I m i l Vroeg-christelijke kunst en Goud van Peru" in Utrecht ROBERT FROST OVERLEDEN DE PROGRAMMA'S eugdtoneel in Santpoort NEGEN MUZEN Oie Olsen overleden KRO-opiniepeiling Kunstenaarsfederatie telegrafeert mr. Scholten m WITTE KRUIS DINSDAG 29 JANUARI 1963 H Bob Buys Filmregisseur Farrow te Hollywood overleden Concert in Haarlem door Zang en Vriendschap WITTE KRUIS A W nabeschouwingen „Open het Dorp" Muziekavond door Louis en Caeeilia Andriessen J. Damshuizer MARGUERITE GAUTHIER NU OOK OP T.V. De radio geeft woensdag 7 elevisieprogramma IN HET Centraal Museum te Utrecht worden twee vermeldenswaardige exposi ties gehouden. Tot 10 februari is te be zichtigen de tentoonstelling „Het goud van Peru", tot 17 maart Vroeg-Christe- lij Jee kunst uit Rome". In onze kunstgeschiedenis is de vroeg christelijke kunst een belangwekkend hoofdstuk, dat door de Utrechtse expositie maar magertjes geïllustreerd kon worden. Het gaat hier om de collectie oudheden van het Campo Santo Teutonico nabij de St. Pieter te Rome, waarvan het voor een inzicht in deze oude kunst noodzakelijk geachte deel vertoond wordt en waaraan nog een en ander uit andere verzamelin gen toegevoegd werd. Van de vroeg-chris telijke mozaïeken doet men voor het be langrijkste deel verslag met kopieën, ter wijl enkele foto's ons iets moeten zeggen van de oude kerkgebouwen, de basilica. Voor de leek geloof ik het beeld van deze fase in de ontwikkeling van de kunst wat summier, waarbij dan nog komt dat vele produkten meer interessant zijn voor de kunsthistoricus dan mooi voor een groot publiek. schillen slechts daarvan door soms moei lijk aanwijsbare verschillen in de voorstel lingen van de reliëfs, die niet van grote plastische kwaliteiten waren. WAAR DE KOPIEëN naar mozaïek fragmenten goedgelijken weet deze ex positie de bezoeker toch te bewegen, voor al door de kleur. Hoe die mozaïeken in de kerkgebouwen het doen is overigens van deze kopieën nauwelijks voorstelbaar, De belangrijkste schepping van de vroeg christelijke kunst noemt prof. Van der Meer" de schepping van de basiliek, waar voor hij een (onbekende) architect verant woordelijk acht. En juist van deze „over tuigendste en zuiverste en kostbaarste schepping" is op deze expositie eigenlijk niets te zien. Het belang van deze ten toonstelling geldt dan toch wel in de eer ste plaats kunsthistorici en hun leerlin gen. Aan de belangstellende leek wordt te gemoet gekomen door de verplaatsing uit Rome naar hier van al deze oudheden. En natuurlijk zijn sommige stukken altijd te genieten of interessant om hun soms primitieve bewerking. DE EXPOSITIE „Het goud van Peru" geeft een sterkere schok. Misschien om dat wij aan deze kunst nauwelijks verhaal hebben intrigeert hij ons meer. Zo was het met die grote expositie van kunst uit het oude Mexico, die wij in Den Haag mochten zien. Door het zoeken naar nieu we uitdrukkingsvormen van zovele moder ne kunstenaars is de vormgeving van de ze schatten uit het Incarijk ons ook weer niet zo vreemd. Langs verschillende ont wikkelingen en met het oog ook op ver schillende doelen blijkt men toch overal ter wereld tot zaken te kunnen komen die iets met elkaar gemeen hebben. Chris telijke kunst lijkt mij in ieder geval nog geen afgesloten hoofdstuk al werd wel reeds getwijfeld aan de bestaansmogelijk heid van een echt religieuze christelijke kunst. De oude culturen in Peru kunnen als.af gesloten gezien worden; maar ik voel desondanks contacten op sommige punten die dan van meer algemeen menselijke aard moeten zijn. De bevreemding om trent een en ander is bovendien ook een sensatie. Dat hier alles goud is wat er blinkt is nog het minst bijzondere, maar kan spreken