Prestatie-berekeningen lijken ingewikkelder dan ze zijn Verlies voor de heren, winst voor de dames in interlands Fin Pentti Nikula slingerde zich met polsstok omhoog over lat op 5 meter 10 Europese strijd om titel kunstrijden begint woensdag Forbes en Hard overwonnen in Johannesburg Broer en zus Eindstanden in Zwolle Zatopek deed zijn naam eer aan België-Nederland in twee plaatsen Mager programma in Krelagehuis Great Lullwater nu op eerste plaats „Hardlopen is nu een beproeving voor me... Geesink neemt deel aan de Europese titelstrijd MAANDAG 4 FEBRUARI 1963 13 Meerderheid Nadeel Italianen oppermachtig Murray Malberg: De belangstelling voor het Jcunstrijden is in ons land gedurende de laatste jaren enorm gestegen. Het valt niet moeilijk de oorzaken aan te wijzen: Ten eerste zijn van grote invloed geweest de prestaties en de successen van Sjoukje Dijkstra, maar daar kwam bij, dat de televisie in het kunst rijden een dankbaar onderwerp had. Deze tak van sport leent zich uitstekend voor een t.v.-presenthtie. Het vrij rijden bij voorbeeld is een lust voor het oog. Ook deze week, nu in Boedapest de Europese kampioenschappen worden ge houden, en eind fe- Ébruari, wanneer in Cortina d'Ampezzo pioenschappen wor- scherm zitten. Maar wellicht wordt het genoegen enigszins getemperd doordat men geen inzicht heeft in de bereke ningen, die de uit slag bepalen. Om dit gevaar weg te nemen laten we hier een (summiere) uiteenzetting volgen. Het individuele rijden valt eigenlijk uit een in twee geheel verschillende delen. Op het t.v.-scherm ziet u alleen het vrij rijden (de kür), maar voor de deelnemers hieraan beginnen is de basis voor de uit slag al gelegd. Want dan hebben zij reeds de verplichte figuren afgewerkt. Om precies te zijn: 6 figuren, zoals de tegen- kering, de paragraaf drie achterwaarts, enfin, meer van die „moeilijke" namen. Deze figuren worden op het ijs getekend en de deelnemers moeten ze zo nauw keurig mogelijk volgen. De 9 juryleden gaan er soms voor op de knieën liggen om de precisie te controleren, want die precisie is vier punten waard. Tevoren hebben zij al gelet op houding en elan, waarvoor zij twee punten toekennen. In totaal dus zes punten per figuur. Nu is de ene figuur gemakkelijker dan de andere en daarom wordt het toegekende puntental vermenigvuldigd met een moei lijkheidsfactor; de ene 4 met 4, de andere met 5 en de moeilijkste met 6. Is men met de verplichte figuren klaar, dan wor den per jurylid de punten opgeteld en de namen van de deelnemers worden gerang schikt, waarbij de rijder met het hoogste aantal punten bovenaan komt te staan en het plaatscijfer 1 krijgt. Zo worden er dus 9 lijsten aangelegd en dan kan de scheidsrechter de „stand na de verplichte figuren" opmaken. De plaats wordt daarbij bepaald door de absolute meerderheid. De rijder, die bij de 9 juryleden het grootste aantal eerste plaatsen heeft, komt bovenaan de lijst. Voor de tweede plaats komt hij in aan merking, die „de meeste rechten" kan laten gelden, met andere woorden die een aantal eerste plaatsen heeft „overgehou den" en de meeste tweede plaatsen heeft gekregen. Bij de derde en de vierde plaat sen (enzovoort) wordt deze zelfde proce dure gevolgd. Staat een rijder bij vijf juryleden op de eerste plaats, bij twee op de tweede en bij twee op de derde, dan wordt zijn plaatscijfer 5x1 plus 2x2 plus 2x3, dus 15. Zijn concurrent, die