UITGAAN IN HAARLEM DE PROGRAMMA'S Expositie van figuratieve kunst in de Haarlemse Vishal bloemen Verzoekschrift inzake de nieuwe spelling Shakespearefestival Gastrol van Ko van Dijk bij de Haagse Comedie NEGEN MUZEN ■DAG 1 FEBRUARI 1963 9 Carel Enkelaar nam afscheid van de N.T.S. Vragen in de Kamer over het Schrijversprotest Rampherdenking nabeschouwingen „Aan de vooravond" MUZIEK TONEEL EN CABARET AMATEURTONEEL VOLKSUNIVERSITEIT TENTOONSTELLINGEN DIVERSEN Jan Koomen overleden De radio geeft zaterdag T elevhieprogramma DE NAAM VAN DE tentoonstelling, die tot 25 februari in de Vishal te Haarlem gehouden wordt, is niet zo gelukkig gekozen. Want onder „Figuratieve Kunst" kan veel gerekend worden, waar verscheidene der hier vertegenwoordigde kunstenaars maar weinig voor voelen. Een paar onder hen hebben het jaren geleden al eens ge probeerd met de naam „Realisten" van een zekere stellingname te getuigen. Met deze benaming zou het thans vertoonde iets duidelijker aangekondigd zijn. Het gaat hier om een aantal kunstenaars voor wie het onderwerp een nadrukkelijk uitgangspunt is, dat ook tijdens de verwerking steeds in het oog gehouden wordt. Ons wordt ver teld dat dit samenzijn ook te maken heeft met onderlinge waardering voor eikaars opvattingen, maar dat van een groep toch niet gesproken mag worden. Ik geloof dat enkele hun vertegenwoordiging gewoon danken aan eenvoudige vriendschap. DE MEESTE exposanten mocht ik naar aanleiding van tentoonstellingen elders al aanbevelen. Arie Kater exposeerde inder tijd tekeningen en aquarellen „In 't Goe de Uur", waar de Gemeente Haarlem ook enig werk van hem verwierf. Thans kan men ook kennismaken met zijn schilderij en. Voor Kater is het onderwerp uiterma te belangrijk, yooral als hij zijn fantasie daarop los kan laten. Hij is een goed por trettist, waarbij de tekenaar hem dan prevaleert. Hij is iets meer schilder in zijn op herinnering of fantasie steunende werken, hetgeen begrepen kan worden uit de grotere vrijheid die hij zich dan kan permitteren. Wat betreft zijn schilderen wordt hij wel autodidact genoemd. Dui delijk is dat zijn wil tot getuigen voorop staat en schilderkunstige problemen voor hem meer een bijzaak zijn, waar hij zijn uitdrukkingsmiddelen voldoende beheerst om tot het eigen zeggen te komen. VAN HANS BAYENS heb ik vermoede lijk in deze krant nog geen melding ge maakt. Hij exposeert weinig. Zijn werk treft al door zijn onderwerpen. Ik geloof dat het plezier van het schilderen bij hem iets meer voorop is komen te staan dan voorheen. Hij blijkt nu door te gaan in impressionistische richting, daarbij her innerend aan Isaac Israels. Met de olie verf werkt hij naar mijn smaak iets fij ner dan met het pastel, dat ook moeilijk materiaal is. Hij overtuigt door zijn kun nen, maar ontroerde mij het meest met zijn plastieken in brons, waarin het on derwerp een wat belangrijker rol toch schijnt te spelen. Dora Esser-Wellensiek kan de bezoekers van de exposities van de Hollandse Aqua- rellistenkring bekend zijn. Dat het onder werp belangrijk kan zijn in een schilder kunstige ontwikkeling bewijzen haar aqua rellen naar Amsterdamse stadsgezichten, die nu niet tot de uit onze schilderkunst meest vertrouwde behoren. Het is niet het fraaiste Amsterdam, dat zij onder ogen nam. Zij begreep echter dat een andere vertrouwdheid met bepaalde stadsdelen dienstig kan zijn aan een schilderkunstig interessant resultaat. De Van Woustraat is waarlijk geen aantrekkelijk gegeven voor een mooi plaatje. Maar het is een voor Amsterdammers levende straat en daar valt schilderkunstig van te getuigen. Dora Esser deed dat ook op voldoende boeiende