is niet zo gemakkelijk als je denkt BRAVE BURGER REAGEERT „Maar er zijn nog gewone DEAA „THINK OF ME" mmm PAUL PETTERSON ZINGT „LITTLE BOY SAO" jonge mensen Zee ZATERDAG 9 FEBRUARI 1963 7 har dstikke goed waardeloos pedt pedt waardeloos hardstikke goed hardstik )s pedt pedt wi SPUigat je 9°ed hardstik!i>s pedt pedt waardeloos hardstikke goed hardstikke goed waardeloos pedt Si! ïmmmÊm*. -> UIT DE GROEF Henny OP KAMERS WONEN Wanneer alle examens achter de mg zijn komt het ogen blik dat je, misschien na de diensttijd, een baan gaat zoeken. Waarom zou het in de plaats zijn waar je ouders wonen? En trouwensAl is dat zo. Je hebt genoeg van de regels van het huis, wilt eindelijk ook wel eens zelf standig zijn en besluit dus een kamer te huren.... ZWART OP WIT Pagina voor jongeren. Verschijnt zo mogelijk eens per veer tien dagen. Redactie: Gerda Hanekroot, Henny Schoute, Dirk Nolles, Lex Muller. Redactie-adres: Grote Houtstraat 13, Haarlem. Een van de lezers van Zwart op Wit is van mening dat het rookprobleem in onze vorige rubriek te summier, beter gezegd, 'eigenlijk helemaal niet, is behan deld. Ik ben het met de schrijver eens en kan hem en hun die er net zo over denken de verzekering geven dat dit on derwerp voor ons nog geenszins heeft af gedaan. Een inwoner(ster) van Haarlem heeft het artikel „Burgerlijk mens kun je niet hervormen", met belangstelling gelezen Voor Marie José Schneider die, na de publikatie van haar opvattingen, wel de nodige kritiek zal hebben moeten incas seren, lees ik uit deze brief de zin. „Ik worstel zelf ook een beetje met het pro bleem van deze stompzinnige burgerlijk heid". Jaap Fischer is bij velen bekend maar niet bi] iedereen bemind. Een van de briefschrijvers is er van overtuigd dat Jaap op zijn retour is en besluit de brief als volgt: „maar laten we niet Jaap Fischer hoog blijven houden en ons zelf verbeelden dat hij nog steeds fantas tisch is. Laat hem maar rustig verder studeren (dat doet hij toch het liefst vol gens zijn zeggen) en laten we het glas heffen op zijn goed-en welverdiende rust Ellen „Tuppence" Groeneveld, schrijft ons een lange brief. Is van plan later de journalistiek in te duiken en wil wel wat meer over dat vak weten. Zou daar over willen praten. Wanneer je weer her steld bent kom je maar langs „Tuppen ce". Voorlopig beterschap! In de rij advertenties is er al een grote groep die je direct kunt schrappen. Kamer met pension bijvoorbeeld, want je kookt zelf je maaltijden, zo nu en dan eet je in de stad. Bezigheden buitenshuis hebbende kan voor velen een beperking zijn die tè ver gaat. Maar deze lijkt beter. Zonnige gestoffeerde ruime zitslaap- kamer voor jongeman of meisje. Een bejaarde dame opent de deur. „Verhuurt u", vraag ik zonder de zin af te maken, want voor ik ben uitgesproken heeft ze me al verteld dat zij het inder daad is en of ik maar direct mee naar boven wil gaan. om te kijken. Een trap, een overloopje, weer een trap en eindelijk de kamer. Een leeg hok kun je niet zo gemakkelijk beoordelen, vind ik. Maar dat behoeft ook helemaal niet De hele weg naar boven praat mevrouw. Over de vorige huurders. Over de ver warming, verlichting. Hoe hoger ik kom hoe moeilijker het schijnt te worden straks misschien „nee" te zeggen. Een sombere dag en dat is jammer, want dat „zonnige" kun ie nu alleen maar raden Het raam lijkt me aan de kleine kant. Licht behang. Geeft altijd wel