Vogelrampenfonds kan hulp van dierenvrienden niet missen mm Trek van vijftien ton vis in één keer aan boord I 1 1 IEDERE STAND KOLEN CONTANT Nog steeds veel voedsel nodig Wegenwacht blijft vogels helpen IJmond verenigingen vandaag en morgen Driemaal is scheepsrecht Havenberichten Oranjevereniging „Oud-Velsen" De marine in februari Populaire onderwijzer nam afscheid Fransman krijgt vier jaar gevangenisstraf MAANDAG 4 FEBRUARI 1963 5 V rijheidsfeest Bewondering van prinses Beatrix illiili Koudeduurtetoeslag van 50,- voor personeel van provincie N.-Holland 3 A N SUYK SALON DE COIFFURE DE GEZAMENLIJKE BRANDSTOFFENHANDEL In de vishal en op zee Amsterdamsche Bank voor tonnen opgelicht Nog altijd is de nood onder de water vogels zeer groot. Er gaat geen dag voor bij of er worden halfbevroren en uitgehon gerde dieren naar het vogelziekenhuis in de Haarlemse Stadskweektuin gebracht. In een heerlijk verwarmde kas en met krachtvoer komen ze daar spoedig de ge leden ontberingen van deze lange, barre winter te boven. Op het ogenblik verblij ven ongeveer vijfhonderd vogels in dit unieke hospitaal De toevloed van geve derde patiënten is zo groot dat overwogen wordt een tweede kas voor de verpleging van de vogels in gebruik te nemen. Ook in de kinderboerderij in de Noorderhout krijgt een aantal watervogels, dat niet meer honderd percent is, een uitstekende verzorging. Om de vele duizenden vogels die in de wijde omtrek van Haarlem vergeefs naar voedsel zoeken te hulp te kunnen komen blijft het Vogelrampenfonds een dringend beroep op alle dierenvrienden doen voer beschikbaar te stellen in de vorm van brood, kanen, vet en gemalen vleesresten. Men weet dat men hiervoor terecht kan bij de politieposten en scholen in Haarlem en omliggende gemeenten. Wanneer men ergens verzwakte watervogels aantreft is een telefoo 'tje naar het Vogelrampen fonds in Haarlem 02500-61350 voldoende. Ook kunnen hulpbehoevende vogels aan de Stadskweektuin aan de Kleveriaan in Haarlem-Noord worden afgegeven. De lagere schooljeugd heeft zich bijzon der ingespannen bij de voedselinzameling voor de vogels. Als blijk van erkentelijk heid voor deze activiteit zal het Vogelram penfonds na afloop van de winter op nog nader bekend te maken datum in ieder geval zal dat op zaterdagmiddag zijn een soort vrijheidsfeest organiseren waar op de in de Stadskweektuin verzorgde vo gels zullen worden losgelaten. Elke school zal naar dit feest een afvaardiging mogen sturen. Met utobussen zullen de kinderen naar een bepaalde plek worden gebracht. De vogels maken de reis in grote postdui- venmanden per vrachtauto. Alle watervo gels die in de loop van deze winter zijn verpleegd zijn voorzien van een ring. Op deze manier wil men nagaan waar de vo- Om de zwanen en andere watervogels niet „op een droogje" te laten zitten zijn gisteren de dichtgevroren vijvers in het Wethouder Van Gelukpark in Bloemendaal opengehakt. De heer A. van Geluk, oud-wethouder van Bloe mendaal (midden), kijkt hier toe hoe de vogels hun „natje" krijgen. gels verblijf houden. De ringen zijn gratis beschikbaar gesteld door het Vogeltreksta tion in Arnhem dat onder leiding staat van dr. A. C. Perdeck. Een dezer dagen heeft de bekende ci neast Bert Haanstra in het vogelhospitaal filmopnamen gemaakt. In de film „Bur gers van Nederland", die de heer Haan stra aan het maken is ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van ons koninkrijk, zal een gedeelte worden gewijd aan het werk van het Vogelrampenfonds. Ook twee Haarlemse amateurfilmers, Dick de Vries en Freek Bloem, hebben de hulpverlening aan de vogels tot onderwerp gemaakt van een documentaire rolprent in kleuren. De speelduur van deze 16 mm film is ongeveer een half uur. De film zal te zijner tijd worden vertoond aan de schooljeugd en de medewerkers(rters), zon der wier steun het Vogelrampenfonds niets had kunnen uitrichten. De onlangs in