SPANJE Zeldzame Modelbouw Dansen Geen groente, geen loten voor Janmaat ^^Brieven aat de redactie bierpomp Runderen Gevonden STOFZUIGERS Wfe. -SlxL:^ 5 x1 Faillissementen Havenberichten 't Vinkennest krijgt een nieuw plekje IJ mond verenigingen vandaag en morgen Trawlvsssen ©p twee manieren -r*' v DONDERDAG 31 JANUARI 1963 .5 Zang en Vriendschap kreeg meer leden Droomreizen naar zonnig SS®*—,™ Kennemer Kruimels 'A9KPf V, Het Beverwij ks gemengd koor „Zang en Vriendschap" heeft een druk bezochte jaarvergadering gehouden waarbij de voor zitter, de heer P. Fiege, met voldoening kon vaststellen dat het koor een uitstekend jaar achter de rug heeft. Dit kon men ook beluisteren uit de verschillende jaarver slagen. De vereniging kreeg een gevoelig verlies door het overlijden van de heer J. G. Hagenaar, die zeer veel voor Zang en Vriendschap heeft gedaan. Door zijn heen gaan was er een vacature in het bestuur gekomen. Hierin werd voorzien door de benoeming van de heer F. van Lamoen. Het ledental was weer toegenomen, en wat een verheugend verschijnsel is, vooral het mannenmateriaal werd versterkt, maar zoals de voorzitter opmerkte er kun nen er nog meer bij. Het eerstvolgend concert zal worden gehouden op donder dag 11 april in de Grote kerk, waar Zang en Vriendschap zal uitvoeren Quam Dilec- ta van Rameau en „Die sieben Wörten des Eslösers am Kreuze" van Haydn. GROENTEPRIJZEN Beverwijk. 30 januari: prei 65180 cent; knollen 2263; boerenkool 3155; rode kooi 4051; winterpeen 1025; waspeen 12—62; spruiten 80—145; uien 17—45; wit lof 86—110. Advertentie per exprestrein (als plezierige onder breking: rondrit door Parijs en diner op de Champs Elysées). Reeds v.a. 198. Vraagt gratis prospectus bij COMREX - Postbus 1261 - Amsterdam Bijgaande foto's geven een duidelijk beeld van het onderscheid in de wijze van binnenhalen van het net op trawlers van verschillend type. Op de ene foto ziet men juist de kuil over de verschan sing gaan bij een trawler die op de oude manier vist, namelijk door pakjes te maken en dan in gedeelten de gevangen vis over stuurboordzijde aan boord in de last te laten lopen. Op de andere foto ziet men de hek- galgtrawler Rijnmond 1 een pakje scheepzetten over de achtersteven. Deze laatste manier was tot voor enige tijd volkomen nieuw in de Nederlandse visserij. De nabestelling van de Rijnmond 2 was echter een bewijs dat de eigenaars van eerstgenoemde hektrawler veel ver trouwen in dit type schip hebben. In het buitenland, met name in Engeland en Duitsland, worden deze schepen met succes gebruikt. Op diverse werven in deze landen staan nog steeds veel hek trawlers op stapel. Reeds in november 1962 telde de visserijvloot van West- Duitsland zesentwintig van dergelijke eenheden, waarvan de meeste Bremer haven als thuishaven hebben. De eerste Duitse hektrawler kwam in 1957 in de vaart. Dit was de SW Heinrich Meins BX 655. De Duitse hektrawlers zijn veel groter dan het type dat in ons land be kendheid heeft gekregen. Er zijn een heden bij met een lengte van 75 meter en een motorvermogen van ongeveer 2.000 paardekrachten. Deze schepen worden alleen ingezet voor de verre visserij, onder andere bij Groenland en Labrador, rond IJsland en aan de noord kant van Noorwegen, hoewel deze laatste vangplaats lang niet meer zo in trek is als enige jaren geleden wegens het terug lopen van de vangsten. „Je moet er echt met een mazzeltje tegenaan lopen", zegt hoteleigenaar Jan G. Westerhoven. „Er zijn altijd wel mensen die je helpen, die eens voor je