Werknemers in de metaal laten vakantie-eis vallen Minister Luns: Internationale democratie staat op het spel HET WEER Tweede Kamer keurt houding van De Gaulle zeer scherp af Geschil Amerika-Canada over Canadese defensie 't binnenhuis r nieuwe meielfen combinatie- en wandmenbelen Uw handen lopen nu gevaar! Vermoedelijk nu één cent loon meer Weer ambassadeurs in Moskou en Den Haag Twee Nederlandse helikopters ver loren gegaan Vrijlating van Lammers nog niet overwogen Kiest Diefenbaker in de stembusstrijd de rol van fiere anti-Amerikaan IJs op de Rijn is gaan kruien Rampmonument op toekomstige dam in Oosterschelde Zondagavond a.s. D A N S EII J HAZENBERG SCHAATSEN SPORTHUIS IV! IMP EX Veel wind Accountantskantoor H. KERKHEIDE Koningin gaat op reis Minister Beerman: Het woord is aan In de krant van heden: idee MUKK15 vejore you wyL 1.35 f 48e JAARGANG NUMMER 75 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chet oezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant VRIJDAG 1 FEBRUARI 1963 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post f 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. DAGBLAD VOOR VE L S E N-IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING a 777T T T ATTTTitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom enMr. H. C. van der Mije Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden. J. Kos g Volgende week woensdag vergadert de vakraad voor de metaalindustrie, het over legorgaan van werknemers en werkgevers, over de C.A.O. 1963. Verwacht wordt dat de werknemers bereid zullen zijn hun eis van een dag méér vakantie voor dit jaar te laten vallen. Hiermee is dan het hang punt, waarop het overleg vorige week don derdag is afgebroken, komen te vervallen. Tegenover deze tegemoetkoming willen de werknemers echter wel de toezegging krij gen, dat de vakantie-uitbreiding 1964 kan worden gerealiseerd. Het is niet onwaar- Donderdag is in de Tweede Kamer de E.E .G.-debacle van Brussel aan de orde geweest. Foto links: De minister van Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns, brengt verslag uit. Foto rechts: Tijdens de rede van P.v.d.A.- jractieleider dr. ir. A. Vondeling ach ter de regeringstafel, minister J. W. de Pous, minister Luns, die vermoeid het hoofd op de hand laat rusten, en minister prof. dr. J. Zijlstra. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mee dat de Nederlandse regering en de regering van de Sovjet- Unie besloten hebben hun ambassades in Moskou en Den Haag, welke geruime tijd onder leiding van zaakgelastigden hebben gestaan, op korte termijn weer onder leiding van ambassadeurs te stellen. Sedert oktober 1961 is er geen Sovjet ambassadeur in Moskou geweest. De Ne derlandse regering verklaarde na het inci dent op Schiphol van 9 oktober van dat jaar de Sovjet-ambassadeur P. K. Pono- marenko tot persona non grata. Aan twee andere functionarissen van de Sovjet ambassade werd het verdere verblijf in Nederland ontzegd. De toenmalige Neder landse ambassadeur ln Moskou, mr. H. A. Helb, moest de Sovjet-Unie verlaten om dat de Sovjet-regering een verder verblijf van de ambassadeur in dat land niet mo gelijk achtte. Het incident op Schiphol deed zich voor toen de echtgenote van de Sovjet-onder- daan ir. Goloeb naar de Sovjet-Unie wilde terugkeren. Ir. Goloeb is later, in maart 1962, uit eigen verkiezing naar de Sovjet- Unie teruggekeerd hoewel hij tevoren in Nederland asiel had gevraagd en gekregen. Op het ministerie van Buitenlandse Zaken hoopt men, dat normalisatie van de betrekkingen tussen Nederland en de Sovjet-Unie