Muiterij op het Vrouwenschip Ontwerp voor maanjeep PUZZEL NUMMER 23 TANTE PATENT WzMa PANDA EN DE BEWOGEN BEWEGER S door Hen riek Binder 11 ZATERDAG 9 FEBRUARI 19 63 V A - - - t, II De bloedsomloop in de hersenen ii l'1 t'Trfri AJ\J pilll!IHIH!IIIIIIIIIIIIIIIIIIH - Ons vervolgverhaal v'- S 52) „Daisy Gordon." H „Hoeveel meisjes doen eraan S mee?" „Dat weet ik niet", antwoordde H Susan. j| „Waarom weet je dat niet?" jj= „Er wordt tijdens de oefeningen niemand beneden gelaten." H „Maar je moet toch weten, wié be ll neden zijn." „Alle meisjes uit de fluisterhoek." H Gill keek in het briefje: „Het moe- g ten er dus ruim achtendertig zijn." 3 „Het zijn er meer", zei Susan. =j „Zou dokter Holborn niet eens kun- nen gaan kijken?" 3 „Noch dokter Holborn, noch Nicol, 3 helemaal niemand. Ze zeggen, dat het H een verrassing moet zijn." g „Een aardige verrassing", zei Gill 3 peinzend. „Roep dokter Holborn eens 3 hier." Dokter Holborn kwam onmiddellijk. „Dokter Holborn", vroeg Gill, „kunt 3 u niet 'n stevig verband met houten spalkjes voor me maken, zodat ik H iedere dag een uurtje kan opstaan?" 3 „Onzin", zei Holborn, „houten spalkjes! Houten spalkjes kunnen H toch geen spieren bij elkaar houden! Wat denkt u wel, hoeveel kracht de schouderpartij voor één enkele stap s nodig heeft! U bent natuurlijk alweer H nieuwsgierig, wat er bij dat dansen H beneden gebeurt. Ik heb een gaatje s in de muur van de kleermakerswerk- plaats geboord. Hebt u ooit geweten H dat Sybil Vole en Nelly Cashenbeeg 3 danseressen zijn? U hoeft u geen zer- 3 gen te maken. Ik let wel op, en geef alles aan u door. Voorlopig zie ik nog niet goed, wat dat gehuppel van al 3 die koeien en kalveren te betekenen H heeft." H Dokter Holborn wist het natuurlijk H heel goed, maar hij zei er opzettelijk 5 niets over tegen Gill. Want bij. Gill, H die ogenschijnlijk een ongelofelijke 3 zelfbeheersing bezat, kon iedere op- 3 winding nare gevolgen hebben. H Holborn begon zich ernstig bezorgd 3 te maken over Gill's wond. Het was 3 mogelijk dat het puntje van het mes 3 er in was blijven steken. De steek H ging zo merkwaardig vlak naar bin- 3 nen en was vermoedelijk door de 3 schouderbeenderen opgevangen. En als daar nog een klein stukje H vuil staal zat, dan zou dat weieens 3 heel gevaarlijke complicaties kunnen 3 geven. Je moest wel veel geduld heb- H ben op die „Julian". Maar het was 3 een mooie, opwindende reis, nog 3 mooier en opwindender dan hij zich 3 in Londen had voorgesteld. H Mary Williams en Billy Gent zaten 3 bijna steeds bij elkaar. Eenzelfde 3 soort noodlot had hen tot elkaar ge- 3 bracht, en eenzelfde manier van den- Ij ken had hen met elkaar bevriend 3 doen raken. Beiden waren het ouder- 5 lijk huis ontvlucht, het ene stond in H Sussex, het andere in Kent: Mary had II getracht haar verloofde, die haar in 3 de steek gelaten had, in de naburige 3 dorpen op te sporen, terwijl Billy 3 haar ongeluk aan haar ouders verteld 3 had en onmiddellijk op straat was 3 gejaagd. Beiden werden wegens land- loperij gearresteerd en zonder ver- li hoor naar Londen gebracht. Beiden 3 stonden daar nauwelijks een halve 3 minuut voor de rechter, die hun na- Ij men vroeg en hen daarop tot twee 3 jaar gevangenisstraf veroordeelde. Dat 3 was hun hele proces. Billy en Mary lagen op het dek. Onder zich hoorden j§ ze het gestamp van de dansende 3 meisjes. 3 „Ik had je wel vooruit kunnen ver- tellen, dat je afgewezen zou worden", g zei Mary tegen Billy. 