Zeggenschap in Atlantische topleiding? Europees Europa als 3e wereldmacht? West-Europa van Marseille tot Oeral? De „Navarra" naar de sloper Populariteit van De Gaulle is in Frankrijk weer gestegen Van de woningvoorraad is ruim een kwart verouderd NEDERLANDS GROOTSTE WASMIDDEL Arbeiders betoogden voor duurtetoeslag Signalement van dader is bekend Niet tevreden? Dan 2 x uw geld terug! DONDERDAG 31 JANUARI 1963 4 „De vijfgevangen? Terugweg afgesneden Volgende ronde met ES Geen regeringsgeld voor oorlogsmonument Kernzwaard-chantage Argentijns schip lag wegens een zware schuldenlast een jaarlang aan de ketting Kennedy ligt ver voor op kanselier Adenauer Populaire politiek In West-Duitsland Dr. D. van Deursen overleden Oecumene in Leeuwarden Accountant verdacht van oplichting oude vrouw Overval op bankloper Wat wil de sfinx van het Elysée? (Van onze correspondent) PARIJS. In alle kanselarijen en op alle redactiebureaus wordt sinds de laatste persconferentie van generaal De Gaulle en de voltrekking der gebeurtenissen in hun eerste fase, die toen werden aangekondigd, opnieuw de vraag ge steld, ontleed en bestudeerd: wat wil de sfinx van het Ely sée? Het antwoord is zeker nog lang niet rond, maar er schijnen nu toch wel zoveel stukken disponibel te wezen dat men een poging kan wagen de legkaart in elkaar te passen om zich ten minste een globale indruk te vormen van Er zijn nog vraagtekens, mysteries en contradicties, maar ook die raadsels en geheimzinnigheden passen precies in de gaullistische strategie, zoals die in zijn po litieke geloofdbelijdenis, „Le fil de l'épee" al jaren geleden geboekstaafd werd en waarvan de ontwikkeling en ontknoping van het Algerijnse drama tot dusver wel het duidelijkste voorbeeld heeft geboden. Het is een weg met vele bochten, zijpaad jes, verrassende doorkijken en duistere kreupelbosjes die de generaal in de poli tiek pleegt te volgen, maar waarbij hem zelf het einddoel niettemin voortdurend helder voor ogen blijft staan. Men herin nert zich die „pragmatische" methodiek ten aanzien van Algerije, waarbij hij ach tereenvolgens en soms ook vrijwel gelijk tijdig, van een Frans, een Algerijns, een autonoom, een onafhankelijk en een geas socieerd Algerije sprak, om zijn tegen standers of zijn sympathisanten, al naar gelang de respectieve krachtsverhouding of de eisen van het ogenblik, tegemoet te treden, voor het hoofd te stoten, tot hoop, verwarring of wanhoop te brengen en on dertussen alweer zijn eigen doelwit scherp in het oog te houden. Indien men aan de hand van die 'erva ringen, die Algerijnse procedure naar de internationale politiek transponeert, dan kan men zeggen dat het ogenblik is bereikt waarop De Gaulle bijna openlijk onthuld heeft een „Europees Europa" te willen na streven. De Britten worden dus naar hun eiland terug verwezen, en de Amerikanen een „Yankees go home" toegeroepen. Achteruitkijkend is het weer niet zo moei lijk de profetenmantel om te gorden, want werd het van 1958 af al niet duidelijk dat De Gaulle Frankrijk uit het Atlantische keurslijf wilde bevrijden? Hij joeg toen al de Amerikanen van de Franse vliegvelden en maakte de Middellandse-Zeevloot „on afhankelijk". Zijn agressieve houding je gens Groot-Brittannië moet trouwens voor een ruim deel uit diezelfde anti-Ameri kaanse samenhang worden verklaard. Be halve vanwege de omstandigheid dat Groot-Brittannië in het „Europa der zes" het machtsoverwicht van de as Parijs- Bonn zou verstoren, wenst De Gaulle de Britten evenmin als bondgenoten, pmdat hij ze wantrouwt als „vijfde kolonne" van Amerika. Dat wantrouwen is in zijn