Uurlonen in de groot-metaal worden met 7 cent verhoogd HET WEER Verdeeld haalt Straatsburg bakzeil Frans-Spaanse band gesmeed Russische waarschuwing aan Bonn en Parijs 98 ct MORRIS VRIJDAG SOEPDAG Akkoord na 3 maanden onderhandelen Volgend jaar verder praten over verlenging vakanties Stichting akkoord met uitkering aan bouwvakkers Geen veroordeling van Frankrijk door de afwezigheid van dr. Schuyt Feijenoord bedwong Stade de Reims: 0-1 Rotterdamse „Kuip" nu al uitverkocht Dooi in Engeland Derde man" van Haagse moorden gearresteerd Kernbewapening van West-D uitsla nd een directe bedreiging Het belang van Benelux MEER DAN 200 FOTO'S GEDENKBOEK „WILHELMINA" 1.95 KEURSLAGER BUTTER DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING SUÈDE en NAPPA VESTEN Kwakkelweer Tevreden Vrouwen Andere volgen Ongelooflijke zege In de krant van heden: Militaire coöperatie, maar geen as Parijs-Madrid In A msterdams café Oorlogsverdrag Het woord is aan 48e JAARGANG NUMMER 80 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DONDERDAG 7 FEBRUARI 1963 Verschijnt dagelijks' beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 oent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mnjl^C^vanjlerMije In de vakraad voor de Metaalindustrie is gisteravond volledige overeenstem ming bereikt over de C.A.O. voor 1963. De uurlonen worden met 7 cent (inclu sief compensatie A.O.W.) verhoogd. Bij de onderhandelingen over de volgende C.A.O. zal „binnen het kader van het dan geldende loonbeleid" voorrang wor den verleend aan een uitbreiding van de vakantie van de 200.000 werknemers met één dag. Dit verheugende resultaat werd gister avond om tien uur meegedeeld door de zichtbaar vermoeide voorzitters van de vakraad, de heren ir. K. van der Pols (werkgevers) en I. Baart (werknemers). De vergadering was om half acht begon nen. Algemeen werd verwacht dat dit de laatste bespreking over de nieuwe CAO zou worden. Nog geen twee weken gele den was de vakraad uiteengegaan zonder de geringste hoop op een spoedige over eenstemming. Het belangrijkste geschil punt was toen de uitbreiding van de va kantie met één dag. De werkgevers wei gerden ten enenmale over dit onderwerp te onderhandelen terwijl de werknemers juist het accent legden op deze ene dag vakantie méér. De heer Baart heeft dit toen met grote nadruk naar voren ge bracht. Het heeft er toen op geleken dat de totstandkoming van de nieuwe metaal CAO zou moeten wachten op een princi piële uitspraak van de Stichting van den Arbeid over de uitbreiding van de werk nemersvakantie. Vorige week is echter uit de aankondiging van een nieuwe vergade ring van de vakraad gebleken dat werk gevers en werknemers in de metaalindus trie dit uitstel toch niet verantwoord acht ten. De heer Baart verklaarde ^steravond dat hij aanneemt dat over de vakantie tijdens de onderhandelingen over de CAO- 1964 niet meer behoeft te worden gedeli- breerd. Ir. van der Pols, iets minder po sitief wat dit betreft, zei voorzichtig: „De vakantie-uitbreiding met één dag heeft voor 1964 voorrang wanneer er ruimte is voor een verbetering van de arbeidsvoor waarden". Per saldo gaven beide heren als hun mening weer dat deze éne dag De Stichting van den Arbeid is akkoord gegaan met het plan van werkgevers en werknemers in het bouwbedrijf om aan de ongehuwde bouwvakkers een bedrag van 25 en aan de gehuwde 50 uit te keren. Dit als een eenmalige toeslag op hun vorstverletuitkering. Verwacht wordt dat het College van Rijksbemiddelaars de overeenkomst eveneens zal goedkeuren. van Koningin Wilhelmina. van haar prille jeugd tot de uitvaart in decem ber 1962 zijn opgenomen in het Het boek geeft, door tekst en illustra ties een goed overzicht van het leven van onze grootste vorstin. Voor de lezers van ons blad hebben wij nog een tweede en laatste oplage oplage kunnen reserveren, voor de lage prijs van Het gedenkboek is, zolang als de voorraad strekt, uitsluitend verkrijg baar aan de loketten van dit blad. Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk wat ijzel of lichte regen. Matige tot zwakke wind tussen oost en zuid. In het noor den van het land overwegend lichte vorst, elders lichte dooi tot temperaturen om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. bij de volgende onderhandelingen in ieder geval geen knelpunt meer zal zijn. De verhoging van het uurloon met 7 cent (inclusief compensatie AOW) en de andere nieuwe voorzieningen vergen een bedrag van 75 100 miljoen gulden. Zo als men zich zal herinneren is ook deze loonsverhoging niet zonder slag of stoot tot stand gekomen. De werkgevers wildem in december nog maar 3 cent (exclusief compensatie AOW) geven. Veertien dagen geleden wijzigden zij hun standpunt: de loonsverhoging zou 5 cent exclusief com pensatie AOW (7 cent inclusief deze com pensatie) mogen bedragen. Toen reeds had den wij de indruk dat de werknemers dit wel zouden willen accepteren. Dit is nu dan ook geschied. De totale loonsver hoging in de metaalindustrie komt neer op een percentage dat iets beneden de befaamde 2,7 ligt. Zullen de werknemers tevreden zijn met het resultaat van de langdurige onderhan delingen over hun CAO? De heer Baart antwoordde hierop gisteravond slechts dit: „de drie werknemersorganisaties hebben de bondsbesturen gemachtigd op deze ba sis een CAO aan te gaan". Wij kregen niet de indruk dat de heer Baart erg enthou siast was. Ir. van der Pols vatte zijn me ning over het resultaat als volgt samen: ik ben blij dat wij een akkoord hebben kunnen bereiken. Wij zullen ons inspannen om de zaak op deze basis verder te laten draaien." De nieuwe C.A.O. zal ook voor de vrouwelijke werknemers gunstige bepalin gen bevatten: haar uurlonen worden per 1 januari 1963 op 85 pet. en per 1 juli 1963 op 90 pet. van die van de mannen gebracht Het aantal vrouwelijke werkne mers in de metaalindustrie bedraagt on geveer l'/2 pet. van het totale aantal werk nemers. Nog enkele correcties in de nieuwe C.A.O.: Inkrimping van het gemeentegroêpen- verschil door afschaffing van de gemeente- groep a-7; Verhoging van de minimum ouderdoms pensioenen van 6 tot 9 per week; Een verlengde ziekengelduitkering waar door men bij ziekte 2(4 jaar recht op het netto loon behoudt, eventueel onder af trek van uitkering ingevolge de invalidi teitswet. Nu de C.A.O. voor de over de brug is, zullen metaalindustrie naar de erva ring van de afgelopen jaren geleerd heeft, vele andere collectieve arbeidsovereeen- komsten met soortgelijke voorwaarden volgen. Men mag dus ook voor deze an dere bedrijfstakken een loonsverhoging va ca. 2,7 pet en het perspectief van een extra vakantiedag in 1964 verwachten. Naar aanleiding van de in de vakraad voor de metaalindustrie bereikte overeen stemming over de metaal-C.A.O. voor 1963 heeft de heer I. Baart, voorzitter van de A.N.M.B., medegedeeld dat het bestuur van zijn bond met 28 tegen 21 stemmen ingestemd heeft met de wijzigingen in de nieuwe C.A.O. Hieruit blijkt wel dat ver wacht mag worden dat men in werkne merskringen bepaald niet enthousiast over de nieuwe C.A.O. zal zijn. De tegenstem mers in het bestuur van de A.N.MB. wen sten vast te houden aan hun eis van een extra vakantiedag in 1963. Nul-één voor Feijenoord. Zelfs de meest verstokte Rotterdamse