Amerikaanse vestigingsplannen voor raffinaderij in Amsterdam Slagroom Realistische prof. Tinbergen projecteert een utopia - DE BEURS - Slagroom IN WESTELIJK HAVENGEBIED Project van 50 miljoen gulden Lagere winst Union Rijwielfabriek Komt V eenkoioniale emissie? met Shaping the World Economy Philips en Unilever vragen notering in Bel;gë Uitgifte 4% pet Staatslening a 99 Onveranderd dividend Twentsche Bank „Teleurgesteld, maar vastbesloten" Fiscus ontving 570 min méér Winst Bethlehem Steel op dieptepunt Nog geen beslissing over een duurder spoorkaartje SCHEEPVAARTBERICHTEN Omzet Jongeneel bleef niet achter VRIJDAG 1 FEBRUARI 1963 13 Zondagpudding is pudding met Zondagcake is cake met EEG-commissie: Zondagkoffi Kort economisch nieuws WEEKABONNEMENTEN Bij de Amerikaanse oliemaatschappij „Mac Millan Ringfree" te Los Angeles be staan vergevorderde plannen tot vestiging van een bedrijf in Amsterdam. Als deze plannen zullen doorgaan, zal de hoofdstad over enkele jaren de in kringen van han del en overheid lang verbeide olieraffina derij binnen haar poorten krijgen. De „Mac Millan Ringfree Oil Company" heeft deze plannen overgenomen van de „Ame rican Independent Oil Company" uit New York. Deze laatste maatschappij heeft ge durende enige tijd met de gemeente Am sterdam onderhandelingen gevoerd, die echter niet tot resultaten hebben geleid. De besprekingen met de maatschappij uit Los Angeles schijnen volgens insiders thans evenwel in een beslissend stadium gekomen te zijn. De gemeente Amster dam zou de oliemaatschappij reeds de verzekering hebben gegeven dat een uitge strekt industrieterrein gelegen aan diep vaarwater, terstond beschikbaar is. Dit terrein kan nergens anders gelegen zijn dan in het nieuwe deel van het Westelijk havengebied, waar bij de jongste uitbrei dingen reeds rekening is gehouden met de eventuele .komst van een olieraffinade rij. Met het grootste project zou in eerste instantie een kapitaal van 50 miljoen gul den gemoeid zijn. Van de zijde van het gemeentebestuur wenste men deze gegevens voorals nog voor rekening te laten van de instanties die ze hebben verstrekt. Bekend is, dat vele Amsterdamse autoriteiten, de directeur van de dienst der havens en handelsin richtingen, ir. N. Snijders, aan het hoofd, Advertentie In overeenstemming met de algemene gang van zaken in de Nederlandse Rijwiel en Bromfietsindustrie heeft de omzet van de N.V. Union Rijwielfabriek in de tweede helft van het per 31 augustus geëindigde boekjaar 1961/1962 niet aan de verwachtin gen voldaan, ten gevolge waarvan het re sultaat lager is dan verondersteld mocht worden. De exploitatierekening geeft een belang rijke daling te zien tot 276.567 (vorig jaar ƒ461.001). Na afschrijvingen ad ƒ118.244 120.444) en vennootschapsbelasting ad 61.523 119.756), resteert een saldo winst van 96.800 220.800). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van zeven per cent, waarvan twee percent uit de divi dendreserve (v. j. negen percent). Over de vooruitzichten zegt het verslag, dat de verkoop van rijwielen in de winter maanden bevredigend is geweest. De aan dacht, welke is besteed aan de ontwikke ling van nieuwe modellen, begint in de bromfietsen-afdeling vruchten af te wer pen. De verkoop laat zich gunstig aanzien. De verkoop van rijwielen naar Duitsland vertoont een relatief aanzienlijke stijging. Hoewel de verkoop in het seizoen bepa lend is voor het resultaat, heeft de directie op grond van de reeds ontvangen orders en van de gunstige voorverkoop in brom fietsen de overtuiging, dat zij, in weerwil van de verminderde winstmarge en van de nog steeds stijgende kosten, met vertrou wen de toekomst van het bedrijf tegemoet kan zien. Zowel wat betreft de liquiditeit als de kapitaalsverhoudingen is de financi ële toestand van de vennootschap gezond. De liquiditeitspositie is verbeterd. reeds jarenlang geijverd hebben voor de vestiging van een buitenlandse oliemaat schappij in de Amsterdamse haven. Niet alleen zou een dergelijke industrie een grote toename van het scheepvaartver keer (supertankers) met