wijze van Amsterdam-Zuid. JOPIE ROOSENBURG-GOUDRIAAN is de andere vrouw in dit gezelschap en even als Bayens vermoedelijk weinig bekend in onze contreien. Zij woont en werkt in Zuid-Limburg, waarvan we hier enige schilderijen van haar hand ontmoeten. Het zijn plezierige schilderijen. Maar nu blijkt het toch wel goed dat ons is gezegd deze expositie niet als een manifestatie te mo gen zien. Van een tot een bepaald resul taat dwingende verhouding tegenover het onderwerp is bij haar wat weinig sprake. Hier gaat het meer om een mooi en pret tig schilderen. Dat kan overigens voldoen de zijn om ons te plezieren. Wanneer een Hans van Norden en een Nicolaas Wijn berg in het Zuidlimburgse landschap ver keren komen zij tot resultaten, waarmee dan toch iets meer gezegd wordt, al be hoeft men het niet als mooier te waar deren. Om een grotere argeloosheid is Van Norden mij liever dan de kundige Wijnberg, wiens toch te waarderen geest een lelijke glipper maakte met het tere onderwerp „Zwanger meisje". Fiedlers werk Was 'al eerder in exposities als deze de vlag, die de schilderkunstige lading moest dekken. Het is toch vooral in zijn werk dat wij enig tegenwicht vinden op een te zwaar gepropageerde abstracte en experimentele schilderkunst. MET DE vertegenwoordigde beeldhou wers kunnen we zeer gelukkig zijn. Van prof. V. P. S. Esser ontmoet men onder werpen voor monumenten, een voor een deel van zijn oeuvre zo typische sportfi- ;iur, een sterk portret en een kostelijke eeks penningen. Van een rustige kracht Advertentie Ontwerp voor Van Gogh-monument van prof. Cor Hund. zijn de plastieken van Pieter d'Hont, die het anekdotische niet schuwt en ook een bijzonder portrettist is. Haarlem deed een gelukkige keuze hem een beeld voor on ze stad op te dragen. Belangrijk acht ik de ruirpe vertegenwoordiging van <je veel zijdige 'Cór Hund, diehet picttifale deel van zijn arbeid zo lang verborgen heeft gehouden. Van grote levendigheid zijn de geboetseerde en geaquarelleerde portret ten van zijn gade. Mij is deze beeldhou wer in zijn aquarellen gevoeliger van kleur dan de hier vertegenwoordigde schilders. Met een schetsontwerp voor een beeld van Vincent van Gogh zegt hij me meer dan de overschatte Zadkine met eenzelfde pogen. Een plastiek als Hunds „Buffel hoeder" vindt men niet licht zonder een aanleiding gevend onderwerp. Bob Buys HET TWEEDE TELEVISIENET. De N.T.S. houdt zich nog steeds intensief voorbereidend bezig met het tweede tv- net. Oorspronkelijk had men gedacht dat dit 10 uur zendtijd per week zou moeten kosten, maar nadere bestudering heeft al uitgemaakt dat dit aantal beslist niet toe reikend zal zijn, aldus de N.T.S. Intussen is de streefdatum om het tweede net in te schakelen, 1 oktober 1963, verschoven naar april 1964. De N.T.S is ook druk doende met de behartiging van regionale nieuws garing. Men rekent met een half uur regio naal nieuws per week, te verzorgen vanuit de centrale posten in Het Gooi. Het voorlopig bestuur van de Vereniging voor Wetenschappelijke Spelling, tot de oprichting waarvan het initiatief is geno men in een op 3 januari jl. gehouden ver gadering, heeft het volgende verzoek schrift gericht tot de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen van Ne derland en de adjunkt-minister van Open baar Onderwijs van België. Ondergetekenden, grotendeels werk zaam bij het V.H.M.O. en het L.O. in Vlaanderen en Nederland, geven met ver schuldigde eerbied te kennen: dat ze met instemming kennis genomen hebben van het voornemen van uwe excellenties om in onderling overleg een eind te maken aan het heersende spellingsysteem, dat in veel gevallen verschillende