Terrorist beroept zich op zijn militant katholicisme lliiiir Bonn poogt Washingtons woede tot bedaren te brengen Adenauer brak zijn belofte aan president Kennedy WERELDNIEUWS J HOOFDPIJNPOEDERS Satan De Gaulle heeft Frankrijk vergiftigd met het marxisme" Incident bij Duitse ambassade in Moskou Honderd doden in Japan door de kou Amerika gaat door met kernproeven Polaris-duikboten nog dit jaar in Middellandse Zee Lezing van Dönitz wordt onderzocht Verkiezingsonlusten in Nicaragua: drie doden Franse generaal verdwenen f <~Praatótoel MAANDAG 4 FEBRUARI 1963 3 Beter naar psychiater Russen van Duitse afkomst wilden naar West-Duitsland Super-Constellation bij de landing neergestort Persoonlijke moed hhh Groot of klein, elk echt genoegen haalt u even uit de sleur. Neem Arsenal: een gróte sigaret in formaat, smaak en aroma. Overigensrookt d al Arsenal? Vóór Frans-Duitse unie Na Russische stap Hitiers opvolger sprak voor scholieren Frans-Duitse samen werking op voorlichtings- gebied wordt uitgebreid Gp de - I Duif (Van onze correspondent) PARIJS. Met de verhoren van de twee militaire leiders van het O.A.S.- commando heeft het proces tegen de daders van de mislukte moordaanslag op generaal De Gaulle na oneindig veel vieren en vijven dan eindelijk toch het eerste bedrijf kunnen besluiten. Vandaag is een begin gemaakt met de revue der tientallen getuigen, waarmee ook zeker nog wel verscheidene dagen gemoeid zullen zijn. De zeventien advocaten, die zich tijdens de pleidooien wel evenmin karig met hun woorden zullen tonen hoeven de hoop dus nog niet op te geven de wedstrijd tegen de klok te winnen. Zoals men weet, zal het vonnis voor 25 februari dienen te vallen, aangezien op dat tijdstip dit bijzondere gerecht voor het nieuwe hof ter beveiliging van de staat plaats moet maken. Uit de verhoren is intussen al geble ken dat de verschillende leden van de ben de hun violen onderling nog niet gans en al zuiver hebben gestemd. De een ver klaart, dat het staatshoofd alleen maar ge arresteerd hoefde te worden om hem daar na voor een O.A.S.-tribunaal te leiden. Een ander, die van juristerij helemaal niets weten wilde, beweert dat de vele misdaden die de president al op zijn geweten had geschreven een onmiddellijke executie rechtvaardigden. En een derde en ver moedelijk de juiste lezing luidde, dat men oprecht pogen wilde De Gaulle le vend in handen te krijgen, maar dat bij het minste verzet van zijn zijde korte metten met hem moesten worden gemaakt. Terwijl Bastier-Thiry, de ontwerper van de aanslag, die er persoonlijk niet bij aan wezig was, in een exposé dat vier uren duurde, de aanslag vooral wel poogde te rechtvaardigen uit politieke en staatkun dige overwegingen en de noodzaak Frank rijk en de wereld van een levensgevaar' lijke dictator te verlossen, beriep luitenant Bougrenet de la Tocnaye, die het comman do ter plaatse aanvoerde, zich in het bij zonder op zeer persoonlijke motieven. De ongeveer 30-jarige Bougrenet, die uit een oude Franse adellijke familie stamt, bleek ondertussen een even zonderling als pittoresk warhoofd te zijn en zijn „verhan deling", waar ook weer ruim drie uur mee heen ging, kon men een cocktail noemen van militant mysticisme, politiek infantilis me, aangelegd met nog verscheidene drogredenen van persoonlijke vinding. On der zijn eindeloos relaas kreeg men meer malen de indruk, dat deze buitenmodel MOSKOU (Reuter) De Westduitse ambassade in Moskou heeft bij Rusland geprotesteerd naar aanleiding van een in cident, waarbij een Russische politieman het ambassadeterrein betrad om een man terug te halen die zich wilde opgeven voor emigratie naar West-Duitsland. Volgens de ambassade drong de olitie- man het terrein binnen om een van twee mannen te grijpen, die zich bij het repa triëringsbureau wilden melden. De man slaagde er in zich los te rukken en het gebouw binnen te komen. De andere werd bij 'n vechtpartij buiten het gebouw over weldigd door de vier Russische politie mannen die op dat ogenblik de ambassa de