Kolenconcerns aan Roer zetten hun zin door Straatsburg wacht op nadere initiatieven Een eeuw R'damsche Bank De beurs Voortaan twee verkoopbureaus; aan verdeling wordt niet getornd Franse buitenlandse handel in 1962 licht gestegen NRC doet bod op „De Standaard" Claimemissie Ned. Bankinstelling Kip zeer tevreden over naseizoen Amerikanen op de Jaarbeurs Lager verlies SAS Nadere overeenkomst Heineken-Whitbread Zuidhollandsche Bank verhoogt dividend Professor Roepke stelt voor van de grond af opnieuw te beginnen SCHEEPVAARTBERICHTEN Introductie „First Oil and Gas Fund" Wenen wil ex-SS-er Skorzeny vervolgen Oostduitser moest professoraat voor spionage gebruiken Parlementariërs van NAVO-land Turkije bezoeken Rusland „Laat zaterdags werken en vakanties vervallen" MAANDAG 4 FEBRUARI 1963 Ui Hoge Autoriteit beslist in kartelzaak Nieuw record bij Alg. Friesche en Gr.-Noord- hollandsche Kort economisch nieuws Gesprek EEG-Portugal gaat niet door Soekarno: „Beschouw mij niet als onfeilbaar leider van het type Hitier" Woningbouwvereniging: (Van onze correspondent) BONN De kolenchefs aan de Roer zijn sinds enige dagen in hun nopjes. Zij hebben kans gezien hun jarenlange strijd met de Europese Gemeenschap voor Ko len en Staal (K.S.G.) te beslechten met een minimum aan concessies van hun kant. De Hoge Autoriteit heeft namelijk be slist dat aan de Roer voortaan twee ver koopbureaus, genaamd Praesident en Geit- Iing, moeten opereren, maar dat aan de verdeling van de kolenondernemingen over deze bureaus niet zal worden getornd. En dat was juist de kwestie, waarom alles ging. Om even de zaken in de herinnering te roepen het volgende. Tot nu toe waren er niet twee, maar drie kolenverkoopkanto- ren, namelijk Praesident, Geitling en Mau- segatt. Deze drie kantoren bezaten een overkoepelend zogenaamd gemeenschap pelijk bureau, dat er voor zorgde dat alle kolen van de Roer tegen precies dezelfde prijzen werden aangeboden. De drie ver koopkantoren zetelden in hetzelfde gebouw in Essen en verschilden eigenlijk alleen in naam en briefpapier van elkaar. In feite vormden zij een machtig kolenkartel met gemeenschappelijke export, gemeenschap pelijke reclame door het bureau Ruhr- kohlenberatung, gezamenlijke marktana lyses etc. De Hoge Autoriteit vond al jaren gele den dat de praktijken aan de Roer in strijd waren met artikel 65 van het ver drag van de Kolen- en Staalgemeenschap, waarin staat dat alle afspraken verboden zijn, die de normale concurrentie verhin deren, beperken of vervalsen. Daarom eis ten zij de vorming van een verkoopbureau met daarbuiten een sterke buitenstaander. Tot die rol was Mannesmann, die alle soorten kolen produceert, bereid. Maar de kolendirecteuren waren daarover niet op getogen. Zij voelen meer voor de compro mis-oplossing, die voorzag in de vorming van twee kolenverkoopkantoren zonder overkoepelend bureau. Zestien onderne mingen aan de Roer, onder leiding van de Hibernia A.G. sloten zich aaneen in Geit ling, veertien andere nder aanvoering van de Salzgitter A. G., eigendom van de Staat, kwamen in Praesident terecht. In totaal beloopt de produktie van iede re groep rond de 30 miljoen ton kolen per jaar. Als concessies verplichtten de kolen- chefs van de twee bureau zich gescheiden boekhoudingen te voeren, onafhankelijk te exporteren etc. De adder onder het gras PARIJS (AFP/Reuier) Het aandeel van de Europese Economische Gemeen schap (E.E.G.) in de Franse buitenlandse handel is in 1962 ten opzichte van 't voor afgaande jaar iets gestegen, zo is in Parijs van officiële zijde vernomen. De vijf deel genoten van Frankrijk hebben 46.2 per cent van de uitvoer naar landen buiten het frankgebied afgenomen tegen 45.4 percent in 1961. De waarde van de Franse export naar de overige E.E.G.