Het zit Matt Busby niet mee met wederopbouw v l Leen Jansen maakte - ondanks overwinning op Gilles Dieude - een weinigzeggende come-back VHS dwong sterk Bussum-team onverwacht fraai gelijkspel af Dawn Fraser voelt zich niet erg fit Trainster Rosier verlaat Het Gooi Post met Arnold in Essense zesdaagse Zweedse schaatsers voor wereldstrijd Schaatskalender Real vraagt nog ruim een ton Rod Laver boekte eindelijk zege Het Oosten stelde tegen VAS teleur Er heerst weer gFlCp Belg Claessens had een auto-ongeluk Vijf jaar geleden stortte bij Miinchen het vliegtuig neer, waarin zich het elftal van Manchester United bevond Gelijkspel Leyton Orient op Huil City: 1-1 - - - - - - - Niet best Vanavond geen koersen op baan in Hilversum Amateurclubs zullen geen uitstel krijgen Vottbal Dawn Fraser, 's werelds snelste vrije slag zwemster, zal niet deelnemen aan de Australische kampioenschappen, die don derdag in Perth beginnen. Zij voelt zich niet voor honderd percent fit en zal daar om niet haar titels op de 110, 220 en 440 yards vrije slag verdedigen. Rietje Rosier, de bekende trainster van de zwem- en poloclub Het Gooi in Bussum, waaruit reeds zoveel wereldver maarde zwemsters zijn voortgekomen, zaj in het aanstaande voorjaar de zwemsport vaarwel zeggen. Zij heeft per 1 maart een functie aanvaard op een verzekeringskan toor, in Amsterdam. Rietje Rosier kreeg vooral bekendheid als trainster van de Europese kampioenen Corrie Schimmel en Jans Koster. Rietje Rosier nam de trai ning van Het Gooi op zich na de afschei ding van de zwemclub Naarden, die door Wil van Breukelen wordt getraind. Haar besluit om de zwemsport vaarwel te zeggen werd in vriendschappelijk over leg met Het Gooi-bestuur genomen dat zich genoodzaakt zag, in verband met een stijging van kosten als gevolg van huur verhogingen voor het zwembad in Naar den, haar wekelijkse vergoeding aan de trainster te verlagen. De Gooi-trainster genoot vooral ook een uitstekende naam op het gebied van zwemonderwijs aan kin deren. Over de opvolging is door Het Gooi nog niet beslist. De training van de polo- ploegen is inmiddels in handen gelegd van de oud-international en Robbenspeler Har ry Lamme. Het veld voor de wielerzesdaagse van Essen, die van 14 tot 20 februari wordt gehouden is nu definitief samengesteld. Aan de start komen: Post-Arnold. Attlig- Junkermann, van Steenbergen-Lykke, Bug- dahl-Pfenninger, Renz-Roggendorf, Ray- nal-Delattre, Ziegler-Jaroscewicz, Plattner -Frischknecht, Kilian-Rudolph, Willi Altig -Fischerkeller en Tüller-Staudacher. De Zweedse ploeg, die aan de wereld kampioenschappen hardrijden op de schaats zaterdag en zondag 23 en 24 februari in Karuizawa (Japan) zal deelnemen, be staat uit: Kjell Backman, Ivar Nilsson, Jonny Nilsson en Goeran Slott. Op de schaatskalender van de KNSB zijn de volgende wedstrijden geplaatst: Woensdag 13 februari Rijsoord: Nationale langebaanwedstrijd heren, 500, 1500 en 3000 meter Zuilinghem: Baanrace over 45 kilometer. Donderdag 14 februari Anna Paulona: Langebaanwedstrijd voor heren over 500, 1500 en 3000 meter. Albergen: Langebaanwedstrijd voor da mes over 500, 1000 en 1500 meter. Vrijdag 13 februari Medemblik: Langebaanwedstrijd voor heren over 500, 1500 en 3000 meter. Zaterdag 16 februari Abcoude: Nationale langebaanwedstrij- den junioren, 15, 16 en 17 jaar, 500, 1500 en een baanrecord voor de groep 13 en 14 jaar. Bergen: Nationale wedstrijd langebaan voor heren over 500, 1500 en 3000 meter. Albergen: Langebaanwedstrij 1 voor heren over 500, 1500 en 3000 meter. Deventer: Op de kunstijsbaan: Interna tionale nloegachtoryol"a Voor ploegen van vijf man, over vijf baan- ronden. Hoe Matt Busby, manager van het vroeger zo legendarische Manchester United, er zich ook voor inspant, het