tot de verbeelding van de in de historie geïnteresseerde bezoekers, die ik gaarne naar de fraai geïllustreerde ca talogus verwijs. Het vertoonde komt uit een particuliere collectie en daarmee ook al behoort een expositie als deze tot de zeldzame evenementen. De beroemde filmdirecteur en regisseur John Farrow is zondagavond in zijn villa te Beverley Hills dood aangetroffen. Far row, die 56 jaar oud geworden is, is ver moedelijk aan de gevolgen van een hart aanval gestorven. De vrouw van Farrow, de actrice Maureen O'Sullivan, trad ten tijde van zijn overlijden te New York op. Het echtpaar heeft zes kinderen, van wie de jongste elf jaar is. John Farrow, die te Sydney in Australië werd geboren, werd opgeleid voor een ma rineloopbaan. Als matroos schreef hij korte verhalen en tijdens een verblijf in T.ahiti kwam zijn roman „Laugher Ends" tot stand (1934). Hij kwam naar Hollywood en begon daar films te regisseren. Met zijn tweede rolprent, „My Bill" uit 1937, had hij succes. In 'de tweede wereldoorlog diende hij bij de marine. In 1942 keerde hij naar Hollywood terug. In 1956 kreeg hij een Oscar voor het beste scenario voor wijlen Mike Todd's „Around the World in 80 days". Tot de door hem geregisseerde films behoren „Five came back", „Two Years before the Mast", „California", „Bo tany Bay", „Hondo" en „Back from Eter nity". De Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" zal op dinsdag 12 februari aanstaande, onder leiding van Jack P Loorij, in het Concertgebouw te Haarlem een uitvoering geven met medewerking van Jan Schouten, orgel en de Amsterdam se Politiekapel onder leiding van Joh Pinkse. Het programma vermeldt koor werken van Franz Liszt, Jos de Klerk Felix Mendelssohn Bartholdy. Het koorwerk van onze muziek mede werker Jos de Klerk is een vierluik en draagt de naam „Musica, een const uit gratie". De tekst van het eerste deel (Uit nodiging op de Parnas) is ontleend aan het uithangbord van Richard Hancock's Mu ziekherberg op het Rokin te Amsterdam (Laatste kwart der 17e eeuw). Het tweede deel (Musicanten) is geïnspireerd op een lied van Valerius (1643). Deel III (Savetje) is een variatie op een oud gezelschapslied je uit de verzameling „Scheltema", geti teld „Een nieuw koddig liedeken van Sa vetje". Voor het slotnummer „Musica, een const uit gratie" is gebruik gemaakt van een fragment uit een zinnespel waarmee de rederijkerskamer „De vreugdebloem uit Bergen op Zoom meedong op het land juweel van 1561 te Antwerpen. De jeugdafdeling van de toneelvereni ging „Jan van Dommelen" uit Santpoort, heeft zaterdagavond in zaal „Zomerlust" met haar opvoering van mr. H. M. Plan- tens sprookjesspel „Prinses Ezelsvel" een bijzonder goed figuur geslagen. Aldus werd met deze voorstelling bevestigd, dat de or ganiserende vereniging destijds een geluk kig initiatief nam door te trachten, op de ze manier bij de jeugd „tussen servet en tafellaken" liefde en enthousiasme voor het toneel te stimuleren. Een voorbeeld, dat onlangs reeds bij de sectie toneel van de Velser Gemeenschap navolging vond. Onder regie van Jan Velzeboer, hierbij door Bert Lauer geassisteerd, is het een hartverwarmende opvoering geworden, welke waarlijk niet behoefde te \vorden beoordeeld met de gedachte: „Het zijn maar kinderen". Integendeel; het was zelfs zeer behoorlijk amateurtoneel, waar door de regie met diverse originele vondsten en grappige rol- en buitelpartijen een plezant feest van werd gemaakt. Wij denken bij voorbeeld aan de twee kostelijke typetjes Pilius en Zalvius, de permanent kiftende doktoren, waarmee de regie door de voor geschreven zotte kleding zelfs de sfeer van het cabaret benaderde. Ook is gebleken dat zich onder de