supporters hebben er nauwelijks aan durven denken: 1-0 tegen het eens zo machtige Stade de Reims, de club van champagnekoning Pommerey. De club, die alleen al na de oorlog zesmaal Frans kampioen werd en die tweemaal de finale van het toernooi om de Europa cup bereikte. Straks in Rotterdam (woensdag 13 maart) moet Reims tenminste met twee doelpun ten verschil winnen om naar de halve finales over te gaan. Feijenoord daaren tegen heeft aan een gelijkspel voldoende. Voor uitgebreide verslagen over deze on gekend spannende wedstrijd leze men de sportpagina. De tweede wedstrijd tussen Feijenoord en Reims voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor lands kampioenen, die op woensdag 13 maart in het stadion Feijenoord (Rotterdam) wordt gespeeld, heeft reeds een zo grote belang stelling getrokken, dat het stadion is uit verkocht. De wedstrijd zal echter geheel door de televisie worden uitgezonden. LONDEN In Engeland heeft de dooi spectaculair ingezet. Na wekenlange vorst was het in zuid-west-Engeland plotseling tien graden boven nul. In Devon en het hooggelegen Dartmoor bereidt men zich nu voor op overstromingën. De wegen ver anderden in wilde rivieren, water drong de huizen binnen en steden en dorpen wer den wederom onbereikbaar. De autoritei ten hebben officieel alarm geblazen. Ook uit Frankrijk en zuid- en midden Italië komen berichten over beginnende dooi. Langs de atlantische kust zoeken de mensen naar bevroren vis, die met de gol ven aan land spoelt; sommigen hebben wel 30 kilo verzameld. Op pag. 2 geeft het K.N.M.I. uitleg over de dooilijn die thans langs Nederland over Europa ligt. (Van onze correspondent) STRAATSBURG Doorgaan alsof er niets gebeurd is en: geen veroordeling van het Franse besluit tot het afbreken van de onderhandelingen met Groot-Brittannië. Dat zjjn de beide conclusies, waartoe het Europese parlement van Straatsburg gis teren na drie dagen langdurige en vaak veel te theoretische debatten, is gekomen. Dat de persconferentie van generaal De Gaulle en de mentaliteit van welke zij bljjk gaf niet werd veroordeeld, hing gis termiddag mede af van een stem die werd geweigerd aan een door de socialistisch fractie van het parlement ingediende reso lutie. Het K.V.P.-lid dr. J. W. Schuyt ver liet als enige Nederlandse afgevaardigde de zittingszaal toen er moest worden gestemd. Daardoor waren er 38 stemmen tegen en 38 voor, en overeenkomstig het reglement betekende dit dat de motie werd verworpen. Dr. Schuyt. die dadelijk na de stemming de zaal betrad, werd daarop a faire geno men door zijn partijgenoot mr. P. A. Blais- se, die. duidelijk verstaanbaar voor een deel van de perstribune, zei dat hij de hou ding van dr. Schuyt betreurde. Dr. Schuyt, die als francofiel bekend staat, weigerde een verklaring van ziin onthouding te ge ven. De socialistische motie was overigens waardig en niet meer dan een zorgvuldige formulering van de protesten tegen De Gaulle, welke men de laatste dagen uit de monden van bijkans alle sprekers (met uit zondering dan van de gaullisten en van het met hen sympathiserende rooms-katholieke lid van de Belgische Senaat, Duvieusart) had vernomen. Zij luidde als volgt: Het Europese parlement, ten zeerste verontrust over het stopzetten van de onderhandelin gen betreffende de toetreding van het Ver enigd Koninkrijk tot de Europese gemeen schappen, a. tekent plechtig protest aan tegen de hiertoe gebezigde methode op het ogen blik waarop het verloop van de onder handelingen de hoop kon wekken voor een gunstige afsluiting daarvan. b. spreekt als zijn overtuiging uit dat de onderhandelingen werden afgebroken om