zich kunnen meebrengen, maar de vestiging van een raffinaderij zou, zoals jn de bedoeling zou liggen, een grootscheepse opleving van de gehele petro-chemische industrie met zich kunnen meebrengen. De enorme havenuitbreidingen in het westelijk stadsdeel, de vergroting van de IJmuider havenmond, de verbreding van het Noordzeekanaal en tal van andere pro jecten, brachten de laatste jaren de moge lijkheden voor de vestiging van een raffi naderij in Amsterdam in het middelpunt van de belangstelling. Ongeveer twee jaar geleden scheen de Amerikaanse „Pure Oil company" besloten- te hebben Amsterdam te kiezen als vestigingsplaats voor het Europese vasteland, maar de besprekin gen leidden niet tot het in Amsterdam ver langde resultaat. Bij een architectenbu reau in Los Angeles, de Foster Wheeler Company, liggen thans evenwel de blauw drukken betreffende de indeling van de voor de „Mac Millan Ringfree" beschik bare terreinen gereed. Allemaal gegevens, die in de hoofdstedelijke haven het ver trouwen gekweekt hebben, dat de onder handelingen dit keer tot een positief resul taat zullen leiden. Advertentie De Veenkoloniale bank voor Hypotheek en Scheepsverband gaat binnenkort ver moedelijk over tot een aandelenemissie met recht van voorkeur voor oude aandeel houders in zodanige verhouding, dat op el ke twee oude aandelen één nieuw aandeel verkregen kan worden. De koers van uit gifte zal 100 percent bedragen. De gang van zaken bij de bank is het vorig jaar zeer gunstig geweest. De netto winst steeg met 40 percent tot 670.000. Het wordt niet uitgesloten geacht, aldus de directie, dat op de twintig percent gestorte aandelen een dividend zal worden betaald van 29 percent en van negen percent op de vol gestorte aandelen. (Over 1961 bedroegen de dividenden resp. 24 en 8 percent). Voor de aandelen Philips en certificaten Unilever is officiële notering aangevraagd op de effectenbeurzen van Brussel en Aft- werpen, zo hebben beide maatschappijen bekendgemaakt. Zoals bekend worden de twee internationale fondsen op alle belang rijke Europese beurzen verhandeld. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier, geldend In Amsterdam, luiden: Engels pond 10,06 —10,16, Amerikaanse dollar 3,57'/!—3,61'/!, Canade se dollar 3,31—3,36, Franse frank (100) 73,20—73,80, Belgische frank (100) 7,20—7,26, Duitse mark (100) 89,6590.15, Zweedse kroon (100) 69,0070,00, Zwit serse frank (100) 83,15—83,65. Italiaanse lire (10.000) 57.00—59,00, Deense kroon (100) 51,6052,60. Noorse kroon (100) 49.90—50,90. Oostenrijkse schilling (100) 13.921/!—14, OS'/i, Tortugese escudo (100) 12.471/»— 12,62'/», Spa-r.se peseta (100, grote coup.) 5,90—6,05 The Twentieh Century Fund, een reeds lang bestaande Amerikaanse stichting ter bevordering van de studie op economisch en sociaal gebied, heeft aan de Nederland se econoom prof. dr. J. Tinbergen ver zocht een studie te schrijven waarin hij suggesties kon doen voor een internatio naal economisch beleid. Die studie is thans verschenen onder de titel „Shaping the World Economy", uitgegeven door The Twentieth Century Fund, New York. Het boek heeft een sfeer die veel Amerikanen gewend te leven en te denken in de temperatuur van de koude oorlog wat vreemd zal aandoen. TV Zoals vooral uit het laatste hoofdstuk blijkt, is prof. Tinbergen realist genoeg om in de praktijk rekening te houden met het groei-belemmerende klimaat van de koude oorlog, maar in het grootste deel Vein zijn studie waar hij schetst hoe de wereld zo efficiënt en solidair mogelijk de internationale economie zou moeten aan pakken geeft hij aan wat hij redelijk en wenselijk acht, zonder zich al te som ber te tonen over de moeilijkheden in de praktijk. Zijn projectie krijgt daardoor een enigszins utopisch karakter, maar het is verfrissend als een man van de prak tijk zijn idealen op papier zet en een stan daard omhoog heft, die hij, voorzover mo gelijk, verwerkelijkt zou willen zien. De efficiency, die bereikt is in de bin nenlandse organisatie van verscheidene ontwikkelde landen en de solidariteit, die men daar