North State Chefarine „4 ERELDNIEUWS Proces wegens aanslag op generaal De Gaulle In de Bank van Katanga is nog f 418.61 aanwezig Diplomatieke koorts in Zuid-Oost Azië CRETONNE GORDIJNSTOFFEN Neem het er even van - steek 'n NORTH STATE op! EEN SPECIALE AANBIEDING Stembuspeiling garandeert zege voor Labourpartij Ballonvaarder dr. J. F. Piccard f Zeventien advocaten en 300 getuigen UNO-tnan: Dat is handig gespeeld voor negen desparate OAS-ers 4-voudige combinatie inderdaad \Acd beter! Plan voor de Maleise Federatie brengt Indonesië in 't geweer tegen Malaya Op de ^Praatótoel DINSDAG 29 JANUARI 1963 3 1 1347 l Elk der vier bestanddelen van Chefarine „4" is wereldberoemd. De combinatie in één tablet werkt nog krachtiger. Bovendien zorgt één der bestanddelen, dat ook een gevoelige maag niet van streek raakt. Westelijke uitnodigingen voor Spaanse minister WIJ ETALEREN UITERMATE LAGE PRIJZEN INTERIEURVERZORGING BARTELJORISSTRAAT 13-17 HAARLEM Elias Wilson het populairst als Gaitskells opvolger Tweelingbroer van wijlen de diepzeeduiker Auguste Amerikaanse hulp Brits-Frans misverstand op de Oceaan Patriotten Traag tempo Ook in Manilla verzet tegen het Britse plan „Gek van jaloezie Djakarta weert vissers Londen houdt vol BROWN ^WILLIAMSON U.S.A Vier betrouwbare middelen in 1 tablet doen wonderen tegen pijn en griep I BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Slazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.60 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.60 MADRID (AP) De Spaanse minister van Industrie, Gregorio Lopez Bravo, heeft meegedeeld, dat hij van plan is in de komende vier maanden bezoeken te bren gen aan Groot-Brittannië, West-Duitsland en de Verenigde Staten. Hij zei hiertoe uit genodigd te zijn. De minister verklaarde optimistisch ge stemd te zijn over de economische toe komst van zijn land. De industriële pro- duktie is in 1962 met 10 percent gestegen De inkomsten uit de industrie stegen met 6.4 percent, de invoer van industriële uit- rusting was 80 percent hoger en de uit voer van industrieprodukten 6,5 percent. De binnen- en buitenlandse investeringen in de industrie stegen tussen de 25 en 30 percent. Laatste kluif Een bijzondere dag vandaag. De stad ziet er gewoon en alledaags uit. Dezelfde mensen altijd dezelfde mensen met dezelfde goejige gezichtjes van iedere an dere dag. Geen vlaggen. Geen guirlandes. Geen vuurwerk. Geen toespraken. Maar toch een heel bijzondere dag. Voor mij. Voor mij persoonlijk. Hebt u mij gezien vanmorgen? Is het u dan niet opgevallen dat ik een beetje vlugger en veerkrachtiger liep dan gisteren en dan eergisteren en dan alle dagen van alle zeven maanden vóór deze? Zag u niet die glimlach om mijn lippen? Hoorde u mij niet zachtkens liedekens neu riën? En bij tijd en wijle fluiten als een vrije, blije vogel, als die jongen van Gor ter, in mei, op die stille gracht? Ik heb vandaag de laatste termijn van mijn inkomstenbelasting betaald! Door de kleintjes de personele en de acw-mannetjes was ik al heen, maar nu, vandaag, hedenmorgen heb ik de laatste, grote, dikke, vette kluif in het voe derbakje van de ontvanger gelegd. De man bleef achter zijn schrijftafel achter de pa perassen zitten. Hij keek niet op of om. Hij kwam niet even overend om mij te bedanken. Dat kon er blijkbaar niet af. Stond zelfs niet op om even aan de kluif te snuffelen, om te zien of het wel genoeg was. Maar ik zag 'm denken: Wacht maar, mooi meneertje; we zullen wel eens nauw gezet nagaan of deze laatste kluif wel echt de laatste is; we hebben nog zoiets als navordering achter de hand; dat gaan we zo straks nog wel eens fijn uitkienen. Maar aan die lugubere, mensonterende overpeinzingen 'van meneer heb ik mij niet gelegen laten liggen. De laatste vette kluif ligt in meneers bakje, een nieuwe wereld gaat voor mij open, een wereld van ar beid, zweet en tranen eindelijk eens ten eigen bate en niet voor het bakje van meneer. Zeven maanden geworsteld met de