Noren blijven opvallend rijden, drie leden van Nederlandse kernploeg echter niet bar snel Op glad terrein deed Feijenoord het rustig aan tegen Cannes Spanningloze wedstrijd bracht HVS snelle zege op OVC: 3-0 Liston: Clay is een blaaskaak Verdediging goed, aanval onwennig Velden in Haarlem lenen zich niet voor voetbalsport Landenwedstrijd keurturnen in Amsterdam Canadese kernploeg Vier renners voor cyclocross-strijd Succesvolle avond voor De Blinkert Zomerspelen niet via satellieten Schaatskalender Hetz te snel voor Amerikaan Stickies Militair crossduel voor Snepvangers Slotemaker en Bootz gediskwalificeerd Fraser gelukkig in televisie-quiz Sir Pelham Warner overleden DONDERDAG 31 JANUARI 1963 19 Hokij versloeg Canadese legerploeg Raiders: 5-3 Uitslagen Engelse beker In Veisen Maris en Schneider verloren in Keulen Tegen Toulon Meningsverschillen over uitslag Robinson-Dupas Leen Jansen tegen Dieude Reinier Paping Moeilijker Na 48 uur zoeken AG OVV yfcv>r [V f> i De Canadese legerploeg Raiders voor het doel van het Haagse HIJS Hoky. HIJS Hoky heeft woensdagavond in Den Haag met 5-3 gewonnen van de Canadian Raiders, een Canadese legerploeg uit West-Duitsland. De tussenstanden waren 1-1, 2-1, 2-1. In een wedstrijd voor de derde ronde van het toernooi om de Engelse voetbal beker heeft Arsenal gisteren met 5-1 ge wonnen van Oxford United. De uitslagen van de overige wedstrijden luidden: Chel seaTranmere Rovers 3-1. Vierde ronde: Leicester CityIpswich Town 3-1. Feijenoord, dat het zonnige zuiden dacht op te zoeken voor de laatste voorbereidin gen voor de Europese bekerwedstrijd te gen Reims, is daarin niet geslaagd. Voor lopig althans niet, want de oefenwedstrijd die de Rotterdammers gisteren in Cannes tegen een versterkt plaatselijk elftal speel den, had plaats onder barre omstandighe den. Het veld was bedekt met een dikke sneeuwlaag en tijdens de wedstrijd be perkten dikke neerdwarrelende vlokken het zicht tot enkele meters. Er waren dan ook slechts honderdvijftig toeschouwers en men kan aannemen dat het merendeel daarvan niet eens uit vrije wil was gekomen, maar er zat als „spion" voor Reims. Veel wijzer zullen zij niet zijn geworden. Feijenoord deed het rustig aan, legde het accent op de verdediging en won met 1-0. doordat midvoor Kruiver in de vijftiende minuut de enige doelrijpe kans van de Rotterdammers benutte. Het elftal van Cannes versterkt met de Monaco-spelers Hess, Taberner, Tho mas en Mistre opereerde voortdurend aanvallend, zonder evenwel gevaarlijk te kunnen worden. De Rotterdamse verdedi ging greep steeds resoluut in en bleek zich op het gladde terrein goed thuis te voelen. Minder goed vlotte het in de aanvalslinie. De acties werden in een te langzaam tem po uitgevoerd en de enige doelrijpe kans Voetbalminnend Haarlem zal dus voor lopig niet naar het voetbalveld kunnen trekken. Een korte, lichte dooiperiode (be gin deze week) en een nieuwe, hevige koude-aanval herschiepen de terreinen van de Haarlemse voetbalverenigingen In le vensgevaarlijke ijsbanen. Het somberste geluid bereikte ons wel van de zijde van „Haarlem". Terrein-commissaris Paarde- bek ziet zelfs de hele maand februari ver loren gaan. Het Haarlemterrein lijkt op Siberië. On der de verse sneeuwlaag ligt een golven de ijsbaan. Weer daaronder zit de vorst, evenals op bijna elk ander veld, tot een diepte van 80 centimeter. Drainering is dus (voorlopig) onbegonnen werk. Na het intreden van een flinke dooi kost het zeker nog een week alvorens het