Hoe zal Johannesen straks over „ruwe" ijs in Go ten burg gaan? Dertig trainings wedstrijden op IJselmeer voor Medemblik Oppositie betwist de gelijke uitslag tegen Weenink-team Schaatsen tijdens weekeinde VEEL FAVORIETEN VOOR EUROPESE TITEL „Van der Grift kan WjSS. IHHHHiHHHIl altijd verrassen", Twee van de vier zegt Klaas Schenk Reims pas volgende week samengesteld Nederlandse zeilers moeten grote prestaties leveren voor uitzending Europa's sterksten Garfield Sobers en Hall zijn niet tevreden Geen enkele score in overgangsklasse VRIJDAG 1 FEBRUARI 1963 15 Adem tekort Strijd om gouden schaats met Elfstedenrijders Roeikampioenschappen op de Bosbaan verschoven Hongaren voetballen voortaan niet meer in wintermaanden Velen zien in de Noor Knut Johan nesen de nieuwe Europese schaats kampioen. Erg verwonderlijk is dit bepaald niet, de 29-jarige „Kuppern" bezit namelijk op twee van de vier te verrijden afstanden het wereldrecord: 5000 meter in 7.37,8 en 10.000 meter in 15.46,6. De Rus Evgeny Grishin (niet van de partij) is 's wereld snelste man op de 500 meter (39,5 seconden). Juhani Jaervinen (Finland) legde tot nu toe de 1500 meter het vlugst af (2.06,3). (Speciale berichtgeving) „Knut Johannesen is een „nieuwe vent" geworden, stralend van gezondheid, veel slanker en met een ongekende wilskracht", zei schaatscoach Klaas Schenk gisteren in zijn hotel in Gotenburg, waar hij zojuist met de Nederlandse rijders is aangekomen. Hij deelt de overtuiging van velen dat de kans van drie Noren op de ereplaats heel groot is. Men kent het geweld, waarmede behalve Johannesen ook Fred. A. Maier en Niels Aaness records omver hebben ge schaatst. „Maar toch reken ik zo'n beetje op een Nederlandse plaats tussen die drie. Bovendien zijn er ook nog Zweden. Bepaald verpletterend reden zij niet door die be richten over de Noorse explosies. Doch de twee Nilssons zijn volgens Zweedse mening op een eigen baan in Gotenborg tenminste gelijkwaardig aan Johannesen en de zijnen", aldus de heer Schenk. De schaatscoach sorr.de 16 man voor ons op: 16 die volgens hem allen hoog op de ranglijst kunnen eindigen: Knut Johan- n?~en, Nils Aaness, Ivar Nilsson, Johnny N:'~-on, Fred. A. Maier, Boris Stenin, Ro- b~ Merkulov, Eduard Matusevitch, Mag- nc Thomassen, Rudi Liebrechts, Henk van der Grift, Günther Traub, Goeran Slott, Per Ivar Moe, Uno Boerkengaard of Kjell B~~kmann en Chris Meeuwisse. Het is lang geleden dat er zoveel kandi daten voor een Europese schaatstitel zijn geweest. Het moet dan ook wel een bij - zender fascinerende strijd worden. Want behalve de Noren en de Zweden zal de zo langzamerhand naar een ongekende vorm gegroeide Duitser Günter Traub ook aan de jacht deelnemen. De Finnen hebben op het moment een betere troef achter de hand dan de laatste jaren het geval is ge weest: Keijo Tapiovaara, thans sneller dan de ook weer van de partij zijnde oud wereldkampioen Juhani Jaervinen. De Russen, met Boris Stenin als sterke man (Kositsjkin mikt blijkbaar weer op het wereldkampioenschap), bezitten nog altijd de macht om de eventuele nieuwe hegemo nie van de Noren te voorkomen. Robert Merkulov, de voortreffelijke klassements rijder, kan evenals vorig jaar bij verrassing de ereplaats voor zich opeisen. Liebrechts is een kansrijke outsider, vol gens de heer Schenk, met zeker zoveel mogelijkheden als de Duitser Traub. Voor Nederland zal het overigens van groot be.