m Overleg Engeland-E.E.G. op punt van afbreken Actie „Open het Dorp" bracht f 21.192.000 bijeen HET WEER Heidemaatschappij kreeg predikaat „koninklijk" TAST TOE 1.68 Spitsvondige Fransen verschuilen zich achter een procedure-foefje Strauss in Spiegel- affaire: „Augstein is naar Cuba gevlucht" Succes van de actie krijgt vervolg in „Vrienden van het Dorp" Amerika vordert bij het doorbreken van de kleurbarriére Metaalbonden gaan deze week beslissen Athene viert intocht van prinselijk paar Nederland schreef Sjoukje Dijkstra en Toledo in Jubilerende organisatie schenkt f300.000 aan gemeente Arnhem sfeg'MORRIS"Hefoheyou BUTTER presenteert de gehele week I, Het woord is aan West duits voorstel houtstr. 137 Ruggespraak CAO-impasse Bij NV V-bond zou men willen staken FALCON REGENJASSEN Wat meer vorst Meredith vindt navolgers; R. Kennedy optimistisch In de krant van heden: Schenking van 435.000 SCHOUDER- CARBONADE 500 gram KENNEMERLAAN 43-45 Denk om woensdag Speciale gehaktdag 48e JAARGANG NUMMER 72 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DlNhUAG 2y JANUARI 1963 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van de ,v<g: r Een Zuid-Afrikaan: Gewoontes is eerst spinnerakdrnde, dan kabeltoue. (Van onze correspondent) De besprekingen tussen de zes landen van de Europese Economische Gemeen schap onderling over het al of niet voort zetten van de onderhandelingen met Groot-Brittannië leken gisteravond laat, toen zij tot vanmiddag twaalf uur werden verdaagd, volledig op een dood punt ge komen. Minister Spaak zei: „Er is geen hoop meer". Minister Luns verklaarde dat hij nog minder optimistisch was dan toen de besprekeingen 's avonds om half zeven eindelijk waren begonnen. Minister Couve de Murville wilde niets zeggen. De West- duitse minister van Economische Zaken Erhard antwoordde op een vraag of er vooruitgang was gemaakt: „alleen taal kundig". Minister Schroder, zijn collega van Buitenlandse Zaken, wilde geen oor deel vellen over besprekingen die nog aan de gang waren. Alleen optimisten vonden nog reden tot hoop in de omstandigheid, dat „de zesin ieder geval hadden besloten elkander van daag weer te ontmoeten. Couve de Murville In Arnhem heeft koningin Juliana gis teren het naambord geschilderd voor Het Dorp", waarbij Mies Bouwman en dokter Klapwijk belangstellend toekeken. (Van onze correspondent) BONN. Uit de pers moest de libe rale minister van Justitie vernemen, dat niet hij, zoals de bedoeling was, maar Strauss Beierse partijvriend en minister van Binnenlandse Zaken Höcherl, de laatste hand zal leggen aan het befaamde Spiegelrapport. Dit rapport bevat de le zingen over de actie tegen het weekblad van de ministeries van Justitie, Defensie en Binnen- en Buitenlandse Zaken. De verschijning ervan, die gisteren werd verwacht, is uitgesteld tot het einde van deze week. De dubieuze rol die de afgetreden minis ter van Defensie Strauss in de affaire heeft gespeeld, blijkt uit hetgeen is uitgelekt van de eerste lezing die het ministerie van Buitenlandse Zaken geeft over de wijze waarop Strauss midden in de nacht Spie- gel-redacteur Ahlers in Spanje liet arres teren. Strauss bereikte dat door de Westduitse militaire attaché in Madrid te vertellen, dat de Spiegel-zaak een enorme spionage- affaire was. die in nauw verband stond met de Cuba-crisis. Volgens Strauss was Spie- gel-uitgever Rudolf Augstein al naar Cuba gevlucht. Ahlers zou de hoofddader zijn. Verder beweerde Strauss, dat al een hele rij hoge officieren van het Bondsleger ge arresteerd was op verdenking van land verraad. De fantaserende minister zei ook nog, dat het telefoontje naar Madrid zo wel door