Haarlemter rein weer voetballers op zijn (groene) rug zal kunnen torsen. RCH is iets optimistischer. Althans in dien de temperatuur boven nul komt. Want dan kan het Racing-terrein binnen één dag watervrij zijn gemaakt. Het materiaal staat hiertoe al gereed. Maar op dit mo ment leent het Heemsteedse sportpark zich bepaald niet voor de voetbalsport. Opge vroren plassen geven het hoofdterrein het uiterlijk van een ijsbaan. Zondag wilde RCH vriendschappelijk voetballen tegen Blauw Wit. De huidige omstandigheden staan dit echter niet toe. Ook het EDO-terrein schept al geen an der beeld: hier en daar een flinke sneeuw laag, daaronder ijs, weer daaronder vorst tot een diepte van ongeveer 80 centimeter. De sneeuwlaag zou eventueel nog wel kun nen worden verwijderd, maar het wegha len van de ijskorst staat gelijk met het kapotmaken van de grasmat. EDO heeft echter één voordeel: de club speelt de eerste (competitie-)wedstrijd uit. Gedurende de daarop volgende zes dagen zal EDO zeker al het mogelijke doen het terrein bespeelbaar te maken. In Velsen (sportpark Schoonenberg ver schilt de toestand in geen enkel opzicht van die in Haarlem. Ook daar (het wordt eentonig) veel sneeuw, bevroren plassen en vbrst in de grond. Tot nu toe is het hoofdveld niet betreden; overigens met opzet, want door het veld ongerept te la ten, hoopt me" straks bij dooi de sneeuw en het ijs zo spoedig mogelijk kwijt te zijn. Eerst zal echter, zoals overal in den lande, de vorst goed uit de grond moe ten komen... Op de eerste dag van de 33ste Duitse internationale mdoortenniskampioenschap- pen in Keulen hebben zich geen opmerke' lijke verrassingen voorgedaan. De Neder landse deelnemers, Willem Maris en Evert Schneider, hebben het, zoals verwacht, niet tot overwinningen kunnen brengen. Maris verloor met 4-6, 1-6 van de Duitse Davis Cup-speler Wolfgang Stuck en Schneider moest met 1-6, 7-5, en 3-6 zijn meerdere erkennen in de Zweed Thomas Hallberg kreeg Feijenoord in de vijftiende minuut, toen spil Allonneau inplaats van weg te werken de bal voor de voeten van Krui ver schoof, die slechts in het verlaten doel behoefde te schieten (1-0). Voor het overi ge stelden de verrichtingen van het Feije- noord-team de kritische Franse kijkers enigszins teleur. Indien er zondag opnieuw niet wordt ge voetbald een door Feijenoord ingewon nen advies bij de grondtechnische dienst van de KNVB wijst wel in die richting zal Feijenoord komende zaterdag in Zuid- Frankrijk uitkomen tegen de Franse twee de divisieclub Toulon. Oorspronkelijk stond er voor zaterdag een ontmoeting met een militair team op het programma. Voor de op 23 februari in de Sporthal- Zuid in Amsterdam te houden keurturn- wedstrijd voor heren tussen de ploegen van West-Duitsland, Joegoslavië, Italië en de Benelux, zijn al twee ploegen bekend. Voor West-Duitsland komen uit Günther Lyhs, tweede bij de Duitse kampioen schappen, Willy Jaschek en Kurt Michel, welke laatste kampioen paardspringen is in zijn land. In de ploeg van de Benelux zijn opgenomen de Nederlandse kampioen Willy Jaegers, de Belgische kampioen André Vandaele en de veelbelovende Lu xemburger Ady Stephanetti. De ploegen van Joegoslavië en Italjë zijn nog niet bekend, maar men verwacht wel Cerar (Europees kampioen en wereld kampioen paardvoltige en brug), Petrovic Carminucci en Minicheili. die bij de Euro- pesd kampioenschappen in Luxemburg met bijzondere verrichtingen voor de dag kwamen. Een Canadese kernschaatsploeg maakte een oriëntatiereis