- lang zijn wanneer drie man het klassement bereiken. Want dan kan Nederland volgend jaar weer met een ploeg van vijf man in schrijven. Voor Chris Meeuwisse zit er thans zeker een mogelijkheid in zich te plaatsen voor de 10.000 meter. De tegenstander van landskampioen Feij- enoord in de kwartfinales van het toernooi om de Europese voel balbeker, Stade de Reims, zal pas na de zondag tegen Tou louse te spelen competitiewedstrijd het elf tal bekend maken voor de ontmoeting te gen Feijenoord aanstaande woensdag. Het is echter zeer waarschijnlijk, dat de Franse kampioen in de volgende formatie uitkomt: doel: Colonna; achter: Wendling en Rodzik; midden. Siatka, Kaelbel en Vincent; voor: Kopa, Robin, Akesbi, Pian- toni en Sauvage. Henk van der Grift meende op het ogen blik nog niet de conditie te hebben ademtekort op lange afstanden om zijn partij met andere cracks serieus mee te hebben, dan waarop Johannesen, Aaness en Maier zo rotsvast vertrouwen. „We waren alle landen in 1957 een flinke slag voor met de medische begelei ding", verklaarde Klaas Schenk, „toen dr. Enschedé de schaatsploeg onder controle hield. Jammer dat hij ermee is opgehouden Robert Merkulov, tot zondag Europees kampioen. De KVNWV, die de leiding heeft bij de voorbereiding voor de Olympische zeilwed strijden in Tokio, heeft besloten dit jaar 'n dertigtal trainingswedstrijden op het IJ selmeer voor Medemblik te laten varen, Het ligt in de bedoeling eind 1963 een voorselectie van de gegadigden voor To kio te maken, zodat zij bijtijds maatrege len kunnen treffen voor hun langdurige af wezigheid in eind 1964. Intussen is medegedeeld, dat de Neder landse zeilers internationaal gezien zeer hoge prestaties moeten leveren om voor uitzending in aanmerking te komsn. Om de krachten van de Nederlanders te peilen zullen op 11 en 12 mei de sterkste FD en Finjollen zeilers van Denemarken, Frank rijk en West-Duitsland deelnemen aan wed strijden voor Medemblik. Voorts zal door KVNWV de uitzending naar de wereldkam pioenschappen in de FD-klasse in Starn berg, de daar te houden FD-week en de Dreckengold-wedstrijden in Marsstrand ge subsidieerd worden. De nationale zeilkampioenschappen zul len in 1963 op 14, 15, 21 en 22 september worden gehouden. Op het IJselmeer voor Medemblik wordt dan om de kampioens wimpels gestreden in de internationale Draken-, de internationale FD- en de in ternationale Finnklasse. Voor de overige kampioenschappen in de internationale 12ml2-, de internationale 12 Voetsjollen-, de internationale Vaurien de Regenboog-, de internationale Pampus- de Valken-, de 16 m2, de Vrijheids-, de Sterren- en de Flying Juniorklassen heeft men de Westeinderplassen als wedstrijd terrein gekozen. Op de Westeinder zal men een proef nemen met het uitzetten van twee banen teneinde te voorkomen dat te veel jachten dezelfde baan moeten zeilen. Op verzoek van het Belgische Jachtver- bond is de KVNWV bereid gevonden tot samenwerking in het bevaren van het Veerse Meer, dat grote aantrekkingskracht heeft op de Belgische wedstrijdzeilers. De Bejgcn. voQrnamey.jk leden van de Roygl Yachr Club de Belgique en dé Róyal Bel- gique Sailing Club. hebben al een aantal solo's op het Veerse Meer gestationeerd en zullen daar ook wedstrijden organiseren in samenwerking met de Jachtclub Veere en de watersportvereniging Wolphaarts- dijk. Voor 't eerst vermeldt de kalender