vier eerste plaatsen kreeg en vijf tweede, krijgt het plaats cijfer 14. Als plaatscijfer is 14 beter dan 15, maar toch zal de rijder met plaats cijfer 15 in ons geval op de eerste plaats komen, omdat hij vijf en de andere „slechts" vier eerste plaatsen van de negen juryleden heeft gekregen: dus om dat hij de absolute meerderheid heeft. Is van alle deelnemers zo de volgorde bepaald, dan wordt de ranglijst in tweeën gedeeld. De rijders uit de onderste helft vormen een groen, cfie bij het Kürrijden als eerste op het ijs zal komen; de beste Tennis De Zuidafrikaan Gordon Forbes heeft za terdag het heren-enkelspel van het inter nationale invitatietennistoernooi in Johan nesburg gewonnen. Hij won in de finale met 8-6, 6-0 van de Spanjaard Manuel Sa- tana. De partij werd beslist in best of three, omdat het tijdschema in de war dreigde te raken. Hevige regenval had voor veel oponthoud gezorgd. De damestite! ging naar de Amerikaanse Darlene Hard, die in de eindstrijd met 6-3, 6-3 de meer dere bleef van de Braziliaanse Maria Es ther Bueno. Zondag zijn in Keulen de finales ver werkt van de internationale tenniskam pioenschappen van Duitsland op overdek te banen. Wilhelm Bungert zorgde voor een Duitse zege in het heren dubbelspel in 1939 werd een Duitser voor de laatste maal kampioen door zijn landgenoot Adolf Kreinberg in zeventig minuten te verslaan. De cijfers waren: 6-4, 6-3, 9-7. De Britse Ann Jones-Haydon behaalde de titel bij de dames. In de eindstrijd klopte zij de Belgische Christianne Merce- lis met 6-1, 4-6, 8-6. Veteraan Jaroslav Drobny, die thans voor Engeland uitkomt, triomfeerde met de Duitser Wolfgang Stuck in het heren dubbelspel. Zij versloegen het Spaans-Duit se dubbel José Luiz Arilla-Bems Giesecke met 7-5 T-5, 6-4. Het dames dubbel was voor Ann Jones- Haydon en de Duitse Helga Schultze die Christianne Mercelis en de Duitse speel ster Renate Ostermann met 6-2, 6-3 uit schakelden. De Tsjechische broer en zuster Roman, die in 1962 het wereldkampioenschap ijsdansen veroverden, bereiden zich geducht voor op de komende Europese en wereldkampioenschappen. Het po pulaire paar heeft een aantal nieuwe figuren ingestudeerd en een ander muziekthema gekozen. helft volgt daarna. Voor beide groepen, die we nu hebben, wordt geloot om de startvolgorde voor de Kür te bepalen. Per deelnemer geeft de jury twee waar deringen. Eerst gaan de bordjes omhoog met bijvoorbeeld in de rechterhand een 5 en in de linker een 7. Daarmee wordt aangeven wat het jurylid vindt van de algehele indruk, die de kür op hem heeft gemaakt. Is het inderdaad 5,7 dan is het een beste beurt geweest, want 6,0 is het hoogste, dat kan worden gegeven. De bordjes worden weer weggestoken, maar na een teken van de scheidsrechter weer tevoorschijn getrokken; nu voor de spor tieve waarde. Ook hierbij is 6,0 het maxi mum en een rijder, die 5,8 krijgt heeft het dus voortreffelijk gedaan. Die 5,7 en 5,8 waar we het net over hadden, worden samengeteld en verme nigvuldigd met. een moeilijkheidsfactor, die op 10 is gesteld, teneinde een verhouding te krijgen van 60 procent voor de ver plichte figuren en 40 procent voor het vrij rijden. Waarom? Het is nu eenmaal zo, dat de verplichte figuren de basis vormen voor het kunstrijden en dat wil men extra gewaardeerd zien. De som van 5,7 en 5,8 is 11,5 en dat vermenigvuldigd met 10 geeft 115. Di" is de oogst bij één jurylid. Deze 