HET W. F. VISSERHUIS IN IJMUIDEN MET 38 APPARTEMENTEN UITGEBREID LANGS SLUIZEN EN HAVENS Janny en Tonny Hoofdstraatmaker G. Smit 40 jaar bij de gemeente Sport in IJmond Havenberichten Tingel Tangel in Patronaatsgebouw Tweemaal chaos in Velser tunnel Steeds moeilijker om mensen te krijgen Eis van 6 jaar wegens dodelijke messteek Centrifuges - Wasmachines i i n WOENSDAG 30 JANUARI 1963 5 OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY STOFZUIGERS LOENDERSLOOT Vrouw in Santpoort werd opgelicht r> KENNEMERLAAN 9 reree Telefoon 5271 Grote materiële schade AUTO- en SCOOTER RIJSCHOOL JOOP DOORNBOSCH Arie van der Veer OPEL en VOLKSWAGEN RIJSCHOOL Zoals wij reeds hebben gemeld, zal don derdag 7 februari door wethouder J. van Leeuwen de nieuwe vleugel van het W. F. Visserhuis officieel in gebruik worden gesteld, waarmee dan achtendertig ka mers aan dit bejaardencentrum zullen worden toegevoegd. Dit betekent een voortzetting van de in 1958 begonnen doel stelling, zoveel mogelijk bejaarden op hun levensavond een goed verzorgde omgeving te bezorgen, waar zij hun zelfstandigheid zoveel mogelijk kunnen behouden. De enthousiaste directrice, mejuffrouw W. Kroeze, die reeds zo vriendelijk was ons even door de nieuwe vleugel rond te leiden, noemde het gewenste behoud van de vrijheid bij de bejaarden het zwakke punt, waardoor zij moeilijk zijn geneigd hun oude en vertrouwde omgeving te ver laten. Desondanks bevat de wachtlijst van het W. F. Visserhuis nog ongeveer drie honderd namen, ofschoon hier dus door de uitbreiding van het gebouw wel enige ver schuivingen zijn ontstaan. Deze apparte menten zijn weliswaar niet groot van op pervlakte, doch bijzonder comfortabel in gericht. Zij bestaan uit een zit-slaapkamer en een klein portaal, waar een toilet en een gerieflijk keukentje in zijn aange bracht. Overigens werd bij bouw en inrichting naar gestreefd, de bejaarde.in alle opzich ten de zelfstandigheid van zijn woonhuis in dit centrum te laten voortzetten. Zo worden de maaltijden in de kamers geser veerd en bestaat er in het keukentje alle gelegenheid voor de visite koffie en thee te bereiden. Uiteraard is er ook een eet zaal, waar de minder validen worden be diend. Voorts is het gebouw van alle mo derne hulpmiddelen voorzien, zoals een stoeltjeslift en een gezellige recreatiezaal en zelfs een ruimte, waar de knutselaars zich nog aan hun liefhebberij kunnen over- Mevrouw N. Visser-Blok (81), voelt zich in het nieuwe appartement best op haar gemak. geven ontbreekt evenmin; compleet met werkbank en bergruimte. Wat de wachtlijst betreft wordt de laat ste tijd een nieuwe gedragslijn gevolgd. Voorheen werd nauwkeurig de volgorde van aanmelding in acht genomen, doch te genwoordig gaan alle gevallen voor waar een zekere urgentie aanwezig is. Een der problemen van de directrice be stond uit het uitbreiden van de staf, dat door deze verbouwing noodzakelijk is ge worden. Deze bestaat thans nog uit de di rectrice, de waarnemend directrice beiden gediplomeerd verpleegster zo dat zij bij ziekte en ongevallen handelend kunnen optreden een huishoudster en de kok, plus veertien helpsters. Deze laat- sten moeten nu met zeven dames wor den aangevuld, voor welke vakatures nog slechts twee assistenten zijn gevonden. Men wil nu trachten de opengebleven plaatsen te laten innemen door dames-vrij- willigsters, die zich hier enige uren per dag met dit werk willen bezighouden. Zesentwintig spelers zijn begonnen aan de strijd om de damkampioenstitel van Kennemerland. Zeven spelers van de hoofdklasse-groep, verdeeld