van Na de oorlog verschenen de volgende Europese schaatsers op het ere schavotje: blazen. Dat is in feite ook niet mogelijk; toen hij zijn proefschrift over de medische veertien dagen geleden lag hij nog met een begeleiding in de sport had voltooid". Not- hardnekkige keelaandoening onder de wol. e" Verkerk zijn naar huis vertrokken. XT Karstens en Renes blijven nog enige wed- Na zijn herstel kreeg hij de raad op te pas- stryden rijden in Noorwegen en Zweden, sen met het aanpakken van de training bij evenals Willy de Beer, waarvan de heer de felle koude in Hamar (soms 27 graden), Schenk hoge verwachtingen heeft. Hij anders had hij dit hele seizoen wel kunnen overwee§t haar een kans te geven in Tokio, afschrijven. „Met Van der Grift weet je nooit van te voren waar je aan toe bent", zei Klaas Schenk. „Het is een man die je altijd voor de grootste verrassingen kunt plaatsen". Overigens heeft Henk van der Grift schone herinneringen aar, Ullevi, het ijs stadion in de Zweedse havenstad Goten burg. Twee jaar geleden immers legde hij in deze plaats beslag op het wereldkampi oenschap, terwijl de toen nog vrijwel on bekende Rudi Liebrechts de derde plaats voor zich opeiste. De Rus Kositsjkin werd tweede; vorig jaar verwisselden hij en Van der Grift in Moskou van plaats. De Noren ontwerpen voor het eerst een trainingsschema met medische begeleiding. Dat droeg er merkbaar toe bij dat de Noren zo hoog op de wereldranglijsten zijn gestegen. Maar toch werkte de natuur wel het meest mee. Het ijs was namelijk op verschillende banen in Noorwegen spiegel glad. Van het Noorse olie-ijs naar de typische laaglandbaan „Nya Ullevi" in Gotenburg is overigens een overgang die wel eens minder florissante gevolgen kan Ivar Nilsson, de Zweedse crack. 1947 1948 1949 1950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959 1960 1961 1962 Seyffarth (Zweden) Liaklev (Noorwegen) Farstad (Noorwegen) Andersen (Noorwegen) Andersen (Noorwegen) Andersen (Noorwegen) Broekman (Nederland) Shilkov (Rusland) Ericson (Zweden) Grishin (Rusland) Gontsjarenko (Rusland) Gontsjarenko (Rusland) Johannesen (Noorwegen) Johannesen (Noorwegen) Kositsjkin (Rusland) Merkulov (Rusland) In 1953, toen Broekman in Helsinki ongenaakbaar bleek, deden er voor het eerst Russen aan de titelstrijd mee. De Noor Fred A. Maier. Achter hem is nog net Henk van der Grift zichtbaar. de KVNWV voor 1963 enkele van deze evenementen op 1, 2 en 3 juni en op 30 en 31 augustus en 1 september. Ook van Engelse zijde wordt grote be langstelling getoond voor dit nieuwe wa tersportcentrum. Een aantal Engelse So lozeilers heeft al te kennen gegeven de lxmende zomer naar Veere te zullen ko men. Garfield Sobers, een van 's werelds bes te all rounders en fastbowler Wesley Hall hebben nog steeds geen akkoord bereikt met de Westindische Board of Control over de voorwaarden waaronder zij deze zo mer de toer van het Westindische test team in Engeland zullen meemaken. Het ziet er thans naar uit dat het genoemde tweetal verstek zal moeten laten ^aan. Er is zelfs nog kans dat het tweetal gezelschap krijgt van Rohan Kanhai ook een zeer capabel batsman die het ook niet eens is met de financiële voor waarden van de Board. Ook hij vindt het aanbod van 800 pond sterling (ruim acht duizend gulden) voor de toer. plus 200 pond bonus, plus 7 pond per week zak geld, te weinig. Twee weken geleden stuurden Sobers