EXAMENS Nederland eert filmpionier Méliès Ongelijkmatige spreiding der bevolking als politiek probleem Kolonel W. A. van Heuven terug uit N.-Guinea Zeldzame vogels in de Flevopolder Charles Boost In Leeuwarden komt grote tentoonstelling Overspannen wachtmeester wilde een rechter arresteren Bart L. Joris MAANDAG 4 FEBRUARI 1963 A.R.-rapport WEEKABONNEMENTEN Kerkelijk Nieuws Kort nieuws ER IS WEL EENS GEZEGD dat aan de wieg van de film twee peetvaders stonden die het lot van de jonge kunst sterk beïnvloed, zo niet bepaald hebben. Een van hen was Louis Lumière die vooral belangstelling had voor de realis tische aanleg die hij in het nieuwe me dium vermoedde, de ander, Georges Mé- liès, was vooral geïnteresseerd in de mo gelijkheden tot het scheppen van illusie, van een schijnwereld die hij bij het boorlingske aanwezig achtte. Ieder van deze pioniers heeft naar zijn inzichten de eerste schreden van het jonge wicht geleid en het is niet te ver gezocht om de documentaire film van het ogenblik in zijn meest uitgebreide betekenis in verband te brengen met Lumière s vroeg ste bemoeienissen met de film en de speelfilm in zijn meest traditionele vorm te zien als een uiterste consequentie van het werk van Georges Méliès. De tra ditionele speelfilm immers creëerde een schijnwereld in de studio's en vervormde de werkelijkheid tot een illusie, waaraan het bioscooppubliek zich maar al te graag overgaf. EEN DROOMWERELD te scheppen, waarin alles mogelijk was, dat was de taak waaraan Georges Méliès zich zijn le ven lang, eerst in het Theater Robert Hou- din, later als filmmaker, met hartstocht heeft overgegeven en waaraan hij zijn unieke plaats in de ontwikkeling van de film te danken heeft. Om deze bijzondere figuur te eren, gaat het Nederlands Film museum te Amsterdam in het Stedelijk Museum een tentoonstelling inrichten van tekeningen, decorontwerpen en curiosa die alle betrekking hebben op leven en werk van de filmpionier, terwijl naast de expositie die van 6 tot 24 februari zal du ren, in de aula van het Museum voorstel lingen gehouden zullen worden (op 6 en 7 februari) die geheel gewijd zijn aan het fantastische werk van Méliès. Dat daar van slechts een zeer klein gedeelte getoond kan worden zal men begrijpen als men weet dat de filmer tussen 1896 en 1913 on geveer 500 filmpjes van uiteenlopende lengtes maakte, waarvan er echter door verregaande slordigheid van het nage slacht slechts een vijftigtal in vertoonbare staat geconserveerd zijn gebleven. BIJ DE VERTONINGEN in het Film museum zal een kleindochter van Georges Méliès, madame Madeleine Malthête-Mé- liès, persoonlijk aanwezig zijn, maar nog op andere wijze heeft deze trotse draag ster van een beroemde naam mee wilien werken aan de Nederlandse „hommage" aan haar grootvader, ze heeft een boeien de biografie geschreven over de man die zij als kind nog goed gekend heeft en ze heeft deze afgestaan aan het Nederlands Filmmuseum dat er een aantrekkelijke en rijk geïllustreerde brochure van gemaakt heeft. Aan dit geschrift o.a. zijn de hier onder volgende gegevens ontleend. GEORGES MéLIèS werd op 8 december 1861 geboren als derde zoon van de schoe nenfabrikant Louis Méliès en Catharina Schueringh, een Nederlands meisje dat twintig jaar eerder met haar ouders uit Scheveningen naar de Franse hoofdstad was geëmigreerd. Oorspronkelijk kwam Georges na zijn diensttijd in het bedrijf van zijn vader, maar toen hij in 1885 trouw de met een meisje dat eveneens van Hol landse afkomst was en bovendien een flin ke bruidschat meebracht, maakte hij zich al gauw los uit de zaak en kocht hij het. Theater Robert Houdin in de voormalige Passage de l'Opéra om er zijn technische, artistieke en