Haarlem gehouden collec te ten bate van het werk van het Vogel rampenfonds heeft 1 2278.88 opgebracht. Voor degenen die het nog niet weten, het gironummer van de stichting Vogelram penfonds voor Haarlem en omstreken is 199399. De Stichting Vogelrampenfonds voor Haarlem en omstreken heeft van me juffrouw M. C. Wijnen, particulier se cretaresse van prinses Beatrix een brief met de volgende inhoud ontvangen: „De prinses heeft zeer veel bewonde ring voor het werk, dat door u allen gedaan wordt voor het particulier ini tiatief, waardoor een dergelijk initiatief uitgroeit tot een hartverwarmende hulpverlening". Door de periode van dooi is blijkbaar bij velen de gedachte gerezen, dat de noodtoestand van de vogels wel geëin digd zou zijn. Dit is echter geenszins het geval. De A.N.W.B.-wegenwacht treft veel dode vogels langs de wegen aan. Het is naast de honger thans vooral de uitput ting die de vogels doet omkomen. De A.N.W.B. vraagt dan ook om, zoals in de voorgaande weken, brood, vogelzaad en vet te blijven geven aan die wegen wachten, die op het windscherm van hun gele motor of op de voorruit van hun auto de letter „B" voeren. Hiermee geven de wegenwachten aan, dat zij brood en ander in aanmerking komend voedsel versprei den onder de hongerende vogels langs hun route. De lager bezoldigde ambtenaren in dienst van de provincie Noord-Holland zullen een koudeduurtetoeslag van f 50,- netto ontvangen. Hiertoe hebben G.S. be sloten. Omtrent deze toeslag is overleg gepleegd met de commissie voor perso- leden van de centrale commissie voor georganiseerd overleg. De toeslag zal voorlopig worden be schouwd als een voorschot, in afwach ting van de bekrachtiging van het be sluit tot uitkering door Provinciale Sta ten. De toeslag zal worden toegekend aan personeelsleden, die een jaarsalaris ont vangen van 8376,24 of lager. Hij is alleen bestemd voor gehuwden, ongehuwde kostwinners, in pension wonen den en zelfstandige kamerbewoners, die gedurende -de maand januari of een deel ervan in dienst van de provincie werk zaam waren. Reeds eerder is aan personeelsleden, die tijdens de felle koude hun arbeid gro tendeels in de buitenlucht moesten ver vullen, een gratificatie van 50,- netto verstrekt. Voor personeelsleden, die hun arbeid onder zeer moeilijke omstandighe den moesten verrichten, bedroeg deze gra tificatie f 100,- netto. Advertentie voor natuurpermanent of modeling JAN SUYK Wiikerstraatweg 259 - Velsen-N Tel. 02510 - 3585 DINSDAG 5 FEBRUARI Gymnasium „Paulinum", Driehuis. 20 u, Concert r.-k. harmoniekapel „Soli Deo Glo ria" en zangkoor missiehuis. Advertentie Tijdens het afgelopen weekeinde is de Velsense brandweer driemaal uitgerukt, waarbij slechts de laatste keer hande lend optreden noodzakelijk was. Het be gon zaterdagmiddag in de Cremerlaan in Santpoort, waar bij het aanmaken van een oliehaard een begin van brand was ontstaan. De bewoner had het vuur reeds gedoofd met enige dekens, doch onderwijl waarschuwde zijn echtgenote de brand weer. Dit werd dus een vergeefse reis Des avonds om half elf was in de Cu- racaostraat, eveneens in Santpoort een auto in brand geraakt, vermoedelijk ten gevolge van kortsluiting. Met behulp van enige voorbijgangers gelukte het de eige naar het vuur te doven, zodat de brand weer hier evenmin in actie kwam. De derde keer was het wel ernst, toen zondagnacht om twee uur een begin van brand ontstond aan boord van de in de Haringhaven liggende KW 149. Een passerende chauffeur van de NACO constateerde een hevige rookontwikkeling, waarop hij zich aan boord van het vis sersvaartuig begaf. Er bevond zich aan boord een jongeman, die evenwel zo vast bleek te slapen, dat hij niets gemerkt had. De brandweer, die spoedig na het door de chauffeur gemelde alarm ter plaatse was, had grote moeite de vuur haard in de machinekamer te bereiken, wegens de enorme rookontwikkeling. Met zuurstofmaskers voor