mogelijkheden naast elkaar toelaat; dat ze met name daar grote waardering hebben voor het werk van de woordenlijst-commissie, waar die een zeer bruikbaar compromis uitge werkt heeft inzake de voornaamwoorde lijke aanduiding; dat ze het evenwel rampzalig zouden vinden als uitsluitend de tegenwoordige z.g. voorkeursspelling in de toekomst toegelaten zou worden; dat ze het stelsel van de eenvoudige voor schriften, dat de commissie zelf ingevoerd heeft (elke -ph- werd -f-, elke -rh- werd -r-) graag uitgebreid willen zien tot de k-klank, de t-klank die in voorkeurspelling door de letters th- wordt voorgesteld en tot de tussenletter -n- in samenstellingen, in die zin dat voor die gevallen deze een voudige regeling toegepast wordt: elke k-klank wordt als -k- gespeld, elke t-klank in bastaardwoorden wordt als -t- gespeld, de tussenletter -n- in samenstellingen ver dwijnt; dat ze ook enkele kleinere incon sequenties graag rechtgetrokken zouden zien, o.a. bij hoofdletterspellingen, waar de kleine letter naar hun mening de voorkeur verdient; redenen waarom ze uwe excellenties eerbiedig verzoeken om bovengenoemde eenvoudige regeling bij uitsluiting voor te willen schrijven". Het verzoekschrift is getekend door W. B. Rombouts (voorlopig voorzitter), J. Be- rits (voorlopig secretaris), J. M. F. Stal pers (voorlopig penningmeester) en P. C. Paardekooper. Ter gelegenheid van het feit dat het in 1964 vierhonderd jaar geleden zal zijn dat Shakespeare werd geboren hoopt De Nieuwe Komedie in het komende seizoen een Shakespearefestival te houden. Hier onder zullen vele activiteiten vallen, die alle ten doel hebben het Nederlandse pu bliek in nauwer contact te brengen met Engelands grootste toneelschrijver en met de tijd waarin hij leefde. De Nieuwe Komedie zal zelf naar alle waarschijnlijkheid drie Shakespearevoor- stellingen inbrengen, die zullen worden ge speeld in een speciale vaste-decorbouw, ontworpen door Wim Vesseur en geba seerd op het vaste decor waarin Shake speare zelf vroeger zijn voorstellingen speelde. De keuze van de stukken ligt nog niet geheel vast. De Nieuwe Kome die zal in ieder geval „Spel der Vergissin gen" in aangepast mise-en-scène op het repertoire houden en verder wordt ge- "dS'èht 'a^Trf „Leer om Lêer" 1 en „Öe Storm", het eerste onder regie van Johan 'de Mééster. het tweede onder regie van Erik Vos. Naast deze voorstellingen zullen lezin gen en voordrachten over Shakespeare en zijn tijd worden gehouden en films worden vertoond; onder meer de dichteres M. Vasalis en de dichter Guillaume van der Graft hebben hun medewerking toe gezegd. Het centrum van deze activiteiten zal komen te liggen in het Kurhauspavil- joen in Scheveningen, waar De Nieuwe Komedie in het komende seizoen, in af wachting van de eigen schouwburg in de voormalige Willemskerk, zijn intrek zal nemen; maar daarnaast ligt het eveneens in de bedoeling met alle programma onderdelen op reis te gaan, opdat ook in de provincie dit Shakespearefestival gevierd kan worden. VROUWEN-PROGRAMMA N.C.R.V. In het vrouwenprogramma „Zig-zag" van de NCRV-tv van donderdag 7 februari zal een beeld worden gegeven over een drieling uit Haarlem. Tevens wordt nog maals het portret van de harpiste Phia Berghout uitgezonden, een uitzending waaraan in „Zig-zag" van 10 januari wegens een technische storing voortijdig een eind kwam. De hoofd-redacteur van het NTS-jour- naal, de heer Carel Enkelaar, heeft gis teren in „Het Hof van Holland" in Hil versum op een door de Nederlandse Tele visiestichting aangeboden receptie afscheid genomen. De heer Enkelaar, die ruim ze ven en een half jaar zijn functie vervul de, zal voortaan