Arbeidsaanbod in W.-Duitsland niet meer zo bijzonder gunstig Opdrogen vluchtelingenstroom uit DDR één der oorzaken kou gevat? - DE BEURS - Ruim 80 exposanten uit ons land op Leipziger Messe VS zou hulp aan sommige landen willen staken OESO CONSTA TEER T IN RAPPOR T „Dru" opent modernste gieterij van Europa Grafische uitvoer op recordhoogte Oliewinning in Irak gaat door i Weer tekort op de Westduitse betalingsbalans Forse winststijging bij Gevaert Indonesië een bijzonder probleem Weer wintertoeslag in Rotterdam SCHEEPVAARTBERICHTEN Verzekerd bedrag van RVS boven drie miljard Dl.iNSDAG 12 FEBRUARI 1963 Voor f 158,5 miljoen Lonen Stabilisatie Geen economische faculteit in Leiden Nieuwe toelichting bij aangiftebiljet inkomstenbelasting 60 voor gehuwden PARIJS. In een zo juist door de Or ganisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (O.E.S.O.) gepubliceerd overzicht van de economische toestand in West-Duitsland wordt gezegd, dat er zich de laatste tijd in de ecnomische toestand in West-Duitsland twee fundamentele wij zigingen hebben voorgedaan. In de eerste plaats is door het afnemen van de werk loosheid, de wijzigingen in de leeftijdsop bouw en de bevolking en het tot staan ko men van de stroom van vluchtelingen uit Oost-Duitsland, het aanbod van arbeids krachten niet langer zo uitzonderlijk gun stig als in de voorafgaande periode. In de tweede plaats hebben de herwaar dering van de mark en de druk, die in Duitsland op de lonen werd uitgeoefend, kosten en prijzen meegesleept in een ont wikkeling, die meer in overeenstemming is met die, welke in andere landen kan wor den waargenomen. Deze nieuwe ontwikke lingen beginnen reeds hun invloed te doen gevoelen op de betalingsbalans en zij heb ben ook een aanzienlijke invloed ~op de binnenlandse economische politiek in West-Duitsland. Het is weinig waarschijnlijk dat men door andere factoren het verdwijnen van de bovengenoemde twee bronnen van ar beidskrachten, die samen ongeveer 250.000 arbeiders per jaar in de jaren 19551960, hebben geleverd, zal kunnen goedmaken. De werkende bevolking in Duitsland zal in de vijf komende jaren licht moeten schommelen doordat het aantal jeugdige personen, die hun studie beëindigen wat kleiner zal zijn en dat van de gepensio- Advertentie Op 25 februari zal de DRU in Ulft haar gemechaniseerde gieterij openen, die tot de modernste van Europa zal behoren. De in vestering beloopt rond 2 miljoen. De gie terij bestaat uit een elektrisch bestuurde zandbereidingsinstallatie, zes volautomati sche vormmachines en een aantal uitschut- inrichtingen. Deze robotinstallatie geeft een arbeidsbesparing van 60 percent. 25 man bedienen de nieuwste aanwinst. Ook de afdeling plaatverwerking wordt uitge breid. „DRU" produceert jaarlijks 3 mil joen kg gietijzer. In 1962 heeft de Nederlandse grafische industrie voor een bedrag van 158.5 mil joen aan grafische produkten uitgevoerd hetgeen ten opzichte van 1961 een stijging betekent van niet minder dan 17 percent. Het is met de uitvoer van grafische produkten het afgelopen decennium snel bergopwaarts gegaan. In 1952 bedroeg deze nog 109 miljoen, waarvan ruim 56 percent in de vorm van schoolboeken naar Indonesië. Hiervan was het vorig jaar nog maar 200.000 over. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier, teldend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10,06 -10.16, Amerikaanse dollar 3,57'/-3,61'/ï, Canade se dollar 3.29—3,34, Franse frank (100) 73,25—73,75 Belgische frank (100) 7,f9—7,24. Duitse mark (100) 89,5590.05, Zweedse kroon (100) 68,9069,90, Zwit serse frank (100) 83,10—83,60. Italiaanse lire (10.000) 57.00—39.00, Deense kroon (100) 51.50—52.50. Noorse kroon (100) 49,90—50.90. Oostenrijkse schilling (100) 13.92'/!