Rovers op de „T hunt ank" Erhard wil wel Adenauer maar HET WEER Huzaar overleden niet diens politiek opvolgen Wij moeten de Amerikanen vragen ons te tijdens verlof Werknemersbonden zijn tegen Nederlandse verre visserij Nederland boycot EEG- ministersconferentie TAST TOE „Grietje" in nood bij eiland Man Robert Schuman uit het parlementaire leven Vier arrestaties in Eindhoven Mr. Luns en dr. van Houten hebben andere bezighedenzo wordt gezegd BUTTER presenteert de gehele week Een modern begrip voor lekker eten Niet dwarszitten sSeeMORRIS "ieforeyou êuy! Drie mannen stalen bezittingen van de omgekomen zeelieden Het woord is aan In de krant van heden: Harf^hSdrS8 e» *LWdL 152» DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJKENOMGEVING clTTe^fljtuidT taH.0. uS DINSDAG 5 FEBRUARI 1963 SUËDE DAMES- EN HERENJASJES Vorst houdt aan FOTOBOEK WILHELMINA Tweede druk thans verkrijgbaar Studenten betogen voor de Franse ambassade Reders teleurgesteld Koningin op doorreis SCHOUDER- CARBONADE <fl 500 gramJL KENNEMERLAAN 43-45 Denk om woensdag Speciale gehaktdag BONN (Reuter, AP en DPA) - De Westduitse vice-kanselier en minister van Economische Zaken, dr. Ludwig Erhard, heeft in een vraaggesprek met het in vloedrijke blad Siiddeutsche Zeitung (on afhankelijk), dat in Miinchen verschijnt, gezegd bereid te zijn de leiding van West-Duitsland van bondskanselier Adenauer over te nemen wanneer zijn partij en het parlement dit wensen. Er- hard gelooft in nauwe betrekkingen tus sen West-Duitsland en het Atlantische bondgenootschap, vooral met de Ver enigde Staten. Hij zegt tegenstander te zijn van „kleine Europese groeperingen". Op de vraag of hij aan deze mening zal vasthouden zelfs wanneer de kloof tussen hem en de bondskanselier hierdoor die per zou worden, antwoordde Erhard: „definitief, ja". De 66-jarige dr. Erhard, architect van het Westduitse na-oorlogse „economische wonder", wordt algemeen beschouwd als de opvolger van Adenauer, op wie een steeds grotere druk wordt uitgeoefend om af te treden. Op de vragen of hij denkt dat dr. Ade nauer en president De Gaulle „Het in het geheim eens waren geworden over een an ti-Brits standpunt," antwoordt Erhard dat één ding heel duidelijk is: „De Westduitse regering wil dat Groot-Brittannië tot de Europese Economische Gemeenschap toe treedt en wordt hierin door alle parlemen taire groepen gesteund." Erhard is tegen de politiek van besprekingen tussen „de vijf" en Groot-Brittannië met een „lege stoel". Het weer tot leven brengen van de Europese Vrijhandelsassociatie als rivaal van de E.E.G. acht hij verkeerd. „Boven alles moeten wij met de Amerikanen pra ten. Zij moeten ons helpen de gietvorm open te breken waarin Europa dreigt te verstarren," aldus Erhard. Erhard zei niet te geloven dat het in de E.E.G. zo ver zal komen dat men zal pro beren elkaar dwars te zitten. „Dat zou on waardig zijn." Dr. Adenauer zal morgen in de Bonds- BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSÊSTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 dag een regeringsverklaring afleggen over de buitenlandse politiek waaruit duidelijk zou moeten blijken, dat Bonn, ondanks de nauwe betrekkingen die het met Parijs on derhoudt, de politieke en militaire samen werking met de Verenigde Staten niet zal verwaarlozen. Donderdag en vrijdag wordt er dan een groot debat in de bondsdag gehouden. Men verwacht nadere verklarin gen van de minister van Buitenlandse Za ken Schroder over zijn plan om de West- europese Unie nieuw leven in te blazen om Engeland op politiek gebied nader te brengen tot de zes landen van de E.E.G. Intussen zijn dr. Adenauer, Schroder en het bestuur van de Christelijk-Democrati- sche Bondsdag-fractie het er op een ge heime vergadering over eens geworden, dat men de ratificatie van het verdrag tus sen West-Duitsland en Frankrijk niet mag uitstellen. Minister Erhard heeft de meeste bezwa ren tegen een directe ratificatie geopperd. Hij is van mening, dat men het verdrag weliswaar niet als middel mag