heeft aanvaard ter verlichting n de last der economische zwakkeren, zou prof. Tinbergen eveneens willen doen gelden voor de wereld in haar geheel. Hu manitaire bezorgdheid is zijn grondmotief. Hij wijst erop dat de meeste mensen in Azië, Afrika en Latijns Amerika ondervoed zijn en overmatig bedreigd door ziekte. Hij schrijft dan: „groeiend contact met de rijkere delen der wereld doet thans in hun geest de vraag rijzen of het wel nodig is, dat zij zo onbevoorrecht zijn. En wanneer deze twijfel eenmaal in de bevolking is doorgedrongen, dan zullen wij getuigen zijn van gerechtvaardigde pogingen om de toestand te veranderen, pogingen, die ten uitvoer gelegd zullen worden met een ener gie die overeen zal komen met de spannin gen waaraan men is blootgesteld." De theoretici van uiterst links en uiterst rechts zullen het met prof. Tinbergen niet eens zijn, maar hij betoogt, dat noch het communisme noch het systeem van het lSt- eeuwse kapitalisme de beste standaard leveren om de ontwikkelingslanden vooruit Zoals gisteren reeds in een groot ge deelte van onze oplaag kon worden ge meld, steldt de minister van Financiën op dinsdag 19 februari de inschrijving open op een nieuwe 4 percent staatslening van 300 miljoen tegen een koers van 99 per cent. De lening zal een looptijd hebben van 30 jaar. Aflossing begint in 1964 in jaar lijkse termijnen, afwisselend 3 percent, 4 percent en 3 percent per jaar. Vervroeg de aflossing is de eerste tien jaar niet toegestaan. Storting op de toe te wijzen obligaties (stukken van 100 en 1000) moet plaats vinden op 1 maart. Het prospectus ver schijnt vermoedelijk 8 februari. Beurs notering zal worden aangevraagd. Dc nog altijd ruime kapitaalmarkt, die de oude 4 percents staatsobligaties tot boven pari heeft doen stijgen, wordt door het Rijk benut om in zijn kapitaalsbehoef ten voor 1963 te voorzien. Minister Zijlstra raamde die kapitaalsbehoeften in de be groting voor 1963 op ca. 940 miljoen gul den, waarvan 600 miljoen gulden als voor inschrijvingen zal worden ontvangen, zo dat nog ca. 340 miljoen gulden te dekken valt, waartegenover dan in 1963 450 mil joen gulden op de staatschuld zal worden afgelost. Deze nieuwe 4 percents lening heeft een koers van uitgifte die bij de huidige marktconstellatie voor de belegger wel aanvardbaar is .(Red.) De Twentsche Bank N.V. stelt voor over 1862 een dividend uit te keren van twaalf percent respectievelijk zes percent voor zover betreft de aandelen uitgegeven in 1962 (vorig jaar: 12 percent). te brengen. De systemen die men door' gaans als West en Oost aanduidt, aldus Tin bergen, zijn in werkelijkheid niet diame traal verschillend. Een „gemengd" econo misch systeem, met elementen van oost en west, acht hij in de meeste gevallen verkieslijk. Nog steeds groeit de wereld econo misch gesproken uiteen. De kloof tus sen het levensniveau van de ontwikkelde en de nanwelijks ontwikkelde landen wordt nog steeds wijder. Om die kloof te ver nauwen zou de produktie in de onbevoor- rechte groep moeten toenemen met 2 pet per jaar. Het Nederlands economisch in stituut, dat zeer actief van deze studie heeft meegewerkt, heeft berekend, dat de ontwikkelingslanden om die 2 pet groei te halen niet 7 miljard dollar per jaar nodig hebben aan steun, doch 15 miljard. De schrijver is er van overti igd, dat 15 miljard dollar voor de ontwikkelde landen geen al te zware last zou zijn. De gevarieerde vormen van hulpverle ning wil hij laten voortbestaan, maar hij acht het noodzakelijk, dat in het secreta riaat van de VN alle gegevens omtrent de hulp binnenkomen en tevens dat de VN de lacunes zou aanvullen! Ook de* com munistische staten zouden in het beste ge val, tezartïên met de andéfe ISffÜen, hdn bijdrage moeten leveren. Het bovenstaan- dé zou men de kern van deze studie kun nen noemen. Maar het boek bevat veel meer: beschouwingen over handelspoli tiek, over regionale systemen, over inves- terings-criteria enz. Bovendien hebben dr. Floor Hartog, Aleida van Oven, Hans Lin- nemann en Henri Rijken van Olst de ont wikkeling beschreven, die