bewaakten. De man die in het gebouw had weten te komen, verliet de ambassa de enige uren later. De ambassade wist niet wat er van hem geworden is. Naar van doorgaans welingelichte krin gen werd vernomen, varen de twee man nen, die zich voor repatriëring wilden op geven van Duitse afkomst. Zij hadden ech ter de Russische nationaliteit. Zij zouden afkomstig zijn uit het gebied van Perm in de Oeral. In de afgelopen vier jaar hebben de Rus sische autoriteiten ongeveer 15.000 Duit sers of Russen van Duitse afkomst met familie in West-Duitsland, naar dat land laten vertrekken. Sommige konden onge hinderd naar de Westduitse ambassade gaan; anderen werden door Russische po litiemannen tegengehouden. Sinds onlangs 32 Siberische leden van een christelijke sekte tevergeefs gepoogd hebben om met hulp van de Amerikaanse ambassade de Sovjet-Unie te verlaten, is de bewaking van de Westduitse ambassa de op bepaalde tijden van de dag van twee tot vier man uitgebreid. TOKIO (AFP) De strenge winter heeft aan honderd inwoners van Noord- Japan het leven gekost, terwijl er 138 wer den gewond. De slachtoffers zijn gevallen als gevolg van sneeuwstormen en lawines. Vele steden en dorpen, met name in de provincies Foekoei, Nigata en Isjikawa, zijn als gevolg van de hoogliggende sneeuw van de buitenwereld afgesneden. Hef- schroefvliegtuigen van het leger brengen levensmiddelen en medicijnen naar deze plaatsen. SAN FRANCISCO Op het vliegveld •an San Francisco (V.S.) is een Super- 'onstellation, die een instrument-landing m de mist maakte, neergestort en in brand gevlogen. Vier van de acht inzittenden kwamen in de vlammen om het leven. Het ongeluk gebeurde doordat het toestel met zijn linker vleugel de grond raakte (AP). terrorist zich in het adres had vergist en dat zijn geval juister aan een psychiater dan aan deze militaire rechter had kun nen worden toevertrouwd. Ontsproten uit een geslacht, dat, zoals hij verzekerde, Frankrijk sedert vele genera ties tal van kruisridders, missionarissen en veldheren had geleverd, had Bougrenet de stem van zijn bloed gevolgd om, zoals hij uitlegde, nu de strijd aan te binden tegen generaal De Gaulle, die hij afschilderde als de satan in militair uniform die als staatsman het marxisme, nauwkeuriger het titoisme, omarmde. De militaire rechtbank moest wel even knipperen met de ogen, toen deze activist met zijn geaffecteerde kopstem verkondig de, dat de president der republiek vrijwel alle sleutelposten van het leger aan knal rode communisten had toevertrouwd. Maar het Franse leger, dat dus de prooi van het marxisme is geworden, was niet het enige instituut dat het bij Bougrenet verbruid had. Heel Frankrijk was corrupt, zo proclameerde hij, om weer wat later Gods hulp in te roepen ten einde ook het christendom te kunnen redden, dat zich eveneens met het gaullisme had geënca- nailleerd. De edelman verzocht voor zich persoon lijk overigens geen enkele vorm van cle mentie en hij rekende het Zichzelf eerder als een eer straks voor een vuurpeloton te zullen mogen vallen als zoenoffer voor het vaderland, dat alweer door een fout van De Gaulle elk elementair begrip voor eer, waardigheid en voor de christe lijke geboden en de moraal verloren had. Hoe verbijsterend zijn theorieën ook mochten wezen, Bougrenet de la Tocnaye evenals trouwens verschillende andere leden van zijn commando toont in elk geval dat hij de moed weet op te bren gen de uiterste consequenties uit zijn over tuiging te trekken. Men mag hen despera do's noemen, maar anders dan een Salan, Jouhaud, Bidault of Soustelle, treden zij tenminste hun rechters met opgeheven hoofd tegemoet. Advertentie -muloE BONN In regeringskringen t"> Bonn beraadt men zich op i: vraag hoe men de boosheid van Washington moet verzoenen. Voor dit doel gaat professor Carstens, staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, vandaag zelfs plotseling naar de Verenig de Staten. De Amerikaanse ambassadeur in West-Duitsland, Dowling, die tenslotte pas dinsdag naar de Verenigde Staten gaat om de president verslag uit te brengen over de E.E G.