Opstandelingen lijken de macht in Irak in handen te hebben Kassems rivaal Arif tot president uitgeroepen HET WEER Extra uitkering voor 180.000 uitgevroren bouwvakarbeiders Katwijkse kotter tussen pieren aangevaren door Noorse coaster Directie K.L.M. bestaat voortaan uit vier leden Dr. Leimena Indonesisch ambassadeur in Den Haag? „Loodsen gaan zich als ambtenaren gedragen" ffeeMORRlS "éeföre you êuy! Tsjombe in Parijs Cadeaus voor actie „Ons Dorp" zullen verloot worden Oscar Mendlik overleden Hockey-competitie stopgezet Dubbele moord in Rotterdam Nog een arrestatie in Haagse moordzaak Buitenlandse vestigingen krijgen een grotere zelfstandigheid CHRISTIAANSE 48e JAARGANG NUMMER 82 ZATERDAG 9 FEBRUARI 1963 Voorzitter Bernard SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Overgave Opnieuw vorst .IJzeren hand" N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN REPAREREN In de krant van heden: Amerikaanse verkoop niet mogelijk „WILHELMINA" Rigoreuze maatregel Winkelierster en zoontje de slachtoffers COIFFURES DE VRIES ÜF'DOUCHEBAKKEN HANG- EN LEGKASTEN 2AANLANDSCHE HOUTHANDEL REORGANISATIEPLAN ONTHULT Het woord is aan Gedenkboek Kantoor: Lange Niemvstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef oezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VEL S E N-IJ MU ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Een enorme, ravage ontstond gister middag omstreeks vijf uur op de rijks weg Utrecht-Den Haag nabij Woer den door een gecompliceerde botsing, waarbij een Duitse en een Nederlandse tankauto een personenauto en een vrachtauto met aanhanger betrokken waren. Dit bleef over van de Neder landse tankauto, waarvan de chauf feur vrij ernstig werd gewond. Een 21-jarige bijrijder van de Duitse tank auto kwam bij het ongeluk om het leven. DJAKARTA (AP) Overwogen wordt vice-premier dr. J. Leimena te benoemen tot Indonesië's ambassadeur in Nederland, wanneer de beide landen hun diplomatieke betrekkingen hebbep hervat. Volgens welingelichte zegslieden in Djakarta is dr. Leimena's kandidatuur de meest waarschijnlijke, daar hij zelfs ten tijde van de Indonesische revolutie een gematigd standpunt innam. Men meent in Djakarta te weten dat dr. Leimena, de tweede man in de regering van president Soekarno, vele nauwe con tacten onderhoudt met hooggeplaatste Nederlandse functionarissen. Een woordvoerder van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft dezer dagen verklaard, dat een functio naris van de ambassade in Londen naar Den Haag was gegaan voor besprekingen over de hervatting der diplomatieke be trekkingen. De Indonesische ambassade in Londen heeft thans verklaard dat geen vertegenwoordiger naar Den Haag is ge gaan. De Rijksloodsen, lid van de vereniging ,De Nederlandse Loods", gaan zich als imbtenaren gedragen. Diepe teleurstel ling over het uitblijven van resultaten na een jarenlang gevoerde actie voor be tere salariëring is hiervan de oorzaak. Voorzitter C. W. Bernard zei het op een gisteren in Rotterdam gehouden perscon ferentie duidelijk: ,.Wij hebben niet ge steld dat we geen modelactie zullen voe ren. Als bestuur hebben we alleen maar niet het parool daartoe gegeven. Wij zul- len duidelijk moeten maken dat de lief de niet voortdurend van een kant kan komen". De president-commissaris van de KLM, die thans het president-directeurschap waarneemt, dr. ir. F. Q. den Hollander heeft in de Ondernemingsraad op Schip hol medegedeeld, dat de organisatie van de maatschappij op enkele fundamentele punten zal worden gewijzigd. De voor naamste uitgangspunten van deze reorga nisatie zijn: 1. De directie, bestaande uit vier leden, zal zich in het bijzonder concentreren op de algehele leiding van het bedrijf en op het beleid op lange termijn. 2. Voor de dagelijkse gang van zaken en het beleid op korte termijn zal een nieuwe functionaris, omschreven als alge meen bedrijfsdirecteur, de verantwoor ding dragen. Zolang deze functionaris nog niet is benoemd, wordt de plaats waar genomen door de heer E. H. Larive. 