Frans-Westduits verdrag bergt grote gevaren voor het Westen Mogelijk een spil voor anti- Atlantische politiek lekker en gezond Christen-democraten voor topoverleg van „de zes" Algemene staking van vier uur in Italië 3.aat~ta%ia potter's pSMf- „LINIA'^siP IEUWS Brits zakenreisje naar Moskou Uit sympathie met de metaalarbeiders SÈ: ^praatótcel - v, i ZATERDAG 9 FEBRUARI 1963 3 Wellicht twee kampen SPD riskeert niets Alleen Erhard! Andorra versterkt defensie VIER-IN-VIJ F NIEUW TEGENSPRAAK PERS KOUD KREET PERFECT Talarim UNTEA-zegel van f 2.- nog steeds niet verkrijgbaar Conferentie binnen drie maanden voorgesteld Heyde, leider van Hitiers euthanasie-programma weldra voor rechter Verjaardag van de Sunday Times wordt er gevierd Abdel Krim met militaire eer in Cairo begraven 1 P I %mm u »wm* - k WmÈ:WmLMÊ (Op de«n. (Van onze correspondent) BONN. „Adenauer vierkant voor Britse toetreding tot de E.E.G.". „Bonds dag unaniem voor nauwe samenwerking met de Verenigde Staten en Europese eenwording". Met dergelijke koppen lan ceerde de Westduitse pers gisteren de verslagen van het Bondsdagdebat. Al even stralend waren de officiële stem men in Bonn: na wat Adenauer, Schro der en de fractieleiders hebben gezegd moet het voor iedereen duidelijk zijn dat regering en parlement voor een Atlan tische politiek zijn, voor toetreding van Groot-Brittannië tot de E.E.G. en voor nauwe betrekkingen met de Verenigde Staten. Elke achterdocht ten aanzien van het Frans-Westduitse unieverdrag wui ven zij in de wind met het argument dat niemand bezwaar kan hebben tegen samenwerking tussen Parijs en Bonn, als deze erop gericht is de Noordat] an- tische Verdragsorganisatie en de andere bondgenootschappen te versterken. Mooie woorden. Uw correspondent .heeft reden ze niet zonder meer te geloven. Hij is van mening dat de Amerikanen gelijk hebben met hun antipathie tegen het Frans-Westduitse pact, een antipathie die zo groot is, dat de Westduitse staatsse cretaris van buitenlandse zaken, Carstens, die naar Washington reisde om de Ameri kaanse bezorgdheid te verstrooien, er he lemaal van onder de indruk terug naar Bonn is gekomen. Er'verschijnt dan ook een pijnlijke trek op de stralende officiële gezichten in Bonn als men vraagt hoe men eigenlijk de Amerikaanse bezwaren uit de weg denkt te ruimen. De reden, dat men niet zon der meer moet geloven aan de mooie woorden over Atlantisch bondgenootschap en Britse toetreding tot de E.E.G. ligt in het onomstotelijke feit, dat het alleen maar woorden zijn. Wat koopt men ervoor dat bondsregering en Bondsdag verklaren in de NAVO te blijven, te zullen streven naar Britse deelneming aan de E.E.G. en het Frans-Westduitse verdrag te beschouwen alsu itgangspunt en niet als eindstation van de politiek? Ook de Franse president De Gaulle wil (nog) niet uit de NAVO, ook hij heeft niets tegen Britse deelneming aan de E.E.G. maar dan op zijn voorwaarden en men kan erop rekenen dat hij het West- dits-Franse verdrag niet beschouwt als een eindpunt eerder kan men zeggen dat het ook voor hem uitgangspunt is voor een eindpunt: eerder kan men zeggen dat tussen Oost en West onder Franse lei ding beoogt. Men moet niet vergeten dat naast de woorden van bondsregering en Bondsdag een feit staat, het feit van het Frans-West- Duitse verdrag, dat van tekst nog zo vaag mag zijn, maar dat toch maar het kader vormt voor het op elkaar afstemmen van de buitenlandse, militaire, culturele en voorlichtingspolitiek. Het is opvallend dat een paar ambtenaren al verraadden er ze ker van te zijn dat over een aantal weken de hele E.E.G.