stugge stof alleen en uitsluitend voor meneer. Zeven maanden als resultaat van iedere werkdag geen korreltje, geen draad je, geen sneetje, geen hapje voor mij zelf. Alles voor de Mammoeth van meneer Cals, voor de straaljagers en de kanons van me neer Visser en voor alle liefhebberijen van al die andere hoge heren in Den Haag- Maar nu.vijf maanden lang.ein delijk een kopje koffie, een glaasje melk, een sigaret, een bioscoopje, en drie nieuwe overhemden voor pappie zelf. En maar neuriën. En maar fluiten. En maar niet denken, dat in die vijf maanden gespaard en opzij gelegd moet worden om de kopstoot van meneer in juli op te vangen Advertentie Dolfijn. Een hongerige dolfijn is maandag in de haven van Triëst op een gemeer de vissersboot gesprongen. Hij verzwolg ettelijke ponden vis, die in open kisten aan boord van het dek op transport naar de markt wachtten. Een politie agent had 13 kogels uit zijn dienstpistool nodig om de 250 kg zware dolfijn te doden. Westwaarts. Twee Oostduitse grenswach ters zijn naar West-Berlijn ontsnapt. Zij kropen onopgemerkt in uniform met hun wapens onder het prikkeldraad door. Bus in rivier. In Columbia zijn 14 mensen om het leven gekomen toen een bus waar van de remmen weigerden, in een rivier stortte. Hartaanval in de lucht. Een onervaren passagier heeft in Cheyenne (VS) een eenmotorig vliegtuigje aan de grond ge zet, nadat de piloot aan een hartaanval was overleden. Van de verkeerstoren kreeg de man instructies voor de lan ding. Broer Artem. De Russische vliegtuigont werper Artem Mikojan voorspelt, dat er binnen enkele jaren een hypersonisch vliegtuig zal zijn, dat snelheden tot 15.000 km per uur zal kunnen bereiken. Met zulke snelheden zouden langdurige vluchten kunnen worden gemaakt op hoogten van 30 tot 40 km. Artem Miko jan is een broer van vice-premier Anas- tas Mikojan. Reizende kardinaal. Kardinaal Bea, de leider van het Vaticaanse secretariaat voor de eenheid der christenen, is maan dag per vliegtuig uit Kopenhagen terug naar Rome vertrokken, na een bezoek van vier dagen aan de Deense hoofd stad, tijdens hetwelk hij door koning Frederik is ontvangen en lezingen heeft gehouden. Van onze correspondent) LONDEN Als er op het ogenblik in Engeland algemene verkiezingen zouden worden gehouden en het zou gaan tussen een conservatieve regering onder Macmil- lan of een Labourregering onder Harold Wilson, zou Labour een voorsprong boe ken van 14 pet, dat is de grootste meer derheid in zes jaar. Een Labourregering on der George Brown zou volgens het onder zoek een meerderheid van 11 pet. ople veren. Toen in december een soortgelijk onderzoek werd gehouden was het resul taat, dat de Labourregering onder Gaits- kell een 7 pet voorsprong had. De ver klaring hiervoor is niet dat Gaitskell min der populair zou zijn geweest dan Wilson of Brown, maar dat de conservatieven de wind steeds meer tegen krijgen als ge volg van de werkloosheid en de algeme ne politieke onzekerheid. Macmillans positie wordt steeds moei lijker. Dit zou misschien veranderen indien de E.E.G-kwestie zou kunnen worden op gelost, maar daar ziet het niet naar uit. De Labourparty. die steeds de regering heeft verweten dat zij wat de E.E.G. be treft blind is geweest voor de realiteit, plukt op het ogenblik de vruchten van deze houding. Advertentie Bankbescheiden ontbraken. De Katan- gese president van de bank heeft een maand geleden, voordat het bankgebouw door de Verenigde Naties werd bezet, ver moedelijk een koffer vol belangrijke bank- boeken aan de Katangese regering over gedragen. Aan activa werd was slechts voor een waarde van 418,61 aanwezig. De finan ciële deskundigen werden begeleid door Tunesische UNO-militairen die hun wa pens gereed hielden. De bank had een onderzoek van de boeken zo lang moge- lijjk tegengehouden. Joseph Ileo, de vertegenwoordiger der centrale regering in Katanga, heeft ge zegd de hereniging van Katanga met de rest van Kongo zo nodig met gebruikma king van drastische