Twijfel aan democratische gezindheid van Foertsch r HOE IS HET ONTSTAAN? FEITEN VAN DEZE WEEK J PLANEET ZONDER REGEN TUSSEN HEMEL EN AARDE Richtlijn van oud-Hitler-militair aan Bundeswehr geeft t.v.-spel staartje Amerikanen hebben minder gerookt in 1962 Hervormde predikanten protesteren tegen vrijzinnige integratie mm In 1962 ruim 78.000 nieuwe woningen Prof. Van der Ven voor vrijlating van oorlogsmisdadigers wmmmm ZATERDAG 9 FEBRUARI 1963 Plotselinge nachtoefening Moskou maakt Washington deelgenoot van zorgen Ook Den Haag Uitspraken van de week Mishandelde vrouw zal weer kunnen zien C. v. W 1 Dit woord: GEDEGEN Dit woord: PLOETEREN Dit woord: VADERMOORDER Dit woord: VAN LIEVERLEDE Australië wijst Rus uit wegens snionage-po^ing Brandweerman aan rookvergiftiging overleden (Van onze correspondent) BONN De kritiek van de inspecteur- generaal van de Bundeswehr Foertsch op het vorige week donderdag door de Noord- duitse televisie uitgezonden spel „Stalin grad", geschreven door Claus Hubalek naar de roman van Theodoor Plivier, krijgt een staartje. De socialisten zijn na melijk van plan vragen te stellen aan minister van Defensie Von Hassel over de critiek, die Foertsch in de vorm van een richtlijn aan alle commandanten van troe penonderdelen heeft gelanceerd. Volgens Foertsch, die overigens al steun heeft gekregen van zijn minister, was het televisiespel „een strijdmiddel van de be wuste tegenstanders van'de vrijheid of van hun misbruikte helpers". De generaal meen de, dat de soldaten erdoor misleid zouden kunnen worden bij de uitoefening van hun plicht tot verdediging van vrijheid en recht in een democratische samenleving. Foertsch's richtlijn, die ook nog inging op het communistische verleden van Bu- WASHINGTON (Reuter/AFP) De Sov jet-Unie heeft bij monde van haar am bassadeur Dobrynin tegenover de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, uiting gegeven aan haar be zorgdheid over het Frans-Westduitse vriendschapsverdrag. Dobrynin zei na af loop van het onderhoud, dat hij over „ver scheidene recente ontwikkelingen in de in ternationale politiek en de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Sta ten" van gedachten had gewisseld met minister Rusk. DEN HAAG (ANP) De Russische am bassade in Den Haag heeft aan het minis terie van Buitenlandse Zaken een afschrift doen toekomen van de nota's die de rege ring van de Sovjet-Unie deze week heeft gezonden aan de regeringen van Frankrijk en van de Westduitse bondsrepubliek. fllVDT WASHINGTON (AP) Voor de eerste maal sinds 1954 heeft het sigarettenroken in de Verenigde Staten verleden jaar een lichte daling vertoond. Het gemiddelde verbruik is voor 1962 berekend op 199,2 pakje per persoon tegen 199,3 pakje voor 1961. Aangezien een pakje 20 sigaretten bevat, zijn per persoon gemiddeld twee sigaretten minder ge rookt. Het begrip „persoon" geldt rerso- nen van veertien jaar en ouder. De Amerikaanse rokers hebben in 1962 bijna 6.9 miljoen dollar uitgegeven voor sigaretten. Verwacht wordt, dat dit be drag dit jaar de 7 miljoen dollar zal over schrijden. De heer Macmillan heeft mij in de Brit se pers laten vergelijken met Hitier. GENERAAL DE GAULLE De Engelsen slagen er altijd in zich respectabel voor te doen; daardoor heb ben zij een zekere invloed gekregen in de buitenlandse pers en ook in bepaal de kringen in ons land. GENERAAL DE GAULLE Wat Duitsland nodig heeft is een grond wet die het in staat stelt de grote pro blemen van de moderne wereld tege moet te treden. De Duitse grondwet deugt niet omdat zij het referendum niet kent. GENERAAL DE GAULLE Couve von Murstadt. MINISTER LUNS Sinds