Premier Kroesjtsjev ontvangt 170 Britse kapitalisten Dag van breuk met China ,zal nimmer komen Premier Kassem blijkt te zijn terechtgesteld Dubbele Rotterdamse moord is nog steeds een mysterie HET WEER Adenauer zou „socialistische" landen uit EEG willen weren Twee schipperskinderen in Basel verdronken „Overheidssteun brengt particuliere hulp niet in gevaar" Extra uitkering voor uitgevroren schilders Nederlands/Belgisch EEG initiatief? Elf landen - waaronder Joegoslavië en West-Duitsland - erkennen revolutie Nederlandse student in Griekenland omgekomen Kerncentrale in Dodewaard al vóór 1965? Luchtvaartpioniers Paulhan en Dorner overleden Het woord is aan Algemene Bijstandswet 9V H andelscontacten Studievrienden Dader wellicht een bekende van de slachtoffers stó'MORRIS "ie/ore you êuy! FALCON TWEEDJASSEN Om het vriespunt Ooggetuigen In de krant van heden: Verkeerd opgevataldus minister von Hossel 48e JAARGANG NUMMER 83 Kantoor: Lange Niemvstraat 427, IJrmiiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef oezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING MAANDAG 11 FEBRUARI 190- Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal f 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Hoofdredacteur: Simon Koster Twee Nederlandse schipperskinderen zijn in de Rijnhaven te Basel (Zwitser land) verdronken. Het zijn de driejarige Jan en de zesjarige Teunis Smalleganger, kinderen van de kapitein van een Neder landse rijnaak. Hebbel: Aan kleine dingen moet men geen aanstoot nemen als men op weg naar grote is. ,,De uitbreiding van de overheidstaak met betrekking tot het individuele welzijn in het algemeen, in welk kader de Alge mene Bijstandswet te zien is, heeft ons volk niet ontwend aan de plicht de naaste bij te staan en heeft evenmin de taken van de kerk in het gedrang doen komen. Integendeel, de toeneming van de over heidstaak op dit terrein is gepaard gegaan met een ontplooiing van zeer talrijke en veelzijdige hulpverleningsactiviteiten, waarin de naastenliefde en ook de taak van de kerk op krachtige en geheel eigen wijze tot uitdrukking komen." Dit zeggen de minister van Maatschappelijk Werk en de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid in de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp Algemene Bijstandswet. De ministers zijn van mening, dat de uitvoering van de wet door de organen van de Raden van Arbeid niet in aanmer king komt, omdat het werk van deze or ganen is afgestemd op de uitvoering van een geheel anders geaarde wetgeving. De stijging van de kosten, die de invoe ring van de Algemene Bijstandswet voor de gemeenten zal meebrengen, zal gelei delijk in de verdeling van de algemene uitkering uit het gemeentefonds tot uit drukking komen. Of op korte termijn, na aanneming van de Algemene Bijstandswet, een groepsrege ling voor thuisblijvende bejaarden in het leven moet worden geroepen houdt ten nauwste verband met het niveau der A.O.W.-pensioenen. Het vraagstuk van de hoogte van de ouderdomspensioenen is reeds geruime tijd in studie bij de S.E.R. De beslissingen, die de regering over het niveau der A.O.W.-pensioenen zal nemen, zullen van grote betekenis zijn voor het al of niet in het leven roepen van een groepsregeling voor thuisblijvende bejaar den, zo verklaren de ministers. Een koppeling van de bijstandsuitkerin^ gen aan het niveau der lonen en verze keringsuitkeringen kan slechts betrekkelijk zijn, omdat bij het individueel vaststellen van de bijstand rekening dient te worden gehouden met de omstandigheden van per soon en gezin. Het bestuur van het Risicofonds voor het Schildersbedrijf heeft besloten dat, evenals de uitgevroren bouwvakarbeiders, ook de schilders een extra uitkering van maximaal 50,voor gehuwden en kost winners en van maximaal 25,voor de overigen zullen ontvangen. De werknemers zullen deze week dcor het fonds worden ingelicht. De uitkering aan de bouwvak arbeiders geschiedt eveneens deze week (Van onze