3. De bestaande bedrijfsonderdelen wor den volgens een nieuw schema gegroe peerd, waar nodig gesplitst of samenge voegd tot een geheel nieuw bedrijfsonder deel. 4. De buitenlandse vestigingen van de KLM krijgen grotere zelfstandigheid en worden gegroepeerd in gebieden onder leiding van gebiedsleiders, die rechtstreeks BARTEUOR.SSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSÉSTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 BAGDAD (Reuter, DPA, AFP en AP) Twaalf uur na het ten val brengen van premier Kassem van Irak door Nasser- gezinde officieren van het Iraakse leger heeft de militaire junta onder leiding van kolonel Moestafa een nieuwe presi dent uitgeroepen en een kabinet van 21 ministers gevormd. De nieuwe re gering is reeds door Egypte, Algerije, Koeweit en Jemen erkend. De drijfveren van de staatsgreep, het lot van Kassem en de toestand in Irak in het algemeen waren vanmorgen vroeg nog onduidelijk. Tot president is uitgeroepen de vroege re plaatsvervanger van Kassem, de 41- jarige kolonel Adbocl Salam Mohammed Arif. Premier van de nieuwe regering is Achmed Hassan EI-Bakr. Het kabinet be staat uit zes officieren en vijftien bur gers. De nieuwe president zal „tot het einde van de overgangsperiode" in func tie blijven. Een nadere mededeling over deze termijn is niet gegeven. De berichten over het lot van ex- premier Kassem zijn tegenstrijdig. Terwijl de generaal volgens radio-Bagdad bij de gevechten van vrijdag gedood moest zijn, meldde radio-Israël uit niet nader om schreven bronnen te hebben vernomen, dat Kassem nog leeft en zich gereed maakt om terug te slaan. Uit Beiroet werd gemeld, dat Kassem bij een bom bardement op het ministerie van Defen sie om het leven was gekomen. Zijn lijk zou onder de puinhopen van het gebouw bedolven lig'gen. leider van de Koerdische opstand, heeft verklaard dat zij zich achter de revolu tie schaart, zo meldt radio-Bagdad. Met het oog op de verwarde toestand heeft Turkije de grens met Irak geslo ten. De Perzische troepen langs de grens met Irak zijn in staat van alarm ge bracht. De legers van Koeweit, Jordanië en Syrië zijn in staat van paraatheid. President Nasser van Egypte heeft presi dent Arif een gelukstelegram gezonden en hem zijn steun toegezegd. Kolonel Arif heeft een telegram gezonden aan' Nasser waarin hij deze dank zegt voor de toege zegde steun aan het nieuwe bewind. De nieuwe president, kolonel Arif was na Kassem de voornaamste leider van de revolutie in 1958 waarbij de monar chie werd afgeschaft en was zijn naaste medewerker In de regering die daarna werd gevormd was hij eveneens nummer Zwart op WW', de rubriek voor jonge mensen, staat vandaag op pagina 7 Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met aan vankelijk op vele plaatsen mist, maar later verbetering van het zicht. Droog weer. Over het algemeen lichte vorst. Over wegend matige oostelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Radio-Bagdad heeft omgeroepen, dat 600 van de militairen die zich in het minis terie van Defensie bevonden, zich heb ben overgegeven. In een communiqué van de raad van de revolutie wordt hieraan toegevoegd, dat men daarna begonnen is doden en gewonden uit de puinhopen van het gebouw te halen. Daar de televerbindingen met het bui tenland zijn afgesneden zijn de berich ten over de militaire situatie in Irak na de staatsgreep schaars. Volgens berich ten die in Istanboel zijn ontvangen, vlie gen straaljagers over de Iraakse hoofd stad. Op verscheidene plaatsen zouden branden zijn uitgebroken. Uit een oproep van radio-Bagdad, volgens welke alle art sen zich onmiddellijk naar de ziekenhuizen moesten begeven, wordt afgeleid dat de strijd in Bagdad voortduurt. Overigens schenen de opstandelingen vrijdagavond in de hoofdstad en het omliggende gebied wel de macht in handen te hebben. Radio-Bagdad heeft de arbeiders In de olie-industrie en de openbare nutsbedrij ven bevolen aan het werk te blijven. Sa botage zal „met ijzeren hand" worden gestraft. De naam van radio-Bagdad is veranderd in „Stem van de 14de juli" De bevolking van Bagdad schijnt tame lijk onverschillig tegenover de staats greep te staan. De Koerdische democra tische partij van generaal Barzani, de Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 ELISABETHSTAD De Katangese lei der Tsjombe is vanmorgen in Parijs aan gekomen, na deze week een ondoorgron delijk reisprogramma te hebben afge werkt, dat aanleiding is geworden tot tal rijke vergissingen. In Angola werd gezegd, dat Tsjombe contact heeft gezocht met Portugese en Rhodesisehe autoriteiten over de mogelij ke vorming van een Katangese regering in ballingschap. Nadat hij had meegedeeld naar Rhode