Italiaanse regering deelt zijn standpunt over de Europese eenwording HET WEER Parijs, Madrid en Lissabon plegen (militair?) overleg Arrestatie van meer dan 100 linkse figuren Macmillans eerste tegenzet, in Rome, met succes bekroond Drama van Thuntank VII tot nu toe een raadsel Ramp van Ankara Paniek in krakend gebouw: 27 doden Extraatje voor de bouwvakarbeiders uit risicofonds Singapore: Mijnexplosie zou oorzaak kunnen zijn efore you 48e JAARGANG NUMMER 7 7 MAANDAG 4 FEBRUARI 196u Verdere uitbouw SUcDE DAMES- EN HERENJASJES Luikse hoogleraren gaan een week in staking In de krant van heden: Rustig weer Het woord is aan Wanneer overheid instemt Geen afzondering (Van onze correspondent ROME. Premier Macmillan heeft aan het einde van zijn bezoek aan Rome op een persconferentie de nadruk gelegd op de. algehele overeenstemming van zienswijze tussen zijn regering en die van Italië. De Europese eenheidsbe weging, zo zei hij, moet breed worden opgezet, een constructief en idealistisch karakter dragen. Het zou dwaasheid zijn en tegelijk een teken van grove ondank baarheid, wanneer Europa zou gaan probieren zich op te sluiten in een hoekje, zonder verdere aandacht te besteden aan de plichten, die haar positie in de wereld meebrengt. Er zijn ook vroeger in de geschiedenis perioden geweest, waarin een enkele natie of zelfs een enkele man, trachtte Europa te overheerser. Maar die tijden liggen achter ons". De Britse premier zei van oordeel te zijn, dat „een tegenslag nog niet het einde van de reis is". Het Europa dat wij zullen opbouwen moet een Europa zijn van deelgenoot schap onder gelijken, van samenwerking en van wederzijds begrip. Een Europa dat zijn oude verdeeldheid geneest door een waarachtige en niet een schijnbare een heid, een Europa dat een rol in de wereld zal spelen volgens regels van gelijk en vrij deelgenootschap met andere vrije lan den, met de Verenigde Staten, het Ge menebest en de rest." samenwerking op gelijke grondslagen een eerste vereiste. Op de vraag of de besprekingen in Ro me mogen worden beschouwd als een eerste stap op de weg naar multilaterale samenwerking in NAVO-verband, zoals die schijnt voort te vloeien uit het akkoord van Nassau, was zijn antwoord: Dat is een vraag, waarop het mij genoegen doet te antwoorden, omdat ik ten zeerste hoop en ook verwacht dat de samenwerking on der de NAVO-landen in alles wat de ver dediging door middel van kernwapens be treft, zal toenemen. Groot-Brittannië zal zijn kernwapens ter beschikking stellen van de NAVO, hoewel er natuurlijk aan dat probleem andere kanten zijn. In oorlogstijd, en in een mo ment van crisis moet een land ook in staat zijn zich te verdedigen in afwachting van de hulp, die een bondgenoot zal bieden. De vraag of na Brussel mogelijkheden bestaan voor verder contact tussen de lan den van de E.E.G. en Groot-Brittannië, werd beantwoord met de opmerking dat er verscheidene organen bestaan, die zulk een contact mogelijk maken. De NA VO is er een van, de Westeuropese Unie een andere. Deze organen zullen verder worden uitgebouwd en versterkt. Naar aanleiding van het voornemen van minis ter Luns om zich te keren tegen het op nemen van een aantal Afrikaanse landen, vroegere Franse koloniën, in de E.E.G. zei Macmillan, dat is een zaak voor de landen van de E.E.G. Het zou ontactvol en ook ongewenst zijn, wanneer wij daar in tussenbeiden zouden komen. In het officiële communiqué, dat zondag middag uitkwam, wordt onder andere mel ding gemaakt van nauwere betrekkingen tussen de beide landen op economisch, we tenschappelijk en cultureel terrein. In de volgende alinea is sprake van een ver sterking der economische en politieke ban den, zowel op een bilaterale basis als ook met andere staten, die streven naar het uiteindelijk doel der Europese eenheid. Zeer uitdrukkelijk zegt het communiqué dat de beide staatslieden vastbesloten zijn de bestaande vriendschappelijke samen werking met de Verenigde Staten te hand haven en zich ingenomen hebben verklaard met het voorstel om een multilaterale kernmacht ter beschikking te stellen van de NAVO. BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 LUIK (AP) De hoogleraren aan de rijksuniversiteit in Luik hebben besloten hun colleges voor een week te staken. Zij willen hiermee kracht bijzetten