naar Noorwegen. Op de terugreis bezochten de schaatsers ook Amsterdam en in het bijzonder de Jaap Edenbaan. Daar maakten zij van de gelegenheid gebruik enkele rondjes te draaien. Voorop schaatst hun trainër Ralf Olin. De sportcommissie van de KNWU heeft besloten de volgende renners af te vaar digen naar het wereldkampioenschap cyclo cross, dat op 19 februari in Calais wordt gehouden. De Nederlandse kampioen Huub Harings uit Scheulder, C. Rutgers uit Naarden, J. van Geest uit Maasland en M. Brinkman uit Rotterdam. Reserve is G. Ruttenberg uit Baarn. Ploegleider is de heer S. Katan en mecaniciën is Wout Ver hoeven, beiden uit Rotterdam. Bokser Sugar Ray Robinson, de 42-jari ge ex-wereldkampioen in het middenge wicht, zegevierde gisteravond op punten over zijn landgenoot Ralph Dupas. Het was een bijzonder kleine overwin ning en de toeschouwers protesteerden toen de scheidsrechter de beslissing bekend maakte. De arbiter en een van de juryle den wezen Robinson als winnaar aan, ter wijl een ander jurylid in Dupas de beste bokser zag. Maandag 11 februari wordt er in dé Rivièrahal in Rotterdam een internatio naal boksprogramma gehouden, waarin Leen Jansen in de hoofdpartij van de avond uit zal komen tegen de Fransman Gilles Dieude. Gerard Berkhout (Amsterdam) ontmoet de Franse bantamgewicht Gerard Macrez. Magne Thomassen, één van de Noorse schaatsontdekkingen van dit seizoen, en veteraan Torstein Seiersten verbeterden gisteren in Lillehammer enkele baanre cords. Thomassen won de 3.000 meter in 4.46.8 en bleef daarmee meer dan 12 se conden onder het uit 1946 daterende baan record van Aage Johansens. Seiersten was met 8.04.9 de snelste man op de 5.000 meter. Ook hij verbeterde hiermee het baanrecord, dat sinds verleden jaar met 8.06.0 op naam stond van de Zweed Johnny Nilsson. Drie leden van de Nederlandse kern ploeg hebben woensdag deelgenomen aan schaatswedstrijden in het Noorse plaatsje Halden. Het waren Klaas Renes, die op de 500 meter met 45.1 sec. de derde plaats bezette achter de Noren Kai Johanson (44.9) en Ivar Eriksen (45.0) en verder Arie Zee en Peter Nottet. Arie Zee finish te als vierde op de 3.000 meter in 5.12.6. Eerste werd hierop Svein Erik Sogge (5.07.5), tweede Per W. Guttormsen (5.09.7) en derde Ivar Eriksen (5.10.3). Peter Nottet tenslotte bezette in een ju niorenwedstrijd over 1500 meter met 2.30.0 de tweede plaats achter Knut Wahner (Noorw.), die een tijd maakte van 2.29.0. Reinier Paping, die overdag had deel genomen aan een 65 km. wedstrijd in Bra bant, is gisteravond aan de start versche nen van een tien kilometerwedstrijd in Oud-Avereest. Hij reed de race niet uit, maar stopte na de eerste ronde. Winnaar werd R. Bakker uit IJhorst voor Jaap Hoorneman (Brummen), H. van Bezoen (IJhorst) en D. de Vries (Harich). Er waren ongeveer 1500 toeschouwers. Op „De Nieuwe Wiel" in het Brabantse plaatsje Haarsteeg, is woensdag een wed strijd over 55 km. gereden. Het goede weer had niet minder dan 10.000 toeschou wers naar Haarsteeg gelokt. Zij zijn ge tuige geweest van de overwinning van de plaatselijke favoriet Wim van Heyst. Hij versloeg in de eindsprint talrijke bekende tegenstanders, waaronder de winnaar van de Elfstedentocht, Reinier Paping. Jan Uitham, de revelatie van de laatste Elf stedentocht, eindigde op de vijftiende plaats op 2 ronden. De uitslag luidt: 1. Wim van Heyst (Haarsteeg) 1 uur 46 min 56 sec.; 2. W. Vermeulen (Ter Aar); 3. H. Vollenbroek (Hilversum); 4. J. Ligthart (Schoorldam); Volleybal-hoofdklasser