-landen is van 11.954 miljoen tot 13.392 miljoen frank of met 11.6 percent toegenomen. De Franse invoer uit de landen van de E.E.G. is sterker toegenomen en vertegen woordigde in 1962 42.4 percent van de in voer uit landen buiten het frankgebied tegen 40.5 percent in 1961. In waarde is Frankrijks invoer uit de E.E.G. van 10.382 miljoen tot 12.460 miljoen frank of wel met 20 percent gestegen. De zeven landen van de Europese Vrij handelsassociatie hebben 20 percent van de Franse uitvoer afgenomen en 14 percent van zijn invoer geleverd. De Franse uit voer naar deze landen bereikte in 1962 5.803 miljoen frank, 8.7 percent meer dan in 1961 terwijl de invoer uit die landen met 20 percent toenam tot 4.108 miljoen frank. In 1962 waren Frankrijks beste klanten buiten het frankgebied West-Duitsland (6.278 miljoen frank), België/Luxemburg (3.128 miljoen), Italië (2.733 miljoen), Zwit serland (2.105 miljoen), de Verenigde Sta ten (2.102 miljoen), Engeland (1717 mil joen) en Nederland (1.251 miljoen frank). De belangrijkste landen waaruit Frankrijk importeerde waren West-Duitsland (6.356 miljoen), de Verenigde Staten (3.825 mil joen), België/Luxemburg (2.453 miljoen), Italië (2.045 miljoen), Engeland (1.925 mil joen), Nederland (1.424 miljoen) en Zwit serland (904 miljoen frank). De Nieuwe Rotterdamse Courant biedt houders van aandelen n.v. Drukkerij en Uitgeversbedrijf „De Standaard" aan hun aandelen om te wisselen in de verhouding van 500 aandelen D, Standaard ex divi dend 1962 voor 750 niet-royeerbare certi ficaten „NRC" ex dividend 1962 en uitke ring van 214 pet ten laste van de agiore- serve in 1963. Het bod is geldig tot uiter lijk vrjjdag 22 februari. Het geplaatste kapitaal van De Stan daard beloopt, blijkens de balans per 31 december 1963, 123.150. Deze n.v. zal over 1962 zes pet interim-dividend (tevens slot- dividend) uitkeren. Met een belangrijke groep aandeelhouders is, naar het bestuur meedeelt, over het fusieplan in beginsel overeenstemming bereikt. Het bedrijf noemt het bod van de NRC „ten zeerste aanbevelenswaardig" Het investeren van grote bedragen in de allermodernste grafische apparatuur stelt grote eisen aan de financiële midde len van de vennootschap. Ook de omstan digheid dat grafische vakarbeiders steeds moeilijker te vinden zijn maakt het, vol gens het bedrijf, wenselijk tot nauwe sa menwerking te komen met een grotere on derneming in de branche. Voor de uit te geven certificaten NRC zal notering ter beurze worden aangevraagd. zat echter in de samenstelling van de twee verkoopkantoren. Zowel in Geitling als in Praesident zitten ondernemingen, die be zit van de staat zijn. Men kan dus onmogelijk zeggen dat bei de verkoopkantoren volstrekt onafhanke lijk zijn en dat hun bestaan een gezonde concurrentie tussen de kolenproducenten zal bevorderen. Vandaar de eis van de vice-president van de Hoge Autoriteit Cop- pe dat verkoopbureaus zó moesten worden samengesteld dat in het éne alle staats bedrijven zitting zouden hebben en in het andere alle particulieren. Coppe, die al eens bot ving met zijn bezwaren tegen de concentratie van de twee grote Duitse staalconcerns August Thyssen en Phoenix Rheinrohr, kon zijn standpunt echter niet doorzetten, omdat ook de Westduitse bondsregering zich aan de kant van de kolendirecteuren stelde en wel bij monde van staatssecretaris West- riek. Oud-minister van finanöiën Etzel trad in deze zaak op als advocaat van de particuliere bedrijven aan de Roer. Opnieuw is het dus gelukt met massieve druk de anti-kartelbepalingen van het K.S.G.-verdrag in een hoek te dringen. Weer is er geen kijk op dat de kolen- prijzen in vrije concurrentie bepaald zul len worden. Aan één noot op de zang van kolendirecteuren is echter geen ge hoor gegeven. De toestemming voor de vorming van de twee verkoopkantoren, die op 1 april hun werkzaamheden beginnen, geldt niet voor vijf jaar, zoals zij hadden gewild, maar slechts voor twee. En in die twee jaren wil ds Hoge Autoriteit diep gaand gaan onderzoeken hoe hevig nu de concurrentiestrijd aan de Roer wel gewor den is. Volgens voorlopige gegevens bedroeg de aanvoer van nieuwe levensverzekeringen bij de Algemeene Friesche en Groot- Noordhollandsche ruim 622 (v.j. 556) miljoen, een resultaat dat nog niet eerder werd bereikt. De netto toeneming bedroeg 359.908.000, waardoor het per ultimo 1962 verzekerde bestand 3.849.697.000 beloopt. Het bestand volksverzekering nam toe met ruim 11 miljoen, warvan ruim 10 mil joen bij de Groot-Noordhollandsche. Ook de financiële resultaten geven reden tot tevredenheid, ondanks de stijging van de kosten, mede veroorzaakt door de grote produktie. De stijging van het premie-inkomen van het schadeverzekeringsbedrijf van de Al gemeene Friesche is eveneens zeer bevre digend. Het premie-inkomen van de Alge meene Friesche Brandverzekering-Maat schappij steeg van 7,8 miljoen