debuterende spelers eni ge jeugdige krachten bevinden, waar „Jan van Dommelen" straks ongetwijfeld het nodige plezier aan zal beleven. Zoals de vertolkster van fee-petemóei, die met een elegante zwier in tekst en gebaar voort durend de scène beheerste. Ook de zure boerin Katrein werd geestig getypeerd en met haar drie dom-giechelende werkster- tjes nam zij menig vrolijk tafereeltje voor haar rekening. De rol van de koningin van Luxalië werd eveneens met een op merkelijke gracieuze allure aangegeven en ook haar toneelzoon Arthur was een ro mantische prins. Voorts zagen wij een la- konieke koning Ambrosius, een charmant prinsesje Serene en een lichtvoetige minis ter Pegasus. Bij dit alles was de entourage voorbeel dig en boven alle lof verheven. De fraaie decors waren door de ambitieuze spelers met behulp van zaag, hamer en verfkwast zelf vervaardigd, waarvan het resultaat met de smaakvolle kostuums van Truus van der Vis een fleurig geheel opleverde, Geen wonder dat deze in alle opzichten geslaagde voorstelling bij de vele toeschou wers een opmerkelijk groot succes behaal de. Godenbeeld uit Perzië PROF. DR. F. VAN DER MEER, hoog leraar aan de r.k. universiteit te Nijme gen spreekt in zijn gemakkelijk te lezen inleiding tot de uitvoerige en geïllustreer de catalogus van „de indruk van 'n stroom onophoudelijk terqgker^qdg pli^hés". Het gaat om een k'ünst, die'te rekenen valt tot de laat-antieke wereld, waarin nu een keer niet het schoonste ontstond voor zover het kunst betreft. Het ging in de grote Romeinse tijd al vaak om het ko piëren of anderzins nabootsen van het Griekse voorbeeld. Nieuw in de vroegste christelijke kunst zijn dan symbolen en iets van het verhaal. „Ronduit gezegd," schrijft prof. van der Meer, „de oudste „christelijke" kunst is blijkbaar ontstaan aan de zelfkant van het kerkelijk leven". Er statt eigenlijk maar weinig achter de vroegste christelijke kunst, zeker wanneer we die juist op zijn religieuze karakter zouden willen genieten. De vroegste sar cofagen werden gemaakt in dezelfde tijd al als deze stenen doodkisten vervaardigd werden voor de heidense Romeinen op werkplaatsen van handwerkslieden en ver- Advertentie DE echte PIJNSTILLER Een maand gaat vlug! Stop dat op zien naar nare dagen met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrij en daardoor geen maagklachten. John's. Olsen, beter bekend als Ole Ol sen van het komiekduo Olsen en Johnson is zaterdag overleden aan een nierkwaal Elf maanden geleden overleed zijn part ner Chic Johnson aan een soorgelijke kwaal op 70-jarige leeftijd. Olsen was de magere van de twee. Johnson was de gezette, altijd giechelen de komiek. Zij hebben een halve eeuw lang samengewerkt in variéténummers, musicals, films, voor radio en televisie Zij hadden elkaar als studenten ontmoet. In Europa zijn zij vrijwel uitsluitend be kend door de filmbewerking van hun kol dershow „Hellzapoppin" (de hel breekt los). „LUDAMUS" MET BLIJSPEL Op vrijdag 1 februari aanstaande geeft de toneelgroep „Ludamus" in de Stads schouwburg te Haarlem een opvoering van het blijspel „Pingzei de klok" van Peter Coke. Kaarten verkrijgbaar bij mej E. J. Lambert, Brakenburghstraat 40 en op 1 februari aan de zaal. AMBTSAANVAARDING PROF. T. A. BIRRELL Prof. T. A. Birrell, die vorig jaar werd benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de Amerikaanse en moderne Engelse let' terkunde aan de Universiteit van Amster- dam, heeft dit ambt aanvaard door het uitspraken van een rede, getiteld „Amen kaanse letterkunde aan de universiteit? De „grote man" onder de Amerikaanse dichters, Robert Frost, is vanmorgen roeg op 88-jarige leeftijd overleden. Hij was al geruime tijd