rond kijken. Daar heb ik dit ook aan te danken". Hij wijst op een bijna één meter hoge porse leinen bierpomp, die een paar weken geleden in zijn zaak aan de Santpoortse Hoofdstraat is gemonteerd. „Dat ding is zeker honderd jaar oud. Het komt uit Bei eren, daar hebben ze zo hier en daar nog wel van die pompen staan. Hier in Hol land zijn ze uiterst zeldzaam. Volgens mij staan er in de hele provincie Noord-Hol land maar twee". Hij kijkt nog eens naar de pomp, ver sierd met een Beiers bierta fereel, en bekroond met het bronskleurige tinnen figuur tje van Cambrinus of Gam- brinus, de uit Duitse studen tenliederen bekend geworden god van het bier en van de bierbrouwers. Het is overigens een merk waardige geschiedenis met deze godheid geweest. Een litteraire vergissing van de Italiaan Johannes Annius blies hem in 1498 als de oud- germaanse vorst Gambrivius leven in. Annius had in „Germania" van Tacitus over de stam der Gambrivii gelezen en waarom zou deze stam geen vorst Gambrivius hebben gehad? Een eeuw later plaatste een tweede vergissing ge maakt door de dichter Bur- kard Waldis vorst Gam brivius op het voetstuk van een god en wel de god van het bier en de brouwers. Door een verschrijving of een drukfout werd de naam nog getransformeerd tot Cambri nus of Gambrinus. Een leven vol toevalligheden dus, maar de plaats die hij thans in neemt sluit iedere vergissing uit; en het moet gezegd wor den, hij staat.er mooi ge kleurd op. Het is daar in dat zaaltje van het Santpoortse hotel niet bij deze ene curiositeit gebleven. Tussen de schilde rijen van vader J. G. W. Westerhoven in de winter '44-'45 vervaardigd wijst zoon Jan nog op een oude speeldoos (zo'n 150 jaar oud) die* een keus uit acht melo dieën mogelijk maakt. Een gre*ep uit het repertoire van deze „Guitare": een deeltje Lohengrin, een serenade van Schubert, een deeltje Car men, allemaal heel beschaafd en heel netjes. Een beetje weggemoffeld vinden we dan nog een ei kenhouten handpers en in de hal tussen caféruimte en zaal een volwaardige arreslee. De 29-jarige hotelhouder is ZE ZIJN NIET BANG MEER.... Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Cadans Ned van Bordeaux, bijlegger IJmuiden: Krebsia, Rotterdam: Caltex Gorinchem, Rotterdam; Auguste Schulte, Liverpool; Oranje Nassau, Ply mouth; Nore, Stockholm; Bro, Hudiksvall; Kreon, Paramaribo; Borkum, Rotterdam; Fischbek, San to Domingo; Delfdijk. Rotterdam: Els Teekman, Swansea; Heerengracht, Hamina: Wandsbek, Antwerpen; Jean E., Londen; Soela, Gefle; Die- tert, Par; Allsund, Rotterdam; Helena Busmann, Rotterdam, voor IJmuiden; British Gull, Tha- meshaven; Maria Depina, Durban; Wedlooper, Hamina; Canopus, Bergen; Lux, Fredericia; John M., Antwerpen; Konny M., Antwerpen. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Palamedes naar Curacao; Catchlna. Klaipeda, walsmateriaal van IJmuiden; Oost-Vlieland, Terschelling, pass. en vracht van IJmuiden; Thorwald, Rotterdam; Stoerdiek. Esbierg, bijlegger IJmuiden: Carpe Diem, Karlshamn, walsmateriaal van IJmuiden; Brinda, Londen, walsmateriaal van IJmuiden; Wilca, Rotterdam; Anna Catherina Fritzen, Nor folk, van IJmuiden; Argo, Dublin; Ulla Daniel- sen, Bordeaux; Confid, Fa versham, kunstmest van IJmuiden; Matthew. Rotterdam; Stolt River, Rotterdam; Gratia, Scheveningen; Taurus, Rot terdam; Venus, Hull; Gouweborg, Boston, kunst mest van IJmuiden: Nike, Millford; Geziena Hendrieka, Duinkerken; Jan Zizka, Aarhus; Axel. Rotterdam; British Premier, Port du Bouc; Oihonna, Calais; Aldebaran, Turku; Else