MOSA porselein voor halve prijs HET WEER Wij zijn altijd op ons best in grote moeilijkheden EEG zal politiek volgen van lege Britse stoel Macmillan stelt Frankrijk voor de breuk verantwoordelijk Amsterdams grachtenhuis door brand geteisterd VRIJDAG SOEPDAG Restanten kostuums Heden EEG-debat in Tweede Kamer Indonesië bewaakt grens met Malaya en Brits Borneo bij Hoek van Holland Kustvaarder zonk Velden nog steeds niet bespeelbaar Gezin in belendend huis door politie nog bijtijds gered Installatie stichtingsbestuur vierde T.H. op 4 februari KEURSLAGER BUTTER Laatste opruimingsweek! 48e JAARGANG NUMMER 74 "DONDERDAG 31 JANUARI 1963 i££ dagblad voor velsen.ijmuiden, santpoort, driehuis, beverwijk en omgeving Rijtoer naar Athene Ministerraad heeft „vele besluiten' genomen heeft 't éeë\h\\W&"êefore you êuy! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Vorst houdt aan Bijna geslaagd Azahari naar Djakarta Op de lange baan In de krant van heden: Bemanning kon tijdig het schip verlaten Frankrijk wijst Nederland al als zondebok aan Het woord is aan Geen beter plan DEZE WEEK: SLOT-OPRUIMINGS AANBIEDING (w.o. van 138.—) uitzoeken voor PANTALONS, mansmaten 6.90 enz. enz. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. T T A —1 g M mj* Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. II Vy T J |B I IJ T |j T| Abonnement per week 62 cent, pe^kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije De Griekse kroonprins Konstanfijn en zijn Deens verloofde prinses Anne- Marie maakten na hun aankomst op het vliegveld van Athene een tocht naar de Griekse hoofdstad in een open auto. Duizenden mensen stonden langs de weg om het jonge paar welkom te heten. Na een speciale kabinetszitting verklaar de minister Luns gisteravond nog steeds even pessimistisch te zjjn als de dag er vóór ten aanzien van Frankrijks afwijzing van de Britse aanvrage tot toelating tot de E.E.G. De minister liet zich echter niet uit over hetgeen betreffende de Brus selse besprekingen ter tafel was gebracht. Wel voegde hij nog aan zijn korte ver klaring toe, dat er in de ministerraad, die ruim anderhalf uur duurde, „vele be sluiten genomen waren". Maar ook daar over gaf minister Luns geen nadere bij zonderheden. Minister-president De Quay zei na de vergadering, dat er in de ministerraad uitvoerig overleg was gepleegd over de nieuwste ontwikkelingen rond de E.E.G. Het dilemma over Engelands toetreding was van alle kanten bekeken en het ka binet had ingestemd met het standpunt van de ministers, die Nederland tijdens de onderhandelingen in Brussel hadden vertegenwoordigd. Nadere bijzonderheden over de bijeenkomst van de ministers zou den echter hedenmiddag tijdens het E.E.G.-debat in de Tweede Kamer wor den medegedeeld. SPECIALE VERKOOP (met kleine glazuurfoutjes) TAFEL-, ONTBIJT- en THEERSERVIEZEN en enkele losse onderdelen MARKTPLEIN 7 BARtÊüÖrIsSTR™ HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: In de komende nacht matige tot strenge vorst en hier en daar mist. Morgen overdag half tot zwaarbewolkt met kans (jp sneeuw en overwegend matige vorst. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze correspondent) LONDEN. Op kalme, gemoedelijke, doch besliste wijze heeft premier Mac- millan gisteravond via radio en televisie gesproken over de breuk in Brussel. Hij richtte zich niet alleen tot het Britse volk, maar tegelijkertijd tot Frankrijk, West-Duitsland, Zweden, Denemarken en België, die de uitzending relayeerden. Hij zei dat het gebeurde slecht is voor Groot-Brittannië, voor Europa en voor de vrije wereld. Macmillan stelde tegen over de pogingen van één man en van één land om door macht een Europese schijneenheid tot stand te brengen (Hit- Ier, Napoleon), het denkbeeld van een vrijwillig Europees deelgenootschap, dat werkelijke eenheid beoogt en een wel vaart welke allen ten goede zal komen. Macmillan zei, dat de tegenwoordige Franse regering naar het verleden om kijkt in plaats van de blik gericht te hou den op de toekomst. Hij veroordeelde Frankrijks poging om Europa te beheer sen. De Britse regering is vastbesloten het Atlantische