ogen wel zonneklaar bevestigd, sedert Macmil- lan de Polaris-raketten „een dolk zon der handvat en zonder mes" zoals De Gaulle ze genoemd moet hebben van de Amerikanen aanvaardde, en daarmee de toekomst en de verdediging van zijn land aan „de vreemdeling" toe vertrouw de. het wereldbeeld dat het Franse staatshoofd in verschillende variaties voor ogen lijkt te staan. Want geen twijfel kan er in elk geval meer bestaan over het feit dat De Gaulle verlost van zijn Algerijnse en andere kolonialistische zorgen en problemen en verzekerd van zijn onaanvechtbare positie in Frankrijk zelf na de overwinningen bij het jongste referen dum en de Kamerverkiezingen ijverig bezig is de basis te leggen of althans de requisieten te plaatsen voor de wereld van morgen gelijk h ij die bouwen en boetseren wil. In dat licht beschouwd, lijkt het een il lusie te hopen dat De Gaulle de eventuele voortzetting van het beraad in Brussel over Groot-Brittannië's toetreden tot de Europese Economische Gemeenschap, ook maar enige kans van slagen zou willen toekennen. Tot welke concessies Londen ook nog bereid zou zijn, Parijs zal er dan wel tijdig weer voor zorgen dat de nodige nieuwe obstakels worden opgeworpen om Groot-Brittannië buiten Europa te houden. Men kan stellig te meer vertrouwen heb ben in de vindingrijkheid van de Franse diplomatie, waar Parijs er zeker van is dat de vijf bondgenoten van de E.E.G. zich, puntje bij paaltje gekomen, toch wel moeten neerleggen bij het Gaullistische dictaat. De Europese integratie heeft het punt bereikt, zo verklaarde onlangs professor Hallstein, de president van de Europese (E.E.G.)-Commissie, die de Fransen te genwoordig graag citeren, waarop de te rugtocht naar de vroegere onafhankelijk heid voor alle leden onmogelijk is gewor den. Een inzicht dat zelfs door minister Luns niet kon worden bestreden toen hij onlangs publiekelijk het alternatief van een uittreden van ons land uit de E.E.G. tot onmogelijkheid bestempelde. Het is nog niet te voorzien hoe vele maanden of jaren de afwikkeling van deze Europese fase der gaullistische wereldpo litiek eisen kan, en evenmin is nog te zeg gen wie deze worsteling zal winnen. De Gaulle neemt het verzet van de Europese bondgenoten nauwelijks ernstig, en als woordvoerder ofschoon zonder mandaat van het „Europa van de zes", gelooft hij óók Groot-Brittannië aan te kunnen. Dan blijft als potentiële tegenstander Amerika over, waarmee de volgende ron de zal moeten worden uitgevochten. Ten zij Kennedy, op grond van een analyse der gaullistische bedoelingen en overwin ningskansen, besluiten zou reeds nu het volle gewicht van Amerika's economische en militaire machtsmiddelen in de balans te werpen. Over die eindbedoelingen van De Gaulle ligentia in het bijzonder, zonder twijfel achter De Gaulle. Men wenst met hem een ingrijpende herziening en reorganisatie van het mi litaire systeem dat de vrijheid van het Westen moet garanderen om het gewicht van Europa in de topleiding principieel zeer aanzienlijk te kunnen verhogen. Men denkt dan al in termen van een Ameri- kaans-Europese federatie. Men ziet der halve dat de afstand tussen dat verlan gen of die eis en het huidige aanbod van de Polaris-raketten (waarbij alleen Washington over oorlog en vrede beslis sen mag) nogal breed is, zodat het einde der onderhandelingen over dit vraagstuk voorlopig nog lang niet in zicht is. Doch zodra De Gaulle zijn Europees Europa onder Franse hegemonie eenmaal op poten heeft, dan liggen er nog andere wegen voor hem open. In plaats van een Atlantisch Europa dat zich tot het Wes ten rekent, zou hij ook de