Muiterij op het Vrouwenschip TANTE PATENT PANDA EN DE BEWOGEN BEWEGER Patazzo di Trevi te hoop Mens en machine: naar een harmonischer samenwerking door Hen riek Binder NEGEN MUZEN DONDERDAG 7 FEBRUARI 1963 9 Ons vervolgverhaal Interessante experimenten in Delft met elektronische fietsnabootser Verkeersaspect EWM HET PALAZZO Dl TREV1 in Rome is „Maar doet u me vooral het ge noegen hem daar ftiets van te ver tellen. Belooft u me dat, dokter Hol- born?" „Maar dat spreekt toch vanzelf. Ik ben zelf nieuwsgierig, wanneer hij eindelijk de moed zal vatten, om met u over zijn gevoelens te praten." Lil stond op. „Goede nacht, dokter Holborn." Holborn stond op en reikte haar hand. „Goede nacht, miss Lil. Op onze vriendschap." Lil ging naar beneden en ze voelde zich, alsof het Kerstmis was. Ze had het gevoel, alsof ze haar armen vol geschenken had, hoewel ze toch niet verder gekomen was dan dat ze nu twee zekerheden had: Nicol hield van haar en Holborn was niet Smasbury. Nunham werd, precies zoals dokter Holborn het voorspeld had, pas de vol gende morgen wakker; hij had zes endertig uur aan één stuk door gesla pen. Het duurde een hele tijd voor hij begreep waar hij was. Hij had het gevoel of er, inplaats van zijn hersens, een klomp lood in zijn schedel zat. Het was een ontwaken, net als toen in New Gate. Als op dat ogenblik iemand hem zijn levensgeschiedenis, van Lambeth March, via New Gate, tot op de „Ju lian" verteld had, dan had hij ernaar geluisterd als naar een nog nooit ge lezen roman. Zo moest hij al zijn ge dachten en herinneringen met pijnlijk hoofd, beetje voor beetje weer bij el kaar zoeken. Pas na een kwartier kwam de eerste heldere, logische ge dachte hij hem op: hij had gedronken. Hij was eerst blij met die vaststel ling, want het was als een lichtstraal in zijn verduisterde hersens. Van dit punt uit kan hij weer naar het le ven terugkeren. Nu pas begreep hij, waarom hij gedronken had: hij zag nu Gill voor zich! Heel tevreden knikte hij. Gill was verdwenen. Was hij verdwenen? Ja hij was verdwe nen. Of was hij misschien met het mes over boord gegaan? Ja, zo was het: hij was met het mes over boord gegaan. De deur werd geopend, „Aha"! riep Nicol, toen hij de luitenant op de rand van het bed zag zitten. „Hoe lang heb ik geslapen?" vroeg George. „O, het was maar een kortston dige ziekte", zei Nicol, „maar ik zou een beetje rust te houden. Zesender tig uur schijnen te kort te zijn." „Kan een mens nog meer onder vinden?" vroeg George loerend. „Bedoelt u, hoe ik u gevonden heb? Bewusteloos, vlak voor het moment waarop een golf zich gereed maakte u ovep boord te sleuren." „Ik moést me doodschamen", zei George, om iets te verbergen wat hij nog niet durfde vragen. „We zijn allemaal zondaars", troost te Nicol. „Heeft iemand het al gemerkt?" Hij vroeg het met een schuine blik. „Dokter Holborne is de enige. Hij was hier gistermorgen vroeg en heeft u ziek verklaard. Het spijt de kapi tein zeer, dat u zo hard met uw hoofd op het dek terecht bent gekomen. Hij wil later graag eens met u pra ten, als u weer helemaal beter bent. Dat vallen van u was immers de oor zaak van uw bewusteloosheid." „Inderdaad", zei George, „het was ook een verschrikkelijke storm! Werd er verder nog iemand gewond?" „Van de vrouwen niemand alleen de arme Gill heeft zijn portie gekre gen". „Dood?" vroeg Nunham. „De hemel bewaar me", zei Nicol. „Hij heeft een bloksplinter in zijn schouder gekregen. Of een stuk hout, of zoiets. Dokter Holborn heeft hem verbonden. Hij moet nog een beetje liggen. Maar hij hoopt morgen weer helemaal in orde te zijn. Wacht u maar even dan laat ik de kok wat eten brengen." George kon niet geloven, wat hij gehoord had. Gill leefde! Hij begreep het woord bloksplinter niet. Hij begreep alleen maar, dat Gill leefde. Dat was te enenmale on mogelijk: hij mocht immers niet meer in leven zijn! Had hij daarvoor gedu rende die hele zware storm