VVD-Kamerfractie stelde aanval op min. Visser uit AGE Blijft Maatschappelijk Werk na de kabinetsformatie? KABOUTER DRIFTKOP 1 Folie, Pelli en Pinéo en Het wachten is op het rapport van commissie-Van Doorn N Minister Klompé ziet de toekomst met een gerust hart tegemoet Vogels nog steeds in nood Ziekenfonds verstrekt bijdrage voor hoortoestellen Drie doden in het verkeer Toenemende vorst f ■- NU MODERN WASSEN WASMACHINE BLAUW De balsem met "direct-werking VOOR VERLICHTING VAN PIJN IN SPIEREN EN GEWRICHTEN WOENSDAG 30 JANUARI 1963 itÉè. Haarlem V elsen-lJ muiden Beverwijk rr - Boekhouder verduisterde 50.000,- PROFITEER 10% KORTING DOUWMA WERKRAPPORTEN .1 (Van onze parlementaire redacteur) De zaak-Van der Putten zal in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van Defensie vermoedelijk niet verder worden uitgediept dan ze al is. Dit bleek gisteren uit het vrijwel algemeen verlangen pas verder over deze zaak van gedachten te wisselen als de Kamercommissie-Van Doorn haar rapport zal hebben uitgebracht. Ook de V.V.D.-fractie schortte haar op een forumavond in Amsterdam reeds aan gekondigde aanval op het personeels beleid van minister Visser op, zodat de heer Van der Putten, die op de publieke tribune aanwezig was, halverwege het debat naar huis kon gaan. De heer C o u z y (V.V.D.) zei slechts dat minister Visser na het ontslag van de heer Van der Putten niet is opgetreden op de wijze die zo'n hoge bewindsman be taamt. Verder betreurde hij het dat de commissie Van Doorn niet is gekomen met een interim-rapport, waarnaar zijn frac tie op 25 mei van het vorig jaar had ge vraagd. De inspanningen die de V.V.D.-fracties in beide Kamers zich hebben getroost om minister Visser naar het politieke leven te staan, werd door de heer Blom (P.v.d.A.) gecritiseerd. De toorn die mr. Van Riel vorig jaar in de senaat over het hoofd van zijn partijgenoot heeft uitgestort noemde hij „politieke humbug". De door mr. Berkhouwer onlangs op de forum avond in Amsterdam verkondigde mening dat minister Visser in het zadel gehouden wordt door de andere partijen gold niet voor de P.v.d.A., zo had mr. Berkhouwer de heer Blom verzekerd in de commissie- Van Doorn, waarvan beiden deel uitma ken. Een opmerking die de „andere par tijen" zich dus kunnen aantrekken, als zij daar behoefte toe gevoelen. De heer Bakker (C.P.N.) zei: „De heer Couzy zal nu niets ondernemen, want de V.V.D. wil, evenals de andere partijen, Advertentie slechts 15 cent met I'm lm deze oorlogsbegroting glad door de Kamer halen, omdat het een NAVO-begroting is." Volgens de heer Bakker was de zaak- Van der Putten „geen vergissing, geen on gelukkige manoeuvre, maar een logische consequentie van het systeem dat in het leger heerst. De heer Van der Putten klaagde het systeem aan en daarom moest hij verdwijnen." De houding van minister Visser kwalificeerde hij met „lagere wraakneigingen." Staatssecretaris De Jong zei, dat er geen aanleiding is de marine in te krim pen. Europa is totaal onverdedigd naar zee en de Russische strategen hebben zeer wel begrepen dat het bezit van de zee essentieel is voor het Westen. Er zijn ook al Russische „polarisraketten" en -onder zeeërs. De staatssecretaris zei ernaar te stre ven ons land een atoomonderzeeër te be zorgen. De tijd is echter nog niet rijp. Staatssecretaris Calmeyer zei over zijn brief aan de hoofdlegerpredikant, waar in hij het standpunt van het moderamen van de synode der Nederlands hervormde kerk ten aanzien van kernbewapening af gewezen heeft, dat de leger- en lucht machtpredikanten