Europese gren zen tot in de Oeral en de Kaukasus kun nen verplaatsen, een gedachte waarmee De Gaulle eveneens al wel openlijk heeft gespeeld, en waarin dus een over eenkomst met de Russen zou zijn ver rekend. Ook die beide kaarten zullen, volgens de beginselen der gaullistische strategie de toekomst om beurten of gelijktij dig kunnen worden uitgespeeld, zodra de generaal de tijd daarvoor rijp acht. Hoe dat alles zij: in ieder geval hopen we te hebben duidelijk gemaakt dat De Gaul le een politiek pokerspel in verschillende ronden is begonnen waarvan hij de inzet steeds hoger wil opvoeren, en waarvan de uitslag in zijn geest over de geopoli tieke wereldkaart van morgen ofover morgen beslissen zal. De regering ziet geen aanleiding om te rug te komen op haar besluit geen bij drage te verstrekken aan een internatiO' naai gedenkteken op de plaats van het vernietigingskamp Auschwitz-Hirkenau. Dit geldt ook voor overeenkomstige plannen in Dachau en Mauthausen. Dit antwoordt premier De Quay op schriftelijke vragen van het Eerste-Ka- merlid Cammelbeeck. juist jegens Amerika, zijn inderdaad nog verschillende interpretaties denkbaar. In zijn houding tegenover Washington doet De Gaulle wel even denkan aan een straatjongen die met de toepasselijke mid delen een politie-agent staat te tarten. Het eigen kernzwaard waarmee de generaal zwaait en de dreigende woorden welke hij bezigt, lijken en klinken wel stoer en in drukwekkend, doch onderwijl zijn het de Amerikanen dan toch maar op wier schou ders de uitsluitende taak blijft rusten Europa, en dus ook Frankrijk, militair te beschermen. De Franse kernbewapening bedraagt hooguit twee percent van het Amerikaanse pontentieel, en tegenover de Russen is die bijdrage dus wel te verwaar lozen. Niettemin meent de generaal zich ook op dit punt al een positie te hebben veroverd die hem in staat stelt tegenover Washington als gelijkwaardige partner te kunnen optreden. Hij gaat daarbij uit van de veronder stelling dat de Amerikanen zich nooit meer zullen kunnen veroorloven Europa vrijwillig in de steek te laten. Het Franse kernwapen is onmachtig een oorlog te win nen, maar geschikt om een conflict te ont ketenen. Het is dus vooral bestemd om te dienen als diplomatiek chantagemiddel op de eigen machtiger bondgenoten, die De Gaulle langs die weg denkt te kunnen dwingen in de richting die hij wenst. Een veronderstelling die de scherpzinnige hoofdredacteur van „l'Express", Servan- Schreiber dezer dagen „onnozel" heeft ge noemd. Er zijn twee mogelijkheden die in deze samenhang in aanmerking kunnen ko men, zo schrijft „l'Express". De bedrei ging waartegen Frankrijk zich met zijn kernzwaardje wil verdedigen wordt door Washington ook voor de eigen veiligheid een levensgevaar geacht, in welk geval door Amerika een algemene oorlog met of zonder Franse „Force de Frappe" geriskeerd zou moeten worden. Wanneer die eigen levensbelangen in Amerikaanse ogen echter niet op het spel staan, zal Washington zich tot die zelfmoord door nog geen zes Franse kernzwaarden laten verleiden. Een redenering waar inderdaad geen speld tussen is te krijgen. President-generaal Charles de Gaulle sen met een gerechtvaardigd scepticisme vervuld, dan wil dat zeker toch nog niet zeggen dat ze daarom de Amerikaanse gedragslijn blindelings aanvaardbaar zou den achten. Kennedy's Polaris-aanbod wordt ook bui ten de regeringskringen in Frankrijk ta melijk algemeen als irrealistisch veroor deeld. Indien een nationale verdediging met kernwapens financieel de kracht te boven gaat van ieder land, minus de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie, dan