tot een spoedig en gunstige beslissing zal leiden op het verzoek tot gratie-verlening aan Reydon en De Jager, dat door de families der beide Nederlan ders os ingediend. Bij oefeningen nabij Gibraltar, met heli kopters van het type Sikorsky-S58 vanaf het vliegkampschip „Karei Doorman", zijn gisteren twee toestellen verloren ge gaan. Eén helikopter raakte door motor storing te water. Bij een reddingsactie, die onmiddellijk daarop ingezet werd door andere helikop ters en een jol, geraakte een tweede hef- schroefvliegtuig door nog onbekende oor zaak eveneens te water. De bemanningen van beide toestellen konden worden gered. De helikopters zijn in het ter plaatse diepe water gezonken en moeten als verloren worden beschouwd. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren een indrukwekkende eenheid getoond bij het fkeuren van de houding van Frankrijks president De Gaulle, die de toetreding van Engeland tot de Europese Economische Gemeenschap heeft geblokkeerd. Minister Luns, die het Franse optreden scherp hekelde en over een autoritaire ïouding sprak, dankte de Kamer voor haar steun. Er is nu een treurige en moei- ijke toestand ontstaan, zei de minister. Het is formeel juridisch mogelijk om verder overleg te organiseren tussen Engeland en de vijf niet-I ranse leden van de E.E.G. Deze mogelijkheid is reeds actief onderzocht direct na de mislukking van de besprekingen te Brussel op 29 januari. Ook de Beneluxlanden kunnen een rol spelen. Er is dus wel een weg tot een georganiseerd gesprek tussen de vijf en Engeland, maar het tekenen van een akkoord is echter een andere zaak, aldus mr. Luns. DEZE ZATERDAG heerlijke gevulde ROOMSOESJES 100 gram 60 ct. Steeds voorradig ruime sortering BORRELHAPJES NOREN - KUNST - HOCKEY met schoen in alle maten KWEEKTUINSTRAAT 2A - 4 HAARLEM - TELEFOON 52457 Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige sneeuw. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige noordoostelijke wind. Matige en vannacht hier en daar strenge vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee schijnlijk dat men dan het volle pond eist, n.l. 2 dagen meer vakantie. Voor 1963 zal men uiteraard inplaats van die éne dag vakantie meer loon eisen. Waarschijnlijk zal dit op een cent per uur extra komen. Bij de onderhandelingen over de textiel C.A.O., evenals de onderhandelingen over de collectieve arbeidsovereenkomst in de gra fische bedrijven, die stagneren op het punt van de vakantie, is van werknemerszijde dezelfde suggestie gedaan. Maar ook over een langere vakantie in 1964 wilden de werkgevers daar niet praten. Morgen komt de zaak in het bondsbestuur van de A.N.- M.B., de grootste vakbond in de metaal industrie, tersprake. Als men in de me taalnijverheid, die 40 percent van de Ne derlandse industriële werknemers in dienst heeft, de vakantie van het programma 1963 schrapt, zal dit stellig ook in de an dere bedrijfstakken gebeuren. Bij de AKU is dit reeds geschied. De fractieleider van de P.v.d.A., prof. Vondeling, wilde het stilleggen van de ac tiviteiten in de E.E.G. voor zover deze spe cifiek Franse belangen betroffen. Minister Luns wees er echter op dat de E.E.G. een onherroepelijk verdrag is. Men kan zich er niet aan onttrekken. Wel zou men zich kunnen bezinnen over de associatierege ling met de Franssprekende Arikaanse landen. Een principiële verandering in het beleid ten aanzien van de Europese eenheid overwoog minister Luns dus niet. Hij was intussen duidelijk ge noeg geweest in zijn veroordeling van Frankrijk, dat aan de onderlinge betrek kingen der zes landen