Skou, Nordenham; Ronan, Immingham; Pallas, Rotter dam; Dido, Rotterdam; Aeneas, Rotterdam; Vechtstroom, Plymouth. Dotnderdag kwamen in IJmuiden aan: Biri van Antwerpen, walsmateriaal bijladen IJmui den: Prudentia. Rotterdam, graan voor Wormer- veer; Frans Böhmer, Bremerhaven; Nordhelm, Rotterdam; Harrogate, Goole; Matthew, Rotter- Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Aaltje naar Londen; Armar, Antwerpen; Joseph Came- ret. Antwerpen; Lechstein, Bremen: Theano, Rotterdam; Lingestroom, Londen; Cadans, Oslo, bijlegger IJmuiden; Jonan, Rotterdam; Yewark, Bremen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). nog lang niet aan het einde van zijn verzamelwoede. „De mensen helpen je veel. Die bierpomp kreeg ik van een Duitse gast, die verle den jaar zomer hier was. Zelf ga ik af en toe ook wel op zoek". Enfin, het hotel is nog lang niet vol. Drieëntwintig leden van de Modelbouwclub Kenne- merstaten gaan vijf jaar lang werken aan een groot pro ject, namelijk spoorwegcom plex en insteekhavens. Dit werkstuk krijgt een L-vorm; de zijden zijn vier en zeven meter lang en anderhalve meter breed. Het wordt ge plaatst in het nieuwe club gebouw aan de Schulpweg in Velsen-Noord In december van het vo rig jaar werd door de K.A.J. afdeling IJmuiden-Oost het Jan Janmaatfonds gevormd. De doelstelling van het fonds was de terugreis te financie ren uit Bukoba in Tanga nyika van de oud-voorzitter van de K.A.J. IJmuiden- Oost, Jan Janmaat, die in het vierde kwartaal van 1964 naar zijn vaderland terug keert. Deze reis kost 1500. De voor het fonds beno digde gelden werden verkre gen door het organiseren van grote dansavonden in het Patronaatsgebouw, waarbij tevens een klein gedeelte van de leemte opgevuld werd, ontstaan door het tekort aan openbare ontspanningsgele genheden in Velsen voor vele jongeren zowel als ouderen. Het nationale bestuur van a» k A...T. verleende toe- Een van de oudste groen tezaken in Beverwijk zal de poorten gaan sluiten. Het is dé zaak van de héér H. A. Maks thans nog gevestigd aan de Breestraat. Precies vijftig jaar geleden vestigde hij zich in de stad, tegelijk met zijn vader die aanvan kelijk als het eens zo beken de „Wijker boertje" handel dreef. De inventaris van de zaak wordt overgenomen door een andere groentehan delaar. Een rijwielhandel zal zich in de zaak van de heer Maks nestelen. Een andere Beverwijker, de heer F. van Noort, scheidt er ook al mee uit. Vele jaren neeft hij loten verkocht voor de Nederlandse Staatsloterij, hij heeft dus velen in zijn leven kans gegeven de hon derdduizend te winnen. Op 1 april zal de heer Van Noort het wat kalmer gaan aan- aoen. Of de honderdduizend ooit op een door hem ver kocht lot is gevallen? Dat nooit, maar menigeen heeft toch een aardig- zakcentje overgehouden van het lot van Van Noort. stemming om alle gelden verkregen uit akties voor de ontwikkelingsgebieden in gezameld door de afdeling IJmuiden-Oost voor het Jan Janmaatfonds aan te wen den. Het betrof de uurloon-, projecten- en kontrakten- acties. Gelet op het succes van de dansavonden en de acties voor de ontwikkelingsgebie den heeft het bestuur van de K.A.J. afdeling IJmuiden- Oost gemeend de opbrengst van de Uurloonactie 1963 ten bedrage van 1.036.des ondanks af te dragen aan het Nationale bestuur. De opbrengsten van de dansavonden ~*i de binnen kort van st gaande pro jecten- en itractenactie 1963 komen ecuter ten goede van het fonds. De eerstvolgende dans avond wordt zondag 10 fe bruari a.s. in