redenen, die in wezen buiten de ter bespreking staande vraagstukken zijn gelegen. c. verwerpt iedere bilaterale of andere po ging, die een vervalsing van de gemeen schapsregelingen en daardoor de orga nisatie van de hegemonie van een staat of van een groeo staten beoogt of ten gevolge heeft als strijdig met de veilig heid van Europa. Van de 142 leden waren er 76 bij de stemming aanwezig; 38 stemden voor, on der wie de Nederlandse afgevaardigden van alle fracties, 38, onder wie de dertien gaullisten, stemden tegen. Omdat dr. Schuyt zich als enige Nederlander niet aansloot bij zijn landgenoten, kon de motie geen meerderheid verkrijgen. (Vervolg op pag. 3) Weerrapporten L 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverlrtden2. 9 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieters <3 Kunst 4 Horen en Zien 4 Uit stad en omgeving <5, 7 In de Vishal en op zee7 Topst) 7 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Beurs H Scheepsberichten 11 Sport 13, 15 Luidsprekers Dit nummer bestaat uit zestien pagina's De minister van Verkeer en Water staat, drs. H. A. Korthals, heeft van ochtend in het RAI-gehouw te Am sterdam de toegang tot de nieuwe Westhal vrijgemaakt en daarmee de 46ste RAI-tentoonstelling officieel ge opend. De bewindsman hanteerde één van de troffels, die bij de bouw van deze nieuwe hal zijn gebruikt. De minister verscheurde de wand met het opschrift „RAI alweer groter", zodat de nieuwe hal vrijkwam voor het ge zelschap dat na de openingsredevoe ringen een rondgang over de expositie maakte. MADRID Frankrijk en Spanje zijn het eens geworden over landings- en onder- houdsfacilileiten voor Franse vliegtuigen in Spanje en op de Canarische Eilanden en over Frans-Spaanse leger-, vloot- en luchtmachtmanoeuvres. Er zou geen spra ke zijn van Franse luchtmachtbases in Spanje. Dit melden waarnemers in Madrid, na het driedaagse overleg van de Franse staf chef aldaar. Er werd geen communiqué uitgegeven, hoewel dit wel was aangekon digd. Generaal Ailleret is gisteren naar Pa rijs teruggekeerd. Aan een afscheidslunch werd hem een hoge Spaanse onderscheiding uitgereikt De Spaanse stafchef en vice-premier, gene raal Munoz Grandez, zei: „Wij hopen dat deze ontmoeting zal leiden tot een onver brekelijke band tussen de strijdkrachten van onze twee landen in hun krachtig stre ven naar vrede." LONDEN Spanje heeft de Britse re gering verzekerd, dat alle speculaties over een as Parijs-Madrid ongegrond zijn. De stroom van vooraanstaande Franse bezoe kers aan Madrid had vele waarnemers de overtuiging gegeven, dat generaal De Gaul le de groeiende Amerikaanse invloed in Spanje wil tegengaan en er zijn invloed voor in de plaats wil stellen (Reuter-AP). Een twintigjarige Hagenaar, die ver dacht wordt van medeplichtigheid aan de moorden op de nachtwaker Van der Lugt en de weduwe Van Capelle-Lugtigheid, is gisteravond om kwart over tien gearres teerd in het café „Cotton-club" op de Nieuwmarkt te Amsterdam, waar hij een glaasje dronk. Alle politiekorpsen in Nederland en alle grensposten waren gistermorgen gealar meerd over de voortvluchtige Hagenaar, wiens signalement bovendien via de tele visie was verspreid. Kort na de televisie uitzending kwam er een anonieme telefo nische tip binnen op het politiebureau op het J. D. Meijerplein te Amsterdam. Vol gens deze tip zou de gezochte zich ophou den in, een café in de binnenstad. Niettegenstaande de voortvluchtige door de Haagse politie was gesignaleerd als „een sterke man, die tot alles in staat is, zeker wanneer hij in het nauw wordt ge dreven", begaven zich slechts twee politie mannen naar het