goochelaarstalenten te kun nen botvieren. De voorstellingen die hij er gaf, waren een aaneenschakelipg van tovertrucs, fan tastische tafrelen en magische scènes, waarin hijzelf niet optrad, maar waaraan hij zijn creatieve krachten gaf in de vorm van decors, machinerieën, trucs en ge schreven tekst. In diezelfde tijd werkte hij als politiek tekenaar mee aan het anti- Boulangistische spotblaadje „La Griffe" onder het pseudoniem Géo Smile, een on gezochte mogelijkheid om zijn meer dan middelmatige tekentalenten aan de prak tijk te toetsen. Op de historische voorstel ling van de gebroeders Lumière die in de Salon Indien van het Grand Café aan de boulevard des Capucines op 28 december 1895 hun „cinématographe" ten doop hiel den, maakte Méliès kennis met het won- derapparaat, welks mogelijkheden onmid dellijk tot zijn fantasie spraken. Een po ging om ter plaatse een projectietoestel te kopen mislukte, omdat de uitvinders hun schepping slechts puur wetenschappe lijke waarde toekenden en haar niet als handelsobject wilden beschouwen. Méliès, niet afgeschrikt, gaat naar Londen, koopt van de opticien Robert Paul een projec tor, is niet tevreden met het bijgeleverde vertoningsmateriaal en besluit zelf de aanmaak van films ter hand te nemen. ZIJN EERSTE produkten („De gooche laar", „De verdwenen dame", Het beto verde hotel, „Het spookkasteel") werden nog in de open lucht opgenomen, waarbij de filmer echter te zeer afhankelijk u>as van het wisselvallige weer. Om continu door te kunnen werken bouwde Méliès in de tuin van zijn landhuis in Montreuil- sous-Bois een glazen loods van 10 meter breed en 17 meter lang, de eerste film studio ter wereld, als men tenminste de „Black Maria" van Edison in Amerika even buiten beschouwing laat die trou wens de ingenieuze machinerieën en ver lichtingsmogelijkheden van Méliès' studio miste. HIER EN IN de later gebouwde studio aan de rue Galliéni kwamen ongeveer 500 films tot stand, variërend van 17 a 20 meter tot 600 a 800 meter lengte en naar onder werp variërend van documentaires, sprook jesfilms en historische drama's tot dolle kluchten, getruceerde journaals (de kro ning van Edward VII) en zelfs reclame films. In periodes van een onvoorstelbare activiteit en creativiteit, onderbroken door buitenlandse reizen en het stichten van agentschappen in vele hoofdsteden van de wereld, heeft Georges Méliès in nog geen 20 jaar dit oeuvre tot stand gebracht en al werkend gebruik gemaakt van talrijke filmmogelijkheden die hij ontdekte, toepas te en als verrijking van de filmtaal ach terliet. De versnelde en vertaagde bewe ging in het beeld, de dubbeldruk, het in- en uitvloeien der beelden, camera-bewegin gen als de panoramique en de travelling en talloze trucs die hij voor zijn fantas tische films als „Le voyage a travers Georges Méliès (18611938) l'impossible" en „A la conquête du Pöle" nodig had behoren tot zijn onvergankelijke bijdragen aan een medium, waarvan des tijds weinigen de grote mogelijkheden door zagen. De eerste wereldoorlog en Méliès' gerin ge koopmansgaven maakten omstreeks 1914 een abrupt einde aan deze voorspoe dige carrière. In 1913 staakte Méliès op finantiële gronden zijn activiteiten op filmgebied, het sluiten van het theater Ro bert Houdin dat hij al die jaren naast zijn andere werkzaamheden had geleid, en het confiskeren van zijn ateliers door de mili taire autoriteiten bij het begin der vijan delijkheden in augustus 1914, deden de rest. MELIES BOUWDE zijn studio in M_on- treuil-sous-Bois nog om tot een variété theater, maar in '23 moest hij uit geld gebrek zijn bezittingen verlaten en, 64 jaar Le voyage a travers l'impossible oud, bleef hem geen ander middel van be staan dan het