het Patronaats gebouw georganiseerd. Mu zikale medewerking verleent de formatie „The Rollers" onder leiding van de solo gitarist Jim van der Hoeven met zang van Jack Barkey. lintreekaarten zijn verkrijg baar bij: Radio Disco, Plein 1945 nr. 4, Muziekhandel Unik-en, Wijk aan Zeeërweg 45, Firma de Goede, Kom passtraat 38 en J. C. Zuur bier, Tuindersstraat 126 (tel. 8990). Bijdragen voor het fonds kunnen ook gestort worden op giro 34 03 36 ten name van Jac. Zuurbier, Tuindersstraat 126, IJmuiden-Oost, vermel ding op het strookje van „Jan Janmaatfonds". Zij zijn niet bang meer, die meerkoeten bij de Vel- ser ponten. Zij pikken het voer uit uw hand. Zij nade ren de mensen nu zonder schroom. De vogels hebben zelfs zo'n trek dat zij het waigen de weg over te steken naar een wachtende automo bilist. Wanneer deze zijn brood in stukjes breekt, komen de meerkoeten ge woon op de treeplank van de vrachtauto zitten. Honderden scharrelen er rond. En ze hebben het hier lang niet kwaad, want er is bijna niemand die niet wat te strooien heeft. De koeten en eenden kunnen hier zelfs ook nog in enigszins warm water zwemmen, daar er een warmwaterlozingsbuis uitmondt in het Noordzee kanaal. IJverig pontperso- neel heeft destijds toen de kou op zijn hevigst was, ge zorgd dat de vogels des nachts niet verkommerden. De mannen hebben namelijk wat takkenbossen en stro neergelegd. In de koudeperiode heb ben vele vogels het leven gelaten. Veel koeten waren half bevroren, vleugels wa ren aan de poten vastge vroren enzovoort. Er was veel dierenleed, maar de mensen hebben zich goede vrienden getoond, zelfs zo. dat er geen meerkoet of eend meer is die niet uit uw hand durft eten. Ook elders in Velsen heb ben de vogels voederplaat sen. Zoals bij het hotelschip „Arosa Sun". Wanneer het keukenpersoneel in hun wit te uitmonstering zich op een van de loopbruggen opstelde, kwamen de vogels al naar de voederplaats. In 't Hoog ovenblad „De Grijper" ver telt de heer M. Lablans van de afdeling Zeebevrachting: „Een aantal weken geleden troffen we bij verschillende binnenhavens grote concen traties hongerige vogels. Veel waren er al dood. Om dat er iets moest gebeuren hebben we Dierenbescher ming gebeld die ons 't adres doorgaf van de stichting „Vogelrampenfonds Haarlem en Omstreken". Ze kwamen meteen. Elke dag kwamen ze met een truck vol zakken brood en gemengd voer. Besloten werd toen een geldinzameling te houden om iets terug te kun nen doen, maar de directie van Hoogovens liet weten dat er een bedrag namens het bedrijf zou worden over gemaakt. Thans voeren de perso neelsleden elke dag tussen de middag en zaterdags en zon dags zorgen de mensen uit Haarlem voor voedering. Er zijn honderden vogels op deze manier gered en de dieren die er slecht aan toe waren of zijn, gaan met de auto mee terug naar Haar- lem. De vogels zijn niet bang meer voor de mens. Zwijnenjacht. Is het niet sterk overdre ven van het bestuur der Ned. Ver. tot Be scherming van Dieren, aanmerking te ma ken op de koninklijke jacht welke kortge leden plaatsvond? Een jager schiet de overtollige mannelijke en zieke exempla ren weg, zoals wij de overtollige stierkal ven uit onze veestapel vetmesten (en hoe-) en opeten, zei mij eens een jager. Menig dier mocht willen dat het zo aan zijn einde komt, als de wilde zwijnen tijdens een jacht! Wat denkt men van de koe, die haar leven lang voor de mens melkfabriek is geweest, de helft van elk jaar geen stap kan lopen, opeens geen voer krijgt, in een veewagen wordt gei