correspondent) LONDEN De Russische premier Kroesjtsjev heeft tegenover de in Enge land wonende Canadese dagbladmagnaat Roy Thompson verklaard, dat Groot-Brit- tannië het initiatief behoort te nemen voor een regeling met Duitsland. Kroesjtsjev voelt weinig voor het denkbeeld van een derde macht" om een goede verstandhou ding tussen het communistische blok en het Westen tot stand te brengen en hij liet er geen twijfel over bestaan dat ver dere Russische toenadering tot het Westen nooit ten koste van China zal mogen gaan. Kroesjtsjev zei, dat het voornamelijk aan Amerikaanse druk is toe te schrijven dat Groot-Brittannië niet op grotere schaal handel drijft met het communistische blok. Thomson trachtte tot vijfmaal toe tever geefs Kroesjtsjev ervan te overtuigen dat de toekomst van Oost-Duitsland door vrije verkiezingen zou moeten worden bepaald. Maar beiden waren het erover eens, dat het beste regeringssysteem door vrije on derlinge wedijver tenslotte de zege zal be halen. „Indien ik ervan overtuigd zou wor den dat het communisme het volk niet ten goede zou komen, zou ik geen communist blijven", aldus Kroesjtsjev. Over de handel zei Kroesjtsjev dat Rus land hoofdzakelijk Britse fabrieksinstalla- ties wil kopen. Thomson vroeg of de Sovjet-Unie Britse kranten zou toelaten. Kroesjtsjev antwoordde, volgens een Sun day Times-reporter „met opvallende op rechtheid", dat hij wil dat dit gebeurt, maar dat de tijd er nog niet rijp voor is. Toen Thomson opmerkte dat eens de dag zou komen dat de westelijke wereld en de Russen zich als een gelukkige fa milie tegenover China zouden verenigen, verdween Kroesjtsjevs gilmlach. „Die dag", antwoordde hij met nadruk, „zal nooit komen". Thomson bracht met 170 Britse gasten, meest zakenlieden, een weekend-bezoek a Moskou ter gelegenheid van de eerste verjaardag van het kleurenbij- voegsel van de Sunday Times. Thomson is juist in het bezit gekomen van zijn honderdste krant, welke in Siam ver schijnt. Zijn andere kranten bevinden zich in Canada, de Verenigde Staten, Enge land en Schotland. Hij bezit ook een aantal radio- en televisiestations. De Russische regering zorgde voor het transport met de nieuwe reusachtige acht- motorige Russische T.U.-114 propjet, het grootste passagiersvliegtuig ter wereld, dat zich vrijdag voor het eerst in Londen vertoonde. Tot het gezelschap behoorde ook Willy Butlin, de „koning" van de Brit se vakantiekampen. Kroesjtsjev zeide dat de Russen op het gebied van massaal toe risme nog veel van het Westen kunnen leren. België en Nederland zouden van plan zijn binnen afzienbare tijd te komen met voorstellen tot oplossing van de crisistoe stand, die binnen het Europa van de Zes is ontstaan na de Franse weigering de be sprekingen met Groot-Brittanië voor te zetten. Over de plannen doen in Brussel allerlei geruchten de ronde. Het meest voor de hand liggend schijnt het plan dat beoogt een soort „overgangsassocia tie" met Groot-Brittannië tot stand te brengen, die zou worden gevolgd door een toetreden als lid. Ook is er nog sprake van een initiatief, dat een vriendschapsverdrag tussen Bel gië en Nederland en Groot-Brittannië wil. Dit naar het voorbeeld van de Frans-Duit se overeenkomst van Adenauer en de Gaulle Het praktisch nut van een der gelijk verdrag zou zo meent men in Brus sel, uiteraard niet groot zijn, maar zou wel een symbolisch betekenis kunnen heb ben. (AP) —Whitney Straight, vicepresident van Rolls Royce Ltd., had een ontmoe ting met zijn oude studievriend, de vroe gere Britse diplomaat Guy Burgess. Burgess woont in Moskou sinds 1951, toen hij en zijn college Maclean een interna tionale sensatie veroorzaakten door naar de Sovjet-Unie over te lopen. Na de ontmoeting zei Straight: „Ik ge loof dat hij werkelijk van dit land houdt Hij zag er zeer goed uit". Burgess droeg zijn Eton-das aldus Straight. Burgess draagt die das altijd als hij in Moskou met mensen uit het Westen spreekt. BEIROET (Reuter) In Irak, waar vrijdag een