in 1961 tot 8,5 miljoen in 1962. Het schadeverloop vertoonde geen verrassingen. De N.V Nederlandsche Bankinstelling voor waarden belast met vruchtgebruik en periodieke uitkeringen gaat binnenkort over tot de uitgifte van nominaal 1.375.000 aandelen, in stukken van nominaal 1000 aan toonder, ten volle delende in de resul taten over 1963 en volgende boekjaren, tegen de koers van 250 pet. De inschrij ving zal uitsluitend openstaan voor hou ders van claims van aandelen, in dier voege, dat het bezit van claims van no minaal 4000 aandelen recht zal geven op toewijzing van nominaal 1000 nieuw aandeel. Op de vergadering van Kip Kampeer wagens is desgevraagd meegedeeld dat de resultaten over het naseizoen zeer bevre' digend zijn geweest. Het was niet nodig om in het verslagjaar prijsconcessies te doen De opbouw van de exportorganisatie is in volle gang. Op het ogenblik zijn er 18 bin nenlandse en 5 buitenlandse dealers. De Amerikaanse deelneming aan de Utrechtse Voorjaarsbeurs (11 tot en met 19 maart) neemt vaste vormen aan. Het staat nu vast dat dertig vooraanstaande Amerikaanse firma's in samenwerking met de Amerikaanse overheid, samen een kwart van de Bemhardhal op het Croese- laanterrein in beslag zullen nemen, een totale expositieoppervlakte van 2000 m2. Het is de eerste keer in de geschiedenis van Amerika dat op een dergelijke wijze aan een buitenlandse beurs wordt deel genomen. De nieuwe opzet is voortgekomen uit president Kennedy's recent gelanceer de campagne voor exportvergroting, een programma waaarvoor het Amerikaanse Congres voor 1963 een bedrag van 1,6 mil joen dollars ter beschikking heeft gesteld. De dertig firma's exposeren onder meer: wasserij en dry-cleaning machines, indu striële overbrenging, machinegereedschap pen, pompen, verkoopautomaten, verpak kingsmachines, elektrische apparaten, bui tenboordmotoren, kleine elektromotoren voor verschillende doeleind^i, luehtcom- pressoren, pneumatische gereedschappen, tuingereedschappen, kettingzagen, test apparatuur voor dieselmotoren, regelappa- ratuur voor flessenvulmachinerieën, alarm systemen. STOCKHOLM (AP) Het verlies van Scandinavian Airlines System (S.A.S.) was in het boekjaar 1961/"62 65,1 milj. Zweedse kronen lager dan in de daaraan vooraf gaande twaalf maanden. Het betere resul taat is voornamelijk te danken aan een in krimping van het personeel met 1.244 man. De jaarlijkse omzet daalde van 803,8 milj. kronen in 1960/'61 tot 740,2 milj. kronen in 1961/'62. Als uitvloeisel van de overeenkomst, die Heineken en Whitbread and Company Limited, Londen, in oktober 1961 hebben gesloten, is laatstgenoemde brouwerij- onderneming heden voor de helft eigena resse geworden van Heinekens Engelse dochtermaatschappij. Deze zal voortaan Heineken Limited heten. De samenwerking tussen Heineken en Whitbread zal zich voortaan ook uitstrekken tot de verkoop van Whitbread-bieren in Nederland. De directeur-generaal van de scheepvaart, de heer W. L. de Vries, heeft een verzoek om ont slag ingediend. De heer De Vries zal als direc teur in dienst treden van de Halcyon-lijn. Aan de universiteit van Amsterdam is cum laude gepromoveerd tot doctor in de economi sche wetenschappen drs. A. C. R. Dreesmann op een proefschrift getiteld „Evolutie en expansie: een onderzoek naar de samenhang van vorm, functie en prijspolitiek in de detailhandel, in zonderheid bij het grootbedrijf". Promotor was prof, dr. J. F. Haccaü. Het ministerie van Financiën deelt mee, dat van de 4Vt percent Staatslening 1960 op 1 maart 1963 aflosbaar zal worden gesteld een bedrag van 11.956.400 en van de 4^4 percent lening 1961 een bedrag van 13.910.400. De uitloting van schuld bewijzen vindt plaats op 11 februari. De American Optical Company heeft een be lang verworven in C. Reichert Optische Werke A.G te Wenen. De Oostenrijkse vennootschap, die in 1876 opgericht werd, maakt microscopen en andere wetenschappelijke instrumenten. De Zuidhollandse Bank stelt het dividend over 1962 vast op negen percent in con tanten (v.j. 8 pereent, waarvan 5 percent in aandelen). (Van onze correspondent) STRAATSBURG Met honderdtallen hebben zich gisteravond en vanochtend de belanghebbenden van het Europese parle ment over de hotels van Straatsburg uit gestort. Ministers, parlementsleden, leden van de Europese Commissie, vertalers, tolken en ook journalisten die gewend zijn de Brusselse E.E.G-besprekingen te vol gen. Vanmiddag om half vijf zou de eerste zitting van het parlement van Straats burg aanvangen, na het bruuske afbre ken van de onderhnadelingen met Groot- Brittannië als gevolg van de beslissingen van president De Gaulle. Men verwacht in de eerste plaats dat het Europese par lement zich zal uitspreken over wat er is gebeurd en in de tweede plaats dat er mogelijk uit het parlement zelf of van de ministers der zes landen voorstellen zullen komen hoe de E.E.G.