Expositie in Rotterdam Meeste trawlers vervangen hun haringnetten voor tongennetten PIER NERVI, dichter in gewapend beton Weekoverzich't vishandel Antieke meubelen houden waarde Verwerkelijking van geestelijke en culturele waarden in de televisie de^ildei* MAANDAG 4 FEBRUARI 1963 4 IK ZOU BIJNA zeggen, dat ze ook op dezelfde manier gemaakt zijn. Ik bedoel dat deze gebouwen het onuitwisbare kenmerk van echtheid dragen, de duide lijke hand van de ontwerper, die zicht bare synthese, die alleen mogelijk is als ontwerper en uitvoerder één zijn. Want Nervi is niet alleen de tekenaar maar ook de bouwer. Dit is naar mijn gevoel de kern van de zaak. De hand van de mees ter. De directe aanraking tussen de kun stenaar en zijn werk. De vinger in de klei van de beeldhouwer, het touché van de pianist, de penseelstreek van de schilder. Het gebouw dat al bouwende ontworpen en bij het ontwerp, in de geest, gebouwd is, waardoor het beton ferro-cemento wordt, een naar-klinkend woord, een ,C' est Ie B-ton que fait la musique" 72-jarige Romein, wekken sterke associaties met de grote ingenieurswerken van het oude Rome. Zij ademen ook die heidense, typische niet-christelijke, atmosfeer. Ook zijn zij in dezelfde hoge mate poëtisch op diezelfde huivering wekkende manier. EEN DEZER DAGEN is in het Bouwcentrum te Rotter- Beeldhouwer Hans Reicher te Amsterdam overeden dam een tentoonstelling geopend van foto's en tekeningen van de grote Italiaanse architect-constructeur-aannemer Pier Luigi Nervi. Het is heerlijk de machtige bouwwerken als de grote overdekte stadions te Rome, de tentoonstellingsgebou wen in Turijn en Milaan, het Pirelligebouw te Milaan, het nieuwe station van Savona enz. enz. hier bijeen weer te zien. Tussen alle grote kunst en kitsch, die de moderne Italiaanse architectuur de laatste decennia heeft voortgebracht, her kennen we in Nervi's werk alle kenmerken van de grote Italische tradities. Beter gezegd: Romeinse tradities. Immers de enorme afmetingen, de ongelooflijke overspanningen, de gewaagdheid van de constructie van de werken van deze Het echte monument onstaat uit de wil van velen, niet op commando van één Pleidooi van prof. Kwant voor organisatorische en bestuurlijke eenheid in het teievisiebestel Examens Nico II. Andriessen STOFZUIGERS Kerkelijk Nieuws Kolentoeslag voor de gepensioneerden in het bloembollenbedrijf HET IS EEN MISVATTING te denken, dat deze enorme gebouwen alleen tot stand komen in landen waar arbeid goed koop is. Men wijst in dit verband ook op Zuid-Amerika waar de stadions en sporthallen, en zelfs nieuwe steden als paddestoelen uit de grond komen, en noemt dat een Dorado der architectuur. Dit mag in Zuid-Amerika waar zijn, voor Nervi's werk geldt het in geen geval. De meeste van zijn grote werken staan in het welvarende Noord-Italië en bovendien is de contructie ervan (in tegenstelling met b.v. Brazilië) betrekkelijk weinig arbeids-intensief. Juist door dü eenheid van ontwerp en uitvoering is de meest de bouwnijverheid in de weg staat en ons danks de grote behoefte aan bouwwer ken. werken van en met allure aan te pakken VAN HET WERK van Nervi is bijna alles te leren, in de eerste en ook in de laatste plaats zijn architectuur. Weliswaar kan men over zijn opvatting, van een detail of architecturale bewe ging, een andere mening zijn toegedaan, maar die valt steeds in het niet bij de geweldige, elementaire en echt artistieke kracht, die het werk als geheel heeft. Nervi is precies de man, waarover die andere tovenaar van het gewapend beton Auguste Perret spTeekt als hij zegt: „De DATGENE WAT MIJ wordt voorgelegd, draagt eigenlijk meer het karakter van een uitermate summiere ontvouwing van een aantal gezichtspunten. Deze gezichts punten zijn hier en daar voor mij moei lijk te begrijpen. Zo zie ik b.v. niet in, hoe men reclame van de kant van het bedrijfsleven als „vrije meningsuiting" kan voorstellen. Naar aanleiding van het mij voorgelegde stuk rijzen