anti-communistisch gezinde re volutionaire raad de regering van gene raal Kassem afzette en de premier door een vuurpeloton liet ombrengen, is zondag meegedeeld, dat de vliegvelden en de spoorwegen weer normaal, zij het alleen bij daglicht, zullen functioneren. Het uit gaansverbod geldt nog slechts gedurende de duisternis. Ook de scholen gaan weer open. Het nieuwe regime meende zondag dat de stabiliteit in het land was terugge keerd. Tot dusver hebben elf landen het bewind van de nieuwe leider in Irak, ko lonel Abdoel Salam Aref, erkend. Dit zijn naast negen Arabische landen West-Duits land en Joegoslavië. De nieuwe minister van Buitenlandse Zaken in Irak, Talib Hoessein Sjabib, heeft verklaard dat het land alle verdragen met andere staten zal nakomen en het UNO Handvest zal eerbiedigen. Volgens radio- Bagdad zei de minister verder dat het nieuwe regime een neutrale politiek zal volgen en zich houden aan de beginselen van de conferentie van Bandoeng ter ver werkelijking van de Afrikaans-Aziatische samenwerking. Irak zal geen steen op de andere laten om te bereiken dat het „be zette Palestina" terugkeert in de „Arabi sche natie". Radio-Bagdad meldde voorts, dat communistische elementen zaterdag nog gepoogd hebben zich tegen de revo lutie te verzetten. Er moeten zeshonderd arrestaties zijn verricht. Veertig uren van intens speurwerk heb ben de Rotterdamse recherche een groot aantal feiten en achtergronden opgele verd, maar nog geen concrete aanwijzin gen ten aanzien van de dader(s) van de dubbele moord in Rotterdam, waarvan de weduwe Van der Hoff en haar zoontje Marcel het slachtoffer zijn geworden. Men houdt voorlopig vast aan de theorie dat het misdrijf moet zijn gepleegd door iemand, die bekend was met het gezin. Daarop duiden onder anderen de moord op de achtjarige Marcel en de afschuwlij- ké verminking van beide slachtoffers. De BARtÊuORISSTr" HAARLEM TEL. 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM 'El 223516 Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met hier en daar mist en plaatselijk enige neerslag. Temperatuur in het algemeen dicht bij het vriespunt, maar in het noorden van het land overwegend lichte vorst. Zwakke tot matige wind, krim pend van oost naar noord. Volledige weerrapporten op pagina twee. man, waarschijnlijk herkend, moet hen met het zware voorwerp net zo lang heb ben geslagen tot hij de zekerheid had dat de vrouw en jongen dood waren. De moeder en het kind zijn vermoede lijk eerst gewurgd en daarna met een hard voorwerp neergeslagen. De dader moet met een primitieve bestialiteit heb ben gehandeld. Van het gelaat van de moeder was de linkerkant geheel verbrijzeld, de jongen is zeker dertien keer geslagen en met zulk een kracht dat volgens de politie-arts dr. J. H. Aarts iedere slag dodelijk kan zijn geweest. Al het geld blijkt uit de kluis te zijn verdwenen, naar schatting tweeduizend gulden. De safe was niet geforceerd, het geen moet inhouden dat de dader de sleu tel heeft gehad van de binnendeur. De wijkwaker van de particuliere nacht veiligheidsdienst „De Ster", de heer L. M. Evers, zegt dat hij om drie uur 's nachts een jongetje van naar schatting acht jaar uit het achter de winkel gelegen halletje heeft zien komen, dat erg overstuur was. Hij waarschuwde de politie en ging toen terug naar de winkel. Het jongetje zag hij niet meer, maar plotseling hoorde hij een geëmotioneerde vrouwestem, die riep: „Vooruit, naar boven! Je weet toch dat je niet beneden mag komen!" De waker kreeg de indruk dat de stem uit de richting kwam van de trap achter de winkel. Pas zaterdagmiddag las hij in de krant welk drama zich had afgespeeld. De politie zegt binnen vijf minuten na de melding door de heer Evers te zijn uit gerukt. De nachtwaker had toen zijn route vervolgd. In de winkel trof zij de stoffe lijke overschotten van de weduwe en haar zoon aan. Volgens reizigers die in Beiroet (Liba non) aankwamen, werd er zondag in Bag dad nog sporadisch geschoten. Een