Mammoetwet dinsdag bij de eindstreep Sennocol AGE BECCARI Meer invloed van ouders bij het openbaar onderwijs KABOUTER DRIFTKOP >2 ft PdlflP0dampen weg... verstopping Sunil bleekt voor u Sunll blauwt voor u ...èn Sunil is nylon-actief Minister komt P. vd. A. niet tegemoet inzake omstreden „planprocedure Drie doden in het verkeer Vondeling wil debat met De Quay en De Kort Eerste wilde kat in Nederland Amerikaans „atoomschip" komt dit jaar naar Nederland SUNIL, NEDERLANDS GROOTSTE WASMIDDEL Wetsontwerp tot wijziging van de Lager-Onderwijswet „Grietje" is nu in tweeën gebroken Esperanto facultatief op u.l.o.-scholen Op de vörstgrens n DONDERDAG 7 FEBRUARI 1963 2 Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk wijnhandel van 1823 66. GrrrrrGrrrr. Droom ik of ben ik wakker? Snurkt de schelvis of droom ik? Grrrrr.Grrrr.„Ik geloof, dat ik met één oog wakker ben. Kom eens bij me kleintje, een beetje dichter bij.„Niet te geloven, dat een schelvis zo knap kan zijn! Oei, wat kietelt hij aan mijn voeten. Dat doet me denken aan die tijd. toen wij in de Golf van Biscaje wa ren. „Gelukkig, dat ik het niet gedroomd heb! Nu is er alleen nog de vraag: gekookt of gebakken.F' zijn geneeskrachtige dampen f* (Van onze parlementaire redacteur) Minister Cals heeft gisteren bij de verdediging van de mammoetwet in de Eerste Kamer geen beloften willen doen aan prof. Schermerhorn (P.v.d.A.), die terwille van het openbaar onderwijs een nadere regeling had gevraagd van de omstreden „plan procedure" in het wetsontwerp. Prof. Schermerhorn had te voren nogal nadrukkelijk verklaard dat het eindopjrdeel van hem en zijn geestverwanten afhankelijk zou zijn van het antwoord van de minister. Nu deze geen concrete toezeggingen wilde doen rjjst de vraag of de senaatsfractie van de P.v.d.A. daaruit de consequentie zal trekken en tegen het wetsontwerp stemmen. Vooralsnog lijkt het onwaarschijnlijk dat de soep zo heet zal worden gegeten als zjj door prof. Schermerhorn werd opgediend. Volgende week dinsdag worden de replieken gehouden, waarna de eindstemming volgt. Prof. Schermerhorn zag ook wel heel wat voordelen in het wetsontwerp. Boven dien zal hij zich toch ook wel iets gele gen laten liggen aan het oordeel van zijn politieke vrienden in de Tweede Kamer, die op 12 juli, samen met de K.V.P. en enkele Anti-revolutionairen, het ontwerp aan een ruime meerderheid hielpen. Mi nister Cals noemde het gisteren onjuist, dat openbare scholen voor voortgezet on derwijs door een minister naar willekeur zouden kunnen worden ppgeheven. Hij beriep zich ook op zijn niet-confessionelé ambtgenoten, die in het kabinet zeker zou den hebben geprotesteerd als de planpro cedure werkelijk onaanvaardbaar zou zijn. Prof. Schermerhorn, die indiening van een wijzigingsontwerp had gevraagd om ook voor het openbaar onderwijs de mo gelijkheid van schoolstichting te verrui men, kreeg dit van minister Cals niet ge daan. Als argument voerde de bewinds man onder meer aan, dat hij over enkele maanden aan het eind van zijn ambtster mijn zou zijn. Wel liet mr. Cals enkele geruststellende geluiden horen. De com missie-De Roos zal onderzoeken of aan de bezwaren, die het openbaar onderwijs heeft, tegemoet zal kunnen worden geko men. Als de commissie het probleem niet kan oplossen, zou een wijziging in de grond wet moeten worden overwogen, want de ongelijkheid tussen openbaar en bijzonder onderwijs is er krachtens de grondwet. Op een vraag van prof. Schermerhorn of eén positief resultaat van de commissie voor de minister doorslaggevend zal zijn, zei minister Cals dat hij dan liefst de kwestie geregeld zag door een initiatiefwet, Advertentie zonder kramp door het nieuwe natuurprodukt dragees herstellen uw /p\ natuurlijke stofwisseling (c F) uitgaande van een der twee „concurreren de" voorstanders van het openbaar onder wijs (dus P.v.d.A. of V.V.D.). „Maar het mooiste zou nog zijn, wanneer de K.V.P. ermee zou komen", zei mr. Cals, die de tegen de planprocedure gevoerde actie sterk overtrokken noemde. In theorie is er inderdaad ongelijkheid, maar in de prak