in drie groe pen, komen in de finale. Tevens spelen, zonder voorwedstrijden, in deze finale mee de dammers Dukel en Bus. Eind maart zal de slotfinale worden gespeeld. De uitslagen van de eerste twee ronden luiden! groep A: Van Straten Warmer dam 2-0; Van StratenHal 0-2; Van Loo remise tegen Hal en Rozijn; Van Kesteren remise met Rozijn er. winst op Teunisse, Belien remise met Langeveld en Teunisse. Hoofdklasse groep B: De JongRoest 2-0; Belien—Mast 2-0; Meure— Oudhof 1-1. Hoofdklasse groep C: Blom—Belien 1-1; GerrevinkDe Boer 2-0; Douma Schelf hout 1-1; Van der Vosse—Ter Haak 0-2. In de eerste klasse strijden 16 spelers. Verdeeld in twee groepen van acht spelen de twee hoogstgeplaatsten de slotfinale. Groep A: DiemeiWereld 2-0; Van Looy —Koren 1-1; Jotten—Van Leuffen 2-0; Groep B: Bosma—Van Leuven 0-2; Bot— "T°kelaar 1-1; De la RieBoerkool 2-0; De ".wartSmeden 1-1. In de tweede klasse strijdt een groep van Hen spelers. De kampioen promoveert naar de eerste klasse. Eerste ronde groep A; LeenaartsEbbe- ting 1-1; Van der DoesVan Delden 2-0; Vr Eem—Maas 2-0; Knopper—Zandber gen 2-0. Komende vrijdag <>n zaterdag wordt het toernooi in Haarlem in het club- 'okaal van de damclub „Het Oosten" voortgezet. Advertentie Advertentie KONINGSTRAAT 10 TELEFOON 4888 BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN BEVALLEN: R. E. van der Kammen— Kreule, z., Rijnstraat 173, IJmuiden; A. E. JackéStoker, z., Lekstraat 40, IJmuiden; A. M. Lampers—de Reus, d., Hagelinger- weg 200, Santpoort; T. Postmus—de Jong, z., Pegasusstraat 62, IJmuiden; J. J. Worm- goor—Bakkers, z., Pleiadenplantsoen 20, IJmuiden; H. C. Westerhoven—Rutte, d., Hoofdstraat 174, Santpoort; I. Verkerk— Jacobs, d„ Tesselschadestraat 47, Haarlem; C. A. de Bruin—van Waard, d., Hagelin- gerweg 48, Santpoort. C. H. Zwetsloot—van Hooijen, d., Kennemerlaan 33, IJmuiden; P J. A. Zuiderwijk— Zeistra, d„ Orionweg '12, IJmuiden; C. A. Drooghde Vries, z., tuitenhuizeruitweg 2, Spaarndammerpol- ■r, Spaarndam; L. J. de Nietvan Toor Lange Nieuwstraat. 267, IJmuiden; Z. ■n Dikken—Bosscher, d., Rijnstraat 98, muiden; A. C. Sabelis—Koers, z., Arno- aat 40. Beverwijk; A. A. RillTol, z., Jac. an Heemskerkstraat 59, IJmuiden. OVERLEDEN; K. van Dijn, 87 j., echtge note v L. van der Plas, Tuindersstraat 38. IJmuiden-O.; H. Vaartjes. 78 j., weduwe v. A. Stolk, Roerstraat 29, IJmuiden; H Kamps, 83 j., weduwe v. L. Deen, K. Zegel- straat 10, IJmuiden-O Excelsior, Holland Electro, Ruton AEG Electrolux, Philips, Erres. Betaling eventueel te regelen. Voor 100 'la service: Lange Nieuwstraat 433 - 435 De nieuwe vleugel van het W. F. Visserhuis. Dinsdag kwamen In IJmuiden aan: Stephanitor van Rio de Janeiro; Mylle, Gothenburg; Fivel- borg, Rotterdam, haver voor Zaandam; Ooster- diep, Rotterdam, haver voor Zaandam; Union, Rotterdam, haver voor Zaandam; Manto, Gdynia; Rempang, Bremen: Nike, Antwerpen; Algol, Rot terdam; Vigsnes, Rotterdam; Yewpark, Swansea; Carpe Diem, Rotterdam, voor IJmuiden; Venus, Great Yarmouth; Stolt, Avenier, Londen; Hebe, Mantyluoto. cellulose voor papierfabriek Velsen; Anna Katrin Fritzen, Monrovia, erts voor IJmui den; Ville de Montreal, Ventspils, coils voor IJmuiden; Nanny, Rotterdam; Spes, Aalborg; Veritas, Aalborg. rogge voor Zaandam; Julia Mary, Londen; Gratia, Rotterdam; Thorwald, Rotterdam; Allssund, Rotterdam; Simone, Kotka; Theano, Le Havre: Aaltje, Londen; Taurus, Swansea: Alge, Swansea; Hondsbosch, Rotter dam, graan voor Zaandam; Lechstein, Antwer pen: Ronan, Tyne; Guarico, Bremen; Fourah Bay, Rotterdam; Jagersfontein, Antwerpen; Escaut, Rotterdam, haver voor Zaandam; Alcor W., Rot terdam, haver voor Zaandam. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Patria van Rotterdam, gerst voor Zaandam; Matthew, Rotterdam; Beninkust, Antwerpen; Strabo, La Pallice; Herman Buisman, Rotterdam, gerst voor Zaandam; Pergo, Portsmouth, voor IJmuiden; Oihonna. Helsinki. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Folias naar Rotterdam; Gruno, Londen; Oka. Antwerpen; Saint Pierre, Le Havre; Rugen, Rotterdam: Bird- wood, Sluiskil; Fievo, Bilbao; H.K.S. De Hoop, Noordzee, van IJmuiden; Joseph Frering. Mon rovia, van IJmuiden: Tweelingen. Pepel. van IJmuiden; Lelykerk, Londen; Hein van Bargen, Bremen; Atheilaird. Rotterdam; Texelstroom, Grimsby; Belgia, Antwerpen; Helena, Skiën; Bismarckstein, Nordbornn: Braunschweig, Rot terdam; Janny, Hull; Marianne Weber, Rotter dam; Jans, Londen: Congokust, Bremen; Simons- kerk, Las Palmas; IJstroom, Leith; Chiron, Rot terdam; Zaanstroom, Vlissingen. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Nias naar Antwerpen: Allssund, Rotterdam; Julia Mary, Londen; Hinde, Londen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). De Velser politie heeft proces verbaal opgemaakt tegen een 51-jarige loodgieter, die ervan wordt verdacht een inwoonster van Santpoort voor 75,- te hebben opge licht. De man wendde voor bij haar als kost ganger te willen komen wonen. De vrouw, die daarin wel wat zag, temeer daar zij hem zou kunnen gebruiken voor het ver richten van diverse loodgieterswerkzaam heden, leende hem 75,- om alvast wat materiaal te gaan kopen. De man kwam met terug. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK GEBOREN: Rerfé, z.,van A. Kelder en M. Grin; Gerry, d. van H. de Boer en Sj. Noteboom; Matheus L. H., z. van L. A. M. van der Zon en G. Bos; Antonius N. P., z. van J. W. Bakker en H. Schellevis; Corne- lis J„ z. van H. A. Rijkenberg en J. M. Hop man; Blanche E. A., a. van J. E. Burtner en A.'de Rooij; Rosalie G., d. van R. A. Maas en C. C. van Zutphen; Maria C., d. van W. Niesten en C. M. C. Kuijs; Johny, z. van C. P. Numan en J. G. M. Does; Mat thias N. M., z. van J M. Stam en A. C. D. van den Berg; Anna G. M., d. van A. Duin en A. M. Huiberts; Ar,ja P. J., d. van J. N. M. Molenaar en R. M. C. Kloosterman; Ja-» cobus B. M., z. van C. Muileboom en M. A. Dekker; Maria E., d. van J. F. de Wit en E. M. Brandjes; Ronald H., z. van H. J. van der Linde en H. Ellerman; Frank J., z. van H. J. van der Linde en H. Ellerman; Chris- tiaan, z. van C. Engelhart en M. J. de Kus- ter; Rinkje M., d. van E. Postma en R. Pie- terse; Evert P., z. van D. van Fucht en H. Bischot. ONDERTROUWD; Robert F. Bonner en Johanna H. Docter. De Velser Kunstkring heeft in het kader van de viering van het 10-jarig bestaan dinsdagavond het cabaret Tingel Tangel in het stampvolle Patronaatsgebouw doen optreden. Vooraf hield de voorzitter van de kunstkring, de heer P. A. Peek een toespraak, waarin hij zijn vreugde uit sprak over de aankoop van het Rex-thea- tcr door de gemeente. Hij meende dat de kunstkring nu nog meer zal kunnen doen aan de ontwikkeling van het culturele le ven in Velsen. De heer Peek zei tevens dat de kring er altijd naar heeft gestreefd voor elck wat wils te bieden: opera, ope rette. concerten, toneel, cabaret en ballet. Burgemeester J. C. Bührmann bood zijn gelukwensen aan namens het gemeentebe stuur (het college van B. en W. was vol tallig aanwezig en ook tal van raadsleden woonden de voorstelling bij). De burge meester gaf een