bij mij vele vragen, waarvan ik er, gezien de beperkt heid van de mij toegemeten ruimte, slechts enkele kan behandelen. Toen, na de tweede wereldoorlog, het nieuwe medium „Televisie" zich met on vermoede snelheid een plaats verwierf in het leven van ons volk, hebben wij in Ne derland gebruik gemaakt van het systeem dat reeds was ontworpen voor de Radio. Dit systeem houdt in dat de uitzendingen worden verzorgd door grotendeels in le vensbeschouwelijk verband georganiseerde omroepverenigingen, en dat zij worden bekdkigö dóor- ltllsfer- en kijkgelden, door bijdragen van degenen die deel uitmaken van de omroepverenigingen, en door re clame. gemaakt in de gidsen. Niet ieder een voelt zich behagelijk bij het bestaan de systeem. De moeilijkheden vloeien m.i. vooral voort uit de volgende factoren: 1) Bij zeer vele uitzendingen spelen de levensbeschouwelijke aspecten niet of nau welijks een rol. De basis waarop ons or ganisatiepatroon berust, schijnt dus in ve le gevallen een onwerkelijk karakter te dragen. 2) De televisie vereist een technische apparatuur en een economisch-technische organisatie van zulk een gigantische om vang, dat zij aan ons organisatiepatroon ontgroeien. Zij eisen een eenheid van han delen, die moeilijk kan worden opgebracht, gezien onze versplintering van krachten. 3) De televisie eist investeringen die de aktuele bronnen van inkomsten te buiten gaan EEN VERGELIJKING van onze televi sieuitzendingen met die van sommige an dere landen maakt maar al te duidelijk, dat bij ons met al te beperkte middelen moet worden gewerkt. Er zijn twee instan ties die het benodigde geld kunnen op brengen, in de eerste plaats het rijk, in de tweede plaats het bedrijfsleven. Dit laatste stelt dan echter zijn eisen, n.l. re clame in televisieuitzendingen. Het zij mij vergund, de technische apparatuur en de daartoe benodigde financiële middelen aan te duiden als de „infrastructuur". Dan kun nen wij zeggen dat DE INFRASTRUC TUUR VAN DE TELEVISIE ONT GROEID IS AAN ONS ORGANISATIE- Secretaires, chiffonnières, stoelen, ronde ta fels, ook uitschuifbaar. Alles van mahonie hout. Ook kleinmeubelen. Canapé's. Voor restaureren en inkoop antieke meubelen. Telef. 12223, Groot Heiligland 64, A. Mudde, Gasthuisvest 45. Advertentie De beeldhouwer Hans Reicher is in zijn woning te Amsterdam op 67-jarige leeftijd overleden. De heer Reicher, die in Berlijn werd geboren en daar ook zijn opleiding ontving, week in 1937 naar Nederland uit. In enkele plaatsen van ons land staan door Hans eRicher vervaardigde verzetsmonu- menten. Voor gebouwen van rijksinstellin gen maakte hij grote beeldhouwwerken en vele gevels zijn met kleinere werkstukken van zijn hand versierd. D-' begrafenis is vastgesteld op maandag om half drie op de Oosterbegraafplaats in Amsterdam. Hangar 1940) van Pier Luigi Nervi. Skelet van geprefabriceerde betonnen liggers (110 x 40 x 13 meter). Eet ge welf is samengesteld uit de duidelijk zichtbare rechthoekige betonelementen. De dichte spantgedeelte zijn in het werk gestoft. Pier Luigi Nervi De afgelopen week is er genoeg platvis geweest: ruim 375.000 kg tong, ongeveer 10.000 kisten schol, een kleine 400 kisten tarbot benevens per schip een enkele kist scharren. De tongen zvjn weer naar alle windstreken verdwenen. Ook hebben deze visjes aan de werkers in de koelhuizen veel werk verschaft. Naar een ruwe schat ting is zeker 75.000 kg tong ingevroren. Ook is er flink wat grove schol aan de koelhuizen afgeleverd, al of niet gefileerd. Met de verkoop van de grove schol was het deze week wel erg moeilijk. Ver scheidene vishandelaren hebben voor honderden guldens getelefoneerd om hun waar in Engeland te koop aan te bieden. Echter met heel weinig resultaat, hoewel de prijs voor deze prachtige schol ver beneden 15,— per kist zakte. Engeland heeft ook erg te lijden van het barre winterweer. Bovendien wordt er vanuit Denmarken heel wat vis op de markt in Engeland men kan wel zeggen