een plezierige indruk. Wat de verf betreft moet ik maar niet al te critisch zijn. ten slotte hebben hier al zovelen voor mij gewoond. Er staat een bed, dat behoef ik dus niet zelf mee te nemen Mevrouw leidt mij voortdurend af. vind ik. Soms krijg ik de indruk dat ze mij hier „in wil drukken". Dat verhaal over andere lief hebbers klinkt niet geloofwaardig. Om dat ik nu ook niet zo precies weet waar je naar moet kijken, aarzel ik. Over de prijs hebben we nog niet ge sproken. Daar begin ik nu maar over „Zeventig gulden per maand Daar is dan alles bij inbegrepen", maakt ze af. Ik had wel zoiets verwacht en schrik er niet van. Zeventig gulden, iedere maand opnieuw. Taxerend kijkt ze me aan. „Wanneer u losse spulletjes nodig hebt kunt u die wel van mij krijgen", verzacht ze. „ik heb televisie, daar kunt u 's avonds gerust naar kijken en wanneer u trek hebt in thee of koffie komt u maar aan", gaat ze verder „Ze handelt als op een veiling" schiet het door me heen. Ik antwoord niet. Het is geen gemakkelijke beslissing Tien adressen, waarvan de helft al direct veel te duur was Twee kamers waar Nancy Sinatra, dochter van Frank „The voice" Sinatra met „Tonight you belong to me", een nieuwe versie van het niet meer zo piepjonge lied. De 22-jarige Nancy zingt op de andere kant „Think of me". Een leuk plaatje dat weer echt op de Ameri kaanse markt thuishoort. (Reprise RR 27-028). niet gekookt mocht worden. Ik zal toch een keuze moeten maken Misschien valt het wel mee, die koffie, de televisie. Niemand kan me dwingen op bezoek te zitten. Ik heb werk, ken nissen, je ziet elkaar misschien in geen dagen. Eigenlijk zou ik nog moeten vra gen of ik bezoek mag ontvangen. Dat zal toch wel in orde zijn. Ik knik. „Goed mevrouw, 'k neem hem. Over drie dagen het begin van de maand". We lopen weer naar beneden, trap, overloop, trap. Vlug ger dan straks, maar dat komt zeker om dat we naar beneden gaan. We zwijgen alle twee. „Tot donderdag dan", ze sluit de deur, ik heb een kamer. Zoveel behoef ik niet mee te nemen. Tweemaal op de fiets heen en weer met een koffer. Die spullen van mezelf maken de kamer ineens plezieriger. Het bed ligt prima. Dat raam lijkt nog steeds klein, maar de zon, het zit zéker aan de zon zijde. Een eenpits gasstel. Koffie kan ik best zetten. De eerste avond wordt de ruimte lang zaam al vertrouwd. Van mijn hospita merk ik niet veel. Éénmaal heeft ze me gevraagd of ik misschien iets nodig had. Ze vindt de kamer kaal, maar dat moet ik helemaal zelf weten, zegt ze. Een maand later leerde ik het meisje kennen. Ze werkt op kantoor. Woont ook op kamers. Een kop koffie in een restau rant, de bioscoop, waar kun je alleen zijn? Het is niet voortdurend zomer en tien graden vorst is me toch een beetje té veel. Die avond gaat -e mee naar boven Trap, overloop, trap. Koffie kan ze beter zetten dan ik; terwijl ze praat luister ik zonder eigenlijk precies te horen wat ze zegt. Een uur later gaat ze weg en wan neer ik terug kom brandt het licht op de overloop Mevrouw wacht me op. Wat ziet ze er vaal uit, valt me nu ineens op Ze is kwaad en lelijk. Zegt kwade, lelijke dingen, spuugt gif en venijn. „Dat het nu voor eens en voor altijd afgelopen moet zijn. Ik moet niet denken de sfeer in huis te kunnen verpesten Geen narigheid met ,c«sïIk! Bstljnfïl rV Dit is een open brief aan jullie en ge- ljjksoortigen of geestverwanten. Een open brief en ik