-crisis uit het nieuws zal zijn. Wat zij niet zeiden is, wat dan nog altijd overblijft: het Frans-Westduitse ver drag. Als de bondgenoten van de bondsre publiek niet oppassen en zich laten sussen door de woorden in Bondsdag en Westduitse couranten, is het goed mogelijk dat wel dra toch gebeurt wat velen vrezen: dat een as Bonn-Parijs op het Europese con tinent de dienst uitmaakt, dat militaire samenwerking tussen Fransrijk en West- Duitsland leidt tot anti-Atlantische over eenkomsten (waarbij noch Spaanse deelne ming, noch inschakeling van West-Duitsers bij de Franse kernbewapening uitgesloten is) en dat het Westen verdeeld wordt in twee kampen, waarvan het ene eerst onder Franse leiding zal staan, maar na De Gaulle's aftreden of dood wellicht onder Westduitse. Men zal zich afvragen waarom de socia listische oppositie de gelegenheid niet heeft aangegrepen om Adenauer en zijn politiek, die geleid heeft tot de huidige moeizame positie van Bonn, in de Bondsdag diep gaand te critiseren. Meer dan een reden is daarvoor te noemen. In de eerste plaats willen de socialisten, na het eclatante suc ces van De Gaulle bij de Westduitse be volking in september 1962, niet graag het odium op zich laden anti-Frans te zijn, in de tweede plaats houden ook zij reke ning met de mogelijkheid dat de Frans- Westduitse blokvorming toekomst heeft en op den duur algemeen aanvaarde West duitse politiek zal zijn. Al te vaak heeft de S.P.D. zich in het verleden gekant tegen een beleid dat achteraf alom geaccepteerd werd (NAVO, E.G.K.S.), dan dat zij dat eens wil riskeren. Dit alles betekent niet dat de S.P.D. niet ziet dat in de huidige situatie nog ma noeuvreermogelijkheden zitten. Vandaar haar voorstel in het Frans-Westduitse ver drag een preambule op te nemen, waarin Parijs en Bonn uiteenzetten, dat zij de Atlantische politiek steunen en met hun samenwerking de oudere bondgenoot schappen willen versterken. Of dat voor stel een kans maakt, is de vraag. Ook De Gaulle zou dan moeten meewerken en dat lijkt uitgesloten. Eerder is te verwach ten dat het Frans-Westduitse verdrag over de politieke unie nagenoeg ongewijzigd door de Bondsdag zal worden aangeno men, ten hoogste vergezeld van mooi- klinkende verklaringen, dat dergelijke verdragen ook met andere E.E.G.-part ners moeten worden afgesloten. Men vergisse zich niet, het Frans-West duitse verdrag Is een kader, waarbinnen een voor Europa en het Westen gevaar lijke politiek kan worden gesmeed. Alle pro-Atlantische en pro-Britse uitlatingen doen daar weinig aan af. De weg van Groot-Brittannië naar het Europese conti nent is voorlopig afgesloten en sympathie betuigingen alleen helpen niet om die weg weer te openen. Op dit moment lijkt er in Bonn maar één man te zijn, die voelt voor een openlijke keuze voor Groot-Brit tannië, de NAVO en het Atlantische Wes ten, wat meteen inhoudt een afzien van of een reducering tot symbool van het unie verdrag tussen Bonn en Parijs. Die man is vice-kanselier professor Erhard. Zijn ANDORRA Andorra zal zijn defensie versterken. De regering besloot om de po litiemacht van tien op zestien man te bren gen. Voorts trok zij 300 peseta (ongeveer 19 gulden) uit voor aankoop van munitie voor de politiegeweren. Het kleine vorsten dom in de Pyreneeën besloot tot deze maat regelen in verband met de groeiende stroom van toeristen. (Reuter). Wanneer ik het Nieuwsblad van het Noorden begrepen heb dan zal de op stapel staande vijf delige biografie van Churchill be staan uit deel I. deel I, deel II. deel III en deel IV. Genoemd (voortref felijk) nieuwsblad immers deelt mede: „het genoemde enorm, omvangrijke materiaal is alleen bestemd voor de beide eerste delen". Utrechtsch Nieuwsblad daarentegen maakt melding van een nieuw soort