overzicht van het verle den van de kunstkring. Verder definieerde hij het begrip kunst aldus Kunst is iets wat daar begint, waar het kunnen van de meesten ophoudt. De heer J. van Os van den Abeelen, voorzitter van de Stichting Velser Gemeenschap, achtte het als laat ste spreker zeer zinvol dat de kunstkring altijd programma's heeft weten te bren gen, die voor een zo uitgebreid publiek aanvaardbaar waren. Daarna kwamen Sie- to Hoving c.s. voor het voetlicht. Adèle Bloemendaal was wegens ziekte verhin derd. Talrijke leden van de tienjarige Velser Kunstkring Voor Allen hebben zich dins dagavond in het IJmuidense Patronaats gebouw kostelijk geamuseerd met Sieto Hovings nieuwe cabaret-programma „Laat ze maar praten." Onwillekeurig is men geneigd tot vergelijken met Wim Kan, omdat Hoving zich op vrijwel het zelfde terrein beweegt. De conclusie is dan, dat Hovings spot weinig minder vlij mend is en even actueel en ironisch, waarbij hij met zijn lang niet malse kri tiek evenmin iets of iemand ontziet. MET EEN GEESTIG woordenspel houdt hij zich achtereenvolgens bezig met het huidige kabinet, diverse buitenlandse staatshoofden en de komende verkiezin gen. Bijzonder aardig gevonden was zijn analyse van de verschillende partijpro gramma's, die hij van zulk een vernieti gend commentaar voorzag, dat wij ons geamuseerd hebben afgevraagd wiens hok je Hoving straks zelf rood zal maken. NIET ALLE nummers zijn even ge slaagd, doch de meerderheid van dit pro gramma bevat diverse voortreffelijke sa tires met een pittige originaliteit. Met „vragen aan voorbijgangers" wordt de Nederlandse televisie plezant gehekeld, Nederlandse televisie plezant gehekeld en „op Staatsvisite" is een wrange visie op een Advertentie Erkend installateur PEN. HAVENVERKEER IN AMSTERDAM In de week van 20 tot en met 26 januari zijn in de hoofdstedelijke haven aangeko men 144 schepen (447.258 brt.) en vertrok ken 148 schepen (429.585 brt.). eventueel bezoek van Soekarno. Voor laatstgenoemde figuur had Paul Deen zich een verbluffend knappe vermomming aan gemeten. Niet minder navrant was het klaaglied van de beide generaals, die vre zen dat de atoombom straks de geliefde bajonet zal vervangen; evenals het spot lied op de hulp aan onderontwikkelde gebieden, waarvoor een bijzonder aardig oosters" muziekje was gecomponeerd. VAN HOVINGS medewerkers wij reeds Adèle Bloemendaal noemden en Paul Deen die veelzijdig genoeg bleken om tel kens als excellente assistenten te funge ren. Daarbij zou Marijke Hoving de aan gewezen actrice zijn, om een geslaagde imitatie te leveren van Corrie Vonk, doch helaas heeft zij zich deze stijl zo ongeveer permanent aangemeten. Zij kwam hier van pas enigszins los met een geestig ge persifleerde „Dame" in het gelijknamig liedje. Met een virtuoze pianobegeleiding van Wouter Denijs werd aldus een koste lijk cabaretprogramma rond gemaakt, dat in de zaal een daverend succes ver wierf en dan ook volledig kan worden aan bevolen. v; Li*:-U-:-". - L" -v"V- ;.V - - f". -j." ':v'W 'v A In de jaren dertig gingen reders van haringloggers er toe over hun schepen te laten verlengen maar daarnaast werd er ook aandacht besteed aan de nieuwbouw. Voor die tijd waren het moderne schepen met 240 pk motoren, die, in de periode waarin de haringdrijfnetvisserij niet werd uitgeoefend, aan de trawlvisserij op schol en tong konden deelnemen. Dit initiatief stond op naam van enkele Scheveningse rederijen, die deze schepen lieten bouwen in Capelle aan de IJssel bij de werf A. Vuijk Zonen. In de tweede helft van die periode