gebruiken om druk op Frankrijk uit te oefenen, maar dat men toch grondig moet nagaan wat de uitwerking hiervan op diverse gebie den kan zijn. Volgens hem mag het dan pas geratificeerd worden als de ratificatie In Rotterdam zjjn twee Rotterdammers en een Dordtenaar gearresteerd wegens diefstal van eigendommen van op de Zweedse tanker „Thuntank" omgekomen zeelieden. Dat is gebeurd toen het schip, nadat het in de ertshaven van Europoort was gelicht, naar een motorenfabriek aan de Waalhaven was gesleept. De daders zijn een 53-jarige binnen- vaartkapitein, een 38-jarige machinist, beiden uit Rotterdam, en een 30-jarige oliewerker uit Dordrecht. De drie mannen waren nog in het bezit van de gestolen goederen: actetassen, een kostuum, schoe nen, een portemonnee met Zweeds geld, gereedschappen en laarzen. Het drietal heeft bekend dat zij zich aan dit zeer kwa lijke misdrijf heeft schuldig gemaakt. Emile Deschamps: Door overpeinzing veredelt de mens zijn wezen. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Beeldverhalen2, 8 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving4, 5 In de Vishal en op zee5 Topsy 6 Kunst 7 Horen en Zien7 Feuilleton 8 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's 48e JAARGANG NUMMER 78 Kantoor: Lange Nieuwst raat 427, IJmuiden. tT ha Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. 11 ill T f| Qf r B ff T ff ff Abonnement per week 62 cent, per kwartaal Telef. adm. 5437, chef oezorging tot 7 u. 7519. I 111 iteJL JL JL A I* 8'~ franC° p6r 8'5°' L°SS6 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije niet meer als een positiebepaling van Bonn in de discussie tussen De Gaulle en Wash ington en Londen opgevat kan worden. BRUSSEL (ANP) De Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken Spaak heeft een nieuwe aanval gedaan op de Europe se politiek van president De Gaulle. In een vraaggesprek met het Belgische so cialistische dagblad „Le Peuple" noemt Spaak het West-Duits-Franse akkoord als as tussen twee grote partners binnen een gemeenschap „een slechte zaak". „Daar door wordt de vrijheid van andere en in het bijzonder de kleine landen in grote mate beperkt", zo meent hij. De Belgische minister verklaarde dat het in Europa bereikte niet mag worden vernietigd en dat de E.E.G. dient te wor den gered. „Binnen de E.E.G. zal het eni ge tijd moeilijk gaan, want het vertrou wen is verdwenen. Wij mogen ons echter niet overgeven aan overdreven gevoels- reacties, met de daaruit voortvloeiende nadelige gevolgen. Overigens komt het er in de eerste plaats op aan te trachten met Groot-Brittannië economische en po litieke contacten aan te houden". Het 296 ton metende Nederlandse schip Grietje van de N.V. Ripmeester te Rotter dam is maandagnacht op de rotsen van het zuidelijk gedeelte van het eiland Man in de Ierse zee gelopen. De reddingboot van St. Mary voer uit en ook de Nederlandse sleepboot Utrecht en het Britse vaartuig Doric Ferry zetten koers naar het schip. Verwachting tot morgenavond: Droog weer met weinig be wolking. In de komende nacht matige tot strenge vorst en hier en daar mist. Morgen overdag matige tot lichte vorst. Zwak ke, hoofdzakelijk zuidoostelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. STRAATSBURG (ANP) De voorzitter van het Europese parlement, de Italiaanse oud-minister Martino, heeft maandag aan het begin van de zitting medegedeeld, dat Robert Schuman, ere-voorzitter van het parlement, geen zitting meer zal nemen. Schuman, wiens gezondheidstoestand reeds geruime tijd veel te wensen over laat, heeft zich uit het parlementaire leven terugge trokken. Martino herdacht in een korte re de Schumans grote verdiensten voor de Europese zaak, die in 1952 hun bekroning vonden in de oprichting van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal de oudste der drie gemeenschappen. (Zie verder pagina 4) Tijdens zijn weekendverlof blijkt de ne gentienjarige dienstplichtig huzaar H. Hoog land uit Hooglanderveen zaterdag 2 febru ari onwel te zijn geworden en