Stoomtrawler wordt weer vertrouwd beeld in IJmuider vissershaven VELDHUIS FOTO Manifestatie van plaatselijk verenigingsleven bij tienjarig bestaan Velser Gemeenschap Geen Prot.-Christelijk-u.t.s. in Haarlem □□LiDOa FILM PROJECTIE fljjjgjaaasa LEDEREN KLEDING en LEDERWAREN Zijn er kattenmeppers in IJmuiden? Nieuwe Amsterdam gaat over 14 dagen ter visserij Ir. Van der Woude vijfentwintig jaar bij Hoogovens 7 DONDERDAG 31 JANUARI 1963 „DE CEDER" Kerkelijk Nieuws Karei Tromp Uit de persconferentie Kort nieuws Voorstel van B. en W. werd verworpen ORIGINEEL HANAU Kennemerlaan 5 (bij de brug) CEDERSTRAAT 31 IJmuiden-O. - Telefoon S610 PLANETENWEG 70 IJmuiden - Telefoon 8107 Advertentie DE SPECIAALZAAK voor Grote sortering SUèDE JASJES voor dames en heren BREESTRAAT 12 BEVERWIJK TEL. 5629 BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOREN: Geert J., z. van R. M. Nijholt en A. Schuurmans; Monique, d. van A. de Gans en J. B. IJzelendoorn; Johannes H. J., z. van J. H. J. van Haagen en G. T. Kamps; Petras J. M., z. van M. C. Böhm en A. M. J. Kortekaas; Marchien, d. van A. Koning en J. Wijma; Diana J. R., d. van A. d'Amico en M. Milkovits; Sofia, d. van C. W. van Doesburg en N. Kerkhof; Luthgerdina A. J., d. van J. W. Jansen en B. A. M. Gielen; Martin, z. van W. Luijk en I. B. J. Ludema; Marcel, z. van J. J. Mijnsbergen en L. Vis- man; Anna L. C., d. van F. Kalkman en M. J. de Vries; Aletta, d. van W. Duiveman en C. J. Bijtenhoorn; Freddy, z. van J. Cos- see en H. J, Schoute; Anna, d. van H. Mak- kinje en M. A. Kabalt. ONDERTROUWD: J. C. Pruimboom en J. H. de Paepe; J. M. Stam en J. M. C. Kuyer; A. Buur en L. A. Rijven; A. de Pree en A. M. Smit; J. L. Philipoom en B. H. Korthof. GETROUWD: H. D. Schuchardt en L. Dekker; J. Geertsma en C. H. Koelman; P. A. van der Lee en J. A. Spruit; F. J. van Dort en L. E. van der Plas; J. van 't Hof en J. L. Burghout. OVERLEDEN: A. Visser, 70 j., geh. met I. Zoethout; W. H. van der Ploeg, 77 j., geh. gew. met M. Geertsma; H. C. van der Colk, 85 j., geh. met A. Wille; M. A. S. Bosma, 78 j., ongeh.; E. M. Zonneveld, 79 j., geh. gew. met M. Meijer; P. F. van Gils, 4 j.; J. G. Poort, 96 j., ongeh.; A. van der Son, 43 j., geh. met G. W. Heinemeijer; E. de Ruiter, 74 j., geh. gew. met P. Kenter; P. H. Out, 59 j., geh..met A. M. Smolenaars; C. A. E. Swarthof, 60 j., geh. met H. Kluft. In de afgelopen twee weken heeft de afdeling Velsen en Omstreken van de Ne derlandse vereniging tot Bescherming van Dieren van verschillende kanten be richten ontvangen over het spoorloos ver dwijnen van mooie, weldoorvoede katten, in totaal zeven dieren. Na kontakt met de politie is gebleken dat de katten niet door de politie zijn „afgeschoten". Mocht de politie dit wel doen, dan wordt in alle gevallen het ge dode zwerfdier naar het Kerbert-asiel ge bracht. Terecht vraagt men zich in Die renbeschermingskringen af of er wellicht kattenmeppers in de gemeente opereren. In dit verband hiermee wordt een ieder die gegronde aanwijzingen kan geven over lieden die zich met het „ambt" van kattenmepper inlaten, zich met de politie in verbinding te stellen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hoorn (vac. H. J. Kastein) W. J. de Hoest te Haastrecht. Aangenomen naar Haaksbergen (toez.) J. C. van den Berg, vicaris te Haaksbergen. Bedankt voor Rotterdam-Vreewijk-Lom- bardijen H. J. J. Keijzer te Maasland. Beroepbaarstelling. De heer P. Side- rius, kand. te Bunschoten, is beroepbaar. Evang. Luth. Kerk