opbouwen: het zoge naamde „onafscheidelijk opbouwen plaatsende dit (voortreffelijk) nieuwsblad boven een necrologie van Herman Bou'oer de kop: „met zijn vrouw het volkstoneel onafscheidelijk opgebouwd". Opvallende tegenspraak i Volkskrant die schrijft: De „feitelijk begon voor de Robaver na 1935 de grote bloeiperiode waarin het concern een krach-in stelling werd". „Perziërs Sjah- steunen plannen van schrijft Het Vaderland. Dat zijn dezelfde Persianers die, ge huld in warme Perzen, Perziërse tapijten vervaardigen. De Haagsche Courant schrijft over wijlen de prijzenswaardige Alfred Nobel „dat Bertha von Suttner, een over tuigde pacifiste hem later had overreden ook een vredesprijs in te stellen". Alfred is daar gelukkig slechts met enige schaafwonden van afgekomen. Limburgs Dagblad heeft het over Souvernirshow 1963 te Valken burg en merkt op. „de eerste souvenirshow had in 1934 plaats; het is een koud kunst je om uit te rekenen, dat dit dus de negende in deze rij van beperkte maar selecte handelsbeurzen is". Ik heb het na-uitgerekend: zó koud is het kunstje blijkbaar óók weer niet. OPTIMISME De Volkskrant weet mede te delen: „Pierre Monteux, de 87-jarige Franse dirigent is voor de komen de 25 jaar als directeur verbonden aan het Londens Philharmonisch Orkest". Het Algemeen Handelsblad betwijfelt of de omroepverenigingen de snelle groei van de t.v. hebben bijgehouden en roept uit: „wij missen al te sterk het ont breken van een tweede net" Het verband tussen konstatering en kreet ontgaat mij. De Nieuwe Tilburgse Cou rant zet boven een balletkritiek de kop: „Volmaakte perfectie" Toevallig heb ik dezelfde voorstel ling gezien. Ik vond de perfectie nèt even te onvolmaakt om haar per fect te kunnen noemen; of liever: wél volmaakt maar niét perfect. ^juuwmmuwnnnnnnnnvii tragiek is echter dat hij zijn juiste poli tieke visie nimmer op de juiste manier weet door te zetten. (DPA) De Bondsraad (Eerste Ka mer) zal op 1 maart beginnen met de be spreking van het verdrag. Bondskanselier Adenauer zal hierbij aanwezig zijn. Het zal voor het eerst zijn sedert 1955 dat hij aan een voltallige bijeenkomst van de Bondsraad deelneemt. De Westduitse Bondsraad heeft vrijdag de Westduitse regering in een met algemene stemmen goedgekeurde motie verzocht, alles te doen om de onderhandelingen over de opne ming van Groot-Brittannië in de E.E.G. terstond te hervatten. In de motie uit de Bondsraad grote be zorgdheid over de moeilijkheden, die na het afbreken van de Brusselse onderhan delingen ontstaan zijn. Als het niet zou lukken, de onderhandelingen te hervatten, aldus de motie, zou het gevaar van een uiteenvallen van het „vrije Europa" in twee economische blokken ontstaan. Hier door zouden ook de politieke betrekkingen van de EuropeSte staten onderling ge schaad worden. Advertentie 20 cent per rol HOLLANDIA (ANP) In Nieuw-Gui- nea zijn thans weer postzegels van 2 cent en van 80 cent met opdruk „Untea" ver krijgbaar. Deze postzegels waren al ver scheidene maanden uitverkocht. De uit gifte is in Nederland compleet met op druk nagedrukt; het verschil met de vroegere uitgifte is duidelijk te zien om dat de opdruk nu regelmatig midden op de postzegel is aangebracht, terwijl bij de in Hollandia aangebrachte opdrukken de ze niet steeds op het midden terecht kwa men. De postzegel van twee gulden met opdruk „UNTEA" is echter nog steeds niet te krijgen. BRUSSEL (ANP) De voorzitters van de christen-democratische partijen in de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap hebben voorgesteld een topconferentie" te houden van de staats hoofden en regeringsleiders van „de „zes" om de „samenhang en de dynamiek van de Europese gemeenschap te redden." De conferentie zou binnen drie maan den moeten worden gehouden, aldus een resolutie, die vrijdag op een conferentie in Brussel is opgesteld. De conferentie zou zich moeten uitspre ken over de vormen, „die het meest ge schikt zijn voor de toekomstige ontwikke ling van de gemeenschappen in hun poli tieke uitwerking", aldus de resolutie. Daarnaast wensen de voorzitters van de christen-democratische partijen, dat de regeringen van de zes E.E.G.