op hem geloerd. Zich met beide armen aan de reling en vastklampend naar boven geklauterd en achter de mast verborgen strak naar boven jekeken, waar Gill met de kapitein en Per kins stond! Hij kon toch die klap niet ongewroken laten! Vier uur lang had hij gewacht, dikwijls was hij bij na losgerukt door de storm en door een breker over boord gespoeld! Ver bitterd wachtte hij op het ogenblik dat Gill zou afgelost worden en de trap afkomen! Om hem dan achterna te sluipen en over de reling te smij ten! - Hij staarde naar de plek, waar Ni col gestaan had. Hij had niet eens gezien dat die de hut verlaten had. En nu leefde die Gill! Wat? Wat had Nicol gezegd? Een bloksplinter! Hij schudde zijn hoofd. Als hij maar eenmaal een paar uur verder was! Als die loodbrij in zijn hoofd maar eens weg wilde smelten! Er werd geklopt. James Millér kwam binnen: „Goede morgen, luite nant!" Hij lachte stralend. „Een pri ma ziekensoepje!" Hij zette een soep terrine op de tafel. „Ik heb dorst", zei George. Miller wees op de terrine. „Eerst dit, luitenant. Over een half uurtje krijgt u een flesje ale, maar in deze terrine mag geen drupje over blijven. Het is het beste recept van alle zeven zeeën." Die dag was het nog warmer dan de vorige. De tijd scheen plotseling stil te staan, maar ook de „Julian" bewoog zich nauwelijks voort. Er stond een zwakke, luimige oosten wind, die steeds weer verdween juist als hij de zeilen bereikt scheen te hebben. Er was geen spoortje van leven op zee. Geen schip kruiste hun baan. De vrouwen lagen in hun vrije tijd moe en hangerig aan dek. En zelfs aan de beide tafels werd niet meer gefluisterd. Als Edith Sharrow zich naar Sarah Sabolah overboog, luisterde de dikke vrouw volkomen lusteloos. „Mijn liefje", fluisterde ze, „wacht tot het wat koeler wordt." Nicol ging als een barmhartige Sa maritaan langs alle door dé hitte terneergeslagen meisjes. „Over een dag of acht zijn jullie er wel aan ge wend", zei hij, „over acht dagen is die hitte van nu voor jullie winter weer aan de Noordpool". De enige die gelukkig was, was Lil. Door de liefdesverklaring van Hol born, en vooral door wat hij over Ni col gezegd had, voelde ze de hitte nauwelijks. „Ziet u", zei Nicol, „u bent het meest zeevast en u hebt de meeste weerstand van ons allemaal, miss Lil". „En jij, lieve John", dacht Lil, „bent de meest argeloze van allemaal." Ze voelde zich innerlijk merkwaar dig vrij. De kwestie Smasbury inte resseerde haar helemaal niet meer. Gèbrgei die zonder enige weerstand over het dek sloop, had gelijk gehad met wat hij toen beweerd had: als die Smasbury zich hier aan boord bevond, dan ging hij een uiteenzet ting met Nunham angstvallig uit de weg. Maar toen - viel ze plotseling weer uit de hemel. Dokter Holborn kwam bij haar zitten, alsof het gesprek van gisteren helemaal niet had plaatsge vonden. En hij begon een nieuw op windend gesprek. Het enige verschil met vroeger was, dat hij nu miss Lil tegen haar zei: „Zeg eens, miss Lil het is goed, dat mrs. Barnley er niet is die heeft toch vroeger op grote voet ge leefd?" „Op zeer grote voet." „Ik bedoel, heeft ze veel lakeien en dienstboden gehad?" Hoewel Lil boos was, vond ze het toch prettig, aan Maud's vroegere huishouden te dénken. „Ze had een equipage met twee koetsiers, een huisbewaarder, een kokkin, vier of vijf meisjes en een kamenier. De bei de tuinlieden en de deurwachter niet meegerekend." „En houdt u het voor mogelijk", vroeg Holborn verder, „dat ze niet ieder meisje, dat bij haar in dienst was, persoonlijk kende?" Een eigenaardig vermoeden kwam in Lil op: „Druk u toch een beetje duidelijker uit, dokter Holborn. Ik ben nu langzamerhand al aan uw manier van praten gewend geraakt, maar het is toch onverdraaglijk, zoals u iemand kunt kwellen." (Wordt vervolgd) te koop aangeboden. De beroemde Fontana di Trevi die tegen het paleis is aange bouwd, is echter niet bij de koop inbegre