maatregelen te zul len doorvoeren. Volgens hem is de toe stand in Elisabethstad de laatste dagen snel slechter geworden en wekken be paalde personen de bevolking op tot haat en opstand. Ileo richtte een krachtige waarschuwing aan het adres van een ieder die mocht trachten de afscheiding van Katanga in stand te houden. President Tsjombe heeft in een bekend making, die hij na een langdurig Onder houd met Ileo heeft uitgegeven, verklaard, dat dit overleg „in een geest van harte lijkheid en wederzijds begrip" is verlopen. NEW YORK De missie van Ameri kaanse economische, militaire en politieke deskundigen onder leiding van Harlan Cle veland, onderminister voor internationale organisaties, is naar Kongo vertrokken om vast te stellen wat dit land nodig heeft en om het Amerikaanse aandeel te bepalen in een program van internationale hulp onder auspiciën van de UNO. Cleveland zei maandagavond na een on derhoud met Oe Thant, dat het Kongole se probleem ondanks het einde der Ka tangese afscheiding nog lang niet is opge lost en dat dit land thans de fase van de opbouw ingaat. Hij zei dat de Kongolese regering hem voor het bezoek had uitge nodigd en dat het onderzoek in overleg met de UNO en de regering in Leopold- stad zal worden uitgevoerd. De missie zal waarschijnlijk twee weken in Kongo blij ven. Volgens een UNO-woordvoerder in New York zou de Katangese lijfwacht van Tsjombe bevel hebben gekregen haar wa pens in te leveren, nadat leden van de lijfwacht de voormalige kolonel van de katangese gendarmerie, Kibwe, die zich vóór het bestand al aan de UNO-troepen had overgegeven, mishandeld hadden. Kappers in de kou. De Franse kappers klagen over slechte zaken omdat de man nen hun haar laten groeien als bescher ming tegen de kou. Magische misslag. Op een tempelfeest in Zuid-Thailand begroef een „tovenaar" zijn medewerker drie meter onder de grond. Hij beloofde het publiek dat hij hem levend zou opgraven. Na een half uur bleek echter dat de man het expe riment niet had overleefd. De Magiër is aangeklaagd wegens dood door schuld. Franse artsen. Franse artsen die op huis bezoek gaan, zullen voortaan overal en zonder tijdslimiet hun wagen mogen par keren, zo heeft het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken maandag be slist. De 40.000 artsen die hiervoor in aanmerking komen krijgen voor hun auto een insigne. LONDEN In de Atlantische Oceaan ten westen van Ierland heeft de Britse ad miraliteit gistermiddag om twee uur het alarmsein „onderzeeboot vermist" gegeven en een uur later het gebruikelijke „onder zeeboot vergaan", omdat de Franse onder zeeër „Requin" (58 koppen), die deel nam aan Brits-Franse oefeningen nog steeds niet boven water was gekomen na zondag te zijn ondergedoken. Om half zes meldde de „Requin" echter laconiek per radio, dat zij normaal was bovengekomen. Er was kennelijk iets mis gegaan met de verbin dingen. Inmiddels was een vloot van sche pen aan het zoeken geweest naar ramp slachtoffers. (Reuter). Advertentie Dr. Jean Felix Piccard, beroemd om zijn ballonvluchten naar de stratosfeer en zijn onderzoekingen op het gebied van de kosmische stralen, is gisteren op zijn 79ste verjaardag gestorven. Piccard was professor emeritus van de aeronautische faculteit van de universiteit van de Ame rikaanse deelstaat Minnesota. Hoewel hij het grootste deel van zijn leven wijdde aan scheikunde en schei kundig onderzoek, verkreeg hij zijn groot ste roem als ballonvaarder in de stratos feer. Hij steeg voor het eerst op in 1913 met zijn tweelingbroer, Auguste, ook na tuurkundige, die vorig jaar maart in Zwit- sehland overleed. In 1934 stegen Jean en zijn vrouw bijna 17'/2 kilometer op een vlucht die in Detroit (Michigan) begon. ELISABETHSTAD (Reuter) Finan ciële deskundigen van de Verenigde Na ties en van de Kongolese centrale rege ring hebben de boeken onderzocht van de in Elisabethstad gevestigde Katangese staatsbank. Zij bevonden dat ongeveer 136 miljoen Katangese franken (bijna