115 punten worden nu opge teld bij het puntental, dat de deelnemer bij dat jurylid heeft gekregen voor zijn verplichte figuren. De som wordt opge schreven en het wachten is nu op de an dere deelnemers. Is iedereen aan de beurt geweest, dan maakt de scheidsrechter de volgorde op, zoals die volgens elk der 9 juryleden afzonderlijk behoort te zijn. Daarna bepaalt de scheidsrechter op dezelfde manier als na de verplichte figu ren de rangschikking, die dan de eind stand is. Bij het paarrijden kennen we geen ver plichte figuren. De duo's kunnen zich dus geheel instellen op het vrij rijden. Een voordeel bij de voorbereidingen ongetwij feld, maar er is toch ook een nadeel aan verbonden. Want er hoeft maar even iets verkeerd te gaan en het paar is uitge schakeld. Om de geluksfactor iets te on derdrukken is vorig jaar besloten de pa ren bij de Europese kampioenschappen twee keer te laten rijden. Ook in Boeda pest wordt dus voor de paren als het ware een dubbele competitie gehouden. Op beide dagen wordt het rijden van de paren beoordeeld volgens dezelfde maatstaven als de Kür van de individuele deelnemers, dus naar algehele indruk en naar sportieve waarde. De resultaten van beide dagen worden samengeteld, maar in eerste instantie is toch weer beslissend het plaatscijfer en niet het puntentotaal. Het kampioenschap ijsdansen bestaat wel uit een verplicht en een vrij gedeelte. De verplichte dansen zijn ondergebracht in vier groepen, respectievelijk de een voudige dansen, de walsen, de snelle dan sen en de langzame. Bij het kampioen schap wordt uit elke groep een dans ge kozen en de jury let er bij de presenta tie op hoe de voorgeschreven passen wor den uitgevoerd. Ook hierbij wordt gewerkt met plaatscijfers en puntentotalen, waar bij de plaatscijfers het belangrijkste zijn. Het vrij rijden duurt drie minuten en de dansers zijn verplicht elke minuut een ander tempo dus met andere muziek aan te nemen. Ze moeten danspassen maken, mogen officieel geen show bren gen en geen sprongen, Hiervan wordt weer per jurylid de stand opgemaakt en daarna kijkt de scheidsrechter hoe het met de plaatscijfers staat. De Italianen hebben het afgelopen week einde de strijd om het wereldkampioen schap vierpersoons-bobben geheel beheerst. Italië 1, gestuurd door Sergio Zardni, be haalde op de Olympische baan bij Inns bruck de titel; Italië II met Angelo Fri- gerio als stuurman, werd tweede. De eindstand luidt: 1. Italië 1 totale tijd over de vier manches 4.19,34 (1.05,32, 1.04,07, 1.04.98 en 1.04,97). 2. Italië II totale tijd 4.20,56 (1.04,55, 1.04,97, 1.05,68, 1.05,36). 3. Oostenrijk 1 totale tijd 4.21,09. 4. Groot- Brittannië 1 totale tijd: 4.22,24. Schaken Zaterdagavond zijn de laatste partijen gespeeld voor het internationale schaaktoernooi in Zwolle. De eindstanden waren: Groep A: 1. Smederevac 5 pnt.; 2/3. Hottes en Sandor beiden 4V» pnt.; 4. Ankerst 4 pnt.; 5. An- driessen 3'/* pnt.; 6/7/8. De Vries, Te Velde en Visser allen 3 pnt.; 9. Klein 2'/* p.; 10. Aarts 2 p. Groep B: 1. Etmans 5Vi pnt.; 2/3. Jovanovic en Bijvanck beiden 5 pnt.; 4/5. Heemskerk en Renc- kens beiden 3lh pnt.; 6/7/8. Duarte, Gombas en Ljiljak allen 3 pnt.; 9. Cordovil 2 pnt.; 10. Mul der Vit pnt. Koersen in Hilversum De uitslagen van de zondag in Hilversum ge houden draverijen luiden: Dochter van Our Bonniprijs (afstand 2000 m.): 1. Zatopek 1.32.2; 2. Zoon van Peterhof; 