plotseling overleden. Hoogland was ingedeeld bij het regiment Huzaren van Boreel en gelegerd in de Prins Willem III -kazerne te Amers foort. De reddingboot wist de Grietje te berei ken, maar men was niet in staat veel te doen vanwege de sneeuw en de wind die het schip tegen de rotsen drukte. De reddingboot wist toch een lijn met broek aan boord van de Grietje te bren gen. Vijf van de zes opvarenden van de „Grietje" hebben de kust met een red dingsvlot bereikt. De kapitein is nog aan boord gebleven van de kustvaarder, die nog niet op de rotsen blijkt te zijn ge lopen. Behalve de „Utrecht" zijn ook de „Humber" en de „Noordzee" naar het ge strande schip onderweg. Na een spannende race is de sleepboot Humber van L. Smit en Co's internationale sleepdienst vanmorgen als eerste aange komen bij de „Grietje". Men wilde van middag een poging doen de kustvaarder los te trekken. Het Fotoboek Wilhelmina, Flitsen uit het leven van de Moeder des Vaderlands, dat ons blad in december te koop aanbood, was binnen een dag geheel uitverkocht. Wij hebben toen dadelijk tot een tweede oplage besloten, groter nog dan de eerste. De grote drukte in december en rondom de jaarwisseling heeft de verschijning van de herdruk vertraagd, maar nu is hij er toch en de in december teleurgestel- den kunnen thans aan onze loketten, Lange Nieuwstraat 427 in IJmuiden, het boek verkrijgen. De prijs is, evenals in december, ƒ1.95 per exemplaar. Deze herdruk is nog aan gevuld met een vijftal pagina's met af beeldingen van de uitvaart. Die aanvulling is dan de troost voor de zeer velen, die wij bij de eerste verschijning moesten teleurstellen. Directie IJmuider Courant Studenten uit Bonn en Miinchen heb ben maandag gedemonstreerd voor Groot-Brittannië's toetreden tot de Europese Economische Gemeen schap. In Bad Godesberg demon streerde een groep van omstreeks honderd studenten en aanhangers van de Europese federalistische beweging, een half uur lang" voor de Franse ambassade. Zij droegen een tekening van president De Gaulle mee met als opschrift „De rem van Europa". An dere leuzen waren Frans-Duitse vriendschap ja, separatisme nee" en „Europa moet voor allen openstaan." In Miinchen trokken driehonderd stu denten in optocht naar het Britse consulaat-generaal. Zij droegen bor den waarop stond: „Wij zijn tegen een klein Europa" en „Geen Europa zon der Engeland" en „Europa eindigt niet aan Het Kanaal." (Telefoto) Ir. W. Polderman te IJmuiden, voorzit ter van de coöperatie van rederijen die zich gaan bezighouden met de verre vis serij, vindt het jammer dat de werkne mersorganisaties C.K.V., C.B.C. en St. Bonifacius bij voorbaat zeggen, dat het verre visserijexperiment tot mislukking is gedoemd en wel op grond van een huns inziens gebrekkige opzet en verouderde c.a.o.'s voor de bemanningen. „Natuurlijk hadden ook wij een grotere opzet gewild," aldus de heer Polderman. „Des te meer kans van slagen heb je. Maar laten we toch vooral de positieve kanten naar voren halen. Ten eerste ge beurt er nu eindelijk weer eens iets op dat gebied. En één van de belangrijkste punten is wel, dat er thans samenwerking bestaat tussen regering en rederijen en van de tien betrokken rederijen onderling, een samenwerking die tot nu toe zeer ple zierig verloopt. Het lijkt me overigens on praktisch om voor een proefneming van drie jaar een zelfstandige verre visserijre derij te vormen, zoals de werknemersor ganisaties voorstaan. Zo'n organisatie zou misschien na afloop van die periode weer moeten worden geliquideerd." De heer Polderman is van mening, dat het aantal deelnemende schepen (tien) wel degelijk ruimte laat voor een proefne ming met een behoorlijk resultaat. Er kan een regelmatige en goede aanvoer ge schieden van op verre visserijgronden ge vangen vis. Natuurlijk in de daartoe ge- eigende seizoenen, want ook de verre viserij is daaraan onderhevig. „Je moet het tenslotte zo uitzoeken, dat het econo misch verantwoord is, binnen de mogelijk heden die er zijn," aldus ir. Polderman. „En wat