HVS heeft gister avond in het Krelagehuis in Haarlem een snelle en volkomen verdiende zege geboekt op het Voorburgse OVC. In iets meer dan een half uur was dit treffen beslist. Meer spanning bracht het plaatselijke over gangsklasseduel tussen die Raeckse en OVRA, dat in een verdeling van de punten resulteerde. Bij de eersteklassers was het or De Blinkert een succesvolle avond. De heren rekenden in drie sets af met CIOS en dames 1 en 2 klopten respectie velijk Set Up en Topscore. De dames van OSS hadden vier sets nodig om de volle winst op Gios te boeken. Veel spanning heeft de hoofdklasse-wed strijd tussen HVS en OVC niet opgeleverd. De Haarlemmers konden het accent vrij wel voortdurend op de aanval leggen, waarbij naast de harde smashes, waar voor alle HVS-spelers goed zijn, de takti- sche plaatsbal een grote rol speelde. Voor al Clay, Oud en Petersen blijken de nieu we spelregel, volgens welke de scheids rechter bij de plaatsbal een zekere tole rantie in acht moet nemen, goed in zich te hebben opgenomen. Vooral de balbehandeling van Clay be zorgde ons soms enige rillingen; wij moe ten er echt nog aan wennen, dat dit dui delijke „dragen" van de bal volgens de internationaal geldende regels nu is geoor loofd. Het zal nog wel een poosje duren, alvorens deze nieuwe regel ook tot de la gere klassen is doorgedrongen en het zal dus voorlopig zo zijn, dat de beoordeling van de techniek op dit punt in de afde lingsklassen strenger is dan bij de hoogst geklasseerde volleyballers. Met 15-6, 15-12 en 15-10 kwam HVS aan een moeiteloze zege. Tussen Die Raeckse en OVRA bleek niet veel krachtsverschil te bestaan. In het raeckse-team treedt naast Van Beekum en De Nobel de ex-OSS-er Schulz steeds meer op de voorgrond. Als ploeg heeft OVRA naar onze mening meer in zijn mars, maar dat kwam er gisteravond niet uit. Het sa menspel in het team van Leyen vlotte niet erg en OVRA maakte de indruk onder een zekere druk te spelen. De puntenver deling 11-15, 15-11, 15-11 en 10-15 geeft de verhouding wel juist weer. In de eerste klasse heren blijkt De Blinkert nog steeds uitstekend in vorm te zijn. CIOS kon het de groen-witten ten minste niet moeilijk maken (15-8. 15-8 en 15-12). Het eerste damesteam van De Blin kert bracht het ook tot een snelle zege, Blinkert 2 had het tegen Topscore heel wat moeilijker. Het is al een poosje geleden, dat Kitty Hoevens een van de sterkste speelsters van het Noordhollandse districtsteam was, maar gisteren bewees zij, dat zij door haar techniek en tactisch inzicht nog steeds een eerste klasse-ontmoeting kan beslissen (15-12, 3-15, 15-12 en 15-5). Het Zandvoortse OSS had met de dames van Gios wat meer moeite, dan wij hadden verwacht, maar kon de kansen op de ti tel door het behalen van de volle winst toch handhaven (8-15, 10-15, 15-13 en 4-15). De uitslagen: dames: De Blinkert-Set Up 3-0; De Blinkert 2-Topscore 3-1; Gios-OSS 1-3; Die Raeckse 5-Set Up 2 2-2; Alliance '22 5-HSVC 0-3; OVRA 2-De Blinkert 3 2-2; HSVC-Alliance '22 4 3-1; Onze Gezellen 2- HBC 5 0-3; HVS 2-Triumph 1-3; De Blin kert 4-PSVH 2-2. Heren: HVS-OVC 3-0; Die Raeckse- OVRA 2-2; PSCB-Energie 0-3; HVS 4-WIK 3 3-0; De Blinkert-CIOS 3-0; DSS-FES 1-3; OVRA 5-FES 2 3-0; Alliance '22-CIOS 2 3-1. Technici van de Europese Televisie Unie hebben de mededeling gekregen dat men onmogelijk kan rekenen op directe televi sieuitzendingen, door satellieten gere- layeerd, van de Olympische Spelen van To kio in 1964. De technici bestuderen