en Hall, die op het ogenblik in Australië spelen, een telegram aan de Board, waar in zij stelden dat zij een hogere betaling wensten. Dezer dagen verklaarde Sobers: „De Board wil niet meer betalen en als men daarbij blijft zal ik er echt niet bij zijn deze zomer. Dat spijt me erg. Ik hoop nu alleen dat ik niet te laat ben met het vinden van een baan in een van de leagues". Garfield Sobers, zoals vele Nederlandse cricketers hem aan bat zagen in 1957, toen West-Indië in Haarlem op het veld van Rood en Wit tegen het Neder lands elftal speelde. Morgen zal in het sportpark Veenoord (Nieuw Amsterdam) een schaatswedstrijd worden gehouden om de gouden schaats. Nu reeds hebben bekende Elfstedenrijders als Reinier Paping, Jan Uitham, Jeen van den Berg en Ap Weys ingeschreven. Het is de bedoeling dat er vijf of zes series worden gehouden over 25 ron den (10 km) waarbij 30 man van start gaan. De eerste zes gaan over naar de finale. De tweede en derde aankomenden krijgen een zilveren, respectievelijk een bronzen schaats. Het bestuur van de Nederlandse roei- bond heeft, na een ingewonnen advies bij de technische adviescommissie, besloten de Nederlandse kampioenschappen te ver plaatsen. De wedstrijden zullen niet za terdag 20 en zondag 21 juli'op de Bosbaan worden gehouden, doch vrijdagavond 26 en zaterdag 27 juli. De belangrijke finales zullen uiteraard zaterdag overdag worden afgewerkt. Het competitieverloop in de Noordhol landse Schaakbond ondervindt de laatste weken nogal wat stagnatie. De hoofdoor zaak hiervan is de slechte toestand van de wegen, waardoor verenigingen elkaar niet kunnen bereiken. De betreffende wedstrij den zijn naar een nader te bepalen tijdstip verschoven. Daar in de overgangsklasse Heemstede, Kijk Uit (IJmuiden) en Schaak- lust (Andjjk) tot de slachtoffers behoorden kwam in deze hoogste afdeling geen enkele uitslag tot stand. In de eerste klasse werd slechts één ontmoeting beslist. Maar die was dan ook bijzonder belang rijk. Het Beverwijker Weenink kwam in Heiloo bij Oppositie aanvankelijk tot e"n 2Vi2'/s gelijke stand en vervolgens v.a arbitrage op 5-5 te komen. Oppositie is Aan de schaatskalender van de KNSB zijn de volgende wedstrijden toegevoegd: Zaterdag 2 februari Heerenveen: kon. ijsvereniging Thialf: kortebaanwedstrijd vrouwen. Vriezenveen: ijsclub Eendracht: natio nale kortebaanwedstrijd vrouwen. Kampen: kortebaanwedstrijd vrouwen. Andijk-West Grote Slag: toertocht 30 km. Kortenhoef: nationale koppelwedstrijd heren. Streefkerk: nationale estafettewedstrijd voor dames en heren. Arkel (Z.-H.): toertocht van 18 en van 45 kflh, start bij het ijsclubgebouw. Leimuiden: kortebaanwedstrijd mannen. Bergen (N.-H.): ijsvereniging Berger IJs- sport: nationale langebaanwedstrijd heren, 500, 1500 en 3000 meter. Markelo; langebaanwedstrijd dames, 500 en 1500 meter. Reeuwijk: ijsvereniging Wilhelmina: prestatietoertocht van 35 km en een wed- strijdtocht. Zaterdag en zondag Merendistrict Zuid-Holland: alle meren- tochten 20, 40, 60 en 90 km, start Papen veer, Ter Aar, Nieuwkoop (café Water sport), Zuideinde, Rechthuis Uithoorn. Aalsmeer-LeidenBloemstad-Sleutelstad toertocht, start Aalsmeer (Hoge Wilgen), Oude Wetering (paviljoen De Braasem) Leiden (Zomerzorg en Bellevue). Uithoorn: drie provinciëntoertocht, start in Uithoorn, Nieuwkoop, Zuideinde, Ter Aar, Papenveer. Amsterdam: gewest Noord-Holland Utrecht: Amsterdamse Bostoertocht, 15 en 30 km. Start op de grote vijver tegenover het openluchttheater. Breukelerveer: toertocht 4de en 5de plas Kievietsbuurt Tienhovenseplas, 25 km. start bij hotel Farutha in Breukelerveen, het Witte Huis in Nieuw-Loosdrecht. Den lip: toertocht door een natuurgebied Waterland-West, 45 km. Start.Den lip bij café Lelie en in Landsmeer café Leguit. Westerland en Wieringerwaard: 4 brug- gentocht, start in Houkes, Nieuwersluis, Wieringerwaard en Kolhorn. Purmerend: toertocht van 25 km, start in Purmerend bij café Mantel, Kwadijk café Groen, Middelie café Ossebaar, Edam café Groot, Monnikendam café Bellevue. Zondag 3 februari Aalsmeer: ijsvereniging Kudelstaart: na tionale koppelwedstrijd. Aalsmeer: Westeinder toertocht 35 km, start Aalsmeer-Oost de Hoge Wilgen en in Kudelstaart. Purmerend: wedstrijdtocht 75 km. Nederhorst-Den Berg: nationale korte baanwedstrijd mannen. echter van mening dat er meer inzit en heeft inmiddels beroep aangetekend. Com mentaar in het Weenink-bulletin: „Zonde van hun geldHet gevolg van dit (voorlopige) resultaat is een positie voor beide teams in het midden der ranglijst. Bij de tweedeklassers liet De Pion in afdeling B onverwacht een steek valKn waarvan Purmerend dankbaar profiteerde en de leiding overnam. In 2C werd Bloe- mendaal 2 praktisch voor het kampioen schap uitgeschakeld. Oorzaak was '-en kleine nederlaag tegen een andere favonet, Pat Mat 2 (Beverwijk) dat nu samen met Castricum zal gaan uitmaken welk team zich volgend seizoen eersteklasser kan noemen. VHS 3 (Haarlem) be1 aide hier de eerste winst op mededegr iekandi- daat Zandvoort 2. De uitslagen van de gespeelde wedstrijden zijn: Eerste klasse: afd. A: Oppositie—Weenink 55 (onder protest van Oppositie). Twede klasse: afd. B: Oppositie 2—De Pion 55: SaendeWitte Paard 64: Purmerend Westsaen 64 (rectlfic.); Westsaen—Witte Paard 3—7 (reetific.). C: Santpoort 2—Bloemendaal 2 4'/ï5'i; Bloemendaal 2—Pat Mat 2 4'/i5"/i; Cas tricum—Kijk Uit 3 6'/i3'/i; Zandvoort 2—VHS 3 3'/i6Vi D: Het Oosten 2Rolland 2 3'/i2'/i voorl. Derde klasse: afd. B: Zaandam 3—De Pion 2 5—4 voorl. C: Pat Mat 3—KSC 4'/»s'/i; Kijk Uit 4—Santpoort 3 3'/»6*/i; Driehuis—Pat Mat 3 8—2; KSC—Weenink 3 6'/i3Vi. D: Heemstede 3—VHS 4 5'/i—4Vi; SSCH—HWP 2 5—5; Het Oosten 3—Aals meer 2 5—5; HWP 2—VHS 4 6—4 Vierde klasse: afd. A: Oppositie 3—KTV 3 8'/i— 1 }lt. B: Weenink 4—Lasker 4'/i—5'/i; Zaandam 4— Assendelft 5'/i—4'/i; Saende 3—Witte Paard 2 3—7; Assendelft—Witte Paard 2 3'/i—6'/:. C: Driehuis 2 Het Oosten 5 541/*De Vier TorensHeem stede 4 4—6; HWP 3Kijk Uit 5 5'/,—4'/.. D: Bloe mendaal 4—Het Oosten 4 2—8. Alel overige wedstrijden moesten worden uit gesteld De Hongaarse voetbalbond heeft beslo ten met ingang van 1964 de nationale com petitie te laten beginnen in februari en te laten eindigen in november. Het oude schema, dat de Hongaarse kampioensstrjjd verdeelde in twee periodes: herfst en voor jaar, zal worden afgeschaft. Het is vooral de huidige strenge winter met zijn vele voor voetbal ongeschikte zondagen, die het bestuur van de Hongaarse bond tot deze ri- goreuze wijziging in het wedstrijdschema heeft gebracht. Men verwacht er vooral van, dat Hon gaarse clubs in internationale wedstrijden reeksen, als intertoto-competitie en Mi- tropa-cup-competitie beter voor de dag zullen komen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 15