Aangenomen naar Enschede als predi kante met bijzondere opdracht mej. da. J. A. P. Ris te Woerden. Vrije Evang. Gemeenten Aangenomen naar Leeuwarden (2de ped.pl.) M. Nijkamp te Gouda. Bantisten Gemeenten Bedankt voor Utrecht J. Bosma te Arn hem. Geref. Gemeenten Tweetal te Tholen C. Wisse te Hendrik Ido Ambacht en A. Hofman te Zeist. grote sortering gunstige prijzen goede service Met 11 stemmen voor en 23 tegen heeft de Haarlemse gemeenteraad woensdag middag een voorstel van burgemeester en I wethouders verworpen om een noodzake- I lijkheidsverklaring af te geven voor het i oprichten en instandhouden van een pro testants-christelijke u.t.s. in Haarlem. Voor Advertentie Zaterdag arriveerde in de IJmuidense Vissershaven de door de rederij D. J. Krijger in Hamburg aangekochte stoom trawler HH 305 Heinrich Hey. Deze kentekens zijn inmiddels veranderd in IJM 28 Amsterdam. Zodra hij de zuid zijde van de Vissershaven opkomt, is het voor de rechtgeaarde IJmuidenaar toch een imposant gezicht om weer eens een schoorsteen van een, vooral in vroeger tijden zo bekende, stoomtrawler te zien. Dit beeld zag men voor het laatst in 1960 bij de stoomtrawler Haarlem van de YÉM. Nadat dit schip in maart 1960 in de Haringhaven werd stilgelegd, werd het in oktober van dat jaar naar een sloopwerf gebracht door de sleepboot „Hector" van Bureau Wijsmuller. Meteen als men aan boord stapt van de Rotterdam bemerkt men welke grote af metingen dit 60,80 m. lange schip heeft. Door een opengemaakt merkel kan men een blik werpen in het visruim. Het vis- ruim dat geheel gekoeld is, is verdeeld in 15 tieren, zodat aan iedere zijde 15 keeën zijn. De achterste vier tieren, die de zoge naamde speerbunker vormen, worden door een waterdicht schot van de andere tieren gescheiden. Deze speerbunker is dan ook als reserve-visruim bestemd. In iedere kee bergt men 130 kisten vis. Alleen al in de keeën kunnen 3900 kisten vis geborgen worden. En naar een ruwe schatting kun nen in de gang van het visruim zeker 1500 kisten vis worden geplaatst, zodat de capa citeit van het visruim zeker gesteld kan worden op 5500 kisten vis. Op beide trom mels van de winch, die met stoom wordt aangedreven, kan 1200 vadem lijn worden gewonden. Op de brug is een elektrisch- hydraulische stuurinstallatie. Aan stuur boordszijde is een handel aangebracht waardoor de schipper tijdens het uitzetten of halen van de netten het roer naar alle zijden kan wenden. Deze installatie kan bij een onverhoopt mankement in onge veer 5 minuten op handkracht worden ge steld. Op het achterdek bevindt zich dan ook een handstuurinstallatie. Verder vindt men op de brug een giro-kompas. Deze installatie is aangebracht voor het geval men in de nabijheid komt van de staal- bergen. Dan stelt het kompas zich auto matisch. Achter de brug is eerst een salon voor de schipper met daarnaast de hut voor de schipper en verder 'n marconistenhut met 2 ontvangers en 'n zendinstallatie. De zendinstallatie is te gebruiken voor radio- telegrafie en radio-telefonie. Tevens zijn er een prachtige radio-peilinstallatie, twee echo-loden en twee radar-installaties. Deze dubbele installaties werken volkomen ge scheiden van elkaar. In de machinekamer staat een stoom machine, die helemaal is dichtgebouwd. Door vensters kan men de bewegingen van de zuigerstangen waarnemen. Deze ma chine is geheel zelfsmerend. wentelingen levert de machine 1100 paar- dekrachten. Doordat er een turbine is aan gebracht wordt dit vermogen nog opge voerd. Als