pen. Volgens de legende zal men eens naar Rome terugkeren wanneer men een muntje in het fonteinbekken werpt en daarbij de stille wens uitspreekt de stad nogmaals te mogen bezoeken. Slechts weinig toeristen laten zich de kans ont gaan de traditionele wens bij de fontein te doen. Een makelaarsbureau in onroerende goe deren biedt het Trevi paleis aan in een advertentie waarin dit zeldzame object aangeprezen wordt als „een waarlijk uniek buitenkansje''. De eigenaars willen er 7,2 miljoen gulden voor hebben, maar hier voor krijgt de koper dan ook: „5.338 vier kante meter vloerruimte, twee indrukwek kende ingangen, diverse grote pompeuze salons, centrale verwarming, twee liften, een schitterend uitzicht van het terras en ruim voldoende water", gelijk in de ad vertentie gespecificeerd wordt. Van onder de zuidzijde van het paleis vloeit dagelijks 70 miljoen liter water uit spleten en kunstwerken naar buiten en spuit in talloze stralen in een gebogen bassin. Dit is de Fontana di Trevi, ver sierd met een beeld van Neptunus in zijn zegewagen. Rondom. Neptunus staan andere beelden, waaronder die van de overiüoed en de gezondheid, in nissen in de muur van het paleis. Het water komt sedert het jaar 19 voor Christus via een aquaduct uit een bron in de heuvels bij Rome. De bron is volgens de legende aangewezen door een jong herderinnetje aan een soldaat van keizer Agrippa. Ter ere van haar heet het water dat uit de fontein stroomt nog al tijd „maagdenwater" (aqua virgine). TOT VOOR ENKELE maanden was het paleis in gebruik bij een afdeling van het ministerie van Financiën. Het is ontruimd in het kader van een plan tot centralise ring van dit ministerie in een enkel ge bouw. De advertentie suggereert dat het Palazzo di Trevi geschikt zou zijn voor een ambassade of een hotel en wijst er op, dat de koper zeker kan zijn van pres tige en publiciteit wegens d,e fontein. Het makelaarsbureau deelde mee dat het na het plaatsen van de advertentie reeds door 150 personen was opgebeld, maar het wilde niet zeggen hoeveel serieuze aspi rant-kopers daarbij waren. HET BUREAU 'Societa Safi mocht niet onthullen wie de eigenaars zijn, maar wel dat het palazzo het eigendom is van een „belangengroep". De historische naam is Palazzo Poli. De Trevi-fontein is eigen dom van de gemeente Rome, die uit de opbrengstvan de muntjes soms vele tienduizenden lires per seizoen een deel van haar sociale zorg voor de armen be kostigt. Persstemmen DE VOORGESTELDE verkoop van het paleis heeft inmiddels een reeks protesten uitgelokt. „Het meest verbazingwekkende aanbod in jaren voor de wereld der Amerikaanse magnaten. Het paleis, dat het wonder der wonderen omvat, de grootste, mooiste en meest bekende fontein ter wereld, kan gekochte worden door elke willekeurige vreemdeling die diK in de contanten zit" aldus „II Messaggero". Kroonprins Abdoellah van Jordanië is een jaar geworden. Het naar hem ge noemde bataljon van het Jordaanse leger schonk hem een „passend" ge schenk: een compleet uitgeruste speel goed-pantserwagen met echt-ratelende boordwapens en elektrische motor. Hier bewondert het jarige prinsje, met zijn ouders, koning Hoessein en prinses Muna (de vroegere Toni Avril Gardi ner, dochter van een Britse officier) het grimmige verjaardagscadeau. BINNENKORT ZAL in het laborato rium voor werktuigbouwkunde van de Technische Hogeschool in Delft een onderzoek beginnen naar de leermoge- lijkheid en het gedragspatroon van de' gemiddelde mens bij het bedienen van gecompliceerde technische apparaturen. Bij dit onderzoek zal gebruik worden gemaakt van een op een stilstaande fiets gelijkend apparaat, waarop de proefper sonen dienen plaats te nemen. Door mid del van een vernuftige elektronische apparatuur kan men de proefpersonen de indruk géven" dat zij een geWbrie fiets; een ouderwetse „draisienne", of welk buitengewoon model rijwiel dan ook be rijden. Ook kan men hun onder het