de Nieuw-Guinea-kwestie heb ik nog nooit zoveel fanmail ontvangen als de laatste dagen. MINISTER LUNS Ik drink liever brak water in een we reldhaven, dan zoet water in een dode stad. W. H. DE MONCHY, voorzitter van de Rotterdamse Kamer van Koophandel De film is zwaar onderschat. De bedoe lingen ervan liggen te diep onder de oppervlakte, men zou de film eigenlijk twee keer moeten zien. JEF VAN DER HEYDEN, maker van „Fietsen naar de maan" De grondlegger van de katholieke partij die wij vanmorgen hebben geëerd, kan tevreden zijn over ons aller premier, de Brabantse Heer: Jan de Quay. Dr. W. L. P. M. DE KORT, KVP-fractlevoorzltter, op het Overijsels appèl van de KVP Rechtsback Wendling zal ten eeuwigen dage met afgrijzen aan dit moment te rugdenken. DE TELEGRAAF, over Feijenoords doelpunt tegen Reims. Ik protesteer ertegen, dat de strijd tot de laatste man, ook in een uitzichtloze situatie, als misdadig wordt geken schetst. GENERAAL FOERTSCH, inspecteur-generaal van de Bundeswehr, over het t.v.-spel „Stalingrad". balek en Plivier, had tot gevolg dat afge lopen donderdag een groot deel van de luchtmachttroepen plotseling nachtoefening kreeg om 's avonds half acht, wat tot gevolg had dat de manschappen het tele visiespel niet konden zien. Van meer dan een kant is al kritiek geleverd op Foertsch's optreden. De S.P.D. heeft vooral gekritiseerd, dat de televisie van tevoren een exemplaar van het draaiboek van de generaal had gegeven, waardoor het mogelijk werd dat Foertsch vóór de uitzending al tegenpro- paganda kon malen. Ook het „Algemene Weekblad van Jo den in Duitsland" drukte deze week een kritiek van zijn hoofdredacteur Mark af op Foertsch. ..De generaal heeft de troe pen, de Bondsrepubliek en de zaak van het Westen van slechte dienst bewezen," schrijft Marx. „Hij heeft de democrati sche rechten van de soldaten om zich een eigen mening te vormen geschonden". Daar het televisiespel juist de nadruk legde op de misdadige houding van de commandanten in Stalingrad, die 200 000 man de dood inzonden uit gehoorzaamheid aan Hitier, achten velen Foertsch' kri tiek maar voor één uitleg vatbaar: de ge neraal. die tenslotte carrière maakte on der Hitler, is nog steeds van mening, dat een militair onvoorwaardelijk gehoorzaam moet zijn, zelfs aan bevelen die in hun uitwerking misdadig zijn. Acht Haagse hervormde predikanten hebben de Centrale Hervormde Kerkeraad hun bezorgdheid kenbaar gemaakt over het besluit van deze raad, de predikan ten van de Vereniging van Vrijzinnige Her vormden in Den Haag te beroepen als hervormd predikant. De integratie van de Vrijzinnige Her vormden met de Haagse Hervormde Ge meente heeft jaren lang een punt van bespreking uitgemaakt. Herhaaldelijk wer den pogingen in die richting afgewezen. Onlangs echter nam de Centrale Kerke raad het besluit dat ook de vrijzinnige predikanten beroepen konden worden. De predikanten Van den Berg, Lagerweij, Boerlijst, Gall, Holst, Van Haasen, Tals- ma en Emous herinneren eraan dat de Hervormde Synode oproept tot herdenking van het 400-jarig bestaan van de Heidel- berger Cathechismus. „Maar", zo schrij ven zij aan de Centrale ïlaad, hoe kan men enerzijds de Heidelberger Cathechis mus Ieren en anderzijds verantwoording dragen voor een vrijzinnige prediking? De predikanten verlangen, dat hun brief aan de orde komt op de eerstvolgende verga dering van de Centrale Kerkeraad. In de toestand van de mishandelde Am sterdamse mejuffrouw Van Z„ die inmid dels is opgenomen in het Wilhelmina- gasthuis, is een belangrijke verbetering opgetreden. Gebleken is dat niet het net vlies van haar ogen is beschadigd, maar