alles bijstaat kan een vermogen van 1400 pk ontwikkeld worden. De ener gie van de machine wordt geleverd door een stoomketel. De ketel wordt met een olievuur gestookt. In 1959 werd de olie- stookinstallatie aangebracht, daarvoor werden de vuren met kolen gestookt. Ver der treft men in de machinekamer aan een stoomlichtmachine van 175 pk. Als reserve, tevens voor gebruik in de haven wanneer de machinisten van boord zijn, is er een ,.Deutz"-liehtmotor aan boord van 50 pk. Aan brandstof kan de Amsterdam in de bunkers 243 ton stookolie meenemen, voor de verwarming, kooktoestellen en reserve- motor wordt dan nog 45 ton dieselolie ge laden. Het verbruik van de machine wordt Karei Tromp, walmachinist van Krijger. geschat op 7,2 ton olie per etmaal. Wan neer het schip in bedrijf is, wordt de af gewerkte stoom weer in water omgezet. De twee aan boord bevindende traankook- installaties zullen verdwijnen. De vrijge komen ruimte zal worden benut voor een diepvries-installatie. Met een goede veer tien dagen hoopt men enkele reizen met de Amsterdam op de Noordzee te gaan doen. Dit is om de bemanning in te wer ken. In de komende veertien dagen wordt de accommodatie zoveel mogelijk gemo derniseerd. Hiermee is men reeds maan dag begonnen. Nadat deze reizen zijn volbracht gaat de Amsterdam op IJsland varen. Over de verdere plannen met dit schip en de twee de aankoop, die omstreeks het begin van het nieuwe haringseizoen in IJmuiden zal komen, nog niets worden gezegd. Wel staat v- dat de Rotterdam van de rederij D. J. K na de reis die het schip thans op de 'Noordzee maakt, wederom naar de wateren voor de westkust van Afrika zal gaan. Aan boord van de Amsterdam is de wal machinist van de maatschappij, Karei Tromp, voortdurend aanwezig. Deze thans 67-jarige machinist is vol trots als hij ge gevens kan verstrekken over de vermo gens en de mogelijkheden van de machine van de Amsterdam. Sinds deze meester op tienjarige leeftijd aan boord van de logger SCH 447 van de kolenboer Mulder stapte, is er heel wat aan zijn ogen voorbijgegaan. Karei Tromp is 55 jaar op de visserij ge weest. In 1915 ging hij voor 't e^rst als ma chinist op de Delfland van Klein naar zee, daarna met de Concordia en de AmsteL dijk. Vijftien jaren lang zat hij met een De stoomtrawler Amsterdam, liggend in de IJmuider Vissershaven. enkele onderbreking op de Cornelis (een vaartuig met de brug achter de schoor steen). Als schipper was aan boord Bertus van der Plas, Daarna voer Tromp bij Erenst en Weimar op de kleine Protinus, Avanti en op de En Avant (de latere Utrecht). In 1947 trad Tromp in dienst van de rederij Schagen-Krijger en aan boord van de Schoorl maakte hij voor deze rederij zijn eerste reis. Daarna op de Ber gen met Cor van der Leek als schipper, vervolgens met deze schipper op de Tzonne. Bij het uit de vaart gaan van de Tzonne bleef Tromp de. rederij toch trouw. Op 62-jarige leeftijd 'ging hij zich om scholen tot monteur op de motortrawler van de maatschappij, de Amsterdam IJM 28. Op 65-jarige leeftijd vond hij het wel letjes en bleef aan de wal. De rederij, in middels Tromps capaciteiten kennende, liet hem niet los en stelde hem aan als walmachinist. Dat hij met de aankoop van deze Amsterdam in zijn knollentuin is, kan ieder zich wel indenken. Want een mooier ding als een stoommachine is er niet denkbaar voor Tromp. Wil men iets weten over netten of over vangplaatsen van vis dan weet hij ook wel antwoord te geven. Al was zijn plaats dan in de ma