Spanje zal vrijwel zeker het NA VO-lidmaatschap eisen Adjudant van Himmler niet in de Bondsdag Bijeenkomst der Zes uitgesteld HET WEER CAO-akkoord in de textiel De K.L.M. mag weer op Djakarta gaan vliegen A Loodsen zijn ontevreden over salaris positie Vliegtuigen storten brandend neer op druk plein: 78 doden Economische en sociale vooruitgang versterkt de zelfverzekerdheid Frauendorfer - van ondergedoken oud- SS-er tot gevierd CSU-man - is kwaad Ook hier vakantie- eisen vervallen Dienst begint wellicht reeds op 1 april De „Thuntank" gelicht PEUGE0T-SK0DA CH RISTIAANSE ZATERDAG 2 FEBRUARI 1965 Er vallen hoofden Paleisrevolutie Acrobaat aan kabel over de Muur eforeyou Situatie te verward Wat sneeuw FALCON TWEEDJASSEN N.V. GARAGE VERBEEK N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN REPAREREN COIFFURES DE VRIES BRUYNZEELKEUKENS Hf DOUCHEBAKKEN HANG- EN LEGKASTEN ZAANIANDSCHE H0UTHAN0EL Onder valse naam Het woord is aan In de krant van heden Met hidp van Strauss Blijft bestuurslid School in Ecuador stort in: 100 meisjes gedood 48e JAARGANG NUMMER 76 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12,30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 oent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. DAGBLAD VOOR VE L S E N-IJ M U ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) MADRID. Spanje begint zich voor het eerst sinds lange tijd niet alleen op economisch, maar ook op internationaal politiek gebied te roeren. De recht streekse aanleiding daartoe is het komende gesprek over de verlenging van het Spaans-Amerikaanse defensieverdrag van 1953. Toen Spanje dit verdrag afsloot moest het zonder meer genoegen nemen met de eisen die de Verenigde Staten stelden, maar thans staat de Spaanse economie zo stevig in haar schoenen, dat de rollen enigszins zijn omgekeerd. Daar komt nog een zeer speciale factor bij. De Verenigde Staten hebben plannen om van de marinebasis Rota bij Cadiz een basis te maken voor de Polarisduikboten waarmee de NAVO zal worden versterkt. Spanje is uiteraard wel genegen hierin toe te stemmen, maar zal vrijwel zeker als voorwaarde het lidmaatschap van de NAVO eisen. Reeds geruime tijd geleden liet de Spaanse ambassadeur in Washington doorschemeren, dat zijn principalen in Madrid het langzamerhand tijd vonden om tot de westelijke verdedigingsclub toe te treden. Hij zei letterlijk: „Het is toch eigenlijk belachelijk, dat een der meest anti-communistische landen van Europa geen lid is van een organisatie, die als voornaamste doel heeft de be strijding van en de verdediging tegen het communisme". Frankrijk heeft het belang van de ko mende Spaans-Amerikaanse onderhande lingen reeds lang ingezien. Vandaar dat Madrid op het ogenblik wordt over stroomd met Franse ministers en gene raals. De Gaulle zoekt kennelijk een brug- gehoofd in Madrid om zijn positie tegen over Washington te versterken. Als gene raal Franco bij zijn eisen aan de V.S. rekening zal houden met de wensen van De Gaulle, zal hier een tegenprestatie van Franse zijde op moeten volgen. En deze tegenprestatie zou wel eens Frank- rijks voorspraak kunnen zijn voor Spanje's toetreding tot NAVO en Euromarkt. Het ls nog te vroeg om met definitieve uit spraken te komen, maar zeker is dat Spanje, als het zijn kaarten goed speelt, In de komende maanden zijn internatio nale positie belangrijk zal kunnen verster ken. Ook op het binnenlandse vlak zijn er in Spanje veranderingen op til, en het is generaal Franco zélf, die de zaak aan het rollen brengt. De oude generaal be gint in te zien, dat hij, om de ontwikke ling die zijn land doormaakt zo mogelijk te versnellen, een wetgevende vergadering nodig heeft, die niet altijd en onder alle omstandigheden „ja" knikt, maar die mogelijk via de kanalen van een voorzich tige oppositie zelf eens met ideeën komt. De behoefte hiertoe doet zich trou wens niet alleen gevoelen in de wetgeven de vergadering in Spanje „Cortes" ge heten maar eigenlijk in alle lichamen en functies, waar topfiguren zitten, die