speelgoedwinkeltje in het Gare Montparnasse dat zijn tweede vrouw, met wie hij in '25 trouwde, al enige tijd exploiteerde. In 1929 ontdekte hem daar een journa list en een tijdlang was Méliès het middel punt van interviewers, galavoorstellingen en feestmaaltijden. Vele onderscheidingen werden zijn deel en van '35 af mocht hij zijn laatste levensjaren slijten in het Cha teau d'Orly, een rusthuis, gesticht door de bond van bioscooppersoneel, waar hij op 21 januari 1938 overleed. De vernieuwde belangstelling voor zijn werk, ongeveer samenvallend met de op komst van het filmarchief-wezen in Euro pa, heeft voorkomen dat het gehele oeuvre van Méliès verloren is gegaan. Iets ervan is achterhaald kunnen worden, waaronder films die met de hand gekleurd zijn en die tijdig op kleurennegatief voor het na- gelsacht bewaard konden worden. En deze gelukkige omstandigheid maakt het nu mogelijk dat het Nederlands Film museum met drie kleurenfilms en vijf zwart-wit kopieën op waardige wijze het genie van een filmpionier kan ereiï. In Leeuwarden zal dit najaar een grote tentoonstelling worden gehouden op het gebied van landbouw, tuinbouw, veeteelt, handel en industrie. De gemeente Leeu warden heeft hiertoe het initiatief ge nomen. Het gemeentebestuur wil namelijk bij gelegenheid van de opening van de nieuwe veemarkthallen de aandacht van binnen- en buitenland vestigen op Fries land en de Friese hoofdstad. De kosten worden geraamd op 1.100.000. Men houdt rekening met een ongedekt te kort van 550.000. De gemeente wil hier van de helft voor haar rekening nemen en heeft het provinciaal bestuur verzocht voor de andere helft garant te staan. Gedepu teerden van Friesland hebben reeds aan Provinciale Staten gevraagd dit bedrag be schikbaar te stellen. Ter gelegenheid van de 750ste opvoe ring van „My fair Lady'' in Antwer pen is Johan Kaart op de Groenplaats uitgeroepen tot „ere-vuilnisman" van de Scheldestad. De foto geeft een beeld van de „plechtigheid". Een overspannen wachtmeester der rijkspolitie, die aan het waanidee leed dat hij een verdachte op het spoor was, heeft hilariteit verwekt in het Eurohotel te Leeuwarden. Hij heeft hier enkele per sonen, die hij als „verdacht" beschouw de, aangehouden. De bewuste wachtmeester, die onder psychiatrische behandeling staat en reeds enige maanden buiten dienst is, sommeer de enige bezoekers, onder wie de vice- president van het Leeuwarder gerechtshof, mr. A. H. Prins, met hem mee te gaan. Mr. Prins dacht aan een grap. Hij maakte zich bekend en vroeg toen of de politieman zich wilde legimiteren. Deze voldeed aan dit verzoek, bood mr. Prins zijn excuses aan, waarna hij direct op een tweede en daarna nog op een derde tafeltje afstevende. Ook een juist binnen komende Duitser werd met het vreemde gedrag van de overspannen politieman ge confronteerd. Inmiddels was op verzoek van mr. Prins de gemeentepolitie gewaarschuwd. De wachtmeester weigerde echter het hotel te verlaten, omdat hij. naar hij zei, de Duitser moest bewaken. Tenslotte wist men de rijkspolitieman, "die een uitstekende staat van dienst heeft, te bewegen mee te gaan. De districtsadjudant kon hem tijdens een gesprek op het districtsbureau overhalen zijn legitimatiekaart in te le veren. Amsterdam. Kandidaats wiskunde en na tuurwetenschappen: H. v. d. Graaf, Am sterdam (A), A. Lagerwerf, Amsterdam (A), B. Meindersma, Goes (A), H. W. Jongsma, Amsterdam (D), C. de Rijke, Amsterdam (E), J. Retel, Amsterdam (F), J. Simons, Terneuzen (K). Doctoraal natuurkunde: Th. S. Kaptein, Reeuwijk. Scheikunde: R. v. d. Bor, Amsterdam, J. Bouma, Amsterdam, F. P. IjJsseling, Amstelveen (cum laude). Tilburg. Doctoraal economisch bestuurs wetenschappelijke richting internationale specialisatie: G. Bulten (Tilburg), C. Wou ters (Geleen). Doctoraal economisch socio logische richting: J. Stiphout (Boxmeer). Leiden. Doctoraal notariële studierich ting: A. S. H. A. Blaisse (Schiedam). Docto raal rechten: F. S. Verhagen (Bussum). Kandidaats Duits: mej. A. Th. A. Sleumer (Oegstgeest) en de heer M. S. G. K. van Nierop (Rijswijk, Z.