In 26 ste minuut schoot Kreyermaats been uit Feijenoord bleef in enorme heksenketel tegen Stade de Reims overeind o Feijenoordtrainer Fuchs: „Ik heb het toch altijd gezegd" Onbegrijpelijk Franse bladen schrijven: Hoge recette Nederlander bood 4 kaartjes aan „Daar gaan we dan weer", zei hij en startte zijn motor Verdiende overwinning Dappere Aldridge bezweek bijna Marian Heemskerk slaagde niet Dit weekeinde weer geen veldsporten behaalde de zege Standvastigs! team DONDERDAG 7 FEBRUARI 1963 13 Nu doorzetten Simpel goal Herboren Reims Heel stil Hands Belgrado overwon Napoli Nederlands judoteam voor drielandenwedstrijd Klenie Bimólt gaat toch mee naar Zuid-Afrika Nederland neemt deel aan zaalhockey-toernooi Leo Horn naar Engeland ADO wil lichtinstallatie En dus kan de Nederlandse kampioen op woensdag 13 maart in Rotterdam met een kostbare voorsprong van één doelpunt be ginnen aan de tweede match, op eigen veld, voor eigen publiek en met de wetenschap dat deze tegenstander een kwetsbare for matie heeft. Men weet het: Feijenoord was gehandi capt. Men miste bulldozer Kruiver, had minder wedstrijdervaring op harde velden dan Stade de Reims. Maar eigenaardig ge noeg is daar gisteravond niets van geble ken. Van der Gijp, een klasse minder dan de blonde Zaankanter, volbracht zijn taak voortreffelijk. En voorts leek het wel of juist die competitierust van de laatste we ken een pluspunt was geworden. Want als het moet had Feijenoord meer fut, meer dash en op de kritieke momenten meer rust in de gelederen dan de Franse pro fessionals, die kennelijk niet opgewassen waren tegen de loodzware last van een betrekkelijk vroege achterstand en die naar mate de tijd verstreek steeds on- doordachter te werk gingen. Vooral tac tisch. Vasas, technisch veel vaardiger, trapte in de val, Reims ook. Verbazingwekkend eigenlijk dat doorgewinterde profs zich zo met open ogen aanvallend lam lieten leg gen. Want het was toch weer het oude liedje. De vedette (Kopa) schaduwen en de rest maar laten komen tot de ring van verdedigers. En Reims „deed" het. Kopa, hoe ver deze ook zwierf, vond steeds weer Bennaars op zijn weg en de rest liep vast in de fuik die .Kerkum. Kraay, Veldhoen en Klaassens voor hen openzetten. Zo kon het gebeuren dat doelman Pie- ters Graafland in de eerste helft slechts één bal uit de lucht moest plukken en een ver schot van Piantoni moest verwerken. Voor de rest kon hij fijn werkeloos toe zien, hoe zijn ploeg zienderogen een vol doende tegenspel vond tegen de vurig aan gevuurde Franse ploeg. Want toen Bouwmeester in de 13de mi nuut het eerste zoevend-harde schot naar de Franse doelman Barreau had gezonden, zag men als het ware de Rotterdamse ploeg opveren. De eerste periode was men goed doorgekomen, nu doorzetten. En even plotseling was er een evenwicht in de strijd en even later even plotseling was er een evenwicht in de strijd en even later even plotseling een -duidelijk overwicht. Nie mand bekommerde zich over het vlakke maar harde veld en als was het een sap pige grasmat zo gemakkelijk ging het al lemaal. En niet eenzijdig met kort spel zoals Reims, maar met dat typische spel dat zo ogenschijnlijk tempodrukkend is door het steeds terugspelen van de bal, maar dat zo uiterst verrassend wordt door de plotseling verre trappen, waarbij een een zame voorhoedespcler plotseling een hele achterhoede alarmeert. Zo kon Bouwmees ter een onverwacht hard schot afzenden dat net over ging, waarna Van der Gijp hét doel op een paar decimeter miste. En plotseling was daar ook het doelpunt, dat later van beslissende