daag jullie uit 'm te publi ceren. Op een goede (of kwade) dag kregen jullie van de baas een hele pagina om je éénmaal in de veertien dagen in uit te leven. Na veertien dagen „burgerlijk" ge doe van inbraakjes, ongevallen en gouden bruidsparen eindelijk heerlijk freewhee len op een maagdelijk stuk eigen krant De psychologen onder de lezers zullen instemmend geglimlacht hebben: „die goede oude Opregte gaat toch maar met z'n tijd mee, eh? Geeft tenminste de jeugd een kans om zich te uiten!!" Doch, helaas, de jeugd kwam niet aan 't woord want een schemerige groep we zenloze kamelenjassen overspoelde het zindelijk stuk dagblad en begon somber met halfgesloten vinkenoogjes enge stuk jes proza en „poëzie" af te scheiden. Zij gaat gebukt onder het na-oorlog- se etiket „jongeren" hetgèen men arge loos zou kunnen associëren met „run deren". in gedachten dan. Zij strijden te- Ergens in de zomer in een grote kooi met apen, dié daar ter bezichtiging is neergezet, ligt op een kale tak een oppasser te slapen, maar iedereen houdt hem voor een aap met een pet. Vroeger was hij 's middags wel eens uit verveling in de koói blijven stadn. Later nam hij schuchter van een goede kennis soms een kleinigheid aan, zoals een banaan. (Uit „Versjes van Jaap Fischer") Van de plaatjes van zanger-student Jaap Fischer die in het vorige Zwart op Wit-nummer door Henny uit de groef werden gehaald zijn de teksten in boekvorm verschenen. De Rotterdamse uitgever Ad. Donker maakte er, onder de bescheiden titel „Versjes van Jaap Fischer", een bijzonder leuk boekje van, waarbij Otto Dicke voor de illustraties zorgt. Het bewees ons dat de nostalgieke, geestige Jaap Fischer zich niet alleen goed laat horen, maar zich met evenveel plezier laat lezen. meisjes op de kamer. Je verpest mijn naam, weet ik veel wat jullie daar boven allemaal uitspoken. Dat je zo nu en dan een vriend op bezoek krijgt is nog tot daaraan toe". Bovendien laat ik 's avonds té lang het licht branden. „Ze handelde, als op een veiling", weet ik nu zeker, „met koffie en televisie". Voor zeventig gulden in de maand koop je geen vrijheid. Deze maand zal ik hier moeten blijven, dan gaan we het opnieuw proberen gen massamensen en burgerlijkheid maar zijn zelf massa, want „jongeren" kent geen enkelvoud. Een va.i onze beste mensenkenners, Toon Hermans, beschreef deze Don Qui- chottesoort eens met versregels die wél rijmen: 't zijn van die truienartisten zij hebben een baard opgespaard zij zingen toujours une chanson triste en heel onze waereid is noir. pourquoi? pourquoi? Ja, waarom? Zeker niet alle Haarlem se jongemensen vallen onder jullie eti ket. Natuurlijk, bij het gedeelte dat jul lie vertegenwoordigen, loopt de onge rijmde kolder van die dichteres in-de- moeilijke-leeftijd als warme olie in een zeer oor. Maar er zijn no„ /at gewone, frisse jongemensen. die beslist NIET ge loven dat het leven zinloos is, ofzo. Kom nou! Je kunt ze zien gaan, a.s. maan dagochtend zo tussen zeven en negen op de fiets en in de bussen. Nog een beetje katterig en slaperig gaan ze naar hun dagelijks werk. 