de wens te kennen had den gegeven dat hij zijn standpunt ken baar maakte. Vandaag komt het personeelsbeleid aan de orde. Minister Visser distantieerde zich van de critiek die er uit een bepaalde hoek van de pers is uitgeoefend op hem en zijn departement. Daarentegen was hij dankbaar voor de constructieve critiek van het merendeel van de Kamer. Diensttijd niet korter De minister zei dat in het defensiebe leid niet past een verkorting van de mi litaire diensttijd van 20 tot 18 maanden voor de parate troepen. Evenmin is vrijstel ling mogelijk wegens broederdienst voor derde en volgende broers. Er is een groot aantal dienstplichtigen nodig, vooral ook omdat er een te gering aantal beroepsmi litairen is. De „Berlijnse dreiging" bestaat bovendien nog steeds. De minister wilde zijn opvolger niet binden door het noemen van concrete cij fers betreffende de stijging van de defen- siekosten. De regering heeft volgens de minister een volledig vertrouwen in de Amerikaan se toezegging dat het Amerikaanse arse naal aan kernwapens zal worden ingezet in het NAVO-gebied, als dat nodig is. Zeg genschap over deze wapens in geallieerd verband zou de regering niet onwelgevallig zijn. Over de voorgenomen legering van Duitse troepen in Budel is met Duitsland een overeenkomst gesloten, die nog ter goedkeuring aan de Staten-generaal zal worden voorgelegd, zei minister Visser. Eredoctoraten. Ter gelegenheid van het negende lustrum van de Landbouw hogeschool heeft de senaat tot eredoctoren benoemd prof. J. Vandenbrande te Gent en dr. T. C. Oudemans te Putten. De ere promotie geschiedt op 9 maart. c Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Pot- asch en Perlemoer door het gezelschap van Jan Blaaser en Hans Boskamp. Minerva Theater, vandaag 20.15 u.: Noordhollands Philharmonisch Orkest on der leiding van Henri Arends. Soliste Elise Cserfalvi, viool. Concertgebouw, donderdag 19.30 u.: Mu ziekuitvoering van het Interscholair Jeugd- toernooi. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Een meisje met sex-appeal", 18 j. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „Getuige a charge", 14 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Eddie schiet met scherp", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Het spook van de opera", 14 j. Minerva, vandaag 14.30 u.: „Het verraad van de zwarte roofridder", a.l. Donderdag 20.15 u.: „Onvergetelijke Melodie", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „De over val" en „Zoo", a.l. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Enkele reis naar de hel", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Eva", 18 j. Monopole (Zandvoort), tot en met don derdag geen filmvoorstellingen. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse School van de I6de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks geopend van 10-17 u.; zondag van 13-17 u. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Expositie van tekeningen van Paula NieuwenhuisThies. Tot en met 31 januari. Dagelijks geopend van 10-18 u. en van 20-22 u. Klassiek grammofoonplaten- concert van 21-22 u.: Brahms. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen van J. Möhlenpage. Tot en met 23 februari. Dagelijks geopend van 9-17 u. en tijdens de klassieke grammofoonplatenconcerten op maandag, woensdag en vrijdag van 18-20 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Tekenin gen Hollandse, Italiaanse en Franse School 16de tot en met de 19de eeuw. Schilderijen uit de 19de en 20ste eeuw. Dagelijks (be halve maandag) geopend van 11-15 uur. Eerste zondag van de maand 13-15 uur. Museum Huis van Looy (Kleine Hout weg, 103, ingang Kamperlaan), Groepsten toonstelling van werken van leden van „Kunst zij ons doel". Dagelijks geopend van 10-17 u. en zondag van 14-17 u., vrij dag ook van 20-22 u. Tot en met 10 fe bruari. De Vishal: selectie uit eigen verzameling. Dagelijks van 10-17 u., zondags van 13-17 u. Tot en met 24 februari tentoonstelling van figuratieve schilder- en beeldhouw kunst. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva" (Raam- vest): Iedere avond geopend van 20-2 u. Van 21-23.15 u.: Cabaret door Fiet en Frans Koster, Marian Berk en Han Reiziger (piano). (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 25 januari). WOENSDAG 30 JANUARI C;' 20 u.: „De stalen klauw". Rex, 20 u.: „Interpol luistert mee. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Expositiezaal, Heidestraat, 14 tot 17 u.: Tentoonstelling „Oom Onno's wereldreis in tekening en schildering". Raadhuis, Velsen, 19.30 u.: Vergadering gemeenteraad. Openbare leeszaal Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Wjjker- straatweg 77, Velsen-Noord: 14 tot 17 uur C igd); filiaal Wüstelaan 79, Santpoort: 14 tot 17 uur (jeugd). R.K. leeszaal, Willemsbeekweg no. 96 14.30 tot 17.30 uur; Jozefhuis, Banjaert- straat, Velsen-Noord: 14 tot 17 uur; filiaal Wüstelaan 79, Santpoort: 14 tot 17 uur. DONDERDAG 31 JANUARI. City, 20 u.: „Kinderen, die niet gewenst zijn". Rex, 20 u.: „Interpol luistert mee. Pieter Vermeulenmuseum: Zie onder woensdag. Openbare leeszaal: 10 tot 12 uur; filiaal Velsen-Noord: 10 tot 12 uur. R.K. leeszaal, donderdag gesloten. WOENSDAG 30 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Op roer op de Defiant". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De over val". DONDERDAG 31 JANUARI. Kennemer Theater: Geen voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De over val". Advertentie Werkt uitermate actief in op de haard van de pijn ter verlichting van rheumatiek, zenuwpijnen, spit, ischias en stijfheid iets werkt sneller, niets werkt aan- genamer, ter verlichting van pijn, dan een behandeling met Algesal-bal- sem. Het enige middel, dat het diaethyl- amino-salicylaat in een speciale emulsie met hoog doordringingsvermogen bevat (U.S. Patent n° 2596674) dringt Algesal direct door in het weefsel, de ge wrichtsbanden en de spieren tot aan de haard van de pijn, waar een onmid dellijke verlichting ontstaat. Overtuigt Uzelf van dit buitengewone doordrin gingsvermogen wanneer U Algesal uitwrijft, zult U merken, dat deze aan vankelijk kleurloze wonderbalsem meer en meer melkwit wordt en volledig in de poriën verdwijnt (in plaats van een oppervlakkige warmtesensatie op de huid te veroorzaken), teneinde diep in te werken op de pijnlijke weefsels. Nog beter de pijnstillende werking van Algesal "doorstraalt" weefsel en spieren tot in de gewrichten, zodanig dat een duurzaam gevoel van ver lichting en welzijn in de plaats komt van pijn of stijfheid. Maar, vergeet niet Pijn slaat altijd onverwacht toe Zorgt er dus voor thuis altijd een tube Algesal bij de hand te hebben. (Van onze parlementaire redacteur) Zal het ministerie van Maatschappelijk Werk bij de kabinetsformatie van dit jaar worden gehandhaafd? Minister Klompé, de bewindsvrouwe van dit departement, die gisteravond (waar schijnlijk voor het laatst) haar begroting verdedigde in de Eerste Kamer, zei dat zij de toekomst met een gerust hart te gemoet zag, hoewel zij zich niet wilde hegeven in discussies over het voor of tegen van een