-landen, ten einde „van nu of aan zo nauw mogelijk betrekkingen met Groot-Brittannië te on derhouden, onmiddellijk in overleg met Londen de regelingen onderzoeken, die op ecoomisch terrein een nauwe binding tussen Groot-Brittannië en de „zes" tot stand brengen." Dit onderzoek zou moeten geschieden op basis van de conclusies, die de Europese Commissie van de Europese Economische Gemeenschap binnenkort aan het Euro pese parlement zal uitbrengen. „Een oplossing op deze grondslag dient echter niet te worden opgevat als een sur rogaat voor de latere toetredihg van Groot-Brittannië tot de E.E.G., maar als een etappe op de weg daarnaartoe'L Als twëe essentiële voorwaarden waar aan moet worden voldaan, worden in een „Oproep tot Europa" genoemd: 1. De integrale verwezenlijking van de Europese Economische Gemeenschap en de uitbouw ervan op het politieke vlak, alsmede het open karakter daarvan voor alle Europese landen, die de rechten en verplichtingen van de Europese verdragen aanvaarden. 2. De verwezenlijking van een deelge nootschap met de Verenigde Staten. Het herstel van Europa dient tot uitdrukking te kom#i in het scheppen van nieuwe banden met de Verenigde Staten „een FRANKFURT (AP) Prof. Werner Heyde de arts die in de tweede wereld oorlog de leiding had van het afmaken van geestelijk en lichamelijk invaliden, zal deze lente worden berecht wegens medeplichtigheid aan moord op minstens 100.000 mensen. Heyde werd in 1959 gearresteerd. On der een aangenomen naam leefde hij als officieel adviseur van een sociale ver- zekeringsinstantie in Flensburg. Zijn wa re identiteit wes bekend aan op zijn minst 18 regeringsfunctionarissen, rechters en doktoren. In 1947 ontvluchtte hij uit een Amerikaans interneringskamp. Heyde wordt berecht in de stad Lim burg. Van een in de buurt gelegen krank zinnigengesticht viel een groot aantal pa tiënten ten offer aan het euthanasie-pro gramma van het Derde Rijk. Het pro ces zal zeer omvangrijk worden, doordat de hele kwestie van het doden van gees telijk of lichamelijk onvolwaardig geach te mensen aan de orde wordt gesteld. Met Heyde staan nog twee artsen terecht. sterk en machtig Europa, een verenigd Europa, zal bijdragen tot de veiligheid van de oude en de nieuwe wereld en deze twee in de gelegenheid stellen oplossingen te vinden voor de dringende vraagstukken in Zuid-Amerika, Afrika en Azië." „Met de vorming van een multilaterale kenrmacht moet een aanvang worden gemaakt. Dit project zal de solidariteit tussen het continent en Groot-Brittannië op het gebied van de defensie versterken. De onderhandelingen, die in het raam van de NAVO moeten worden gevoerd, die nen te zijn gericht op een billijke ver deling van de rechten en verantwoorde lijkheden tussen de Verenigde Staten en de andere deelnemers." De conferentie werd ondermeer bijge woond door de Westduitse minister van Defensie, Von Hassel, en andere vooraan staande vertegenwoordigers van de C.D.U. Frankrijk was vertegenwoordigd door de voorzitter van de M.R.P., Colin. Van Ne derlandse zijde waren aanwezig de heren Kleisterlee en Westerterp van de K.V.P, en de heer Kieft van de A.R.P. MOSKOU (AP) De in Canada gebo ren krantenmagnaat Roy