betekenis zou blijken te zijn voor de match. Een heel simpele goal. Moulijn centerde in de 25ste minuut naar Bennaars, die trok de bal even buiten het strafschopgebied, waar rechtshalf Kreijermaat geheel ongedekt stond. Als een flits zo snel schoot diens linkerbeen uit en voordat Barreau in het doél er ook maar erg in had lag de bal achter hem in het net. Het leek allemaal Ondanks de geringe capaciteit van het Pare des Princes heeft de wed strijd ReimsFeijenoord een recette opgebracht die er wezen mag. De on geveer 35.000 betalende toeschouwers hebben, door de voor Nederlandse be grippen hoge entreeprijzen, voor een bedrag van ongeveer 280.000 nouveau Frans (ruim 200.000 dus) gezorgd. zo simpel, maar wat een reactiesnelheid van de voor het eerst sedert de wedstrijd in Boedapest tegen Vasas weer een „ech te" wedstrijd spelende Kreijermaat. „Geen woorden, maar daden" klonk het uit 2.000 Rotterdamse kelen. Wel, voorlo pig waren de daden aan de Fransen, die met ex.tra elan Feijenoord tot ver helft terugdrongen. Maar waar bleef toch het schot dat de Fransen redding had moe ten brengen? Kopa lag aan banden, Pian toni liep telkens weer in de val en Frankrijks topscorer, de Marokkaan Akes- bi, de man waar iedereen zijn hoop op had gesteld, richtte niet vijf, maar bij tijd en wijle meer dan tien meter naast of over het doel. En voor het overige stond daar een muur van niet te intimideren Feijenoorders, te zamen vormend: de fuik. Kotp maar op met dat korte spel, kon men de Rotter dammers als het ware horên denken. En dan stond er weer zo'n massale figuur, die de aanval onderbrak. En die enkele keer dat Reims en dat was eigenaardig genoeg niet over links en niet over de vleugel van Raymond Kopa snel en so lide de linie doorbrak, dan rees daar steeds weer Kreijermaat op, de man die de goal had gemaakt, maar die tot twee keer toe Robin een open schietkans ont nam. Na rust was Reims evèn als herboren. Onder oorverdovend gejuich trok de Fran se ploeg ten aanval. Een kwartier rust, mentale injecties en tactische aanwijzin gen zouden voldoende moeten zijn voor een doeltreffend offensief. Was het gelukt een goal te scoren, wij zijn er van overtuigd, dat het 4-1 of daar omtrent voor Reims was geworden. Maar juist de eerste, ge laden aanvallen mislukten even jammer lijk als die zeer vele voor de rust. En dat was de morele opdoffer voor Reims, die Feijenoord zo goed kon gebruiken. Bouwmeester knalde daarop net over en een dreunend schot van Bergholtz werd ge houden, maar ondanks dat putte Feije noord er voldoende moed uit. Nu moeten wij toegeven, vrouwe Fortu- na beviel dat spel van de Rotterdammers wel en knipoogde enkele keren zeer dui delijk naar Feijenoord. Dat was toen Siat- ka, de rechtshalf, tegen de paal knalde en dat was later ook toen nog net een teen in de baan kwam van het schot van „Danke, danke". Franz Fuchs zei het met een traan in de stem. „Ik heb het toch altijd gezegd, we zijn gekomen om te winnen en dat is gelukt. Het móést gelukken, dat wist ik. We spelen goed voetbal en tegen ploegen van dit formaat hebben we altijd een goede kans". Ter wijl Reinier Kreyermaat „Ik ben nu toch gek" met Cor Veldhoen een wilde dans uitvoerde in de overvolle kleedkamer, drukte de gelukkige Franz hand na hand. ,,'k Zag dat Bennaars de bal terugtrok", zei beertje Kreyermaat, genietend trek kend aan zijn eerste sigaret. „Nu of nooit dacht ik en het lukte". Dirk Nijs, lid van het sectiebestuur van de amateurs, was al even verheugd als de Rotterdamse se- mi-profs zelf. „Prachtig hé, vooral die eerste helft. Geen