HET WEER Frankrijk sluit de deur van de E.E.G. voor Groot-Brittannië Britten dragen hun verlies manmoedig, moreel gesteund door de vijf partners Sovjet-ambassadeur belet danser Noerejev in Parijs op tetreden HK38SI Haarlak fataal voor de longen? Mr. Luns: bittere teleurstelling Brand verwoest nieuwe fabriek in Veghel ïem ander Eeropa? Water in olietanks van „Oost-Vlieland" Wisselloper van 9000,- beroofd Kamervoorzitter in functie êee MUKKId wjoteyouvuifi FALCON TWEEDJASSEN Vorst neemt toe Kapsters overleden onder verdachte omstandigheden Het woord is aan Dader griste tas van fiets en verdween met een auto Nederlandse delegatie is bezorgd over de toekomst Bijzonder belastingtarief voor extra uitkeringen „Witte Zee" verloor gesleepte zuiger In de krant van heden: Het conflict tussen de N.T.S. en de N.T.B. 48e JAARGANG NUMMER 73 WOENSDAG 30 JANUARI 196b Telef. adm. 5437, chef oezorgine tot 7 u. 7519. mJf- m mimim am wm-v rr 1 c J croon i T enon m - nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent Telef redactie d389, na kantooruren o080. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. xi3.3.rl6TTii noorarea. en 3.116 3iu. lclci. luzyo. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie. P^W^Peereboomwi^Alr^ELC^^^^^^^^ sssasrssw: [Jniuidsr Courant ?s3?^s«5 8.—, franco per post 8.50. Losse Links: De Franse minister van Buiten landse Zaken, Couve de Murville, kijkt hier erg somber. Rechts: Minis ter Luns tijdens een opgewekte con versatie met de leden van de Duitse delegatie, de ministers Erhard en Schroder. BARTEUORISSTa™ HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking maar geen sneeuw van betekenis. Overwegend matige wind tussen oost en noordoost. Matige tot strenge vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. De Britse Raad voor medisch onderzoek is bezig met het bestuderen van röntgen foto's van de longen van een aantal Britse kapsters. Men wil onderzoeken of zij na delige gevolgen ondervinden van de door hen gebruikte haarlak in spuitbussen. Tot dit onderzoek is opdracht gegeven door de minister van Arbeid John Hare, na berichten dat deze haarlakken de dood van kapsters kunnen veroorzaken. Labourafgevaardigde dr. Barnet Stross heeft deze week in het Lagerhuis' ver klaard dat er in de V.S. een aantal over- lijdensgevallen wordt toegeschreven aan deze spuitbussen met haarlak. Hij zei dat voorlopige gegevens erop wijzen dat de lakdeeltjes die bij het vertsuiven in de lucht blijven zweven, bij inademing zeer schadelijk zijn voor de gezondheid van mensen die aanleg hebben voor longaan doeningen. Minister Hare antwoordde toen dat het hem verstandig leek, eerst medisch advies in te winnen, voordat hij verboden of richtlijnen uitvaardigt. Publilius Syrus: Het geneesmiddel voor onrecht is het vergeten. Een brutale roofoverval is dinsdagmid dag in Utrecht gepleegd bij het viaduct van rijksweg 12. De 63-jarige heer M. van der Horst, wisselloper van de Amsterdam- sche Bank, werd op de onder het viaduct doorlopende Utrechtse Straatweg van zijn fiets getrokken. De dader griste een met een snelbinder op de bagagedrager ge bonden zak weg, snelde daarmee de berm van de rijksweg op en verdween in een auto. In de zak zat een geldtrommel met 9.000. De heer Van der Horst schatte de leef tijd van de dader op ongeveer 20 jaar. Of hijzelf de auto bestuurde of dat er iemand in de auto op hem wachtte, is onbekend. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Het is gisteren, naar het woord van minister Luns, een zwarte dag geweest voor de eenwording van Europa. Na zestien maanden onderhan delen zijn de besprekingen van de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap met de Britse regering over het lidmaatschap van Groot-Brittan nië afgebroken door de schuld van Frankrijk. De ministers van West-Duits- land, Italië, Nederland, België en Luxemburg die zich tot het uiterste hadden ingespannen om de deur voor de Britten open te houden hebben scherp op de Franse onverzettelijkheid gereageerd. De Britse reactie was 'waar dig en zakelijk. „Wij zullen Europa niet de rug toekeren", zo verklaarde Edward Heath, de Britse onderminister. BRUSSEL De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, heeft gisteren na afloop van de vergadering ver klaard: volgens vijf delegaties is dit een zwarte dag voor Europa en de Nederland se delegatie is diep teleurgesteld. Zij is zeer bezorgd over de toekomst. Toen Nederland in maart 1957 het ver drag van Rome ondertekende, beschouw de de Nederlandse regering dit verdrag als uiterst belangrijk, niet alleen om eco nomische maar ook om politieke redenen. Nederland heeft het verdrag gezien als een van de grote stimulatoren voor de eenheid van Europa. Toen in de zomer van 1961 de Britse regering aansluiting ver zocht als volledig lid van de E.E.G. heeft de Nederlandse regering dit verzoek met vreugde begroet. Aan onze idealen is vandaag een grote slag toegebracht. De Nederlandse rege ring heeft ook het grootste bezwaar tegen de procedure die thans is gevolgd, name lijk die van het voldongen feit. Zij uit haar bittere teleurstelling dat er geen enkel compromis gevonden is. Nederland zal al les doen om alsnog het toetreden van Groot-Brittannië en andere landen mo gelijk te maken. Het ligt niet in de bedoeling dat „De vijf" zonder Frankrijk verder zullen on derhandelen met Groot-Brittannië, zoals de ministers Luns en Spaak hadden ge opperd. Ook Londen wil dat liever niet. Wel hebben gistermiddag, nadat de offi ciële besprekingen waren afgebroken, en de Franse delegatie het Belgische mini sterie had verlaten, de delegaties van „de vijf" met de Britse delegatie geconfe reerd. Tijdens die bespreking hebben de ministers vastgesteld dat de loop der ge beurtenissen voor hun landen in geen en kel opzicht een breuk in economische of politieke zin met Groot-Brittannië ten ge volge kan hebben. Zij hebben de consequenties van hetgeen is gebeurd overwogen en besloten dat de regeringen in de eerstkomende veertien dagen hun gedachten over een en ander zullen laten gaan en via de diplomatieke wegen met elkander contact zullen hou den. Daarna zal men verder zien. Behalve Couve de Murville, die voor de zoveelste keer het standpunt van zijn president heeft uiteengezet en de verantwoordelijk heid voor het mislukken van de onderhan delingen van Frankrijk afschoof naar „de zes", hebben de ministers, elk op zijn ma nier, er hun diep leedwezen over uitge sproken dat de onderhandelingen waren afgebroken. Zij hebben er de nadruk op gelegd dat de E.E.G. een open gemeen schap is en dat naar hun mening reeds veel bereikt was en dat de punten, waar over nog geen overeenstemming kon wor den bereikt, zeker opgelost hadden kun nen worden. Tenslotte had minister Heath in een re de, die, naar minister Luns later ver klaarde, diepe indruk op „de vijf" had gemaakt, ook de Britse opvatting weerge geven. met name de overtuiging dat Lon den geen blaam treft voor dit einde van de besprekingen. De grote verwachtingen van velen zijn getorpedeerd door de wil van één man. Dit einde is een slag, toe gebracht aan de zaak van de grote Euro pese unie, waarvoor wij allen vechten, al dus Heath. Waren wij, zo besloot hij zijn rede, misschien te dicht bij het succes en moesten er redenen worden gevonden om dat succes te verhinderen? Toen hij uit gesproken was liepen de delegaties van de vijf op de Britten toe en drukten