-H.). Kandidaats rech ten: mej. C. A. M. Saris (Warmond), mej. J. M. v. d. Vaart (Den Haag), mej. E. Scho- rer (Den Haag), mej. A. E. Staring (Bent veld), mej. Ch. Melchior (Enschede), mej. F. Hanisch ten Cate (Hilversum), mej. I L. E. Sanders (Den Haag) en de heren G W. A. van Laer (Den Haag), P. J. Berger (Den Haag), J. R. Faber (Emmen), J. W. D. Gast (Leiden), E. Kist (Den Haag), J. G. B. in 't Veen (Alphen aan de Rijn), R. A. Roe- lofs (Arnhem), P. Boeles (Rotterdam), J. F. Morgenstern (Voorburg), R. C. M. Ohorus (Oegstgeest) en L. J. C. M. Malmberg (Voorburg). Kandidaats notariële studie richting: mej. M. V. Volmer (Leiden) en de heer G. P F. Broekman (Bergen op Zoom). Nijmegen. Doctoraalexamen sociale we tenschappen: mej. D. E. M. Dellaert (Den Bosch). Artsexamen: W. G. M. Witkam (Nijmegen). Delft. Kandidaats wiskundig ingenieur: N. Booij (Leiden), J. W. M. Hupperichs (Wijnandsrade), W. Jensema (Hoogezand) J. N. M. van Loon (Bergen op Zoom), J. G. V. Maas (Boxtel), J. Voogt (Hoek van Hol land). Kandidaats geodetisch ingenieur: T. Draisma (Pijnacker), A. Roelse (Middel burg). Kandidaats metaalkundig ingenieur: G. van Bemmel (Boskoop), L. T. M. de Groen (Zevenaar), F. J. Kievits (Hazers woude). Kandidaats elektrotechnisch in genieur: W. J. Bleijs (Amsterdam), J. A. B. Borsboom (Den Haag), H. van Bree (Am sterdam), T. Breedveld (Rotterdam), D. H. G. Brethouwer (Den Haag). A. van Delden (Leiden), J. J. M. Dudok van Heel (Blari- cum), P. H. Fuijkschot (Hilversum), M. A. F. Ghorab (Den Haag), H. W. de Haan (Oegstgeest). B. J. Heimink (Zoetermeer), J. M. van Herten (Beegden), J. H. Hiemstra (Amsterdam), H. F. B. van der Horst (Haarlem), T. H. Jansen (Baarn), T. T. J. Jaspers (Wassenaar), C. D. de Jongh (Rot terdam), R. O. E. Karthaus (Den Haag), E. Kleihorst (Rotterdam), A. S T. Kruijf (Den Haag), S. Krijnen (Den Haag), Kwee Him Hok (Den Haag), S. J. Ritzema (Winscho ten), E. Roza (Vlaardingen), R. J. K. Schaaf (Hilversum), H. J. Scholtcn (Delft), C. G Statius Muller (Apeldoorn). G. P. Teijema (Den Haag), G. van der Veen (Sneek), A. Verhoef (Rotterdam), E. Vingerling (Voor burg), C. A. Vissers (Sneek), G. A. Wezen berg (Hengelo), J. van Wijngaarden (Den Haag). Ingenieurs elektrotechnisch inge nieur: H. Angad-Gaur (Delft), R. H. Baecke (Sluis), A. J. Berkhout (Den Hel der), J. Cohen (Maastricht), L. T. M. Crou- zen (Maastricht), J. P. Eeftens (Rijswijk), W. J. G. Euwe (Den Haag), E. Eijkelboom (Warmond), J. Fossen (met lof) (Rijswijk), S. L. F. M. van Hassel (Zundert), F. J. Hof man (Nieuwolda), D. van der Houwen (met lof) (Den Helder), R. Hoijtink (Amsterdam). P. A. R. de Jonge (Emmen), P. Ketelaar (Den Haag), J. A. Klassen (Eindhoven), H. J. Klein Nibbelink (Hengelo), L. G. P. Kloppenborg (Rotterdam), H. A. Lokman (Heemstede), H. F. Meulenveld (Ruurlo), S. J. Mol (Hoogvliet), K. Moutthaan (met lof) (Numansdorp), L. G. M. Muijen (Den Haag), J. Oosting (Wolvega), M. T. I. Otten (Delft), D. Polet (Amsterdam), F. W. Pont (Leiden), J. G. F. M. Schlosser (Kerkrade), Men zegt wel eens: het gaat er Spaans toe. Dat betekent, dat het er an ders toegaat dan bij ons en in onze hoogmoed denken we dus: slechter, rommeliger! Maar hoe de Spanjaarden denken als ze zeggen dat iets Hollands toegaat, hoor de ik bij toeval deze week Ik zat op het sta tion in Haarlem aan