—14,02"!, Portugese escudo (100) 12.45—12.60. Spaanse peseta (100, grote coupures) 5,90—6,05. neerden groter zal worden. Een nieuwe toeneming van het aantal werkende vrou wen zal over het geheel genomen maar weinig invloed op de situatie kunnen heb ben. De vooruitzichten voor de toeneming van het aantal buitenlandse arbeidskrach ten zijn onzeker. Het lijkt weinig waar schijnlijk dat de vlucht van het platteland (thans 150.000 tot 200.000 personen per jaar) sterk zal toenemen. Er is reden om aan te nemen dat in de naaste toekomst de neiging tot vermindering van de weke lijkse arbeidstijd iets minder groot zal zijn. Volgens het overzicht is het mogelijk, dat het verbruik in de particuliere sector dit jaar iets minder snel zal toenemen dan in 1962. De druk op de lonen is nog steeds groot maar vertoonde het afgelopen jaar een neiging tot verminderen. Deze ver mindering zal in 1963 ongetwijfeld aan houden De Duitse begroting 1963 toont aan, dat het verbruik in de overheidssec tor vermoedelijk het meest dynamische onderdeel van de vraag zal blijven, maar dat het minder krachtig zal stijgen dan in de eerste helft van het vorige jaar. Voorts wordt er naar gestreefd een buitensporige stijging van de overheidsinvesteringen in de vorm van bouwwerken te voorkomen. De bondsbegroting en vermoedelijk ook de begrotingen van de deelstaten zullen niettemin een expansieve uitwerking be houden. De woningbouw zal groot genoeg blijven ondanks het feit, dat de federale subsidies aan de woningbouw ongetwijfeld kleiner zullen zijn dan het afgelopen jaar. De investeringen in vaste activa van de ondernemingen en de voorraadbehoeften zijn in de huidige situatie de méést on zekere elementen. Niets wijst erop, dat de vraag in deze sectoren dit jaar aanmerke lijk zal toe- of afnemen, aldus het over zicht. Het is niet erg waarschijnlijk, dat de mogelijke netto-uitvoerontwikkeling belangrijk genoeg zal zijn om grote invloed op de totale produktie te hebben. Met het oog op de onlangs door de bondsregering aangenomen maatregelen en de vermindering van de vraagdruk in de voornaamste economische sectoren kan een neiging tot matiging van de prijsstij gingen worden verwacht. Men kan echter niet als zeker aannemen, dat de prijzen dit jaar stabiel zullen blijven. Vaststellend, dat de stabilisatie van kosten en prijzen op het ogenblik één van de voornaamste vraagstukken van de economische politiek van West-Duitsland blijft, wordt in het overzicht opgemerkt, dat echter niet mag worden uitgesloten, dat in de loop van 1963 maatregelen ter aanmoediging van de vraag nodig kunnen blijken. De onzeker heid omtrent de investeringen in vaste activa van de ondernemingen is aanleiding de economische politiek een grotere soe pelheid te geven. LONDEN (AFP) De winning van olie in de gebieden van Kirkoek en Bassorah, respectievelijk in het noorden en zuiden van Irak, gaat zonder moeilijkheden door, zo blijkt uit op het Londense kantoor van de Iraq Petroleum Company ontvangen te legrammen. In het noorden gaat het vervoer van olie via de pijpleiding naar de Middellandse Zee gewoon door, terwijl in het zuiden, waar de ruwe olie in Fao aan de Perzi sche Golf voor verder vervoer in tanksche pen wordt geladen, de uitvoer is onder broken als gevolg van de sluiting van de Iraakse grenzen. De afleveringen van de bronnen zijn met de helft verminderd. Vol gens de laatste berichten zijn de grenzen echter weer opengesteld. De bureaus van de maatschappij in Bagdad hebben hun werkzaamheden her vat. Tot dusver is er echter nog geen en kel officieel contact tussen de vertegen woordigers van de Iraq Petroleum en de nieuwe regering geweest. Advertentie 20 cent per rol Het Damrak heeft de nieuwe beursweek geopend met een vaste stemming voor de internationale waarden, terwijl de leidende cultures