van de E.E.G. een grote slag heeft toegebracht. Ook de inter nationale democratie staat op het spel. Er is een gevaar van politieke en economi sche splitsing. „Frankrijk heeft schade veroorzaakt en wij moeten trachten deze binnen beperkte omvang te houden", aldus minister Luns. Verontrusting heerste in de Kamer ook over het onlangs tussen Frankrijk en West-Duitsland getekende verdrag. Vol gens minister Luns had Duitsland zich echter na een week gedistantieerd van de verdragsinhoud. Hij hoopte dat dit zo zou blijven. Er kan tussen nu en het tijdstip van goedkeuring van dit verdrag nog heel wat gebeuren. Wel herinnerde minister Luns eraan dat Hallstein, de uit Duitsland afkomstige voorzitter van de Europese Commissie, met nadruk heeft gezegd dat er geen bewijs voor was geleverd dat Engeland wegens economische moeilijkhe den geen lid van de E.E.G. kon worden. De Europese Commissie zal zich nader be zinnen. Minister Luns zal dinsdag naar Straatsburg gaan om met zijn collega ministers uit de landen van de E.E.G. te overleggen. Dr Diepenhorst (C.H.) had gevraagd of er geen Witboek zou kunnen worden gepubliceerd over het verloop van de onderhandelingen tussen Engeland en de EE.G. Minister Luns zou dit over wegen. Het eenheidsfront van Kamerleden, dat zich tegen Frankrijk en tegen de Franse Administraties - Vermogensbeheer Belastingzaken OOSTERSTRAAT 50 - HAARLEM-N. TEL. 02500 - 56396 president keerde, bestond uit prof. Von deling (P.v.d.A.), mr. Blaisse (K.V.P.), mr. Van Dijk (V.V.D.), mr. Biesheuvel (A.R.) en dr. Diepenhorst (C.H.). Alleen de heer Bakker (Comm.) was verbaasd dat nu alle schuld op De Gaulle werd ge choven. Volgens hem heeft De Gaulle geen stap zonder West-Duits land gedaan. De Engelse arbeidersbewe ging had ook bezwaren tegen de E.E.G. Samengevat waren de meningen, prof. Vondeling: De nadruk moet nu vallen op de eenheid van de vijf landen der E.E.G. buiten Frankrijk. De Gaulle heeft on noemelijke schade veroorzaakt aan de eenheid van het westen. Mr Blaisse: Wij willen geen vazalstaat van Frankrijk worden, wij staan nu voor de ernstigste crisis in Europa sinds ja ren. Mr. Van Dijk: Een pijnlijk gebaar van de Franse president. Wij moeten voorko- Koningin Elizabeth van Engeland en haar gemaal, prins Philip, zijn met een straalvliegtuig vertrokken voor een nonstopvlucht van 6500 km naar Vancouver (Canada) de eerste etappe van een reis die hen naar de Fidzji-eilanden, Australië en Nieuw- Zeeland brengt. (Telefoto) men dat de E.E.G. een gesloten winkel tje wordt. Er is een breuk in de ontwikke ling der gemeenschap. Mr. Biesheuvel: Een bittere, maar geen dodelijke slag Onze emoties mogen niet tot paniek leiden. Wij mogen nu niet, zo als Frankrijk, sabotage in de E.E.G. ple gen. Wij moeten alleen het einddoel voor ogen houden. De Gaulle is door een revo lutie aan de macht gekomen en uit een revolutie komt niets goeds voort. Dr. Diepenhorst: Een levensgevaarlijke situatie. De vijf landen der E.E.G. buiten Frankrijk mogen niet passief blijven. Mis schien kan Frankrijk later tot de jaren des onderscheids komen. Er bestaat nog geen voornemen tot voor waardelijke invrijheidsstelling van de Ne derlander Lammers, die in 1949 ter dood werd veroordeeld wegens opzettelijke hulp verlening aan de vijand en mishandeling tijdens de bezetting. In de Tweede Kamer heeft de heer Bakker (comm.) aan minister Beerman van Justitie gevraagd of er plannen wa ren Lammers vrij te laten. De minister zei dat in juli 1962 was besloten de le venslange gevangenisstraf om te zetten in 27 jaar met aftrek. Na verloop van twee