ble ven Katwijkse rederijen niet achter. Deze nieuwbouw kwam tot stand door enkele schippers-eigenaren; de schepen waren uitsluitend bestemd voor de uitoefening van de trawlvisserij. De laatste nieuwe ha- ringlogger, tevens geschikt voor de trawl visserij, die voor de tweede wereldoorlog in de vaart kwam, was de Maria Jacoba KW. 73 van de Rederij A. den Duik. In de bezettingstijd was van nieuwbouw geen sprake meer. Enkele rederijen heb ben het wel geprobeerd, maar tijdens de bouw werden de schepen al gevorderd en ze kregen toen een andere bestemming dan de uitoefening van de visserij. Zij kwamen in bedrijf als mijnenveger of als voor postenboot bij de Kriegsmarine. Na de oor log zijn er maar weinige van teruggekeerd. Nu hebben we het gehad over Scheve- Tweemaal ontstond gistermiddag in de beide buizen van de Velser tunnel een enorme ravage en een grote verkeersop stopping, waaraan de politie de handen meer dan vol had. De eerste maal was er een kettingbotsing in de westbuis, waarbij een scooterberijder, enkele vrachtauto's en een aantal personenauto's betrokken wa ren. Een auto van de rijkspolitie vloog tegen de tunnelwand. De chaos ontstond nadat een scooterbe rijder op de zeer gladde afrit van de tun nel begon te slippen en viel. Nadat hij zijn voertuig weer overeind had gezet, pas seerde hem rakelings een vrachtauto met aanhanger, die de scooter greep. De vrachtauto begon toen te slingeren. Er achter rijdende personenauto's konden door de gladheid ook al niet op tijd stil staan en ramden elkaar of de vrachtauto. Een politieauto draaide tweemaal om de lengteas en vloog vervolgens tegen de tun nelwand. Daarop kwamen nog een andere vracht auto en een personenauto met deze kluwen van gedeukt en gekraakt materiaal in onzachte aanraking. De schade was zeer groot, maar niemand werd gewond. Nauwelijks had de politie de handen weer vrij, of er ontstond wederom een bot sing, ditmaal in de oostbuis. Hier was een inhaalverbod ingesteld, maar desondanks passeerde een automobilist, waardoor een bestuurder van een andere wagen werd afgeleid en tegen een voorgaande wagen opreed. Deze auto vloog naar links en ramde daarop een bestelauto. Er ontstond grotes chade en ook ditmaal werd niemand gewond. De bestuurder van de inhalende auto reed door. De politie van Velsen verzoekt derhalve getuigen zich te willen melden of te bellen, telefoon: 6444 (02550). In Velsen-Noord gleed een inwoonster meth aar bromfiets uit op het kruispunt Corverslaan-Eendrachtstraat. Een vracht autobestuurder remde wel krachtig maar gleed door, kraakte de bromfiets en be schadigde een auto van de PTT. De vrouw kreeg een wond bij de knie. Veertig jaar heeft de heer G. Smit uit de Ruysdaelstraat in IJmuiden op straat gelegen, in de gunstige betekenis van het woord dan. Hij is namelijk hoofdstraat maker en zwaait als zodanig de scepter over een klein legertje van kundige ste nen- en keienleggers, die in Velsen heel wat werk hebben. De heer Smit is een rustig man, die gistermiddag gelaten de stroom van hartelijke woorden over zich heen liet gaan. Tijdens een huldigingsbij eenkomst in de theeschenkerij Velser- beek... Hoeveel kilometer zal de heer Smit be straat hebben of hoeveel duizenden nieuwe steentjes zal hij hebben gelegd ir, straten en wegen van de gemeente Velsen? Op die vraag werd gistermiddag geen antwoord gegeven, ook niet door de heer Smit zelf. Niemand weet het precies. Toen hij ruim zeventien jaar was trad hij als los-arbeider in dienst van de ge meente Velsen, op zogenaamd arbeidscon tract. Spoedig