óf met flitsende ideeën en de snelle uitvoe ring daarvan de goede gang van zaken be vorderen, óf door hun archaïsche instel ling vertragend werken. Voorzichtig, heel voorzichtig en met behoud van pensioen is men bezig de meest behoudende figuren van het Spanje van direct na de Burgeroorlog op de achtergrond te werken. Er komen uiter aard geen arrestaties aan te pas, het bui tenland zal er zelfs nauwelijks iets van merken, maar de beweging is onmisken baar. Volgens regeringskringen zal één der eerste slachtoffers de markies van Bil bao zijn, de president van de Cortes. Este- ban Bilbao heeft in de lange jaren van zijn voorzitterschap als een dictator over het Spaanse parlement geheerst. Zijn slagzin was: „Niemand tegen?" En voor er iemand tijd kon vinden om zelfs maar op te staan: „Aangenomen!" De markies heeft in de tijd dat hij de Cortes presideerde Franco trouw gediend. Hij zal ook zeker met een hoge orde on derscheiden worden, wanneer het afscheid voor hem daar is, maar dat neemt niet weg, dat er vasté pTa'nnen bestaan om hem te vervangen door een jongere fi guur, die mogelijk voor het eerst sinds jaren wat leven kan brengen in het wei nig geïnspireerde Spaanse parlement. De tweede figuur die gedoemd is om langzamerhand op de achtergrond te wor den geschoven is de graaf van Benjumea, gouverneur van de Bank van Spanje. De graaf, die met zijn gouverneursschap een salaris verdient dat door menig Europees minister op geen stukken na wordt bena derd, behoort, evenals de markies van Bil bao, tot Spanje's meest behoudende figu ren. De „paleisrevolutie" die onlangs in de Bank van Spanje losbarstte, moet danook ongetwijfeld voor hem een teken aan de wand geweest zijn. Bij de Bank werden onlangs drie nieuwe onderdirecteuren be noemd, en het schijnt dat de mindere em ployes zich zo zeer opgewonden over de hoogte van het salaris van deze heren, dat een grote groep tierend de zaal bin nendrong waar de installatie-plechtigheid plaatsvond. Het was een schande, zo schreeuwde men, dat er drie onderdirec teuren tegen hoge salarissen werden aan genomen, terwijl het personeel niet ge noeg verdiende om zijn gezinnen te onder houden. De tijdens de plechtigheid aan wezige hoogwaardigheidsbekleders hadden van al dit weinig decoratieve gedoe niet terug en verdwenen door een achterdeur. Ook op het ministerie van Buitenlandse Zaken, dat tijdens de laatste kabinetswij zigingen de dans ontsprong, zullen binnen kort koppen gaan vallen. Op de nominatie staat in de eerste plaats de drager van de portefeuille, Castiella, die noch in Spanje, noch in het buitenland erg popu lair is. Castiella heeft onlangs een weinig zachtaardige schrobbering gekregen van vice-president Munoz Grandes, omdat deze verre van tevreden was over de organisa tie van zijn reis naar Marokko. Castiella zou worden opgevolgd door de huidige am bassadeur in Parijs, graaf Motrico; ook de naam van de minister van Voorlich ting, Fraga Iribarne, wordt genoemd. Dit wat betreft de op komst zijnde ver anderingen van politieke orde. Op het economische vlak zijn de wijzigingen eveneens opvallend. Om te beginnen heeft de regering kortgeleden de eerste richt- (Zie vervolg op pag. 3 onder: „Spanje en de NAVO") Langs een hoogspan ningskabel over de Berlijnse muur is de 36-jarige Oostduitse trapeze-artiest Horst Klein naar het Wes ten gevlucht. Terwijl in de diepte beneden hem de gewapende grensbewakers pa trouilleerden, schoof Klein, uiterst behoed zaam om niet te wor den opgemerkt, hand je voor handje langs de kabel voort. Aan de andere kant van de muur verloren zijn verstijfde handen echter hun greep op de kabel en was hij gedwongen te sprin gen. Hij brak beide armen. Hier vertoont hij zich aan de pers. Hij zei te zijn ge vlucht omdat hij in Oost-Duitsland van het circuswerk was uitgesloten. (Van onze correspondent) BONN. dr. Max Frauendorfer, eens Obersturmbannführer van de SS en adjudant van Hinder, zal niet BRUSSEL Op verzoek van de vijf partners van Frankrijk in de Europese Economische Gemeenschap, is de eerste normale E.E.G.