bondgenootschap hoog te hou den en met de rest van de wereld als gelijke partners samen te werken. Macmillan bracht hulde aan het voor treffelijke werk van grootzegelbewaarder Heath in Brussel, waar de onderhandelin gen hun voltooiing naderden. De breuk kwam niet omdat ze faalden, maar juist omdat het duidelijk was dat ze zouden sla gen. Frankrijk hoopte dat het overleg zou mislopen, bij voorbeeld doordat het Geme nebest de voorstellen niet zou aanvaarden of dat de Conservatieve partij ze niet zou goedkeuren of dat de besprekingen zo lang zouden duren dat ze moesten vastlopen. De breuk kwam toen bleek dat de overblij vende kwesties snel zouden kunnen wor den opgelost. Voor Groot-Brittannië was zowel de eco nomische als de politieke kant van de toe treding tot de E.E.G. van groot belang. Het doel was een groot gebied in Europa te scheppen, dat zowel tegen de Sovjet- Unie als tegen de Verenigde Staten- zou opwegen. Dit nieuwe Europa zou echter niet mogen bestaan uit landen met een naar binnen gerichte protectionistische blik. nieuw zullen wij overleg plegen met het Gemenebest, de zeven EVA-landen en de Verenigde Staten. Macmillan noemde als eerste doel een nieuwe algemene tariefver laging. In het verledep hebben wij altijd onze beste krachten gegeven wanneer zich moeilijkheden voordeden. Dat zullen wij opnieuw doen, aldus besloot Macmillan. In het Lagerhuis heerste een berustende stemming, toen minister Heath, die even tevoren uit Brussel was teruggekeerd, een korte verklaring aflegde van de voor Groot Brittannië zo diep teleurstellende slotepi- sode van de Brusselse besprekingen. Slechts het groepje Conservatieve tegen standers van de Britse toetreding tot de E.E.G. gaf blijk van vreugde. Heath werd van alle kanten toegejuicht toen hij zijn plaats op de regeringsbank innam. „Een bittere slag voor allen die gelo ven in werkelijke Europese eenheid, maar geen dodelijke slag", zo beschreef Heath, die op kalme, doch krachtige toon spark over de mislukking van de onder handelingen. Hij zei moed te putten uit 't feit, dat de regeringen van „de vijf" wen sen dat Groot-Brittannië een volledige rol speelt in Europa. Deze houding vormt een grondslag voor vriendschap en goede wil in de toekomst, zo zei hij. Harold Wilson, Labours „schaduwminis- ter" van Buitenlandse Zaken, beaamde dat de Brusselse nederlaag geen ramp 125 gr. poulet 125 gr. gehakt jfj zakje kruiden U £|j| g grote mergpjjp KENNEMERLAAN 43 - 45 Koningin Ingrid van Denemarken (links) en koningin Frederika van Griekenland, die het verloofde paar in een open auto volgden, deelden in de vreugde van de bevolking. voor Groot-Brittannië is. Integendeel, zo zei hij onder gejuich van een aantal Con servatieven, het kan juist een groot voor deel zijn indien iedereen beseft dat onze toekomst geheel van onze eigen inspannin gen afhangt. Wilson zei nog, dat de oppo sitie hard aan alternatieven werkt en dat zij een hele serie voorstellen zal doen. Ook Wilson bracht Heath hulde voor zijn in Brussel getoonde energie, maar voeg de eraan toe dat Groot-Brittannië in deze positie is gekomen. afe gevolg van eigen zwakheid door het falen van de Conser vatieve economische politiek. Op 18 februari zal er gelegenheid zijn de situatie nader in ogenschouw te ne men op de conferentie van de Europese Vrijhandels Associatie (de zeven) in Genève. DJAKARTA (Reuter) Indonesië pa trouilleert thans met vliegtuigen en mari neschepen langs zijn grenzen met Noord- Borneo en Malaya. „Australië, Malaya en de Philippijnen behoeven hierover echter niet ongerust te zijn, omdat het patrouilleren geen ander doel heeft dan de nationale waakzaamheid voor de veiligheid van de staat, het volk en de revolutie te intensiveren," aldus de Indonesische regering in een officiële ra dio-uitzending. De activiteit is alleen ge richt op waarborging van de territoriale on schendbaarheid van het land, aldus de uit zending. NEW DELHI De Indonesische minis ter van Buitenlandse Zaken, dr. Soeban- drio, zal zijn bezoek aan India tot de helft bekorten en zaterdag naar zijn land te rugkeren. Het besluit werd genomen we gens „dringende problemen