de Engelsen en Duitsers kun nen, moeten wij ook kunnen." Over onwil van bemanningen om te va ren op verre visserij schepen is de heer Polderman niets bekend. „Integendeel", zegt hij. „Bemanningen vragen mij dik wijls: wanneer gaan we nu eens varen?" De heer Polderman zegt voorts, dat het in eerste instantie niet de bedoeling is verder afgelegen visgronden te bevissen dan de wateren rond IJsland. „We kun nen niet ineens te wild gaan doen. We hebben tien schepen en die kan je natuur lijk niet alle tien een andere richting op sturen." Hij wees op de moeilijkheden bij het verkrijgen van bekwame vislood- sen, die combinaties van enkele schepen met een visloods noodzakelijk zullen ma ken. Hij acht het raadzaam, dat verschil lende Nederlandse schepen gelijktijdig vis sen op onbekende gronden, opdat zij ge gevens kunnen uitwisselen. Als eerste van de tien verre visserij- trawlers is de KW 15 Rijnmond 1 vorige week naar IJsland vertrokken, nadat de heer D. Verbaan, vertegenwoordiger van de C.K.V. in IJmuiden, tevergeefs had ge probeerd de bemanning te bewegen thuis te blijven. De Rijnmond I nam in Huil een Engel se visschipper aan boord. Elders in dit blad kan men meer'lezen over het standpunt van de werknemers bonden. De recherche in Eindhoven heeft vier mannen aangehouden die de laatste weken in en rondom Eindnoven vele inbraken zouden hebben gepleegd. De inbrekers beschikten over een auto; de benzine tapten zij 's nachts uit een pomp op een particulier terrein. Zij bezochten onder meer slagersbedrij- ven, kruidenierswinkels, speelgoedwinkels en parfumeriezaken, een kantoor van een reclasseringsinstelling, een spaarbank en een geldwisselkantoor. Het is niet te verwachten dat Neder landse ministers op 25 en 26 februari de E.E.G.-ministersconferentie zullen bijwo nen, zo verneemt het Amerikaanse pers bureau AP in 's- Gravenhage. Nederlandse autoriteiten maken geen geheim van hun teleurstelling over het te weinig steun ver lenen door de Benelux-partners aan de Ne- derlanse inzichten dat er tenminste een maand lang geen ministersconferenties die nen te worden gehouden om de mogelijk heid te scheppen tot nader overleg na de Franse weigering Groot-Brittannië tot de E.E.G. toe te laten. Nederlandse zegslieden hebben verklaard dat het nog niet bekend is of de ministers Marijnen en Veldkamp de speciale ver gaderingen van de ministers van Landbouw en Sociale Zaken zullen kunnen bijwonen. Deze vergaderingen waren vastgesteld op respectievelijk 20, 21 en 22 februari. Zij zijn er echter zeker van dat minister Luns en staatssecretaris Van Houten de verga dering van 25 en 26 februari niet zullen bijwonen. Zij hebben andere bezigheden, aldus de zegslieden. (ANP) Naar in Brussel wordt verno men is van Nederlandse zijde medegedeeld, dat het een „open zaak" is hoe Nederland op de vergadering van de ministerraad zal worden vertegenwoordigd en dat het niet zeker is, dat Nederlandse ministers de ver gadering zullen bijwonen. Tot maandag was het trouwens niet zeker, of de verga dering niet opnieuw zou worden uitgesteld tot 5 maart. Op de agenda voor de vergadering van 25 en 26 februari staan ondermeer de ver dere behandeling van de nieuwe conven tie voor de associatie met Afrika waar tegen ondermeer van Nederlandse zijde op de jongste ministerraad een drietal bezwa ren zijn aangevoerd en bespreking van betrekkingen met derde landen, waaronder Israël, Perzië en het associatie-verdrag met Turkije. ROME (AP) De diplomatieke verte genwoordigers van deBenelux-landen heb ben gisteren met premier Fanfani de lunch gebruikt, die hen inlichtte over de bespre kingen die hij dit weekeinde met de Brit se premier Macmillan gevoerd heeft. Koningin Elizabeth van Groot-Brit tannië en prins Philip zijn op doorreis naar Nieuw-Zeeland en Australië aangekomen op Suva, het hoofdeiland van de Fidzji-archipel. Zij inspecteer de bij haar aankomst op het vliegveld Nandi een erevjacht in kleurige uniformen. (Telefoto)

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1