-ministerraad die na de Brusselse mislukking zou worden gehou den, uitgesteld. Frankrijk had zich tegen het uitstel verzet. Volgens het schema zou den de ministers van de Zes op 11 februari in Brussel bijeenkomen. Thans is de da tum genoemd van 25 februari, maar ver der uitstel blijft mogelijk. Op de agenda stond onder meer de associatie met een aantal Afrikaanse staten, hoofdzakelijk vroegere Franse koloniën. Nadat de onderhandelingen over het Britse lidmaatschap van de E.E.G. door Frankrijks toedoen waren afgebroken, heeft Nederland te kennen gegeven, dat het misschien zal weigeren dit verdrag te ondertekenen. Nederland heeft in nauw overleg met België besloten alle routinebijeenkomsten van de Ministerraad gedurende een maand zoveel mogelijk uit te stellen, om tijd te winnen voor uitwerking van het standpunt van de Vijf ten aanzien van Engeland. Van Nederlandse zijde werd te verstaan gegeven, dat de toestand nog te onover zichtelijk is om reeds over twee weken met minister Couve de Murville om de tafel plaats te nemen (ANP). Verwachting tot morgenavond: Over het algemeen veel bewol king met nu en dan enige sneeuw. Overwegend matige noordoostelijke wind. Matige, in de nacht hier en daar strenge vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 In de textielindustrie is gisteren over eenstemming bereikt over een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst. De werk nemers-onderhandelaars hebben hiervoor hun vakantie-eisen laten vallen. Nadat diverse besprekingen in de afgelopen maanden zonder resultaat waren geble ven, achtte een meerderheid in de werk nemersbonden de eis van een dag meer vakantie thans niet haalbaar, of in elk geval niet belangrijk genoeg voor een drastische actie. Hetzelfde is geschied bij de A.K.U., waar het dinsdag tot een ak koord kwam. Zoals wij reeds meldden zullen ook in de metaalnijverheid de vakbonden van een vakantieverlenging in 1963 afzien. Dit betekent dus dat de eensgezindheid van cfe werkgeversorganisaties op dit punt haar vrucht heeft afgeworpen. Zij het dat de werknemersbonden het onder ling niet eens waren over de wenselijk heid van deze vakantiedag. In de textielindustrie zullen de lonen per 1 januari 1963 worden verhoogd met 0,05 per uur, inclusief AOW-compen- satie met 0,07. Bovendien hebben de werkgevers toegestemd in doorbetaling van de dagen dat vakbondsleden ver gaderingen of congressen moeten bezoe ken. De loonsverhoging in de textielnij verheid kost 2,7 percent van de ruimte. Bloemendaalseweg 1 - 9 - Bloemendaal Telefoon 52301 Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Soebandrio, heeft thans medegedeeld dat aan de KLM weder om een vergunning is verleend op commerciële basis naar en via Indo nesië te vliegen. Getracht zal worden om als begindatum 1 april aan te houden. De oud-directeur van de K.L.M., Dr. E. van Konijnenburg, is van zijn reis naar Djakarta teruggekeerd. Hij heeft daar in opdracht van de K.L.M. geduren de twee weken besprekingen gevoerd met de Indonesische regering en de Garuda In donesian Airways, welke tot het verlenen van de vergunning hebben geleid. Er zijn nog besprekingen op luchtvaart technisch niveau noodzakelijk in verband met de belangen van de Garuda. Ook zul len nog maatregelen getroffen moeten worden inzake de K.L.M.-vertegenwoordi ging, de afhandeling van KLM-vliegtuigen op Kemajoran en inzake de frequentie zo wel voor de eindpuntdienst als voor de eventueel doorgaande diensten. Ook zullen de luchtvaartpolitieke aspecten ten aan zien van derde landen nog geregeld moe ten worden. Over het eventueel leiden van de Syd- ney-dienst via het vliegveld Kemajoran kon nog geen afspraak worden gemaakt, daar de vliegtechnische beperkingen welke voor het vliegveld Kemajoran gelden het gebruik ervan door DC-8 straalvliegtuigen op de uitgaande dienst nog twijfelachtig doen zijn. Voor verdere besprekingen hier over zal de heer Van Konijnenburg in de tweede helft van februari weer naar Indo nesië gaan. Hij heeft