werkzaam zijn in het filmbedrijf. De voorzitter van de NTS, de heer E. Schüttenhelm, en de programma-commis saris, de heer J. W. Rengelink, spraken de scheidende hoofdredacteur toe en uit ten hun waardering voor de wijze waarop hij het NTS-journaal heeft uitgebouwd. Door zijn bekwame journalistieke gaven en zijn improvisatie- en organisatietalent heeft het journaal een eigen Nederlands gezicht gekregen, aldus de heer Renge link en vervult het een betekenisvolle func tie in de uitwisseling van nieuwsprogram ma's met andere Europese landen. De heer R. C. Renssen, waarnemend hoofdredacteur, sprak uit naam van de redactiestaf. De heer Enkelaar dankte daarna voor het vertrouwen, dat hij van de zijde van het NTS-bestuur had mogen ondervinden en voor de medewerking van de redactieleden. In een kort debat naar aanleiding van vragen van mejuffrouw Knol (KVP) heeft mr. Scholten, staatssecretaris van O.K. en W. gisteren in de Tweede Kamer gezegd dat de regering aan beroepsschrijvers geen minimumsalaris van 6000 kan garande ren. Mejuffrouw Knol had haar vragen ge steld in verband met het „schrijversprotest" tegen een deel van het beleid van de staatssecretaris. Mr. Scholten zei gistermiddag dat het rijk reeds stipendia en andere gelden ter beschikking stelt. De bewindsman toonde zich bereid tot verdere besprekingen; wel vond hij de actie schadelijk voor de let terkundigen zelf. Hij was van mening dat het aan de Raad voor de Kunst gevraag de advies tijdig zou kunnen binnenkomen. De heer De Kadt (P.v.d.A.) wilde we ten of er een noodtoestand onder de let terkundigen bestaat. Mr. Scholten meende dat dit in het algemeen niet het geval is. Wel zullen er enkele schrijvers zijn die het moeilijk hebben; maar het vraag stuk in zijn totaliteit kan niet door over heidsmaatregelen worden opgelost. De minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals, zal heden in het NTS- programma van 20.20 uur tot 20.35 uur een korte herdenkingsrede houden over de ramp van 1953. Daarbij zal hij een uit eenzetting geven van hetgeen de regering na 1953 heeft gedaan om een dergelijke ramp in de Delta te voorkomen. Deze uit eenzetting zal worden afgewisseld met een aantal beelden. Vervolgens worden twee films van het ministerie van Verkeer en Waterstaat vertoond, namelijk de teken film van John Fernhout: „Nederland Waterland" en voorts Bert Haanstra's „Del ta Fase". Deze uitzending zal gevolgd wor den door een aantal reportages uit het Del tagebied zoals het nu is. Van het voorprogramma van gisteravond was de filmbespreking van Peter van Cam- pen zeker het sterkste onderdeel. De frag menten b.v., die hij toonde van een nieuw produkt van Robert Siodmak waren door hun fotografie, hun spel en hun montage veelbelovend. Eerder op de avond werd in de rubriek „Memo" aandacht geschonken aan een merkwaardige vrouw, die dezer dagen 90 jaar wordt, mevr. dr. Margarethe Nieu- wenhuis te Leiden. Deze dame, telg uit een Baltisch adellijk geslacht, die als jong meisje in Zurich studeerde met Einstein, die verder mensen als Lenin, Lorentz en Schweitzer van nabij meemaakte, die als een der eerste vrouwen doctoreerde (in de biologie) en die 60.000 Duitse kinderen na de eerste wereldoorlog in ons land onder bracht is een unieke figuur. Jammer, dat het aan haar gewijde onderwerp zo weinig t.v. was en zo onbevredigend verliep. Onvoldoende qua beeldkwaliteit was ver der de Belgische registratie van „les Djinns", een formatie zingende meisjes in het genre „Sweet Sixteen". Gilbert Bé- caud, die in één nummer met dit hoog gestemde koor optrad, kon er niet boven uit komen. Zo kwamen o.i. zelfs de lief hebbers van dit genre koorzang niet aan hun trekken. Eerlijk gezegd, verwachtten ook wij veel van het met nogal enige ophef ge annonceerde t.v.