het bindvlies. Zij zal na haar genezing weer normaal kunnen zien MARS is al weer enige tijd goed zichtbaar aan de avondhemel: het rossige lichtpunt dat deze week links, resp. schuin rechts boven de maan te zien viel, is de planéet waar naar nu een Russisch on bemand) voertuig onder weg is. Maar naarmate ook de bemande ruimtevaart na dert, wensen we steeds ge detailleerdere informaties en zo heeft een groepje Amerikaanse onderzoe kers zich al geruime tijd bezig gehouden met o.a het weer op Mars. Hoe ijl ook, die dampkring kent net als de onze gebieden van hoge en lage druk maar geen regen; er komt te weinig waterdamp in voor. Wat er op Mars aan water te vinden is. vindt men voornamelijk in de ijskap aan die pool waar het winter is. Ongeloofwaardig klinkt (op het eerste (jehoor) 'de waarneming dat de Mars atmosfeer op 20 kilome ter hoogte dichter is dan die van de aarde, maar de verklaring voor het ver schijnsel wordt geleverd door het feit dat Mars' massa veel geringer is dan die van de aarden.l. on geveer een negende. Daar door neemt de dichtheid van de atmosfeer naar boven toe veel langzamer af dan bij ons. Deze nu nog vrij theo retische wetenschap krijgt practisch belang tegen de tijd dat onze ruimteschepen ginds de wrijving van de Martiaan- se atmosfeer zullen gaan voelen Hetzelfde geldt •jsaaanitoom i Hf voor onze kennis over de samenstelling van Mars dampkring: de ozonlaag waar de ultraviolette zon nestraling wordt geabsor beerd zodat daar betrek kelijk hoge temperaturen ontstaan, ligt er hoger dan in onze atmosfeer en ook de F1 en F2-lagen van de ionosfeer (de dampkring- lagen die radiogolven re flecteren) liggen verder van het Marsoppervlak af dan de corresponderende 'agen boven de aarde 'hier op twee, respectie velijk driehonderd kilo meter; op Mars op 450 pectievelijk 600 km hoog te). Van vrij recente datum is de waarneming ge daan bij spectrale ontle ding van het licht van de donkere Mars-gebieden dat bij bepaalde golfleng ten in dit spectrum lijnen voorkomen die schilfert te wijzen op organische materie Op Mars: dezelfde lijnen komen ooft vóór (n het. spectrum van aardse vegetatie. '-'f v isLaftê Dit is de „Kingsport", een Amerikaans marineschip dat een belangrijke rol zal spelen bij de binnenkort plaats vindende lancering van de nieuwe telecommunicatiesatelliet „Syncom". Het is de bedoeling dat „Syncom" bewegingloos in de ruimte wordt ge plaatst op een hoogte van 36.000 km boven de Atlantische Oceaan tussen Amerika en Afrika. Het schip, met zijn vele radar apparatuur (o.m. onder gebracht in de grote koepel) is nodig om de vastgestelde plaats in de ruimte voor „Syncom" te bepalen. im Volgens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek zijn in het afge lopen jaar in Nederland 78.375 woningen gereed gekomen. In december 1962 kwamen 7.364 nieuwe woningen gereed. Daarvan werden er 598 als systeemwoning gebouwd. In het gehele jaar 1962 kwamen 7.686 systeemwoningen gereed tegen 8.912 in 1961 Gerekend tot 1 januari 1963 werden se dert de bevrijding 1.014.104 nieuwe wo ningen gebouwd, waarvan 105 615 systeem woningen. In december 1962 werd een begin ge maakt met de bouw van 7 766 woningen In het hele jaar 1962 werd begonnen mei de bouw van 91 880 woningen, in 1961 met 101.768 woningen. Daar het aantal in aanbouw genomen woningen in december groter was dan dal van de gereedgekomen woningen, steeg het aantal in ujtvo.erin.g.. zijndg, woningen tot 122.272 op'h'et eind Van dié maand. Op 31 december 1§61 waren 108 799, woningen aanboöw. In Noord-Holland (zonder Amsterdam) kwamen in 1962 8.441 (10 693) woningen gereed; in Amsterdam 