problemen die met de Europese uitwisselingen samenham gen en methoden om zo goed mogelijk ge bruik te maken van relayeersatellieten. Op de schaatskalender van de KNSB staan voor de komende dagen de volgende evenementen: Zat er da 2 februari Gorredijk: ijsvereniging „Eendracht", lange baanwedstrijd junioren, 15, 16 en 17 jaar, afstanden 500 en 1500 meter. Winkel: toertocht 40 kilometer, start in Winkel 't Rijd.; Hazerswoude: dorp koppelwedstrijcl. Broekerhavên: kortebaan wedstrijd he ren. Den Hoorn (bij Delft): toertocht over 30 en 60 km, en een arretikkerwedstrijd. Hazerswoude/Rijndijk: nationale wed strijden schoonrijden voor dames, heren en paren (A- en B-rijders). Elburg: nationale langebaanwedstrijden voor heren over 500, 1500 en 3000 m. Dodewaard: omnium race (spring, ach tervolging en handicap). Alblasserdam: 25ste jubileum molen tocht over 25, 35, 50 en 65 kilometer. Zondag 3 februari Medemblik: langebaanwedstrijd voor da mes over 500, '1000 en 1500 meter. Graft: afvalwedstrijd. Vinkeveen: ijsvereniging „Voorwaarts kortebaanwedstrijd mannen. 5. Jan van der Hoorn (Ter Aar); 6. J. van Heeswijk (Haarsteeg); 7. L. Olden- kamp (Wageningen); 8. R. Paping (na men); 9. op 1 ronde: R. Elsenaar (Vught); 10. J. van Swaay (Wageningen). Ted Stickles, de Amerikaanse wereldre cordhouder op de 400 meter wisselslag, heeft gisteren bij zwemwedstrijden in Ber lijn zijn meerdere moeten erkennen in de Westduitser Gerhard Hetz. Deze laatste maakte met 4 min. 45,8 de beste tijd ooit in een 25 meter bassin op deze afstand ge zwommen. Ted Stickles tikte aan na 4 min. 50,1 sec. Wereldrecordhouder Chet Jastremski (V.S.) won zowel de 100, als de 200 meter schoolslag in respectievelijk 1.08.9 en 2.30.0. De 100 meter vrije slag werd gewonnen door de Duitser Horst Löffler in 56.1 sec. Henk Snepvangers is gisteren op de bjj- na onbegaanbare heide b(j de vliegbasis Deelen militair-crosskampioen van Neder land geworden. De Bredase marechaussee legde het 8.000 meter lange parkoers, dat leidde over met (js bedekte bospaden en dwars door de heide, waar soms een knie hoge sneeuwlaag lag, af in 28 minuten en 5,4 seconden. Snepvangers, die kort na de start de leiding had genomen, hoefde tot halverwege de race alleen de huzaar Nij- stad te vrezen, die echter in de laatste kilometers ruim een halve minuut achter stand opliep. Nijstad verspeelde kort voor de streep nog zjjn tweede plaats aan ser geant Steenbakkers. De uitslag luidt: 1. wmr Snepvangers (Breda) 28.05,4; 2. Sgt Steenbakkers (Utrecht) 28.41.6; 3. huz Nijstad (Utrecht) 28.42,0; 4. wmr Van Sloten (Wezep) 28.43,0; 5. Sld Brugman (Ermelo) 28.45,0; 6. sgt I. Broer (Den Haag) 28.57,0; 7. sgt-maj Jon kers (Breda) 28.59,0; 8. sgt De Vroome (Den Bosch) 29.01,0; 9. sld Reijnders (Vught) 29.11,0; 10. Elt Kooiman (Ermelo) 29.19,0. De Nederlandse militaire crossploeg die 17 februari in Tunesië deelneemt aan de strijd om het intergeallieerd kampioen schap is als volgt samengesteld: wmr Snepvangers (Breda); sgt Steenbakkers (Utrecht), huzaar Nijstad, wmr Van Sloo- ten, sld Brugman (Ermelo) en sigt I. Broer (Den Haag). De 32ste Rallye de Monte Carlo heeft toch nog een triest slot gekregen voor het Nederlandse Simcateam Slotemaker- Bootz. Een rijder van de Renaultfabriek diende namelijk na afloop van de stra- tenrace een protest in tegen de Simca 1000 waarmee het duo 29ste werd in het eindklassement van de sterrit. Achten veertig uur hebben technici van de Rallye van Monte Carlo de wagen onderzocht Toen