3. Zeg- gers Hollandia. Winn. 3.60; pl. 2.00, 2.20; kopp. 5.80; cov. 3.60. Dolly B-prijs (afstand 2040 m.): 1. Antilope R 1.29.8; 2. Zanzi; 3. Aristo Scotch. Winn. 11.00; pl. 2.30, 3.30, 1.40; kopp. 12.50; cov. 10.60. Dorita Hollandiaprijs (afstand 2020 m.): 1. Ani mo 1.28.8; 2. Zus Hanover; 3. Wita Pluto. Winn. 3.10; pl. 1.80, 2.90, 8.70; kopp. 6.30; cov. 8.00. Darrigadeprijs (afstand 2400 m.): 1. Zeioma Spencer 1.28.3; 2. Zigane; 3. Zelma Dear. Winn. 8.00; pl. 2.10, 1.80, 4.20; kopp. 5.60; COV. 50.0. De Hoviboyprijs (afstand 2020 m.): 1. Young Momenal 1.27.5; 2 X Signal; 3. Zus Scotch. Winn. 16.40; pl. 4.90, 3.50; kopp. 55.70; cov. 4.30. Diana van Hiddumprijs (afstand 2020 m.): 1. Winston Spencer 1.24.9; 2. Moutonnet; 3. Sunny Williams. Winn. 5.30; pl. 2.10, 1.60; kopp. 5.40; cov. 4.90. Digno Beroonaprijs (afstand 2400 m.): 1. Xon Messidor 1.27.6; 2. Yasmine (buiten weddenschap pen); 3. X Hanover. Winn. 1.50; pl. 1.20, 1.90; kopp. 5.80; cov. 4.50. Dorothy van Peterhofprijs (afstand 2000 m.: 1. Triton Erebus 1.24.8; 2. Vico BS; 3. Wiebeline Wip. Winn. 2.70; pl. 1.60, 4.20; kopp. 45.90; cov. 7.90. Totale o*nzet: 137.869.50. De basketbalinterland België-Nederland, die zaterdagavond in Ieperen werd ge speeld, is bij de heren geëindigd in een Belgische zege met 68-59 (rust 33-28). De Nederlandse dames daarentegen wonnen met 48-30 (rust 25-12). De Nederlandse heren zijn er dus niet in geslaagd vooi het eerst een overwin ning op onze zuiderburen te behalen. Was Nederland vorig jaar dicht bij een zege (79-83), ditmaal hadden de Belgen veel minder moeite hun technische en voor al atletische superioriteit in doelpunten uit te drukken. De gastheren startten overrompelend en leidden weldra met 6-0 en 8-2. Toen kreeg de Nederlandse verdediging echter wat meer vat op de aak sensationele cpmbi- naties van de Antwerpenaren Eygel en Aerts en mede daardoor ging de strijd wat meer gelijk op, zodat de rust aanbrak met een Nederlandse achterstand van slechts vijf punten (28-33). Een tweede Bélgische krachtsexplosie, vlak na de hervatting, liet onze landgeno ten echter weinig hoop meer op een over- Zaterdagavond werd in het Krelagehuis in Haarlem een zeer bescheiden basketbal programma afgewerkt. De aanvankelijk vastgestelde eredivisiewedstrijd Flamingo's Argus moest worden uitgesteld, zodat het restant wel zeer mager werd: Twee wedstrijden voor de landelijke eerste klasse en twee wedstrijden voor de plaatselijke competitie. De Antilopen-heren kansloos voor het kampioenschap en de daaraan verbonden promotie naar de eredivisie wonnen zonder moeite van het in degradatiegevaar verkerende Exercitia. Het scoreverloop van deze weinig opwindende ontmoeting was: AntilopenExercitia: 104, 178, 2316 (rust), 2720, 3430, 4531 en 5239 (ein de). Tim van Loenen en Erik Zwiers scoor den beiden 16 punten voor Antilopen. Schipper was met 211 de produktiefste Exercitia-speler. De HOC-heren herstellen zich momen teel van een inzinking, die de Haarlem mers een aantal onverwachte nederlagen bezorgde. De vorige week verraste HOC echter met een zege op koploper Giants (in Amster dam nog wel!) en zaterdagavond nam HOC revanche voor de in Leiden tegen Bona Stars geleden nederlaag. Zonder moeite ging het echter niet, getuige het scorever loop: HOCBona Stars: 88, 916, 1922, 21—16 (rust), 25—26, 31—30, 39—40, 41—42, 4945 (einde). Topscorers voor HOC waren Huying (919) en