-landen nu verder zouden moeten handelen. Sedert de „zwarte dinsdag" van Brussel, de middag waarop de zeven uit elkaar zijn gegaan en de vijf Europese landen zonder Frankrijk met grootzegelbewaarder Heath een laatste bijeenkomst hebben gehouden waarin men beloofde „elkander niet te zul len loslaten" hebben verscheidene minis ters en leden van de Europese Commissie het hunne gezegd over hetgeen er is ge beurd. Tot nu toe heeft men echter weinig gehoord van plannen over de verdere ge dragslijn tenzij de negatieve beslissing dat verder onderhandelen met Frankrijks stoel leeg door niemand eigenlijk wordt be geerd, zeker niet door Groot-Brittannië zelf. Vandaar dat er twee uitspraken zijn die de aandacht trekken: de ene is het voor nemen dat men onder anderen minister Luns toedicht, de sluimerende Westeuro- pese Unie tot nieuw leven te brengen en de andere is een artikel van professor dr. Wilhelm Roepke in de Neue Zürcher Zei- tung. In het bijzonder de uiteenzettingen van de Zwitserse deskundige zijn belang rijk omdat men, zoals hij zegt, moet zien nut te trekken uit het veto van president De Gaulle. Professor Roepke is van oordeel dat men het gehele werk van de Europese in tegratie van de grond af aan opnieuw moet overdenken. Deze Europese integra tie, zo schrijft hij, is in een slop geraakt. Men kan uit een slop maar op één manier geraken: volledig omdraaien en daarvoor zijn verscheidene en moedige wegen. Een mogelijkheid ziet professor Roepke in het opheffen van de Brusselse formule van de volkomen economische unie en de Europese Economische Gemeenschap en de Europese Vrijhandelsassociatie (Dene marken, Zwitserland, Zweden, Oostenrijk, Noorwegen, Groot-Brittannië en Portugal) tot een groep samen te voegen, die niet verder zal gaan dan de tariefverlagingen die thans bestaan, terwijl overeenkomsten op dezelfde basis met derde landen zouden kunnen worden gesloten. Wil men deze weg niet bewandelen dan zou men volgens professor Roepke kun nen denken aan een zogenaamde grote vrijhandelszone. Men heeft er vroeger en ook de laatste tijd dikwijls over gespro ken: de E.E.G zou dan als eenheid met een vrijhandelszone kunnen worden ver bonden die verder grijpt dan alleen Euro pa. De landbouw zou daar echter buiten moeten blijven, temeer waar men de laat ste jaren heeft kunnen zien hoezeer de in tegratie van de landbouwpolitiek onafzien bare consequenties inhoudt. Vroeger heeft een Frans veto het formeren van die gro te vrijhandelszone in de weg gestaan, thans is er weer een veto geweest dat de po litiek, omgezet als gevolg van het eerste veto, onmogelijk maakt. Frankrijk zal, zo oordeelt professor Roepke, met het initia tief moeten komen om uit het slop te ko men. Over de initiatieven van de ministers Luns en Spaak ten aanzien van de her leving van de Westeuropese Unie, zijn nog niet meer dan geruchten bekend. De Westeuropese Unie was .oorspronkelijk een verdrag tegenover een herleving van het Duitse gevaar. In 1954 is zij door Anthony Eden en Mendès-France uit het stof ge haald nadat de Franse volksvertegen woordiging de Europese Defensiegemeen schap had getorpedeerd. De vorming van de Kolen- en Staalgemeenschap en van de Europese Economische Gemeenschap heeft bijna alle taken van de Westeuro pese Unie overbodig gemaakt. Wat men thans zou willen is nog niet duidelijk. Een sterkere politieke binding van Groot-Brit tannië met de zes zou mogelijk zijn, maar dan moet Frankrijk daarmee toch ak koord gaan. Het Straatburgse parlement hoopt en verwacht dat er initiatieven zullen komen. In ieder geval zal men dag na dag van de week een agenda van louter technische punten moeten afwerken. Het is ook mogelijk dat het daartoe niet eens komt. De Nederlandse delegaties zou den voorstellen de behandeling