opgegeven adres, name lijk een rechercheur en een toevallig op het bureau aanwezige politieman in bur ger. De gezochte bleek niet aanwezig te zijn. De politiemannen vonden echter een aan knopingspunt en kort daarna had men de zekerheid dat hij in de Cotton-club zat, een café dat veel door Surinaamse zeelie den wordt bezocht. De man ging gewillig mee. Hij ia op transport gesteld naar Den Haag. PARIJS (Reuter/AFP) De Sovjet- Unie acht kernbewapening van West-Duit land een „directe bedreiging" en voelt zich verplicht in een dergelijke toestand onmiddellijk de nodige maatregelen te ne men, aldus volgens officiële kringen in Parijs de Russische nota die dinsdag aan Frankrijk en West-Duitsland is overhan digd. „Wanneer de Franse regering een wer kelijke brug van vriendschap tussen het Franse en Duitse volk wil slaan, zal zij moeten uitgaan van het feit dat er twee Duitse staten bestaan en met de Sovjet- Unie samenwerken om te komen tot het sluiten van een vredesverdrag met Duits land en normalisering, op deze basis, van de toestand in Berlijn. Niemand moet ook maar enigszins twijfelen aan de vastbeslo tenheid van de Sovjet-Unie de rechten te gebruiken die uit haar overwinning op Duitsland voortvloeien, een overwinning die haar miljoenen mensenlevens heeft ge kost, en aan haar vastbeslotenheid een nieuwe Duitse agressie te voorkomen". Het Frans-Westduitse verdrag kan als een oorlogsverdrag worden opgevat, al dus de nota. De beste garantie voor de onafhankelijkheid der Europese volken en tegen de dreiging van een kernoorlog is het tegengaan van het herleven van het Duitse militairisme. Het Frans-Westduitse verdrag ontduikt de beperkingen die West- Duitsland zijn opgelegd. (Bij de overeen komt van 1954 van Parijs heeft West-Duits land zich verbonden geen kernwapens, bacteriologische of chemische wapens te vervaardigen). De nota beschuldigt Frank rijk ervan „zich onwettig het recht aan te matigen aan West-Duitsland toe te staan zelf te beslissen of het zich al of niet van kernwapens wil voorzien". Wan neer aan West-Duitsland kernwapens wor den verstrekt zal de toestand in Europa zeer ernstig worden. De Sovjet-Unie zal dit als „een directe bedreiging" van haar belangen opvatten. In de nota wordt verder gezegd dat het „politiek-militaire" verdrag tussen Frank rijk en West-Duitsland een „directe bele diging" is van het plechtige streven van de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk het Duitse militarisme en nazidom uit te roeien. 125 gr. poniet 125 gr. gehakt zakje kruiden grote mergpijp KENNEMERLAAN 43-45 A. d'Houdetot: De pijnlijkste eenzaamheid is die, welke men ervaart temidden van vele mensen. De verhoudingen binnen de Europese Economische Gemeenschap zijn door de gebeurtenissen van de vorige week wel heel scheef komen te liggen. Het Franse veto op de toetreding van Engeland ener zijds en het Frans-Westduitse akkoord an derzijds hebben een toestand doen ont staan die de kleinere partners altijd heb ben willen vermijden en waartegen vooral de buitenlandse politiek van Nederland de laatste jaren actief gericht is geweest: de toestand waarin de Gemeenschap wordt overheerst door één land of door een com binatie van twee landen. De opzet van het Verdrag van Rome, waarbij werd ge streefd naar een zorgvuldig evenwicht en de meest democratische politieke spelre gels in het bestel van de Gemeenschap, is daardoor ernstig ondermijnd. Dat daaronder vooral de kleine landen te lijden zullen hebben, is duidelijk. Mèt Engeland in de Gemeenschap zouden de „grote drie" elkander in evenwicht en dus ook in toom hebben gehouden; nu Engeland, althans