hen de hand. Alleen de Fransen, door iedereen misprijzend genegeerd, bleven een ogen blik zitten en verlieten toen snel de zaal. Professor Hallstein getuigde bij het af scheid van Heath van de spijt die de Europese Commissie heeft omdat men haar niet heeft willen toestaan haar bij drage tot het vinden van oplossingen voor de bestaande problemen te leveren. Minis ter Erhard gaf tijdens een persconferen tie als zijn mening, dat de onrust en on zekerheid, die als gevolg van de Franse houding over de E.E.G. zijn gekomen, een sterke weerslag op de economie van Europa zal kunnen hebben. Misschien, zo zei hij, dat deze schok, deze klap toch ook heilzaam werkt. Wij zullen alles op alles moeten zetten om ervoor te waken dat de E.E.G. niet zijn elan verliest en er een louter technische lege huls overblijft, zo dat de invloed van het verkeerde besluit op de toekomst van Europa niet al te groot zal zijn. (Commentaren uit Londen, Bonn, Wash ington en Parijs op pagina 3). In de afgelopen nacht is in Veghel de pas gebouwde chocoladefabriek van Mars Limited totaal afgebrand. De schade be draagt ongeveer 10 miljoen gulden. De brand is vermoedelijk veroorzaakt door vonken uit een lasapparaat. In het tweehonderd meter lange gebouw waren de machines reeds geplaatst. Het was de bedoeling binnen enkele weken met de produktie te beginnen. Het nieuwe Veghelse bedrijf zou de produktie verzor gen voor de gehele Euromarkt. De brand breidde zich zo snel uit dat een Veghelse brandweerauto die het bran dende gebouw was binnengereden, door de bemanning in de steek moest worden gelaten. De auto werd ook een prooi der vlammen. Het blussingswerk werd bemoei lijkt door de vorst, die het terrein rond de fabriek in een spiegelgladde ijsvlakte veranderde. Op het moment dat de brand uitbrak wa ren er nog monteurs in het gebouw aan het werk. Het ministerie van Financiën vestigt er de aandacht op dat op een bijzondere uit kering, die een werkgever aan een werk nemer doet als tegemoetkoming in de extra kosten voor verwarming e.d. die het gevolg zijn van de heersende koude, voor de hef fing van de loonbelasting en de premie A.O.W./A.W.W. het tarief bijzondere be loningen kan worden toegepast. De zeesleepboot „Witte Zee" van L. Smit en Co. heeft tijdens zwaar stormweer in de Caraibische Zee haar sleep verloren. Deze bestond uit de zuiger „Barbedos" waarmee de sleepboot op 4 januari uit Guayaquil (Ecuador) naar Nederland was vertrok ken. Op 25 januari is de „Barbedos" op 160 mijl ten noordwesten van Cartagena ver gaan. De runners konden in veiligheid worden gebracht. "s tri mmmmm Een recente foto van prinses Beatrix, die haar vijfentwintigste verjaardag op donderdag 31 januari aanstaande zal vieren. (Foto Max Koot) Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen2, 9 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Langs sluizen en havens5 Topsy 6 Kunst 7 Horen en Zien 7 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Beurs H Scheepsberichten H Sport 13 Luidsprekers 6 Dit numtner bestaat uit veertien pagina's In de vergadering der Tweede Kamer heeft de nieuwe voorzitter, mr. F. J. F M. van Thiel gistermiddag zijn functie aanvaard. De waarnemend voorzitter, de heer Bommer, wenste de heer Van Thiel geluk. Hij had deze gelukwens gaarne van een of andere ambtsketen doen vergezeld gaan, maar die ontbreekt. Hij bood de heer Van Thiel de voorzittershamer aan met de wens dat deze de hamer „in ge paste vreugde" zou hanteren. De nieuwe voorzitter zei in een toe spraak, dat nog slechts een korte periode rest voordat de Kamer uiteen zal gaan De nieuwe Kamer, die na de verkiezingen bijeen zal komen, moet volledig vrij zijn in de keuze wie zij als haar