derde gedeelte van een straftijd kan een gevangene voor voorwaardelijke invrij heidsstelling in aanmerking komen. Lam mers zou dus na 18 jaar, midden 1963, in vrijheid kunnen worden gesteld, maar een voorstel daartoe is nog niet aan de ReclasSeringsraad gedaan. Mr. Beerman ontkende dat er besluiten zouden zijn genomen waaraan de volgen de minister van Justitie zou zijn gebonden Hij had kennis genomen van de grote te genstand tegen het verder vrijlaten van oorlogsmisdadigers, die blijkens velerlei uitlatingen van de laatste weken leeft on der het Nederlandse volk. De minister had ook de publikaties van de hoogleraren Van Bemmelen en Pompe gelezen, die vrijla ting aanbevelen. Minister Beerman zei ten slotte dat hoewel gratieverlening zekere al gemene kanten heeft, de beoordeling van geval tot geval moet geschieden. Ebner-Eschenbach: Herinner U de vergetenen: een wereld gaat voor U open. Zoals gemeld zijn werkgevers en werk nemers ook in de looncommissie van de Stichting van den Arbeid verdeeld geble^ ven over de vakantieuitbreiding toen de stichting dinsdag begon met het toetsen van de confectie C.A.O. Woensdag komt de langzamerhand principieel geworden vakantie-zaak in het bestuur van de Stich ting. Dit is van de aanvang af de bedoe ling geweest van de werkgevers, die met name in de metaalindustrie hebben ver klaard dat deze kwestie centraal diende te worden geregeld. De werknemers stel len dat de essentie van de nieuwe loon politiek juist is, dat het overleg over de arbeidsvoorwaarden in de bedrijfstakken zelf wordt gevoerd. Volgens de werkne mersbonden zijn de werkgevers door deze plotseling gedemonstreerde eensgezindheid bezig de nieuwe wijze van loonvorming te torpederen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Beeldverhalen2, 11 Op de Praatstoel 2 Buitenlands nieuws 3, 7 Medische verzorging 4 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Films 6 ln de Vishal en op zee6 Kunst 9 Uitgaan in Haarlem9 Horen en Zien 9 Topsti t0 Feuilleton H Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 13 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's BARTRJORISSTir" HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 FALCON REGENJASSEN in Tuinzaal Concertgebouw Haarlem VERNIEUWD ORKEST Het ijs op de Rijn is thans gaan kruien. Het kwam in beweging bij de kop van Pannerden en dreef in dikke brede schotsen stroomafwaarts. De ijs- stroom heeft een enorme kracht, want langs de oevers staande betonnen palen knapten als luciferhoutjes af. Op het gedeelte tussen de kop van Pan nerden en Huissen zijn de ijsmassa's muur vast op de kribben gedrukt. De rotsachtige ijsblokken zitten vol veren van vogels die eraan vastgevroren hebben gezeten. Een bij het Looveer gevormde ijsdam van en kele meters dikte is inmiddels doorbroken Het gedeelte van de Rijn tussen Pannerden en IJselkop is vrij van ijs. De rivier is hier over grote afstanden bevolkt met water vogels die zich weer in hun element ge voelen. Ook het ijs op de Rijn bij Arnhem is gistermiddag losgekomen Bij Wageningen zit het Ijs nog vast Bij Zutphen zit het ijs in de IJsel nog vast. ra. sra (Van onze correspondent) WASHINGTON. - Er dreigt een nieuwe kloof te ontstaan in het weste lijke bondgenootschap door een ver klaring die het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteravond heeft uitgegeven. Daarin wordt critiek geleverd op het feit, dat Canada zich niet heeft uitgerust met Amerikaanse kernwapens. Premier Diefenbaker noem de de verklaring „een onrechtvaardige inmenging in Canadese aangelegen heden" en heeft zijn