gelukte het echter de vuurhaard te naderen. Het bleek, dat poetslappen en ander brandbaar mate riaal tegen een brandende kachel lagen, waardoor een en ander is gaan smeulen, zodat veel rook werd ontwikkeld. Nadat de brandweermannen er een nevelstraal op hadden gericht, was het bekeken. De schade was zeer gering, maar wat er zou zijn gebeurd, als de chauffeur niet tijdig langs was gekomen en onmiddellijk han delend was opgetreden, is niet moeilijk te raden. De cineast Bert Haanstra maakte dezer dagen in de Haarlemse Stads kweektuin filmopnamen van het vogelziekenhuis. De hulpverlening aan de watervogels zal deel uitmaken van de film „Burgers van Nederland", die Haanstra vervaardigt ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van het Nederlandse koninkrijk. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Alssund van Rotterdam; Sahel 2, Bordeaux; Hunzeborg, Gothenburg, voor IJmuiden; Vliestroom, Londen; Mandalay, Rotterdam; Laarderkerk, Bremen; Chrysoforos, Rotterdam: Teunika, Bremen, bij legger IJmuiden; Trompenburgh, Rotterdam; Westland Producer, Londen; Otava, Helsingfors, cellulose voor Velsen; Otchi River, Hamburg; Liberty, Rotterdam; Julia Mary, Londen; Blan- kenstein, Antwerpen; Nero, Rotterdam; Imke, Rotterdam; Ulysses, Rotterdam; Dortmund, Ant werpen Zondag kwamen in IJmuiden aan: Otto van Rotterdam; San Stefano, Rotterdam; Frisian Coast, Newcastle; Konny M., Antwerpen; Looi ersgracht, Kotka; Skodsvik, Rotterdam; Thor- wald, Rotterdam; Texelstroom, Huil; Wislica, Duinkerken; John M., Rotterdam; Labotas, Go thenburg; Aun. Jossingfjord; Adam Mickewicz, Riga, coils voor IJmuiden; Aristoteles, Rotter- dam; Altenwall, Bremen, voor IJmuiden; Gau- tatvr, Augusta; Oranje Nassau, Hamburg; Karnt, Aruba; Josina, Reykjavik, vaten haring voor IJmuiden; Hinde, Londen; Barcarola, Teigne- mouth, melkpoeder voor Zaandam; Saint Luc, Boulogne; Michael M., Kings North; Zaanstroom, Portsmouth; Amstelstroom, Le Havre; Terschel ling, Cardiff: Belos, Stockholm; Urkersmgel, West-Hartlepool: IJstroom, Grangemouth, stuk goed voor IJmuiden; Ceres, Antwerpen; Riazan, Antwerpen. Foxfield, Swansea: Hennie, Neath. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Mylle naar Kopenhagen: Renovatie, Rotterdam; Fischbek, Hamburg; Rossea, Dakar; Gouwestroom, Liver pool; Metthew, Rotterdam; Leonidas, Kopenha gen; Wandsbek, Bordeaux; Democraat, Londen; Els Teekman, Terneuzen; La Paloma, Rotterdam, van Zaandam; Thorwald, Rotterdam; Alcor W., Rotterdam, van Zaandam: Wexford, Boston, stijf sel en stroop van Koog a d. Zaan; Nanny, Le Leque: Limfjord, Terschelling; Dietert Londen, walsmateriaal van IJmuiden; Patria, Rotterdam, van Wormerveer. Helene Husmann, Halmstad, walsmateriaal van IJmuiden; Manto, Le Havre; Slawno, Stettin; Tim, Bergen; Dicky, Sluiskil; Baden. Skiën. Jean E., Londen; Swift, Londen; Roerdomp, Rotterdam, van Koog a.d. Zaan; All- sund, Rotterdam, later teruggekeerd, machine- schade; Patria. Gothenburg; Zonnekerk, Ham burg; Quo Vadis, Rotterdam: Heriot, Leith; Roe pat Port Said; Eemstroom. Shoreham; Rijn stroom, Huil; Borkum, Rotterdam; Hontestroom, Londen; Odenwald, Curasao: Beninkust, Rotter dam; Swallow, Londen, walsmat. van IJmuiden. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Jean Guiton naar Duinkerken; Simone, Grangemouth; Caltex Gorinchem, Rotterdam; Sahel 2, Rouen; Otto, Rotterdam; Emiie Delmas. Duinkerken; Chiron, Antwerpen; Thorwald, Rotterdam; Heerengracht, Antwerpen; Adriana, Londen; Border Keep, Rot terdam: Skodsvik, Rotterdam; Konny M., Ant werpen; John M., Rotterdam. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Areas van Kopenhagen: Tagri, Londen; Sinoutskerk, Bre merhaven; Juergen Stahmer, Swansea; Hera, Hamburg; Marco Polo, Swansea; Luctor, Col chester, voor IJmuiden. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekten dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Ook het bestuur van de Oranjevereni ging „Oud-Velsen" heeft thans de plannen voor de viering van koninginnedag op dins dag 30 april bekendgemaakt. Zo wordt er des morgens weer een kinderoptocht ge houden met versierde rijwielen, autopeds en andere voertuigen; een en ander door een muziekkorps voorafgegaan. Des middags zal het poppentheater „Mer- lijn" in het gemeentelijk gymnasium op treden voor kinderen tot en met veertien jaar, waarna de jeugd van veertien tot en met zestien jaar en later ook de vol wassenen in de gelegenheid worden gesteld hun behendigheid te tonen in het ringste ken op de fiets, welke wedstrijden zullen worden gehouden in het park „Velserbeek". Des avonds wordt voor de leden en hun huisgenoten een cabaretvoorstelling gege ven, te verzorgen door het gezelschap „Cakie", met de cabaret-revue „Van de hak op de tak". De medewerkenden zijn Herman Caarls, conferencier en „comic magic show"; Klaas Koomen, parodist-imi tator; Tieneke van Leer, cabaretière en Henk Poen, pianist en organist op een Amerikaans Baldwinorgel. De voorstelling wordt besloten met een bal, op muziek van het trio Dolf Brouwer. Op de in „Velserbeek" gehouden jaar vergadering werden de periodiek aftre dende bestuursleden, de dames C. F. Pol man-Remmen en E. van Weelderen en de heer J. G. Bresser bij acclamatie in hun functies herkozen. De voorzitter, de heer W. A. de Clercq maakte nog bekend, dat het in het voornemen ligt een ledenwerf actie te ondernemen bij de nieuwe inwo ners van Velsen-Zuid. Ten slotte werd de datum van de eerstvolgende ledenverga dering vastgesteld op woensdag 27 maart in café-restaurant „Anneta". Het opleidingssmaldeel 1, bestaande uit de kruiser „De Ruyter", de jager „Am sterdam", het fregat „De Zeeuw" en de onderzeeboten „Walrus" en „Tijgerhaai", bevindt zich momenteel op voorjaarsoefen- reis in het Middellandse Zeegebied. Van 8 tot 11 februari zal het smaldeel een be zoek brengen aan Gibraltar. Van 22 tot 25 februari wordt een onofficieel bezoek ge bracht aan Toulon. De jager „Utrecht", die zich nog in Nieuwediep bevindt, zal zich in de loop van deze maand bij het smaldeel voegen. Het oefensmaldeel V, bestaande uit het vliegkampschip „Karei Doorman", de ja gers „Holland", „Friesland", en „Dren the" en de onderzeeboot „Zeehond", is op oefenreis in het zeegebied rondom de Ca- narische Eilanden, waarbij een onofficieel bezoek wordt gebracht aan Las Palmas. Het fregat „Vos" houdt als visserijpoli- tiekruiser toezicht op de naleving van de internationale visserijbepalingen in de Noordzee. Het patrouillevaartuig „Bulgia" heeft een dergelijke visserijpolitietaak in de Zeeuwse wateren. Het zusterschip „Freyr" staat ter beschikking van de vaaropleidingen. Het fregat „Van Ewijck" en de jager „Rotterdam" bevinden zich in de Caraïbi- sche wateren. Zij staan ter beschikking van de commandant der zeemacht in de Nederlandse Antillen. De squadrons mijnenvegers oefenen op de Noordzee. MEJ. M. A. SZALLIES ONDERSCHEIDEN Burgemeester mr. J. C. Bührmann heeft de eremedaille in brons behorende bij de orde van Oranje-Nassau uitgereikt aan mejuffrouw M. A. Szallies, wonende aan de P. C. Hooftlaan te Driehuis in de gemeente Velsen. Mejuffrouw Szallies kreeg deze konink lijke onderscheiding toegekend wegens het feit, dat zij op 1 februari van dit jaar veertig jaar onafgebroken in dienst was als hulp in de huishouding bij mevrouw M. C. Loudon-baronesse van Tuyll van Seroos- kerken. In ons blad van vorige week donder dag schreven wij aan de hand van twee fotos over trawlvissen op twee ma nieren, namelijk met een zijtrawler en met een hektrawler. Als voorbeeld van een hektrawler noemden wij de Rijn mond 1. Dit schip is uitgerust met een hekgalg. Er bestaat echter nog een an der tvpe hektrawler, waarvan n.v. Scheepsexploitatiemij De Marezaten in IJmuiden er twee heeft. Dat zijn de IJM 5 Maria Elizabeth en de IJM 25 Julie