chinekamer, aan hetgeen op dek gebeurde gaf hij al die tijd ook goed zijn aandacht. Dit is gebleken bij het ophalen van de Amsterdam. In een samenspraak met stuurman Dirk van Duin vertelde Tromp ons ook zijn mening over de gedragingen van het schip. Op de reis uit Hamburg, eerst recht in de wind met windkracht 8, en daarna bij een zuidelijker koers met de wind dwars over het schip bleven de ge dragingen van de Amsterdam prachtig. De snelheid bedroeg ondanks het ongun stige weer toch nog altijd 12,8 mijl per uur, gemeten tussen de routeboeien die men volgde- op de vaart naar IJmuiden. Het schip had vroeger op de uit- en thuisreis naar Labrador gemiddeld niet meer dan ten hoogste 8 etmalen nodig. De dinsdag in het Patronaatsgebouw gegeven feestvoorstelling door Sieto Hovings cabaret „Tingel-Tangel", ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Velser kunstkring „Voor Allen", is slechts een klein voorproefje geweest van het programma dat momenteel wordt voorbereid voor het komende jubileum van de overkoepelende Velser Gemeenschap zelf. Tijdens een woensdag in het Cultureel Centrum gehouden persconferentie heeft de voorzitter van deze organisatie, de heer J. van Os van den Abeelen de plannen voor deze herdenkingsfeesten van een nadere toelichting voorzien. Tijdens deze persconferentie werd er door de heer J. van Os van den Abee len even op gezinspeeld, dat de huidige exploitatie van het Rex theater waar schijnlijk spoedig zal worden gewij zigd. Het is zelfs niet uitgesloten, dat een en ander omstreeks het begin van maart reeds zijn beslag zal hebben verkregen. De heer C. Gravemaker kwam als voorzitter van de sectie toneel nog met de mededeling, dat over het experi ment met de jeugdafdeling een bij zonder gunstig verloop kan worden vermeld. Zo nemen er geregeld ruim twintig jongens en meisjes aan deze cursus deel. Waarschijnlijk zullen zij reeds in april met een één-acter kunnen debu teren, omdat de oud-katholieke toneel vereniging „De Plankeniers" het sym pathieke aanbod heeft gedaan, de jeugdgroep op haar eerstvolgende toneelavonden gastvrijheid te verlenen. sie welke 1e vier landelijke organisaties van harmonie- en fanfarekorpsen omvat. Ten'slotte wönïen riog besprekingen ge voerd over een optreden van de Velser Mu ziekschool, welk instituut eveneens tien jaar bestaat en een bijzondere actie van de Velser Jeugd Centrale, waarvan het hoogtepunt voor de komende herfstvakan tie is gereserveerd. De titel hiervan „Jeugd Olympiade", is eveneens in staat de nieuws gierigheid naar nadere bijzonderheden te prikkelen. Deze zullen evenwel te zijner tijd weer worden verstrekt. Vrijdag 1 februari zal ir. J. van der Woude, lid van de adjunct-directie van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. vijfentwintig jaar in dienst van deze maatschappij zijn. Jan van der Woude werd op 17 decem ber 1906 te Dinxperlo in Gelderland gebo ren. Hij doorliep de H.B.S. te Zutfen en de M.T.S. te Haarlem. Hij zette zijn stu die voort aan de Technische Hogeschool te Delft, waar hij in 1930 als werktuigkundig ingenieur afstudeerde. In hetzelfde jaar kwam ir. Van der Woude in dienst van Werkspoor N.V. te Amsterdam. Na hier acht jaar te hebben gewerkt trad hij in dienst van Hoogovens, waar hij werd aan gesteld als ingenieur bij de Buizengieterij. In 1939 kreeg de heer Van der Woude de leiding van deze fabriek. In 1942 ging hij over naar de walserij voor dikke plaat. Vijf jaar later volgde zijn benoeming tot hoofdingenieur en werd