Adenauer als door minister van Buitenlandse Zaken Schroder werd ge billijkt. Schroder en Adenauer wisten ech ter van niets. Of dit krasse verhaal ook in het uit eindelijke Spiegel-rapport zal staan, is niet zeker.' Er is al weken aan gedokterd en de kans is groot dat tenslotte een betrekkelijk onschuldige tekst met niet al te veel tegen spraken zal worden gepubliceerd. had echter laten weten dat hij in ieder geval om acht uur zou weggaan. Gister avond, even voor de besprekingen begon nen, was al bekend, dat hij er eigenlijk geen heil in zag omdat zijn onderhoud dat hij had gehad met minister Schroder vol gens de Franse delegatie geen enkel posi tief resultaat had opgeleverd. De Belgische delegatie had een werkdo cument samengesteld waarin, artikel na artikel van het verdrag van Rome volgend, is vermeld, op welke punten „de zes en Groot-Brittannië het eens, respectievelijk niet eens zijn. De West-Duitsers kwamen met 'n voor stel waarover de laatste week nogal vaak is gesproken. In het kort komt het neer op de volgende punten: a) De Europese Commissie ontvangt een opdracht binnen het kader van de conferentie. b) Zij zal niet alleen een inventaris op maken van hetgeen reeds is bereikt en van de punten waarover het verschil van me ning bestaat, maar zij zal ook voorstellen doen tot het vinden van een oplossing voor die verschillen. c) Zij zal haar rapport binnen maximaal drie weken tot een maand gereed hebben. d) Onmiddellijk na het uitbrengen van het rapport zal de conferentie worden hervat. „HET BEDRAG DAT U bij elkaar hebt gebracht, lieve mensen, is 21.192.000 gulden". Mies Bouwmans heldere stem riep dit gisteravond om 22.40 uur uit in bet stampvolle Concertgebouw te Amsterdam, waar de sfeei van deze sluitings avond van de actie „Open het Dorp die van de radio- en t.v.-marathon van 26 en 27 november benaderde. Tweeduizend mensen in de zaal schiepen weer een echte R.A.I.-sfeer. Onder de genodigden in de zaal bevonden zich tien deelnemers van de luciferdoosjes actie die by loting uit de enorme massa, die op de avond van de 26ste november met geld naar de kruideniers rende, waren aangewezen. Voorts waren er tien mensen die zich bij de actie byzonder verdienste- ïyk hadden gemaakt. Onder hen bevonden zich een kruidenier namens al zyn col lega's, een telefoniste namens de P.T.T., het gehandicapte meisje Jannie van der Steeg die een rol speelt in de documentaire die de actie op gang bracht, mejuffrouw Ria Bouma, die haar bruidsjapon had af gestaan, Jan Verkerk, de jongen die het eerste kony'n aanbood, de marktvrouw tante Mien Witteboon, oud-zwemkam- pioene Rie Mastenbroek, sergeant Rooy, de oudste baas uit Bronbeek, en Willy Alberti die aan de Marathon-uitzending mede werkende artiesten vertegenwoordigde. Alsnog kwamen bedragen binnen, de spaarbanken hadden met hun eigen actie 84.000 bijeengebracht, de boerenleen banken en de raiffeissenbank J 400.000, de speldjesactie gaf het verbluffende resultaat van 530.000 en de Lions-actie, waarvan het resultaat op een kwart miljoen werd geschat bleek maar liefst 51^0.000 te heb ben opgebracht. Dr. Klapwijk deelde mede dat de ge schonken goederen, voorzover deze voor het dorp zullen worden gebruikt, zijn ge schat op 2.040.000. Het hoogtepunt van de avond was uiteraard het eindbedrag, maar een ander hoogtepunt was ongetwij feld de plotselinge komst van de president van de Knickerbocker Foundation, die de 13-jarige Imme van der Poel uit Amster dam, die in de opstelwedstrijd moest worden gediskwalificeerd omdat ze nog geen veer tien was, kon meedelen dat ook zij een reis naar Amerika had gewonnen, evenals de 16-jarige Marianne Boissevain uit Naarden en de 17-jarige Arthur van Schaik uit Bergen (N.