bepaalde ministeriële taakverdeling. Zij merkte wel op dat sociaal-ethische overwegingen bij de onderscheidene politieke groeperingen een rol zullen spelen. Mej. Tjeenk Willink (P.v.d.A.) had al sprak zij het niet met zoveel woorden uit van de minister willen weten hoe deze dacht over toevoeging van de volksgezond heidszorg aan het ministerie van Maat schappelijk Werk. maar de bewindsvrou we ging daar niet op in. Eind 1963 loopt het beleid ten aanzien van de oude ontwikkelingsgebieden af. Het daarvoor nog niet uitgegeven geld zal, zo kondigde de minister aan, in 1964 en 1965 worden besteed aan investeringen voor maatschappelijk opbouwwerk in de probleemgebieden. Op de begroting van Maatschappelijk Werk zal daartoe 5 mil joen per jaar worden opgenomen. De pro vincies zullen daarvan tien percent mogen gebruiken voor andere investeringsdoelein den, mits zij overleg plegen met de minis ter. De heer Schipper (A.R.), die had ge vraagd, of met de Stichting van den Ar beid overleg zou kunnen worden gepleegd over het oprichten van plaatselijke werk gemeenschappen voor bejaarden, kreeg te De situatie voor de vogels is nog steeds kritiek. Zij kunnen nog steeds geen voed sel in de natuur vinden. Veel vogels zijn al gestorven, andere, zoals bijvoorbeeld de duikeenden, zitten uitgeput in de wak ken en dreigen ook door honger en uit putting om te komen. Het comité Win- tervoeding Vogels heeft op het ogenblik een tekort aan voedsel, omdat het publiek waarschijnlijk in de mening verkeert dat nu het gedooid heeft voedselgiften niet meer nodig zijn. Het tegendeel is waar. Nog steeds laten vliegtuigen van de Ko ninklijke Luchtmacht boven de voeder plaatsen voedsel neer voor de vogels. Het comité doet een beroep op het publiek om dit mogelijk te blijven maken door voed sel te brengen naar de plaatselijke inza melpunten. horen dat een commissie van de Federa tie Bejaardenzorg een onderzoek instelt. Minister Klompé wilde over de toekomst van het maatschappelijk werk liever geen al te vastomlijnde visie geven in verband met de noodzakelijke zelfwerkzaamheid van de bevolking op dit punt. Ook wilde zij haar ambtsopvolger niet binden. Zij ontkende dat haar beleid iets zou hebben gehad van eer xperimenteel schilderij". Naar aanleid g van vragen van de heer Schuurmans (K.V.P.) over dorps- en wijk centra zei minister Klompé, dat de ge meentebesturen in dit opzicht vrijheid moesten hebben en dat er op de rijks begroting geen al te grote sommen voor deze centra konden worden uitgetrokken. Ten slotte zag de minister haar begro ting door de Eerste Kamer zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Op voorstel van de Ziekenfondsraad heeft de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid een uitbreiding gegeven aan de verstrekkingen voor verplicht-verzekerden van de algemene ziekenfondsen, welke ver strekkingen ook gelden voor de bejaarden verzekering. Met ingang van 1 februari 1963 krijgen verzekerden van 16 jaar en ouder onder bepaalde voorwaarden recht op een bijdrage in de kosten- van een hoortoestel. De vergoeding bedraagt 75 pro cent van de aanschaffingsprijs, maar ten hoogste 150. Studerende en invalide verzekerden tot 27 jaar krijgen echter recht op een ma ximumvergoeding voor een hoortoestel ten behoeve van verzekerden beneden de leef tijd van 16 jaar, die dit recht reeds heb ben van januari 1955 af. Voorts is het nu ook toegekend aan verzekerden van 16 jaar en ouder, die door een keel- neus- en oorarts naar een audiologisch centrum zijn verwezen. Volledige vergoeding wordt