ambassadeur in Washington teruggeroepen voor overleg. Het State Department was zich ervan bewust, dat de Amerikaanse verklaring de dingen onomwonden bij de naam noemde, maar de heftige reactie in Cana da heeft Washington toch enigszins ver rast. Het is mogelijk dat de Canadese premier thans spoedig verkiezingen zal uitschrijven, waarbij hij er in de cam- Het plan voor een nationaal monument ter herinnering aan de watersnoodramp van 1953 op een siuitcaisson te Schelphoek of Ouwerkerk is definitief van de baan. Het is nu bedoeling, dat er een monu ment zal verrijzen op de dam, die te zij ner tijd de Oosterschelde zal afsluiten. Dit monument zal dan tegelijkertijd de slacht offers van de ramp herdenken en de vol tooiing van de Deltawerken markeren. Het plan voor een gedenkteken te Schelphoek of Ouwerkerk heeft men laten vallen, omdat het wel erg groot zou moe ten worden ten opzichte van de enorme sluitcaissons. De ramp van 1953 kwam gisteravond ter sprake bij het debat dat de Tweede Ka mer hield over de afdeling Waterstaat van de begroting van minister Korthals. Vele leden vroegen versnelling van de Deltawerken. Er zijn nog veel risico's. Verzwaring van een aantal zeeweringen en dijken is dringend nodig. Mejuffrouw Schilthuis vroeg onder meer wanneer de plannen van Delfland voor de noordelijke zijde van de Nieuwe Waterweg zouden worden goedgekeurd. Bezorgd maakte de Kamer zich ook over de vervuiling en verzilting van de Rijn en de watervoorziening van Rotterdam. De heer Smallenbroek vroeg of er geen koppe^ ling van waterbedrijven kon worden over wogen zoals bij de elektriciteitsmaat schappijen het geval is. Intussen heeft het bestuur van het wa terschap Schouwen-Duiveland besloten op de caisson te Serooskerke en op één der vier caissons te Ouwerkerk een gedenk plaat aan te brengen, waarop de datum van de .watersnoodramp en die van de dichting van de dijk zullen worden ver meld. Het bestiiur meerit, dat de caissons reeds moeten worden beschouwd als een monument, omdat ze de grootsheid van het herstelwerk aangeven. pagne de nadruk op zal leggen, dat Ca nada zich niet door de Verenigde Staten de wet laat voorschrijven. Een overwin ning op zulk een anti-Amerikaans thema zou de betrekkingen tussen Canada en Amerika beslist niet ten goede komen. De scherpte van de Amerikaanse ver klaring schijn het gevolg te zijn van de irritatie in Washington over het feit, dat Diefenbaker de zaken tegenover zijn par lement scheef heeft voorgesteld, toen men zich daar kritisch toonde omdat Canada geen Amerikaanse kernwapenen heeft ont vangen. Volgens de Amerikanen lag de schuld bij Canada, dat niet met een praktisch plan voor zijn kernbewapening naar vo ren wilde komen. De Amerikanen achten het zeer noodzakelijk, dat Canada's lucht afweer en vliegtuigen van kernwapenen worden voorzien. Het materiaal dat de Canadezen hebben aanvaard is berekend op kernprojectielen, maar men schaft zich toch geen mitrailleur aan om die met propjes te laden, zo luidt de Amerikaanse kritiek in gepopulariseerde vorm. In Canadese kring verwacht men dat Diefenbaker deze gelegenheid zal aangrij pen om de rol te spelen van een held, die zich niet door Washington laat ringe loren. zojuist ontvangen zeer exclusief alleenverkoop voor Haarlem julianapark 58 - 60 - 62 voor „beter wonen" Bescherming met Clipp handcrème is noodzaak. Tégen afwashanden, ruwe en schrale handen. Vóór een fluweelzachte en gezonde huid. In de grote doos zit uw hele winter-bescherming Grote doos slechts Royale M\\W^f pQUR 1>

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1