Verstraten (82). Bij Bona Stars zorgde Pley voor 24 punten. De overige uitslagen luiden: HOC 2 White Stars 2 4536, Antilopen 2Exer citia 2 4541. Donderdag 7 februari wordt in het Kre lagehuis een plaatselijk programma afge werkt. Vrijdag is de wedstrijd HOCTe Werve de enige landelijke ontmoeting. Zaterdagavond kunnen de Antjlopen- dames zich geheel buiten degradatiegevaar spelen door van het Helderse FAC te win nen, terwijl de HOC-dames hun derde plaats op de ranglijst vlak achter AMVJ en Blue Stars waar kunnen maken met een overwinning op het bezoekende Agon. De Antilopen-heren ontvangen de Enschedese Vlubbers, terwijl Flamingo's het iets ster kere DED ontvangt. Voor eigen publiek kunnen de Flamingo's misschien voor een verrassing zorgen. Het programma luidt: Donderdag 7 fe bruari: Dames: HCK 2Antilopen 3, HOC 4Exercitia 2. Heren: CibabaHCK 2, SC HaarlemRapiditas, ExercitiaHOC 2, HOC 5Flamingo's 3. Vrijdag 8 februari: Dames: RapiditasTornado 2, Typhoons White Stars 2 en HOC 5SC Haarlem. Heren: HOCTe Werve (land. eerste kl.), LisseDynamo, HOC 3Typhoons 3. Za terdag 9 februari: Dames: AntilopenFAC (erediv.), HOC—Agon (erediv.l. Heren: AntilopenVlubbers (land eerste kl.), Fla mingo'sDED (erediv.). winning. In enkele minuten werd de stand van 28-33 opgevoerd tot 38-51 en toen Wim Franke wegens vijf persoonlijke fouten naar de kant moest, leek het pleit be slecht. Vijf minuten voor tijd was het 46- 59, maar nog eenmaal kwamen onze land genoten terug. De gevaarlijke Belg Steve niers was even tevoren uitgevallen wegens een voetverstuiking en diens vervanger Van Huele bleek minder gevoel voor de combinatie te hebben dan zijn voorganger. Onder aanvoering van Ger Kok (5-10), Rob Sterker (7-5) en Bob Groesman (0-10) Basketbal zetten onze landgenoten een eindoffensief in, dat echter te laat kwam om de Bel gen nog in ernstige moeilijkheden te bren gen: 59-68. De persoonlijke scores waren: België: Eygel 4-9, Aerts 8-12, Steveniers 7-3, Schol- liers 4-1. Loridon 5-6, Ibens 3-0, Van Huele 2-2 en De Wandeleer 0-2; Nederland: Ton Boot 4-2, Jan Driehuis 2-0, Wim Franke 4-0, Rob Sterker 7-5, Jan Schappert 6-0, Ger Kok 5-10, Bob Grossmann 0-10, en Frans de Haan 0-4. De Nederlandse dames hebben zaterdag avond in het Steverlynckstadion feller van zich afgeb' ten. Ook zij werden verrast door een overrompelend Belgisch ope ningsoffensief: (2-6). maar vooral dankzij de schotvaardigheid van Els de Groot en aanvoerster Annie Koper-Van Es, die haar 57ste interland speelde, was de stand spoedig weer in evenwicht: 12-12. Van af dat moment beheersten de Nederlandse dames de strijd volkomen. Zij scoorden dertien treffers achtereen, zodat de rust kwam met een 25-12 voorsprong. Ook in de tweede helft kregen de Bel- Pentti Nikula, bijgenaamd „de mense lijke springveer" heeft zich zaterdag in Laliti voor de eerste maal in de geschiede nis met zijn polsstok over de vijf meter geslingerd. Als wereldrecord kan deze prestatie echter niet worden erkend, aan gezien de prestatie werd verricht bij een indoorwedstrijd. Het officiële wereldrecord staatop naam van Nikula met 4.94 meter. De Fin Niluka, die zaterdag 24 jaar werd, besloot zijn verjaardag nog meer luister bi' te zetten. Nadat hij de vijf meter bij zijn tweede poging had gehaald, ging hij door: 5.05 meter en toen bij zijn eerste sprong 5.10 meter een ongelooflijke prestatie. Binnenkort zal Nikula