in het eigen land". Soebandrio kwam naar New Delhi om te trachten een ontmoeting te arrangeren tus sen de premiers van India en China ter regeling van hun grensconflict. MANILLA (AP) Rebellenleider A. M. Azahari van Broenei is naar Djakarta vertrokken, na een verblijf van bijna twee maanden op de Philippijnen. Hij verklaarde voor een onafhankelijk Noord-Borneo te blijven strijden. Zijn eerste helper, Zaini Haji Ahmad, is de revolutie ontrouw geworden en zondag naar Hong Kong vertrokken. een spoedvergadering tussen deze „zes" ter sprake is gekomen. Tijdstip noch da tum is voor deze conferentie vastgesteld. In Brussel werd als plaats wel Londen ge noemd. Van Franse zijde is het accent van de nieuwe „ledige stoel-politiek" al anders gelegd. Volgens het Franse persbureau A.F.P., dat de bron van zijn informaties niet aanduidt, „hopen sommigen van de „vijf", ondermeer Nederland, de dringen de beslissingen, waarbij Frankrijk bijzon der, maar niet uitsluitend geïnteresseerd is, op de lange baan te schuiven". Het noemt als voorbeelden de nieuwe associa tie-overeenkomst met de achttien Afri kaanse (waarvan veertien voormalige Franse) landen, regelingen op het gebied van het gemeenschappelijk landbouwbe leid en in het bijzonder het totstandkomen van een gemeenschappelijke markt voor zuivelprodukten. Vooral Nederland wordt daarbij genoemd als het land, dat „ge neigd is het minst op te schieten". Weerrapporten L 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen2, 15 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Kennemer Kruimels5 Uit stad en omgeving .5, 6, 7, 9 In de Vishal en op zee9 Watersnood 77 Kunst 13 Horen en Zien13 Feuilleton 15 Topsy 13 Economisch nieuws17 Beurs 77 Scheepsberichten 17 Sport 79 Luidsprekers 76 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's In enkele uren tijds heeft zich vanmor gen voor de Nederlandse kust een scheeps ramp voltrokken, die evenwel geen slacht offers heeft geëist. De eerste noodsignalen kwamen om half vier in de ether. De 29-jarige gezagvoer der W. de Korver uit Alkmaar meldde toen dat zijn kustvaarder „Necton" (350 brt), die met een lading graan uit Norwich kwam, op acht mijl voor de Nieuwe Wa terweg zware slagzij maakte. Uit Hoek van Holland vertrokken daarop de sleepboten „Gele Zee" en „Schouwen- bank" van L. Smit en Co en de reddings boot president „Jan Leis", die overigen: geen assistentie behoefde te verlenen, wam korte tijd later al gingen zes bemannings leden van de „Necton" in een rubberboot van boord. Alleen kapitein De Korver bleel op het schip achter. De zes man werden opgepikt door de Britse kustvaarder „Lady Sonia", die hen naar Rotterdam bracht. De „Gele Zee" bereikte de snel zinken de „Necton" om half vijf. Een halfuur la ter kwam de sleepverbinding tot stand maar toen was het al duidelijk dat de kustvaarder nauwelijks meer was te red den. Kapitein De Korver getrouwd en vader van twee kinderen stapte ovei op de loodsboot Twee mijlen heeft de „Gele Zee" de kustvaarder gesleept. Toen was de slagzij zo ernstig geworden dat de tros moest worden gekapt. Om zeven uur verdween de „Necton" in de golven, op zes mijl van de monding van de Nieuwe Waterweg. De „Necton", gebouwd in 1956, was het enige schip van reder J. Hesseling uii Groningen. Over de oorzaak van de ramp is weinig bekend. De eerste conclusie was dat de lading is gaan schuiven, maar in tegenspraak daarmee is dat stevige schot ten in het ruim waren aangebracht. De mogelijkheid bestaat dat het schip enkele dagen geleden in het ijs voor de Britse kusi is lek geslagen. R. W. Trine: Wenst gij een macht in de wereld te zijn? Wees dan Uzelf. BRUSSEL (ANP) Er zal toch een politiek van de „ledige stoel" worden ge voerd in de Europese Economische Ge meenschap, zij het in een andere beteke nis dan aanvankelijk was geopperd. Be tekende dit begrip de vorige week, dat de onderhandelingen over het Britse lidmaat schap van de E.E.G. zonder Frankrijk zouden worden voortgezet, nu houdt het in, dat de vijf partner-landen van Frankrijk in de gemeenschap er van uit zullen gaan, dat er een onbezette Britse stoel is. Zo