28 te Le Havre verw. n. Montreal. Pygmalion 26 v. Livorno n. Genua. Rondo 26 v. Hsingkang n. Shanghai. Saloum 26 v. Duinkerken n. Rouen. Sarpedon 27 te Santo Domingo. Senegalkust 25 v. Bata n. Abidjan. Skadi 27 v. Rotterdam. Sloterkerk 28 te Newcastle verwacht. Spaarnekerk 26 te Yokohama. Stad Utrecht 26 480 m. z.z.w. Recife n. R'dam. Statendam 26 v. Norfolk n. Sint Thomas. Statue of Liberty 26 te Bandar Mashur. Steenkerk 26 v. Aden n. Fremantle. Straat Chatham 27 v. Durban n. Lor. Marques. Straat Cook 28 v. Colombo n. Bombay. Straat Cumberland 27 te Durban. Straat van Diemen 28 v. Yokohomo n. Nagoya. Straat Lombok 27 te Brisbane. Straat Torres 25 v. Hongkong n. Singapore. Tegelberg 26 v. Mauritius n. Singapore. Togokust pas?. 26 Kp. Finisterre n. Dakar. Utrecht 25 te Karachi. Van Waerwijck 26 te Kaapstad. Westertoren 28 te Abadan. de Nederlandse aanvoer sterk zal ver minderen. En zonder grondstoffen kan er nu eenmaal geen grote afzet zijn. Bovendien levert Nederland een kwali- teitsprodukt waarmee het voldoende kan concurreren. De heer kiewiet de Jonge zei dat Ne derland momenteel bij de zes de derde plaats inneemt. Bij aansluiting van de vier zou het aan het hoofd van een tweede groep komen. „We moeten dan niet meer d- top streven, maar realistisch zijn en trachten onze positie te behouden". Hij betreurde het sterk dat in Brussel momenteel 130 personen de E.E.G.-proble men van de landbouw behandelen en slechts drie die van de visserij. Op een Westeuropese visserijconferentie, die in april in Brussel zal worden gehouden, zal de positie van de visserij nader worden bepaald. In mei organiseert Europêche een visserijdag in Oostende, waar verschillen de Europese visserij-autoriteiten aandacht zullen vragen voor de Europese visserij problemen. De spreker betoogde tenslotte dat Ne derland er verstandig aan doet niet te wachten op een gemeenschappelijke visse- rijpolitiek als andere landen aan concur rentievervalsing door subsidies doen. „We moeten niet Europeser zijn dan de Euro peanen" zei hij. Aan het begin van de visserijdag heeft de directeur van de visserijen, ir. G I. Lienesch, betoogd dat men in de E.E.G. evengoed groeistuipen kent als dat in de Benelux het geval was en is. Men heeft vijftien jaar nodig gehad om de Benelux in kannen en kruiken te krijgen. Waarom zou dat bij de E.E.G niet zo gaan? Wel wees hij er op, dat men allen tot zekere opofferingen bereid moet zijn als men tot een samenwerking wil komen. Drs. Louwes betoogde bij het begin van zijn toespraak dat er nog steeds geen vis serijbeleid in de E.E.G. is (in het verdrag van Rome wordt de visserij slechts één maal zijdelings genoemd). Hij zette uiteen hoe het proces om tot een E.E.G. te komen is veroorzaakt doordat Europa geen machtspositie meer heeft, hetgeen nog is versneld door enorme onderlinge ruzies. Men moet tegenwoordig in grote hoeveel heden produceren en over een grote af iet kunnen beschikken. Maar als men in Euro pa werkelijk tot een gemeenschap wil ko men, waarin dit mogelijk is zal er sprake moeten zijn van overdracht van soeverei- niteiten. De heer Louwes betoogde dat de E.E.G. een appel is aan de ondernemers. Hij wees er op dat er ook een visserijbeleid zal ko men. De visserij wijkt sterk af van de landbouw, want men kan de produktie niet verhogen en men kent geen overschotten, maar dan zal men er ook voor moeten zorgen dat dit visserijbeleid door de vis serij zelf wordt bepaald. Hij zag als voornaamste punten het re gelen van een begin van visbouw (teeltre geling op zee), van een marktbeleid en van een handelspolitiek. Deze handelspo litiek wordt echter geheel anders als de „vier", Groot-Brittannië en Scandinavië, toe zouden treden. De heer Louwes zag als voornaamste ge vaar dat het visserijbeleid straks niet uit de visserij zelf zal komen maar dat an