toonde de heer Smit zijn grote ambitie voor het vak -- want stra ten maken is een vak, zo verzekert hij. De wethouder van Openbare Werken, de heer R. Verbeek zei tijdens de huldigings bijeenkomst dat de heer Smit het vak op uitstekende wijze heeft uitgeoefend. Spre ker prees de jubilaris om zijn rustige ma nier van optreden en zijn plichtsbesef (hij is nog nooit te laat op het werk gekomen). Veertig jaar is de heer Smit in over- Advertentie Piet Heinstraat 86 IJmuiden heidsdienst. „Als je niet weggaat, dan blijf je," sprak wethouder Verbeek herin nerend aan zijn eïgeh efvaringen in over heidsdienst. Namens het Velsense gemeen tebestuur overhandigde hij een bedrag on der couvert en een kist sigaren. De heer Smit kon deze middag niet kla gen over gebrek aan belangstelling, want de zaal was geheel gevuld. Noch kon hij klagen over een tekort aan rookwerk, daar menigeen een rokertje voor hem had mee genomen. De adjunct-directeur van Open bare Werken, Ir. De Rijk zei dat een straatmaker nog geen uitstervende figuur is. Maar wel is het moeilijk de juiste men sen voor het vak aan te trekken. Het is een zwaar vak en volgens de werkclassi- ficatie is het zelfs een slijtend beroep. Ve le gemeenten zoeken dan ook naar ande re wegen om in het personeelstekort in de sector straatmaker, te kunnen voorzien. De heer Do Rijk prees de heer Smit om diens activiteiten in het vakverenigingsle ven. De jubilaris is namelijk lid van het Georganiseerd Overleg, bestuurslid van de vakgroep van de Christelijke Bond van Overheidspersoneel. Namens directie van Openbare Werken kreeg de heer Smit een aquarel en sigaren. Afdelingschef, de heer Holtkamp zei groot respect te hebben voor het vakman schap van de jubilaris. Sedert 1960 heeft hij zich bovendien bemoeid met het oplei den van leerlingen. Al is het dan een slij tend beroep, de jubilaris is allermist ver sleten. zo merkte spreker op. Hij zei dat het gebrek aan mensen de gemeente grote last bezorgt om de straten bij te houden. De heer Böhm, sprekend namens de Reinigingsdienst, wees erop dat de heer Smit alleen maar vrienden heeft gemaakt. Hij zei het voorts ideaal te vinden, wan neer het mogelijk ware om reeds na veer tig jaar gewerkt te hebben, te worden ge pensioneerd... Tot slot sprak de voorzitter van de vak groep van de Christelijke Bond van Over heidspersoneel, de heer Hesse. De jubila ris is tevens veertig jaar lid van de or ganisatie, zonder welke men nimmer iets had kunnen bereiken. Spreker feliciteerde de heer Smit namens het hoofdbestuur en zoals alle andere sprekers offreerde ook hij rookwerk. Wethouder R. Verbeek feliciteert heer G. Smit. de De VL 30 ningse en Katwijkse rederijen, maar hoe was het in Vlaardingen gesteld? Daar had men na het midden van de jaren twintig geen nieuwe schepen meer aan de vloot toegevoegd en het was dan ook belangrijk toen in 1939 een nieuwe rederij zich pre senteerde: de NV Scheepvaart en visserij Maatschappij Irene, welke rederij begon met de bestelling van twee grote loggers bij de NV Scheepsbouwwerf De Nieuwe Maas te Vlaardingen. Genoemde werf, voorheen Gebr. van der Windt genaamd, had haar sporen op het gebied van de bouw van vissersvaartuigen al eerder ver diend. Het is niet zo gauw na te gaan, maar tientallen loggers en stoomloggers hadden bij de heren Van der Windt op de helling gestaan. Kort na de oorlog is ge noemde werf opgeheven en de twee laatste vissersvaartuigen, die daar het licht zagen zijn de twee van de Mij Irene geweest: Janny VL. 30 en Tonny VL. 74. Maar de duur van de oorlog en nog