zullen de „vijf" West-Duitsland, Italië, Nederland, België en Luxemburg de mogelijkheden voor de Britse toetreding onverkort handhaven en geen enkel be sluit nemen, dat een Brits lidmaatschap van de E.E.G. zou kunnen bemoeilijken. Anderzijds zal Groot-Brittannië geen maatregelen treffen met de landen van het Gemenebest en de Europese Vrijhan delsassociatie of op binnenlands gebied, die het toetreden van Groot-Brittannië tot de gemeenschap op een later tijdstip moeilijker zou maken. Dit is naar in Brussel van welingelichte zijde wordt vernomen de gedragslijn, die zal worden gevolgd na de door president De Gaulle veroorzaakte breuk in de on derhandelingen. In de komende twee weken zal via diplo matieke kanalen ook overleg worden ge pleegd tussen de „vijf" en Groot-Brittan nië over een conferentie zonder Frankrijk, waarvan het beginsel reeds dinsdag op De vorst heeft, nu reeds voor de 6de week, de veldsporten in een stevige greep, Nog steeds zijn de velden onbespeelbaar en het bestuur van de KNVB heeft dan ook besloten het volledige programma zowel amateur als semie-prof voor zaterdag en zondag af te gelasten. Het programma is een week verschoven. Ook alle voor dit weekeinde vastgestelde hockey- en korfbalwedstrijden gaan niet door. (Zie verder sportpagina 19). „Wat moeten we nu doen?" zo vroeg de premier. Er is geen afgerond plan dat beter is dan het E.E.G.-plan. Desondanks kunnen en moeten wij de zaken op crea tieve en opbouwende wijze aanpakken. Op- Opnieuw heeft een grote brand een gat geslagen in de gevelrij van het Singel te Amsterdam. Vannacht is daar een 17de- eeuws grachtenhuis een prooi geworden van de vlammen. Het vuur brak omstreeks half een uit. Het zat de brandweer aanvankelijk tegen. De motorzaag, waarmee men gaten in het ijs van de gracht wilde zagen, weigerde dienst. Men moest toen met bijlen bijten hakken. Inmiddels sloegen de vlammen uit de ramen van de tweede en derde ver dieping van het gebouw, waarin de con fectiebedrijven n.v. Rablo, de n.v. mantel- fabriek Speciaal en de koffiehandel n.v. Blankenstein waren gevestigd. Het vuur was bijzonder moeilijk te be strijden omdat het gebouw dertig meter diep is. Tegen twee uur sloeg de brand over naar de bovenverdieping van een naastliggend pand, waarin de kantoor boekhandel n.v. Ahrend is gevestigd. Twee politieagenten drongen in het bran dende huis door en wisten nog bijtijds de concierge, diens vrouw en een baby in veiligheid te brengen. Om half drie was de brand geblust. Verloren gingen drie etages en de zolderverdieping van het pand Singel 132. De nablussing duurde tot de ochtend. In Den Haag heeft brand gewoed in een technische school aan de De la Reyweg. Het vuur is ontstaan in een filmlokaal op de bovenste verdieping, waar woensdag nog les was gegeven. Het lokaal, een vlie ring en het dak werden vernield. De rest van de school bleef gespaard. Een brand heeft het boerderijtje annex kippenfokkerij van de heer K. K. Keiser in Oude Bildtzijl (Fr.) geheel verwoest. De brandweer moest zich beperken tot het nathouden van de kippenhokken, waarin 3000 kippen waren ondergebracht. Zij slaagde erin de hokken te behouden. Op het goederen-emplacement in Nijme gen heeft brand gewoed in een goederen wagon, geladen met een grote voorraad natriumperoxyde. De brandweer had hel vuur spoedig bedwongen. Tien personen dat op een verkeersbrug boven het empla cement naar de brand stonden te kijken liepen brandwonden op door rondliegende deeltjes natriumperoxyde. Zij moesten in ziekenhuizen worden behandeld. De installatie van het bestuur van de Stichting Technisch Hoger Onderwijs voor Noord-Holland, gevestigd in Haar lem, zal op 4 februari geschieden in de Haarlemse raadzaal. Zoals bekend is, heeft de stichting aller eerst tot taak de vestiging in Haarlem van de vierde technische hogeschool te bevor deren. Zij treedt in de plaats van het Haar lemse actiecomité dat twee jaar geleden werd gevormd om de kansen voor de vesti ging van een t.h. in Haarlem te bestuderen. Heren- en Jongenskleding Kloosterstraat 33-35 - Beverwijk

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1