pas vond men een afwijking aan de motor die volgens de technische com missie volgens het code sportif van de Fédération Internationale de l'Automobile niet zou zijn toegestaan. De Nederlandse combinatie is daarop gediskwalificeerd. De Renaultrijder is overigens niets wij zer geworden van dit protest. Ook zijn wa gen werd onderzocht. Een globaal onder zoek wees al uit dat de wagen een aantal afwijkingen had waarna ook deze deel nemer werd uitgesloten. Het is nu wel zo langzamer hand een bekend feit, dat de zwaargewichtboksers Sonny Liston, de wereldkampioen, en Cassius Clay, Olympisch kampioen 1960, niet allen kun nen boksen maar eveneens bijzonder slagvaardig met woorden zijn. Liston zei vóór zijn gevecht tegen ex-wereld- kampioen Floyd Patterson, dat het niet lang zou duren en Cassius Clay voorspelde over winningen tegen Charley Po well en Archie Moore, waarbij hij de ronde noemde waarin ten koste van Set Up (15-5, 15-11, 15-3). zijn tegenstanders de strijd zouden moeten staken! Ook op dit ogenblik is er weer zo'n woordenstrijd aan de gang, waarbij niet al te zeer op parlementaire taal wordt gelet. In antwoord op de uitdagen de woorden van de jonge Clay, die gezegd zou hebben dat hij Sonny Liston in de zesde ron de uit zou slaan, zei Liston: „Cassius Clay is een blaas kaak. Hij heeft de ronde ge kozen, ik kies een chronome ter: 10, 20, 30, 40, 50 sec. en dan.... boem, het gevecht is afgelopen. Ik neem Cassius Clay en Ingemar Johansson tegelijkertijd voor mijn reke ning als het moet". Toen hem werd gevraagd of hij bedoelde na elkaar, zei hij: „Neen, met zijn drieën in de ring". Over de knock-out- overwinipngen van Cassius Clay sprak Sonny Liston wel zeer geringschattend. „Ja, tegen rugby-spelers en groot vaders durft hij wel", daar mee doelend op de recente overwinningen van Clay over Charley Powell, een oud-rug- by-er, en Archie Moore, de ex-wereldkampioen half- zwaargewicht, die tegen de vijftig loopt. „Wanneer ik tegen Cassius Clay uitkom is er maar één ding waarover ik mij bezorgd maak, namelijk of er aan het eind van het gevecht een kun dige dokter in de zaal is, die mijn handschoenen uit die grote mond van Clay kan ha len, zonder mijn pols af te moeten snijden", zei Sonny Liston. En nu maar weer wachten op het antwoord van Cassius Clay. John Fraser, de broer van Neale Fraser, die uitkwam in de halve finale van het Wimbledon-tennistoernooi won gisteren in Australië een televisie-sporttoto, hetgeen hem 24.00 A.-pond (ruim 19.000 gulden) opleverde. John Fraser zal een gedeelte van dit geld gebruiken om een tennistoer- nee door Europa te maken, terwijl hij de rest achter de hand zal houden om zijn medische praktijk op te bouwen. Sir Pelham Warner een van de beroemd heden van het Engelse cricket, is woens dag in Londen op 89-jarige leeftijd over leden. Sir Pelham Warner, oud-aanvoerder van het Engelse testteam en jarenlang voorzitter van de Marylebone Cricketclub, had de laatste jaren al een slechte ge zondheid. Ruim dertig jaar maakte hij deel uit van de keuzecommissie voor het Engelse elftal. Vijftien maal kwam hij in het testteam uit. Als aanvoerder bracht hij tweemaal de legendarische Ashes in Engeland terug. Warner werd in Trinidad geboren, waar zijn vader procureur-generaal was. Hij studeerde in Engeland te Oxford waar hij in 1900 zijn meestertitel behaalde. Hij schreef een vijftiental boeken over zijn „Cricket between two wars" en „Long innings".

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 19