ernstig ziek en lag sinds 3 december in een ziekenhuis te Boston, waar hij een grote operatie onder- girig. De afgelopen dagen was zijn gezöhd- heidstoestand voortdurend slechter gewor den. Frost werd algemeen beschouwd als Amerika's gelauwerde dichter. Nog in het begin van deze maand werd hij „de groot ste nog in leven zijnde Amerikaanse dich ter" genoemd toen hem de Bollingenprijs voor poëzie van de Yale-universiteit werd toegekend. De oplagen van zijn werken zuilen moeilijk te overtreffen zijn. Hij heeft een groot aantal prijzen gekregen en was doctor honoris causa van meer dan veertig Amerikaanse universiteiten en ho gescholen, Viermaal nam hij de Pulitzer- prijs in ontvangst. Een grote eer viel hem te beurt toen hij bij de installatie van president Kenne dy een van zijn gedichten mocht voorle zen. Verleden jaar nog bracht hij een be zoek aan de Sovjet-Unie en sprak daar met premier Kroesjtsjev en Russische dich ters. In 1958 werd Frost door president Eisenhouwer benoemd toot adviseur van de Amerikaanse Congresbibliotheek. Toen Frost elf jaar was, overleed zijn vader aan tuberculose. Zijn moeder ver diende de kost voor het gezin als onder wijzeres. Frost heeft enkele maanden aan de universiteit van Dartmouth gestudeerd. Daarna heeft hij geen enderwijs meer ge volgd, hoewel hij later aan enkele univer siteiten heeft gedoceerd. Frost zei van zichzelf' „Ik ben in het bezit van tal rijke eredoctoraten, maar niet van een eerlijk doctoraat". Zijn volledige naam was Robert Lee Frost, naar de legeraanvoerder van de zuidelijke troepen in de Amerikaanse Bur geroorlog Robert E. Lee. Hij werd gebo ren te San Francisco op 26 maart 1874, ongeveer tien jaar na de burgeroorlog. Zijn Pulit.zerprijzen kreeg hij in 1924, 1931, 1937 en 1943. Hij kreeg ook talrijke an- 16.000 lezers van de K.R.O.-gids hebben gereageerd op de uitnodiging, hun mening te geven over de (voorlopig gestaakte) t.v.-serie „Stadhuis op Stelten". Het heeft zelfs in de kring van deze omroep verba zing gewekt, dat het merendeel van die kijkers zich uitgesproken heeft voor voort zetting van dit spel, dat door de grote meerderheid der t.v.-critici zeer negatief werd beoordeeld. Gelukkig is men zich bij de KRO. bewust van de twijfelachtige waarde van een dergelijke verenigingspei ling. Immers, aan het verkrijgen van een wetenschappelijk waardevol resultaat stonden hier twee factoren in de weg, t.w.: een zeker club-chauvinisme, aange wakkerd door hen die de K.R.O. op dit programma-onderdeel aanvielen en wat nog zwaarder weegt het psychologisch "erklaarbare feit, dat aan een uitnodiging als deze meer vóór- dan tegenstanders ge volg geven. Terecht onderwerpt de K.R.O.. die hiervoor o.m. een socioloog in dienst heeft, deze uitslag aan een wetenschappe lijk onderzoek. Wij zijn zeer benieuwd. Bloemendaals tin-gezin op t.v. In de door de auteur Leonard de Vries samengestelde documentaire „Ongewone hobbies", die vanavond van half acht tot acht uur p het scherm is, wordt ook aandacht besteed aan de familie Kruyer woonachtig in Bloemendaal, die als hobby historische gebeurtenissen als de Slag bi.i Waterloo in een collectie van tinnen figu ren in beeld brengt. Men zal de gezins leden bezig zien met het beschilderen van tinnen figuren. dere onderscheidingen. Tot 1912 was hij boer. Toen verkocht hij zijn boerderij en ging van de opbrengst in Engeland le ven. Daar werden ook zijn eerste bundels gepubliceerd nl. „A Boy's Will" en „North of Boston". In 1915 keerde hij terug naar de VeTfenigde Staten. Korte tijd later werd hij hoogleraar in de Engelse taal aan de universiteit van Amherst. Zijn „Complete Poems" verscheen in 1949. Hij trouwde in 1895 met Elinor