wanhoopsvoetbal, je zag het wel. Ze waren zeker de evenknie van Reims. Een prachtige reclame voor het Nederlandse voetbal", zei Dirk Nijs, als gold het de wedstrijd van zijn eigen Rot terdamse Musschen. Aanvoerder Cor Veldhoen vertelde zijn ervaringen in het Engels aan een Franse reporter „Wij zijn gekomen om te win nen en niet om te verliezen. Vandaar dat die 1-0 voor mij echt niet onverwacht kwam." De vreugde was algemeen. Spelers, jour nalisten, fotografen en „gewone" bezoe kers verdrongen zich in de kleine kleed kamer net buiten het Pare des Princes. Hans Kraay moest vier gesprekken tege lijk voeren. „Moeilijk? Ik vond het tegen Vasa veel zwaarder. Zij hebben nu toch bijna geen kans gekregen. Als we op 13 maart in Rotterdam ook zo spelen, ben ik dik tevreden". In de Franse kleedkamer was het stil, heel stil. Raymond Kopa haalde achteloos de schouders op. „Pech, driemaal een bal tegen lat of paal. Met wat meer geluk hadden we zeker gelijk gespeeldDe overige spelers hadden hun teleurstelling nog niet verwerkt. Alleen trainer Albert Batteux had tenminste nog enige woorden voor de wachtende verslaggevers. „Feije noord speelt goed, dat wist ik wel. Het heeft ons niet meegezeten. Maar om nu te zeggen dat we alleen door pech hebben verloren, ik geloof het niet" Het klonk als een veroordeling. Kopa, en toen weer later Sauvage recht tegen de lat schoot. Maar goed, zonder geluk vaart niemand wel en het is toch wel een teken van geloof in eigen kunnen, dat Feijenoord ondanks dat alles overeind bleef en men moet het oorverdovend lawaai van tienduizenden uitbundige Fran sen en het knallen van donderbussen ge hoord hebben om te weten wat dat bete kent en zelfs zeer constructief voetbal bleef spelen. Geen paniek, geen verkramping in het spel, maar snelle open aanvallen veelal over links, waar Moulijn met rappe schijn bewegingen duidelijk liet uitkomen, dat er wat hem betreft nog wel een Rotterdams goaltje kon bijkomen. Dat goaltje kwam er niet bij, maar en dat was eigenlijk belangrijker Reims slaagde ook niet. Akesbi was er dicht bij toen hij alleen voor Pieters Graafland kwam, maar hij faalde en dat was net de druppel die de emrper deed overvloeien voor het Franse publiek. Van dat moment af was men kwistig met gejoel, met gefluit, en andere tekenen van afkeuring voer het Franse spel, dat zo bitter tegenviel. Daar kwam pas ver andering in toen Feijenoord in de laatste periode Van der Gijp had net tegen de lat gekopt safety first ging spelen en alle krachten dubbelde voor een laatste barrière. Toen roerde zich het Franse pu bliek dat horen en zien verging. Van een systeem was geen sprake meer. Massaal trokken de Fransen ten aanval, maar even massaal werden ze teruggeworpen. Kraay maakte hands maar scheidsrechter Te- scher had niets gezien. Nog harder schreeuwden de duizenden. Eerst een goal van Reims zien en dan sterven, leek het parool. Maar stelt u ge rust er kwam geen doelpunt van Reims en alle Fransen zijn springlevend naar huis gegaan. Ze hebben nog wel de enthousias te Rotterdamse supporters gezien, die hun favorieten na het laatste fluitsignaal om de hals vlogen, als hadden die juist bil jetten van duizend gulden staan uitdelen. En terecht, want de zege was verdiend. De meest tactische en standvastigste ploeg had gewonnen in een hard duel dat het aanzien ten volle waard was. „Tweeduizend kaartjes voor Nederland: belachelijk in één woord", dat was de unanieme mening toen bekend werd dat de Franse voetbalbond slechts 2000 plaat sen in het Pare des Princes, dat zo'n 35.000 toeschouwers