3 „Het was fout van me", gaf Billy toe, „maar ik wilde die Sabolah laten 3 zien, dat ik niet bang voor haar ben." 3 „Waarom wilde je dat?" 3 „Och, die Sabolah loopt al sinds de 3 nacht, dat we die storm hadden, 3 achter me aan. Ik dacht toen dat je 3 in haar hoek minder last van schom- 3 melen had, en daarom ging ik er g heen. Op hetzelfde ogenblik werd ik s door een schok tegen de grond gesla- 3 gen, en ik rolde tegen Sabolah aan. §j Tot overmaat van ramp kwam net op dat moment Sharow naar Sabolah 3 toe kruipen. „Sarah," schreeuwde ze, 3 „moeten wij ons dat nu maar laten g welgevallen, als vrije Engelsen". „Ze 3 sluiten ons op als vee, en ze laten ons j= verrekken!" zei Sabolah rochelend. „Laat hen maar" vóór Rio nog is het schip van ons! Niet waar, Jane?" zei ze en ze wendde zich tot mij, maar toen zag ze dat ik Jane niet was „En dat vertel je me nu pas?" riep Mary, werkelijk ontsteld. „Dat had je toch de luitenant moeten melden!" Billy schudde haar hoofd. „Nee, met die luitenant is het een duistere geschiedenis." Billy ging over tot fluisteren: „Laatst heb ik me, omdat ik er wel wat meer van wilde weten, onder het bed van Stai- sy Willshire verstopt. Dat was nog, voordat de bottelier over dat Linie- feest gesproken heeft. Maar Staisy Willshire fluisterde met Huddlestone al "over die messendans, en Huddle stone zei: „Als we maar vast de mes sen hadden! Vertrouwt Sharow ons niet, of is ze bang?" „Nee, dat niet, maar ze heeft de messen immers nog niet." „Van de luitenant?" vroeg Huddlestone. „Och", zei Will shire, „Sharow zal het de luitenant pas in de laatste minuut vertellen. De messen krijgt ze van Nancy Fer- rel Mary keek Billy hevig verschrikt aan. „Maar Billy" fluisterde ze, „dat wordt een echte, bloedige muiterij. Dat' kan toch niet anders." „Zo is het. Natuurlijk. Maar ik wil eerst nog meer te weten zien te komen, voor ik het de bottelier ga melden." „Je moet het hem onmiddellijk gaan zeggen!" Op dat ogenblik kwamen de danse ressen, druipend van zweet, aan dek. „Nee maar", riep Daisy Gordon, „wat zal dat een mooie dans worden! Jullie zullen verbaasd staan! Maar het is erg inspannend", voegde ze er aan toe, „na afloop ben je zo onge veer dood", aapte Sabolah Daisy na. „Je hebt gelijk, zo ongeveer dood. En jij bent ook gauw dood." Dokter Holborn verliet hoofdschud dend zijn schuilplaats in de kleerma kerij. Hij kon maar niet wijs worden uit deze dans, vooral van die houten staafjes begreep hij niets. Dit moes ten toch waarschijnlijk messen voor stellen. Waarom vlogen ze dan op het laatste ogenblik in de lucht? Nicol beviel het allang niet, dat er zich zoveel meisjes voor die dans ge meld hadden. Bovendien was de fluisterhoek sinds de dag dat hij ver lof voor de dans gegeven had, volko men veranderd. Sharow en Sabolah deden alle moeite om zo vriendelijk en beleefd te zijn tegenover hem. Ze stonden op, als hij bij hun tafel kwam, en beantwoordden al zijn vra gen als brave schoolmeisjes, die een goede beurt wilden maken bij hup leraar. Maar als een verstancug le raar liet hij zich niet om de tuin lei den. Hoe beleefder Sarah' Sabolah wgs, des te wantrouwender werd hij. Ja, hij miste Gill wel op alle maieren. Nicol had geen zin om met de lui tenant over zijn zorgen te spreken, omdat hij hem sinds die messteek helemaal niet meer mocht lijden. Sinds die stormnacht was Smasbury absoluut niet meer te gebruiken. Meestal lag hij in zijn kooi of stond ergens aan de reling naar de horizon te staren. Hij stond bij de appèls alsof hij er niets mee te maken had. Hij ging ook nog maar zelden naar Lil of naar Maud, en Nicol had gemerkt, dat Maud erg terughoudend tegenover hem was, sinds hij zich zo opvallend liet gaan. Eigenlijk bleef dus alleen dokter Holborn over, de enige met