-crisis, is al door Adenauer ontboden. In Bonn kan men nu horen dat Kennedy vooral boos is over de Westduit se houding in de E.E.G.-crisis. Bij zijn laatste bezoek aan Washington, dat naar buiten zo stralend verliep onder tekende Adenauer op verzoek van Kenne dy namelijk een protocol, waarin stond dat Bonn geen banden zou aanknopen die in strijd zouden zijn met inhoud en wezen van de Parijse NAVO-verdragen of met het doel de E.E.G. uit te breiden in de richting van een Atlantisch partnerschap. Na De Gaulle's beruchte persconferentie op 14 januari wees de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Rusk de West duitse ambassadeur Knappstein nog eens op dit protocol en hij maande de rege ring ir. Bonn al zijn invloed op De Gaulle aan te wenden om deze tot andere gedach ten te brengen over de Britse toetreding tot de E.E.G., zowel als over het Ameri kaanse Polaris-aanbod aan de NAVO. Ver der zei Rusk tegen Knappstein dat het Kennedy's dringende wens was dat Aden auer de ondertekening van het op stapel staande unieverdrag zou uitstellen. Het tegendeel gebeurde echter. Aden auer reisde naar Parijs en ondertekende een verdragstekst, die moeilijk met het At lantische verdrag te verzoenen lijkt (on der andere op het punt der militaire sa menwerking. Volgens het NAVO-verdrag mag de bondsrepubliek niet over een eigen leger beschikken, maar moet zij al le troepen onder commando van de NAVO stellen). Hierdoor voelen de Amerikanen zich re gelrecht om de tuin geleid. Vooral sinds de stellige indruk bestaat dat De Gaulle zijn opzienbarende persconferentie pas hield, nadat hij uit Bonn de belofte had gekregen dat Adenauer het unieverdrag in elk geval zou komen tekenen, onafhanke lijk van De Gaulle s negatieve houding te genover Britse toetreding tot de E.E.G. en de Polaris-overeenkomst. Met die houding, zo zegt men in Washington, heeft Bonn eigenlijk de voorwaarde voor de Franse harde politiek helpen scheppen. De Ameri kanen vatten het Frans-Westduitse ver drag op als een daad tegen de Atlantische politiek van Washington. In hun critiek op Bonn betrekken zij nu ook minister van Buitenlandse Zaken Schroder, die naar hun gevoel te ondoorzichtig en te slap is opgetreden in de hele crisis rondom de E.E.G. Leiders van de drie grote Westduitse partijen hebben zich het afgelopen week einde in interviews uitgelaten over de hou ding, die de Bondsdagfracties zullen aan nemen tegenover de ratificering van het Frans-Westduitse unieverdrag. Voor de Christen-Democratische Unie zei uitvoe rend voorzitter Dufhüs: „Het zou dwaas heid zijn de ratificering te vertragen. Dat zou onze hele politiek in een dubieus licht stellen. Het is niet in eerste instantie de taak van de Bondsregering te bemiddelen tussen Frankrijk en Groot-Brittannië. Be ter kan men in het kader van de E.E.G. proberen de onenigheid bij te leggen". Voor de vrije democratische partij, die samen met de C.D U. in de coalitieregering zit, zei partijvoorzitter Mende: „De ratifi cering moet noch verhaast noch vertraagd worden, men mag geen rechtstreeks ver band leggen tussen het verdrag met Frankrijk en de Britse toetreding tot de E.E.G. Wel willen wij proberen te bewerk stelligen dat het verdrag gelijktijdig gera tificeerd wordt met de hervatting van de onderhandelingen tussen de E.E.G. en Groot-Brittanië. De socialist Wehner, plaat vervangend voorzitter en sterke man van zijn partij, acht het nodig de verdragstekst van de unie met Frankrijk aan te vullen met een uiteenzetting van de politieke doel stellingen van beide regeringen vooral ten aanzien van de Duitse kwestie. Verder sprak Wehner zich ervoor uit soortgelijke verdragen af te sluiten met de andere E.E.G.