voorzitter wenst voor te dragen. „Het feit dat ik nu deze functie aanvaard", aldus mr. Van Thiel, „mag niet worden gezien als enige beperking van deze vrijheid". Hij dankte de heer Bommer, die op zo voortreffe lijke wijze als eerste ondervoorzitter tij delijk het voorzitterschap heeft vervuld en ook de tweede ondervoorzitter, me vrouw mr. J. M. Stof fels-Van Haaften. De Nederlandse Toonkunstenaarsbond (N.T.B.) en de Nederlandse Televisie Stichting (N.T.S.) hebben in een gemeen schappelijke brief aan de „Stichting van den Arbeid" verzocht te willen bemidde len in het conflict, dat gerezen is tussen de N.T.B. en de N.T.S. over de voorwaar den waaronder musici kunnen optreden voor de televisie. In de brief wordt geconstateerd, dat het er niet naar uitziet, dat rechtstreekse on derhandelingen spoedig tot overeenstem ming zouden leiden, zodat beide partijen besloten hebben de bemiddeling van de „Stichting van den Arbeid" in te roepen De veerboot „Oost-Vlieland", die van IJmuiden uitvoer naar Terschelling, is teruggekeerd in de haven. Op zee bemerkte men dat er zich water in de olietanks van het schip bevond. De veerboot had de olie in IJmuiden gebunkerd. De brandstoftanks moesten eerst schoongemaakt worden, alvorens opnieuw weer gebunkerd werd Zoals bekend, onderhoudt de veerboot normaal de verbinding tussen Harlingen en de Waddeneilanden. Wegens het ijs wordt thans op IJmuiden gevaren. Wat twee weken lang kon worden ver wacht is gisteren een feit geworden: het veto van één man heeft een abrupt einde gemaakt aan de gestadige en logische ont wikkeling van de Europese eenwording. En zelfs nadat men het die twee weken lang heeft zien aankomen is dat feit nu een schokkende gewaarwording. Schok kend vooral daarom, omdat deze aanslag op de Europese eenheidsgedachte niet veroorzaakt is door het Franse volk, zelfs niet (zoals in 1954 bij de verwerping van de Europese Defensie-Gemeenschap) door de Franse politieke partijen en het Franse parlement, maar door die ene man: Charles De Gaulle, die het in dit geval niet eens nodig heeft gevonden het vólk of het parlement te raadplegen voordat hij besloot dwars tegen de wensen van de an dere vijf landen der Europese Gemeen schap in te gaan. Met de hem eigen souvereine minachting voor ieder die het niet met hem eens is, heeft De Gaulle zowel de waarschuwingen van de Verenigde Staten als de protesten van de Europese partner-landen onbewo gen naast zich neergelegd. Maar nog ster ker: hij heeft zich al evenmin iets aan getrokken van het verzet van zijn nieuwe en pas zo hoog opgehemelde „bondgenoot" West-Duitsland. En daarmee heeft hij al dadelijk zeer overtuigend aangetoond, wel ke waarde hij hecht aan het Frans-West- duitse verdrag, dat immers gebaseerd is op veelvuldig „politiek overleg" tussen Parijs en Bonn om tot een „gemeenschap pelijk" buitenlands beleid te komen. Nog voordat de inkt van dat verdrag droog is heeft de Franse president immers reeds gedemonstreerd dat, wat hém betreft, dit politieke overleg alléén hierop neerkomt, dat zijn bondgenoot mag luisteren naar wat hij te zeggen heeft, maar hem vooral niet mag tegenspreken. Misschien heeft bondskanselier Adenauer verleden week in Parijs wel geprobeerd, hem tegen te spreken, maar dan heeft dat toch bepaald geen „gemeenschappe lijk" buitenlands beleid opgeleverd. Want weliswaar kwam Adenauer héél zwijgzaam in Bonn terug (rijkspresident Hindenburg was toevallig óók 87 jaar toen hij, na een heilloos verbond met een andere dic tator te hebben gesloten, eveneens tot machteloze zwijgzaamheid verviel!), maar Adenauers ministers Erhard en Schroder keerden zich openlijk tegen de plannen van De Gaulle, al hebben zij de uitvoering daarvan niet