zich tot dusver re heeft voltrokken respectievelijk in Afri ka, het Midden-Oosten, Zuid-Oost-Azië en Latijns Amerika. In dit heldere boek wor den allerlei heilige huisjes omvergehaald teneinde hét uitzicht op de wereld in haar geheel niet te verliezen. (Van onze correspondent) BRUSSEL Dit is slechts een tijdelijke situatie. Thans is de tijd gekomen om onze besluitvaardigheid en onze koelbloedigheid te tonen. Aldus prof. dr. Walter Hallstein, de voorzitter van de Europese commissie, in de verklaring, die hij gisteren bij ge legenheid van een persconferentie heeft af gelegd. Hij heeft de nadruk erop gelegd dat hetgeen is gebeurd met het terugwij zen van de Engelsen wellicht tot gevolg zal hebben dat de E.E.G. zich meer dan tot dusverre zal bezinnen op hetgeen nog kan worden gedaan om innerlijk sterker te staan. De eerstvolgende maanden, al dus prof. Hallstein, zullen verscheidene or ganen van de gemeenschap tijdelijk minder actief zijn en de commissie moet er voor zorgen dat er een grote diplomatieke acti viteit wordt ontwikkeld, waarvan zij het centrum zal moeten vormen. De besprekingen met Engeland achtte de voorzitter van de commissie niet geheel afgebroken en hij is van mening dat er nog verder kan worden onderhandeld. Hij weigerde echter antwoord te geven op de vraag of de commissie nog bereid is onder handelingen tussen de Vijf en Engeland bij te wonen. Wel heeft hij er de nadruk op gelegd dat de commissie zelf „unaniem en niet verdeeld" is. Hij doelde daarbij kennelijk op de positie van het Franse lid, dr. Robert Marjolin. Marjolin heeft echter zelf als socialistisch kandidaat niet genoeg stemmen op zich kunnen verenigen enige tijd geleden om lid van de assemblee te worden, en men beschouwt zijn positie te Brussel dan ook niet meer als al te sterk. De generaal zal hem wel op een of ande re manier wegpromoveren. Het ministerie van Financiën deelt mee, dat de belastingontvangsten in 1962 met ruim 570 miljoen gulden zijn gestegen tot bijna 11 miljard gulden. De raming was dat de belastingopbrengst over dat jaar ruim zeshonderd miljoen gulden lager zou uitvallen. Aan kohierbelasting is het vorig jaar ontvangen 4152 miljoen of f 100 miljoen boven de raming en een even groot bedrag boven dat van 1961. De niet-kohierbelas- ting bleef daarentegen op f 6.727 miljoen of wel ongeveer f 160 miijoen onder de raming, maar ten opzichte van 1961 werd uit dien hoofde toch nog altijd 466 mil joen of ruim zeven percent méér ont vangen. Dit bedrag werd enerzijds beperkt door de verlaging van het tarief van de loonbelasting en ook door de inkrimping van het weeldetarief van de OB. Tot de stijging hebben ook bijgedragen de invoering van het bijzonder recht op minerale oliën en die van loterijbelasting, respectievelijk f 78 miljoen en 3 mil joen. Het accrès was het spectaculairst bij de inkomstenbelasting. Over 1962 werd namelijk een bedrag ontvangen van 2335 miljoen tegen 2184 miljoen in 1961. NEW YORK (AP) De netto winst van Bethlehem Steel Corporation, Amerika's op één na grootste staalpro-ducente, is in 1962 gedaald tot 88.677.761 dollar, het laag ste peil uit de afgelopen 15 jaar. De winst, die uitkomt op 1,80 dollar per aandeel, laat zich vergelijken met 122.357.028 dollar of 2,54 dollar per aandeel over 1961. Sinds 1947 toen slechts 51,1 miljoen dollar ver diend werd, heeft de maatschappij niet zo'n lage netto winst behaald. AMSTERDAM: Staatsfondsenmarkt gedrukt Verreweg het belangrijkste nieuws is gistermiddag het aankondigen geweest van een nieuwe 4)4 percent staatslening groot 300 miljoen tegen 99 percent. Dit bericht kwam even vóór de beurs een aanvang nam op de tikker. Dit bracht wat conster natie voor de openingskoersen van de reeds ter beurze genoteerde 4)4 percent staats leningen. Uiteindelijk bleek dat genoemde leningen wat onder druk stonden. Ook de overige beleggingsmarkt gaf iets lagere koersen te zien. Gezien de marktconstel latie kan de nieuwe lening als zeer goed geklasseerd worden beschouwd. De vraag naar de stukken zal dan ook, aldus de beurs, wel zeer groot zijn. De