gevraagd in de markt lagen. Men ondervond steun van Wall Street, waar vrijdag de Nederlandse hoofdfondsen vast in de markt lagen, behalve Kon. Olies. Toch gaf dit fonds gisteren op een prijs van 167,30 een koersherstel te zien van een gulden, ten opzichte van de voorgaan de slotprijs. De handel in alle hoeken van de internationale waarden was zeer kalm. Dat moet ook gezegd worden van de lei dende cultures. AKU opende liefst tien punten hoger op 455%. De stukken verlie ten de markt op circa 453. De vorige slot- koers was 445. Gistermorgen werd als hoogste prijs voor de rayon-aandelen 459 betaald. Philips een gulden hoger op 150,80. Unilever verbeterde bijna twee gulden tot 144,50. Hoogovens drie punten beter bij een notering op 559. Boeke en Huidekoper van 219'/z op 215; Boom-Ruygrok van 188 b. op 189; Figee van 216 op 218; Spaarnestad van 780 op 778; Van Waveren van 123 op 124. Economie: Beurs Ook bij nadere overweging kan minister Cals geen aanleiding vinden steun te ver lenen aan de instelling van een econo mische faculteit aan de rijksuniversiteit te Leiden. Over eventuele plannen op dit punt van de rijksuniversiteiten te Utrecht en van de katholieke universiteit te Nijme gen is de minister niets bekend. Hij heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld. FRANKFORT (DPA) Volgens de Deutsche Bundesbank was de betalings balans van de Bondsrepubliek het afgelo pen jaar weer passief: het tekort bedroeg DM 552 miljoen vergeleken met een tekort van DM 1,9 miljard over 1961. Over 1960 gaf de Duitse betalingsbalans nog een voordelig saldo van ongeveer DM 8 mil jard te zien. Volgens de bank waren de kortlopende kapitaaltransacties tussen de bondsrepu bliek en het buitenland bij de jaarwisse ling van 1962/63 aanzienlijk kleiner, zodat het verzoek aan de banken de repatriëring van tegoeden in het buitenland en vooral de opneming van kortlopende kredieten in het buitenland achterwege te laten, re sultaat heeft gehad. .8 «Du.q rre nadbsioo-i De Duitse Democratische Republiek (DDR) poogt haar handel zowel met de landen uit het communistische blok ais met het Westen uit te breiden. Dit jaar is de DDR dan ook op verscheidene beur zen vertegenwoordigd. Eén der hoogtepun ten zou echter weer zijn de beurs in „eigen huis", de Leipziger Voorjaarsbeurs, die van 3 tot 13 maart wordt gehouden. Op een persconferentie heeft gisteren de heer H. G. Trager directeur van de han delsvertegenwoordiging van Oost-Duitsland in Amsterdam meegedeeld, dat uit Neder land meer dan tachtig exposanten worden verwacht op een totaal van 9.000 uit ruim 60 landen. Hij legde de nadruk op de op 26 januari van dit jaar met de Nederland se Kamer van Koophandel voor Duitsland gesloten nieuwe handelsovereenkomst, die voorziet in de uitbreiding van het weder zijdse handelsverkeer tot 78 miljoen gul den. Het oude verdrag 68 miljoen gul den) beantwoordde niet meer aan de wer kelijkheid. In de nieuwe overeenkomst wordt de mo gelijkheid geopend dat de DDR in Neder land kapitaalgoederen gaat kopen, waar bij de heer Trager met name dacht aan grote objecten voor de chemische indus trie, die in de Oostduitse Reepubliek wordt gebouwd aan het einde van een grote Rus sische oliebuisleiding. De heer Trager zei ook dat de DDR grote belangstelling heeft voor een verdere uitbreiding van de han del met Nederland. Met name dacht hij hierbij aan het dienstverlenend verkeer. Op de Leipziger Messe sluit de DDR on geveer 40 percent van haar totale handels- omzet af. In 1962 werd voor meer dan DM 2.1 miljard aan handelscontracten in westelijke landen afgesloten. Onder de Ne derlandse firma's die deelnemen zijn de VMF, de AKU, Organon, Bols, confectie fabriek de Groot en Cacaofabriek De I -I7KK Hd t Zaan. Ook uit West-Duitsland en West-Ber- lijn zullen