kan herbergen, voor Feijenoord had gereserveerd. Ondanks dat lage aantal hebben 4 Franse militairen dankzij Nederlandse kaartjes Reims en Feijenoord aan het werk kunnen zien. Precies een kwartier had de Rotterdamse supporter nodig om de vier plaatsen die hij over had voor de kostprijs nog wel van de man te doen. Hij had ove rigens nog geluk ook, want slechts kort voor het begin, van de wedstrijd waren er aan de enkele loketten die waren ge opend nog volop kaarten te koop. De eerste wedstrijd van de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars tussen OFK Belgrado en Napoli is geëindigd in een 2-0 overwin ning voor de Joegoslaven. Bij de rust was de stand 0-0. Voor de drielandenwedstrijd judo tussen West-Duitsland, Frankrijk en Nederland, die 16 februari in de Hanse sporthal van Lubeck zal worden gehouden, is de Neder landse ploeg als volgt samengesteld: licht gewicht: J. Linskens, M. Kuipers, J. Boe len; reserve F. Knemeyer. Middengewicht: T. van Es, J. Mackaay, Peter Snijders; reserve A. de Lange. Zwaargewicht: J. van Ierland, J. Stroes, E. Gouweleeuw; reserve: W. Dadema. Komende zaterdag zal onze landgenoot J. Nauwelaerts d' Agé in het Stade de Cou- bertin optreden als hoofdscheidsrechter bij de landenwedstrijd FrankrijkEngeland. Het ongelooflijke is geschied. Feijen oord leidt met 03 tegen Stade de Reims. „Beertje" Kreyermaat (niet op de foto zichtbaar) was het nog niet verleerd. Als in een flits haalde hij zijn linkervoet uit. Doelman Barreau dook tevergeefs. Daar gaan we dan weer, zei de man in een enorme leren jas en hij startte zijn motor. Die woorden waren gericht tot zijn vrouw achterop, eveneens, in een le ren uitmonstering. Het accent was on miskenbaar Rotterdams. Ze gingen te rug naar de Maasstad en hun gezichten stonden vrolijk. „Ik rijd het in acht uur en al wordt het een uurtje meer, wat dan nog," zei de man en zijn vrouw knikt instemmend. Als ik maar niet nog eens een snipper dag behoef te missen. Ik ben vanmor gen om acht uur van huis gegaan, een paar uurtjes Parijs en nu terug. Af en toe even rusten onderwég, maar mor gen vroeg ben ik weer op mijn werk. Zo zeker als twee keer twee vier is. Feijenoord heeft gewonnen en al was dat niet het geval, wet dan nog. Maar ik ben blij dat ik er bij geweest ben." En daar gingen ze, met nog ruim vier honderd kilometer voor de boeg, in de richting van Rotterdam... Feijenoord-midvoor Van der Gijp, be laagd door 2 Fransen. De Parijse ochtendbladen zijn unaniem van mening dat Feijenoord de moeizame 1-0 zege op Stade de Reims ruim verdiend heeft. „Feijenoord bewees zijn internatio nale klasse tegen een machteloos Reims", schrijft Jacques de Ryswick, één van de grootste Franse voetbalexperts, in l'Equi- pe. „Ondanks de omstandigheid, dat de Nederlanders anderhalve maand geen competitiewedstrijd hebben gespeeld, wa ren de Rotterdammers superieur wat con ditie, taktiek en techniek betreft. Feije noord heeft zijn eigen spel gespeeld, kun nen spelen. Te laat heeft Reims dat in gezien." En De Ryswick besluit eerlijk, maar erg triest: „Wij hebben altijd geloofd, dat Reims de Nederlanders kan verslaan, we wensen het de ploeg nog altijd toe. Maar eerlijk, na hetgeen wij gisteren hebben ge zien, twijfelen wij eraan". Volgens de tra ditie besluit l'Equipe, het enige Franse sportdagblad, het verslag met de opstel lingen van de ploegen. De namen van ster ke spelers staan dan kapitaal gezet. De overige normaal. Tevergeefs zal men bij de opstelling van Feijenoord naar de kleine letters zoeken. Bij Reims kwamen alleen doelman Bar reau, verdediger