3 991 (4 396); in Zuid-Holland (zonder Den Haag en Rotter dam) 13.587 (11.712); in Rotterdam 3 975 (5.790) en in Den Haag 1.022 (2.640) (Tussen haakjes de cijfers van 1961) Eigenlijk is gedegen het voltooide deelwoord van het werkwoord gedijen dat vroeger sterk was. De verleden tijd luidde gedeech en de betekenis was: groeien, worden. Nog is bekend het spreekwoord: onrechtmatig verkregen goed g e d ij t niet. Nu is het werk woord zwak geworden, maar het ster ke deelwoord heeft zich gehandhaafd in twee bijzondere betekenissen. Oor spronkelijk betekendi gedijen namelijk: van een vloeibare in een vaste toestand overgaan, stollen, en het deelwoord betekende dus: dicht, ineengedrongen en vandaar: onvermengd, zuiver. Men spreekt van gedegen goud. Uit de betekenis groeien is voortgekomen: een goed gevolg hebben, gunstig uitval len. Daardoor is gedegen ook gaan betekenen: goed. doorwrocht, kundig. Ploeteren behoort tot een familie van klanknabootsende woorden Soms wordt het woord gebruikt in toepassing op de menselijke stem. zoals in het Latijnse blaterareen het Duitse p 1 a ud e r n: babbelen In het oosten van ons land heeft ploeteren dialectisch nog de betekenis- grauwen, brommen, tegen iemand uitvaren. Ook wordt ploeteren toegepast op het geluid dat iemand maakt, wanneer hij door water plast of door een weke mas sa baggert. Merkwaardig is dat het Deense woord pludder zowel bete kent?- g e 1 e u t -et als: moeras. Uit de betekenis: door een weke mas sa trachten vooruit te komen vloeit die van- hard werken, zwoegen gemakkelijk voort. In die zin gebruiken wij ploete- -en thans. Natuurlijk is een vadermoordenaar iemand die zijn vader vermoord heeft Maar in het meervoud gebruikt men het woord voor de ouderwetse heren halsboord met hoog uitstekende punten die omstreeks 1830 in de mode was Het schijnt dat wij het woord uit het Duits hebben overgenomen, waar het Vater- mörder luidt. Een hoogst onwaarschijn lijke verklaring geeft het verhaal van een student die. thuiskomende, rijn vader omarmde en hem met de punten van zijn toen zeer nieuwerwetse boord doodstak. Wanneer men het Engelse woord choker vergelijkt dat voor vadermoordenaar wordt gebruikt, maar dat eigenlijk wurger betekent werd deze boord voornamelijk door be jaarde heren, vaders, gedragen 7 Van lieverlede betekent: geleidelijk, stilletjes, ongemerkt, langzamerhand, allengs enz. In sommige streektalen, bijvoorbeeld in het Gronings, het Kam pens en het Zaans, zegt men: van lie ver! a d e. De moeilijkheid schuilt in het tweede deel der samenstelling. Men meent daarin een zelfstandig naam woord te moeten zien dat verwant is met ..et werkwoord lijden in de be tekenis: gaan (over-lijden). Dan is ook het Engelse lode familie (lode star betekent lëid-sterj. De Middel nederlandse vorm luidde: bi liever lade Aangenomen wordt nu dat de grondbetekenis der uitdrukking is ge weest: met een aangename, zachte gang of langs een aangename, gemakkelijke weg, maar zekerheid dienaangaande be staat niet. Op en om het Binnenhof Senatoriaa) mammoet-debat In de achtenswaardige Eerste Kamer is, bij wijze van preken, nooit sprake van een wildebeestensnel. Toch vond er deze week, althans tot op zekere hoogte, een mammoet-debat plaats. Het ging hier om de beraadslagingen over het minister Cals zo na aan het hart liggend wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs Gelijk bekend noemt men dit in de wan deling het ontwerp-mammoetwet, vooral wegens het veel omvattende ervan. Welnu, ook de gedachtenwisselin in de Eerste Kamer hierover nam eer tijd in beslag dan daar overigens met de meeste wetsontwerpen het geval