-H.). Imme wordt trouwens over drie dagen al veertien. De drie winnaars lazen ieder een fragment uit hun opstel voor. Dr. Klapwijk maakte bekend dat 's mor gens de oprichting van de stichting Vrien den van het Dorp een feit was geworden. Reeds hebben zich 12.500 mensen in deze vriendenkring geschaard en zich verplicht jaarlijks bedragen van 2,50 tot 500 by j te dragen om het dorp te kunnen laten j voortbestaan. Interessant was het verslag dat drs. j Brouwer van de universiteit van Amster- t dam deed van het sociologisch onderzoek dat hij met een aantal studenten naar de i actie had ingesteld. Gebleken is dat 90 per cent van alle Nederlandse gezinnen op de een of andere wijze geld heeft geschonken. Ruim 95 percent heeft op enig moment ge durende de marathonuitzending naar de t.v. gekeken en slechts 20 percent naar de radio geluisterd. Op de vraag wie men de meest bewonderde Nederlander vond werd door 20 percent geantwoord: „Mies Bouw man"; minister Luns nam met 8 percent de tweede plaats in. Er werd veel gesproken gisteravond. Er waren beleefdheidsspeeches maar ook woorden die recht uit het hart kwamen, zoals die van dr. Klapwijk, die onder meer zei: „Wat hebben wij je eigenlijk Onder schat Nederlandse volk. Toen de actie be gon hadden wij het gevoel dat er misschien wel vijf miljoen gulden zou worden be reikt. Niemand heeft echter geweten hoe rijk ons volk is!" (Van onze correspondent) UTRECHT. Nog deze week kan de be slissing worden verwacht van de werk nemersbonden in de metaalindustrie ten aanzien van de werkgeversvoorstellen voor een nieuwe C.A.O. Zoals bekend, zijn de onderhandelingen vorige week donderdag afgebroken, nadat gebleken was, dat de werkgevers niet wensten te praten over een uitbreiding van de vakanties met één dag. De drie bonden van werknemers, de ANMB, St. Eloy en de CMB, hebben gis teren de metaalonderhandelingen in de verbondraadsvergaderingen van hun vak centrale ter sprake gebracht. Zij zijn nu bezig een gezamenlijk standpunt te be palen. Bij de Algemene Nederlandse Bedryfs- bond voor de metaal- en elektrotechnische industrie, aangesloten by het NVV, zou de bereidheid bestaan voor deze dag te gaan staken. Het is echter zeer de vraag of deze bereidheid ook bij de rooms-katho- lieke bond en de protestants-christeiyke bond aanwezig is. ATHENE (Reuter) Met een SAS-Ca- ravelle zijn maandag de Griekse kroon prins Constantijn en zijn verloofde, de Deense prinses Anne-Marie, in Athene aan gekomen. In het toestel zaten ook koning Frederik van Denemarken, koningin In- grid en kroonprinses Margaretha. Op het vliegveld waren koning Paul, ko ningin Frederika, hun dochter Sophia en haar echtgenoot don Juan Carlos en an dere familieleden ter begroeting aanwezig. Niettegenstaande de felle koude stonden duizenden schoolkinderen langs de weg van het vliegveld naar de stad. Hun onder wijzers hadden voor deze gelegenheid hun staking voor hogere salarissen onderbro ken. BARTEUOrIsStT" HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige sneeuw. In de nacht en ochtend lichte tot ma tige vorst, morgen overdag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Overwegend zwakke wind. Volledige weer* aoporter op p&gina twee. Een ongekend groot aantal deelnemers is ingeschreven voor de Europese kam pioenschappen kunstrijden en ijsdansen, die van 5 tot 10 februari in Boedapest worden gehouden. Vijftien landen zullen in het nieuwe open ijsstadion van de Hon gaarse hoofdstad door welgeteld 101 rijders en redsters worden vertegenwoordigd. Er zijn 23 deelnemers in het heren kampioenschap, 