aan hun salariseisen. De staking zal plaatsvinden van 11 tot 16 februari. Een beeld van de ravage op de plaats waar de brokstukken van twee tegen elkaar gebotste vliegtuigen tegen de grond sloegen in de drukke binnen stad van Ankara. Tot dusver zijn er 80 doden, maar 40 van de meer dan 100 gewonden zijn er zo ernstig aan toe, dat voor hun leven wordt ge vreesd. De meeste doden zijn nog niet geïdentificeerd. Zij zijn vaak onher kenbaar verbrand. Radeloze familie leden verdringen zich rond de zieken huizen. Alle amusementsgelegenheden in Ankara zijn gesloten; de radio zendt treurmuziek uit. Ooggetuigen vertelden, dat zij de lichamen uit het botsende lijnvliegtuig hadden zien vallen. Een lijk werd gevonden op het dak van een hotel op 300 meter van het plein waar de romp van de Viscount neer kwam. De schade aan gebouwen wordt geschat op 6 miljoen gulden. Elf men sen zijn gearresteerd omdat zij op ver dachte wijze rondhingen bij de uitge brande bankgebouwen. W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen2, 9 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving4, 5 In de Vishal en op zee5 Films 6 Kunst 7 Horen en Zien7 T opsij 8 Feuilleton 9 Economisch nieuws10 Beurs 10 Scheepsberichten 10 Sport 11, 12, 13 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's SANTA CRUZ (Reuter) In Granadil- la, op Tenerife, het grootste der Cana- rische eilanden, zijn zondag zevenentwintig mensen ouder de voet gelopen en gedood, toen een menigte mensen een oud gebouw, dat plotseling begon te kraken, trachtte te ontvluchten. Meer dan honderd mensen werden in het gedrang gewond. 't Gebouw, dat voor gemeentelijke doel einden werd gebruikt, stortte ondanks het kraken echter niet in. Er was een groot aantal personen in het gebouw, wachtend op de uitreiking van persoonsbewijzen. On langs heeft het directoraat der openbare veiligheid te Madrid bepaald, dat iedere volwassene, die nog geen identiteitskaart bezit deze voor maart in zijn bezit moet hebben. Verwachting tot morgenavond: Over het algemeen veel bewol king met plaatselijk enige sneeuw en hier en daar mist. Lichte tot matige, in de nacht op enkele plaatsen strenge vorst. Weinig wind. Volledige weerrapporten op pagina twee Robert Louis Stevenson: Een vriend is een geschenk om aan Uzelf te geven. Telef. adm. 5437, chef oezorging tot 7 u. 7519. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I HA M ba JLi Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. jt I I Ifjl 1 uj H J| Abonnement per week 62 cent, per kwartaal Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. nummers afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR V ELSE N-IJ M U ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Giro-,kemag IJmuide, Co„ra„, no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije MADRID Generaal Aiileret, chefstaf van de Franse, strijdkrachten, is zondag in Madrid aangekomen, vergezeld van verscheidene hoofdofficieren. Hij werd op het vliegveld ontvangen door zijn Spaanse collega generaal Munoz Grandez, die te vens vice-premier is, en tal van hoge mi litaire autoriteiten. Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat Frankrijk een po litiek van „goede nabuurschap" volgt met Spanje, doch dat alle berichten over een voorgenomen as Parijs-Madrid onjuist zijn. Aiileret en Munoz Grandes zullen o.m. een programma bespreken voor gemeen schappelijke manoeuvres van Franse en Spaanse lucht-, land- en zeestrijdkrachten. Vorig jaar hielden zeestrijdkrachten der twee landen reeds vier maal gemeenschap pelijke oefeningen en de luchtmacht twee maal. Voor dit jaar staat een gezamen lijke oefening voor de grondstrijdkrachten op het programma, in het grensgebied in de Pyreneeën. Volgens bevoegde kringen zou voorts ge sproken worden over het verlenen aan Frankrijk van bepaalde faciliteiten op de Canarische eilanden, ter beveiliging van de Franse vloot- en scheepvaartverbindin gen met Afrika. Geruchten als zou Spanje aan Frankrijk toestaan op de Canarische eilanden een ba sis te vestigen, konden in deze kringen niet worden bevestigd. Officiële zegslieden hebben verklaard, dat leden van het Franse kabinet uitnodi gingen hebben aanvaard om binnenkort Spanje te bezoeken. Hiertoe zouden beho ren minister van Buitenlandse Zaken Cou- ve de Murville en