dere regels tegelijk ook voor de visserij gelden. „Bestudeer de problemen doelma tig", riep hij uit. „Anders komt er straks een beslissing over u en zonder u". Hij wees er ook op dat de overheid wel veel maar niet alles kan regelen. Er blijft een ondernemersfunctie over en daarom moeten de ondernemers zich afvragen: „Wat zijn onze eigen mogelijkheden in de E.E.G.?" De overheid kan nu wel een warm bed spreiden maar dat is voor de ondernemers niet de weg om vooruit te komen. De visserij moet zeggen „De E.E.G., dat ben ik", en ook in die geest handelen. „Wilt u een rol spelen in Brussel dan zal daar een zware stem moeten worden gehoord, en niet een aantal zwakke stem men. Voor de visserij gelden wat dat be treft dezelfde argumenten, die gelden voor de totstandkoming van de E.E.G." Nederland zal zich bovendien of moeten vragen of er een mogelijkheid is speciale taken te vervullen daar men vlak bij de grootste groep consumenten zit. „Stel uw eisen, anders horen ze u niet" waarschuwde de heer Louwes. „Het is wel duidelijk dat de heer De Gaulle een heel ander idee van de E.E.G. heeft dan wij." De heer Kiewiet de Jonge stelde vast, dat Nederland bij de zes het enige land is met een groot uitvoeroverschot. In het Europa van de zes bestaat een tekort aan vis. Maar als de „vier" erbjj komen zal de zaak zowat in evenwicht zijn. Alleen IJsland verstoort dit evenwicht, maar men moet er aan denken dat de vriesketting de consumptie sterk zal doen keren. De spreker zette uiteen hoe de particu liere organisaties van aanvoerder de „Europêche" hebben opgericht om de pro blemen te bestuderen. Men wil een nauw samenspel met de bedrijven in de aange sloten landen van de E.E.G. en stelt zich tot taak de Brusselse autoriteiten van ad vies te dienen. De heer Kiewiet de Jonge zei dat men op een groot aantal gebieden in Europê che al overeen-temming heeft sereikt. Het streven van de EEG naar een grote markt zal een stimulans tot nauwere samenwer king tussen de ondernemingen moeten zijn. Grote aandacht besteedde de heer Kie wiet de Jonge vooral aan het gedrag te genover de niet-lidstaten. Een uniek ken merk van de visserij is dat er sprake is van gemeenschappelijke visgronden in de vrije zee. Dit dwingt tot een brede op vatting en is van belang voor de kwestie van de beschermde visgronden. Elke een zijdige uitbreiding van visserijzones strijdt tegen het principe van de vrije visserij. Als belangrijke objecten zag de spre ker: bescherming van de visstand, de ter ritoriale grenzen, de research, de vrije aanvoer in de havens, de vrijheid van ves tiging, de marktorganisatie en de gelijke concurrentievoorwaarden. Hij wees er op dat van de termijn voor totstandkoming van de EEG al vijf van de twaalf jaar zijn verstreken. De visserij zal moeten werken. Daarbij wees hij er nogmaals op, dat men gebaat is bij een aansluiting van de „vier".Want als Groot- Brittannië en de Scandinavische landen hun grenzen uitbreiden zijn de Engelse walvisserij en de tongvisserij bij de Deen se kust afgelopen. Hij betreurde een „splitsing" in de directie der visserijen en meende dat niet alleen de schappen raadgevende organen moeten zijn. Voor een inwoner van Beverwijk is de bonte avond van het Hoogovenschaaktoer nooi wel erg duur geweest. Uit een col bertje, dat hij vanwege de warmte in het Kennemertheater ergens had opgehangen, werd zijn portefeuille met ongeveer negen tig gulden gestolen. Prestatie-medailles. Mejuffrouw M. van Koten en de heren J. Kobes en J. Oort wijn, leden van de Velser Zwemvereniging, werden onderscheiden met de „Prestatie medaille 1962" van de K.N.Z.B. VOORBERS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U434'A—435 Kon. Olie165,60—166,20 f 166,— Philips 150,70—151,20 151, Unilever 146,50—147 Hoogovens

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5