houdt die erkenning nog niet in, dat die kleinere naties zich door een dier grote machten als satellieten zouden moeten laten behan delen. In dat opzicht staat de grote meer derheid van het Franse volk, en de intel SUNIL bleekt Advertentie t vooru SUNIL blauwt voor u ènS i is nylon-actief Daardoor is Sunil bij uitstek geschikt voor de grote witte was èn tegelijk voor nylon en andere moderne stoffen. SUNIL WAST STRALEND WIT. Neem zelf de proef. Vergelijk Sunil met welk ander was middel ook. Mocht u niet tevreden zijn over Sunil, schrijf dan waarom en stuur uw aangebroken pak aan Lever's Zeep-Maatschappij n.v.,Postbus695,Rotterdam. U krijgt dan tweemaal het aankoopbedrag van het pak per postwissel overgemaakt. Een speciaal ingrediënt in Sunil gaat het ver gelen van nylon e.d. tegen. Sun 37.2 K 200C SUNIL In Rotterdam is het 7000 ton metende Argentijnse vrachtschip „Navarra" van de rederij Anthares Marithima in Buenos Aires verkocht. Voor 226.000 werd de n.v. Frank Rijsdijk te Hendrik Ido Ambacht eigenaar van het 20 jaar oude schip dat sinds 11 februari van het vorig jaar in de Rotterdamse Waalhaven aan de ketting heeft gelegen wegens een zware schulden last. De „Navarra" is 'n liberty-schip, dat bij na een jaar geleden, beladen met rijst en schulden, de Westerschelde opvoer. De Antwerpse havenautoriteiten weigerden het schip toe te laten voordat een garan tiesom was betaald. De „Navarra" koos toen voorlopige ligplaats op de Vlissingse rede om op het geld te wachten dat uit Buenos Aires moest komen. De rederij liet echter, ondanks de vele telegrafische verzoeken van de kapitein, niets van zich horen. De bemanning van het schip was er niet al te best aan toe: proviand en brandstof raakten op en geld was er ook niet, nadat de bemanning haar laatste spaarcenten had uitgegeven voor het ver slepen van het schip binnen de Vlissingse haven want op de rede leverde de „Na varra" hinder op voor de scheepvaart. Half januari legde een deurwaarder de „Navar- Advertentie KRUISWEG 47-49 HAARLEM Wanneer 't voortijdig en heroïek zwaai en met het kernzwaard waarvan de prijs ondertussen binnen twee jaar verdub beld is en dat de nationale economie voor lasten plaatst die zich op andere domei nen, als het onderwijs en de autowegen, steeds zwaarder doen voelen vele Fran- (Van onze correspondent) PARIJS De verschillende initiatieven die het Franse staatshoofd generaal Char les de Gaulle de laatste week genomen heeft als de afwijzing der Bolarisraketten, de torpedering van de conferentie van Brussel en de ondertekening van een vriendschapsverdrag met West-Duitsland, hebben zijn populariteit in Frankrijk, in tegenstelling tot het buitenland, niet de minste afbreuk gedaan. Een opiniepei ling heeft zelfs aan het licht gebracht dat het aanzien van de president-gene raal in vergelijking met november en se dert het jongste referendum en de ver kiezingen nog een.~ met vijf percent is gestegen; 62 percent van het Franse volk staat nog altijd met geestdrift achter zijn staatshoofd. De logica, die de Fransen over het al gemeen zo royaal wordt toegedicht open baart zich overigens maar betrekkelijk in de antwoorden p andere vragen, zowel ten aanzien van de binnen- als van de buitenlandse politiek. Want zowel De Gaul le's grote tegenstander in de binnenland se politiek, de Senaatspresident Monner- ville, die het staatshoofd een persoonlijke haat toedraagt, als zijn machtige tegen speler op het diplomatieke wereldtoneel John F. Kennedy, mag zich eveneens in de klimmende gunsten van het Franse volk verheugen. Eenderde der ondervraagden