is en zo bestaat er dan reden om van een mammoet-debat te gewagen. Nadat de dames en heren in de Kamer van 75 dinsdagmiddag begon nen waren, kwam men de volgende dag teger het etensuur niet verder dan beëin diging van de beraadslagingen in eerste aanleg. Komende week zullen pas re- en dupliek, en daarna de stemming plaats vinden. Tijd tot nadenken „De nacht brengt den wijzen raad," al dus de vertaling van een oud Grieks ge zegde. Zulk een aanhaling uit de klassie ken is hier wel op haar plaats, aangezien het onderwijs juist van het Grieks me de een punt van discussie uitmaakte. De wijzen, die raad nodig hebben gedu rende de eerstvolgende nachten en dagen, bevinden zich vooral in het kamp van de leden der Eerste Kamer. Onder die afge vaardigden toch waren er enige, die vrij sterk op de voorgrond plaatsten dat zij de uiteindelijke stembepaling moesten laten afhangen van hetgeen zij van de zijde van de minister te horen zouden krijgen. Dit kan soms een uitlating van niet veel meer dan een zekere hoffelijkheid zijn, maar in het onderhavige geval was er bepaald iets van geheel andere aard in het spel. Openbaar en bijzonder onderwijs Minister Cals had zich ongetwijfeld op recht moeite gegeven om in zijn ontwerp zoveel mogelijk het beginsel van gelijke behandeling van openbaar en bijzonder on derwijs tot zijn recht te doen komen. Niet temin was hij daarin, naar het oordeel van bijvoorbeeld mevrouw Schouwenaar- Franssen (V.V.D.) en prof. Schermerhorn (P.v.d.A.), op méér dan één punt niet geslaagd. Voor het hier genoemde tweetal vormde misschien wel de grootste steen des aan stoots, dat oprichting van een openba re school buiten de zogenaamde planproce dure om niet, die van een bijzondere school daarentegen wel mogelijk zal zijn. Minister Cals in een moeilijk parket Zonder hier verder in te gaan o" het in gewikkelde vraagstuk waarover het strijd punt in kwestie loopt breng ik het volgen de in herinnering. In de Tweede Kamer had de heer Vermeer (P.v.d.A.) achter eenvolgens met behulp van een tweetal amendementen getracht ie bedoelde „rechtsongelijkheid" uit het wetsontwerp verwijderd te krijgen. Hij ving echter bot: bij een stemming van „Christelijken" te gen „niet-Christelijken" herleving dus van een scheidslijn van weleer sneuvel den zijn beide amendementen. Minister Cals heeft e. nooit een geheim van gemaakt, dat hij die gang van zaken ten slotte *en zeerste betreurde. „De zaak zelf hindert mij toch wel bijzonder" zo zei hij woensdag nog in de Eerste Kamer In meer dan een opzicht had hij zich op het kritieke moment aan de overzijde van het Binnenhof in een moeilijk parket be vonden en in een moeilijk parket zat hij nog altijd. Zowel de bewindsman als de Kamer wa ren op het ogenblik waarop zich het ver- openbare scholen buiten het plan om. Nau welijks had genoemde senator dit gezegd, of bij menigeen van zijn gehoor rees de vraag, hoe hij zich kon voorstellen, dat de minister werkelijk alsnog zulk een toezeg ging zou doen. Om twee redenen toch viel dit als uitgesloten te beschouwen. Staatsrechtelijk zou een dergelijke mi nisteriële belofte voor de eindstemming in wezen niet oorbaar zijn. Dat zou er im mers op neerkomen, dat hij langs het om- weggetje van inwilliging van zulk een be lofte tot wijziging zou overgaan van het wetsontwerp, gelijk het in de Eerste Ka mer ter tafele ligt. Anders uitgedrukt wan neer de senaat op die manier het ontwerp zou aannemen, zou er verkapte toepas sing van het aan dit lichaam niet toeko mende recht van amendement hebben plaatsgevonden. Doch zelfs afgezien hiervan was en is het zo duidelijk als iets, dat behandeling