Marian White, die hij op school had leren kennen. Het echtpaar kreeg twee zoons en vier dochters, waar van een zoon en een dochter op jeugdige leeftijd stierven. Mevrouw Frost overleed in 1938. De schrijversactie Het hoofdbestuur van de Nederlandse Federatie van Beroepsverenigingen van Kunstenaars zegt in een telegram aan de staatssecretaris van O. K. en W. mr. Scholten, met grote verontrusting kennis te hebben genomen van de door hem in genomen houding ten aanzien van de actie der letterkundigen. ,Het hoofdbestuur heeft volledig begrip voor de motieven en doeleinden van de actie der letterkundigen, die immers ge richt is op overheidsmaatregelen welke het de scheppende kunstenaars mogelijk zullen maken zich meer dan tot nu toe te wijden aan de hun wezenlijke creatieve en in het geheel van onze cultuur onvervang bare taak. Het hoofdbestuur van de fede ratie .is van oordeel dat talrijke maatrege len tot nu toe door de overheid genomen hoe goed bedoeld en hoe belangrijk voor de desbetreffende personen ook, te zeer incidenteel karakter dragen en te weinig zijn gericht op 'n principiële en duurzame sociale grondslag van het kunstenaar schap. Het hoofdbestuur van de federatie dringt er dan ook bij uwe excellentie met klem op aan uw afwijzend standpunt ten aanzien van actie van de letterkundigen op korte termijn te willen herzien temeer daar een zich toespitsende tegenstelling tussen kunstenaars en overheid in hoge mate schadelijk zal zijn voor het culturele leven van ons volk", aldus het telegram Vele van de ontroerende en vreugdevol le momenten van de 23-uurs-marathon van 26 en 27 november kwamen compact nog eens op het scherm in de documentai re „Zo begon het", die voorafging aan de rechtstreekse reportage van de bijeen komst in het Concertgebouw, waarmede de actie „Open het Dorp" afgesloten werd. Na 8 weken keken wij uiteraard wat nuchterder tegen de beelden van die ge beurtenis aan; wellicht juist daardoor kon den wij vaststellen dat die miljoenenregen van geld en goedheid, veroorzaakt door Mies Bouwman, van het etmarl in de RAI een historisch evenement maakten. Plechtiger was natuurlijk de afsluiting van deze actie in de Amsterdamse mu ziektempel. Naast de „Oberor," en de „Bloemenwals", uitgevoerd door het Con certgebouworkest, ontvingen wij, met me vrouw Bouwman en dr. Klapwijk, weer vele mededelingen, die als muziek in de oren klonken. Klinkende bedragen: 2800 gulden, bijeengegaard door het meisje, dat in de „Dorp"-documentaire zo'n be langrijke rol speelde, 84.000 van enige spaarbanken, vier ton uit een actie van Boerenleenbanken en Raiffeisenbanken, 510.000 gulden van de „Lions", 530.000 van de door een Vrouwenorganisatie gehouden sleuteltjesactie. Het was bijna overbodig, dat een we tenschappelijk ambtenaar van de Amster damse universiteit kwam vertellen, dat 90 percent van het Nederlandse volk op een of andere wijze bijgedragen had. Hoogtepunten van deze slotzitting (die o.m. door de komst van een stokoude „Bronbeker", sergeant Rooy, en van tan te Mietje van de Amsterdamse markt weer tal van gezellige momenten had) wa ren natuurlijk de reportages van het be zoek van H.M. de Koningin aan „het Dorp" en die van de eerste steenlegging. Maar alles werd overtroffen door het ogenblik, waarop Mies Bouwman het eind bedrag mocht bekend maken: 21.192.000 gulden. Het klinkende resultaat van een unieke manifestatie van nationale welda digheid. De Nederlandse Opera. De rol van Fernando in Mozarts „Cosi fan Tutte" door de Nederlandse Opera wordt in de voor stellingen van 31 januari en 10 februari 1963 te Amsterdam gezongen door de eerste lyrische tenor van de Weense Staatsopera Anton Dermota. Frans