Britse zakenman verklaarde dat de sfeer in Bag dad vreselijk was. In de straten staan tanks, pantserwagens en jeeps met bazoo ka's op iedere hoek. In de gehele stad zijn wegversperringen opgericht en gewa pende studenten met groene armbanden houden mensen aan en doorzoeken hen. De televisie had de lijken van de geëxecuteer de premier Kassem en zijn vier medestan ders vertoond. De tuniek van generaal Kas sem vertoonde sporen van kogelgaten. Het proces tegen Kassem was zeer kort ge weest. Men had hem slechts gevraagd waarom hij een aantal met name genoem de personen had laten terechtstellen. Kas sem werd na een standgerecht in een ka mer van zijn ministerie van Defensie dood geschoten. Een Amerikaanse architect vertelde dat hij alles .van nabij had gezien uit zijn hotel. De opstandelingen voerden meer dan vijftig aanvallen uit met gevechts vliegtuigen op de hoofdstad. Het ministe rie van Defensie werd vijf uur met ka nonnen beschoten. Zeshonderd soldaten hadden zich overgegeven maar ongeveer 1.500 waren in het gebouw van het minis terie gebleven. Hij dacht dat vijfhonderd van hen waren gedood. Er waren ook vele burgers bij de gevechten gedood, aldus de Amerikaan. „Ik zag mensen die an deren achtervolgden en vervolgens met knuppels sloegen. De mensen op straat schenen gelukkig", zo verklaarde hij. (ANP) De Nederlandse ambassade in Bagdad heeft doen weten, dat, voorzo ver zulks in de huidige omstandigheden met zekerheid is na te gaan, de Neder landse kolonie in Bagdad in goede wel stand verkeert. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft dit zaterdagmiddag in ant woord op een vraag meegedeeld. Kolonel Abdoel Salam Mohammed Arif, de nieuwe president van Irak. De militaire junta van jonge Egyp- tisch-gezinde officieren benoemde hem tot hoofd van de staat na de te rechtstelling van premier Abdoel Karim Kassem. (Telefoto) Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen2, 7 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Uit stad en omgeving4 In de Vishal en op zee4 Kunst 5 Horen en Zien 5 T opsij 6 Feuilleton 7 Economisch nieuws8 Beurs 8 Scheepsberichten 8 Sport9, 10, 11 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Het spreekwoord door de bomen het bos niet meer zien" kwam zondag middag goed tot zijn recht in het RAl-gebouw, waar de grote personen- autotentoonstelling wordt gehouden. Tussen tien en zes uur waren er niet minder dan 58.961 bezoekers. De twintigjarige Amsterdamse student Alwin Westerhuis, die sinds 20 januari in Griekenland werd vermist, is om het le ven gekomen. Een Griekse kustwacht heeft in de zee dicht bij Athene zijn stoffelijk overschot gevonden in de auto waarmee hij op 20 januari uit Athene was vertrok ken voor een excursie naar Korinthe. Volgens de politie is het slachtoffer er niet in geslaagd uit de auto te komen padat deze in een scherpe bocht van de weg boven de golf van Saronikos uit de koers was geraakt en in zee gestort. De elf samenwerkende Nederlandse elektriciteitsbedrijven zullen waarschijn lijk al vóór 1965 opdracht geven tot de bouw van een 50 megawatt kernenergie centrale in het Betuwse plaatsje Dode waard, die niet duurder mag worden dan 95 miljoen gulden. Hiertoe is aan de Waal even buiten de dijk een terrein uitgeko zen, dat precies het knooppunt is van het 150 kilo voltnet, dat de elf bedrijven ver bindt, zodat de op te wekken energie ge makkelijk over alle elf bedrijven kan wor den verdeeld. Bovendien ligt het in de be doeling dit knooppunt op te nemen in de 380 kilo-volt Westeuropese koppelring. De financiering is inmiddels op gang ge komen. Zaterdag heeft in Eindhoven prof. dr. ir. J. C. van Staveren directeur van de Kema meegedeeld, dat van Euratom 18 miljoen en van het rijk 15 zal kun nen worden verkregen. Het restant van 62 miljoen zullen de bedrijven zelf moe ten opbrengen. BEIROET (AP) In Irak zijn vandaag nog vier legerofficieren, die door het nieu we revolutionaire bewind van „misdaden en verraad" beschuldigd