-partners van de bondsrepubliek, (Van onze correspondent) WASHINGTON Amerika maakt aan stalten de ondergrondse kernproeven te hervatten nu de Russen plotseling het in formeel kernstopoverleg in New York heb ben afgebroken. Dit overleg heeft de par tijen niet nader tot elkaar gebracht. Dit is meegedeeld door Amerika's minis ter van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk. Hij zei, dat men de indruk heeft gekregen dat de Russen niet verder willen gaan dan twee of drie inspecties ter plaatse; dit acht Amerika te weinig. De Sovjet-Unie wil het overleg alleen nog maar voortzet ten in de grotere groep van de zeventien- landen conferentie in Genève. Amerika had bij het begin van het in formele Amerikaans-Brits-Russische over leg in New York, bekend gemaakt de on deraardse proeven te zullen staken. Radio-Moskou heeft verklaard, dat de Sovjet-Unie gedwongen is geweest, de Newyorkse conferentie op te schorten om dat het duidelijk werd, dat de Verenigde Staten en Engeland niet bereid waren tot een regeling te komen over het grote ge schilpunt, de inspectie en het aantal en de plaats van de automatische seismische pos ten. WASHINGTON (Reuter) - Amerika hoopt voor het einde van dit jaar, en zo mo gelijk binnen enkele maanden, Polaris- duikboten in de Middellandse Zee te heb ben gestationeerd, zo wordt officieel in Washington meegedeeld. Deze duikboten zullen de taak overne men van de op het land opgestelde Ju- piter-raketten, die dan uit Italië en Tur kije zullen verdwijnen. zodat iedereen zien kan dat het hier niet om een exclusieve politiek gaat, Wehners partijgenoot Brandt zei in de Welt am Sonntag dat het tijdstip van de ratificering er weinig toe doet. Belang rijker vindt hij de geest en de motivering waarmee de unie met Frankrijk zal wor den goedgekeurd. Met nadruk zei Brandt dat er geen twijfel aan kan bestaan dat de Verenigde Staten de leiding hebben in het Westerse bondgenootschap. De minister van Economische Zaken Er hard liet in interviews met radio en cou ranten andere geluiden horen. Openhar tig zei hij dat hij natuurlijk gevoel heeft voor een Frans-Duitse verzoening, maar dat men toch goed moet beseffen dat nóg zo goed gemeende bilaterale over eenkomsten niet die kracht kunnen heb ben die het Atlantische defensiebondgenoot schap heeft. Ook economisch is Atlantische samenwerking nodig, aldus Erhard, van wie bekend is dat hij het onjuist vindt op dit ogenblik over te gaan tot ratifice ring van het verdrag KIEL Het ministerie van Binnenland se Zaken van de Westduitse deelstaat Sleeswijk-Holstein heeft een onderzoek ge last om vast te stellen, waarom aan ex- admiraal Dönitz is toegestaan een lezing te houden voor middelbare scholieren. De 72-jarige Dönitz, die na Hitiers dood leider werd van de nazi-staat, sprak, zo als wij zaterdag hebben bericht, over Duits- lands jongste geschiedenis. Hij beklaagde zich over zijn veroordeling in Neurenberg en verdedigde de aanval op Polen. Vol gens verslagen in de plaatselijke pers, oogstte hij stormachtige bijval onder zijn jeugdig gehoor. De regering van Sleeswijk-Holstein heeft te kennen gegeven, dat voormalige nazi functionarissen niet competent zijn om jonge mensen voor te lichten, over de recente geschiedenis van Duitsland (AP). MANAGUA (Reuter, AP) In de hoofd stad van de Miüdenamerikaanse republiek Nicaragua waar verkiezingen zijn gehou den voor het presidentschap, zijn zondag drie personen, twee volwassenen en een kind om het leven gekomen bij wanorde lijkheden, die het gevolg waren van een betoging voor een niet deel nemen aan de verkiezingen, waarbij de politie het vuur opende. Zeven andere personen, onder wie twee politiemannen, werden gewond. De opposi tieleider, dr. Fernando Aguero, die zijn aanhangers had opgeroepen, de verkiezin gen te boycotten, werd onder huisarrest geplaatst. Vijftien betogers werden gear resteerd. Het staat vast, dat dr. Rene Schick, een 54-jarige liberaal, de verkiezingen heeft gewonnen. Zijn tegenkandidaat was dr. Diego Manuel Chamorro van de conser vatieve partij. Schick zal Somoza als pre sident opvolgen. De opkomst bij de ver kiezingen was niet groot. (Van onze correspondent) PARIJS Er is weer een mysterie rond een Franse generaal. Generaal Loiret, districtscommandant van het zuidelijke