Boerlage. De regisseur van de Nederlandse Opera, Frans Boerlage, die o-p 19 januari in het Teatro del Liceo te Barce lona de opera „Werther" van Massenet re gisseerde is uitgenodigd om in het volgend seizoen in dat theater te regisseren de opera's „Romeo et Juliette" van Gounod en „Manon" van Massenet. Singermuseum. Andermaal heeft de directie van het Singermuseum te Laren j het plan opgevat komende zomer een ten- i toonstelling te brengen die qua opzet en 1 inbreng der stukken een belangrijk facet van onze schilderkunst zal belichten. Dit- - maal is de keuze gevallen op de meesters rond 1600, de omwenteling van primitieven, naar de zeventiende eeuw, aan het begin waarvan onze eerste stillevenschilders dit genre gingen beoefeqen. „Stichting nieuwe muziek". Het be stuur van de Nederlandse Vereniging voor Hedendaagse Muziek heeft uit overwegin gen van organisatorische aard besloten deze vereniging om te vormen tot een stichting welke de naam „Stichting Nieu we Muziek" zal dragen. Het bestuur van deze stichting, die gevestigd' is te Amster dam, wordt gevormd door de heren Kees van Baaren, voorzitter; Hans Citroen, secretaris; Koen van Slogteren, tweede secretaris; mr. Rob du Bois, penningmees ter; Elie Poslavsky en Rudolf Escher. Het bestuur stelt zich voor de werkzaamheden die in het verleden door de Nederlandse Vereniging voor Hedendaagse Muziek werden verricht voort te zetten en zo mo gelijk uit te breiden. John van Resteren. De uit Den Haag afkomstige Nederlandse tenor John van Kesteren, die de laatste jaren Vast ver bonden is aan het Bayerisches Staats theater in München, zal onnieuw een korte reis naar Amerika maken Hij zal er in Bachs „.Johannes Passion" de partij van de evangelist zingen, in een uitvoering in de Carnegie Hall in New York Verder heeft John van Kesteren die al eerder de eer genoot in Carnegie Hall op te mo gen treden twee liederenavonden op zijn Amerikaanse concert-agenda staan. Beurs voor Marianne Monnikendam. Na een vergelijkend examen aan de „Mar tha Graham School" in New York heeft onze landgenote Marianne Monnikendam, dochter van de componist Marius Monni kendam, een beurs verworven om haar hogere dansstudie, welke ze twee jaar ge leden met een rijksstipendium aldaar is begonnen, voort te zetten Elisabeth Bergner. De in Wenen ge boren en nu in Londen wonende toneel speelster Elisabeth Bergner heeft zondag een bedrag van 10.000 mark, behorende bij de Schillerprijs van de stad Mannheim, in ontvangst genomen. Zij is de vijfde, aan wie deze onderscheiding is toegekend. SUBLIEME BALLETFILM Misschien hebben vele kijkers na hèt la te einde van de reportage uit het concert gebouw hun toestel afgezet. Wie dat ge daan heeft, heeft een zeldzaam schone uit zending gemist: het eerste deel van de te levisiefilm, die een enorme ploeg van de Westdeutsche Rundfunk met groot Vak manschap en daarmee gepaard gaande minutieuze zorg maakte van ons Nationale Ballet, geleid door Sonia Gaskell. In deze film, opgenomen in de Cinetone De Franse componist en dirigent Pierre Boulez (links) is gisteravond in Am sterdam gearriveerd, vraar hij het Concertgebouworkest zal leiden, dat door het onverwachte overlijden van Hans Rosbaud in moeilijkheden was gekomen. De dirigent werd verwel komd door Marius Flothuis, d.e artis tieke leider van het Concertgebouw orkest. Didi Ramati-Sonnenfeld, echtgenote van de Israëlische schrijver en regis seur Alexander Ramati, gaat de hoofd rol spelen in het toneelstuk „Aan de vooravond" van Toergenjev dat de NCRV donderdagavond op het scherm brengt. Didi, die al meer dan tien jaar buiten Nederland is, is in Amerika en Israel een bekend figuur. Zij was de ster in de film „Strijd