weer exposanten aanwezig zijn, zelfs meer dan op de Voorjaarsbeurs van 1962. Voor het begin van de bijeenkomst werd namens de Kamer voor buitenlandse han del van de DDR hulde en dank gebracht aan de heer H. Fruitema, die als gemeld per 1 februari zijn functie van directeur der Nederlandse Kamer van Koophandel voor Duitsland in Berlijn heeft neerge legd. Als aandenken werd hem een porse leinen vaas aangeboden. Gevaert heeft over 1962 een bruto be drijfswinst behaald van Bfrs. 1.006,5 mil joen tegen Bfrs. 767.7 miljoen over 1961. Na o.m. afschrijvingen en belastingen res teert een nettowinst van Bfrs. 453,7 (v.j. 375,3) miljoen, een stijging van bijna 21 percent. Voorgesteld wordt een dividend van Bfrs. 40 (v.j. 32) netto per aandeel. De omzet aan derden is met 15 percent gestegen tot Bfrs. 5.753 miljoen. Teneinde de leesbaarheid van de toe lichting die jaarlijks wordt gevoegd bij het aangiftebiljet voor de inkomstenbelasting en de premieheffing ingevolge AOW en AWV te vergroten is dit jaar een ver nieuwing toegepast. Wijzigingen zijn daratoe aangebracht zowel wat betreft het uiterlijk als wat betreft het taalgebruik. In de nieuwe toelichting, die het aanzien heeft van een pamflet, zijn de belangrijk ste punten de kinderaftrek, de aftrek wer kende gehuwde vrouw, beroepskosten kosten onroerend goed. persoonlijke ver plichtingen en de buitengewone lasten. ff- WASHINGTON (AFP) Volgens welin gelichte kringen in Washington overweegt de Amerikaanse regering de mogelijkheid om het aantal landen, dat hulp van de Verenigde Staten ontvangt, drastisch te verminderen. Niet alleen zou verdere eco nomische hulp worden onthouden aan be paalde landen, die er geen behoefte meer aan hebben, doch ook aan andere landen die van de tot dusver ontvangen hulp geen goed gebruik hebben gemaakt. Tot de eerste categorie worden, aldus genoemde kringen, gerekend Libië en Thailand en, na verloop van drie a vier jaar, ook Formosa, Israel en Griekenland. David Bell, de nieuwe administrateur van het Amerikaanse hulpprogramma, zou tot de conclusie zijn gekomen, dat de dollars, die de Verenigde Staten aan een twaalf tal landen waaronder een paar Latijns- Amerikaanse, hebben verstrekt, louter weggegooid zijn. Men acht het mogelijk, dat de regering er zelfs toe zal besluiten om aan bepaalde landén de hulp geheel te staken, welke con sequenties daaruit ook zouden mogen voortvloeien: u Praktisch is dit reeds het geval wat Haiti betreft, doch het is niet uitgesloten dat ook grotere landen door een soortgelijke beslissing zullen worden getroffen. Volgens genoemde kringen levert Indo nesië in het bijzonder een probleen op. Verscheidene regeringsfunctionarissen zijn er voorstander van om alle hulp aan dit land te staken, hoe ernstig de gevolgen daarvan ook mogen zijn, gezien de eco nomische en strategische betekenis van dit land. Doch andere Amerikaanse deskun digen willen de hoop niet geheel opgeven, ff in verband met de constructieve hou ding van enkele leden der Indoneische re gering en de gebaren van toenadering, die reeds tussen Indonesië en het inter nationale monetaire fonds zijn gemaakt. Tot de landen, die de Amerikaanse hulp het nuttigst hebben besteed, worden gere kend India en Pakistan, en mogelijk ook Nigeria en Colombia. Het grootste deel der onderontwikkelde landen echter behoort tot de categorie van landen, die niet tot het maxium van de Amerikaanse hulp profijt trekken, doch wel pogingen in die richting doen. Voor al de hulp aan deze landen zal op last van president Kennedy aan een grondige beschouwing worden onderworpen. Over enkele weken zal de Amerikaanse president zijn jaarlijkse boodschap over de Amerikaanse buitenlandse hulp bij het congres indienen. De dienst voor Sociale Zaken te Rotter dam zalandermaal een