naar de Verenigde Staten vertrekken om zijn krachten te meten met de beste Ameri kaanse polsstokhoogspringers. De Conventionhall van Philadelphia was zaterdag het trefpunt van een groot aantal atleten uit de gehele wereld. Bij de aldaar gehouden indoorwedstrijden be haalde de Fransman Michel Bernard zijn eerste zege in de Verenigde Staten door zijn negen tegenstanders in een race over de twee mijl met ruim verschil te kloppen Zijn tijd was 8.57.2. Jutta Heine, de Westduitse Europese kampioene op de 200 meter, reageerde bij de start van de 50 yards iets te langzaam en moest de zege laten aan de donkerge kleurde Amerikaanse Debbie Thompson die won in 6 seconden rond. De Canadees Bruce Kidd, de 19-jarige kampioen van het Britse Gemenebest op de zes mijl, won de mijl in 4 min. 8.7 sec. Hij had de avond tevoren een wedstrijd over twee mijl ge wonnen in New York. Olavi Salonen (Fin land), die vierde werd bij het Europees kampoienschap op de 8000 meter, eindigde op de derde plaats (4.10.3) achter de Ame rikaan Tom Sullivan, die met 4.10.2 op de tweede plaats kwam. Het polsstokhoogspringen leverde een nieuw plaatselijk record op voor Orlando Paardesport Great Lullwater uit de Amerikaanse Bettlew stal heeft zondag op de renbaan van Vincennes bij Parijs de Prix de France gewonnen, een draverij over 2250 m. gedoteerd met 200.000 Franse franken (ruim 150.000 gld.). Het paard werd ge reden door Roger Vercruysse. In de Prix d'Amérique, vorige week zondag op dezelf de baan verreden, werd Great Lullwater laatste. De tweede plaats was voor Harol M. met Bernard Simonared op de sulkey en de derde voor Olton, gereden door Jean Renè Gougeon. Het Franse paard Ozo, vorige week winnaar van de Prix d'Amérique met 400.000 franken, Europa's hoogst genoteer de, draverij, kwam ditmaal niet verder dan de tiende plaats. Jour de Java uit Neder land eindigde op de negende plaats. Vijf tien dravers kwamen aan de start. gische dames geen schijn van een kans een deel van hun achterstand goed te ma ken en toen het eindsignaal kwam had Ne derland gewonnen met een verschil van achttien doelpunten: 48-30. Opvallend goed op dreef in de tweede helft was Jannie Westenbrink met elf treffers De persoonlijke scores waren: België Blanke 4-2, Van Vlasselaer 2-0, De Clercq 4-0, Vanderveeken 0-4, Henrotin 2-2, Van de Voorde 0-6 en Malaise 0-4; Nederland Els van der Heyden 2-0, Els de Groot 7-2, Jeanne Knoop 6-8, Annie Koper-Van Es 6-0, Jannie Westenbrink 4-11 en Hilda Draak 0-2. Cruz, een student uit Porto Rico, die met 4.87 meter vijftien centimeter hoger kwam dan ex-wereldrecordhouder John Uelses. Ex-wereldrecordhouder John Thomas (VS) won het hoogspringen. Hij moest echter toezien dat zijn landgenoot Joe Faust hem met 2.08 meter evenaarde. Teodoro Pala- cios uit Guatemala werd derde met 2.03 meter. De belangrijkste uitslagen waren verder: 50 yards heren: 1. Drayton (VS) 5,4 sec. 2. Johnson (VS) z.t. 3. Murchison (VS) z.t.; 4. Joycelyn Delecour (Fr.) z.t. 440 yards heren: 1. Don Webster (VS) 50.5; 2 William Toomey (VS) 50.8; 3. Earl Young (VS) 50.9. 