vond Mon- omdat hij tenminste van zich af weet te bijten, terwijl Kennedy, die zich veroor loofde op zijn jongste persconferentie De Gaulle nogal krachtig te adviseren, niet temin tot het meest getapte buitenlandse staatshoofd werd uitgeroepen. Met 73 per cent ligt Kennedy bijna twintig punten voor op De Gaulles intieme boezemvriend kanselier Adenauer, die op zijn beurt de wat droefgeestige Britse premier Macmil lan met tien en Kroesjtsjev met dertien percent verslaat. Met een aanhang van toch nog altijd 42 pet. staat Kroesjtsjev niettemin onderaan de lijst der vier voor naamste buitenlandse leiders die vorige week aan het oordeel van het Franse pu bliek werden onderworpen. De Amerikaanse president geniet in de Duitse bondsrepubliek meer vertrouwen den de bondskanselier. Blijkens de resul taten van 'n onderzoek van 'n bureau in Bielefeld in november kreeg president Ken nedy bij de vraag, in wie men ten aan zien van het behouden van de wereldvre de het meeste vertrouwen had, 45 per cent van de stemmen en dr. Adenauer slechts negen percent. De volgende plaat sen werden respectievelijk ingenomen door burgemeester Brandt van West-Berlijn en president De Gaulle. Bij een onderzoek in september kreeg Adenauer nog 23 ra" aan de ketting, want er was nog steeds geen geld uit Argentinië en dus ook een voedsel en brandstof voor de beman ning. Het (onbevestigde) verhaal gaat dat kapitein Arenasa toen in Vlissingen met de goudgegalonneerde pet is rondgegaan om geld op te halen. Maar op 8 februari kreeg de „Navarra" toestemming naar Rotter dam te varen om de lading rijst te lossen. Maar ook in de Maasstad stonden Engelse, Belgische en Nederlandse schuldeisers op hun geld te wachten. Buenos Aires bleef echter zwijgen. De „Navarra" bleef, ste vig verankerd, in de Rotterdamse Waalha ven liggen. De schuldeisers besloten in mei het schip in een openbare rechtzitting te verkopen. Een week tevoren werd de ver koping echter geannuleerd, daar de rede rij met de schuldeisers overleg wilde ple gen. Het succes daarvan was nihil, want half augustus werd aangekondigd dat op 26 november de „Navarra" verkocht zou worden. Maar weer werd verkoping gean riuleerd, want reder en schuldeisers zou den tot een vergelijk komen. De beman ning van de „Navarra" had Rotterdam al lang verlaten. De nieuwe besprekingen hadden weer geen resultaat. En gisteren hebben de schuldeisers eindelijk hun zin en hun geld gekregen. De rederij in Bue nos Aires is de „Navarra" kwijt. Het schip wacht nu een roemloos einde bij de sloper. In Den Haag is overleden dr. A. van Deursen, oud-voorzitter van de Neder lands Christelijke Reisvereniging. Hij was 71 jaar. Dr. Van Deursen is tot aan zijn pensio nering leraar geweest. Kort geleden trad hij om gezondheidsredenen af als voorzit ter van het hoofdbestuur van de Neder lands Christelijke Reisvereniging. In die kwaliteit heeft hij tal van reizen geleid. Dr. Van Deursen was vanwege de Gene rale Synode der Gereformeerde Kerken de- putaat van de geestelijke verzorging van Nederlanders in het buitenland. Hij'was ook curator van de Calvijnacademie in Kampen. Tal van boeken zijn van zijn hand verschenën, o.a. een bijbels beeld-woorden boek en bijbelse atlassen. De centrale kerkeraad van de hervorm de gemeente in Leeuwarden zal voortaan bij bijzondere diensten en bij een af scheid of een intrede van een predikant, ook uitnodigingen zenden aan de plaatse lijke rooms-katholieke geestelijkheid. De politie in Breda heeft een 64-jarige accountant aangehouden, die ervan wordt verdacht 8000,- te hebben verduisterd, ten nadele van een 77-jarige