tijk zijn er geen ernstige gevolgen te vre zen. De minister spoorde de Eerste Kamer natuurlijk aan, de mammoetwet te aan vaarden. Het onderwijs heeft er nu recht op te weten waar het aan toe is. Verder uitstel zou verkeerd zijn. Natuurlijk zul len er wel fouten aan het ontwerp kle ven, maar er moeten risico's worden ge nomen nu men op een keerpunt staat. Staatssecretaris Janssen verdedigde nog het zesjarige atheneum, dat in de plaats van de vijfjarige hbs komt. Voor begaaf de leerlingen is echter een vijfjarige cur sus niet uitgesloten. Prof. Janssen was het eens met de pleidooien voor een goede lerarenopleiding, maar toch zal vol gens hem de mammoetwet daarop niet mogen wachten. De eindexamens zul len in de toekomst minder het karakter van „nachtmerries" hebben, aldus de staatssecretaris. Het gaat om een beperkt aantal vakken, waaraan hogere eisen wor den gesteld. Volgens de bewindsman zou de mammoetwet geen nadelige invloed op de levenskansen van het gymnasium heb ben. Bij een botsing tussen een personenauto en een vrachtwagen te Musselkanaal (Gr.) is een inzittende van de personenwagen, de 69-jarige R. Wubs uit Musselkanaal, om het leven gekomen. Te Dinteloord is de vierjarige Fransje Huybregts onder de wielen van de aan hanger van een vrachtwagen geraakt en om het leven gekomen. In Tilburg raakte de negenjarige Cees Bal uit Tilburg onder een vrachtauto. Hij was op slag dood. AMBASSADE. In Jamaica is een ambassade van h£t kortinkrijk der Nederlanden opgericht met als zetel Port of Spain. De heer I. C. Debrot, buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Port of Spain, is benoemd tot buitengewoon en gevolmachtigd am bassadeur i n Jamaica, met standplaats Port of Spain. c Concertgebouw, vandaag 20 u.: concert door het vrouwenkoor „Cantemus" o.l.v. Frits Mondriaan. Solisten Ans Bouter, piano, Jan Hesmerg, viool. BIOSCOPEN Cinema Palec, vandaag 19 en 21.15 u.: „Ciske de Rat", 14 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Haar verzwegen verleden", 18 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „Bittere rijst", 18 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „De overval" en „Zoo" a.l. Lido, 19 en 21.15 u.: „La trichêuse", 18 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „De gla diatoren van Rome", 14 j. Luxor, 19 en 21.15 u.: „Chans", 18 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „God's Geu zen", 14 j. Minerva, donderdag geen voorstelling. Vrijdag 20.15 u.: „Om 4 uur breekt de hel los", 14 j. Rembrandt, 19 en 21.15 u.: „De overval" en „Zoo", a.l. Van vrijdag af 14 ên 20 u.: „De langste dag", 14 j. Roxy, 19 en 21.15 u.: „Jonge zondaars", 18 j. Van vrijdag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Het duel bij Silver Creek", 14 j. Studio, 19 en 21.15 u.: „Baby's groeien nooit aan een boom", 18 j. Van vrijdag af 14.15, 19 en 21.15 u.: „Zazie in de métro", 18 j. Monopole (Zandvoort): vandaag geen voorstelling. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62). Werken uit de Haarlemse School van de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks geopend van 10-17 zondag van 13-17 u. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Tot en met 28 februari teke ningen, aquarellen van Theodoor Heynes. Dagelijks geopend van 10-18 u. en van 20-22 u. Klassiek grammofoonplatencon- cert van 21-22 u.: Telemann en Bach. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen van J. Möhlenpage. Tot en met 23 februari. Dagelijks geopend van 9-17 u. en tijdens de klassieke grammofoonplatenconcerten op maandag, woensdag en vrijdag van 18-20 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Tekenin gen Hollandse, Italiaanse en Franse School 16de tot en met de 19de eeuw. Schilderijen uit de 19de en 20ste eeuw. Dagelijks (be halve maandag) geopend van 11-15 uur. Eerste zondag van de maand 13-15 uur. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva" (Raam- vest): Iedere avond geopend van 20-2 u. Van 21-23.15 u.: Cabaret door Fiet en Frans Koster, Marian Berk en Han Reiziger (piano). (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 1 februari). DONDERDAG 7 FEBRUARI City, 20 u.: „De overval". Rex, 20 u.: „De vrouwen van de gene raal". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Openbare leeszaal en R.-K. leeszaal, middag en avond gesloten. VRIJDAG 8 FEBRUARI City, 20 u.: „De overval". Rex, 20 u.: „De molen van de versteende vrouwen". Pieter Vermeulenmuseum, zie onder donderdag. Openbare Leeszaal, Plein 1945: 10 tot 12.30, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; bo venzaal „De Brulboei", Kanaalstraat 228c: 16 tot 18 en 19 tot 20.30 u.; filiaal Wijker- straatweg 77, Velsen-Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 u.; filiaal Wüstelaan 79, Sant poort: 19 tot 21 u. R.K. leeszaal, Willcmsbeekwcg 96: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 u.; Jozefhuis, Ban- jaertstraat. Velsen-Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 u.; filiaal Wüstelaan 79, Santpoort: 19 tot 21 uur. DONDERDAG 7 FEBRUARI Kennemer Theater, Abonnements-to- neelvoorstelling, 20 u. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De over val". VRIJDAG 8 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Sla venschip". Luxor Theater, 19.30 u.: „Boccaccio 70". (Eén voorstelling). W.B. Theater, 20 u.: „Roekeloos avon tuur". Prof. ir. A. Vondeling, fractievoorzitter van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, heeft de minister-president, prof. J. de Quay, en de fractievoorzitter van de KVP, mr. De Kort, uitgenodigd voor een open baar gesprek naar aanleiding van uitla tingen op het Overijsselse appel van de KVP. Prof. Vondeling zei op een vergadering in Bussum, dat hij pijnlijk getroffen was door een uitspraak van de minister-pre sident dat de socialistische oppositie zou hebben beweerd, dat het huidige kabinet niets tot stand heeft gebracht. Hij zei be nieuwd te zijn waarop de minister-presi dent in deze verklaring had gedoeld, want noch prof. Vondeling noch de voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer J. G. Suurhoff, hebben in de Kamer of op het congres iets dergelijks gezegd. Hij leverde felle kritiek op de minister van Defensie, die vorige week weigerde te zeggen, welke financiële verplichtingen de regering op zich heeft genomen. Prof. Von deling zei geen ander democratisch land te kunnen noemen, waar het parlement zo weinig op zijn rechten staat. „De regerings partijen en de oppositie hadden als één man opening van zaken moeten eisen. Het is griezelig dat dit niet is gebeurd" zei de heer Vondeling. Tijdens een in Maastricht gehouden bij eenkomst van het natuurhistorisch genoot schap in Limburg heeft de voorzitter, dr. E. M. Kruytzer, meegedeeld dat een op 3 januari bij kasteel Ter Worm in Heer len geschoten kat een echte „wilde kat" blijkt te zijn geweest: felis silvestris. Vol gens dr. Kruytzer is dit het eerste in Ne derland aangetroffen exemplaar. In de loop van 1963 zal het Amerikaan se „atoomschip" „Savannah" een bezoek brengen aan Nederland tijdens een reis langs Europese havens. De „Savannah" is het eerste door kernenergie voortbewo gen koopvaardijschip ter wereld. In ver band met dit bezoek is er een overeen komst ondertekend tussen Nederland en de Verenigde Staten, die voorzieningen be vat met betrekking tot de wettelijke aan sprakelijkheid voor schade, een onderdeel van de algemene regelingen die tussen de twee regeringen voor het bezoek van de „Savannah" zullen worden getroffen. Advertentie Bijzondere wijnaanbiéding: Graves Supérieur, zoete witte Bordeauxwijn. Per fles 4.20; elke tweede fles voor 2.10. Kleine Houtstraat 57 (hoek Ged. Oude Gracht) Tel. 10078. Snelle bezorging Advertentie SUNIL Daarmee is Sunil het meest complete wasmiddel voor g de grote witte was en tegelijk voor nylon en andere 2 moderne stoffen. Sunil wast veilig en behoedzaam. 