gegooid. Vanuit Denemarken is net zo min als bij ons vervoer over de weg, b.v. naar Duitsland, mogelijk. De kleinste soorten schol, voor binnenlands gebruik, is zeer beperkt aangevoerd. Voor deze vis werd dan ook nog steeds rond 25 per kist be taald. Met de rondvis is het wel wat spaarzamer geweest. De KW 121 „Britten burg" was maandag de grootste leveran cier van rondvis met 90 kisten schelvis, 175 kisten wijting en 50 kisten koolvis. Door alle handelaren werd er flink aan deze kleine voorraad getrokken. Ieder wilde er toch wel wat van hebben. Zo doende lagen maandag reeds de prijzen op een vrij hoog niveau. Deze prijzen kon den dinsdag vrijwel gehandhaafd blijven. Daarvan profiteerde de IJM 25 Julie Streiff. De KW 39 Wilhelmina Johanna was woensdag alleen met wat rondvis aan de markt. En woensdag zou geen woensdag zijn als de prijzen toen niet nog iets op gelopen zouden zijn. De rederij van de Chr. Geref. Kerken Beroepen te Zutphen Joh. Prins te Geo ningen. AMSTERDAM (Gem. Un.) - examen economie J. H. Bami ididaats- n H-iiirlem. K muziekterm. WANT, MEENDE EENS een Delfts hoogleraar zich te kunnen veroorloven be ton denigrerend een gestolde brij te noe men (alsof het hierin van natuursteen zou verschillen), op de juiste wijze gehan teerd blijkt het een edel en gespierd ma teriaal te zijn in de hand van een aarts bouwer, een architect als Pier Luigi Ner vi. Er steekt dan ook iets beschamends in, dat de onderhandelingen over het ont werp voor onze architectenwet (de zo hoog nodige wet op de titel- en beroepsbescher ming) moesten worden afgebroken omdat geen overeenstemming werd bereikt over de status van de architect-aannemer. En dat terwijl in de praktijk van het verre zowel als het nabije verleden is gedemon streerd, dat alle werkelijk grote bouw werken alleen kunnen worden gerealiseerd als architect-constructeur en uitvoerder een eenheid vormen. Is dat niet het geval dan valt het werk, kunstzinnig gezien, in scherven uiteen. De daverende lelijkheid in sommige grote bouwwerken is daar van het naargeestig bewijs, terwijl om gekeerd de werken van de Studio Nervi de glorieuze tekenen zijn van wat eenheid van conceptie en uitvoering vermogen. HET UITDENKEN van de ingenieuze paddestoel-vloeren in de wolfabriek, de reusachtige, bijna nerveuze overspanning (ruim 100 meter) van het Palazzo dello Sport te Rome (uit losse in de fabriek gemaakte elementen samengesteld), zijn alleen vanuit deze eenheid denkbaar. Wij hebben hier met een zo klaarblijkelij ke en grote architectuur te doen, dat het ontwerp groter schijnt dan de ontwerper. De briljante uitvoering dringt het ontwerp- op-zich op de achtergrond. Het gebouw krijgt iets van de anonimiteit van de grote monumenten uit het verleden. Het kenmerk van het echte monument is dat het geboren is door de wil van velen en niet op commando van één. De architect behoort dan ook niet de com mandant van de aannemer te zijn, dan immers zou hij zich niet ondersch "iden van de dictator, die voor zich zelf een misplaatst standbeeld bij het leven laat oprichten. Berlage's lijfspreuk was: Bou wen is dienen. Nervi zei eens op een vraag over een van zijn grote werken: ,,'t Is eigenlijk eenvoudig, de meest voor de handliggende oplossing, 't meest lo gische wat ik kon doen". Dit klinkt be scheiden, dat is het ook, maar het is fei telijk juist. Naarmate de constructieve problemen groter zijn wordt het aantal mogelijke oplossingen kleiner, zodat deze prijzenswaardige en onontbeerlijke nede righeid van de ontwerper ten aanzien van zijn object, min of meer is afgedwongen. Nochtans is het juist in deze beperking, dat zijn meesterschap blijkt. Het werk, krijgt daardoor die vanzelfsprekendheid waardoor de toeschouwer niet meer naar de naam van de ontwerper zal vragen. economische vorm, de eerst haalbare en zelfs de meest winstgevende. In Nervi's werk zijn alle in het werk gestorte con- structiedelen bijzonder eenvoudig van vorm, terwijl de ingewikkelde en