een paar jaar daarna zijn er mee heengegaan voordat zij onder die naam aan de visserij kon den gaan deelnemen. In die tijd waren het grote schepen, modern van lijn en met een motorvermogen van 340-360 pk behoor den zij tot de sterkste schepen. Zoals gezegd, moest de Mij Irene jaren wachten op het moment dat het tweetal in de vaart kon komen, want al gauw legde de bezetter beslag op de schepen. Bouwnummer 309, later de Janny, kreeg het Duitse oorlogskenteken 3421 en bouw nummer 311, later de Tonny, kwam als M 5621 in bedrijf. In juni 1945 werd als eerste van de twee, de 3421, in IJmuiden aangetroffen en in september kon er een begin worden ge maakt het vaartuig voor de oorspronkelijke bestemming, de visserij, in gereedheid te brengen. In april 1946 kwam het als zo danig in bedrijf. De M 5621, die intussen van de naam Ingrid was voorzien, werd in de Noorse wateren gesignaleerd en kwam op 23 sep tember 1945 in IJmuiden aan. Dit schip verkeerde, de omstandigheden in aanmer king genomen, in vrij behoorlijke staat en ging eerst dienst doen als sleper voor het Bureau Teruggave Visserijvaartuigen in IJmuiden. De Helga en de I.S.Groen, die al enige sleepreizen hadden gemaakt, kregen er dus een collega bij. Tot juli 1946 heeft de Ingrid heel wat reizen op de Duitse havens en later ook op enkele Franse havens als sleper gemaakt. Daarna onderging het schip de gebruikelijke ver bouwing en weldra kon de Mij Irene haar tweede schip in dienst stellen onder de naam Tonny VL. 74. De schepen meten 215 reg.ton bruto, de lengte bedraagt 36,55 m, de breedte 7,03 m. en de holte 3,39 m. De oorspronkelijke motor van de Janny, 340 pk, werd later vervangen door 2 Bolnes motoren met een vermogen van 600 pk, terwijl de Tonny uitgerust is met een 360 pk diesel. De twee schepen van de Mij Irene zijn thans, van 1953 af, in exploitatie mij de Rederij v/h Frank Vrolijk te Scheveningen en dat betekende dat zij van de Vlaar- dingse vloot werden afgevoerd. De Janny werd de SCH. 61 en de Tonny de SCH 72. Advertentie voor al uw rijbewijzen KERKWEG 67 - SANTPOORT Telefoon 8930 en 8947 (0 2560) Zes jaar gevangenisstraf eiste de offi cier van Justitie bij de Haagse rechtbank tegen een 51-jarige koopman, aan wie ten laste was gelegd dat hij in september in een café de 31-jarige zoon van de caféhou der met een mes had doodgestoken. Behalve de koopman stonden drie van zijn zoons, 31, 29 en 23 jaar, alsmede een 21-jarige leidekker terecht. Zij hadden deelgenomen aan een vechtpartij in het café, die zo'n noodlottige afloop kreeg. „Maak geen ruzie, anders sla ik je er uit", zou de zoon van de kastelein toen hebben gezegd. Vader en zoons keerden zich toen tegen hem. Biljartballen vlogen in het rond, glaswerk sneuvelde en er werd met barkrukken gesmeten. Na korte tijd vluchtten de vechtersbazen. Zij gingen naar een ander café, waar zij later werden gearresteerd. Want de zoon van de kaste lein uit het andere café was stervende ach ter de tapkast aangetroffen. De 51-jarige koopman legde aanvanke lijk tegenover de politie een bekentenis af. Voor de rechtbank zei hij: „Ik heb te gen beter weten in bekend, omdat de po litiemannen zeiden dat mijn zoons dan vrijgelaten zouden worden". Een inspec teur ontkende dit echter. De koopman er kende dat hij tijdens de vechtpartij een geopend zakmes in de hand had gehad. Tegen drie van de vier andere verdach ten eiste de officier één jaar gevangenis straf, tegen de vierde zes maanden. Op 12 februari doet de rechtbank uitspraak

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5