5 Sunil wast stralend wit. o "A'Een speciaal ingrediënt in Sunil gaat het vergelen van ny+on e.d. tegen. Met name om de invloed van de ouders bij het openbaar onderwijs te versterken is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp tot wijziging van de Lager-Onderwijswet 1920 en van de Kweekschoolwet ingediend. De wijzigingsvoorstellen werden voorbe reid door de Commissie Beheersvorm Openhaar Lager Onderwijs onder voorzit terschap van mr. A. de Roos. Voorgesteld wordt o.m., anders dan in de huidige wetgeving, aan ouders die voor hun kinderen openbaar onderwijs verlan- langen de mogelijkheid te geven hiertoe langs wettelijke weg het initiatief te ne men. In gemeenten waar geen openbaar ge woon lager onderwijs is kunnen ouders van totaal 20 kinderen reeds de stichting van een openbare lagere school verlangen. In andere gemeenten gelden dezelfde aan tallen kinderen, als voor de subsidiëring van een bijzondere school zijn vereist. In de oudercommissie voor het open baar lager onderwijs zullen ook het hoofd der school en een der onderwijzers zitting krijgen. De instelling van een ouderraad wordt verplicht, met dien verstande, dat deze mag worden vervangen door een schoolraad. Dit is een nieuw orgaan, dat zich van de ouderraad onderscheidt door een bredere samenstelling en meer be voegdheden (o.a. het recht om gehoord te worden over de benoeming van school- S\ 80-81. Ik mag me niet kwaad maken. ik mag me niet kwaad maken! fluisterde kabouter Driftkop. Tienmaal herhaalde hij dat; toen deed hij z'n ogen weer open en lachte tegen zijn makker. Het geeft niet, hoor! zei hij. Ik be grijp best. dat je 't per ongeluk deed! De andere kabouter keek daar, eerlijk gezegd, een beetje verwonderd van op. Hij had niets anders verwacht, of Driftkop zou wel flink te keer gegaan zijn. Maar dat gebeurde niet. Ze gaven el kaar een hand, en de vrede was getekend. hoofden, de vaststelling van leerplannen en de organisatie en uitbreiding van het openbaar lager onderwijs). De benoeming van onderwijzers aan de openbare lagere scholen zal de gemeen teraad aan burgemeester en wethouders mogen delegeren. Ook ten aanzien van het bijzonder om derwijs worden- overeenkomstig voorstél-' len van de Commissie De Roos, enkele wetswijzigingen voorgesteld. Zo zal de waarborgsom die bij schoolstichting moet worden gestort van 15 pet tot 10 pet van de stichtingskosten worden verlaagd. De jaarlijkse verantwoording van de exploita tieuitgaven der bijzondere scholen en de vijfjaarlijkse afrekening vervallen. Voorts komt er een afzonderlijke vergoe ding voor de administratiekosten van de bijzondere scholen. De regeling voor de vergoeding van de administratiekosten zal om budgetaire redenen pas worden inge voerd op een door de Kroon te bepalen tijdstip. Voor de overige bepalingen van het wetsontwerp wordt als datum van in werkingtreding voorgesteld 1 januari 1963, (dus met terugwerkende kracht). De Nederlandse kustvaarder „Grietje", die dinsdagochtend bij het eiland Man op de rotsen is gelopen en door de beman ning moest worden verlaten, is nu in twee- en gebroken. Het schip wordt als verloren beschouwd. Het ministerie van Onderwijs is voorne mens Esperanto als facultatief leervak voor het u.l.o. in te voeren. Het wil voorts de akte Esperanto L.O. instellen. Dit blijkt uit een bij de Tweede Kamer ingediend wetsvoorstel tot wijziging van de Lager- Onderwijswet 1920 en van de Kweek schoolwet. De stichting „Esperanto bij het Onder wijs" ijvert reeds lang voor de invoering van het Esperanto op de u.l.o.-scholen en op de V.G.L.O.-scholen. Over de thans voorgestelde wettelijke regeling is de stichting tevreden, maar niet. voldaan. Zij had invoering van het Esperanto ook op V.G.L.O.-scholen in het wetsontwerp ge regeld willen zien. Dat het nu bij het u.l.o. een facultatief leervak wordt, betreurt de stichting. Zij had gehoopt dat het een ver plicht leervak zou worden. rr ff Alleen op vrijdag „Op verzoek van de telefoondienst in Nieuw-Guinea is de ra diotelefoonverbinding AmsterdamHol- landia voortaan uitsluitend geopend op vrijdag van negen uur tot half twee. De verbinding was reeds beperkt tot drie da gen per week. Pastoor Schaars overleden. Te Deven ter is overleden pastoor A. J. Schaars, rid der van het Legioen van Eer, drager van het Franse oorlogskruis met de palmen en van het Nederlandse mobilisatie-oorlogs- kruis. Deze