van een ,;verbeter"-ontwerp gelijk de heer Schermerhorn op het oog had, onder mi nister Cals, die over een paar maanden (namelijk zodra er een nieuw kabinet na melde „drama" afspeelde, vermoeid ge weest. Rustig nader overleg zou o getwij feld de voorkeur verdiend hebben en had dan wellicht nog uitkomst kunnen opleve ren. Doch daartoe was het niet gekomen. Onderwijl voelde de minister wel dat het alsnog gewenst kon zijn een uitweg te vinden. Daarom verzocht hij aan de op onderwijsgebied toch al werkzame com missie-De Roos, die door haar samen stelling inderdaad veel weg kan hebben van een „bevredigingscommissie" zij telt parlementaire vogels van uiteenlopen de politieke pluimage in haar midden een poging tot oplossing van het probleem te ondernemen. Hiermee gaf de minister ongetwijfeld blijk van zijn goede bedoe ling. Prof. Schermerhom in een nog moeilijker parket In zijn in het algemeen veel lof voor het ter tafel liggende ontwerp bevattende rede kon prof. Schermerhorn met die goe de bedoeling geen genoegen nemen. De po ging door de commissie-De Roos te onder nemen vond hij wel iets, maar tenslotte ontsnapte hem de namens zijn fractie uit gesproken verklaring, dat zij haar stem over het wetsontwerp afhankelijk moest maken van ministers toezegging een wets wijziging voor te stellen tot algeheel of althans gedeeltelijk herstel van de vrij heid van de gemeenten tot oprichting van de stembusstrijd zal optreden) zijn porte feuille zal neerleggen, onmogelijk is. Wanneer men nu bedenkt dat de socia listische woordvoerder wegens de grote verdiensten, die zijns Inziens de door de minister op stapel gezette onderwijsher vorming bezit, in zijn hart niets liever wil dan het wetsontwerp wèl tot stand te zien komen dan is het zo klaar als een klontje dat de hooggeleerde afgevaardigde ten slotte meer heeft gezegd dan hij bedoeld zal hebben. Ik twijfel er dan ook niet aan, of hij zal tenslotte de volgende week een middel aanwenden om zich uit dit moeilijke par ket te werken. Gelukkig dus voor deze wijze, dat hij nu de tijd heeft gekregen om zich daarop te bezinnen. Laat ik hier aan nog toevoegen dat, afgezien van dit hier vermelde minder geslaagde punt uit prof. Schermerhorns rede, zijn betoog een knap stuk werk was. Buitengewoon de moeite waard om aan te horen waren de uiteenzettingen van mevrouw Schouwenaar. Dit zullen ook de genen, die het eventueel met haar kriti sche opmerkingen niet of slechts ten dele eens waren, ten volle moeten erkennen. Hier sprak iemand die niet alleen blijk gaf van grote deskundigheid op onderwijs gebied maar bovendien zowel door de vorm alsdoor de inhoud van vat zij in het midden bracht er In geslaagd was een rede te houden van een zeldzaam hoog peil. Met de overige liberale senatoren moge zij in meer dan een opzicht ernstig ge kant zijn tegen het mammoet-ontwerp, dit belette haar niet ook wel degelijk de no dige aandacht te wijden aan de goede kan ten daarvan. „Nationaal compromis" Ruim twee en een half uur is de mi nister bezig geweest met de verdediging van de door hem voorgestane grootscheep se vernieuwing op onderwijsgebied. Ook hem komt de lof toe dit gedaan te hebben op een wijze, die in meer dan een opzicht bijzonder geslaagd te noemen valt Jam mer was alleen, dat hij hier en daar tot iets te veel uitvoerigheid overging Dit kwam dan juist aan de kracht van zijn b°toog niet altijd ten goede Ook al zag hij zich genoopt prof. Scher merhorn nul op diens rekest te geven, en dit juist vooral om de hierboven reeds aangegeven principiële en praktische re denen. toch toonde hij duidelijk aan dat aan het ontwerp in zijn geheel de opzet ten grondslag ligt om een werkelijk natio naal compromis te bereiken. Terecht wees hij erop dat een goed compromis niets on eervols in zich heeft Letterlijk betekent het latijnse woord, waarvan de uitdruk king compromis is afgeleid: gezamenlijk elkaar over en weer iets beloven te doen En het gaat er dan om dat hetgeen men elkaar belooft moet stoelen op te eerbiedi gen en hoog te houden rechtsoverwegin gen! Nationaal politiek steekspel Prof. De Quay en diens geestver want dr. De Kort, leider van de K.V.P.