600 yards: 1. Jack Yerman (VS) 1.11.2; 2. Olin Cassell (VS) 1.12.2. Dat korfbal een spel van actie is bewijst deze foto, die genomen werd tijdens het microkorfbaltoernooi, dat de Amsterdamse vereniging Rohda zon dag hield in de Apollohal in Amster dam. De foto brengt een aanval van Blauw Wit in beeld op de korf van Luto. Blauw Wit won met 52. i,. ,-tWMHi - nMWa Eén van de grootste moderne hardloop carrières komt waarschijnlijk ten einde. De Nieuwzeelander Murray Halberg, hou der van het wereldrecord op de drie mijl in de fantastische tijd van 13 m. 10 sec., heeft zich zelf tot Pasen een termijn ge steld om te beslissen of hij in de wed strijdsport zal blijven of zich zal bepalen tot het trainen van jonge lopers. Hij zei dat hij aanvankelijk voor zijn plezier liep, maar dat het nu een beproeving is ge worden. Het lopen was voor hem een bijkomstig heid. Hij heeft een baan bij een brouwerij Hij heeft hard gelopen sinds hij vijftien jara was. Hij is nu 29. Aan een diner van de sportpers zei hij: „Ik loop thans beter dan ooit, maar sinds mijn 15de jaar heb ik constant getraind. In al die tijd ben ik slechts twee keer een maand niet in training geweest." Hij traint nu zelfs tijdens een vakantie verblijf met zijn vrouw in New York, zo vertelde hij aan het diner. Hij doet dit door elke dag de trap van zijn hotel met 14 etages op en af te lopen. Halberg is getraind door Arthur Lydiard, die, gelijk alle trainers in Nieuw-Zeeland, daarvoor nooit een cent heeft ontvangen. Zijn me thode is om iedereen die de halve mijl en langer loopt, te trainen alsof hij een ma rathonloper was. De roodharige Halberg, die 1.80 m. is en 60 kg. weegt, loopt elke week achtereen een afstand van 35 km. en soms ruim 50 km. Met staande start heeft hij de kwart mijl nooit sneller kunnen doen dan in 52 sec. Maar op de laatste Spelen van 't Ge menebest was zijn tijd over de laatste kwartmijl van de drie mijl 53,8. Het is geen snelheid, zo zei hij, maar kracht. Hij denkt niet aan de Olympische Spelen van 1964. Toch vindt hij de grootste prestatie in zijn leven zijn zege in Rome op de 5.0C9 meter, „want dit is de bekroning van een atleet, een Olympische overwinning, die zwaarder telt dan een wereldrecord". Halberg is ook houder geweest van het wereldrecord op de twee mijl, maar dit berust nu bij de Amerikaan Jim Beatty die in 8.29,9 tweetiende sec., sneller was. Halbergs beste tijd op de mijl is 3.57.5 maar toen werd hij vierde. Het was in de wedstrijd waarin Herb Elliott in Dublin 't wereldrecord op 3.54.5 bracht. De sportzaal van het zwembad Den Hommel in Utrecht is zaterdag en zondag het toneel geweest van de selectiewedstrij den judo voor de Europese kampioenschap pen in Genève op 11, 12 en 13 mei. Twee dagen lang hebben een vijftigtal judoka's, die uit voorselecties te voorschijn waren gekomen, zich met elkaar gemeten onder de argusogen van het technische bestuur van de NJJB en coach Anton Geesink. Vele oude bekenden zoals Jan van Ier land, zojuist van een ernstige ziekte her steld, die verbeten vocht voor zijn plaats en alleen nog niet de zo nodige conditie heeft, Wil Dadema, Joop Stroes, Gouwe leeuw, Joop Mackay, Andries de Lange, Jan en Peter Snijders en niet <-e verge ten de jonge Tini van Es, die een voor treffelijke indruk achterliet, zijn kandida ten voor de keuzecommissie. Maar ook zijn er een aantal jongeren zij het een klein aantal die de goed keuring hebben kunnen verwerven van de bestuursleden. Ofschoon de ploeg op een latere datum zal worden geformeerd werd zondag reeds bekend dat wereldkampioen Anton Geesink in Genève in de z.g. open klasse, het zwaargewicht en alle catego rieën, zal uitkomen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 13