't Moet voor jullie een afstotelijke aanblik opleveren, die in en in burgerlijke colonne met hun brood trommeltjes, shagdozen en thermosflessen lauwe koffie. Dan zijn er zelfs nog, die na hun dagtaak een avondschool bezoe ken of een bijbaantje hebben. Dat is wel het summum van burgerlijkheid, eh? Maar dit zijn duizenden jonge Haarlem mers die 's avonds moe in bed rollen en Godzijdank geen oog hebben voor grie zelig drukwerk over atoombommen, do de soldaten en rottende lijken. Maar ZIJ zijn wel de pijlers waar de hele burgerlijke Haarlemse economie op rust. Wat ik met dit hele betoog bedoel, beste redactie is het volgende. Wij ac ceptaren jullie als een tijdsverschijnsel, net zoals we beklemde figuren moeten aanvaarden als Appel, Vinkenoog, Sand- berg en tal van andere commerciële grapjassen. Maar wij willen daarnaast graag onze eigen rustige en burgerlijke levenssfeer behouden a.u.b. beslist zon der verwrongen beelden, wilde schilde rijen en beangstigend knotse toneel- en literatuurexplosies. Eén van jullie profeten heeft eens ge zegd „je rotzooit maar wat an!" Goed, goed. dat doen jullie dan maar. Maak 't niet te griezelig en te fatalistisch, daar liggen de brave burgers maar wakker van. Edoch, eist niet de gehele kostelij ke pagina op voor het op papier kled deren van de extreme gedachten. Als jullie nu eens spontaan een kwart ge deelte afstonden aan ons, jullie rivalen- de burgerlijke jongemensen van Haar lem. Mij dunkt, dan ontstaat er even wicht. Een sportieve strijd tussen twee mar kante groepen van Haarlems jonge le ven. Vechtend op de toetsen van het ge niepig schrijfmachientje voor het gigan tisch forum van H.D.-lezers. Dat brengt kopij in de bus, mensen! In jullie eerste nummer (15-ll-'62) vroegen jullie om critiek en suggesties Welnu, ziehier. Beschouw dit als de eerste bijdrage voor de (indien jullie de toege worpen handschoen vangen) eerste af levering van de rubriek der Brave Be schouwende Burgers of zoiets. Een ru- Krelis: 8 Mien, heb je nog een bakkie voor me? Mien: Ik zal het effe voor ie halen. Krelis: Wat zeg je nou; ik ken je he- legaar niet verstaan door dat rotding. Zet 'm es wat zachter. Mien: Ik zei, dat ik effe een bakkie voor je zou halen. Krelis: Oh. Zet maar weer an. Enige uren later. Omroepster: Dames en heren; dit is het einde van deze uitzending. Ik wens U goede nacht en welterusten. Krelis: Nou ik vond er weer geen klap (bedoeld is hier: barst) an. Wat een waardeloos programma. Deze en andere uitspraken, die getuigen van een uitzonderlijk grote woordkeus, kan men in vele Nederlandse huiska mers horen na afloop van een televi- sieuitzending. Nu zult U zich misschien afvragen: „Waar wil hij naar toe?" Misschien vindt U, dat bovenstaande dialoog thuishoort in de voederbak van een pro Deo-werkende psycholoog. Of u vindt dat Krelis en Mien, althans hun papieren woorden, moeten worden verscheurd. Het is echter alleen mijn bedoeling aan te tonen, dat Krelis en Mien, de ver persoonlijking van Vele Nederlanders, een ideaal hebben, dat zij noch kennen noch onder woorden weten te brengen. Het is duidelijk, dat zij in bovenstaand „uit de realiteit gegrepen" voorbeeld het duistere ideaal hebben dat Betere Programma's heet. Het is slechts op merkelijk. dat zij volstrekt niet wetenn hoe die er dan wel uit moeten zien. Zij -gaan-misschien eens in de zoveel tijd naar de bioscoop, zien daar een of an dere film. die het predikaat „amuse ment" draagt door de sentimentele zoe tigheid die er afdruipt, en menen, dat „hun" film, die volgens het filmkan toor geladen is van romantiek, erotiek en dramatiek, model zou moeten staan voor ieder televisieprogramma. Een Deens filosoof heeft een omschrij ving gegeven van het begrip