Thomson is met 170 Britse zakenmagnaten uit Londen in Moskou aangekomen. Hjj noemde de reis „een goodwillbezoek om de handel uit te breiden" en vertelde, dat de Russische autoriteiten „voor de volle honderd per cent medewerking" hadden verleend. „De Russische regering betaalt het vliegtuig en ik betaal de rest," zo zei hij. Thomson heeft de reis op touw gezet om de eerste verjaardag van het supple ment in kleuren van een van zijn bladen, de „Sunday Times", te vieren. De zaken lieden zullen het weekeinde in Moskou doorbrengen en misschien een ontmoe ting hebben met premier Kroesjtsjev. Zij zullen een aantal recepties bezoeken, de stad bezichtigen en besprekingen voeren met handelsautoriteiten. Zondagavond zullen zij naar Londen terugvliegen. Zijn gezelschap omvat 34 president-directeuren en 31 bedrijfs directeuren van ondernemingen benevens andere hooggeplaatste functionarissen in de machinebouw, de olie-industrie, het bankwezen, de televisie enzovoort. De gro te man van de vakantiekampen, Billy Butlin, was er ook. De katoenmagnaat Cyril Lord hoopt onderhandelingen te voeren met Russen, die onlangs zijn fabriek hebben bezocht. CAIRO (AFP) In Cairo is de voor malige leider van de „Rif-opstand", Abdel Krim, vrijdag plechtig ten grave gedragen. President Nasser van Egypte had een be grafenis met militaire eer voor hem ver ordend. Het stoffelijk overschot is bijgezet op een militaire begraafplaats. Naar verwacht wordt, zullen de resten van Abdel Krim in augustus naar Marokko overgebracht worden om daar voorgoed te rusten, over eenkomstig de wens van de overledene. U- Li a'1 I GE.9 (Sfibnos avlerfad) ?->: »ab tunJnaD ROME (AP) De grootste staking se dert een jaar beeft ongeveer vier miljoen Italiaanse arbeiders het werk vier uur doen neerleggen. De produktie werd ont wricht van Sicilië tot de Alpen. In vele steden demonstreerden de arbeiders giste ren in de straten tijdens de staking van vier uur, waardoor enorme verkeersop stoppingen ontstonden. Met uitzondering van enkele kleine incidenten had de sta king een orderlijk verloop. Communistische en niet communistische vakbonden hadden de staking uitgeschre ven om steun te verlenen aan de 800.000 metaalbewerkers die sedert verleden jaar december actie voeren voor loonsverho ging. De staking duurde in Turijn en Pa lermo 24 uur. De vakbondsleiders hebben aan het ein de van de staking van vier uur bekend gemaakt dat zij van 80 tot 100 percent geslaagd was. In Turijn, een groot indus trieel centrum, deelde de fabrieken mee. dat 150.000 van de 450.000 arbeiders aan het werk bleven, in hoofdzaak bij de Fiat- fabrieken, waar een onafhankelijke vak bond zich verzet tegen de staking. Deze De Britse marine neemt op het ogen blik uitgebreide proeven met dit „rock and roll"-platform, dat, dankzij een ingenieuze uitvoering, precies de bewegingen kan nabootsen, die ook het dek van een niet te groot schip op zee maakt. Met behulp van het plat form worden helicopterpiloten dan ge traind om zonder ongelukken op een dergelijk wiebelend stukje vaste grond te landen. Tot nu toe is gebleken, dat het „dek" tot 5 graden afwijkingen kan vertonen, zonder dat er gevaar bestaat dat de helicopter er vanaf glijdt. U/% - V' i li 5S t,- t - bond heeft onder de Fiat-arbeiders de meerderheid. In Syracuse, op Sicilië, gebruikte de po litie traangas bij een botsing met stakers die met stenen gooiden. Er viel een aan tal gewonden. In dozijnen andere steden was de politie met de helm op paraat, maar in de meeste plaatsen bleef het rus tig. Een andere botsing had plaats in Brescia. De politie joeg hier betogers met traangas uiteen. Er werden tien mensen gewond. In vele steden