minister van Financiën Giscard d'Estaing. Minister van Binnen landse Zaken Roger Frey is reeds in Span je geweest. LISSABON De stafchef van de Por tugese strijdkrachten, generaal Da Cama- ra Pina, is zondag naar Parijs vertrok ken waar hij besprekingen zal voeren met de Franse generale staf. De stafchef van het Franse leger, gene raal Le Puloch, heeft vorige maand een bezoek aan Portugal gebracht (Reuter- AFP, AP). Een bedrag van circa acht tot tien mil joen gulden zal er gemoeid zijn met het verstrekken van een extrauitkering aan de Nederlandse bouwvakarbeiders, die door de vorst geen werk hebben en zijn aan gewezen op een inkomen, dat gemiddeld vijftig percent lager ligt dan normaal. Het besluit is genomen door het Dagelijks Be stuur van het Risicofonds Bouwnijverheid. Het besluit behoeft echter nog de goedkeu ring van overheids- en hogere instanties. Bij het overleg met genoemd dagelijks bestuur bleken alle organisaties voor een extra-uitkering uit het fonds te zijn, gelet op de lage vorSt-verdiensten en de hogere kosten van levensonderhoud. Oorspronkelijk was voorgesteld de uit kering te bepalen op maximaal 62,50 voor gehuwden en kostwinners en niets voor de ongehuwden. Op voorstel van de Ne derlandse Bond van Bouwondernemers werd uiteindelijk besloten de extrauitkering te stellen op 50 voor gehuwden en kost winners en op 25 voor ongehuwden. De uitkering gaat in op 7 januari jongst leden tot 8 februari aanstaande. De uitke ring komt dan neer op een bedrag van 2 per vorst-uitkeringsdag voor gehuw den en kostwinners en 1 voor ongehuw den. De uitkeringen kunnen worden gedecla reerd bij het Risicofonds, dat ook de even tueel verschuldigde belastingen en lasten voor zijn rekening zal nemen. Genoemd fonds is tot juni aanstaande groot circa 180 miljoen gulden. Hieruit is naar schat ting al 70 miljoen uitgekeerd. De reserve is derhalve toereikend genoeg, in ieder ge val tot begin maart. SINGAPORE (Reuter) De regering van Singapore heeft zaterdag 107 links georiënteerde personen gearresteerd. Ve len van hen behoren tot de socialistische Barisan-partij. Onder hen zijn de secreta ris van de partij en enkele vakbondslei ders. De Barisan-partij is gekant tegen de vorming van de Maleise Federatie van Singapore, Malaya en de Britse gebieden op Borneo. De arrestanten worden ervan beschuldigd steun te verlenen aan de op stand in Broenei en contacten te onderhou den met Indonesië, dat door felle agitatie probeert de vorming van de Maleise Fe deratie tegen te gaan. De premier van Singapore, Lee Koean Jew, verklaarde dat hij niet de 'volledige reden van de regeringsmaatregel kon ont hullen. Maar een van de redenen was hem de „delicate en gevaarlijke situatie bij enkele van onze buurlanden". Hij zei, dat als het alleen aan zijn regering had gelegen, de veiligheidsactie niet zou zijn uitgevoerd. Om verschillende redenen werd het echter noodzakelijk om tot han delen over te gaan. Dit gebeurde na over eenstemming tussen Groot-Brittannië, Ma laya en Singapore, aldus de eerste-minis- ter. Premier Lee zei, dat de Barisan-partij, of andere organisaties waarvan de lei ders zijn gearresteerd, niet zullen worden verboden. Achttien belangrijke communistische leiders zijn aan de politie-actie van zater dag ontglipt. Zij bevinden zich waarschijn lijk in of bij Singapore, aldus Lee, die opmerkte dat het communistische gevaar in Singapore nog geenszins bezworen is. De communistische topleiding onderhoudt een innige band met de Indonesische communistische partij, adlus de premier. De regeringen van Malaya en Singapore hebben zondag een gezamenlijk communi qué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de communisten in Singapore „een strate gie van het verenigd front" toepassen om de macht te veroveren KOEALA LOEMPOER Malaya heeft het vertrek van zijn UNO-aflossingstroe- pen naar Kongo afgelast in verband met de gespannen toestand. „Er wordt soms gezegd, jullie Britten moeten een keuze doen, tussen het Ge menebest of Europa, tussen Amerika of Europa. Daarmee ben ik het niet eens. Het feit dat wij een vriend hebben, sluit nog met uit dat wij ook andere vrienden hebben. Waarom zou wederzijdse vriend schap gebaseerd moeten zijn op gemeen schappelijke haatgevoelens tegenover an deren? Het enige deelgenootschap waardoor