van al die technische kwesties op te schorten en één groot politiek debat over de nieuwe situatie te houden, alvorens verder te gaan. Daarover zou vanochtend in de vergade ringen van de delegaties van de zes wor den gesproken. Men nam aan dat het Nederlandse voorstel een goede kans maakte. BRUSSEL (ANP) In Brussel is za terdag officieel meegedeeld, dat het inlei dende gesprek tussen de E.E.G. en Por tugal over het Portugese verzoek tot as sociatie met de gemeenschap, dat op 11 februari zou worden gehouden, niet zal doorgaan. Hetzelfde geldt voor het gesprek dat op 12 februari zou worden gehouden tus sen de E.E.G. en Denemarken over de Deense toetreding tot Euratoom. DJAKARTA (AP) President Soekar no heeft gevraagd hem niet te beschouwen als een super-leider van het tyoe-Hitler met een aureool van onfeilbaarheid. Nadat de universiteit van D-jakarta hem een eredoctoraat in de sociale wetenschap pen had verleend, zei Soekarno ijl een re de: „Het is een historisch principe, dat revoluties een leider nodig hebben. Bij toe val werd ik door het volkscongres aange wezen als de grote leider van de revo lutie. Deze titel is niet bedoeld om bij te dragen tot mijn glorie, maar is de uitvoe> ring van het historisch principe". „Hitier werd beschouwd als de onfeil bare opperste leider van Nazi-Duitsland tot grotere glorie van zichzelf. Hitier werd geidealiseerd. Ik hoop dat iets dergelijks niet op mij zal worden toegepast", aldus de Indonesische president. Aalsum pass. 2 eil. Mona n. New York. Achilles 2 v. Rotterdam n. Bremen. Acila 2 70 m. n. Sint Eustatius n. Rotterdam. Acmaea 2 te Curacao v.t Punta Cardon. Acteon 2 200 m. n.o. Socotra n. Abadan. Adonis 2 300 m. z.w. Azoren n. St. Croix. Agamemnon 2 500 m. n. Bermuda n. Hamilton. Alamak 2 600 m. n.o. Bermuda n. New York. Albireo 4 te Rio de Janeiro verwacht. Alca 2 te Terneuzen v. Felixtowe. Alhena 2 262 m. n.n.o. Las Palmas n. Antwerpen. Alkmaar 2 te Rotterdam. Alnati 2 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Aludra pass. 2 Vittoria n. Salvador. Ameland 2 te Curagao v. Groton. Ammon 2 v. Puerto Cabello n. Curacao. Amstelkroon 2 v. Bangkok n. Singapore. Arendskerk 2 200 m. z.w. Cochin n. Aden. Aristoteles 3 te Amsterdam. Artemis 3 te Tripoli v. Oran. Attis 2 v. Barranquilla n. Santa Marta. Averdijk 2 v. Rotterdam n. Sydney. Baarn 3 te Rotterdam. Barendrecht 2 v. Mena n. Rotterdam. Beninkust 3 te Rotterdam. Blitar 3 v. Genua n. Marseille. Bonita 3 v. Cristobal n. Puerto Bolivar. Bovenkerk 2 160 m. n.o. East-London (bestemm.). Burl S. Watson 2 390 m. z.w. Bombay n. Japan. Bussum 2 160 m. n.n.w. Lissabon n. Brindisi. Op 16 mei 1863 werd in Rotterdam een vergade ring gehouden die ten doel had een handelsbank, Rot- terdamsche Bank geheten, te doen oprichten. De op zet was in Rotterdam een kredietinstelling in het le ven te roepen, die de han del van Indië zou helpen financieren. Dit vermeldt de schets uit de geschiede nis van de Rotterdamsche Bank, geschreven door de heer A. F. van Zweeden, opgenomen in het jaarver slag over 1962, ter gelegen heid van het feit dat de bank in mei 1963 honderd jaar zal bestaan. Tussen 1866 en 1869 kreeg de bank grote teleurstellin gen te verwerken. Het in terne conflict over de wijze waarop in Indië zaken moesten worden gedaan, leidde in 1869 tot het aftre den van de directie. De bank maakte een zware crisis door en zelfs is van een lichte liquidatie spra ke geweest. De agentschap pen in Amsterdam en Sin gapore moesten worden op geheven. De bank verlegde het zwaartepunt van haar zaken naar Europa. 1879 is het donkere jaar, wegens de Pincoffs-affaire, waardoor de bank een ka pitaalverlies leed van bijna 11/2 miljoen. Desondanks bleek het vertrouwen in de bank niet te zijn geschokt. Het enorme verlies kon uit eigen middelen worden ge dekt. In 1911 doet de bank een beslissende stap: fusie met de deposito- en administra tie-bank in Rotterdam on der de naam van Rotter damsche Bankvereeniging. De vestiging van een kan toor in Amsterdam kwam tot stand. Door de fusie was de Rotterdamsche Bank op één na de grootste bank van ons land gewor den. Na de oorlog, in oktober 1919, breidt de bank haar buitenlandse belangen nog verder uit met de oprich ting van de Hollandsche Bank voor de Middelland- sche Zee. In 1923 lijdt de bank een groot verlies op