de heer Van der Woude belast met de bedrijfsleiding van de Noordfabrieken, toen bestaande uit twee walserijen en een staalfabriek. In aansluiting hierop werd hem in 1952 bo vendien de algemene bedrijfsleiding van de pas gebouwde blokwalserij en walse rijen van Breedband opgedragen. Met in gang van 1 januari 1959 volgde zijn benoe ming tot hoofd van alle ijzer- en staalpro- ducerende en verwerkende bedrijven van Hoogovens en Breedband. Begin verleden jaar werd ir. Van der Woude adjunct-di recteur. De jubilaris woont in ^rdenhout, is gehuwd en heeft drie zoons. Aldus werd onder meer door de voor zitter meegedeeld, dat inmiddels een werk comité is opgericht, waarvan de leden zich met de voorbereidingen tot het feest programma hebben belast. In dit comité zijn de diverse bij de Velser Gemeen schap aangesloten secties en verenigin gen als volgt vertegenwoordigd: C. Gra vemaker, voorzitter (sectie toneel); G. W. Kampkes, secretaris; N. A. Mak (sectie muziek); mevrouw J. Broek-Smakman (sectie zang); mevrouw J. van der Hart (Velser Jeugd Centrale); H. G. F. Smak man, namens de sportstichting en G. W. F. de Man, namens het bureau van de Velser Gemeenschap. De activiteiten van het comité hebben ertoe geleid, dat de inzet van het feest programma praktisch reeds in kannen en kruiken is. Op dinsdag 12 maart zal dan namelijk in het Rex theater de feestelijke première worden gegeven van Pieter Lan- gendijk'.s blijspel „Hpt wederzijds huwe lijksbedrog"; 'orider regie van Jan Vetee- boer op te voeren door een centraal ge zelschap. dat' uit leden van de*' bij dé sectie toneel aangesloten verenigingen is samengesteld. Deze avond is slechts toe gankelijk voor genodigden en twee ver tegenwoordigers van elke plaatselijke ver eniging. Wanneer men weet dat de Vel ser Gemeenschap ruim tweehonderdvijftig verenigingen omvat, zal het duidelijk zijn dat hiervan niet meer leden kunnen wor den geïnviteerd. Veel bezwaar kan dit echter onmogelijk opleveren, omdat het gezelschap na deze première „op toer- nee" gaat bij zeven plaatselijke toneel verenigingen, zodat vele duizenden inwo ners van de gemeente toch in de gelegen heid zullen zijn een voorstelling bij te wo nen. De rolverdeling van het stuk bevat de volgende spelersnamen: Jaap de Goede, Chris Sluiters en Theo Niedop van „Pal- vu'"; Nol Stuvel van „Getosa"; Aagje Dortmundt, Julia van Norden en Henk Ve- ning van „Jan van Dommelen"; Nolda en ajn Wijker van „De Plankeniers"; Ans Zwanenburg en Jan Bakkum van „K.Z.O.S."; Henny Fielmich en Piet Kalk- hoven van de Hervormde Toneelgroep; Sied Haitsma van „Fryske Trou" en Truus van der Vis van „V.I.D.E.S.". Zij die geen vreemden zijn in de wereld van het plaatselijk amateurtoneel, zullen uit deze Vorstgratificatie. De directie van Van Gend en Loos heeft besloten aan het personeel dat gedurende de hele maand januari zijn werk in de buitenlucht of in onverwarmde ruimten heeft verricht, een vorstgratificatie van 35,toe te kennen. rolverdeling kunnen concluderen, dat het stuk bijzonder sterk is bezet. Na deze première is voor het ensemble een toernee vastgesteld, dat vrijdag 15 maart in het Patronaatsgebouw voor „K.Z.O.S." wordt ingezet. Zaterdag 16 en maandag 18 maart volgt „Palvu" in het Hervormde Jeugdgebouw aan de Rem- brandtlaan, waarna dinsdag 19 en woens dag 20 maart de Santpoortse toneelvereni gingen „Jan van Dommelen" en Getosa" in zaal „Zomerlust" worden bezocht. De laat ste avonden zijn weer in't Hervormd Jeugd huis: vrijdag 22 maart