Rodzik, middenspeler Si- atka en linksbinnen Piantoni tot de „ka pitalen". De Parisien Libre, die in een vette kop over de hele pagina Cor van der Gijp het beslissende doelpunt laat maken, heeft weinig goede woorden voor het spel van Reims. „Reims is tegen het einde van de wedstrijd wel sterk in de aanval geweest, maar door het soliede spel van de Rotterdamse defensie, kregen de Fran se kampioenen eigenlijk geen kans", zegt Philipe Galicier. „Het is een traditie, dat Feijenoord op eigen terrein zijn wed strijden voor de Europa-cup verliest", weet het blad verder te melden. „Op handhaving van die traditie hopen we dan maar. Het zal echter voor Reims heel moeilijk worden om straks op 13 maart in Rotterdam, onder de ogen van zestig duizend geladen Nederlandse supporters, de winst binnen te halen. In l'Aurore schrijft de correspondent uit Reims, ondanks zijn weemoed: „Wij zijn op een regelmatige wijze vèrslagen. De Coupe d'Europe heeft Reims misleid. De ploeg is ontwapend door het directe spel van Feijenoord. Wat een deceptie. De doelmatige heeft Reims verslagen. Triest, maar begrijpelijk, want Feijenoord is een ploeg van grote klasse, een elftal zonder werkelijk zwakke plekken". Een spotprent, waarop Pieters Graaf land eenzaam de handen warmt aan een kolenvuur met als onderschrift: „De vlin ders uit Reims zijn verbrand in de Ne derlandse vlam", siert de sportpagina van Le Figaro. Het blad is er al even over tuigd van, dat Feijenoord verdiend heeft gewonnen. „Gebrek aan zelfvertrouwen heeft Reims doen verliezen. Toegegeven, de arbiter heeft niet, zoals de toeschou wers eisten, een strafschop toegekend te gen Feijenoord wegens hands in de laat ste periode van de wedstrijd, maar welk excuus kunnen we eigenlijk voor die nederlaag aanvoeren". „Natuurlijk, men kan het bètreuren, dat Kreyermaat in de 27ste minuut het beslissende doelpunt scoorde, toen Kael- bel aan de knie was geblesseerd en het veld had verlaten. Maar vast staat toch ook dat de doelman van Feijenoord vrij wel geen moeilijke momenten heeft gehad. Akesbi en Kopa hebben we nauwelijks ge zien. Zij waren de exponenten van een ploeg zonder ambitie, die speelde tegen een superieur Feijenoord". Boksen Een dapper strijdende George Aldridge is woensdagavond in de Stadhalle van We nen tenonder gegaan tegen de furieus bok sende Hongaar Laszlo Papp, de Europese kampioen in het middengewicht. Dapper strijdend ja, want gedurende het meren deel der ronden heeft Aldridge Laszlo Papp danig in het nauw gebracht. In de veertiende ronde belaagde hij Papp en sloeg met een keiharde rechtse de werkbrauw open van zijn tegenstander. Niet in het minst geïntimideerd kwam de drievoudige Olympische kampioen terug, haalde Aldridge eerst voor acht tellen neer en de Engelsman bezweek bijna onder het bombardement, toen hij groggy overeind kwam. De Nederlandse scheidsrechter Ben Bril greep echter bijtijds in. Zwemmen De Robbenzwemster Marian Heemskerk is er woensdag in hèt Spórtfondsenbad- zuid in Rotterdam niet in geslaagd het op haar naam staande Europese record op de 200 meter vlinderslag te verbeteren. Na een snelle start ze legde de 100 meter af in ongeveer 1.12.0 had zij niet voldoende reserves over om ook de laatste twee banen hèt hoge tempo vol te houden. Met 2.37.3 bleef ze 2,9 seconden boven het bestaande record. Dit dateert van 12 juni 1960 en is daarmee het langst bestaande Europese damesrecord. De Groningse zwemster Klenie Bimolt zal toch deel uitmaken van de Nederlandse zwemploeg, die deze maand naar Zuid- Af rika vertrekt om daar aan een