sië te zullen gaan voor behandeling van zijn oogkwaal, vertrok Tsjombe deze week naar de Portugese „provincie" Angola Hij verbleef daar in een plaats dichtbij de Katangese grensplaats Dilolo, waar zich talrijke blanke huurlingen en Katan gese gendarmes hebben verzameld; Dilo lo is niet door de UNO-troepen bezet. Tsjombe's aanwezigheid in Angola werd in Lissabon bevestigd door het ministerie van Buitenlandse Zaken. Volgens het Portugese persbureau A.N.I. zijn meer dan 600 voormalige Katangese gendarmes naar Angola gegaan omdat zij niet in dienst willen staan van de centrale Kongolese regering. Donderdag kwam Tsjombe terug in Elisabethstad. Via Salisbury (Zuid-Rhode- sië), waar hij sprak met de Rhodesisehe vice-premier, reisde hij vannacht naar Parijs. twee. In februari 1959 werd Arif ter dood veroordeeld omdat hij een aanslag tegen Kassem zou hebben beraamd. De straf werd echter in gevangenisstraf veran derd. In november 1961 beval Kassem dat hij moest worden vrijgelaten. Na zijn vrijlating noemde Arif gene raal Kassem. bij verschillende gelegen heden in het openbaar „mijn grote broe der". Kassem gaf Arif een woning en liet hem achterstallig salaris uitbetalen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen2, 11 Taal-laria 3 Buitenlands nieuws3 Op de Praatstoel 3 Op en om het Binnenhof4 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving 5, 6 Kerkdiensten6 Topsif 6 Kunst 9 Horen en Zien 9 Feuilleton 11 Puzzel11 Erbij13 tot 17 Economisch nieuws18 Beurs 18 Effecten en Geldmarkt18 Scheepsberichten 18 Sport 19 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" onder de algemene bedrijfsdirecteur zul len staan. De heer Den Hollander zei ook dat de reorganisatie zich tevens zal uitstrekken tot de verschillende stafbureaus en be drijfsonderdelen. De nieuwe organisatie omvat zes tegenover vroeger acht be drijfsonderdelen, te weten commerciële zaken, logistiek, administratie, personeels zaken. vliegbedrijf en technisch bedrijf. De reorganisatie waarvan de gedetail leerde uitvoering volgens een bepaald tijd schema zal geschieden staat los van de thans al in studie zijnde exploitatieplan nen en de daarmee verband houdende aangelegenheden als personeelsbestand lijnennet en vloot. Men verwacht dat de op basis van het bekende. Mackinsey-rap- port doorgevoerde reorganisaties zullen leiden tot een doeltreffender inzet van mankracht en materieel en daardoor tot een grotere efficiency van het bedrijf. Het bestuur van de stichting Het Dorp heeft vrijdag beslist dat de talloze goede ren die tijdens de Mies Bouwman-mara thon en daarna zijn aangeboden, niet op Amerikaanse wijze verkocht kunnen wor den. Dit voornemen is om technische redenen (de voornaamste is wel de ont zaglijke hoeveelheid) onuitvoerbaar ge bleken. Het bestuur wil nu met deze goe deren als prijzen, een soort verloting doen houden. Als daartoe ministeriële goedkeu ring verkregen wordt, zal men via adver tenties in de dagbladen de mogelijkheid openen deel te nemen aan deze loterij waarbij iedere deelnemer tegen een be paalde, geringe' vergoeding een kans maakt een dezer goederen te verkrijgen. De goe deren, die voor Het Dorp bruikbaar zijn zullen niet voor de verdeling in aanmer king komen. Ook die goederen die een grrgevoelswaarde hebben, zoals de Olympische médaille van Rie Mastenbroek en de voetballencollectie van Leo Horn zulen op een andere, passende wijze een bestemming vinden. De bekende zeeschilder Oscar Mendlik is vannacht op 91-jarige leeftijd in zijn villa in Aerdenhout overleden. Mendlik werd geboren in Hongarije. Na zijn huwe lijk met de Nederlandse beeldhouwster Julie Mjjnssen (1900) vestigde hij zich in 1904 in Aerdenhout. Fraaie uitvoering. Lage prijs van 1.95. Er zijn nog slechts enige honderden exemplaren voorradig. Uitsluitend bij ons blad verkrijgbaar. Het bestuur van de Koninklijke Neder - landsche Hockeybond heeft in verband met de bijzonder slechte toestand van de ter reinen en het reeds vergevorderde seizoen besloten de thans lopende hockeycompe- titie te schorsen. Deze schorsing geldt voor alle dames- en herensenioren-competities. De door de districten regionaal geleide jeugdcompetitie vallen niet onder dit be sluit. Met de verdere afwerking zal in sep tember en oktober een begin worden ge maakt. De KNHB-hoopt in december 1963 het seizoen 1962-1963 te kunnen