-spel „Aan de Vooravond" door Alexander Ramati geschreven naar de gelijknamige roman van Toergenjev en ook door hem geregisseerd. Zulks temeer, daar deze regisseur en zijn echtgenote, Di- di Ramati, die een der hoofdrollen speel de, ons werden gepresenteerd als belang rijke toneel- en filmfiguren. Dit laatste moge waar zijn, maar wat zij ons gisteravond brachten, was er, even eerlijk gezegd, geen bevestiging van. In een t.v.-bewerking moest natuurlijk het verhaal van Toergenjev in fragmenten uiteenvallen, maar Ramati maakte het wel erg fragmentarisch, erg brokkelig. Het picnic-dagje, met zijn blindemanspelletje en zijn samenzang b.v. had in deze be werking weinig functie en werd door de slecht gespeelde vrolijkheid zelfs irritant. Weinig zin had ook een sfeerscène, waar in gesuggereerd werd dat het gezelschap in een rijtuig naar huis terughobbelde. En overbodig waren ook tal van overgangen en zeer korte stukjes „stil spel". Als een groepje mensen b.v. aanstalten maakt, naar buiten te gaan, behoeft men zeker niet een beeldvullende rijtuiglantaarn te tonen, gevolgd door een zwart stukje „overgang". Voldoende en bevredigend is het, dat men ze dan naar buiten ziet ko men en vervolgens plaats ziet nemen in het rijtuig. Elke quasi-overgang is storend voor dé continuïteit; dat geldt voor film, dat geldt ook voor t.v. Hetzelfde mag geschreven worden over de veel te korte „stille" scènes, zoals die, waarin de vader even om het hoekje van de deur naar zijn Het tableau de la troupe van de Haagse Comedie zal voor het seizoen 1963-64 wor- 'en versterkt met Coen Flink en Pim Dik- ers. Voor de tweede helft van het seizoen eeft Ko van Dijk een gastverbintenis bij 'et gezelschap aangegaan. In het raam van het Shakespearejaar 'al de Haagse Comedie in deze periode Othello" op het repertoire nemen. Het ligt in de bedoeling dat Paul Steenbergen en Ko van Dijk afwisselend de titelrol en Jago spelen. Maandag 4 februari, Concertgebouw 20.15 u.: 3e concert in de meesterserie. Recital door de violiste Johanna Martzy met me dewerking van Jean Antonietti, piano. Programma: Mozart. Beethoven, Bach en Schubert. Dinsdag 5 februari, Concertgebouw 20.15 u.: 6e concert serie D met medewerking van het Radio Philharmonisch Orkest onder leiding van Jean Fournet. Solist Mstis- lav Rostropovitsj, cello. Programma: Berlioz, Schumann, Tsjaikofsky en Stra- winsky. Woensdag 6 februari. Concertgebouw 19.30 u.: Muziekuitvoering in het Interscholair Jeugdtoernooi. Donderdag 7 februari, Concertgebouw 20 u.: concert door het vrouwenkoor „Can- temus" onder leiding van Frits Mondri aan. Solisten: Ans Bouter, piano, Jan Hesmerg, viool. Programma: o.a. Vivaldi, Frid, Pijper. Taveerne „In 't Goede Uur", Korte Hout straatNieuwe Kerksplein: Dagelijks klassiek grammofoonplatenconcert van 21-22 u. Tot en met 3 februari: Brahms. Tot en met 10 februari Telemann en Bach. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land 1, maandag-, woensdag- en vrijdag avond van 18 tot 20 u.: Klassiek gram- mofoonplatenprogramma. Zaterdag 2 februari, Stadsschouwburg 20 u.: Nieuw Rotterdams Toneel met „Me- dea" en „Het damesorkest" van Jean Anouilh. Regie Elise Homans. Met mede werking van Josephine van Gasteren, Caro van Eyck, Johan Schmitz e.a. Zondag 3 februari, Stadsschouwburg 20 u.: Toneelgroep Studio met „Een geboren leugenaar" van Keith Waterhouse en Willis Hall. Regie Peter Oosthoek. M.m.v. Henk van Ulsen, Nell Koppen e.a. Maandag en dinsdag 4 en 5 februari, Stads schouwburg 20 u.: Nederlandse