de partement Tarne et Garonne, is sedert za- terdeg -verdwertenT—ARe masporingen- door politie en gendarmerie hebben tot vanmor gen slechts de vondst opgeleverd van zijn lege auto, die gisteren in Montauban werd gevonden. Men lijkt voorlopig de keuze uit drie ver klaringen voor zijn verdwijning te hebben: een amoureus avontuur, een zenuwinstor ting, en ten slotte represailles van de O.A.S., na onenigheden waarin generaal Loiret met de geheime legerorganisatie verwikkeld zou zijn geweest. PARIJS De Westduitse staatssecreta ris van Voorlichting, Von Hase, is aan het hoofd van een delegatie naar Parijs ver trokken om overleg te plegen over uitbrei ding van de Frans-Duitse samenwerking op voorlichtingsgebied. De delegaties zullen vooral aandacht be steden aan voorlichting over radio en te levisie. OFFENBURG De ondervoorzitter van het Europees Parlement, dr. H. Furler, heeft zaterdag verklaard, dat Frankrijk de Bondsrepubliek niet heeft geraad pleegd alvorens het Britse lidmaatschap van de E.E.G. af te wijzen (Reuter). Waarschuwing Laat u toch niet nü al, lieve lezer, van gen door de snelle rakkers der reisbureaus. U dient elk foldertje dat u nu, zo vroeg in het jaar al, in handen krijgt, snel te vernietigen. Werp èlk stukje litteratuur over zomervakanties rustig in de prullen mand; stoot het terzijde en vervolg uw winterse weg. Want waar is het genoemde rakkers om te doen? Om u in te boeken, begrijpt u wel. Inboeken is fijn! Ingeboek- ten zijn zekerheden. Ja, maar dat zou even gemakkelijk zijn, nietwaar! Dat we midden in de winter, terwijl bonte kraai en pestvogel het barre landschap nog be heersen en bovendien de koude winter hand nog geklemd ligt om alle tierelier en ontluiken, allemaal al bespraken en zo èlk risico voor de heren vermeden. Fijn simpel inboeken, een klein kaartje aan zo'n hote lier in Nice of daaromtrent, de Costa Brava, even de ramen openstoten van zo'n hotel kamer, een lamp vernieuwen, een paar spijkers in de muur slaan en een laken verstellen. Ja, zó kunnen ook wij een hotel houden. Kunst! Dat zouden ze wel willen, in de vliegtuigen ook. Op de schepen, de bungalowkampen, de chalets, de oorden, de heims, de pensionnen. Iedereen b.v. in maart al helemaal in de zak. Tja, wij zijn daar een haartje, lui! Geen gebarsten ka raf je zou er nog vervangen worden, geen loshangend nachtkastdeurtje gerepareerd, geen waterafvoer doorgestoken. En met die vliegmachines al net eender: die willen u ook al zes maanden van tevoren vast hebben, die maatschappijen. Die zijn ook echte hebberds, hoor. Die duwen u, maan den en maanden van tevoren, al in zo'n ding en ziet rriaar dat u eruit komt. En maar eten, want dat móet altijd in zo'n ding: eten dat u er blauw van gaat zien. En drinken. En glimlachen ook. Want ge weldig zoals er in zo'n vliegtuig geglim lacht wordt. Het is er eenvoudig niet an ders; elke luchtzak, elke uitvallende motor of er wordt, als waanzinnig, naar elkaar geglimlacht. De tanden rollen er van in de mond als men ziet hoe ze in die vlieg tuigen allemaal zitten te glimlachen. Naar buiten, naar de stewardess. Zo gaat dat tegenwoordig met het toerisme: in de eer ste maanden van het jaar zit u al in de klem en dan zit u. Voorbij is de tijd dat men fijn de deur achter zich dichttrok met een knapzakje tegen de stuit en een pakje boterhammen aan een touwtje voor de borst en erop uit ging. In februari, in maart al, staan we in de houding met de hete duiten gereed in de hand en alles ligt vast. Alles! Dat is niet langer, op een jofele dag, de fiets oppompen, smeren en er fijn, joechisasa, op uit trekken met een fietspetje op en een pompje op de bagage drager en klemmend rond de pijpen. O nee! Dat is nu allemaal zo gespannen als een hoogspringer, als een persoon die op een draad over de Niagarawaterval loopt met een aap op zijn rug of zo. Dat is alle maal uitstippelen. Uitstippelen! Tot men erbij neder valt. Stippelt u nou ereis eerst effe fijn uit, dan schrijven wij u hier, in .dit., boek, mooi in.. Ja, dat