aden, onder vaak langdurig gehobbel naar het slachthuis ge reden, waar zij met de lijkenlucht van haar soortgenoten in haar neus, zodat zij maar al te goed weet wat haar te wachten staat, wacht tot een eind aan haar leven wordt gemaakt! Humaner zou het zijn wanneer zij, evenals de wilde zwijnen, in de weide een schot kreeg. En dan de kippen! Hun leven lang eieren gelegd, een lekkernij en voeding voor de mensen, opeens gegrepen als zij uitgelegd zijn, verpakt in veel te kleine kratten, ook weer in een auto ge laden, enz., en uiteindelijk de nek omge draaid! Zou ook hier geen humanere me thode toegepast kunnen worden, door de dieren meteen in het hok de nek om te draaien? Om maar te zwijgen van het ver voer van de voor de slacht uit het buiten land komende ongelukkige, vaak blinde mijnpaarden, die hetzelfde lot ondergaan als de koeien. En niet te vergeten wat er met de huisdieren gebeurt, meestal ver waarloosde, zieke exemplaren, door indi viduen opgekocht aheen uit winstbejag, afgeleverd aan de laboratoria, waar na een kort of langdurig lijden de dood zich over hen ontfermt! De deuren der labora toria zijn voor de inspecteurs der Dieren bescherming gesloten, en de laboratoria zijn voor hen verboden terrein! (Een parti culier die een dier mishandelt wordt be boet en berecht! Hier klopt iets niet, mi nister Beerman!!!) Laat de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren zich liever voor deze cultuurschande inspannen, opdat voor laatstgenoemde dierenmishandeling stren gere wetten komen! Want heeft dr. G. Riedlin te Freiburg niet eens gezegd: „Wan neer het publiek kou zien wat er met de dieren in de laboratoria gebeurt, geloof ik, dat het de vivisectoren zou doodslaan!" Zo ziet men dus, dat andere dieren groter leed wordt aangedaan door de mens, dan de wilde zwijnen op de Veluwe, waar een schot in een ogenblik een eind maakt aan hun plezierig leventje' G PLAT—VINCENT Laren Advertentie Alle goede merken 100o service en garantie. Betaling in overleg. Wl a mjr wm m MARKTPLEIN I K t n TELEFOON 4262 Met algemene stemmen heeft de ge meenteraad van Velsen gisteravond beslo ten tot een grondtransactie met een grond- verhuur aan de stichting 't Vinkennest, wel ke in de buitenplaats Waterland, aan de Rijksweg in deze gemeente een internaat voor een tachtigtal licht debiele jongens in stand houdt. Het gebouw is totaal on geschikt voor internaat. De eigenaar wil het buiten zelf betrekken en er is een von nis gewezen, volgens hetwelk het gebouw uiterlijk 31 augustus van het volgend jaar moet zijn ontruimd. De raad heeft nu gezorgd voor een op lossing, door voor de bouw van het te huis een stuk grond ten oosten van de Duin- en Kruidbergerweg te bestemmen. De stichting is al een aantal jaren in Vel sen gehuisvest en in de loop van die tijd is een zekere binding met deze gemeente ontstaan, echter niet van die aard, dat Velsen om die reden verplicht zou zijn grond beschikbaar te stellen. Maar po gingen om elders een geschikt plaatsje te krijgen zijn op niets uitgelopen. Zoals de heer J. van Os van den Abee- len (P.v.d.A.) stelde, gaat 't hier om gehan dicapte kindereen, die geholpen moeten worden en eigenlijk moest er in de raad maar helemaal niet meer over gepraat worden, tenminste indien men werkelijk een offer wil brengen. Raadsleden en col lege waren het kennelijk eens met de heer Van Os van den Abeelen en zo kwam een einde aan een nauwelijks begonnen be raadslaging over deze kwestie, 't Vinken nest krijgt een nieuw plaatsje en de jon gens