22 bij de dames, 15 paren en 13 ijsdansparen. West-Duitsland komt met de grootste ploeg (14). Vervolgens meld den zich Tsjechoslowakije met 13. Oosten rijk met 12, Engeland en Oost-Duitsland elk met 11, Frankrijk en Rusland elk met 9, Zwitserland (7), Hongarije (6), Neder land, Polen en Italië met 2, België, Noor wegen en Zweden met elk 1. Nederland heeft Sjoukje Dijkstra, de titelhoudster, en Wouter Toledo ingeschreven. Duizenden Chinezen uit Hongkong, die het Chinese nieuwjaar (25 januari) bij hun familieleden op het vasteland wilden doorbrengen, hebben een nacht op het kille station van Kowloon moe ten bivakkeren aangezien zowel de Chinees-communistische als de Engel se politie de grens afgesloten hadden om de situatie meester te blijven. Hoewel het zeker geen kleinigheid is om „even" een bezoek in communis tisch China af te leggen, grijpen dui zenden de kans om hun familie ten minste eenmaal per jaar te zien. i WASHINGTON Robert Kennedy, de Amerikaanse minister van Justitie, zegt in een rapport aan zijn broer de presi dent, dat in 1962 grote vooruitgang is geboekt bij het verkrijgen van burgerlijke rechten voor de negers. „Voor degenen die alleen belang stellen in grote kran tenkoppen, heeft het gebeuren rond James Meredith aan de universiteit van Missis sippi een schaduw geworpen over het af gelopen jaar", schrijft Kennedy, „maar de historicus zal tot de slotsom komen dat 1962 een jaar van vooruitgang was bij het doorbreken van de kleurbarriére". De minister vraagt de president nieuwe wetten bij het Congres in te dienen, die de negers de uitoefening van hun stem recht moeten garanderen. NEW ORLEANS De Tulane-universi- teit heeft zeven negerstudenten inge schreven. Het zijn de eersten in de 129- jarige geschiedenis van de universiteit. Men verwacht, dat veel meer negers zich zullen laten inschrijven. Het bestuur van de universiteit verzet zich niet. CLEMSON (Zuid-Carolina) Harvey Gantt, een 20-jarige neger, is maandag als eerste niet-blanke ingeschreven aan de universiteit van Clemson. De politie had versterkingen laten aanrukken, maar hoe wel zich een paar honderd studenten bij het gebouw hadden verzameld, deden zich geen incidenten voor. De universiteit is van plan beroep aan te tekenen tegen het bevel van een federale rechtbank om de neger toe te laten. WASHINGTON Het gebruik van fe derale troepen en politiemannen voor de crisis, die ontstaan is over de toelating van James Meredith tot de universiteit van Mississippi, heeft reeds meer dan 4,5 mil joen dollar gekost (Reuter-AP). Aanvankelijk dacht men dat Frankrijk zich wel bereid zou verklaren zijn eis tot het beëindigen van de besprekingen met Groot-Brittannië over de Britse toetreding op te schorten totdat de commissie dat rapport zou hebben uitgebracht. De Fran sen kwamen echter weer met een proce durekwestie tevoorschijn: zou die inventa ris van bereikte overeenstemmingen en van de verschillen mitsgaders de voorstel len voor oplossingen aan „de zes" of aan „de zeven" worden voorgelegd? Zou het aan „de zes" zijn, dan zou dat, in Franse ogen, betekenen, dat de besprekingen met Groot-Brittannië op het huidige ogenblik niet worden voortgezet. Was het aan de zeven, dan zou dat wel voortzetting be tekenen. Spaak heeft daarop voorgesteld dat de inventaris aan „de zeven" zou worden uitgebracht, de voorstellen voor de eventuele oplossingen echter aan „de zes". Daarmee kon Couve de Murville niet akkoord gaan zonder eerst weer in Parijs toestemming te hebben gevraagd. Aange zien hij dat vanochtend moest doen, wer den de besprekingen verdaagd tot van daag. Zoals de zaken gisteravond lagen, was er bijzonder weinig