gegeven voor een apparaat, dat voor bepaalde hartpa tiënten van groot belang is en dat zorgt voor het ritmisch toedienen van prikkels die de hartslag regelen. Deze apparaten recht op een onderzoek in een audiolo gisch centrum, dat reeds sinds 1 oktober 1961 bestond voor verzekerden tot 16 jaar, kosten enige honderden guldens. Het koninklijk paar heeft dinsdag een bezoek gebracht aan de Nederlandse Heide Maatschappij ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan. Foto boven: De Koningin maakte onder meer een rondgang door het hoofdgebouw. Tij dens deze rondgang werd de bijgaande foto gemaakt. Links staat de president directeur van de maatschappij, ir. C. Staf. Foto onder: De prins bracht on derwijl een bezoek aan de centrale werkplaats van de maatschappij in Schaarsbergen. Hier staat hij bij de „Spitneral of Protosma", een ingewik kelde cultuurtechnische machine, wel ke ontworpen is door prof. ir. A. Morowitz (L.), die ook een veelge bruikt scheerapparaat ontwierp. De machine werkt ongeveer op hetzelfde principe als het scheerapparaat. r- -L, 66-67. Koning Pipidoe volgde aandachtig de wedstrijd. Hij rekte z'n hals, toen hij de opschudding bij de eindstreep zag. Wat gebeurt daar? vroeg hij. Wie is die kabouter, die zich zo driftig aanstelt? Dat is kabouter Driftkop, majesteit! zei de burgemeester. Hij is niet slecht, maar hij wordt om alles verschrikkelijk gauw kwaad! Het is niet mooi, wat hij daar deed, zei koning Pipidoe misprijzend. Laat hem hier komen, ik wil hem spreken! Bij Vlissingen is de 28-jarige mej. A. van Rijswijk uit Vlissingen met haar per sonenauto geslipt en tegen een vracht auto gebotst. Zij was op slag dood. In Wezep is op het terrein van een coöperatieve landbouwvereniging de 56- jarige H. Zielhuis uit Wezep door een ach teruitrijdende vrachtauto tegen een muur gedrukt, waardoor hij dodelijk werd ge wond. De 29-jarige in Rome wonende Neder lander J. L. Zuur is daar in het zieken huis overleden aan verwondingen die hij had opgelopen bij een botsing van zijn auto met een vrachtwagen. De heer Zuur was employé van de K.L.M. in Rome. Zijn echtgenote en zijn vierjarig zoontje werden bij de botsing ernstig gewond. Een baby van acht maanden kreeg geen letsel. t n 59. „Ik vind het toch zo jammer, dat het schip weg is. Misschien is het al gezonken. Het was zo'n fijn schip en het heeft ons heel wat moeite gekost het te houwen!" ,Jfou nu op, Folie. Niet de moed laten zakken! Wij zijn allemaal gered, je broekje is weer droog, Zeerob heeft zijn pijp, Pelli de twee kleintjes en ik MuisjeJe hebt gelijk, Pingo. Weet je wat wij gaan doenWe gaan een nieuw schip maken! Nu weten we precies hoe we het moeten doen. Maar we moeten eerst eens kijken, waar we nu zitten". Boerderijbrand. Een felle brand heeft de grote boerderij met woonhuis van de landbouwer H. Reurink te Veessen, ge meente Heerde in de as gelegd. Van de veestapel zijn twee koeien in de vlammen omgekomen. Van de inboedel kon slechts weinig worden gered. De brand is ontstaan doordat een kind, dat op de boerderij lo geerde, met lucifers heeft gespeeld. Met 6000.verdwenen. Een 23- jarige jongeman uit Hengelo wordt ervan verdacht zijn werkgever, een farmaceuti sche groothandel in Den Haag, voor 6000 te hebben opgelicht. Hij heeft de auto en een voorraad medische artikelen van zijn patroon verkocht en voor het geld een vliegbiljet gekocht naar Australië. De officier van Justitie bij de recht bank te Amsterdam heeft een gevangenis straf van 15 maanden geëist tegen een 54-jarige boekhouder uit Amsterdam we