weduwe uit een Bredaas bejaardentehuis, wier vermo gen hij beheerde. De accountant ontkent. Bij het Bouwcentrum te Rotterdam is verschenen het rapport „Modernisering van verouderde woningen", samengesteld in opdracht van het ministerie van Volks huisvesting en Bouwnijverheid. Het bevat een overzicht van de verschillende aspec ten, waarmede bij het overwegen van mo dernisering van verouderde woningen op grotere schaal rekening moet worden ge houden. Onder modernisering van verouderde wo ningen verstaat deze publikatie 't aanpas sen van dergelijke woningen aan de heden ten dage algemeen voor woningen aanvaar de eisen en inzichten aangaande de con structie, de indeling, de aard en de om vang van de ruimten, alsook de installa ties, de uitrusting, de afwerking en het binnenklimaat, 't Aantal woningen die ge heel of gedeeltelijk voor modernisering in aanmerking komen wordt op l'/a miljoen geschat. Zowel de stedebouwkundige om geving als de bouwtechnische toestand van vele van deze woningen is zodanig, dat modernisering verantwoord en dikwijls geboden is. Op 31 december 1960 waren er in Ne derland 2.892.000 woningen. Daarvan zijn er 870.000, ruim 26 percent van de totale woningvoorraad, vóór 1906 gebouwd. In het rapport wordt gezegd dat een verge lijking tussen oude en nieuwe woningen lang niet altijd in het nadeel van de oude zal uitvallen, met name niet wat de ruim nerville juist zo'n flinke en moedige man Kennedy 14 percent. Ongeveer 400 Amsterdamse bouwvakar beiders hebben dinsdagmiddag een demon stratie gehouden voor een toeslag op het vorstverlet. „Voor duurtetoeslag" stond op een spandoek waarachter de stoet, die op het Rijnspoorplein was geformeerd, naar de Stadhouderskade trok, naar het kantoor van de plaatselijke afdeling van de Aannemers- en Patroonsbond voor de Bouwbedrijven. Voor dit gebouw werd een korte toespraak gehouden waarna de deel nemers rustig uiteen bingen. te betreft. In een groot aantal gevallen is het woongerief van oudere woningen aanzienlijk lager dan naar de huidige nieuwbouwmaatstaven normaal is. Zo bleef bij de op 30 juni 1956 gehouden algemene woningtelling, dat er in 69,6 percent van de oude woningen geen bad of douche was en dat van 22,5 percent van deze wonin gen de w.c. niet van waterspoeling was voorzien. Indien men, zoals door de Centrale Direc tie van de Volkshuisvesting en Bouwnij verheid in haar jaarverslag over 1959 wordt aanbevolen, de vervanging van oude woningen geleidelijk opvoert tot 20.000 per jaar. dan nog zou het, indien men geen oudere woningen moderniseert, tenminste 86 jaar duren voordat alle woningen zon der eigen badgelegenheid zouden zijn ver vangen. Dankzij een getuigeverklaring beschikt de Utrechtse politie thans over aanwijzin gen omtrent de man, die in Utrecht een bankloper van bijna 9000 gulden beroofde. De bankloper, in dienst van de Amster damse Bank, werd van zijn fiets getrok ken, waarna de overvaller met de zak waarin de geldtrommel zat naar de rijks weg holde en in een auto sprong. De personenauto, waarmee de overval ler verdween en waarin al een chauffeur op hem zat te wachten, i& licht of zelfs zeer licht van kleur. Het kenteken is 63-51. Over de letters ervan bestaat nog enige twijfel. Het signalement van de dader luidt lang ongeveer 1,75 meter, leeftijd 22 23 jaar, fris uiterlijk, sportief figuur. De man droeg hoge blauwe basketballschoenen en had een ijsmuts diep over de oren getrok ken. De geldtrommel bevatte 58 bankbiljet ten van 100 gulden, 60 van 25 gulden. 144 van 10 gulden en 7 rijksdaalders.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4