zullen ruimte hebben voor sport en spel. Maar Velsen heeft nu eenmaal heel weinig grond over en van uitbreiding van het nieuwe nest zal geen sprake kun nen zijn, terwijl gewaakt zal worden te gen verstoring van het karakter der om geving. In „De Grijper", de be- drijfscourant van Hoogovens, troffen we het volgende stukje aan: Voor het hoofd kantoor is een groot gazon. Daarin zijn bollen geplant met de verwachting dat we allen in het voorjaar en dat komt heus! kunnen genieten van de kleuren weelde van alles wat dan in bloei staat. Eerst is er, om konijntjes geen kans te geven, een afrastering van gaas aangebracht. Niet vol doende, want in de sneeuw- periode blijken enkelen de gaasafzetting alleen te heb ben gezien als 'n soort horde op hun weg naar de bus halte. Er werd prikkeldraad aangebracht. Nog niet vol doende! Weer zijn er enkelen over prikkeldraad door het perk gegaan. Er is al gezegd om er een bordje bij te plaatsen met 't opschrift: „Doorgang alleen voor runderen". Van 19 tot en met 26 januari werden in Velsen de volgende voorwerpen ge vonden: wit babyschoentje, damesblouse, 1 pr. schaatsen, aktetas met inhoud, porte monnee met inhoud, bood schappentas, kinderporte monnee met inhoud, sjaal, fietspomp, sleutel, honden penning, slede, polshorloge, los geld, lipssleutel, telefoon boek, mondharmonica, ra- biespenning, étui inhoudende ball point en vulpen, trek- passer, want, ring met sleu tels, schaats, buskaart lijn 75, kinderbril, 1 pr. kinder handschoenen en een plastic schaatsbeschermer. Inlichtingen over genoem de voorwerpen kan men dagelijks krijgen bij het hoofdbureau van politie in IJmuiden-Oost. De daar ge deponeerde voorwerpen kan men elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur af halen. De arrondissementsrechtbank te Haar lem heeft op dinsdag 29 januari 1963 in staat van faillissement verklaard: George Leusink, wonende in Zaandam, Jonge Ar- noldusstraat 44, handelend onder de naam Scheepswerf Leusink. Rechter-Commis- saris mr. J. G. L. Bijnen. Curator mr. J. A. M. Thijssen, advocaat en procureur in Zaandam. Maartje Cornelia Cats, buiten gemeenschap van goederen gehuwd met Willem Fijnheer, wonende in Haarlem, Van Zeggelenplein 92-94 en zaakdoende aldaar onder de benaming „Textilia". Rechter commissaris mr. J. G. L. M. Bijnen. Cura- trice mr. J. M. Moll van Charante, advo cate en procureur in Haarlem. Wegens het verbindend worden van de tweede tevens slot-uitdelingslijst is op 28 januari 1963 geëindigd het faillissement van C. M. C. Steeman, h.o.n. Steeman's Vrachtdienst, Zeeburgerdijk 36 in Amster dam, wonende in Haarlem, Westerhout straat 48, uitgesproken d.d. 21 oktober 1958, curator mr. F. M. Oberman, advocaat en procureur in Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingsl;jst is op 28 januari 1963 geëindigd het faillissement van B. Londo, schilder in Beverwijk, Burgerhartstraat 36, uitgesproken d.d, 27 februari 1962, curator mr. A. A. M. Leesberg, advocaat en pro cureur in Beverwijk. DONDERDAG 31 JANUARI Patronaatsgebouw, Willemsbeek weg, 20 u.: Filmavond Oranjevereniging „IJmui den-Oost". Gymnasium „Paulinum", Driehuis, 20 u.: Jaarvergadering Oranjevereniging „Driehuis". VRIJDAG 1 FEBRUARI Hervormd Jeugdhuis, Rembrandtlaan, 20 u.: Jaarvergadering afdeling IJmuiden Partij van den Arbeid. Patronaatsgebouw, Wilïemsbeekweg, 19 30 u.: Clubavond postzegelvereniging „IJmuiden". „Du Commerce", Marktplein, 20 u.: Kla- verjas-drive VSV „Rood-Wit".

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5