extra wintertoe slag van 18 uitkeren aan alle op grond van de armenwet ontdersteunden. Ook zij die een werkvoorzienin0sloon of uitkering krachtens de rijksregeling genieten en niet eerder voor een toeslag in aanmerking kwamen, zullen ditmaal een eenmalige wintertoeslag ontvangen. Alleenstaanden krijgen 30, de gehuwden f 60. Aagtedijk 11 v. Genua, 12 te Marseille. Aagtekerk pass. 11 Gibraltar n. Avonmouth. Abbekerk 11 te Port Said. Abida 11 te Abidjan. Acila 13 te Rotterdam verwacht. Acmaea 11 te Cardon. Acteon 11 150 m. o. Kuria Muria n. Tamatave. Adara 9 te Montevideo. Agamemnon 11 v. Barbados n. Trinidad. Alblasserdijk 11 500 m n.w. Azoren n. Le Havre. Alca 11 v. Rotterdam n. Hamburg. Alkes 11 te New York. Alkmaar 11' te Tromsö. Alnati 11 205 m. z. Kp. Verdische eil. n. Santos. Alphacca 11 v. Suez n. Bahrein. Alphard 11 te Rosaria v. Porto Alegre. Aludra 11 150 m. w, Port Etienne n. Las Palmas. Amerskerk pass. 11 Ouessant n. Antwerpen. Ammon 10 v. Puerto Plata n. Puerto Limon. Amsteldijk 11 te Antwerpen. Amstelhoek 11 90 m. n.w. Kp. San Antonio naar Cristobal. Amstelkroon 11 450 m. w. Colombo n. Acfen. Amstelmeer 12 te Ceuta. Amstelmolen 11 510 m. z.z.o. Guam n. Brisbane. Amstelstad 11 250 m. z.z.o. Guam n. Brisbane. Angolakust 11 te Hamburg. Annenkerk 11 te Antwerpen. Arendskerk 12 te Suez. Argos 12 v. Rotterdam n. Hamburg. Aristoteles 11 400 m. z.w. Flores n. San Juan. Arkeldijk 11 v. Rotterdam n. Londen. Artemis pass. 11 Cyprus n. Beyrouth. Asmidiske 11 300 m. z.z.w. Azoren n. Karachi. Attis 11 1000 m. w. Azoren n. Amsterdam. Atys 12 te Thameshaven verwacht. Bali 11 v. Bangkok n. Tandjong Mani. Banggai 11 v. New York n. Halifax. Batavia 11 te Songhkla. Beninkust 11 te Antwerpen v. Hamburg. Bennekom 13 v. Cartagena n. Barranquilla. Bonita 11 te Puerto Plata. Breda 9 460 m. z.w. Fayal n. Amsterdam. Bussum 11 v. Brindisi n. Milazzo. Caltex Amsterdam 11 120 m. w.z.w. Kreta naar Gothenburg. Caltex Arnhem 12 te Palermo. Caltex Delft 11 10 m. z.o. Masira n. Bnd. Mashur. Caltex Delfzijl 11 te Antwerpen. Calt. Eindhoven 11 43 m. n.n.w. Muscat n. Suez. Caltex Madrid 11 60 m. n.n.o. Bougi n. Europoort. Calt. Naples 11 186 m. o.n.o. L. Marq. n. Bahrein. Caltex Pernis 11 260 m. o.z.o. Madras n. Bahrein. Calt. Rotterdam 11 715 m. z.o. Bermuda n. Vliss. Caltex The Hague 12 rede Calcutta. Caltex Utrecht 11 50 m. z.z.w. Lissab. n. Londen. Camerounkust 11 v. Lagos n. Takoradi. Camphuys 11 v. Abadan n. Kuwait. Casamance 1 lte Duinkerken. Castor 11 te Mont Serrat. Celebes 11 v. Bawarda n. Chalna. Charis 11 te Antwerpen. Chiron 11 425 m. w.z.w. Madeira n. Point a Pitre. Cinulia 4 v. Cardon n. Landsend, verm. Mersey. Cities Service Valley Forge pass. 11 Cuxhaven naar Kopenhagen. Colytto 11 40 m. o. Diamondpoint na Hsinkang. Cradle of Liberty 11 v. Wilhelmshaven n. Mena. Crania 11 360 m. z.w. Azoren n. Curacao. Cumulus (weerschip) 11 v. R'dam n. Atl. Oceaan. Dahomeykust 12 te Laogs. Dalerdijk 12 te Los Angeles verwacht. Dinteldijk 11 te Rotterdam. Diogenes 11 te Pisco. Doelwijk 11 v. Thameshaven n. Mena. Dongedijk 12 te Bermuda. Dorestad 11 600 m. o. Paramaribo n. Lobito. Echo pass. 11 Kp. Tenez n. Londen. Eenhoorn 11 125 m. w.z.w. Malta n. Beyrouth. Eos pass. 11 Kp. Finisterre n. Bremen. Esso Amsterdam 11 ten anker Brega. Fina Nederland 11 et Calcutta verwacht. Forest Hill 11 900 m. z.w. Azoren n. Landsend. Forest Lake 13 te Abadan verwacht. For. Town 11 45 m. o.z.o. Grimsby n. Grangemth. Friesland KRL 11 40 m. o.z.o. Mogadiscio naar Djibouti. Gaasterkerk 12 v. Suez n. Aden. Gaasterland 11 145 m. w. Lissabon n. Amsterdam. Geertje Buisman 11 60 m. z.w. Dover n. Leith. Geestland 12 te Sint Vincent. Geeststar 11 te Preston. Gemma 9 te Vitoria. Grebbedijk 11 530 m. o.n.o. Bermuda n. P. Evergl. Grote Dijk 11 