Streiff. Dit waren de eerste hek trawlers die in Nederland in de vaart kwamen. Zij werden ontworpen naar het voor beeld van de Britse Universal Star en hebben niet een draaibare hekgalg, maar een slipway. De gehele vangst wordt bij deze schepen ineens over de slipway aan boord getrokken en hoeft niet zoals bij de zijtrawler en de hektrawler met de hekgalg, in pakjes verdeeld scheepge- bracht te worden. Bij de zijtrawler ge beurt dit met mankracht, bij de hek- galgtawler machinaal. Omdat de hektraw lers met slipway de gehele vangst in één keer aan boord trekken, zijn zij met zeer sterke winches uitgerust. Zo hebben de Julie Streiff en de Maria Elizabeth winches van 250 p.k. Hektrawlers van het slipway-type doen steeds meer opgang, vooral in landen als Portugal, Spanje, Engeland, Duitsland, Noorwegen, Polen, Rusland en Japan. In Nederland staan op 't ogenblik geen sche pen van dergelijk type op stapel. De ma chinefabriek Hera in IJmuiden heeft het Nederlands patent op de slipway. Enkele Duitse slipway-trawlers hebben odk nog een draaibare hekgalg. In het algemeen zijn de buitenlandse hektrawlers aanmerkelijker groter dan de twee Mare- zaten-boten. Met de laatste schepen heeft men in het begin wat gesukkeld met de winches. Alle kinderziekten zijn echter thans overwonnen en in het afgelopen jaar Dc heer B. P. M. Wortman, die na 46 volle dienstjaren het openbaar onderwijs in Beverwijk gaat verlaten, heeft niet over belangstelling te klagen gehad bij het afscheid, dat zaterdagmiddag plaats vond in de grote zaal van „De Opgang" te Be verwijk. Van het gemeentebestuur waren aanwezig: burgemeester J. G. S. Bruins- ma, de wethouders E, Gerritse en F. R. W. Kaebisch en de wethouder van onder wijs, de heer A. J. Hermes, die de heer Wortman dank bracht voor alles wat deze in het belang van het onderwijs heeft ge daan. De mooiste karaktertrek van de heer Wortman was wel zich geheel be schikbaar te stellen van de gemeenschap en men moet achter de brilleglazen van deze scheidende onderwijzer kijken, wil men hem goed leren kennen, aldus de wethouder, die er aan toevoegde dat het gemeentebestuur reeds eerder officieel af scheid van hem nam. De heer Th. Knippe, inspecteur van het lager onderwijs, zei dat de liefde voor het onderwijs bij de heer Wortman steeds nummer een is geweest. Namens de in spectie Alkmaar bracht de heer Knippe de heer Wortman dank, voor alles wat hij voor het or ierwijs en de leerlingen heeft gedaan. De heer L J. Lammers, namens het bestuur van Oudercommissies sprekende, overhandigde na vele goede wensen na mens leerlingen en oudleerlingen een pla tenspeler en een platenbon met bloemen voor mevrouw Wortman. De heer J. Sche pers, die nafnens het hoofdbestuur van Volksonderwijs het woord voerde, gaf als zijn mening te kennen dat de heer Wort man een moeilijk vervulbare plaats heeft opengelaten. Het hoofd van de Zeewijkschool, de heer W. J. Schipper sprak namens de Neder landse Onderwijs Bond en bood behalve een langspeelplaat ook een boek aan, dat naar zijn mening wel enigszins toepasse lijk was op het leven van de heer Wort man, „Komedianten trokken voorbij", van Johan Fabricius. Kees Groot, een oudleer ling uit IJmuiden, vertelde onder veel bijval over de omgang met de kinderen. „Hij was soms kind met de kinderen, rnaar een onderwijzer die men nooit ver geet", zo zei de heer Groot. Het bleek dat de oudinspecteur van het lager onderwijs de heer Wortman even min vergeten was en deze wees vooral op de goede vondsten van de heer Wort man, om toch iets te volbrengen wanneer materialen voor dat doel niet aanwezig waren. Tenslotte vertelde de heer W. Nij- sen dat bij de eerste kennismaking met de heer Wortman de ramen rinkelden. Als dank voor alles wat de heer Wort man heeft gedaan, werd hem het ere lidmaatschap van Volksonderwijs aange boden. In een kort dankwoord heeft de heer Wortman zijn gevoelens