tien mil joen gulden) wordt vermist. Men weet niet waar het geld is gebleven. Ongeveer 4000 gouden munten ter waarde van meer dan een miljoen gulden, die zich in de kluizen van de bank hadden moeten bevinden, bleken bij een Zwitserse bank te zijn on dergebracht. Aan deze bank is volledige bevoegdheid verleend om de munten te verkopen, of er op andere wijze over te beschikken. „Dat is handig georgani seerd", zei iemand van de UNO bitter. (Van onze correspondent) PARIJS In het besneeuwde, middel eeuwse fóft 'Van Vincennes aan een der poorten van Parijs is gisteren voor de bijzondere militaire rechtbank het proces begonnen tegen het OAS-commando dat in augustus vorig jaar een aanslag pleegde op het leven van het Franse staatshoofd generaal De Gaulle. Van de vijftien le den, waaruit de bende bestond, zitten er negen in de bank der beschuldigden, ter wijl de rest, zes man derhalve, nog altijd niet kon worden gegrepen. Kwantitatief zowel als kwalitatief kunnen de beschuldigden zich niet beklagen over hun verdediging. Zeventien advocaten heb ben zich rond of voor hen geschaard en onder hen bevinden zich weer geduchte pleiters als Tixier-Vignancour, Isorni en Coreller, die in vorige politieke processen, en in het bijzonder in het proces tegen Salan al wel bewezen hebben de huid hun ner clienten duur te kunnen verkopen. Al le negen aanwezige beschuldigden, onder wie enkele officieren, die als briljante mi litairen stonden aangeschreven, riskeren de doodstraf. t Hun schuld hebben de arrestanten ook nooit ontkend. Integendeel, zij beriepen zich bij de instructie bij voorkeur en met hoge borst op hun patriottisme dat hen deze „operatie" had ingegeven. Alleen over het nauwkeurige doel van hun va derlandslievende missie hebben zij twee verschillende lezingen gegeven. Nadat zij eerst hadden toegegeven de president uit de weg te willen ruimen, poogden zij in een latere fase der verhoren aannemelijk te maken dat het staatshoofd slechts moest worden gearresteerd. Na die arrestatie had de president der republiek vanwege zijn verraad jegens het Franse Algerije voor een O.A.S.-rechtbank van parlements leden en andere nationale notabelen moe ten verschijnen. De namen van die O.A.S.- rechters zijn tot dusver niet bekend gewor den en hun onthulling belooft een der sen saties van het proces te worden. De verdediging heeft echter ook nog ve le andere pijlen op haar boog, waarvan er gisteren al een paar werden afgeschoten. In nauwelijks omfloerste termen werd de minister van Financiën, Giscart d'Estaing als voornaamste informant van de OAS gedoodverfd, een beschuldiging die door mr. Isorni trouwens al wel eerder is ge uit. Hun hoogste troeven hopen de advocaten echter uit te kunnen spelen met het argu ment dat de militaire rechtbank door de Raad van State al eerder onbevoegd is ver klaard. Om die reden weigerden de ver dachten gistermorgen op een na voor hun rechters te verschijnen, een weigering waarvan de advocaten hen voor de mid dagzitting echter hadden weten af te bren gen. Die middagzitting verliep in traag tem po met een even vervelend als briljant proceduregevecht tussen de verdediging en de aanklager. Een gevecht dat nog met ettelijke andere ronden verlengd dreigt te zullen worden en waarvoor de verdediging een kleine driehonderd en het openbaar ministerie een dozijn getuigen heeft opge roepen. Het eerste doelwit van de advoca ten schijnt dan ook wel te zijn het proces voorlopig met een maand te kunnen rek ken. Op 25 februari treedt officieel 't nieuwe hof voor de veiligheid van de staat in func tie, waarvan de oprichting vorige maand door het parlement werd gëratifïcèërd. Op dat ogenblik zal het bijzondere militaire tribunaal in Vincennes van het toneel die nen te verdwijnen, zodat het vonnis voor die datum zou moeten vallen. Waarom de regering of beter generaal De Gaulle niet nog een maandje met de berechting van dit misdadige O.A.S.