hoop op een voortzet ting van de onderhandelingen met Groot- Brittannië. Het is nog mogelijk dat Frank rijk onder de druk van de vijf andere partners in de E.E.G., en dan in het bij zonder omdat de mogelijkheid bestaat dat deze eventueel zonder Frankrijk verder zullen onderhandelen, een iets soepeler houding zal aannemen. Niemand verwacht dat echter. Weerrapporten 7, 2 Uit het binnenland2 Agenda van ljmond en Haarlem 2 Beeldverhalen2, 8 Op de Praatstoel 2 Buitenlands nieuws3 Topsy 4 Luidsprekers4 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Kerkelijk Leven3 In de Vishal en op zee6 Horen en Zien 7 Feuilleton 3 Kunst 3 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 71 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Jevtoesjenko. Een nieuwe bundel ge dichten van de Rus Jevtoesjenko, een rebellerende dichter in de Sovjet- Unie, is in Moskou gepubliceerd, aldus deelt Tass mee. Van de bundel „Een zwaai met een Arm" zijn 100.000 exemplaren ge drukt. Enkele weken geleden werd zijn bundel gedichten „Tederheid" ook in 100.000 exemplaren uitgegeven. I A.' De commissaris der koningin in de provincie Gelderland, mr. H. W. Bloe- mers, heeft tijdens de herdenkingsbijeen komst in Arnhem ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Nederland- sche Heidemaatschappij bekendgemaakt dat het de koningin die met prins Bern- hard deze feestelijke bijeenkomst bij woonde had behaagd de Heidemaat schappij het predikaat „koninklijk" te verlenen. In de ochtenduren hadden de koningin en de prins een indruk gekregen van de werkzaamheden van de Nederlandse Hei demaatschappij. Tijdens een lunch bood de voorzitter, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, het koninklijk paar het jubi leumnummer aan van het tijdschrift van de Heidemaatschappij. Het werk bevat portretten van talrijke voorvechters, voorts foto's van ontstaan en groei, en bijdragen van vele prominen te medewerkers. Tevens werd een boekje van de hand van G. A. de Kok aan de hoge gasten aangeboden, „Het virtuut van de Mei". In zijn welkomstrede had jhr. Quarles van Ufford gememoreerd dat de Heide maatschappij van het prilste begin af steeds de steun en bescherming van de Oranjes heeft genoten. Voorts releveerde hij de zich veranderende omstandigheden in de periode van 75 jaar. Prof. dr. I. Samkalden, rechtskundige op agrarisch gebied, hoogleraar te Leiden, ging in zijn rede, die hij tot titel gaf „Portret van een Jarige" nader in op de plaats van de N.H.M. Ir. C. Staf, president-directeur van de jubilerende maatschappij, deelde mede dat het bestuur van de Heidemaatschappij aan het Landbouw - hogeschoolfoncts f 100.000 had geschonken,' om studerenden uit de ontwikkelingslanden geldelijk tege moet te komen of om het onderwijs is di> landen te dienen. Een bedrag van 35.001 is voorts overgemaakt aan de drie centra le landbouworganisaties. Het bestuur van de maatschappij bood f 300.000,- aan de gemeente Arnhem aan omdat deze ge meente een halve eeuw geleden, bij de komst van de N.H.M. naar de provincie hoofdstad, haar in die dagen eenzelfde be drag had geschonken. Te lang gewerkt. De Utrechtse kan tonrechter heeft drie directeuren van een bakkerij 'veroordeeld, omdat ze hadden toegestaan dat in november en december overtredingen waren begaan tegen de Ar beidswet. Sommige werknemers hadden per dag te veel uren gemaakt, er was op zondag gewerkt en ook 's nachts, 'a mor gens was men in enkele gevallen te vroeg begonnen en kinderen beneden 18 jaar had den langer gewerkt dan geoorloofd is. De drie directeuren kregen ieder een boete van 1.200,

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1