in Jeruzalem''. Ze ging naar Hollywood en trad in diverse films en voor de televisie op. Bekende films van haar zijn „New comer", „Story of Ruth" en „To heil and back". Zij heeft nu dit werk even onderbroken om de hoofdrol in een TV-spel te spelen. Zij heeft de laatste weken hard op haar eerste Neder landse rol moeten studeren. Vooral de Nederlandse taal moest even wennen, omdat zij de laatste tien jaar uit sluitend Engels heeft gesproken. Haar man Alexander Ramati heeft de regie van het toneelstuk. In de nieuwe TV-studio te Bussum is men al een week druk bezig dit toneel stuk op de band vast te leggen. Nor maal komt men pas twee dagen voor de uitzending in de studio. De foto toont Didi Ramati met haar toneel moeder Vera Bondam tijdens een rit in een koets bij avond. De pianisten Caeeilia en Louis Andries sen zullen op donderdag 31 januari a.s. in de Sociëteit Teisterbant te Haarlem een uurconcert geven. Er zal o.a. worden uit gevoerd: „Les trois Valses du Précieux dé- gouté", de „Sonatine Bureaucratique" en de „Pièces en forme d'un poire" van Eric Satie (18661926) en de „Rondeaux pour deux" voor twee pianisten en slaginstru menten van Rob du Bois, die dit werk in opdracht van het duo Andriessen compo neerde. Na afloop van het concert zal er een forum zijn, waar de beide uitvoerenden, alsmede de componist Rob du Bois zitting in hebben. Karsh naar Rusland. De wereldbe roemde fotograaf Yousuf Karsh is uitge nodigd voor een bezoek aan de Sovjet- Unie om foto's te maken van 's lands voor aanstaande politici en kunstenaars. studio te Duïvendrecht werd de „Sympho- nie in C" van Georges Bizet uitgevoerd, in de choreografie van de wereldvermaar de Balanchine. Ons eerste balletgezel schap danste dit klassieke en romantische werk in een door filmvakmensen gecreëerd zijde-achtig-blond en soms ook mysterieus licht. Met groot begrip voor de choreografi sche schoonheden van dit ballet hadden re gisseur Günther Hassert en zijn bekwame Cameramensen dit optreden ontleed in fo tografisch prachtige opnamen, die vloei end gemonteerd, een sublieme weergave opleverden van het op zichzelf al schone bewegingsspel van deze befaamde dans groep. Het werden 25 verrukkelijke minuten, in beeld en in geluid.' Onder de titel „Marguerite Gauthier" zal „la Dame aux Camélias", de wereld beroemde schepping van Alexandre Du mas, in een door Willy van Hemert gere gisseerde uitzending op 14 februari a.s. voor dê t.v.-camera's komen. De hoofdrol is toevertrouwd aan Andrea Domburg. Verder spelen mede: Maxim Hamel, Joan Remmelts, Mathieu van Eysden en Yoka Berretty. HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte ochtendklanken (gr.) (7.35 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nieuws. 8.18 Lichte grammofoonmuziek. 8.40 Orgelspel. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Kookpraatje. 9.15 Klassieke grammofoon muziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolra dio. VPRO: 10.00 Inzicht en uitzicht: Achter de schermen, lezing. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Specialiteiten Theateramusementspro gramma. 12.00 Voor het platteland. 12.05 Lichte grammofoonmuziek (12.30-12.35 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw.) 13.00 Nieuws. 13.15 Italiaans ensemble en zang solist. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Jeugd- concert. 14.45 Volksliedjes en -dansen. 15.00 Worden de bejaarden vergeter.?, toe spraak. 15.10 Voor de jeugd. 17.00 Pro menadeorkest: Van menuet tot rumba. 17.30 Tentoonstellingsagenda. 17.35 Licht instrumentaal trio. 17.50 Regeringsuitzen ding: Geven en nemen, tips voor wegge bruikers. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Tango-rumba or kest en zangsolisten. 