-commando heeft wil len wachten behoort tot de vele mmmer verklaarde mysteries, die in de schoot van het Elysée voor de buitenwereld ver borgen blijven. Doch zeker is wel dat de zeventien uitgekookte advocaten niets zul len nalaten dit mysterie en die haast te exploiteren ten behoeve van hun cliënten in de hoop ze langs die weg tenminste nog een extr£ maand uitstel van executie te bezorgen. In het fort van Vincennes is maandag het proces begonnen tegen de mannen, die vorig jaar een aanslag op presi dent De Gaulle hebben gepleegd. Schildwachten controleren de papieren van enkele als getuigen gedagvaarde moslems. (Telefoto) De verhoogde Britse en Indonesische militaire paraatheid op Borneo en de Brit se plannen voor de vorming van een Ma leise Federatie, die Malaya, Singapore, Noord-Borneo, Serawak en Broenei tot een staatkundige eenheid zou moeten smeden, brengen op het ogenblik politieke koorts in Londen en Azië. Indonesië is fel gekant tegen de vor ming van die Maleise federatie en voert een agressieve diplomatiek tegen Malaya, dat de plannen steunt, en tegen Engeland, dat onlangs een opstand in Broenei neer sloeg. In Londen, waar gisteren Brits-Philip- pijnse onderhandelingen begonnen over „de veiligheid en stabiliteit in Zuid-Oost- Azië, heeft de Philippijnse delegatie haar historische aanspraken op de Britse kolo nie Noord-Borneo doen gelden en met klem beweerd, dat een Maleise Federatie een bedreiging zou vormen voor de rust in Zuid-Oost-Azië. De commandant van het Indonesische leger, generaal Jani, en de commandant van de Indonesische para's zijn gisteren vertrokken voor een reis door de Indonesi sche grensgebieden ten zuiden van het Britse gebied Serawak. Zij vertrokken ter wijl uit Londen werd bericht, dat Enge land 2000 man van de strategische reserve in staat van alarm heeft gebracht voor mogelijke overbrenging door de lucht naar Noord-Borneo. Engeland heeft reeds meer dan 3.000 elite-troepen in de drie gebieden Serawak, Broenei en Noord-Borneo. Zij werden daar begin december heengebracht, nadat re bellen tegen het bewind van de sultan van Broenei in opstand kwamen. De rebellen wilden een verenigd en onafhankelijk Noord-Borneo. Sedertdien melden berichten uit Indone sië, dat duizenden Indonesische vrijwilli gers zich langs de grens met de gebieden samentrekken in een poging de opstand aan de gang te houden. Hoewel de cam pagne wordt gevoerd door particuliere or ganisaties als onderdeel van de antikolo- niale politiek, neemt men aan dat de re gering in Djakarta er achter staat. Premier Abdoel Rahman van Malaya heeft gezegd, dat de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio en president Soekarno „gek van jaloezie" waren toen Indonesië vernam, dat de Ma leise Federatie spoedig een werkelijkheid zou worden, wat het prestige van Mala ya waarschijnlijk zou verhogen. Over de mislukte opstand in Broenei zei de premier, dat het zenden van Maleise politietroepen naar het olierijke sultanaat „niet meer was dan het nakomen van on ze verplichtingen tegenover de sultan van Broenei", daar Malaya door een verdrag gebonden is om daar de orde te handha ven. De ïndonesisphe marine heeft meege deeld, dat de Maleise vissers zullen wor den geweerd van hun traiditionele visgron den in de Straat van Malaya, in verband met de nieuwe harde politiek van Indo nesië jegens Malaya. De visgronden lig gen tussen Malaya en Sumatra; Indonesië maakt aanspraak op 12 mijl territoriaal water, internationaal wordt slechts 3 mijl erkend. In het Brits-Philippijns overleg in Lon den heeft Lord Home laten weten dat Engeland zal doorgaan met het project van de Maleise Federatie, die deze zo mer zou moeten worden gevormd. Hij hield vol dat noch Singapore, noch de gebieden op Borneo konden hopen als afzonderlijke staten te bestaan, maar dat zij een zeer belangrijke rol zouden kunnen spelen binnen de grotere groepering, die beter in staat zou zijn communistische be dreigingen en aanvallen het hoofd te bie den.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3