voorlopig, buiten de Ge meenschap is gesloten en Frankrijk van West-Duitsland een soort „junior partner" hoopt te maken, komen de Benelux-landen (en in mindere mate, maar toch ook wel, Italië) in een zeer ongunstige politieke si tuatie te verkeren. Terecht heeft minister Spaak er dezer dagen op gewezen dat, door de politiek van De Gaulle en het Frans-Westduitse akkoord, „de vrijheid van de andere, en in het bijzonder de kleine landen, in ernstige mate wordt be perkt." Een miniem maar veelbetekenend voorproefje van die aanslag op onze vrij heid was de Franse reprimande, die minis ter Luns en zijn Belgische collega Fayat deze week in het Europese Parlement heb ben gekregen omdat zij kritiek op de Fran se regering hadden durven uitoefenen! Dit moge dan slechts een belachelijke uiting van Franse „grandeur" zijn geweest, veel ernstiger gevaren dreigen er op politiek en wellicht ook op economisch gebied. Onder deze omstandigheden is er meer reden dan ooit voor een zeer nauwe sa menwerking nog liever zouden we zeg gen: aaneensluiting van de „kleine drie" ter voorkoming van Franse pogingen om hen als partners binnen de Gemeen schap onder de voet te lopen. Met de ont wikkeling en de versterking van Benelux is de laatste jaren bijzonder weinig haast gemaakt, voornamelijk omdat bij velen de mening had postgevat dat Benelux overbo dig was geworden door het ontstaan van de Gemeenschap der Zes, die immers soortgelijke doelstellingen had. Er is altijd veel tegen die mening te zeggen geweest, maar nu hóéft dat nauwelijks nog te wor den gezegd; de actie van De Gaulle heeft zonneklaar aangetoond dat de kleine lan den, zolang het eindstadium van het Ver drag van Rome niet definitief is bereikt, dringend behoefte hebben aan bundeling van hun krachten om onderweg naar dat eindstadium niet toch nog in de verdruk king te raken. Het oorspronkelijke streven naar hechte aaneensluiting van de Bene- luxlanden is voortgesproten uit de overwe ging dat wij gedrieën sterker (en welva render) zouden zijn dan elk alleen. Die kracht-door-eenheid blijven wij nodig heb ben en als het verwezenlijken daarvan de laatste jaren met onverminderde energie zou zijn voortgezet was Benelux, als vol waardige Unie, heel wat minder „quantité négligeable" voor president De Gaulle ge weest dan thans het geval is. Dat er, ook bij de huidige constellatie, tijdens de crisis in de E.E.G. nauwe sa menwerking tussen de Belgische en Neder landse ministers en hun delegaties heeft bestaan, kunnen wij dankbaar vaststellen. Maar zulke samenwerking mag niet een kwestie van opportuniteit blijven. Er mag niet worden gerust zolang nog niet alle mogelijkheden van het Beneluxverdrag zijn verwezenlijkt, zolang allerlei problemen b.v. die van de accijnzen, de omzetbelas ting, de zuivelprijzen onopgelost blijven, zolang het zelfs nog niet helemaal zeker is dat de laatste moeilijkheid inderdaad in het bij verdrag bepaalde jaar 1965 uit de weg zal zijn geruimd. Er zou zelfs plaats zijn voor méér dan het verdrag voor schrijft: voor een meer methodische coör dinatie van de buitenlandse politiek, voor een meer constructieve taak van de Inter parlementaire Beneluxraad, voor een nóg nauwere economische samenwerking, ook op landbouwgebied. Dat alles zou ertoe bij dragen, Benelux tot een hechte eenheid te maken, een eenheid die niet afhankelijk is van de wisselvalligheden der internationa le politiek of zelfs van de politieke sa menstelling van elk der drie regeringen maar die een permanent en onaantast baar institutioneel karakter heeft (Vervolg op,pag. 3) v

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1