werden, terecht gesteld. De omroepc-r van radio Bagdad zei dat de officieren „de rechten van het volk had den vertrapt, en corruptie in het land ge zaaid hadden". Er zijn tot dusverre tenminste acht of ficieren, onder wie de voormalige premier Kassem, door de opstandelingen-regering terechtgesteld. (Van onze correspondent) BONN De eerste rel rond de nieuwe Westduitse minister van Defensie, Kai- Uwe von Hassel is er. Op 26 januari zou Von Hassel op een conferentie van de Christen-Democratische Unie, van welke partij hij plaatsvervangend voorzitter is, gezegd hebben dat Adenauer toetreding van de socialistische en neutralistische landen van Skandinavië met zorg tegemoet ziet, omdat er dan wel eens een socialis tisch overwicht zou kunnen ontstaan in het toekomstige verenigde Europa. Een zelfde zorg zou Adenauer bezielen ten aan zien van de toetreding van Groot-Brittan nië, waar 'n Labourregering na de komende verkiezingen verre van denkbeeldig is. Vooral de neutralistische aspecten van het socialisme zou Adenauer zeer gevaarlijk vinden. Deze uitlatingen van Von Hassel zijn het afgelopen weekeinde bekend geworden door de socialistische partijvoorzitter in de deelstaat Sleeswijk-Holstein. Hij was erop attent geworden toen hij een „informa tiebrief" van de C.D.U. in handen kreeg waarin werd weergegeven wat op de C.D.U conferentie gezegd was. Mede door deze achtergrond is niemand overtuigd door het onmiddellijke dementi, dat door Von Has sel werd uitgegeven. De minister beweert daarin dat zijn worden verdraaid zijn weergegeven en dat hij helemaal niet heeft gesproken over de opinies van Aden auer. In dit verband is een woord van de C.D.U.-fractievoorzitter Von Brentano ech ter opmerkelijk. Deze vond dat men over wegingen als de hierboven beschreven na tuurlijk mocht uitspreken. In Parijs koestert men dezelfde over tuiging. Westduitse correspondenten meld den uit de Franse hoofdstad dat men het daar trouwens openlijk eens is met de in houd van de aan Von Hassel toegeschre ven uitlatingen. In Skandinavië is men minder opgeto gen. Zowel de Deense als de Noorse am bassadeur in Bonn heeft opdracht gekre gen bij de bondsregering te informeren naar de kwestie. Het liberale blad „Da- gens Nyheter" in Stockholm noemt de berichten uit Duitsland „een politieke bom in Bonn". Het grote blad „Stockholm Tid- ningen" meldt in een kop over acht ko lom: „Adenauer wil de E.E.G.-deuren voor de noordelijke landen sluiten". (AP) De minister heeft gezegd dat zijn uitlating „verkeerd opgevat is". Von Hassel heeft de verklaringen niet ontkend, en ook niet uitgelegd in welke zin zij verkeerd opgevat werden. Volgens de „Frankfurter Rundschau" en de „Kieler Morgenzeitung" heeft Von Has sel het volgende gezegd: „Daar komen Noorwegen, socialistisch IJsland en mis schien zelfs een door Labour geregeerd Groot-Brittannië. Socialistisch Zweden is reeds neutraal, Finland eveneens. Wat op de lange duur met rechts en links in Ita lië zal gebeuren is onbekend." „De kanse lier koestert de politieke bezorgdheid dat, indien al deze landen zouden toetreden, geheel West-Europa een structuur zou worden, waarin het socialisme, een socia lisme, dat fundamenteel neutralistisch is, de toon zou aangeven. „Indien een oplos sing zou kunnen worden gevonden om Groot-Brittannië tot het continent te bren gen zonder al die anderen.dan is Adenauer van mening dat Groot-Brittan nië moet toetreden.. HANNOVER (DPA) In Hannover is de vorige week op 80-jarige leeftijd overle den de Duitse pionier op het gebied van de luchtvaart Hermann Dorner. Reeds voor de eerste wereldoorlog bouwde hij de in ternationaal bekende „Dorner-eendekker". Voor de tweede wereldoorlog ontwierp Dorner in Amerika de met lucht gekoelde diesel-stermotor. PARIJS (AFP) Louis Paulhan, een van de pioniers van de Franse luchtvaart, is in de afgelopen nacht in de ouderdom van 80 jaar in Saint-Jean de Luz overle den.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1