aantal wedstrijden deel té nemen. Klenie was oorspronkelijk voor de ploeg aangewezen, maar toen zij onlangs bij een val op het ijs haar pols brak, vreesde men, dat zij de trip niet zou kunnen mee maken. Deze vrees bleek echtêr ongegrond. Nederland zal tezamen met België en de A- en B-ploeg van West-Duitsland op 22 februari in Wuppertal deelnemen aan een drielanden-toernooi zaalhockey. De Nederlandse ploeg is als volgt samenge steld: doel: Jansen (Den Bosch); achter: J. Brouwers (MOP) en G. Overdijkink (SCHC); eerste voorhoede: L. Brouwers (Union), A. van Grimbergen (EMHC) en Daemen (EMHC); tweede voorhoede: Bol- man, Berger en Zuhom (allen HMC Gro ningen). Wedstrijden om de Europese beker zijn het crème de la crème voor de voetbal supporters. Dat geldt voor vrijwel alle landen in Europa. Behalve dan in Frank rijk en meer speciaal in Reims. In Rot terdam is het stadion van Feijenoord om maar een voorbeeld te noemen vele malen uitverkocht (en dat betekent ongeveer 200.000 aanvragen), maar in Reims besloot men de wedstrijd in Parijs te spelen, omdat het eigen stadion niet uitverkocht zou raken. En zie daar, in Parijs was het Pare des Princes (35000 plaatsen) ook niet eens uitverkocht. Feijenoord kreeg slechts 2000 kaarten belangstelling naar schatting 10.000 maar een miljoenenstad als Parijs kan zo'n betrekkelijk klein stadion niet eens vullen. Dagenlang staan de grote Parijse bladen vol met een veelheid aan verha len over Feijenoord en de aanstaande wedstrijd tegen Reims, maar als de match begint zijn er nog vele honderden kaar ten onverkocht, En dat in een land met beroepsvoetbal, met een groot landelijk dagblad met alleen maar sport en met enkele weekbladen d"ie vrijwel alles bie den wat er over voetbal en Reims- Feijenoord te weten valt.Onbegrijpe lijk! Nederland zal ook het aanstaande week einde verstoken blijven van veldsporten. De KNVB heeft voor zaterdag en zondag, in verband met de gesteldheid van de terreinen, alle vastgestelde competitiewed strijden in zowel het betaald als het amateurvoetbal afgelast. Ook alle hockey en korfbalwedstrijden voor het weekeinde zijn door de respectievelijke bonden om dezelfde reden afgelast. Scheidsrechter Leo Horn zal volgende maanden twee voetbalwedstrijden in En geland leiden. Dinsdag 12 maart fluit hij de wedstrijd voor de kwartfinales om de Europabeker voor bekerwinnaars tussen Tottenham Hotspur en SJovan Bratislava (Tsjechoslowakije) e» zaterdag 6 april in het Wembley-stadion (Londen) de landen wedstrijd EngelandSchotland- De Haagse ere-divisieclub ADO heeft het gemeentebestuur een garante van twee ton gevraagd voor het bouwen van een lichtinstallatie op haar hoofdveld in het Zuiderpark. ADÓ wil er vier grote licht masten neerzetten, zodat voortaan avond wedstrijden zullen kunnen worden ge speeld. De Haagse club hoopt de instal latie bij het begin van het nieuwe seizoen gereed te hebben. (Van onze sportredacteur) In de grootste heksenketel die men zich maar denken kan is Feijenoord gisteravond overeind gebleven. Ruim 35.000 Fransen probeerden de Franse kampioen Stade de Reims naar een goal te schreeuwen, maar de Rotterdamse topploeg hield haar voorsprong vast en bleef in het hol van de leeuw met 1—0 voor in de eerste wedstrijd voor de kwartfinales van de Europese beker. Het was een overwinning op een ploeg, die een even vaste wil had als Feijenoord. maar enerzijds de schutter miste, ander zijds juist van dat geluk verstoken bleef dat het Rotterdamse team wel mee in het veld had genomen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 13