haar aandeel in de in sep tember 1920 opgerichte bank voor Indië. In 1924 ontstonden andere moeilijkheden. Het te voor barige optimisme van de hausse van 1920 had ook de Rotterdamsche Bank ver leid te grote en te riskante verplichtingen aan te gaan. Mede door de gang van za ken met de bank voor In dië was het publiek wan trouwend geworden. De bank dreigde in ernstige liquiditeitsmoéilijkheden te geraken. Op dat moment greep de regering in. De minister-president, dr. H. Colijn, gaf de Neder landsche Bank persoonlijk opdracht de Rotterdamsche Bank te hulp te komen. Na de reorganisatie kon de bank geleidelijk haar posi tie herstellen. De sterk verminderde in komsten sinds de crisis van oktober 1929 dwongen tot drastische bezuinigingen. De heer Woltersom, die met de reorganisatie werd be last, zette het mes er diep in. Velen werden ontslagen, anderen op wachtgeld ge zet. Na 1935 kan de positie van de bank gezond worden genoemd. 1938, het jaar waarin de bank haar 75- jarig bestaan vierde, was verre van gunstig. Er werd overleg gepleegd met de di rectie van de Amsterdam- sche Bank over eventuele nauwere samenwerking. De omstandigheden lieten niet toe dat deze plannen wer den uitgevoerd. Een zeer belangrijk moment in de groei is de fusie met de Nationale Handelsbank in oktober 1960. Caltex Amsterdam 2 17 m. n.o. Masira n. Suez. Caltex Delfzijl 2 v. Rotterdam n, Antwerpen. Caltex Gorlnchem 3 te Rotterdam. Calt. Rotterdam 2 1120 m. n.o P'maribo n. Aruba. Caltex Utrecht 3 te Suez v. Bahrein. Camerounkust 2 v. Sapele n. Lagos. Cities Serv. Valley Forge pass. 1 Azor. n. R'dam. Colytto 2 70 m. o. Kp. Guardafui n. Hsinkang. Dinteldijk 2 te Londen v. Rotterdam. Diogenes 3 v. San Antonio n. Anto Fagasta. Dongedijk 2 te Plymouth. Doris 2 v. Barahona n. Amsterdam. Eemland 1 v. Amsterdam n. Bremen. Elizabeth Broere 2 Aden gepass. n. Kandia. Eos 2 300 m. o. Sicilië n. Bremen. Esso Amsterdam 2 ten anker Ancona. Esso Rotterdam 2 50 m. o.z.o. K. Vine. n. P. Said Gaasterkerk 3 te Lissabon v. Rotterdam. Gaasterland 2 v. Cabedelo n. Amsterdam. Camerounkust 2 v. Sapele n. Lagos. Fina Nederland 2 v. Bombay n. Madras. Garoet 2 te Mombasa v. Tanga. Giessenkerk 2 v. Duinkerken n. Antwerpen. Gorredijk 4 te New York verwacht. Grebbedijk 3 te Rotterdam. Gulf Hansa 2 25 m. z.o. Kuria Muria n. Mena. Gulf Italian 3 v. Thameshaven n. Perzische Golf. Hathor 1 v. La Union n, Cristobal. Heemskerk 1 v. Port Said n. Jabaldhanna. Hermes 2 te Curacao. Hilversum 3 ten anker rede Brownsville. Holendrecht 2 510 m w. Horta n. Norfolk. Hollands Dreef 2 v. Moji n. Vancouver. Houtman 2 v. Saigon n. Bangkok. Inca 1 660 m. o.n.o. Mombasa n. Marseille. Ittersum 2 v. New Orleans n. Jacksonville. Japara 2 350 m. z. Freetown n. Las Palmas. Johan van Oldenbarnevelt 3 te Sydney. Jos. Frering 2 180 m. z.w. Lissabon n. Monrovia Kaap Hoorn 2 300 m. n.o. Rio de Jan n. B. Aires. Kalydon 2 te Curacao v. Maracaibo. Karimata 2 70 m. z.w. Flores n. Cristobal. Karimun 2 360 m. n.w. Azoren n. Duinkerken. Karossa 3 te Port Moresby. Katelysia 2 480 m. n. Puerto Rico n. Maracaibo Katwijk 2 v. Yawata n. Kapasaki. Keerkring 2 v. Rangoon n. Malacca. Keizerswaard 2 360 m. n.o. Curacao n. Curacao. Kerrnia 2 v. Rotterdam n. Anwerpen. Khasiella pass. 3 Azoren n. Curacao. Koningswaard 2 50 m. n.w. Bone n. Turku. Korovina 3 900 m. n.o. Barbados n. Rotterdam Kossmatella 2 v. Stanlow n. Belfast. Kryptos 2 te Eastham. Kylix 2 300 m. o. Kp. Hatteras n. Bucksport M. Laarderkerk 2 te Amsterdam. Ladon 2 1100 m. z.w. Flores n. Punta Del Gada. Langkoeas 2 te Port Swettenham. Lawak 3 te Durban v. East-London. Leersum 2 v. Bombay n. Mormugoa. Liberiakust 2 te Monrovia v. Freetown. Loppersum 2 70 m. w.n.w. Ouessant n. Le Havre Lycaon 2 85 m. n.w. Lissabon n. Port Said. Maaskerk 2 v. Izmir n. Leixoes. Maasllovd 3 te Rotterdam. Maraton 2 v. Point a Pitre n. Lissabon. Maureen 2 720 m. w.z.w. Fayal n. Londen. Medon 2 900 m. n.o. Curacao n. Curacao. Meerdrecht 2 v. Singapore n. Tientsin. Mentor 3 v Rotterdam n. Algiers. Merseylloyd 2 75 m. w. Algiers n. Port Said. Merwelloyd 2 500 m. o.n.o. Ascension n. Kaapst. Minos 2 v Helsinki n. Kotka. Mississippllloyd 2 300 m. z.w. B'muda n. Gibralt. Moordrecht 4 te Curacao verwacht. Mulderkerk 2 te Antwerpen. Mijdrecht 2 v. El Palito n. Cristobal. Mylady 2 te Napels. Naess