wie hij kon spreken. Evenals Gill had hij een zeer scherpe blik en hij hoor de merkwaardig veel. N.icol ging naar hem toe en vroeg hem, of hij aan die messendans iets gemerkt had, dat misschien niet helemaal in orde was. „Waarschijnlijk is het alleen maar de naam, die ons allemaal intrigeert", meende Holborn. „Ook Gill, die na tuurlijk alles van zijn trouwe Susan te horen krijgt wordt er kopschuw door gemaakt." Hij vertelde Nicol van zijn kijkgaat je in de kleermakerij. „Je kunt er niet goed horen, wat ze er bij be spreken, maar je kunt wel zien wat ze doen. en dat is een nogal stomp zinnig gehuppel." (Wordt vervolgd) 3 Over zeven jaar een ruimte station? OMSTREEKS het jaar 1970 zal Amerika een miniatuur Cape Canave ral in de ruimte nodig hebben als tussenstation en reparatiewerkplaats voor ruimtevaartuigen, zo heeft een lid van het Amerikaanse bureau voor Ruimtevaart, Georg von Tiesen- hausen, onthuld. Het ruimtestation dat honderd meter lang wordt, zal als een kunstmaan om de aarde cirkelen en, behalve voor de genoemde doeleinden, ook te gebruiken zijn als service-station, raketlanceer basis (voor militaire en civiele taken) en voor diverse wetenschappelijke ob servaties en onderzoekingen. VON TIESENHAUSEN zei dat eerst een sectie van ongeveer dertig meter lengte door een Saturnus C5-raket om- hooggebracht zal worden. Is deze sectie in zijn baan gebracht dan wordt daarin een laboratorium ingericht. De vijftien man stafpersoneel voor dat laborato rium zouden in Apollo-„ruimtebussen" (naar het model van de eerste cabine die een Amerikaan op de maan zal brengen) aangevoerd kunnen worden. DAARNA ZOU een tweede Saturnus- raket de rest van het fuimtestation naar de ontmoetingsplaats in het heelal brengen waar tjeide secties aan elkaar bevestigd worden. Het gehele station kan volgens Von Tiesenhausen ver vaardigd worden van de speciale tanks voor vloeibare brandstof van de Satur- nusraketten. Zo zal volgens hem een aantal kamers of buisleidingen met een doorsnede van 5,40 meter in het station gevormd kunnen worden, die, van el kaar gescheiden door tussenschotten, als werkruimten e.d. kunnen worden ingericht. De service-afdeling wordt een soort hangar voor kleine ruimtevaar tuigen waar de monteurs in kunnen werken zonder dat zij genoodzaakt zijn, de zware en ongemakkelijke ruimte- pakken te dragen. Aan het einde van een 21 meter lang uitsteeksel zal een kleine kerncentrale worden ingericht die de stationsbevolking van energie zal voorzien, aldus Von Tiesenhausen. ER ZIJN ook andere projecten voor ruimtestations in Amerika in voorbe reiding, onder andere dat van de Lock- h^ed-vliegtui^industrig, waaiwan,. mirn hierboven een perspectieftekening zie't. Voor de details van dit project zie'men het onderschrift hij de afbeelding. De laboratoria voor raketten- en ruimtevaarttechniek van het Ameri kaanse Lockheedconcern hebben deze week hun project voor een 65 meter lang „ruimte-station", hier in ont werp afgebeeld, voor publikatie vrij gegeven. i Deze ruimtebasis moet op een hoogte van 500 kilometer perma nent om de aarde cirkelen, zij is uit- INMIDDELS HEEFT de Chrysler Corporation haar project bekendgemaakt voor een maanvoertuig, hiernaast in model afgebeeld, dat de maanreizigers zou behoeden tegen allerlei gevaren op het oppervlak van onze dochterplaneet. Het voer tuig, dat op aarde 1700 kg zwaar zal zijn, maar op de maan tengevolge van de geringe zwaartekracht slechts 300 kg. zal wegen, wordt uitgerust met zes brede wielen die onaf hankelijk van elkaar werken, zodat de maanjeep niet in het maanstof zal wegzinken of in een verraderlijke