beëindigen. In het voorjaar van 1964 wil men dan be ginnen met een beperkte nieuwe compe titie. Het ligt in de lijn der verwachtingen dat.dan een afdeling zal worden gevormd waarin ook het Nederlandse elftal als team zal worden opgenomen. Het bestuur van de bond heeft dit in grijpende besluit genomen omdat zelfs als de dooi doorzet het nog tenminste een vier tal weken zal duren, voordat de velden tenminste enigszins bespeelbaar zijn. Aan gezien de meeste clubs momenteel pas 7 of 8 wedstrijden hebben gespeeld, zouden de zomersporten met name de cricket- sport in grote moeilijkheden worden gebracht, als de competitie 1962-1963 in dit voorjaar zou worden uitgespeeld. Bovendien vreest men dat te snel van de velden gebruik zal worden gemaakt, het geen grote schade aan de terreinen kan veroorzaken. In een sigarenwinkel aan het Brekels- veld in Rotterdam is, naar de politie meedeelt, een dubbele moord gepleegd. De slachtoffers zijn de eigenares van de zaak, de 38-jarige weduwe B. A. van der Hoff-van Heek en haar 8-jarig zoon tje Martinus. Hun lichamen werden vanmorgen in de hal van het woonge deelte aangetroffen door een 9-jarig zoontje van de weduwe. Het college van Rijksbemiddelaars heeft .vrijdagmiddag na ontvangst van het advies van de Stichting van de Arbeid zijn goedkeuring gehecht aan het verzoek van de stichting Risicofonds voor de Bouwnij verheid om over de periode van 7 januari tot en met 8 februari aan werknemers, die een uitkering uit dit fonds ontvangen, in verband met de bijzondere omstandig- Tijdens een vrij dichte mist zijn heden morgen tussen de IJmuider pieren de Kat wijkse kotter KW 200 „Antje" en de Noor se coaster „Bonn" (400 ton) met elkaar in aanvaring' gekomen. De coaster ramde de thuisvarende kotter aan stuurboordzij de midscheeps. De stuurhut werd aan deze^ijde totaal vernield, bovendien ont stond een grote deuk boven de waterlijn. Schipper Hans Kuit van de rederij Schaap in Katwijk was de enige die op de brug stond. De overige bemanningsleden waren in de bak. Plotseling doemde de coaster aan stuurboordzijde op. „We be grijpen er niets van, de coaster voer als het ware van de ene pier naar de ande re." De coaster heeft radar aan boord, zodat aangenomen mag worden dat men vanaf dit schip de kotter had kunnen op merken. De kotter, die vanmorgen af meerde in de Vissershaven, maakt geen water. De coaster is voor nader onder zoek naar de bergingshaven gevaren. De KW.200 „Antje" is een nieuw schip, dat ongeveer drie maanden geleden in de vaart kwam. Gezien de grote ravage in de stuurhut mag het een wonder heten dat niemand werd gewond. Verdacht van uitlokking van of mede plichtigheid aan de moord op de weduwe Van Capelle in de Hugo Verrieststraat in Den Haag is een 48-jarige vrouw aange houden. De Haagse politie vermoedt, dat zij op de hoogte was van de plaats waar de weduwe haar spaargeld, ruim f 4000. bewaarde. Onderzocht wordt of de vrouw, die in relatie stond met de daders, zodanig loslippig is geweest dat het aan haar te wijten is, dat de daders het huis van de weduwe voor hun inbraak uitkozen. heden een extra uitkering te doen van twee gulden per uitkeringsdag voor gehuwden en kostwinners en van één gulden voor niet-kostwinners. Het gaat hierbij om een aantal van 140.000 bouwvakarbeiders. Daarmee is tevens de voorwaarde ver vuld om de werkloze bouwvakarbeiders, die niet voor een uitkering uit het vorst- verletfonds in aanmerking komen, ook de ze uitkering te geven. Meer dan 40.000 an dere bouwvakarbeiders, eveneens uitgevro ren, hebben namelijk geen recht op uit keringen uit het vorstverletfonds. Zij ont vangen uitkeringen van de Sociale Ver zekeringsraad en het Algemeen Werkloos heidsfonds. Deze twee instellingen hadden reeds op verzoek van de bedrijfsverenigin gen voor de bouwnijverheid besloten de uitkeringen te verhogen, maar stelden dit afhankelijk van de beslissing van rijksbe middelaars. Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dinsdags de gehele dag gesloten ALLE ONDERDELEN APART VERKRIJGBAAR OOK GESCHIKT VOOR KLEIN-BEHUISDEN SHOWROOM: WIJK AAN ZEEÉRWEG 4 TELEFOON 02550-7543 IJMUIDEN Pope: Afwezigheid houdt een vriend slechts op een afstand opdat wij hem beter kunnen zien. Meer dan tweehonderd foto's, waar onder vele niet eerder gepubliceerde, bevat het

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1