Comedie met „De lankmoedige minnaar" van Gra ham Greene. Regie Ank van der Moer. M.m.v. Ellen Vogel, Ko van Dijk, Guus Oster e.a. Café-chantant „Adam en Eva", Raamvest: Iedere avond van 20 u. af geopend. Van 21 tot 23.15 u. het cabaret „Pas op voor Eva's" door Frans en Fiet Koster, Marian Berk, Han Reiziger (piano). Na het ca baret wordt geen entree meer geheven. Bezoekers voor de voorstelling moeten vóór 21 uur binnen zijn. Maandagavond besloten voorstelling. Woensdag 6 en donderdag 7 februari, Stadsschouwburg 20 u.: Toneelvereniging Thalia met „Pinky". Vrijdag 1 en 8 februari, Minerva Theater 20 u.: twee lezingen door mej. mr. drs. A. J. Blits: Problemen in het leven van man en vrouw. Maandag 4 februari, Frans Halsmuseum 20 u.: Eerste lezing uit de serie van twee door prof. dr. D. J. Hoens: De Islam. Woensdag 6 februari, Frans Halsmuseum 20 u.: Eerste lezing uit de serie van drie door mevr. dr. M. RévészAlexander: Michelangelo. Donderdag 7 februari, Frans Halsmuseum 20 u.: Eerste lezing uit de serie van drie door dr. ir. E. C. M. Roderkerk: Kenne- merduinen. Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62: Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Geopend dagelijks van 1017 u., zondag van 1317 u. Teylers Museum, Spaarne 16: Schilderijen 19de en 20ste eeuw, tekeningen Holland se, Franse en Italiaanse school 16de tot en met 19de eeuw. Fossielen, historische en natuurkundige instrumenten, mine ralen, 31 toons Fokkerorgel. Dagelijks, behalve maandag van 11 15 u. Eerste zondag van de maand van 13—15 u. Kunstzaal „In 't Goede Uur", Korte Hout straat-Nieuwe Kerksplein: Tentoonstel ling van tekeningen en aquarellen van Theodoor Heynes. Dagelijks geopend van 1018 u. en van 2022 u. Kunstcentrum „De Ark". Nieuw Heilig land: Exposities van schilderijen van J. Möhlenpage. Van 28 januari tot en met 23 februari dagelijks geopend van 917 u. en tijdens de concerten op maandag, woensdag en vrijdag tevens van 18 tot 20 u. Museum Het Huis Van Looy, Kleine Hout weg 103: Tentoonstelling van „Kunst zij ons doel". Van 19 januari t/m 10 fe bruari. Dagelijks van 1017 u. Vrijdags bovendien van 2022 u. Zondags van 14—17 u. De Vishal, Grote Markt: Dagelijks van 10 17 u. Zondags van 1317 u. Tot en met 24 februari tentoonstelling van figuratie ve schilder- en beeldhouwkunst. Wandelgangen Stadsschouwburg: Gedu rende de maand februari expositie door de schilder H. v. Tongeren. „Bloemenheuvel", Bloemendaalseweg 158, Overveen: 3 tot en met 24 februari ex positie van schilderijen, aquarellen, teke ningen en grafiek van Dick van Luijn. Zondag 3 februari, Concertgebouw 20 u.: Dansavond. Dinsdag 5 februari, Krelagehuis 20 u.: On der auspiciën van de Koninklijke Neder landse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde lezing door L. Blok: „Eilan den in de zon". Donderdag 7 februari, Brinkmann 20 u.: Lezing door A. M. Hulkenberg: Het kas teel Dever te Lisse en zijn bewoners. Jeugdgebouw „Het Baken", Bakenesser- gracht: Iedere zaterdag van 14 tot 17 u.: Haarlemse ruilbeurs Grote of St. Bavokerk, ingang Oude Groen markt 23: Te bezichtigen van 917 uur. c. a De 29-jarige beeldhouwer Ek van Zanten, aan wie de Cultuurprijs 1963 van Hilversum is toegekend, bij zijn beeld „Europa met de stier", dat in Hilversum is geplaatst. De Amsterdamse free lance-journalist Jan Koomen is woensdagavond in een zie kenhuis in de hoofdstad overleden. De heer Koomen, die de leeftijd van 51 jaar bereikte, was sedert oktober ziek. De cre matie zal geschieden maandagmiddag om twee uur te Driehuis-Westerveld. De over ledene was onder meer van september 1954 tot juli 1961 perschef van de VARA. Voorts