uitgedrukt over deze grote huldiging, welke een tegenwicht mag zijn voor de vele teleurstellingen die hij ook moest ondervinden tijdens zijn ambtsperiode. „Ik heb ze echter alle over leefd", zo zei hij. „In de wereld van ge voelens leeft de haat naast de barmhar tigheid en ook daarin leiding te geven is het werk van ieder mens", zo besloot de heer Wortman, die daarna een groot aan tal handen moest drukken, ook van vele oud-leerlingen uit de omtrek. hebben de IJM 25 en de IJM 5 goed ge varen. De zes trawlers die de IJmuiden- se rederij D. Joh. Krijger in Polen laat bouwen, krijgen eveneens een slipway. Deze schepen gaan twee miljoen gulden per stuk kosten. Op de foto ziet men de vangst van één trek (15 ton) in zijn geheel aan boord van de Julie Streiff komen: 350 manden Aanvoer van maandag Maandagmorgen hebben 122 vaartuigen in IJmuiden gelost: 270 kisten wijting, 45 gul, 4.400 schol, 135 tarbot, 455 diversen, 4.000 stuks stijve kabeljauw en 170.000 kilogram tong. Prijzen van maandag In guldens, per een kilogram: tarbot 3,703,30, grote tong 3,60—3,20, grootmid- deltong 2,402.10, kleinmiddel tong 1,90 1,80, tong I 1,98—1,85, tong II 1,74—1,52. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 114 80, middel kabeljauw 9077. Per 50 kilogram: grote gul 4137, mid del gul 4038, kleine gul 3830, grote schol 137, grootmiddel schol 117, zet- schol 13—12, schol I 16—12, schol II 27—16, schol III 2215, schar 3424, gestripte wijting 4631, dichte wijting 228, bot 14, kuit 4627, tarbot 13876, griet 6556. Per regel: grote kabeljauw 7050, mid del kabeljauw 4032. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen was maan dag 120 kisten wijting, 100 gul en kabel jauw, 10 koolvis, 700 haring, 800 schol en 25.000 kilogram tong. AUTOMATEN GEKRAAKT. In de nacht van zaterdag op zondag zijn twee automaten opengebroken: één van 'n fotohandelaar aan de Kennemerlaan en één van een winkel aan de Lange Nieuw- straat. Uit de eerste werden enige rolfilms en doosjes flitslampjes ontvreemd. Bij de tweede lagen chocoladerepen over de straat verspreid, waarna de winkelierster na door de politie te zijn gewaarschuwd, de automaat verder heeft leeggehaald. De politie heeft de zaak in onderzoek. De rechtbank in Amsterdam heeft een 58-jarige Franse zakenman wegens het gebruik maken van een vervalst geschrift, medeplichtigheid aan oplichting en een poging daartoe, een en ander ten nade le van de Amsterdamsche Bank veroor deeld tot vier jaar gevangenisstraf. Er was vijf jaar tegen hem geëist. De recht bank gelastte teruggave van de in be slag genomen 200.000 aan de Amster damsche Bank. De rechtbank had eerder reeds een employé van de Bank, die tezamen met de nu veroordeelde Fransman de bank voor ruim 650.000 benadeelde, tot dezelf de straf veroordeeld na een eis van zes jaar. De Fransman zond valse betalingsop drachten naar de Amsterdamsche Bank waardoor de bankemployé in staat was 650.000 van „slapende" rekeningen van buitenlandse cliënten over te maken naar hulprekeningen op Zwitserse banken, die de Fransman had geopend. In uni 1962 werd de in Spanje gearresteerde Frans man door de Spaanse regering aan Neder land uitgeleverd. De Fransman had de bankemployé in 1960 leren kennen toen hij bij de Amster damsche Bank kwam informeren naar de rekening van zijn 30 jaar geleden over leden vader, waarop volgens hem onge veer een miljoen gulden zou staan. Er werd evenwel slechts 3000 uitgekeerd. Over de rest wordt nog geprocedeerd. De Fransman heeft de oplichting ge pleegd, omdat hij meende, op deze wijze een rekening met de bank te kunnen vereffenen. Hij voelde zich be drogen toen men hem in 1960 bij de bank vertelde dat er geen erfenis meer was van zijn overleden vader. Volgens zijn advocaat zou een broer van de Frans man door een valse verklaring in het be zit zijn gekomen van de erfenis. A i

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5