55 m. w. Kp. Hatetras n. Le Havre. Groote Kerk 11 360 m. o.z.o. Malta n. Liverpool. Gulf Hansa 11 175 m z.o. Port Sudan n. Suez. Gulf Hollander 11 200 m. o. Aden n. Mena. Gulf Swede 11 110 m. n.w. Pulu Weh n. Manilla. Heemskerk 12 v. Jabaldhanna n. Bahrein. Helena 11 v. Stanncreek n. Hamburg. Helicon 10 v. Alexandrië n. Beyrouth. Hollands Duin 9 v. Moji n. Sydney. Houtman 11 te Penang. Isis 11 v. Fort Liberte n. Charleston. Ivoorkust 11 te Bremen. Izalco 11 v. Callao, 13 te Pacasmayo. Jagersfontein 11 600 m. z.z.o. Monrovia n. Kaapst. Japara pass. 11 Ouessant n. Duinkerken. Jason 11 v. Paramaribo n. Amsterdam. Johannes Frans 12 te Cristobal verwacht. Jos. Frering 11 140 m. w.n.w. Fr'town n. IJmuid. Kabylia 12 v. Takoradi te Port Harcourt. Kalydon 14 te New York verwacht. Kara 12 v. Curagao te Maracaibo verwacht. Karossa 11 te Fak Fak v. Kaimana. Kasimbar 11 v. Sarmi n. Serui. Katwijk 10 v. Kawasaki n. Aden. Keizerswaard 11 300 m. z.o. B'mudas n. Landsend Kelletia 12 v. Stockholm n. Rotterdam. Kennemerland 12 v Rio de Janeiro n. Santos. Kerkedijk 11 220 m. w. Kp. Breton n. New York. Kermia 11 330 m. z.w. Landsend n. Curacao. Kieldrecht 12 te Rotterdam. Koningswaard pass. 11 Helsingborg n. Turku. Koratia 11 v. Cristobal n. Curacao. Korendijk 11 600 m. n. Flores n. Rotterdam. Korenia 15 te Fall rivier verw., verm. n. Curacao. Korovina 11 te Thameshaven. Kosicia 14 te Perth Amboy verwacht. Kossmatella 11 745 m.t n.o. Fayal n. Curacao. Krebsia 11 83 m. w. Fayal n. Curacao. Kreeft 11 v. Monrovia n. Rotterdam. Kreon 11 12 m. o. Dungeness n. Guadeloupe. Kylix J4 te Curacao verwacht. Laarderkerk 11 v. Londen n. Marseille. Laga 12 te Sharpness verwacht. Lawak 12 te Beira. Leersum 11 65 m. z.o. Colombo n. Osaka. Leiderkerk 11 117 m. n.o. Bougie n. Gijon. Lelykerk pass. 11 Malta n. Beyrouth. Liberiakust 11 te Pointe Noire. Limburg 11 70 m. n.n.w. Perim n. Muscat. Loppersum 11 te Bremen. Lycaon 11 1500 m. o. Po'rt Sudan n. Aden. Maasdam 12 te Cobh. Maashaven 11 v. Santos n. Recife. Marathon 11 te Georgetown. Maron 11 v. Hamburg n. Bremen. Maureen 11 220 m. w.z.w. Ouessant n. Rotterdam. Medon 11 te Port Au Prince. Memnon 6 v. Philadelphia n. Curacao. Mentor 11 v. Algiers n. Sfax. Merseylloyd 11 150 m. w. Guardafui n. Aden. Merwede 11 v. Takoradi n. Abidjan. Mississippilloyd 11 30 m. n.w. Algiers n. Pt. Said. Moh. Reza Shah 11 190 m. n. Sokotra n. B. Mash. Mijdrecht 11 200 m. o. Florida n. Paulsboro. Naess Commander 11 10 0m. n.n.w. Lissabon naar Naess Lion 11 170 m. z.z.w. Ouessant n. Bremen. Nias 11 te Bremerhaven. Nw. Amsterdam 11 v. Cristobal n. Montegolbay. Whitegate. Noordam 13 te Rotterdam verwacht. Noordwijk 11 190 m. n.o. Las Palmas n. IJmuiden. Nijkerk 11 te Hamburg. Oberon 10 v. St. John n. Halifax. Ommenkerk 11 3 m. z.z.w. Dungeness n. Kaapst. Ondina 11 450 m. n.o. Singapore n. Mena. Onoba pass. 11 Ras Al Hadd n. Suez. Oranjefontein 11 v. Port Elisabeth n. Kaapstad. Oranje Nassau 11 310 m. n.o. Fayal n. Barbados. Osiris 11 v. Bremen n. Antwerpen. Palamedes 11 v. Santo Domingo n. Willemstad. Pendrecht 11 530 m. o. Kp. Canaveral n. Aruba Pericles 12 te Matarani verwacht. P. G. Thulin 11 115 m. w, Lima n. Quintero. Philidora pass. 11 K. Finisterre n. Thameshaven. Philine 11 50 m. z.z o. Daedalus n. Mena. Philippia 11 v Rotterdam n. Mena A1 Ahmadi. Pieter S. 11 te Rotterdam. Prins Alexander 11 100 m. o. Gibraltar n. Antw. Prins Frederik Hendrik 11 20 m. w.z.w. Lissabon naar Montreal. Prins Frederik Willem 10 t. anker rede Valencia. Prins Maurits 11 550 m. w. Halifax n. Halifax. Prins der Nederlanden 12 te Port of Spain verw. Prins Willem George Frederik 11 te Rotterdam Pr. Willem III 11 310 m. o.z.o. Malta n. Alexandr. Prins Willem V 11 v. Halifax n. Sint John. Purmerend 11 te Dakar. Pygmalion 11 420 m. z. Flores n. San Juan. Radja 11 te Hamburg. Raki 12 te Balboa. Reza Shah the Great 11 100 rrt. n.o. Massawa naèr Portland. Riouw 11 te Suez. Rotterdam 11 v. Alexandrië n. Port Said. Rijnkerk 11 te Antwerpen. Sarpedon 11 te Antwerpen. Schelpwijk 11 230 m. n.o. Madras n. Calcutta. Schorpendr. 