Lion 2 v. Banias n. Bremen. Neder-Eems 2 v. Djeddah n. Djibouti. Neder-Weser 2 10 m. z.o. Cartagena n. Antwerp. Neder-Rijn 2 v Keelung n. Kobe. Nestor 3 te Rotterdam. Nieuw Amsterdam 1 v. New York n. St. Thomas. Oceaan Sprinter 3 v. Rotterdam n. Las Palmas. Ommenkerk 2 te Bremen v. Hamburg. Oostkerk 2 440 m. w.n.w. Walvisbaai n. Kaapst Oranje Nassau 3 te Amsterdam. Osiris 2 te Pasajes v. Moengo. Pacaya 4 te Houston verwacht. Palamedes 2 400 m. n.n. oAzoren n. S. Domingo. Parkhaven 2 te Buenos Aires. Parthenon 2 80 0m. n..o Barbados n. Pt. of Spain Pendrecht 2 v. El Palito n. Paulsboro. Pericles 3 v. Guayaquil n. Pimentel. P. G. Thulin 3 v. Maracaibo n. Cristobal. Pieter S. 2 te Rotterdam. Poseidon 2 v. Maracaibo. Prins Johan Willem Friso 2 v. R'dam n. Antw. Prins Maurits 3 v Rotterdam, 4 te Le Havre. Prins der Nederl. 3 v. Pto. Limon n. Kingston. Prins Willem V 2 310 m. n.o. Flores n. Halifax. Purmerend 3 te Dublin v. Leixoes. Pygmalion 1 v. Barcelona n. Malaga. Radja 2 te Amsterdam. Rempang 2 te Antwerpen v. Pernis. Reza Shah the Great 4 te Bandar Mashur verw Roepat 2 v. Amsterdam n. Port Said. Rondo 2 120 m. o. Formosa n. Legaspi. Rossum 3 te Bermuda v. Santo Domingo. Rotterdam 4 te Napels verwacht. Ruys 1 v. Rio de Janeiro n. Capetown. Sarpedon 1 510 m. o. Bermuda n. Le Havre. Scherpendrecht 2 v. Abadan n. Lor. Marques Schielloyd 2 v. Noumea n. Honiara. Schouten 2 v. Tema n. Abidjan. Senegal 2 150 m. z. Las Palmas n. Dakar. Sheratan 2 dwars Cartagena n. Liverpool. Sibigo 2 15 m. o. Cairns n. Newcastle. Sinon 3 v. Hamburg n. Antwerpen. Skadi 3 te Cork v. Antwerpen. Slamat pass. 2 Kp. St. Vincent n. Rotterdam. Socrates 4 te Curacao verwacht. Soestdijk 2 130 m. o.n.o. Kp. Race n. Rotterdam Stad Gouda 2 50 m. z.o. Recife n. Rotterdam. Stad Kampen 2 te Pepel. Stad Utrecht 2 240 m. z.w. K. Verd. eil. n. R'dam Stad Zwolle 2 360 m. z.z.w. Bermuda n. Europa Statendam 2 v. Port of Spain n. La Guaira. Steenwijk 4 te Durban verwacht. Straat Bali 2 v. Lorenco Marques n. Durban. Straat Magelhaen 2 735 m. z.o. Vitoria n. Kaapst Straat Soenda 3 te Walvisbaai. Tahama 4 te Mersin verwacht. Tjinegara 2 v. Fremantle n Singapore. Togokust 2 v. Freetown n. Abidjan. Triton 3 v. Kingston n. La Ceiba. Ulysses 3 te Amsterdam. Van Waerwijck 4 te eBira verwacht. Vasum 2 te Martinez v. Balboa. Viana 2 v. La Spezia n. La Skhirra. Vitrea 2 60 m n.n.w. Oran n. Thameshaven. Vivipara 3 te Skaramanga v. Tranmere. Vlist 2 te New York. Voco 2 50 m. z. Kp. Finisterre n. Nantes. W. A. Jones 2 480 m. n.w. Kaapst. n. Ph.delphia Waibalong 2 te Mukalla v. Muscat. Waikelo 4 te Djeddah verwacht. Waterland 4 te Soa Francisco do Sul verwacht Westerdam 2 v. Rotterdam n. New York. Willemstad 2 120 m. z.w. Finisterre n. Plymouth Zaankerk 3 te Singapore Zafra pass. 2 Muscat n. Gibraltar. KLEINE VAART Abel Tasman 31 te Groningen. Aeneas 2 10 m. w. Ouessant n. Gibraltar. Alcetas 2 25 m. z.o.Cadiz n. Rotterdam. Amstelstroom 2 30 m. z. Dungeness n. Amsterdam Anna Broere 2 30 m. z.w. Wight n. Venetië. Arnoudspolder 2 15 m. n. Burlings n. Lissabon Atlas 1 v. Philippeville n. Tunis. Boezemsingel 3 10 m. z.w. Penmarch n. Bordeaux Bonafide 2 20 m. n. Leixous n. Huil. Dido 2 30 m. z.w. Ushant n. Oporto. Elshout 2 40 m. w. IJmuiden n. Shoreham. Erasmus 2 te Bari. Hontestroom 3 5 m. z.o. Kentishknock n. Londen Joost 1 v. Kingslynn n. Goole. Labotas 2 te Esbjerg n. Amsterdam. Manta 2 dwars Dover n. Rotterdam. Manto 2 10 m. n.o. Noordhindre n. Le Havre. Meidoorn 2 25 m. w.z.w. Casquets n. Rotterdam Nusakan 2 5 m. z.w. eil. Man n. Rotterdam. Philetas 2 10 m. n.o. Ouessant n. Amsterdam. Quo Vadis pass. 1 Goeree n. Amsterdam. Rochab 2 10 m. w. Goeree n. Las Palmas. Stella Prima 2 5 m. z. Cyprus n. Ceuta. Tilly 1 15 m. z.o. Ile de Yue n. Kalundborg. Walenburgh 2 dwars Chassiron n. La Palilce. Willy 2 te Belle eil. n. Bordeaux. Op 12 februari zullen ter beurze worden geïntroduceerd certificaten aan toonder, elk vertegenwoordigend tien „special shares" met een nominale waarde van één Cana dese dollar elk, in „First Oil and Gas Fund Ltd.". De afgiftekoers te Amsterdam zal worden vastgesteld op basis van de „public offering price" in Canada. Deze was op 31 januari 1963 5,13 Canadese dollar per aandeel, hetgeen neerkomt op 171,85 per certificaat van tien shares Amsterdamse usance. Notering ter beurze zal worden aangevraagd. WENEN Begin vorig jaar heeft het Oostenrijkse ministerie van Justitie een ar restatiebevel uitgevaardigd tegen de voor malige S.S.