de vrije wereld kan voortbestaan en haar rol spelen is een eerlijk deelgenootschap tus sen de verschillende groepen. Het Europa dat ons voor de geest staat, stellen wij ons dus niet voor als geïsoleerd zonder vrienden en bondgenoten of op economisch terrein, dat zijn rijkdommen alleen maar zou gebruiken ter bevordering van eigen stoffelijke welstand, maar een Europa dat zich zal beschouwen als een beheerder. De overvloed van die welvaart zou ook ten goede moeten komen aan de jonge, nog onderontwikkelde landen, wier beteke nis voor de toekomst van de wereld mis schien wel beslissend kan zijn." In de late avond van 19 januari moet de kleine Zweedse kusttanker Thuntank VII ongeveer zeveneneenhalve mijl ten zuid-zuidwesten van het lichtschip Texel zijn vergaan. Het omslaan moet onverwacht en snel zijn gebeurd, waar schijnlijk binnen één minuut. Een deel van de bemanning is door de ramp over vallen. Het gat, dat in de boeg is aan getroffen, houdt volgens deskundigen geen verband met het vergaan van het schip, dat door twee bokken in de Europoort is gekeerd. Tot deze voorlopige conclusies komt de heer E. C. Almquist, hoofdinspecteur van de scheepvaartinspectie in het district Stockholm, die dadelijk na het lichten na het scheepje naar Rotterdam is overge vlogen om een uitgebreid technisch onder zoek in te stellen. De Zweden vatten deze zaak hoog op, voornamelijk omdat de Zweedse pers in twijfel heeft getrokker of het vergaan van het scheepje, dat elf slachtoffers eiste, wel aan normale oorza ken te wijten is. De heer Almquist acht het vergaan van het schip vooralsnog een raadsel. Dt Thuntank had in de buurt van het licht schip Texel met een vrij harde oosten wind te kampen. Er moet zich ijs aan dek hebben bevonden maar gerekend naai windkracht en koers kan dat nooit zovee zijn geweest dat het de stabiliteit van de Thuntank VII in gevaar heeft gebracht meent de heer Almquist. Wanneer de ramp zich heeft voltrokker is niet precies na te gaan omdat de ge vonden uurwerken elk een andere tijd aangeven, maar het moet zijn geweest in de late avond van de 19e januari. Dat het vergaan van de Thuntank on verwachts is geweest mag worden gecon cludeerd uit de omstandigheden waarondei de stoffelijke resten in het wrak werder aangetroffen. Vier werden er gevonden in de machinekamer, drie opvarenden be vonden zich in 't benedenschip. Enkelen zijn aangetroffen in hun onderkleding waaruit geconcludeerd mag worden daf ze sliepen en dus niet gewaarschuwd zijr voor wat er ging gebeuren. Het kapseizen van de Thuntank moet onverwachts zijn gebeurd. Dat het gat in de boeg zou zijn ontstaan door de aanvaring met de Katwijkse traw ler Rijnmond, die een dag na de ramp op een onbekend wrak is gestoten, achtte de heer Almquist niet waarschijnlijk. Waai dit gat wel door is veroorzaakt is voorals nog moeilijk te zeggen maar de primaire oorzaak van het vergaan kan het niet zijr. geweest. De mogelijkheid van het stoten op een drijvende mijn wordt zeker niet voorbij gezien. De verzekeringsmaatschappij heeft nief de minste argwaan ten opzichte van hei vergaan van de Thuntank, het derde schip dat reder Erik Thun binnen twee weken verloor. Morgen zal de Thuntank in dok gaar De zeven op het schip gevonden slacht offers zijn naar Crooswijk overgebracl waar zondag de identificatie plaatsvond. Van vier van de zeven slachtoffers i de identiteit vastgesteld, namelijk van d dertigjarige eerste stuurman Sven Goera Andersson uit Torsoe, de 55-jarige tweei stuurman Arnt Valdemar Olsson, de 41 jarige eerste werktuigkundige Lars Baeci lund uit Gotenburg en de 33-jarige supe intendent, vertegenwoordiger van de red' rij, Uno Gustafsson uit Lidkoeping. In de afgelopen jaren heeft Italië altijd getoond het Britse standpunt te delen. Macmillan noemde het bijzonder bemoedi gend dat premier Fanfani en zijn mede ministers in de huidige crisis door hun houding te Brussel en nu te Rome door hun vastberadenheid en hun kameraad schap hebben bewezen tenvolle achter deze idealen te staan. Antwoordend op een vraag, zei de premier dat samenwer king ook met West-Duitsland mogelijk schijnt. Het schenkt ons genoegdoening, dat Frankrijk en West-Duitsland de strijd bijl hebben begraven. In Europa is gelijke 1

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1