ped delen de impressie bijbrengen dat ze tegen een sterke wind moeten optomen. De reacties van de proefpersonen en hun aanpassing aan zulke veranderende si tuaties zullen daarbij nauwkeurig wor den geregistreerd en bestudeerd. Dit onderzoek zal worden verricht in samen werking met enkele vertegenwoordigers van het Instituut voor preventieve ge neeskunde in Leiden en het Instituut voor perceptie-onderzoek in Eindhoven. IN EEN INTERVIEW heeft prof. ir. R. G. Boiten, hoogleraar werktuigbouw kunde aan de Technische Hogeschool in Delft dezer dagen de bedoeling van dit onderzoek toegelicht. Prof. Boiten doceert aan de TH de z.g. regeltechniek. Dat is een onderdeel van de wetenschap, die de cybernetica wordt genoemd en die „ont dekt" werd door de Amerikaanse hoogle raar prof. dr. Norbert Wiener, van het „Massachusetts Institute for Technology" (MIT). Naar prof. Wieners definitie houdt de cybernetica letterlijk vertaald „stuurmanskunst" zich bezig met het probleem van de uitwisseling van informa tie tussen (en de besturing van) machi nes en levende wezens. De samenwerking tussen mens en machine of zo men wil tussen een biologisch zelfstandig systeem en een zelfstandig werkende machine of een automaton vormt een belangrijk deel van prof. Boiten's leeropdracht. HOEWEL ER van oudsher tot nut van de mens machines zijn gebouwd, aldus prof. Boiten, heeft men tot voor kort maar weinig aandacht geschonken aan de capa citeiten van hen die deze werktuigen moesten bedienen. Bij machines van een voudige constructie was dit niet bezwaar lijk. Maar de moderne ingewikkelde appa raturen dreigen haar bediening vaak tot een slavenarbeid te maken, omdat deze niet aan de menselijke vermogens is aan gepast. Dit bleek bijvoorbeeld bij de be diening van een nieuwe elektrische cen trale in Groot-Brittannië, waar alles zo geautomatiseerd was dat men met twee schakelwachters kon volstaan. Ofschoon deze mensen fysiek geen zware arbeid hadden te verrichten, werden ze geestelijk zo zeer belast, dat ze vijftig percent loons verhoging vroegen èh verkregen. HET PROBLEEM van de samenwer king tussen mens en machine heeft thans in Delft de volle aandacht. Zo gaat men op het ogenblik na, hoe de besturing van draglines en vorkheftrucks dermate kan worden veranderd, dat de bedienende ar beider weet wat hij doet, en niet alleen maar het gevoel heeft een „domme ma chine" in handen te hebben, zoals de technisch-geïnteresseerde Multatuli eens zeide, toen hij staalwalsen metalen platen zag pletten. Daar in de techniek het menselijk as pect systematisch is verwaarloosd, ont breekt ons de specificatie van het mens zijn, zodat men nog in het duister tast onder welke omstandigheden iemand in geestelijk en lichamelijk opzicht het best en het aangenaamst kan werken. Dit is volgens prof. Boiten ook de oorzaak waar om men het vraagstuk van de verkeers veiligheid niet afdoende heeft kunnen op lossen. Bij de aanvatting van dit probleem is het namelijk voor alles en boven alles nodig, dat men een inzicht krijgt in het gedragspatroon en in het reactievermogen van de gemiddelde auto- en motorbestuur der bij onverwachte en kritieke situaties. Psychotechnische keuringen zoals die waaraan bijvoorbeeld adspirant-piloten worden onderworpen, kunnen hier niet van nut zijn, omdat de bestuurders van vlieg tuigen'zowel psychisch als fysiek tot een élitegroep behoren. Daar over de capaci teiten en gedragingen van de gemiddelde mens tot op heden nog weinig bekend is, hoopt men door het in de aanvang ge noemde onderzoek hier meer inzicht in te kunnen krijgen. Een oorspronkelijk stripverhaal door Annie M. G. Schmidt en Fiep Westendorp jager wierp een blik op de overige agenten, die schich tig naar de levenloze beweger keken en een erg zenuw achtige indruk maakten. „Ik kan moeilijk het hele po litiekorps naar een rusthuis sturen," zuchtte hij, „maar als ik zie wat jullie tegenwoordig arresteren, lijkt