de bar van de cafetaria in de wachtkamer. Naast mij zaten twee, op het eerste gezicht al, kenne lijk niet-Nederlanders. Wat bruiner van huid, donkerder van oog, klei ner van stuk, drukker van gebaar. En vanwege de kille boel-buiten in gekapseld als voor een expeditie naar Nova Zembla. Nu wil het geval dat ik de Spaanse taal aar dig kan volgen en mij automatisch dus inscha kelde op hun zendertje, als een verwoed lid van een of andere omroep, die niet kan voorkomen dat zijn hele familie naar Veronica luistert. De heren waren bezig met het lieflijke Holland in de tang te nemen. O nee. helemaal niet op „krakende" wijze. „Tra- bajo", werk was goed; de verdiensten waren lekker; het was er braaf „limpio", schoon, maar ook schoon in de bete kenis van eerlijk, on kreukbaar. Nee, dat was allemaal heel best. Waar ze wat op aan te merken hadden was, dat er zo weinig werd gelachen, zo vreselijk stuurs en se rieus werd gedaan en zo akelig werd gelééfd. „Hombre", kerel zei de een tot de ander. „Toen ik thuis kwam met Kerstmis, toen zei mijn hele familie; wat ben je stil geworden. Je lacht niet meer, je zit maar te zitten. Wat heb ben ze in Holanda met je gedaan?" „Niks", zei ik. Pracht land; een beetje te koud en te nat misschien, maar muy serio, zo serieus. Het lijkt net of ze 's maandags van moe- der-de-vrouw een blikje lachpillen meekrijgen, waaruit ze dan elke keer een maal daags mogen snoepen. En vooral niet over-éten hoor! Met een „cara torta" (een taart gezicht, maar wij zeggen: een uitgestreken snoet) staan ze achter de ma chines, zitten ze achter het bureau en als je een flitsende opmerking maakt, heel onschuldig, over het aardige koffie- meisje, dan kijken ze je aan of je ze uit een zak je rattekruit hebt laten snoepen „Ja, zei de ander, de eerste dagen, toen ik nog een beetje tekeer ging zoals bij ons in Spanje o nee, niets abnormaals, gewoon een beetje geanimeerd laten we zeggen, vrolijk toen hebben ze me alle maal met grote ogen aangestaard of ik ze hierboven niet op een rijtje had liggen „Vreemd hè, eigenlijk. Zo'n mooi volk, dat él- les heeft: mooie fabrie ken, mooie wegen, ge zellige huizen, auto's, gelddat volk zou eigenlijk doorlopend handenwrijvend van de kneuterpret door het le ven moeten gaan. Maar niks hoor: zóHij trok met de rechterhand de mondplooien omlaag en kreeg daarmee een soort huilerig masker, zij het dan ook, met lachende oogjes. „Ik vraag wei eens aan een collega, zullen we straks een „copa de vino" een glaasje wijn drinken samen Nou, dan kijkt hij je aan of je een vies woord gezegd hebt Nee hoor, geen tijd. Naar huis, vlug eten. televisie kijken, naar bed „No hombre, nee ze léven hier niet. Ze wer ken hier tot hun vijfen zestigste en als ze dan eindelijk een keer zullen gaan genieten, gaan ze dood Wij in Spanje wor den gemiddeld niet zo oud maar we hebben zé ker de helft van ons le ven al gelééfd .1" „Si, lindo pais, mooi land, maar iets te weinig plooitjes, hombre". Daar kunnen we het dan mee doen, massa. Een commissie van het College van Ad vies der Anti-Revolutionaire Partij heeft een rapport opgesteld over „De ongelijk matige bevolkingsspreiding in Nederland als politiek probleem". De commissie acht onder meer gewenst: De overplaatsing van bepaalde rijksdiensten uit het westen naar overig Nederland; afschaffing der gemeenteclassificatie; een wet op de lucht verontreiniging en de instelling van een Raad voor de Luchtverontreiniging met adviserende bevoegdheden. Verder dringt de commissie erop aan, dat terreinen in westelijk Nederland, die voor de toekom stige economische ontwikkeling van de randstad van fundamenteel belang zijn voor deze bestemmingen behouden blijven. Voorgesteld wordt, dat