vervulde hij deze functie bij de Stichting Openbaar Kunstbezit. Het Nationale Ballet. Het Nationale Ballet, onder leiding van Sonia Gaskell, zal op 15, 16 en 17 augustus optreden tij dens de Salzburger Festspiele met drie programma's. Hoewel de samenstelling hiervan nog niet geheel vaststaat kan wel reeds met zekerheid worden gezegd dat daarop zullen voorkomen; Serenade, Suite en Blanc, De wonderbaarlijke Mandarijn, Shirah, Daphnis et Chloë, Le Prisonnier du Caucase, Ombres, Four Temperaments en Jungle. Het ballet zal worden begeleid door het Mozarteum-orkest onder leiding van André Presser. Negen Muzen Expositie Spanje anders. Nederlandse beeldende kunstenaars hebben ten gunste van de actie voor amnestie van Spaanse politieke gevangenen en ballingen werken afgestaan, die van 15 februari tot 18 maart in het Museum Fodor aan de Keizersgracht in Amsterdam onder de titel „Spanje Anders" zullen worden tentoongesteld. Een en ander vormt een onderdeel van soort gelijke acties, gevoerd in verschillende Westeuropese landen onder auspiciën van de Conférence d'Europe Occidentale pour l'Amnestie et Exilés politiques Espagnols. Voor dit doel zijn reeds werken van kun stenaars als Buffet, Henry Moore, Picasso, Toulouse Lautrec en Zadkine afgestaan. treurige dochter keek. Wij zeiden al dat de vrolijkheid slecht gespeeld werd. Dat gold gelukkig niet bij alle medespelenden ook voor de andere gemoedstoestanden, die weergegeven moeiten worden. Vera Bondam (als de moeder), Bram v. d. Vlugt (als de grote vriend André), en Ramses Shaffy (als de gepassioneerde Bulgaarse vrijheidsstrijder) deden ons nog in hun rollen geloven. Wij zwijgen liever over de onmogelijk slecht gespeelde Duit se officier. Maar wij moeten ons wel af vragen, wat de „filmster" Didi Ramati eingelijk in dit spel kwam doen. Als zij inderdaad een actrice van het formaat El len Vogel of Ann Hasekamp was geweest, hadden wij ons beslist niet geërgerd aan haar gebrekkige uitspraak van het Ne derlands. Maar nu bleek, dat zij nauwe lijks enige emotie kon opbrengen, dat zij bepaald dilettanterig speelde, werd zelfs dit accent irritant. Na het „filmische" einde van dit stuk (met herfstwind, vallen de bladeren en een open-piepend hek) voelden wij ons als mensen, die door de dramatische afdeling van de NCRV in het ootje genomen waren. Zo bewerkt en uitge beeld, had de roman van Toergenjew beter niet op de televisie kunnen komen. J. Damshuizer HILVERSUM I. 402 m. 746 kc.s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-2400 VAR.A VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte ochtendklanken (gr.). (7.35 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nieuws en so cialistisch strijdlied. 8.18 Lichte grammo- foonmuziek. 8.40 Klassieke grammofoon- muziek. 8.50 Wegwijs-tips voor trips en vakanties. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Klassieke grammofoonmuziek. 9.35 dansen (gr.). VPRO: 10.00 Samen thuis- De Muze in de huiskamer, lezing. 10.05 Bijbelse miniaturen, lezing. 10.20 Piano spel (gr.). 10.30 Van de wieg tot het graf, vragenbeantwoording. 19.45 Geknipt voor herhaling, gevarieerd programma. 12.15 Tussen mens en nevelvlek, populair- wetenschappelijke lezing. 12.30 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Sport- actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA- Varia 13.20 Vers van de pers. 13.45 Voor de jeugd. 14.20 Radio Jazzclub. 14.50 Elektronisch orgelspel (gr). 15.05 Matinee op de vrije zaterdag: Radio Filharmo nisch orkest en solist: klassieke en mo derne muziek (In de pauze: 15.55-16.15 Boekbespreking). 17.15 Jazztrio met zang soliste. 17.30 Weekjournaal. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Pianospel met in strumentale begeleiding (gr.). 18.25 Me- tropole-Show: Metropole-orkest, koor en solisten. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Nieuwe vaart, lezing. 19.45 Klassie ke grammofoonmuziek. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Wals- orkest. 20.35 Tel uit je winst, spelletjes programma. 21.35 Socialistisch commen taar. 21.50 Licht instrumentaal kwintet. 22.10 Geloof het, want het is waar, hbor- spel. 22.30 Nieuws. 22.40 Babysitten: Lich te grammofoonmuziek met commentaar. 23.10 Ramblers Hit Parade. 23.40 Lichte grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc 7.00- 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15* Klassieke grammofoonmuziek. 7.45 Geestelijke liederen. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Maria Lichtmis: Kaarsewij ding, processie en plechtige hoogmis. 9.30 Djinn, gevarieerd programma. 12.30 Mede delingen ten behoeve van land- en tuin bouw. 12.33 Licht ensemble met zangso listen. 12.55 Katholiek nieuws. 13.00 Nws. 13.15 Platennieuws. 13.20 Musicerende di lettanten: kamerkoor. 13.45 Franse les. 14.05 Voor de jeugd. 15.00 Paris et ses ve dettes (gr.). 15.25 Lichte grammofoonmu ziek. 16.00 Als de dag van gisteren, klank beeld. 16.30 Lichte grammofoonmuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Licht instrumen taal trio en solist. 17.30 Boekbespreking. 17.40 Pianorecital (gr.): moderne muziek. 18.00 Jubileumactie SUS 10. bekendmaking prijswinnaars. 18.50 Musette-orkest. 19.00 Nieuws. 19.10 Kerkenbouwzondag, toe spraak. 19.15 Actualiteiten. 19.22 Sportpe- riscoop. 19.30 De Oelewappers, gevarieerd programma. 20.00 Promenade-orkest: po pulaire klassieken. 20.50 Lichtbaken, le zing. 21.00 Tierelantijnen, gevarieerd pro gramma. 2200 Franse chansons (gr.). 22.20 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Wij luiden de zondag in. 23.00 Nouveauté's. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Amusementsmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.35 Lichte muziek. 12.50 Programma-overzicht. 13.00 Nieuws. 14.00 Nieuws. 14.03 Voor de filmliefhebbers. 14.45 Voor de platenliefhebbers. 16.00 Nieuws. 16.03 Lichte muziek. 16.30 Amuse mentsmuziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Liturgi sche gezangen. 17.25 Lichte muziek. 17.45 Engelse les. 18.00 Nieuws. 18.03 Koorzang. 18.28 Paardesportberichten. VOOR VRIJDAG NCRV: 19.30 Toekomstmuziek, program ma over beroepenoriëntatie. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.20: Die le februari 1953: vandaag is het tien jaar geleden dat de watersnood ons land teis terde. „Met de rug naar de zee", film documentaire, die zal worden ingeleid door minister H. A. Korthals. 21.10 Hier was het directe reportage vanuit Nieuwerkerk a.d. IJssel. 21.25 Hier is het directe reportage vanuit de bouwput in het Haringvliet. 21.40 Neder land Deltaland, tekenfilm. 21.50 Delta Fase I, documentaire film. 22.10 Een zon dag zonder kerkdienst. 22.25-22.30 Jour naal. VOOR ZATERDAG VAR.A: 15.00 Op reis met dr. L'. van Egeraat. 15.20 Rawhide herkenning, nieuwe filmserie. 16.10 Billy Bevan in: De Overval, een film uit het slap-stick-archief. 16.20 Expeditie Land van de stervende geesten, film over Australisch Nieuw-Gui- nea. 17.00-17.30 Voor de kinderen. 19.30 Vrije nieuwsgaring Dora op het pad der liefde. TV-film. 19.55 Blijdorp, Pauzefilm pje. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Saint Germain des Prés, gevarieerd pro gramma. 21.30 Achter het nieuws. 21.55 Wereldwijs, quiz. NTS: 22.45-22.50 Jour naal.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9