idealist Volgens hem is het iemand, die al zijn handelingen en gedachten richt op het bereiken van dat. voor hem, belang rijkste doel: zijn ideaal. Om een ideaal te kunnen verwezenlijken, moet men dat ideaal kennen. Deze gevolgtrekking is haast kinderlijk eenvoudig, maar toch kennen Mien en Krelis hun ideaal niet, kunnen het niet definiëren, laat staan omschrijven. Toch menen ze zich het te kunnen permitteren alles -"at de televisie brengt botweg af te kraken en beter te eisen! Misschien wordt het 'angzamerhand langdradig, alweer iemand die over de televisie schrijft, maar wat op mijn's herten grond levd, dat weltme na de keel, met als gevolg, dat ik het aan het papier moet toevertrouwen, opdat ik niet meer te stijf geparst worde en bovenstaand vergeleken kan worden met nieuwe wijn die eindelijk tot despon is uytgebarsten. (Vrij naar Joost van den Vondel). Jan van Baarle briek vol commentaar, humor (iets wat bij jullie chronisch ontbreekt) en critiek maar bovenal nuchter, leesbaar en con structief. Dus, beste Gerda enz., wees aardig, schuif een stukje op, dat kan best. Dan maar een beetje minder spatie en klei nere foto's van naamloze sigaretten en treurende meisjes en geef ons een kans. Uiteraard houden jullie de redactie en correctie. Onze medewerking is vanzelf sprekend gratis. Evt. co- en adhesiege- schriften s.v.p. aan onderstaand voor lopig redactieadres. Wij zijn sterk geïnteresseerd in de wij ze, waarop deze niet mis te verstane uitdaging bij jullie valt. Tot zolang dan. Hoi! J. J. S. BLOKKER Jr., Orionweg 70, Haarlem. Naschrift. De briefschrijver vraagt om een kans. Een kans om een gedeel te van de, door de redactie van het Haarlems Dagblad beschikbaar gestelde ruimte te vullen met bijdragen var Haarlemse jongeren die nuchter, lees baar en constructief schrijven. Wanneer de heer Blokker in de tijd die hij gebruikte om zijn brief samen te stellen, een verhaal, een gedicht, had geschreven dat zijns inziens de toets dei kritiek kan doorstaan zou hij hebben ge merkt dat de redactie van Zwart op Wi' zijn pennevrucht met vreugde zou heb ben gepubliceerd. In 't algemeen zouden wij willen voor stellen: probeer elkander eruit te schrij ven. Het is niet zo dat wij bij voorbaai alle normale inzendingen ter zijde schui ven. Op het ogenblik zijn de zoekenden twijfelaars, zich eenzaam voelenden ver reweg het productiefst. ot.yi i riuu idyl bi §jt»X)8fi'30 »V7 -no?uiU a; I „;>rrmFUr\Xr nou itrijfyrlry Behalve Nancy Sinatra is ook de Ame rikaan Paul Peterson deze keer van de partij. Paul, die binnenkort voor inge nieur gaat studeren, zingt twee liedjes. „Little boy sad" en „My dad". Voorlopig bereikte Peterson op de Amerikaanse hitparade een tiende plaats. Of Paul, ook tijdens zijn studie, er met zingen een zakcentje bij zal verdienen. is niet bekend. Het lijkt me niet on waarschijnlijk. (Colpix CX 12.882). Chubby Checker met (hoe kan het an ders) „Limbo Party" een 25 cm LP (Cameo-Parkway MMCP 516). Een ver zameling limbo's variërend van Limbo Rock, Jamaica Farewell tot Bossa Nova en La Bamba. Met Limbo Rock Wel slaagt hij er nog in de i.nkse schuiver te veranderen in een naar rechts. De klap waarmee de oude tegen de tegels slaat is er niet minder hard om Niet minder hopeloos. „Het gaat fijn nou, fijn," stamelt hij naar boven en glimlacht. Schouder aan schouder zien de samen- gedromden hoe hij beneden hen, sterft. Ze zeggen