genuan ceerd gevormde elementen waaruit de gro te overspanningen worden samengesteld, in grote hoeveelheden in een fabriek ge maakt worden. Van materiaal- of arbeids- verspilling is eenvoudig geen sprake. Het is juist onze bouw-schizofrenie, waar de architect zowel als aannemer menen el kaar wijsheid in pacht te hebben, die een voor de hand liggende ontwikkeling van Hoekdetail van dezelfde hangar (1940), steunbeer en draagbalken van de schuifdeuren in de lange wand. architect is de kunstenaar, die de ruimte tot een organisme maakt, zijn moedertaal is de constructie. De architect is een poëet, die denkt en spreekt in constructie". De meest lyrische uiting van Nervi's dichter schap is wellicht het fraaie zeewaardige zeiljacht waarvan de huid bestaat uit één stuk gewapend beton van luttele centime ters dikte. HET NEDERLANDS Cultureel Contact en het Nationaal Overleg voor Gewestelijke Cultuur hebben aan zes onafhankelijke denkers gevraagd hun mening te formuleren over vraagstukken van het televisiebeleid, zoals die door de Memorie van Antwoord op de Nota Reclametelevisie weer actueel z«n geworden. De zes auteurs werden uit de Memorie van Antwoord de volgende elementen voorgelegd: het verdrag van Rome. dat vrge meningsuiting garandeert; en het daaruit voortvloeiende recht van de commerciële wereld om aan deze vrüe meningsuiting via de televisie deel te nemen, waartoe zij op grond van haar financiële capaciteit in staat is. Wij laten hieronder het antwoord van prof. dr. R. C. Kwant in zjjn geheel volgen, zoals dat is gepubliceerd in het extra nummer van N.C. Contact. PATROON. Deze infrastructuur eist een eenheid van handelen die binnen ons be stel moeilijk te verwerkelijken is, en zij eist investeringen die binnen ons bestel niet mogelijk zijn. Het heeft geen zin zich tegen de eisen van de infrastructuur te verzetten. Wij moeten de lijn volgen die zich daar af tekent. doch zo, dat wij de geestelijke en culturele waarden waarvoor wij ons heb ben ingezet, op de optimale wijze verwer kelijken. Het lijkt mij, dat wij ons in de volgende richting moeten bewegen: 1) DE BESTAANDE verenigingen zul len overal waar dit mogelijk en wenselijk is, moeten samenwerken. Zulks geldt voor het overgrote deel der uitzendingen: le vensbeschouwelijke muziek en „entertain ment" bestaan b.v. niet. Deze samenwer king zal, gezien de eisen van de genoem de infrastructuur, dermate intens moeten worden, dat de onderscheidenheid groten deels verdwijnt, om plaats te maken voor organisatorische en bestuurlijke eenheid. De vereiste eenheid kan groeien uit de verscheidenheid zelf, mits men open staat voor elkaar, en denkt" vanuit de werke lijkheid zelf waaraan men zich dienstbaar maakt 2) BINNEN DE STEEDS toenemende eenheid moet verscheidenheid blijven voor zover dit nodig is voor vrijheid van me ningsuiting en voor uitzendingen Jie uiter aard een levensbeschouwelijk karakter dragen. Hiervoor moet ruimte blijven, en deze ruimte mag niet afhankelijk zijn van de loutere welwillendheid van een centra le organisatie, doch moet structureel ge garandeerd zijn. 3) NIEUWE INVESTERINGEN zijn vol strekt onvermijdelijk, en wel in zulk een mate dat zij niet kunnen worden opge bracht langs de bestaande kanalen. Alvo rens echter aan het bedrijfsleven te den ken. moet althans de vraag gesteld wor den. of hier geen taak ligt voor de over heid 4) INDIEN deze mogelijkheid wordt ver worpen, zal men zich tot het bedrijfsle ven moeten wenden, hetgeen de invoering van reclame inhoudt. Indien men naast het bestaande bestel een reclamezender opricht, begaat men een gevaarlijke weg. De reclamezender zal immers over veel ruimere middelen beschikken, de inkom sten van de reeds bestaande zender ge deeltelijk doen opdrogen, en hen dus het bestaan moeilijk, zo niet onmogelijk ma ken. 5) RECLAME VOOR Radio en Televisie is niet per se een kwaad. Wel moet wor den vermeden dat het bedrijfsleven een beslissende zeggingsmacht heeft over