ging het openbare vervoer gewoon door, maar in Milaan, waar de gemeentelijke transportarbeiders zich bij de staking aansloten liepen tien duizenden Milanezen vast. De 83.000 doktoren van het land zouden vandaag in staking gaan voor drie dagen om het parlement te dwingen een voorge stelde wet te verwerpen waarbij de pro vinciale autoriteiten de bevoegdheid ver leend werd de honoraria vast te stellen. Voorts staakten gisteren de universiteits professoren, die zeggen dat de regering te weinig gelden uittrekt voor de universi teiten. Er was ook een staking bij de P.T.T. als protest tegen een voorgestelde besnoeiing op toeslagen voor nachtwerk. En tenslotte staakten de dierenartsen om meer betaling door de staat., Skiën voor beginners Ski's en schoenen. Ski's en de daarbij behorende stokken kunt ge overal huren maar de schoenen zult u ongetwijfeld zelf willen bezitten. Koop de (loodzware) ski schoenen in het voorjaar en laat u daarna zo spoedig mogelijk inschrijven voor de Vierdaagse. Het plezier van menig ski enthousiast is vergald door het gebruik van nieuwe dus harde, stugge, pijn ver oorzakende schoenen. Inlopen is dus de boodschap.' Na vier dagen marcheren voelt u geen schoenen meer, geen voeten, kort om: bent u vrijwel gevoelloos geworden. En dat is voor beginners zéér belangrijk. Gebruik van de ski's. Voor beginners zijn er drie manieren om hun ski's te ge bruiken. De eerste methode bestaat uit het onderbinden van de latten buiten het be reik van bemoeizuchtige skileraren. Hoe wel het terrein u prachtig vlak toeschijnt begint u ogenblikkelijk te glijden en bin nen 5 seconden komt u met een enorme smak op de hard bevroren sneeuw terecht. Het is nu vrijwel onmogelijk om zonder hulp van derden overeind te komen. De angst voor totale bevriezing schenkt u echter reuzekracht en na een kwartiertje staat u weer rechtop. Deze toestand duurt wederom 5 seconden en nu komt u zodanig te vallen, dat uw rechtervoet 180 graden verdraaid is en met geen mogelijkheid meer in de oorspronkelijke toestand kan worden gebracht. Het duurt nu zeker een half uur alvorens u weer overeind bent gekomen en juist als ge denkt, dat het al wat beter gaat, slaat u recht voorover met uw gezicht in de (nog steeds hard bevro ren) sneeuw terwijl uus benen zijdelings uiteengetrokken worden. Het ogenblik is nu gekomen waarop één van de inmiddels toegestroomde toeschouwers u behoedzaam van de ski's ontdoet en u het kruikje cognac aanbiedt van een, altijd wel aan wezige Sint Bernhardshond. Hierna eindigt deze methode met de heilige gelofte uwer zijds om nooit meer een ski aan te raken. Dit spaart kosten (skilessen, skilift, e.d.) en ge kunt nu verder heerlijk in de zon gaan liggen en tegen iedereen zeggen, dat de dokter u het skiën heeft ontraden van wege uw voetbalknie (voor de dames: van wege uw tere enkels). Er is enig gevaar, dat u met deze methode werkelijk uw knie of enkel ontwricht, maar aan elke sport zijn nu eenmaal risico's verbonden! Het tweede systeem is trouwens aan zienlijk minder gevaarlijk. Men behoeft hierbij de ski's niet eens onder te binden. Ge moet alleen leren hoe u deze attributen zo sierlijk mogelijk op de schouder kunt torsen (niet in de kamer oefenen, denk om pendule en schemerlamp!). Na enige trai ning zal het u ongetwijfeld gelukken om met ferme tred, ski's op de schouder van uw hotel naar een naburig café met zonne terras te marcheren. Aldaar plaatst ge de latten naast de ski's van de totaal uitge putte lieden, die zojuist een moeilijke af daling hebben gemaakt en u mengt zich ongedwongen onder dit zwaar beproefde gezelschap. Uw kwieke verschijning zal allerwege bewondering wekken en u kunt