de overheid in de randstad bepaalde „kritische zones" zal afbakenen. De centrale overheid dient aan de gemeenten daar aanwijzingen van pla nologische aard te geven, opdat bedrijven, die voor de economische toekomst van de randstad niet van essentiële betekenis zijn, van de gemeentebesturen geen machti ging krijgen zich op economisch-essentiële industrieterreinen te vestigen. Als „kri tische zones" worden genoemd het IJmond- gebied en de directe omgeving van het Noordzeekanaal inclusief Amsterdam, het gebied van de Nieuwe Maas en omstreken inclusief Rotterdam en de Haagse agglo meratie. Volgens de commissie zal de ongelijkma tigheid in bevolkingsspreiding eerder afne men dan toenemen. Economise!? gezien wordt door een toe nemende ongelijkmatigheid in bevolkings spreiding de Nederlandse samenleving (vooral in westelijk Nederland) op steeds hogere kosten gejaagd. Sociaal ontstaan nadelige verschijnselen zoals bevolkings teruggang in de kleine plattelandsdorpen en het euvel van de lange afstandspendel. Bovendien nemen de problemen van lucht en waterverontreiniging steeds grotere vormen aan De bestuurbaarheid der zeer grote stad wordt een bijna onoplosbaar probleem. Het rapport beveelt aan een krachtige eco nomische ontwikkeling in de probleemge bieden, streven naar een „leefbaar" plat teland en een goed en rechtvaardig ge bruik van de ruimte in de dichtbevolkte randstad. Afgewezen wordt elk overheids beleid, dat de teruggang van de bevolking van de kleinste plattelandskernen kunstma tig wil keren. De overheid dient de platte landsbevolking te steunen in haar zelfstan dige heroriëntering naar nieuwe sociale culturele en economische levensvormen waarbij het besloten karakter van de klei ne plattelandskernen door een meer open karakter vervangen wordt. De eerste en tevens de laatste Neder landse commandant van het Papoea-vrij willigerskorps, kolonel W. A. van Heuven is zaterdagmiddag uit Biak op Schiphol teruggekeerd. „De 31ste januari is voor mij een droeve dag geweest", zei de kolo nel. „Mijn opvolger, majoor Ramly van het Indonesische leger, had een mooie parade georganiseerd en mij werd met een erewacht uitgeleide gedaan. Maar ik werd bestormd door de Papoea-soldaten die tranen met tuhen huilden. Deze jongens vinden het eigenlijk allemaal verschrik kelijk, maar toch is alles tot nu toe nog goed gegaan. Het korps bestaat uit 400 soldaten en onderofficieren en het wordt thans geleid door een 14-tal Indonesische officieren, die ook het uniform van het korps dr. gen". Volgens de kolonel was de situatie op Nieuw-Guinea vrij rustig, maar er heb ben zich ook de laatste tijd enige inci denten voorgedaan. In dit opzicht noemde de kolonel het optreden van sommige In donesische parachutisten „nogal provoce rend". Hij maakte melding van een geval waarin parachutisten een internaat van de missie waren binnengedrongen en zich een weg baanden tot in de slaapzalen toe met de mededeling, dat ze wensten te onderzoeken of er wellicht nog Papoea vlaggen in de kasten waren verborgen De geestelijken hadden de parachutisten tenslotte met een zoet lijntje de deur uit gekregen. Welke functie kolonel Van Heu ven thans in Nederland zal gaan vervul len weet hij nog niet. dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE In de polder oostelijk Flevoland wordt in de buurt van Lelystad de laatste week zo nu en dan een Groenlandse giervalk gezien. Dit is een grote bijzonderheid, want de enige maal dat deze grote witte valk tot nu toe in Nederland was gezien was op 7 december 1909. Eveneens bij Lelystad is een sneeuwuil gesignaleerd. Deze grote witte uil heeft zich tot nu toe in deze eeuw slechts zes maal binnen onze landsgrenzen vertoond. In de polder zwerven verder enkele groe pen Canadese ganzen, waarvan tot nu toe niet meer dan een tiental betrouwbare waarnemingen in ons land bekend waren, en veel wilde zwanen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Leeuwarden (vac. Ph. Log gers) P. C. de Bruyn te Nieuw-Loosdrecht. Geref. Kerken Beroepen te Diever M. van der Sijs, voorheen predikant te Hollandia, woon achtig te Ermelo. Aangenomen naar Arn hem (6de pred.pl.) H. B. Weyland te De Lier (Z.