dat hij in de hemel is ge komen. vrouwen huilen de zee vol water eeuwenlang heeft deze geschiedenis zich herhaald (met reden) verweg een treiler. een witte belofte morgen dood zijn gescheiden van uitspansels zon een te verre horizon dagen vullen-nachten wenen strepen vochtige wangen tellen op een overnatte ruit monotoon wachten bidden dat de oceaan de oceaan zal blijven niet stormen, niet wentelen want een mens blijft mens en heel. heel ver staan de opgedroogde schimmen van vrouwen vastgenageld aan de belofte van straks M. J. S. als topplaats van de U.S.A. hitparade en inmiddels in ons land eveneens in de top tien vertegenwoordigd, staat deze koning van de twist zijn vijfde gouden plaat te wachten. Ik geloof dat ook de niet-twis- ters wel naar deze plaat willen luisteren. Voor 1 april zou ik willen adviseren de plaat van Marty Robbin „April fool's day" te kopen. Op de andere kant „Devil woman". Weer een vrouw in het spel. Met dit nummer kwam Marty Rob- bins op de Nederlandse hit-parade (Del ta DS 5005). Van „Shish Kebah" en „St. Louis Blues" van The Black Albinos zou ik, als ik in de jury van Top of Flop zat, alleen maar zeggen: fijn, alleen maar fijn (Delta DS 1046). Voor de liefhebbers van trompetmuziek: Charly Tabor met „Blue Atlantic". Geen onbekende op de Duitse bestsellerslijst. (Osca 0-1008). De jaarlijkse populariteitsverkiezing in een Zweeds muziekblad heeft bewezen, dat Jerry Williams en zijn begeleiders, de Violents door de teenermuziekliefheb bers uit de Noordeuropese landen tot de meest geliefde artiesten behoren. Jerry kreeg van de Zweedse meisjes de bij naam: Casanova Jerry. Inmiddels zijn deze jongelieden bezig een internationale carrière op te bouwen. Hun nieuwste topper: Hello goodbye" (no. 1 in Zweden en Denemarken) èn „Allez al- lez" (Sonet T-7531). Nog niet zo heel lang geleden trad tenorsaxofonist Zoot Sims voor de zesde maal in Amsterdam op. Hij behoort in ons land wel tot de meest bekende tenor solisten. Eerst star-saxofonist bij de or kesten van Woody Herman, Benny Good man, Stan Kenton en Gerry Mulligan leidt hij de laatste tijd zijn eigen com bo's. Op Funckler CX 12880 speelt de 37-jarige Jim „Zoot" Sims een Bossa Nova nummer, tweezijdig: deel 1 en deel 2. Ella Fitzgerald met „Desafinado", het nummer waarmee het Bossa Nova-tijd perk werd ingeluid. Op de andere kant zingt de First Lady of Song „Star dust Bossa Nova" (Verve VV 20108). Drie namen die er niet om l'egen Frank Sinatra. Sammy Davis jr en Dean Martin. Drie grootheden in de States (en ook hier) op één plaat met „Me and my shadow" en „Sam's song". Nog nooit verschenen deze drie in com binatie. We mogen dus van een evene ment spreken dat misschien vel een unicum blijft, ook al zingen ze „We stick together like glue". Drie topsterren uit de Amerikaanse showbusiness! (Reprise RR 27 027). Tot slot twee singles, die mij wel heel na aan het hart liggen uit. West-Side- story een film. die diepe indruk maakte en waarvan vier songs op de plaat zijn vastgelegd „Maria" en „Tonight" (CBS CA 281 123) en „Gee, officer Krupke" en ,1 fee) pretty" (CBS CA 281 124) Weinig woorden om hieraan toe te voegen. Al teen maar ontroerd luisteren naar „Ma ria" en „Tonight". Herinneringen aan een knappe, indrukwekkende film. Vro lijk meespringend met „Gee, officer Krupke" en vingerknippend met „I feel pretty".

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7