in Djakarta een overeenkomst Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dinsdags de gehele dag gesloten mniiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iniiii ALLE ONDERDELEN APART VERKRIJGBAAR OOK GESCHIKT VOOR KLEIN-BEHUISDEN SHOWROOM: WIJK AAN ZEEËRWEG 4 TELEFOON 02550-7543 IJMUIDEN TM» Dr. E. van Konijnenburg met de Indonesische regering gesloten voor de verkoop van o.m. drie van de vier Dakota's, welke indertijd door „De Kroon- duif" van de K.L.M. waren gecharterd. De vierde Dakota is inmiddels naar Ne derland teruggekeerd, omdat de K.L.M. deze machine zelf nodig heeft. Daar de Garuda van 1 januari af het luchtnet m Nieuw-Guinea exploiteert, is in Biak zowel de verkoop van passage als de afhandeling van de K.L.M.-dienst naar Australië, voor de duur dat deze dienst via Biak wordt geleid, aan de Garuda op gedragen. als afgevaardigde voor de Beierse Christelijke Sociale Unie lid van de Bondsdag worden. Dat deelde hij gis teren zelf mee op een persconferentie in München, nadat al sinds weken van alle kanten bezwaren waren bin nengekomen tegen Frauendorfers op mars naar Bonn. Dr. Max Frauendorfer, die gisteren pro beerde zijn nazi-verleden voor de pers goed te praten, trad al jong toe tot de nazi-partij. In 1933 al was hij adjudant van Himm ler, die toen nog hoofdcommissaris van politie in München was. Kort daarna kreeg hij een hoge positie in de N.S.D.A.P. en hielp hij schriftelijk de nazi-ideologie verbreiden. De beruchte dr. Hans Frank, die namens Hitier huishield in Polen, be noemde Frauendorfer daarna tot leider van een arbeidsbureau in het bezette ge bied van Polen. Daar had Frauendorfer de leiding bij het vorderen van dwangar beiders, die naar Duitsland werden ge sleept om in de bewapeningsindustrie sla venarbeid te verrichten. In 1942 meldde dr. Max. Frauendorfer zich vrijwillig bij het leger. Na 1945 voelde Frauendorfer zich derma te belast met nazi-smetten, dat hij eerst onder een valse naam leefde. Later keerde de wind en werkte hij onder eigen naam bij een verzekeringsmaatschappij. In de C.S.U. maakte hij weldra carrière door zó veel geld van zijn zakelijke relaties voor verkiezingsdoeleinden tevoorschijn te tove ren, dat men hem tot tweede penningmees ter benoemde. Inmiddels had Frauendor- Eichendorff: Niets lijkt in de nacht zo duister o] de morgen maakt het weer goed. Weerrapporten1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem.2 Uit het binnenland2, 7 Beeldverhalen 2, 9 Op de Praatstoel 3 Horen en Zien 4 In de Vishal en op zee4 T opsy 4 Buitenlands nieuws3, 7 Scheepsberichten 4 Uit stad en omgeving4, 5 Kerkdiensten 5 Op en om het Binnenhof7 Feuilleton 9 Puzzel9 Beurs 10 Economisch nieuws10 Effecten en Geldmarkt10 Erbij11,12,13, 14 Sport 15 Luidsprekers4 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's waarin opgenomen „Erbif fer kans gezien zich te laten denazifice- ren door als meeloper te worden gekwali ficeerd. Hij zag echter geen kans in het parlement van Beieren te komen. Daar voor stak de inmiddels gestorven partij voorzitter Hans Seidel een stokje. Frauendorfer kwam op de lijst van kan didaten voor de Bondsdag door hulp van ex-minister van Defensie Franz Josef Strauss, die Seidel als partijvoorzitter was opgevolgd. Strauss had veel op met de kwieke Frauendorfer, die zoveel geld voor de partij verzamelde. Op Strauss' initia tief onderzocht een partij commissie het verleden van de ex-obersturmbahnnfuhrer met als resultaat dat men vaststelde, dat dit verleden noch politiek, noch menselijk belastend was. Zelfs waagde deze commis sie het te betogen, dat Frauendorfer al sinds 1935 anti-nazi was geweest en dat hij contacten had gehad met het verzet te gen Hitler, o.a. met de in 1944 geëxecu teerde ambassadeur Ulrich von Hassel. Maar er klonken ook andere stemmen in de C.S.U., o.a. die van Hundhammer, de Beierse minister van Landbouw, te genstander van Strauss en „oud-ingezete ne" van een van Hitiers concentratiekam pen. Deze stemmen eisten het verdwijnen van de smet-Frauendorfer