voor „Fryske Trou" zaterdag 23 maart voor de Hervormde To neelgroep, met als besluit dinsdag 26 en woensdag 27 maart voor „De Plankeniers". Ook is het een gelukkige gedachte van het comité geweest de plaatsen, welk eventueel niet door de donateurs van de bezochte verenigingen worden bezet, te gen een betrekkelijk lage prijs beschik baar te stellen voor de leerlingen ,van ije middelbare scholen. De animo hiervoor is bijzonder groot, zodat het gezelschap gere geld een „uitverkocht huis" kan worden gegarandeerd. Taptoe met vijftienhonderd medewerkers Als tweede evenement is een grote tap toe in voorbereiding, bestemd om vrijdag 17 mei in het sportpark „Schoonenberg" te worden gehouden. Dit festijn is tot een grootse opzet voorbestemd, omdat het in de bedoeling ligt hiermee de talrijke acti viteiten en de doelstelling van de Velser Gemeenschap in een show tot uitdrukking te brengen. De mogelijkheid is allerminst uitgeslo ten, dat op deze wijze ongeveer vijftien honderd medewerkers zullen zijn vereist. Alleen het aantal benodigde zangers en zangeressen wordt reeds geschat op ruim driehonderd, die onder leiding van de heer Huib Slings driemaal in deze taptoe zullen optreden. Voorts worden de spelers gere- cruteerd uit de secties muziek en toneel, waarbij bovendien een beroep zal worden gedaan op de leden van de Velser Jeugd Centrale, plus die van de Oranje- en de sportverenigingen. Regie en leiding van dit evenement berusten bij de heren J. A. Reijnhout en J. Itsinga, waarnaast de di verse lichtinstallaties door de heer H. van Kleef zullen worden bediend. Een en an der klinkt dus bijzonder veelbelovend. Andere festiviteiten Bij dit alles gaan de gedachten van het werkcomité ook nog uit naar een concours voor drum-bands, mogelijk met harmo nie- en fanfarekorpsen gecombineerd. De ze muzikale wedstrijd is dan bedoeld voor verenigingen uit plaatsen, welke evenals Velsen over een Gemeenschap mogen be schikken: zoals Beverwijk, Heemskerk, Hoorn, Texel en Zaandam. De onderhan delingen hierover verkeren echter nog slechts in het beginstadium, vooral omdat de goedkeuring is vereist van de commis- Advertentie het voorstel spraken zich slechts uit de vjjf leden van de prot. chr. fractie in de raad, alsmede de K.V.P.-leden Peeters, Schreurs, Van Liemt, Van der Veldt, Rood en Loerakker. De heren Schippers en Vos (beiden (K.V.P.) waren niet op de vergadering aanwezig, terwijl de heren Van Velsen en Vissers (K.V.P.), en Fibbe (V.V.D.) voor de stemming de vergadering hadden verlaten. Onder de tegenstememrs bevonden zich de overige leden van de V.V.D. mejuf frouw Dekker (K.V.P.) en de leden van de P.v.d.A., de PS.P. en dé C.P.N Alvorens tot stemming over te gaan had den de raadsleden bijna drie uur gedebat teerd over het al of niet aanvaarden van het voorstel. Als woorvoeders van de voor standers hadden zich opgeworpen de heren Spek (Prot. Chr.), Peeters (K.V.P.) en wethouder Bakker (Prot. Chr.) Namens de tegenstanders voerden het woord de heer Voogd (P.v.d.A.), mevrouw Van Rap- pard-Kobus (V.V.D.) en de heren Boven kerk (P.S.P.) en Proper (Comm.). Wethou der Geluk verdedigde het standpunt van de minderheid in het college. Wel aanvaard met 27 stemmen voor en 8 tegen werd een motie om bij de minister aan te dringen op een spoedige beslissing ten aanzien van het in 1961 geno men besluit, waarbij de voorkeur en nood zakelijkheid werd uitgesproken van een samenwerkings u.t.s. in Velsen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7