kunnen verhinderen. En daar mee is de waardeloosheid van het verdrag voor Duitsland, en tevens de diepere be tekenis ervan voor Frankrijk, nu al volko men duidelijk geworden. Men mag niet verwachten dat de Duitse Bondsdag, die het verdrag nog moet ratificeren, zo zeer tegen de bondskanselier in opstand zal durven komen dat de hele overeenkomst wordt verworpen; maar eigenlijk zou dat voor de Duitsers de enige consequente houding zijn. Eén ding staat nu wel als een paal boven water: er zal bij de regeringen van de Benelux-landen en Italië na deze demon stratie van wat De Gaulle onder „politiek overleg" verstaat, helemaal geen animo meer zijn voor bespreking van dat andere Franse plan, de Europese Politieke Unie. In zulk een Unie, zonder enig centraal ge zagsorgaan, zou Frankrijk immers nóg gemakkelijker de lakens kunnen uitdelen dan het dit thans in de E.E.G. heeft klaar gespeeld. Maar nu de vijf door De Gaulle gebruskeerde E.E.G-landen toch van plan zijn, naar nieuwe vormen van samenwer king met Engeland te zoeken, zou het de moeite kunnen lonen, niettemin eens door te borduren op die gedachte van een Euro pese Politieke Unie, maar dan.zónder Frankrijk en mét Engeland, en eventueel ook met enige van Engelands niet-neutra- le partners in de Europese Vrijhandels-As sociatie. Het Verdrag van Rome verbiedt de Zes en uiteraard dus ook vijf van die zes op douane-gebied individuele concessies aan niet-leden van de Gemeenschap te doen en aansluiting van die vijf bij de EVA is dus niet mogelijk. Maar op poli tiek gebied bestaat een dergelijk verbod niet en de vijf zijn, wat dat betreft, dus volkomen vrij. Een overeenkomst tot poli tieke samenwerking tussen die landen en Engeland zou bepaald niet slechts een uiting van rancune tegenover Frankrijk zijn, maar zou stellig een zeer wezenlijke betekenis kunnen hebben, vooral ook als een basis voor verdere samenwerking tus sen die Europese Politieke Unie (nieuwe stijl) en de Verenigde Staten. Een Europese heroriëntering in die rich ting, die overigens zou kunnen geschieden zonder inbreuk te doen op hetgeen in de E.E.G. al tot stand is gebracht, zou Frankrijk op den duur waarschijnlijk wel dwingen zijn eigen politieke koers te her zien. PARIJS Démarches van de Sovjet ambassadeur in Parijs, Vinogradov die gisteren, maar vermoedelijk om andere redenen, ook op het Elysée in audiëntie werd ontvangen bij de directeur van de Opéra, de componist Georges Auric zijn er oorzaak van geworden dat de be roemde Russische danser Rudolf Noerejev eind maart en begin april in dit eerste Franse staatstheater niet zal kunnen op treden. Noerejev trad in juni 1961 als eerste sterdanser van het Russische Kirov-thea- ter voor de eerste maal op in Parijs om op het vliegveld van Orly, even voor het vertrek, de „vrijheid te kiezen" en de Franse regering om asiel te vragen. Se dertdien heeft hij de Britse nationaliteit verworven en is hij de vaste partner van de beroemde Engelse danseres Margot Fonteyn geworden met wie hij ook in tal van andere landen is opgetreden. De directie van de Parijse Opéra had, volgens een officieuze verklaring, ge meend de exorbitante eis van de Russi sche ambassadeur te moeten inwilligen om de verschillende tournees niet in ge vaar te brengen, die Franse artiesten Rudolf Noerejev komende maanden in de Sovjet-Unie zul len ondernemen. Vanwege de minister van Culturele Zaken, André Malraux, is ech ter verbazing uitgesproken over het feit dat hij van de stappen van de Russische ambassade geheel onwetend is gelaten en in Parijs wordt dan ook verwacht dat dit artistieke muisje nog wel een diplomatiek staartje zou kunnen krijgen. 1

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1