gens het verduisteren van 50.000 en het plegen van valsheid in geschriften ten na dele van zijn werkgever in Landsmeer, bij wie hij na zijn repatriëring uit Indonesië in dienst was gekomen. Hij leefde op zeer grote voet, voorge vend dat hij met veel geld uit Indonesië was gekomen. In werkelijkheid vervalste hij kasbewijzen, kasstaten en kwitanties. Een accountant was van mening dat er totaal rond 50.000 was verdwenen. De directeur verklaarde dat de zaak failliet zou zijn gegaan als de boekhouder nog een jaar zijn gang had kunnen gaan. Een psychiater noemde de verdachte een leu genachtige fantast, die na zijn echtschei ding graag de charmeur uithing. In 1962 nam hij de vlucht naar België, waar hij na zijn aanhouding twee maanden in de gevangenis doorbracht. Daarna werd hij uitgeleverd. De rechtbank zal op 12 februari uit spraak doen. Advertentie nog tot en met 2 februari op alle voorradige courante artikelen (uitgez. enkele merkartikelen) Gen. Cronjéstraat 40 - 44 Haarlem - Telefoon 54679 Het K.N.M.I. deelt mede: Op de flank van een groot hogedrukge- bied bij IJsland trok in de afgelopen 24 uur een storing, vergezeld van regen en sneeuw, over Engeland naar het zuiden. Een bijbehorend sneeuwgebied kwam niet verder dan de kust van Zeeland. Boven Rusland en Zuid-Zweden handhaafde zich intussen een hogedrukgebied. Luchtdruk stijgingen boven Noord-Scandinavië heb ben tot gevolg, dat het Russische en het IJslandse hogedrukgebied met elkaar in verbinding komen. Door deze ontwikkeling blijft de wind in ons land met geringe kracht uit het oosten waaien. Daardoor stroomt geleidelijk koudere lucht uit een groot koudegebied in Midden- en Oost- Europa naar ons land. In Oostenrijk vroor het ongeveer 18 graden, in Polen over het algemeen meer dan 20 graden. In Duits land komt ook al op vele plaatsen strenge vorst voor. In het oosten van ons land vroor het vanmorgen ongeveer 8 graden. Verwacht moet worden dat de vorst in het gehele land verder zal toenemen. Plaatse lijk zal wat lichte sneeuw vallen, die ech ter van weinig betekenis zal zijn. Maximum- temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag- laatste 24 uur. e.a Den Helder geheel bew ozo -1 0,1 Ypenburg zwaar bew ozo -0 0 Vlissingen sneeuw ono -1 0,1 Eelde sneeuw nno -0 0,1 De Bilt sneeuw windst. 0 0,1 Twente sneeuw nno -2 0,2 Eindhoven onbewolkt windst. -0 0 Zd-Limburg half bew. ono -0 0,2 Helsinki geheel bew o -5 0 Stockholm zwaar bew z -3 0,1 Oslo geheel bew windst. 0 0 Kopenhagen sneeuw ono -3 0,2 Aberdeen onbewolkt nw 4 5 Londen mist wnw 2 1 Amsterdam geheel bew ozo -1 0 Brussel zwaar bew 0 -1 7 Luxemburg half bew. n -3 1 Parijs onbewolkt nno -0 0 Bordeaux geheel bew windst. 2 0,1 Grenoble geheel bew nw -3 0 Nice zwaar bew. n 6 0 Berlijn licht bew. ozo -6 0.2 Frankfort sneeuw no -3 0,2 Münehen sneeuw windst. -5 1 Zürich sneeuw nw -4 1 Genève sneeuw w -2 0,1 Locarno geheel hew w 1 0 Wenen sneeuw windst. -8 0,4 Innsbruck sneeuw w -4 1 Belgrado geheel bew windst. -8 0,1 Athene regen n 7 20 Rome onbewolkt ono 4 0 Ajaccio onbewolkt no 7 0 Madrid onbewolkt windst. 8 0 Mallorca licht bew no 9 0 Lissabon onbewolkt n 11 0 Donderdag 31 januari Zon op 8.23 uur, onder 17.24 uur. Maan op 11.24 uur, onder uur. Hoog en laag water in (Jmuiden Woensdag 30 januari Hoog water 7 08 en 19.26 uur. Laag water 2.45 en 15.11 uur. Donderdag 31 januari Hoog water 7.54 en 20.16 uur. Laag water 3.27 en 15 55 uur. Het hoog en laag watei te Zandvoor 10 tot 15 minuten vroeger dan te I-hnmd

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2