11 420 m z.o. Mombasa n. L. Marques. Schouten 11 v. Lagos n. Walvisbay. Schouwen 11 340 m. z.w. Ouessant n. N. Orleans. Senegal 11 80 m. n. Las Palmas n. Duinkerken. Senegalkust pass. 11 Las Palmas n. Le Havre. Sepia 11 te Singapore n. Mena A1 Ahmadi. Serooskerk 11120 m. n. Chagos arch. n. Fremantle. Siaoe 11 70 m. w.z.w. Eenabaai n. sandakan. Siberoet 12 te Moelmein verwacht. Silindoeng 10 ten anker Kuwait. Sinon 11 v. Cork n. Campano. Sinoutskerk pass. 11 Finisterre n. Port Said. Sloterkerk 12 v. Adelaide n. Fremantle. Soestdijk 11 te Rotterdam. Spaarnekerk 11 190 m. z.o. Saigo nn. Penang. Stad Alkmaar 11 120 m. z.w. Ushant n. Brest. Stad Delft 11 180 m. w.z.w. Lissabon n. Tenerife. Stad Gouda 11 440 m. z.z.w. L. Palmas n. R'dam. Stad Maastricht 11 67 m. n.n.o. L. Palm. n. Pepel. Stad Utrëcht 11 140 m. z.w. Ouessant n. R'dam. Stad Zwolle 11 420 m. w.z.w. Finisterer n. R'dam. Statue of Liberty 11 4 m. n. Pantellaria n. R'dam. Straat Bali 10 v. Kaapstad n. Rio de Janeiro. Str. Clarence 11 145 m. z.z.o. K. York n. Brisbane. Straat Cumberland 11 500 m. o. Amsterdam eil. naar Melbourne. Straat Magelhaen 11 v. Kaapstad n. P. Elisabeth. Streefkerk 11 v, Antwerpen n. Rotterdam. Tahama pass. 11 Algiers n. Avonmouth Tamo 11 260 m. z. Bahia Blanca n. Rio Gallegos. Tero 12 v. Rio de Janeiro n. Santos. Thuredrecht 11 320 m. z.o. Halifax n. Avonmouth Tjibantjet 11 280 m. o.n.o. Beira n. Beira. Tjiliwong 11 15 m. z.w. Kp. Agulhas n. Kaapstad. Tjitarum 11200 m. w.z.w. Mauritius n. Mauritius. Tjitjalengka 12 te Santos. Triton 9 te Belize. Tweelingen 11 240 m. z. Dakar n. IJmuiden. Ulysses 11 te Hamburg. Utrecht 11 v. Damman n. Bahrein. Van Riebeeck 12 te Masira verwacht. Van Waerwijck 12 te'Dar Es Salaam. Vasum 12 te Balboa. Viana 11 te La Skhirra. Videna 16 te Hamburg verwacht. Vitrea 11 130 m. n.n.o. Finisterre n. Tripoli. Vlist 11 v. New York, 12 te Baltimore verwacht Voco 10 v. Nantes n. Rotterdam. Waardrecht 12 te Moji. Waikelo 11 v. Famagusta, 12 te Beyrouth. W. A. Jones 11 840 m. z.w. K.Verd. eil. n. Ph.delph. Westertoren 12 te Lorenzo Marques verwacht. Woltersum 11 500 m. n.w. Ouessant n. Houston Zafra 11 250 m o.z.o. Malta n. Tranmere. Zaria 11 105 m.t o. Port Sudan n. Bandar Mashur. Zuiderkerk 11 v. Adelaide n. Sydney. Zwijndrecht 11 150 m. n.w. K. St. Vine. n. Bremen, KLEINE VAART Admiralengracht 9 v. Helsinki n. Amsterdam. Aerdenhout 11 10 m. w. Terschell.bank n. Nantes, Amyntas 11 130 m. z.z.w. Ouessant n. Rotterdam. Ank T. 11 70 m. n.o. Kp. Villano n. Londen. Appingedam 10 te Oporto. Arnoutspolder 11 dwars Wight n. Antwerpen. Atlas 11 20 m. o. Barcelona n. Lissabon. Audacia 12 te* Rotterdam verwacht. Bab T. 9 v. Kenitra n. Casablanca. Beekbergen 11 te Melilla. Berkelstroom 11 40 m. z. Smalls n. Liverpool. VERHANDELDE FONDSEN 11 februari 8 februari Totaal 477 455 Hoger 254 (53,2%) 187(41,1%) Lager 133 (27,8%) 182 (40,0%) Gelijk 90 (19,0%) 86 (18,9%) A VOND VERKEEK VAN GISTEREN Slot A.KU450—453 Kon. Olief 164,80—166 Philips 149—150,30 Unilever 143144,50 Deli Mij. 148—149 gl Stemming: Sloot op het laagste punt. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv 2de tijdv. A.K.U451—453 gl 453 Kon. Olie164,40 gb-164,60 f 164,40 Philips f 149—149,10 Unilever 143,50 Hoogovens 558 Deli Mij148,50 Vorige slotkoers A'dam Rubber. 114% H.V.A 133% A.K.U 453% 149,- Hoogovens 559% Philips Gem Bez. 150,75 Unilever 144,10 Dordtsche ^etr. 764% K. Ned. Petr. Mij. 166,85 Holl Am. Lijn 121V» K.L.M 55,90 K.N.S.M 152% Ned. Stoomv. Mij. 141 Ommeren, Phs. v 255 Scheepv. Un. Ned 136% 193,50 Nefo 114,50 216,— 507.