me dat eigenlijk de enige oplossing!" Op dat moment droe gen twee agenten de volkomen roerloze en verstijfde Inertus Zielepopel binnen. „Wat is dit?" vroeg de com missaris wanhopig, „wat hebben jullie nu weer mee gebracht? Een standbeeld?!" De stroom van bronwater, die de Trevi-fontein nu al eeuwenlang voedt, wordt slechts enkele dagen per jaar gestuit. Dat gebeurt aan het einde van het seizoen, als de duizenden lires van de toeristen uit het bassin verzameld zijn en de fontein zijn jaarlijkse schoonmaak- en onderhoudsbeurt krijgt. een contract met twee aannemers voor de bouw van een nieuw bureau. Het paleis werd door de stad Rome als gedeeltelijke betaling voor het nieuwe bureau aan deze twee aannemers overgedragen. Deze aannemers, Achille Talenti en Mario Tudini hebben een maatschappij Societa Abitazione Moderne (S.A.M.) opge richt, de huidige eigenaresse van het pa leis. Talenti heeft aan Italiaanse verslagge vers verklaard dat hij de verkoop niet goedkeurt, maar dat andere functionaris sen van de S.A.M. dit misschien wel ge daan hebben. De S.A.M. weigerde com mentaar te geven. De Italiaanse communistische senator Luca de Luca heeft in het parlement van de regering Fanfani een onderzoek van deze transactie geëist om te garanderen dat de bepalingen over de fontein nage leefd worden. Het eerste bericht over de verkoop van het historische paleis verscheen in een advertentie in het Engelstalige blad, Rome Daily American. 53. „Als ik ze naar mijn flat kon vervoeren." zucht te vriend Kwikstaart, „dan zouden we ze ontdooien bij mijn centrale oliestook. Maar ik durf niet met deze diepvries-spionnen de stad door. We zouden on middellijk aangehouden worden." ..Dan doen we het buiten!" zei tante Patent. „We maken een vuur in de open lucht. Een kampvuur!" Met primitieve mid delen maakten ze een soort spit. En toen begon het ontdooiings-proces. Langzaam draaiden tante r at ent en vriend Kwikstaart het spit om en om. Het ijs begon hevig te druppelen, de vlammen knetterden en sisten en de blokken werden kleiner en klei ner. „Ik denk toch dat het te laat is,zei tante Patent. „Ze zeggen niets meer." Maar op dat moment slaakte neef Boordevol een diepe zucht. En ze hoor den de zwakke stem van juffrouw Tuttema roe pen: „Hebt U een kleinigheidje over voor de on derontwikkelde planeten?" „Ze leven nog.riep tante Patent. „Hoe is het mogelijk. Ziet u wel. het leven is zo gemakkelijk als je maar gewoon doet." 28. „Is dit een dief?" vroeg commissaris Vleesjager, verbijsterd op de restanten van het roersel wijzend. „Nou en of," riep de agent, „hij heeft een hele win kel leeggeroofd! Hij is volkomen gewetenloos, als u het mij vraagt, en bovendien zeer gespierd!" „Stop!" riep commissaris Vleesjager, „je bent overspannen man. Dit is een hoop oud roest en geen diefachtige kracht patser! Ga ogenblikkelijk naar huis en kruip onder de wol!" De agent haalde hulpeloos zijn schouders op en slofte ontmoedigd naar de deur. Commissaris Vlees- „Giornale d'Italia." schrijft: „Het zou hetzelfde zijn als morgen in Parijs een bericht zou verschijnen dat de Eifeltoren aan een particulier verkocht zou worden." De fontein is een „eeuwig bezit" van de stad Rome, het aangrenzende paleis niet. Het Romeinse bureau voor statistiek is van 1870 tot 1939 in het paleis van Trevi gevestigd geweest. In 1939 sloot de stad Oud paleis ontdekt. In Oezbekistan, het zuidwestelijke gedeelte van de Sovjet- Unie, is een oud Grieks paleis blootgelegd. Sovjet oudheidkundigen menen, dat het in de eerste eeuw voor Christus is gebouwd. Onder de in het paleis gevonden beeld houwwerken bevonden zich standbeelden van Athene, Apollo en Mitra. Ook werden beelden van koningen en van een krijger met een Griekse helm gevonden. Op de muren van het paleis bevonden zich over blijfselen van sierkunst, waèrin planten- figuren domineerden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9