lening kwam voor het Damrak niet als een verrassing. Wel had men gerekend dat de aankondi ging hiervan midden februari zou plaats vinden. Na lager te zijn geopend, ten opzichte van het vorige slotniveau, konden de koer sen van de internationale waarden ge durende de verdere beursduur aantrekken. Hierdoor kwam Unilever op f 142,20, tegen een vorige slotkoers van f 142. Kon. Olies 70 cent hoger op 166. Philips een paar dubbeltjes lager op 151,40 A.K.U ver beterde van 426 tot 429% (427). Hoogovens twee punten hoger op 540. De handel was in alle hoofdfondsen kalm (Van onze parlementaire redacteur) Bij de verdediging van de begroting van Verkeer en Waterstaat in de Tweede Ka mer hebben minister Korthals en staats secretaris Stijkel gisteren onder meer de volgende mededelingen gedaan: Er zal spoed worden betracht met de behandeling van het verzoek der Neder landse Spoorwegen om hogere reizigersta rieven in te voeren. De regering meent dat het financiële evenwicht bij de N.S. moet worden hersteld. De commerciële opzet van de spoorwegen moet gehandhaafd blij ven. Kunstmatige bescherming van het railvervoer wordt echter vermeden. Een rijksbijdrage aan de N.S. voor het oerso- nenvervoer moet nog worden beoordeeld Er zal spoedig een besluit worden geno men over de mogelijkheid van een spoor lijn Amsterdam-Schiphol-Den Haag. De spoorlijn Leeuwarden-Staverden blijft bestaan, ook al zou de bootdienst worden opgeheven. De vraag of er een spoorlijn Sneek-Heerenveen moet komen zal aan de N.S. worden voorgelegd, evenals de verbe tering van de verbinding Groningen-Bre- men. Over het te kiezen systeem van automa tische treinbeïnvloeding deelde staatsse cretaris mee, dat binnenkort de beslissing kan worden tegemoet gezien. In 1963 zul len 60 automatische knipperlicht-installa ties worden geplaatst. Advertentie Aagtedijk 31 130 m. o. Massaua n. Suez. Aagtekerk 1/2 te Aden verwacht. Abbekerk 31 120 m. z.w. Marseille n. Marseille. Abida 6/2 te Dakar verwacht. Achilles pass. 31 Ouessant n. Rotterdam. Acmaea 1/2 te Cardon verwacht. Acteon 6/2 te Abadan verwacht. Adonis 31 210 m. n.o. Azoren n. St. Croix. Alamak 31 540 m. w.z.w. Horta n. New York. Albireo 31 75 m. o.n.o. Recife n. Rio de Janeiro. Alcor 1/2 te Aden. Algol 31 v. Tanga te Zanzibar. Alhena 1/2 te Las Palmas verwacht. Alnitak 1/2 te Santos. Alwaki 2/2 te Alexandrië verwacht. Amerskerk 31 200 m. o. Sicilië n. Genua. Ammon 30 v. La Guaira n. Puerto Cabello. Amstelland pass. 31 Fernando Noronha n. A'dam. Amstelmeer 31 rede La Pallice. Andijk 31 v. Rotterdam n. Port Everglades. Argos 31 30 m n.w. Bone n. Antwerpen. Aristoteles 31 te Rotterdam. Asmidiske 30 v. New Orleans n. Karachi. Attis 31 v. Cartagena n. Barranquilla. Averdijk 31 te Rotterdam. Bali 31 155 m. n.n.o. Formosa n. Bangkok. Barendrecht 31 80 m. z. Little Quoin n. Mena. Batjan 3/2 te Yokohama verwacht. Bintang 31 300 m. o. Ceylon n. Karachi. Blitar verm. 2/2 v. enua n. Marseille. Breda 30 v. Matanzas n. Puerto Ordaz. Burl S. Watson 31 50 m. z.z.o. Muscat n. Japan. Bussum 31 15 m. w. Casquets n. Brindisi. Caltex Amsterdam 31 v. Bahrein n. Suez. Caltex Arnhem pass. 31 Casquets n. Port Said. Caltex Delft 31 60 m. z.o. Socotra n. Mombasa. Caltex Delfzijl 1/2 v. Antwerpen n. Rotterdam. Caltex Eindhoven 31 v. Suez n. Rastanura. Caltex Gorinchem 31 te Rotterdam. Caltex Leiden pass. 31 Ouessant n. Kopenhagen. Caltex Pernis 31 99 m. n.n.w. Cochin n. Calcutta. Calt. Rotterdam 31 1230 m. n.o. P. Rico n. Aruba. Caltex The Hague 31 v. Colombo n. Chittagong. Camerounkust 30 ten anker Sapele. Camitia 3/2 te Curagao verwacht. Casamance 31 160 m. n. Dakar n. Nantes. Castor 30 220 m. z.w. Azoren n. Santo Domingo. Charis 31 890 m. z.w. Landsend n. Hamburg. Chiron 31 v. Rotterdam n. Amsterdam. Cinulia 31 te Curacao. Cities Service Valley Forge 31 375 m. z.w. Azoren naar Rotterdam. Colytto 1/2 v. Aden n. China. Crania 1/2 te Falmouth. Dahomeykust pass. 31 Las Palmas n. Freetown. Daphnis 1/2 te Port of Spain verwacht. Doelwijk 31 v. Port Said n. Thames. Echo pass. 31 Straat Messina n. Koper. Esso