— Ver. Bezit v. 1894 129,50 Amsterd. Bank 390 Ned. Handel Mij. 371 Rotterd. Bank. 380% Twentsche Bank. 343 Albert Heijn 658 Amstel Brouwerij 456 Berkel's Patent 202% Bols 940 Bührmann Papier 728 424 Ford 897% Gelder Kon Pap. 263 Gist Spir.f. Kon. 352 Va" der Heem 290% Heinekens Bier 466% Hoogenbosch Sch. 283 Indola 480 Kon. Zout-Ketjen 765 Muller Nat. Bezit 336 Ned Kabelfabr. 480 Philips Pref 57,10 Stokvis 178% Thomassen Dr. 744 Ver. Machinefabr 199 V'essanen 379% Wilton Fijenoord 305 Zwanenbere-Org. 894 Billiton Mij. II 445 Aluminium Ltd... 23 American Motors 21% Anaconda 45»5/,« Bethlehem Steel.. 31% Cities Service 60% General Motors.. 6.3% Kennecotf Copper 73 Republic Steel 37^ SheP OP 37 U.S. Steel 46% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) WALL STREET: SCHERPE DALING Wall Street is de nieuwe week met een scherpe koersdaling begonnen. De voor naamste fondsen leden verliezen van frac ties tot ongeveer een dollar. Sommige wa ren nog langer. Union Carbide 3East man Kodak —1%, GM —1. Van de 1259 verhandelde fondsen waren er 633 lager en 421 hoger. De omzet bedroeg 3.88 miljoen shares tegen 3.89 miljoen shares vrijdag. De Dow Jones indices: Industrie 674.74 5.18), spoorwegen 151.58 0.17) en openbare nutsbedrijven 135.94 0.22). Het verzekerd bedrag van de N.V. Rot- terdamsche Verzekering-Societeiten R.V.S. heeft de drie miljard guden overschre den. Bij het 75-jarig bestaan van de R.V.S., in 1913 beliep het verzekerde bedrag 30 miljoen gulden. Nadien steeg het echter in snel tempo, zes jaar later, in 1919, was hét verzekerde bedrag reeds gestegen tot 100 miljoen, in 1925 tot 200 miljoen, in 1929 tot 300 miljoen, in 1937 tot 400 miljoen en in 1942 tot 500 miljoen. Het eerste miljard werd behaald in sep tember 1948, toen de maatschappij het 110-jarig bestaan vierde. In oktober 1957 volgde het tweede miljard en thans, in het jaar waarin de maatschappij 125 jaar geleden werd opgericht, is het derde mil jard volgemaakt, adus deelt de directie van de R.V.S. mee. Binnenhaven verm. 12 v. Casablanca n. Agadir. Bloemgracht 11 dwars Visby n Bilbao. Boezemsingel 11 60 m. n.o. Ouessant n. Bremen. Borculo 11 v. Belfast n. Preston. Calchas 11 30 m. z.z.w. Ouessant n. Antwerpen. Carnissesingel 12 te Dundalk verwacht. Coccinelle 11 dwars St. Vincent n. Duinkerken. Concepcion 10 te Lissabon. Corrie Broere 11 op Schelde n. Antwerpen. Da)e Böhmer 11 te Sandetti n. Antwerpen. David 11 10 m. o. Lizard n. Teignemouth. Dido 10 te Barcelona. Diligentia 11 te Sunderland. Draco 10 v. Valencia n. Carthagena. Fedala pass. 11 Goeree n. Dublin. Flevo 10 v. Oporto n. Vigo. Flores 12 te Sligo verwacht. Geestdijk 11 40 m. n.w. Hk. v. Holl. n. Maassluis. Goote 12 te Rotterdam verwacht. Gramsbergen verm. 12 v. Duinkerken n. Kenitra. Heemskerk 9 v. Southampton n. Portici. Keizersgracht 11 10 m. n.o. Landsort n. Antwerp. Leliegracht 9 v. Helsinki n. Pasajes. Leonidas 11 50 m. n. Texel n. Amsterdam. Leuvehaven 11 45 m. n. Texel n. Kopenhagen. Liberty 11 op Thames n. Antwerpen. Lindesingel 11 te Southampton. Looiersgracht 11 dwars Terschelling n. Abö. Manto 9 v. Bordeaux n. Amsterdam. Meidoornsingel 11 v. La Pallice. Merwehaven 11 in Baai Tanger n. Tanger. Nassauhaven 12 te Kopenhagen verwacht. Phidias 9 te Carthagena. Philetas 11 110 m. z.z.w. Ushant n. Gibraltar. Steenbergen verm. 11 v. Lorient n. Bremen. Stella Antares 11 dwars Brindisi n. Triest. Strabo 9 v. Ceuta n. Palermo. Thaletas 11 200 m. z.w. Ouessant n. Rotterdam. Tilly 9 v. Thuboron n. Goole. Vrijburgh 11 te Rotterdam. Westersingel 11 v. Newport n. Bilbao. Wiebold Böhmer 11 45 m. n o. Gibraltar n. Fare

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 13