onderscheidingen waren hem verleend wegens zijn belangrijk werk in het verzet in de vorm van hulp aan Joden en oorlogsvliegers. Zijn gezondheid was tijdens een driejarig verblijf in verschil lende concentratiekampen zodanig geknakt, dat hij in 1957 emeritaat moest vragen. Thuntank-slachtoffers. Ook het ze vende lichaam, dat aan boord van de ver ongelukte „Thuntank" werd aangetroffen, is geïdentificeerd. Het, slachtoffer is de 16- jarige matroos Niels Otto Jurgen Nielssen. Vermist worden de 55-jarige hofmeester Knut Folke Ingemansson, de 54-jarige ma troos Ernst Roland Johansson, de 17-jarige dekjongen Karl Allan Wecklauf en de 33- jarige gezagvoerder Gosta Arbid Daniel Jacobsson. Verdrag met Oostenrijk. De staatsse cretaris van Buitenlandse Zaken, dr. H. R. van Houten, en ambasadeur dr. C. Win- terstein, hebben in Den Haag een Neder lands-Oostenrijks verdrag ondertekend over wederzijdse erkenning en tenuitvoer legging van rechterlijke beslissingen en au thentieke akten op het gebied van het bur gerlijk recht. Flesje uit het raam... Op de Lijn baansgracht in Amsterdam wierp een vrouw een flesje uit een raam. Een jongen raapte het op en gooide het in een vuurtje, dat kinderen op het ijs hadden gemaakt. Het flesje, dat vermoedelijk meubelwas be- vate, explodeerde. Twee jongetjes van 5 en 7 jaar kregen de vloeistof in hun ge zicht. Beide knaapjes zijn naar een zie kenhuis gebracht. Duurtetoeslag. B. en W. van Rotter dam zullen de gemeenteraad voorstellen het gemeentepersoneel dat een salaris ge niet dat lager is dan de weistandsgrens 8650,een duurtetoeslag van 60. uit te betalen. Ongehuwden beneden 23 jaar. die geen kostwinner zijn, krijgen 30. Zij die wegens werkzaamheden in de bui tenlucht reeds een koudetoeslag kregen, zullen nog 25,krijgen wegens de lange duur van de winter. Mond- en klauwzeer. Bij een land bouwer te Enter bij Almelo zijn ruim 160 varkens afgemaakt. De dieren leden aan mond- en klauwzeer. Advertentie iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii HetjKNMI, deelt mepl De depressie die gisteren boven Portu gal en Spanje lag is in tweeën gesplitst. Een gedeelte trekt over de Golf van Bis- caye naar het noorden, een ander deel verplaatst zich naar de Middellandse Zee. De aanval op de vorst wordt door deze ontwikkeling weer zwakker. In Frankrijk komt een frontale storing voor met wat regen en ijzel, die het komende etmaal Nederland bereikt. Het laat zich verder aanzien dat ons land in een overgangszo ne komt met in het noorden van het land matige tot lichte vorst en in het zuiden van het land temperaturen om het vries punt. De wind handhaaft zich daarbij in hoofdzaak in de oosthoek. Door de de pressie bij Ierland en die in de Golf van Biscaye is de vorst teruggedrongen tot een lijn, die in grote trekken loopt van Oost-Engeland over België naar het Rhó- nedal. WERKRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Ajaccio Madrid Lissabon geheel bew zo geheel bew ozo geheel bew o licht bew. geheel bew onbewolkt Mcht Hpw licht bew. o 0 O OZO O licht bew. «wa.ir bew mist geheel bew sneeuw geheel bew zwaar bew hall bew licht bew. geheel Lew regen zwaar bew zwaar bew geheel bew onbewolkt onbewolkt half bew zwaar bew licht bew. gehee, bew mist half bew onbewolkt licht bew motregen regenbui n n windst. nno zo o o ozo o o zo zzw n windst no ono nnw wzw windst windst windst. n windst. ono nnw w -5 -4 -2 -7 -3 -2 -2 -2 -4 -7 -8 -6 2 1 -3 1 -4 2 11 5 U -5 -2 -9 -6 -4 6 -2 -2 19 10 12 6 15 dic 0 0,1 0,1 0 0 0 0 0 0 0,2 0 0 0,1 1 0 0 0 0 3 0 0 0,3 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3 16 4 Vrijdag 8 februari Zon op 8.10 uur, onder 17.39 uur. Maan op 17.32 uur, onder 8.17 uur. Maanstanden 8 febr 15 52 uur voile maan. 16 febr. 18.39 uur laatste kwartier 24 febr 3.06 uur nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 7 februari Hoog water 3.03 en 15.18 uur. Laag water 11.00 en 23.20 uur. Vrijdag 8 februari Hoog water 3.49 en 16.01 uur. Laag water 11.44 en uur. He1 hoog en laag water ts Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2