rotsspleet zal verongelukken Een prototype van de maanauto is getest onder alle mogelijke omstandigheden die zich op de maan kunnen voordoen, maar niet onthuld is, welke materialen er gebruikt zijn voor de cabine, die niet alleen luchtdicht moet zijn, maar ook bestand dient te wezen tegen de extreme temperaturen die er op de maan heersen. Chrysler's „mooncar" biedt plaats aan twee astronauten. Een probleem lijkt voorshands nog, hoe men het vrij omvangrijke gevaarte naar zijn verre bestemming zal kunnen brengen. De tegenwoordige ruimtecapsules zijn te klein voor een der gelijk transport, maar het is een publiek geheim, dat er hard geWerkt' wordt aan de constructie van speciale vracht raketten, die later mede zullen dienen voor het omhoog- brengen in etappes van Amerika's eerste ruimte-station. gerust met kernmotoren en zal ge bruikt kunnen worden als tussen station voor verdere ruimteverkennin gen, als militaire basis en voor diver se andere doeleinden. Zij zal tevens, als een echte aardsatelliet om haar eigen centrale as wentelen en bij al die gecompliceerde bewegingen niet sterker „rollen" dan bijvoorbeeld een oceaanstomer in een kalme zee, zegt de fabrikant. Vooral als uitgangspunt voor ruimte-reizen naar de maan en verder verwijderde hemellichamen zal het station dat eèn permanente bemanning van experts en technici „aan boord'' zal hebben van groot belang zijn. M*®** Si Horizontaal: 1. fa milielid, 3. viervoetig dier, 7. voedsel, 10. maanstand, 12. li chaamsdeel, 14. moe raskoorts, 16. hond, 17. metaalsoort, 18. tanden en kiezen, 19. telwoord, 20. uitroep, 21. heldendicht, 23. half (Lat.), 26. scheik. element (afk.), 27. vo gel, 29. schaapkameel, 31. gem. in Gelderl., 33. traag van begrip, 35. steensoort, 37 ontkenning (Eng.), 38. insekteneter, 40. ai- gemeen ruilmiddel, 43. water in Friesland 44. vis, 45. wezenlijk, 46. munt in China, 47. harde plof, 49. plaats voor dieren, 50. do cuments for payment (afk.), 52. boom, 54. voorzetsel, 56. jon gensnaam, 57. platvis, 60. zwemvogel, 62. telwoord (Fr.), 64, loot van een plant, 66 plaats in Drente, 67. muzieknoot, 68. bloei- wijze, 70. schoenvorm, 72. keurig, 73. leef tijd (Fr.), 74. geschil (Ind.), 76. vaarwel, 77. voorzetsel, 78. oogopslag, 79. flink, 80. wa ter in Friesland. Verticaal: 1. pluvier, 2. zangwijs, 4. in het jaar der wereld (afk. Lat.), 5. hoofdstad van Brits Nigeria, 6. van glas vervaardigd vaatwerk, 7. godin v d. twist, 8. naam of opschrift van een boek, 9. bekende afkor ting, 10. ontkenning, 11 schietvoorraad, 13. scheik. element (afk), 15. jongensnaam, 16. muzieknoot, 21. water in Friesland, 22. een soort geëmailleerd bordpapier, 24. smeed baar, pletbaar, 25. ter gedachtenis (afk. Lat.), 27. voornaamw.. 28. muzieknoot, 30. telwoord, 32. kleine hoeveelheid van een geneesmiddel, 33. inhoudsmaat (afk.), 34. gewicht (afk.), 36. plaats in Drente, 38. buurtschap onder de Dr. gem. Borger, 39. tijdrekening, 41. bolrond vruchtje (spreekt.), 42. duinvallei, 46. kamhagedis, 48. lengtemaat (afk.), 49, sint (afk.), 51. be trekking, 53. oude inhoudsmaat (afk.), 55. voegwoord, 56. adellijke titel in Engeland (afk.), 58. rund, 59. dril, 60. tussen (Fr.), 61. ontkenning (Eng.), 63. brilslang als God in Hindostan vereerd, 65 bedehuis, 66. mu ziekonderwijzer van David, 67. bijwoord, 69. muzieknoot, 71. maanstand, 72. voorzet sel, 74. meervoud (afk Lat.), 75. slede. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen voor donderdag a.s. in ons bezit te zjjn. OPLOSSING PUZZEL NO. 22: Horizontaal: 1. hamer, 6. nauplia, 13. ne tel, 15, alleen, 17. tegel, 19. mier, 20. dg, 22. reëel, 24. nr, 26. erg, 28. nn, 29. ont, 31. mi, 32. noest, 34. pet, 35. dan, 36. tent, 37. kit, 38. Lena, 39. Ide, 40. ham, 41. pruim, 42. Ee, 43. Pan, 44. do, 45 nee, 46. zo, 47. trits, 50. RN, 51. rots, 53. netto, 55. paneel, 57. reeks, 59. sterkte, 60. reaal. Verticaal: 2. An, 3. met, 4. eter, 5. regent, 7. Aa, 8. Ulm, 9. plint, 10. leer, 11. Ier, 12. An, 14. Leen, 16. identiek, 18. Ie, 21. Groede 23. loet, 25. linament, 27. gene, 30. N.T., 31. manier, 33. st, 34. Pim, 35. deun, 37. Kant, 38. Lr, 40. ha, 41. Potter, 43. poter, 44. dier, 46. zone, 48. RN, 49. stee, 51. rat, 52. sek, 54. Oka, 55. p.s., 56. Lt; 58. sa. Normaal is er 130 millimeter bloed in de menselijke hersenen en de toevoer wordt door het organisme zelf onder vrij wel alle omstandigheden op hetzelfde peil gehouden, aldus hebben onderzoekingen in het isotoop-laboratorium van het Stock- holmse Soedesjukhuset-ziekenhuis uitge wezen. Door nieuwe meetmethoden heeft men daarbij precieuze cijfers kunnen ver krijgen. Volgens deze cijfers wordt er per minuut 900 milliliter bloed door de herse nen gepompt, zodat het bloed in de herse nen zeven maal per minuut geheel ver verst wordt. Vreemd genoeg wordt de bloedtoevoer ook bij versnelde hartwerking niet noemenswaard vergroot. Veronderstellingen als' zouden sommige geestelijke afwijkingen zoals schizofrenie iets met de bloedtoevoer naar de hersenen te maken hebben, zijn door de genomen proeven niet bevestigd. (TT). PRIJSWINNAARS PUZZEL NO. 22: 7,50: D. C. C. Moorhoff, Spionkopstraat 56. Haarlem; 5,mevrouw Vijlbrief Noll, Adriaan Loosjesstraat 47, Haarlem; 2,50: L. H. Duits, Hof van Egmond 34, Haarlem. Een oorspronkelijk stripverhaal door Annie M. G. Schmidt en Fiep Westendorp 55. „Kijk toch.ze vliegen allemaal een gebouw binnenriep tante Patent. „Dat is het Paleis van Schone Kunsten", zei vriend Kwikstaart. „Er zal een of andere plechtige gebeurtenis plaatsvinden, denk ik. Laten we maar mee naar binnen vliegen, we kunnen nu niet meer omdraaien." Toen ze bin nenkwamen zagen ze een aantal bijzonder fraaie da mes op een podium die langzaam heen en weer lie pen, terwijl ze heupwiegden en zonnig glimlachten. „Wel, wel..." dacht tante Patent. „Kan het werke lijk zijn dat ze hier een schoonheidswedstrijd hou den? Wat interessant! Daar moet ik meer van we ten." Ze ging naar het podium en bekeek de missen van naderbij. „Snoezig", riep tante Patent. „En wat hebben ze een prachtige staarten." Van uit de zaal hoorde ze haar vriend Kwikstaart met nadruk sissen: „Pas op.kom van dat podium af.Pas op.tante Patent!" Maar ze was zo nieuwsgierig dat ze niet op hem lette. SO-71 30. Brigadier Brakkeput wees beschuldigend naar de heer Zielepopel, die nog steeds stijf als een plank op de vloer lag. „Hij heeft mijn motorfiets ver nield!" sprak hij. „En daarna is hij met de restanten weggereden." „Stop!" riep de commissaris. „Een ver nielde motor kan niet rijden! Maak het nu niet weer ingewikkeld! Hij heeft je motor vernield, dat is genoeg." „Maar het was geen opzet van meneer Zielepopel," zei Panda. „Hij heeft de motor uit elkaar gehaald om een roersel te makert, begrijpt u. Dat doet hij altijd als hij bewogen is!" „Stil," beval de commissaris, „ik heb genoeg van rare praatjes! Breng die vreemde kerel naar een cel en haal er een dokter bij, want ik geloof nooit dat hij goed in orde is. Misschien heeft hij iets ver keerds gegeten. En stop dit eigenwijze ventje er maar bij." En zo zat Panda even later achter slot en grendel, samen met Zielepopel, die ze tegen de muur hadden gezet. 3

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 11