Rotterdam 31 40 m. n.o. Ouess. n. Port Said. Forest Lake 31 19 m. z.w. Kp. Matapan n. Mena. For. Town 31 80 m. z.w. K. Blanco n. Isle of Grain. Friesland KRL 31 170 m. z. Dardanellen naar Dar Es Salaam. Gaasterkerk 31 v. Rotterdam n. Bombay. Ganymedes 31 460 m. w.z.w. Flores n. Le Havre. Garoet 31 v. Zanzibar te Tanga verwacht. Geertje Buisman 31 40 m. z. M'seille n. Barcelona. Giessenkerk 31 Ouessant gepass. n. Duinkerken. Groote Kerk 31 540 m. z.w. Minicoy n. Aden. Guineekust 31 75 m. z. Kp. Blanc n. Amsterdam. Gulf Hansa 31 30 m. n.n.w. Perim n. Mena. Gulf Hollander 31 150 m. z.z.w. Ouessant n. Mena. Gulf Italian 31 20 Om. z.w. Ouess. n. Thameshav. Gulf Swede pass. 31 Ras Al Hadd n. Mena. Hector 31 165 m. z.w. Ouessant n. Antwerpen. Heemskerk 1/2 te Port Said verw. v. Beyrouth. Helicon 31 te Piraeus. Hera 31 v. Bremen n. Hamburg. Hollands Duin 30 v. Moji n. Chin Wang Tao. lington naar Sydney. Johan van Oldenbai nevelt 31 260 m. w.n.w. Wel- Jos. Frering 31 150 m. z.w. Ouessant n. Monrovia. Kabylia 7/2 te Accra verwacht. Kara 31 315 m. z. Recife n. Curasao. Karachi 31 v. Rotterdam n. Amsterdam. Karimata 30 dwars Ouessant n. Cristobal. Katsccdijk 31 300 m. w. Landsend n. Rotterdam. Kerkedijk 1/2 v. Rotterdam n. Antwerpen. Khasiella 31 115 m. z.w. Ouessant n. Curasao. Kieldrecht 31 v. Triest n. Antwerpen. Koningswaard 31 330 m. o.z.o. Malta n. Turku. Kopionella 2/2 te Dakar verwacht. Kreeft 31 v. Rotterdam n. Monrovia. Kylix 4/2 te Bucksport verwacht. Laga 1/2 te Cagliari verwacht. Lawak 1/2 te East-London verwacht. Leiderkerk 31 310 m. n.o. Kuria Muria n. P. Said. Lekhaven 31 265 m. z.z.w. Lissabon n. Rotterdam. Liberiakust 31 280 m. w.n.w. Freetown (bestem.). Limburg 1/2 te Lattakia v. Malta. Lombok 1/2 te New York. Loosdrecht 1/2 te Madras verwacht. Loppersum 31 540 m. w. Ouessant n. Le Havre. Maaslloyd 31 te Bremerhaven. Marnelloyd 30 v. Balboa n. Noumea. Maron 31 600 m. n.o. Bermuda n. Hamburg. Maureen 31 697 m. o.n.o Bermuda n. Londen. Merwede 31 100 m. z.w. Kp. Blanc n. Takoradi. Meliskerk 31 100 m. z. .wKreta n. Antwerpen. Merseylloyd 31 25 m. n Villano n. Port Said. Mississippilloyd 10/2 te Gibraltar verwacht. Modjokerto 1/2 te Londen verwacht. Moh. Reza Shah 31 140 m. w. Algiers n. Pt. Said. Munttoren 1/2 te Kandia verwacht. Naess Commander 31 200 m. o. Malta n. Banias. Naess Lion 31 150 m n.n.w. Alexandr. n. Banias Naess Tiger pass. 31 Teh Brothers n. Aden. Nashira 30 80 m. z.w. Kp. Hatteras n. Norfolk. Neder-Eems 1/2 te Djeddah verwacht. Neder-Rijn 31 v. Kaoshiung n. Keelung. Noordwijk 1/2 te Monrovia. Nushaba 31 160 m. z.z.o. Salvador n. Jacksonville. Nijkerk 31 te Antwerpen. Ondina 31 v. Hongkong n. Singapore. Onoba 31 v. Suez n. Mena. Oostkerk 31 410 m. n.o. St. Helena n. Kaapstad. Ootmarsum 31 35 m. z.w. Wight n. Rotterdam. Oranje 31 v. Port Everglades n. Southampton. Oranjefontein 31 v. Durban n. Lorenco Marques. Oranjestad 31 v. Madeira n. Guadeloupe. Osiris 31 270 m. w.z.w. Finisterre n. Pasajes. Peperkust 31 te Port Harcourt n. Lagos. Philidora 3/2 in Suezkanaal verw. n. Gibraltar. Philine 31 v. Thameshaven n. Mena A1 Ahmadi. Philippia 1/2 te La Skhira verwacht. Prins Casimir 31 te Rotterdam. Prins Willem II 1/2 v. Rotterdam n. Antwerpen. Prins Willem V 31 465 m. z.w Ushant n. Halifax. Purmerend 31 v. Heysham n. Dublin. Pygmalion 30 v. Genua n. Barcelona. Randfontein 31 70 m. z.w. Finisterre n. South.ton. Rempang 31 te Pernis. Reza Shah the Great 31 180 m. o.n.o. Aden naar Bandar Mashur. Roepat 31 v. Bremerhaven n. Amsterdam. Rondo 31 v. Shanghai n. Legaspi. Rossum pass. 31 Mona eil. n. Bermudas. Rotterdam 1/2 te Palma. Rotti pass. 31 Madang n. Lyttelton. Rijndam 31 te Rotterdam. Saloum 31 40 m. n. Kp. Finisterre n. Pt. Etienne. Sarpedon 30 90 m. z.w. Guadeluope n. A'dam. Schiekerk 31 v. Port Said n. Palermo. Sepia 31 v. Mena A1 Ahmadi n. Singapore. Serooskerk pass. 31 Stromboli n. Port Said. Silindoeng 1/2 te Dubai verwacht. Simonskerk pass. 30 Ouessant n. Kaapstad. Sinoutskerk 31 te Bremerhaven v. Hamburg. Slamat 31 te Barcelona. Soestdijk 31 