op het toch al niet vlekkeloze blazoen van de partij. De ze laatste groep, gesteund door de socia listen, een aantal christen-democraten in Bonn en vele verontwaardigde stemmen in binnen- en buitenland, heeft tenslotte succes gehad. Frauendorfer blijft in Mün chen penningmeester van de C.S.U. QUITO (AFP) Meer dan honderd meisjes en drie van hun onderwijzeressen (kloosterzusters) zijn vrijdag in Ecuador om het leven gekomen door het instorten van hun school. Op het ogenblik van het ongeluk bevonden zich 450 kinderen en acht onderwijzeressen in het gebouw, dat 30 jaar oud was. Het bestuur van de Vereniging De Ne derlandse Loods te Vlissingen, waarbij cir ca 350 van de 500 rijksloodsen zijn aan gesloten, heeft verklaard niet langer van de leden te kunnen vergen de scheepvaart onder moeilijke omstandigheden en met inzet van de gehele persoonlijkheid te die nen. Het bestuur motiveert dit standpunt door er op te wijzen, dat het niet langer de overtuiging heeft, dat de zijns inziens gemotiveerde en door een enquête-rapport gedocumenteerde salariseisen op redelijke termijn zullen worden ingewilligd. ANKARA Een Viscount van de „Mid- die East Airlines" en een militaire Dako ta zijn boven Ankara tegen elkaar gevlo gen en brandend neergestort op een groot, druk plein in het centrum van de oude stad. De rondvliegende wrakstukken richt ten een verschrikkelijke verwoesting aan. Zeven gebouwen aan het plein, waarop of omheen zich naar schatting duizend men sen bevonden, raakten in brand. Volgens de laatste berichten bedraagt het doden cijfer 78. De veertien inzittenden van het passagiersvliegtuig en de twee van het militaire toestel kwamen allen om het le ven. Tientallen mensen werden gewond. De wrakstukken vielen neer over een. ge bied van honderden meters. De romp van de Dakota raakte verschillende huizen en kwam neer op 700 meter van het plein, waar de resten van de Viscount zich in de grond boorden. In winkels, restaurants en zakenpanden werden mensen door de wrakstukken gedood. Een bankgebouw van vijf verdiepingen vloog in brand; in het geböuw kwamen enkele mensen om het le ven. Op het dak van een huis werd het lijk gevonden van één van de militaire vliegers. Vier uur na de ramp stegen nog steeds dikke rookwolken op boven het plein en waren reddingsploegen nog naar slachtof fers aan het zoeken. Een ooggetuige vertelde: „Ik zag het ene vliegtuig in de wolken verdwijnen. Daarna zag ik een ander vliegtuig van de tegengestelde richting komen. Het kwam bij de rand van de wolk op het ogenblik dat het andere toestel eruit kwam. Zij vlogen met de neuzen tegen elkaar (AP). Het bestuur wijst er op, dat al sinds geruime tijd schepen van en voor Rotter dam, Amsterdam en andere havens dik wijls lange tijd, tot soms 36 uur toe, op een loods wachten. Van de circa 500 loodsen is, zo verne men wij, een klein gedeelte ongeorgani seerd, een ander klein deel lid van diver se ambtenarenorganisaties, en zeventig percent lid van de vereniging „De Neder landse Loods". Het bestuur is van plan zijn standpunt op 8 februari nader toe te lichten. Bij de Koninklijke Nederlandsche Ree- dersvereeniging is het bericht over de on tevredenheid over de salarispositie van de loodsen met enig voorbehoud vernomen. Bij de vereniging is er geen klacht bin nengekomen over een wachttijd op zee van 36 uur voor een loods aan boord kwam. Mocht dit dan al zo zijn geweest, dan moet dit worden beschouwd als bijzonder exceptioneel. Zorgelijk zou het worden, volgens de reedersvereniging, wanneer de loodsen hun ontevredenheid zouden uiten in een modelactie. Vanmorgen is het gelukt de Zweedse vrachtvaarder „Thuntank" om te draaien on op te takelen. Het schip is tot de wa terlijn gehesen. Een stuk van de mast is afgebroken, maar het vaartuig ziet er niet ernstig beschadigd uit. Men is begon nen met het leegpompen vén de ruimen. In de machinekamer van de „Thuntank" hebben de bergers her stoff. j-'ik i schot gevonden van een der. op\r, n.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1