-H.). Geref. Gemeenten Bedankt voor Middelhamis en voor Zaandam C. Wisse te Hendrik Ido Ambacht. Vrjje Evang. Gemeenten Beroepen te Veendam J. G. Niewöhner te Wemeldinge. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hilversum (vac. W. Willem- se) G. Wassenaar te Harderwijk. Rebus kinderpostzegels. Van de rebus, die een onderdeel was van de kinderpost zegelactie 1962, heeft het Nederlands Co mité voor Kinderpostzegels ongeveer 25(^000 goede oplossingen ontvangen. Bij de loting is de eerste der negen hoofd prijzen, een auto, gewonnen door een in woner van Voorburg. Parkeerschijven. De A.N.W.B. zal aan het gemeentebestuur van Enschede 20.000 parkeerschijven gratis beschikbaar stellen zodra het model door de minister van Ver keer en Waterstaat is vastgesteld. Ensche de heeft hiermede gebruik gemaaakt van het aanbod, dat de A.N.W.B. reeds in 1959 aan 23 grote gemeenten heeft gedaan, gra tis parkeerschijven beschikbaar te stellen aan die gemeenten, die een proef willen nemen met het systeem van beperkte par- keerduur, gecontroleerd met behulp van de parkeerschijf. Enschede is de eerste gemeente in Nederland die tot het gebruik van de parkeerschijf overgaat. Bruta 1. In Budel hebben smokke laars kans gezien een vrachtauto, die door de douane inbeslaggenomen en in de ge- m^enetlijke garage gestald was, ongemerkt weg te halen, hoewel de douane een onder deel van de motor had verwijderd. Geen rijexamens. Door de slechte weersomstandigheden hebben dertien dui zend personen hun rijproef voor het ver krijgen van een rijbewijs niet kunnen af leggen. Dit aantal is verdeeld over de acht envijftig plaatsen in ons land, waar rij proeven worden afgenomen. De achter stand is niet overal even groot; in Zuid- Limburg is hij het kleinst. Santa Domingo. Het Spaanse motor schip Santa Domingo, dat op de Wester- schelde aan de grond was geraakt, is later op eigen kracht losgekomen en doorgeva ren naar Antwerpen. Vijf gewonden. Op de Leeuwarderweg in Amsterdam-Noord is ter hoogte van de Buikslotermeerdijk een volkswagenbusje over de kop geslagen en tegen een per sonenauto gebotst. Vijf personen werden hierbij ernstig gewond. Machinisten gewond. Bij een brand in een grote kraanmachine op de Greve- lingendam zijn drie machinisten, die in het bemanningshuis overnachtten, gewond. Een van hen, de 42-jarige heer T. Jonker uit Rotterdam moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. Het bemanninghuis van de kraan brandde uit, daar een fietsrit van een half uur nodig was om de brand weer van Zierikzee te waarschuwen. Toen deze ter plaatse kwam moest zij eerst een gat in het ijs hakken om water te krijgen. Verdronken. De 68-jarige heer J. Blokhuis is in het oostelijk gedeelte van Benthuizen in een tochtsloot geraakt en verdronken. Aannemers in Portugal. Een groep van 28 leden van de Nederlandse R -K Bond van Bouwpatroons brengt een bezoek aan Portugal. Op de eerste dag van hun verblijf hebben zij de hoofdstad Lissabon bekeken. Het doel van de reis is het bestuderen van de Portugese huizenbouw. Ook wordt een bezoek gebracht aan de badplaats Sintra ten noord-westen van Lissabon en aan de kust tussen Lissabon en Cascais.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 6