v. Boston n. Rotterdam. Stad Maastricht 1/2 te IJmuiden verwacht. Stad Utrecht 31 740 m. z.z.w. Kp. Verdische eil. naar Rotterdam. Stad Vlaardingen verm. 1/2 v. Baton Rouge naar Denemarken. Statendam 31 te Barbados v. Guadeloupe. Steenkerk 31 240 m. n.o. Dg. Garcia n. Fremantle. Steenwijk 31 310 m. n.w. Kaapstad n. Durban. Straat Bali 1/2 te Lorenco Marques v. Mauritius. Straat Chatham 31 460 m. z.w. Kp. St. Mary naar Mauritius. Straat Colombo 31 te Cotonou. Str. Johore 31 170 m n.w. Cooktown n. Brisbane Straat Magelhaen 31 v. Vitoria n. Kaapstad. Boeke en Huidekoper van 203% op 204%; Figée van 215V2 op 215; Spaarnestad van 795 op 792. VERHANDELDE FONDSEN 31 jan. 30 jan. Totaal 447 443 Hoger 167 (37,4%) 143 (32,2%) Lager 192 (42,9%) 200 (45,1%) Gelijk 88 (19,7%) 101 (22,7%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A K.U434—434V2 gl Kon. Olief 167,30—169 Philips 152,50—153,10 Unilever f 142,50142,80 Hoogovens Stemming: Sloot op het hoogste punt. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv A K.U434435 gl 434V-» Kon. Olie169—169,60 169,40 Philips 153,20—153.70 153,40 Unilever 143,20143,50 f 143,50 Hooco-vens 542 gb547 gl Straat Torres 31 120 m. w.z.w. Sabang n. Kaapst. Streefkerk 1/2 te Genua verwacht. Talita 31 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro. Tegelberg 31 370 m. z.w. Sabang n. Singapore Themis 31 180 m. n.o. Flores n. Barbados. Tjiliwong 31 800 m. z w. Mauritius n. Durban. Tjipondok 31 140 m. n.o. K. Padaran n. H'kong. Togokust 31 v. Dakar n. Freetown. Tweelingen 31 160 m. z.z.w. Ouessant n. Pepel. Ulysses «1 te Rotterdam. Van Noort 29 te Auckland. Van Riebeeck 1/2 te Mombasa verwacht v. Beira. Van Spilbergen 31 420 m. z.o. Maurit. n. Auckland Van Waerwijck 31 v Durban n. Lor. Marques. Vasum 2/2 te Martinez (San Francisco) verwacht. Viana 31 te La Spezia verwacht. Vitrea 31 47 m. n.w. Malta n. Thameshaven. Vivipara 31 90 m. o. Algiers n. Skaramanga. Voco pass 31 Gibraltar n. Nantes. Waardiecht 31 20 Om. z.o. Colombo n. Moji. Waibalong 31 215 m. z. Muscat n. Mukalla. Waikelo 31 27 m. z. Kp. Guardafui n. D.ieddah. Waingapoe 31 125 m. z.w. Triest n. Beyrouth. W. A. Jones 31 90 m. z.o. Mosselba n. Ph.delph, Waterland 1/2 te Montevideo. Waterman 3i 580 m. n.w. Minicoy n. Singapore. Westerdam 31 te Rotterdam. Westertoren 1/2 v. Mena Al Ahm. n. L. Marques. Willem 'Ruys 31 v. Melbourne n. Sydney. Willemstad 31 v. Madeira n. Plymouth. Wonosari 31 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Zaanland 31 v Las Palmas n. Amsterdam. Zafra 31 v. Mena n. Gibraltar. Zaria 31 v. Rotterdam n Mena Al Ahmadi. Zuiderkerk 31 v. Brisbane-n. Port Pirie. Zwijndrecht 31 200 m. z. San Thome n. Antwerp. KLEINE VAART Abel Tasman pass. 29 Terneuzen n. Groningen. Alcetas 30 5 m. z. Burriana n. Gandia. Ank T 30 60 m. n. Kp. Penas n. Fedala. Appingedam pass. 31 Goeree n. Rotterdam. Ardeas 30 v. Malaga te Malta. Bab T. 30 m. w. Kp. Villano n. Kenitra. Batavier-3 verm. 1/2 v Gothenburg n. Delfzijl, Binnenhaven verm. 31 v. Duinkerken n. Rouen. Borculo verm. 31 v. Londen n. Bayonrte. Carnissesingel 31 te Dungeness n. Bremen. Corrie Broere pass. 31 Tersch bank n. Antwerpen David 31 20 m. n. Landsend n. Newross. Diligentia 31 v. Holehaven n. Poole. Elsa 31 dwars Smalls n. Sevilla. Fiducia-2 31 v. Maassluis te Boston. Gaasterland 31 30 m. n.w. Hk. v. Holl. n, R'dam Geestdam 31 te Cromer n. Maassluis. Gramsbergen verm. 1/2 v. Barking n. Caen. Inca 31 220 m. n.n.o. Madagaskar n. Marseille. Leendert Broere 31 te Beachyhead n. Dordrecht Lifana 31 30 m. w Ouessant n. Genua. Merwestad 31 20 m. o. Noordhinder n. Vlissingen Midas 30 10 m. w. Cadiz n. Rotterdam. Nassauhaven verm. 1/2 v. Gothenburg n. Delfzijl Nero 31 25 m. z.o. Wight n. Rotterdam. Oceansprinter 31 10 m. n. Casquets n. Le Havre. Rijnborg 31 25 m. w. IJmuiden n. Groningen. Rijnstroom 31 25 m. w.n.w. IJmuid. n. IJmuiden Rijsbergen verm. 1/2 v. Londen n. Rotterdam. Sandenburgh pass. 31 Borkum n. Rotterdam Sheratan 31 70 m. n.o. Barcelona n. Liverpool Steenbergen verm. 1/2 v. Antwerp, n. La Pallice Stella