de inhoud van de programma's. Het bedrijfs leven denkt uiteraard vanuit de effectivi teit der reclame, en zoekt dus naar pro gramma's die aangepast zijn aan de smaak van het grote publiek, zodat een bewer king van die smaak in goede richting niet mogelijk is. 6) WIJ MOETEN hierbij bedenken dat de jeugd van vandaag meer geschoold wordt dan die van vroeger, dat nieuwe wijzen van vorming worden geboden, dat de arbeid in niveau stijgt. Hier liggen mo gelijkheden tot culturele verheffing van de mens die moeten doorwerken in de uit zendingen van Radio en Televisie. Alles wat deze doorwerking belemmert, moet zoveel als mogelijk is worden bestreden. Tot zover prof. Kwant. Advertentie Electrolux, Excelsior, Erres, Holland Electro, Ruton, AEG, Philips enz. VERKOOP - REPARATIE Betaling in overleg VELSERDUINWEG 173 - TELEFOON 4402 Geref. Kerken Beroepen te Wijckel E. Warnink, kand te Zaandam. Door de eerste afslager P. Vuil werden deze week bergen tongen verkocht. Dat hierbij zeer kordaat moest worden opgetreden, kan een ieder die iets van de vérkoopméthoden in de hallen kent, weten. Meerdere malen liet deze afslager partijen tong van 1500 tot 2000 kg in één keer „pakken", d.w.z. met niet meer of minder kon men van éné koop af. Partijen tong van 5000 of 6000 kg werden in 5 kopen verkocht. KW 39 zag deze 12 daagse reis beloond met een besomming van net iets boven f 40.000,Waarvoor, weliswaar, ruim 1200 kisten allerhande gelost moest wor den. De 50 kisten makreel, groot en klein, werden zeer vlot verhandeld en zo ook de 450 kisten haring. Met de haring wordt het nu snel min der. Maandag waren er net iets meer dan 1000 kisten haring aan de markt van de VL 121 Willem van uit de Ierse Zee. Woensdag waren er twee Vlaardingers, n.l. de VL 112 met 250 kisten haring en de VL 142 met slechts 100 kisten haring. De schepen waren maandagavond de Waterweg binnengestoomd evenals hun collega's de VL 7 en VL 110. Laatstge noemd schip had 250 kisten verse haring. De rederij zag er schijnbaar geen brood in om deze verse haring naar IJmuiden te brengen, want in de thuishaven is deze vangst, tot steurharing verwerkt. Volgens de huidige gegevens vissen er nog slechts een vijf schepen in de Ierse Zee. De overige schepen die er steeds visten zijn of hun thuishaven reeds binnen ge gaan of door de Ierse Zee rond Schot1 and naar de visserij op de Noordzee gevaren. De schepen die met hun hiring de thuis haven zijn binnengelopen, zijn in de loop van de week alle -veer naar zee gegaan, maar zij hebben merendeels hun haring netten vervangen voor tongennetten. Dit jaar nemen er zelfs meer grotere trawlers deel aan de tongvisserij dan het vorige jaar, omdat de resultaten van deze tong trawlers beter, veel betere waren, dan van de noordschepen. De Urkers en Texelaars welke in Breskens vastgevroren zaten, hebben zich uit het ijs daar bevrijd en zijn weer naar buiten gegaan om te pro beren haring te vangen. De haring liet het echter fweten. In plaats daarvan ving men hele partijen -kleine wijting. In Bres kens werd hiervoor geen afzet gevonden. Dus stoomden de scheepjes naar IJmui den, zodat er donderdag zo'n 5000 kisten van dit kleine grut in de markt stond. Het grootste gedeelte hiervan kon door de handel niet worden opgenomen. De hon den- en ka tenvoer fabrikanten hebben zich dan ook grotendeels over de kleine wijting ontfermd. Veel van deze vis is door deze fabrikanten aan de diepvriescellen af gegeven. Om als apeltje vo. de dorst te dienen. Het bestuur van het Bedrijfspensioen fonds voor het Bloembollenbedrijf heeft besloten in verband met de strenge win ter een kolentoeslag van maximaal f 20,- toe te kennen aan alle gepensioneerden. Deze toeslag, die slechts eenmaal zal wor den toegekend, is afhankelijk van de hoog te van het pensioen. Er zijn maatregelen getroffen, opdat deze toeslag binnen kor te tijd aan de gepensioneerden kan wor den uitbetaald.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4