-officier Otto Skorzeny, aldus is in Wenen bekend gemaakt. Skorzeny is Oostenrijks burger. Hij had in 1943 de leiding bij de spectaculaire bevrij ding van de gevangen genomen Musso lini. In 1947 werd hij door een geallieer de rechtbank in Dachau vrijgesproken van oorlogsmisdaden. Skorzeny woont nu in Madrid. Oostenrijk beschuldigt hem van oorlogs misdaden. Hij zou een gifpistool hebben uitgevonden, dat in Duitse concentratie kampen is beproefd, met dodelijk gevolg voor de slachtoffers. MADRID „Als er beschuldigingen tegen mij worden ingebracht, zal ik te rugslaan", heeft Skorzeny zondag in Ma drid verklaard. „Er iets fout zijn met de beschuldigingen. Er gaan altijd geruch ten over mij", aldus de voormalige S.S.- kolonel, die in dit verband vertelde, dat „de communisten" in het bijzonder het hem altijd moeilijk proberen te maken (Reuter). LAGOS (Nigeria) De Oostduitse his toricus dr. Friedrich Kurt Muller heeft een hoogleraarsbenoeming aan de universiteit van Nigeria aanvaard, maar is daarna toch niet naar Nigeria gegaan. Hij deed dit om te voorkomen, dat hij zou moe ten werken als agent voor de Oostduitse geheime politie. Dr. Muller heeft zijn be noeming gebruikt om naar het westen uit te wijken. Hij schrijft een en ander in een brief aan het curatorium van de univer siteit, die door de Westduitse ambassade in Nigeria is vrijgegeven. Dr. Muller is nu in West-Duitsland. Hij schrijft, dat de Oostduitse autoritei ten hem aanvankelijk geen toestemming hadden gegeven de hoogleraarspost in Afrika te aanvaarden. Dr. Muller schreef het curatorium daarop november 1961) dat hij het aanbod niet aannam. Enkele maanden later, aldus Muller, kreeg de Oostduitse geheime politie belangstelling en plotseling werd hem vergunning ver leend de benoeming aan tg nemen. „Zo als u wel zult begrijpen, zaten er verplich tingen aan deze vergunning. Ik moest op mij nemen illegale opdrachten uit tévoe- ren die gericht waren tegen de beste be langen en de onafhankelijkheid van uw land". Dr. Muller bekent in de brief, dat hij in het verlenen van een uitreisvergunning „een kans zag voor mijn vrouw en mij zelf uit het communistische Oost-Dm'tsland te ontsnappen". Op de passagebiljetten die hem door de universiteit waren verstrekt vlogen zij naar Zürich, waar zij uit het toestel stapten en naar West-Duitsland gingen. Muller schrijft bereid te zijn om de am bassadeur van Nigeria in West-Europa de aard te onthullen van het werk dat de Oostduitse geheime politie hem in Nigeria wilde laten doen. (AP). ANKARA (AP) De Turkse minister van Buitenlandse Zaken heeft in het par lement gezegd, dat het komende becoek van een Turkse parlementaire delegatie aan de Sovjet-Unie een positieve ontwikke ling zal inhouden in de betrekkingen tus sen het NAVO-land Turkije en zijn buur land Rusland. Het bezoek is het eerrie sinds de oorlog en wordt gebracht op uit nodiging van de Russische regering. Minister Erkin zei, dat de propaganda- aanvallen in de Russische pers tegen Tur kije kortgeleden zijn opgehouden, ..of schoon deze aanvallen in radio-uitzendin gen nog steeds doorgaan." Hij verklaar de: „Onze regering wenst goede betrek kingen met de Sovjet-Unie te onderhouden Daarbij wil Turkije zijn bestaande inter nationale verplichtingen nakomen." Over de vervanging van de Jupiter-ra- ketten op Turks grondgebied door krach tiger atoomwapens zei Erkin, dat deze ra ketten op Turkse en Italiaanse bases zijn geplaatst door en besluit van de NAVO en binnen het raam van de defensiepoli tiek van dit bondgenootschap. De woningbouwvereniging „Patrimo nium" te Barendrecht bepleit in een open brief aan de Nationale Woningraad in 1963 in het bouwbedrijf en de toeleveringsbe drijven op de zaterdagen te laten door werken en de vakanties te laten verval len. Zij die doorwerken moeten extra wor den beloond. De vereniging wijst op de enorme verliezen en de produktieachter- stand in de woningbouw. VOORBEURS VAN HEDEN AK.U Kon. Olie Hoogovens Slot 1ste tijdv. 2de tijdv 4351/2—437 437'/j 169,80—170 f 170,30 153,50-153 80 gl 153.70 f 146,50 gl f 146,40 563—569 565

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 10