zou je wel willen met al die mist voor de ruitjes van zo'n vliegtuig. Uitstippelen. Niet doen, mensen. Niet doen,-mensen. Niet ineens zo'n bureau nu. binnengaan met al die winter nog in de lucht en „zomaar 'es informeren". Niet doen! Want wat is het gevolg? Dat gij naar buiten komt als een rat zo snel en geladen: als een diertje zo opgewonden. Gij staat daarbuiten als een knoepert in het leven. Gij hebt u laten inschrijven. Gij ligt, man! En hoe moet dat metJuist! Doe het nü toch nog niet! Wees wijs. En als dan alles uitverkocht is? Nou, wat dan nog? Wacht u een jaartje. Twee jaar tjes. Bovendien valt er altijd wel iemand van de trap; dan gaat u in zijn plaats. Niet nü al, lui! Niet! Advertentie PER ETUI VAN 6 EN 12 „Verkeerslicht" voor blinden. Op een kruispunt bij het blindentehuis in Salz burg is een aan de oversteeklichten voor voetgangers gekoppelde gong-installatie voor blinden in gebruik genomen. Elektrische sneeuwruimer. Voor het sneeuwruimen heeft de Canadese stad Montreal een machine in gebruik geno men, die de sneeuw door middel van stoom smelt met een capaciteit van 20.000 liter per minuut. Verre reis. Koning Paul en Koningin Fre- derika van Griekenland zijn zaterdag in New Delhi aangekomen voor een offi cieel bezoek van 12 dagen aan India. Koningin en volk. Als de tweede baby van keizerin Farah Diba van Perzië ge boren wordt, zal amnestie worden ver leend aan 14.750 gevangenen in het land, waaronder een aantal politieke gevange nen. Dit is officieel meegedeeld in Te heran. De baby wordt in maart ver wacht. Algerijn naar de Gaulle. De eerste am bassadeur van Algerie in Parijs, Abdel- hatif Rahal, heeft president De Gaulle zijn geloofsbrieven overhandigd. Leve Mussolini. Een rechtbank in Cata nia heeft bepaald, dat het persoonlijke bewondering was en geen illegale be vordering van het fascisme, die een man heeft bewogen „Leve Mussolini" te roe pen in een theater. Anti-fascistische wetten in Italië verbieden hetzingen van fascistische liederen, het brengen van de fascistengroet en andere betuigingen van sympathie met het fascisme. Internationale snuffelaars. Vier financiële specialisten van de Verenigde Naties en het Internationale Monetaire Fonds zijn in Elisabethstad angekomen om een on derzoek in te stellen naar het verdwijnen van 36 miljoen Katangese francs van de Nationale Bank van Katanga. Co-existentie. Volgens het Bulgaarse pers bureau BTA is tussen Bulgarije en Ita lië overeenstemming bereikt over een uit wisselingsprogramma op kultureel, we tenschappelijk en technisch gebied. Lange haren. De mannen op het eiland Pellworm voor de kust van Sleeswijk- Holstein zullen voortaan óf hun haar moeten laten groeien, óf het zelf knip pen. De enige herenkapper die er woon de is naar het vaste land verhuisd. De 800 vrouwen van het eiland zitten al lange tijd zonder kapper. Kanker in Hirosjima. Het aantal lijders aan kanker onder de slachtoffers van de atoombom in Hirosjima is het vo rig jaar aanzienlijk toegenomen. Het aan tal nieuwe gevallen van leukemie wordt minder. De cijfers zijn: 60 nieuwe ge vallen van kanker en slechts vier nieuwe leukemie-patiënten. Tsjechen laten Amerikaan vrij. De Tsje chische autoriteiten hebben de Amerikaan Robert Budway vrijgelaten, die zeven maanden geleden gearresteerd werd op beschuldiging van spionage. Hij moet het land verlaten. Budway, een 34-jarige on derwijzer uit Washington, verdween in juli vorig jaar tijdens een bezoek aan familie in Tsjechoslowakije. Misdadig premier? In een proces in To kio tegen samenzweerders tegen rege ring en linkse politici, heeft een getuige verklaard, dat de beklaagden in 1961 een bloedige staatsgreep voorbereidden met het doel Hiroshi Oshima, die in de oor log ambassadeur in Berlijn was, als mi nister-president te installeren. Oshima werd door het internationale tribunaal in Tokio als oorlogsmisdadiger tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld, maar in 1955 vrijgelaten. i

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3