terloops een kaart van de omliggende ski- terreinen tevoorschijn halen en gedachte loos de lastigste routes met een potlood aanstrepen. Ik ken sportslieden, die dit zeer lang hebben volgehouden alvorens ontmaskerd te worden. Daarna behoefden zij alleen van café te veranderen. Het derde en laatste systeem bestaat uit het volgen van zogenaamde skilessen aan een daarvoor bestemde Skischool. Dit is ongetwijfeld een zee* tijdrovende en ver moeiende methode, maar er zijn altijd lief hebbers, die er dit ongerief plus een res pectabele som gelds voor over hebben. Een ander maal wellicht eens een hoofd stukje voor deze dapperen. Arnold de Vita Correspondentie: Mevr. S. te H. .Zee honden la ars.ie? zijn inderdaad erg popu lair dit Jaar. En wat dat alleen reizen betreft, mevrouw, kunt U best doen, hoor. Er zijn er meer Advertentie MENTHOL PELLETS Tejiep hoest en Keelpij- V Uitwerking frappant Kou I. Het Beierse ministerie van Binnen landse Zaken heeft bekendgemaakt, dat men met behulp van Bazooka's wil pro beren de 50 cm. dikke ijslaag in de bo venloop van de Donau te breken. Kou II. In Dannemarie in Oost-Frankrijk werd de auto van twee houthakkers door elf wilde zwijnen omsingeld. De man nen moesten van hun bijlen gebruik ma ken om de dieren te verdrijven. Kou III. Uit Calais wordt gemeld, dat uit gehongerde spechten in de afgelopen we ken honderdduizenden bijen hebben ver slonden. De spechten hameren gaten in de korven en verslonden de honig en de bijen in hun winterslaap. Maleis. In het vervolg zal bij de rechts pleging in Nieuw-Guinea niet langer ge bruik worden gemaakt van de Neder landse taal, maar van het Maleis. Indonesische militairen. Volgens betrouw bare bron waren er op 2 februari 119 Indonesische officieren en 1515 man schappen op Nieuw-Guinea. Er zijn 1517 Pakistaanse UNO-militairen, waar van 36 officieren. Chinese lening. China heeft Syrië een ren teloze lening toegekend van 35 miljoen Zwitserse frank. In de Engelse mist. In een dichte mist is in Drayton (Engeland) een passa- gierstrein van achteren op een andere trein ingereden. 30 mensen werden ge wond. De meesten door rondvliegende glasscherven. Een seinwachter voorkwam dat een andere trein op de wrakstukken injoeg: hij schakelde de stroom op de lijn af. Kroonprinses in Parijs. Prinses Margrethe, de Deense troonpretendente is in Parijs aangekomen. Zij gaat een tijdje aan de Sorbonne studeren. Spanje. De chef-staf van het Italiaanse leger, generaal Aloja, zal deze zomer een bezoek aan Spanje brengen. Strauss gelooft 't wel. Franz-Josef Strauss heeft de aanklachten ingetrokken tegen „Der Spiegel" en een aantal mensen, die hem belasterd zouden hebben in de zaak Fibag. Strauss is van mening dat de parlementscommissie die deze zaak het vorig jaar heeft onderzocht, zijn r.aam van blaam heeft gezuiverd. Belgische prik. Met ingang van half maart zal de hele Belgische bevolking in de leeftijd van 3 maandén tot 40 jaar in de gelegenheid worden gesteld zich gratis te laten vaccineren tegen kinderverlam ming. Lenin-prijs. Bruno Pontecorvo, de beroem de Italiaanse geleerde die in 1950 Enge land verliet en zich in de Sovjet-Unie vestigde, is naar Tass meldt, voorgedra gen voor de Lenin-prijs. Pontecorvo werd als een leidende kerngeleerde van de wereld beschouwd. Komplot in Ivoorkust. De republiek Ivoor kust heeft een samenzwering tegen de regering onderdrukt en maatregelen ge troffen tegen eventuele opstanden. Van regeringsfunctionarissen wordt verno men, dat een door communisten geïn spireerd komplot een direkte bedreiging vormde voor de pro-westerse president Felix Houphouet-Boigny. i

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3