- fractie in de Tweede Kamer, hebben on langs in het openbaar uitgepakt tegen de P.v.d.A. Dat is hun goed recht en het is zeker ook begrijpelijk, dat zij hiertoe kwa men bij wijze van inzet van de komende verkiezingsveldtocht. Evenzeer is het volkomen het goed recht van prof. Vondeling, de socialisti sche collega van dr. De Kort, om zijner zijds het duo dat in Hengelo bedoeld elec toraal krijgsgezang aanhief tot een open baar gesprek uit te nodigen om de juist heid van hun ten opzichte van de P.v.d.A geuite grieven waar te maken. Er schuilt in zulk een nationaal politiek duel bepaald iets aantrekkelijks. Sinds jaar en dag hebben gemeenlijk in de ver kiezingsstrijd hier te lande monologen ver re de overhand. Van harte valt te hopen, dat de minister-president en diens secon dant de uitdaging zullen aanvaarden. Dr. E. van Raalte Prof. mr. J. J. M. van der Ven, hoog leraar in het arbeidsrecht, sociologie en wijsbegeerte van het recht te Utrecht schrijft in het „Nederlands Juristenblad" zich thans genoopt te voelen tot het be tuigen van instemming met het pleidooi van de hoogleraren in het strafrecht, prof mr. W P. J. Pompe en prof. rnr. J. M. van Bemmelen. tot vrijlating van de laat ste Duitse oorlogsmisdadigers in Neder land Prof. van der Ven vond het eerste plei dooi (5 januari) van de twee hoogleraren „niet in alle opzichten ovretuigend" Hij voegt er aan toe dat ,de tegenwind, de tegenstorm, die toen in dag- én weekbla den opstak" hem veel minder overtuigde. De reactie was „te zeer door prinvtieve wraakzucht gedragen en probeerde voor alles de vonken der emotionaliteit aan te blazen". De nadere uitwerking van het pleidooi van de twee hoogleraren in het .Neder lands juristenblad" van veertien dagen ge leden „een breder uitgesponnen en meer gefundeerd betoog" vertuigde hem wel. Wel stelt prof. van der Ven één amendement voor, namelijk dat aan de invrijheidstelling de voorwaarde moet worden verbonden, dat de betrokkenen nooit meer het Nederlandse grondgebied betreden. Zoals bekend gaat het orr de oorlogsmisdadigers Aus der Fünten, Lages, Fischer en Kotalla. CANBERRA - Australië heeft de eerste secretaris van de Russische ambassade in Canberra uitgewezen Hij zou „uitgebreide voorbereidingen voor spionage" hebben ge troffen. Hij was de eerste Russische diplomaat die naar Australië kwam, nadat van 1954 tot 1959 de betrekkingen tussen beide lan den verbroken waren geweest. Dinsdag werd in Moskou meegedeeld, dat de Russische ambassadeur in Australië van zijn post is ontheven en zal worden vervangen (Reuter). Na de blussingswerkzaamheden bij een brand in de fabrieken van Scholtens-Fox- hol is het hoofd van de bedrijfsbrandweer, de 37-jarige heer E. W. van Houten uit Hoogezand, aan rookvergiftiging overleden. De brand brak 's nachts uit in een silo. Er ontstond een sterke rookontwikkeling, die de blussingswerkzaamheden zeer be moeilijkte. Na enige uren waren de be drijfsbrandweer en de brandweren uit Hoogezand en Sappemeer het vuur mees ter. De schade bleef beperkt tot de silo. M Vê&i ..00;

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4