Polaris 31 70 m. o. Gibraltar n. Haifa. Swift 1/2 v. Rouen te Gothenburg verwacht Tilly 30 v. Nantes n. Tonnay Charente. Twee Gebroeders 31 te Sunk n. Londen. Vechtborg pass. 31 Terschelling.bank n. Brussel Vechtstroom 31 te Dungeness n. Plymouth. Westerdok 26 vc. Belfast te Newross. Wester-Eems 31 dwars Dover n. Liverpool. Wtlpo 30 v. Bayonne n. Mohammedia. IJsselhaven verm. 1/2 v. Kenitra n. Duinkerken. SLEEPVAART Gele Zee 31 v. Rotterdam n. Engelse kust. Schouwenbank 31 v. Hoek van Holland en terug. Thames 29 v. Bahrein n. Doha. Vorige slotkoers A'dam Rubber 109% H.V.A 129% A.K.U 431% 143,50 Hoogovens 539% Philips Gem. Bez. 151,40 Unilever 142,10 Pordtsche Petr. 757% K. Ned. Petr. Mij. 165,90 Holl. Am. Lijn 116% K L.M ƒ54,- K.N.S.M 145 Ned. Stoomv. Mij. 133 Ommeren, Phs. v. 250 Scheepv. Un. Ned. 131% 193,— ƒ113,— 215,— U as 500,— Ver. Bezit v. 1894 f 129,— Amsterd. Bank 376 Ned. Handel Mij. 368 Rottere Bank 370% Twentsche Bank. 340 Albert Heijn 615 Amstel Brouwerij 490 Berkel's Patent 201% Bols 924% Bührmann Papier 715 417 Ford 898 Gelder Kon. Pap. 265 Gist Spir.f. Kon. 361 Van cfer Heem 285 V* Heinekens Bier 458% Hooeenbosch Sch. 287 Indola 465 Kon. Zout-Ketien 752 Muller Nat. Bezit 334% Ned. Kabelfabr. 464 Philips Pref 56,10 Stokvis 179 Thomassen Dr. 742 Ver. Machinefabr 193 Wessanen 368% Wilton Fijenoord 304 Zwanenberg-Org. 900 Billiton Mij. II 457 Aluminium Ltd... 25% American Motors 19V,„ Anaconda 45% Bethlehem Steel.. 32 Cities Service.... 57'/4 General Motors.. 61 Kennecott Cooper 72% Renublic Steel 37% Shell Oil 37'/« U S. Steel 46% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) Wall Street: Fraetioneel beter Wall Street heeft zich gisteren weer her steld van de woensdag geleden verliezen met winsten, die liepen van fracties tot ongeveer een dollar. In een zeer rustige stemming was de beurs begonnen, maar in het tweede beursuur ontstond plotseling kooplust waardoor de koersen opliepen. Staal-, auto-, ruimtevaart, luchtvaart- en non-ferro-aandelen waren over het al gemeen hoger. Chrysler steeg 2I.B M. i%, Polaroid 3% en US Smelting 2Vi. De omzet bedroeg 4.27 miljoen shares tegen 3.74 miljoen shares woensdag. De Dow Jones incides: industrie 682.85 4.27), spoorwegen 150.07 0.20) en openbare nutsbedrijven 135.67 0.31). De Utrerhtsche Hypotheekbank heeft de af gifte van 41/» pet. pandbrieven serie S gestaakt. Houthandel v/h P. M. en J. Jongeneel heeft meegedeeld, dat de omzetten van 1962 niet bij die van 1961 zijn achterge bleven. De winstmarges waren over het geheel niet onbevredigend. Men verwacht, dat het bedrijfsresultaat gelijk zal zijn aan dat van 1961. De arbeidsmarkt toonde in het tweede halfjaar van 1962 enige ver ruiming, hetgeen de mogelijkheid tot uit breiding van de bedrijfsactiviteiten nader bij heeft gebracht. De produktie van gebakken metselstenen be droeg in december '62 133 miljoen stuks. Dit is ruim 13 miljoen minder dan in november, toen de produktie 146.2 miljoen bedroeg. Ook in de cember 1961 was de metselsteenproduktte hoger en wel 1 miljoen (134 miljoen). Over 1962 werden geproduceerd 1593.7 miljoen tegen 1587.4 miljoen in 1961. De rederij Fred Olsen Lines In Oslo (agent D. Burger en Zn. in Rotterdam) heeft haar dienst van Rotterdam naar Oslo en Oost-Noorwegen verdubbeld. Elke dinsdag is er nu een afvaart naar Oslo en Kristiansand of Tönsberg en elke vrijdag een naar Oslo en Drammen. De werkloosheid in de Verenigde Staten is in januari met 855.000 gestegen tot 4.672.000 NOTERING EDELE METALEN De goud- en zilvernoteringen zijn, blijkens een opgave van de firma H. Drijfhout in Amsterdam, deze week ongewijzigd gebleven, teweten: ver- edelingsgoud 1 4100—/ 4150, binnenlands goud f 4250 en zilver 145,00—150,50, alles per kg. fijn. De informatiekoersen voor gouden munten lui den als volgt: tientjes 29,00—30,00 29,25— 30,25), ponden 34,00—38,50 34,00—/ 39,00), 20 fr. Napoléons 31,00—/ 33,00 (onv.), 20 fr Vre- nelis 32,50—/ 34,50 (onv.) en 20 Belgische franks 29.25—/ 31,50 (onv.). dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 13