19.00 Voor de kin deren. 19.10 Duitsland ontdekt een Jood, overpeinzing. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Rigoletto, ope ra. In de pauze: 21.10-21.20 Kaf en koren, wekelijkse notities. 22.40 Nieuws. 22.50 Jazzmuziek. 23.20 Weerklank: muziek-re- vue. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. - 1007 kc/s. 7.00- 24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-berichten. 7.10 Dagopening. 7.25 Klassieke kamer muziek (gr.). 7.45 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 8.45 Zuid- Afrikaanse liedjes (gr.). 9.00 Onder de hoogtezon, programma voor de zieken. 9.35 Grammofoonmuziek. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Grammofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Geestelijke liederen. 11.15 De jeugd op eigen wieken, hoorspel (deel 4 - herhaling van 24 januari jL). 11.40 Lichte grammofoonmuz. 12.10 Licht instrumentaal ensemble. 12.30 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Gram mofoonmuziek. 12.37 Middagpauze dienst. 13.00 Nieuws. 13.15 Licht ensemble. 13.35 Moderne grammofoonmuziek. 14.50 Wie luistert mee?, lessen in het muziekbeluis- teren. 15.20 Klassieke kamermuziek (gr.). 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Jazz-Perspectief. 17.40 Beursberichten. 17.45 Licht instru mentaal kwartet. 18.05 Koorzang. 18.30 Het Spectrum, lezingen. 18.45 Negro Spirituals (gr.). 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Mededelingen of grammofoonmuziek. 19.15 Leger des Heilskwartier. 19.30 Radiokrant. 19.50 Licht instrumentaal kwartet. 20.10 Radio-Philharmonisch Orkest en solist: Klassieke en moderne muziek. 20.55 Veredelde aarde, klankbeeld t.g.v. het 75- jarig bestaan van de Nederlandse Heide maatschappij. 21.30 Lichte grammofoon muziek. 21.55 Franse volksliedjes (gr.). 22.00 Grammofoonmuziek, eventeel actuali teiten. 2210 Geestelijke liederen. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Lichte grammofoonmuziek. 23.10 Lichte grammofoonmuziek. 23.30 Nachtmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.35 Latijns-Amerikaanse muziek. 12.50 Beursberichten. 13.00 Nieuws. 13.15 Kamermuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio. 15.00 Koorzang. 1530 Symfonische muziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Engelse les. 16.24 Lichte muziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Viool recital en piano. 17.50 Kamermuziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Volkslied. 18.10 Uitzending, van lekenmoraal en filosofie 18.30 Voor de soldaten. 18 50 Radiokroniek. 19.00 Nieuws. 19.40 Lichte muziek. 20.00 Klassieke en mo derne muziek. 21.00 Operetteconcert. 22.00 Nieuws. 22.35 Folklore-festival in Peru 22.35 De zeven kunsten. 23.00 Nieuws. 23.05 Klassieke muziek. 23.45-24.00 Voor de zeelieden. VOOR DINSDAG AVRO: 19.30 Ongewone hobbies, docu mentaire. NTS 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 Actualiteiten. NTS: 20.30 75 Jaar vooruitgang, film t.g.v. het 75-jarig be staan van de Nederlandsche Heide Maat schappij. 20.50 Uganda, documentaire over de nieuwe Afrikaanse staat. 21.20 De nachten van Cabiria, speelfilm. 23.05-23.10 Jjurnaal. VOOR WOENSDAG KRO: 17.00 Voor de kinderen. 17.15 Vei lig verkeer. 17.25 Voor de kinderen. NTS: 17.35-17.45 De Verrekijker, jeugdjournaal. KRO: 19.30 Van onze sportredacteur. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. KRO: 20.20 Actualiteiten. 20.45 Vloekjes bij de thee, gevarieerd programma (deel 2). 21.00 TV-dansant. 21.40 De grenzen van het leven, documentair programma. 22.25 Epiloog. NTS: 22.35-22.40 Journaal.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7