blijft niet best gaan met het voetbal team van zijn pupillen. Desondanks geeft Busby de zware strijd niet op. weer contracteerde hij een voetbalier met een uitstekende reputatie. Voor 50.000 pond (ruim 500.000 gulden) ver wisselde halfspeler Pat Crerand (Glas gow Celtic) van club. Matt Busby hoopt nu maar dat hij het ontbrekende scha- keltje in Manchester United zal vor men. Zoals bekend stortte 5 jaar geleden het vliegtuig, waarin zich het toen bijna onverslaanbare Manchester United- team bevond, bij hel vliegveld van München neer. De ploeg keerde terug van een Europacup-wedstrijd in Belgra do. Zes voetballers, onder wie de inter nationals Roger Byrne, Duncan Ed wards en Tommy Taylor, verloren tij dens de ramp het leven. Ogenblikkelijk toog de onverwoestba re Matt Busby (ook hij zat in het toe stel, ook hij liep zware verwondingen danks zijn hoge prijs (30.000 pond) bleef hij te vaak buiten het elftal. Manager Busby becritiseert dikwijls zijn wissel vallige vorm. Toen kreeg Matt Busby midvoor Da vid Herd in de gaten. Een uitstekend schutter, dacht hij. Overigens terecht, Herd scoorde voor zijn vereniging Ar senal tijdens 2 seizoenen niet minder dan 60 doelpunten. Arsenal wilde hem wel van de hand doen, vroeg 30.000 pond, Busby betaalde het bedrag. Maar zie daar, schutter David Herd voelde zich blijkbaar wat onwennig in Manchester United, gezien zijn produktie van slechts 14 goals tijdens het eerste sei zoen. En nog zette manager Busby geen punt achter zijn steeds weer teleurstellen de aankopen. Integendeel zelfs, voor de volgende speler bood hij een ongeloof lijk hoog bedrag: 115.000 pond (ruim één miljoen gulden), een verbe tering van alle bestaande transferre cords in Engeland. De dure aankoop betrof Dennis Law, de Schotse binnen- speler van Turijn. Law wilde dolgraag Manager Matt Busby komen, hij kon namelijk niet aan het Italiaanse voetbal wennen. Busby leef de in de veronderstelling dat hij er voor wat betreft de voorhoede wel was. Met Bobby Charlton, Law en Herd moesten er wel de nodige doelpunten vallen. Wederom kwamen zijn verwach tingen niet uit. In 23 wedstrijden pro duceerde zijn voorhoede maar 42 goals. Maken we nu een balans op, dan blijkt Manchester United liefst 3 mil joen te hebben uitgegeven voor de we deropbouw van zijn zo tragisch verlo ren gegane ploeg. In dezelfde periode verkocht de club spelers voor een be drag van 127.000 pond (ongeveer 1.300.000 gulden). Daarnaast ontving Manchester United als schadeloosstel ling 35.000 pond van de vliegmaatschap pij, waartoe het indertijd neergestorte vliegtuig behoorde. Matt Busby zal ongetwijfeld nog veel meer geld in zijn ploeg steken, want eens wil hij zijn opnieuw gevormde for matie weer aan de top van het Engel se voetbal hebben. Dennis Law Het voetbalelftal van Manchester United dat 5 jaar geleden (6 februari 1958) bij München verongelukte. Op de foto ziet men 11 van de 17 spelers die in het toestel zaten. Van links naar rechts, eerste rij (hurkend): Violett, Berry, Taylor, Whelan, Pegg. Tweede rij (staand): Colman, Foulkes, Wood, Byrne, Jones en Edwards. op) aan het (wederopbouw-) werk. Want, zo drukte hij het zelf uit, dat was de beste manier om de omgekomen Bus- by-babes te eren. Helaas zat het hem bepaald niet mee: Manchester United, eens Engelands topformatie, zakte weg in de matige middenmoot van de En gelse eerste divisie. Matt Busby was bereid elk bedrag voor een uitstekende speler te betalen. Hij kreeg die dan ook wel doch zijn meestal zeer dure sterren flon kerden nauwelijks. Zijn eerste in het oog springende aankoop kostte hem 45.000 pond. Albert Quixall, binnenspe- ler van Sheffield Wednesday, kwam deel uitmaken van Manchester United. Maar merkwaardigerwijs begon Albert sporadisch uit te blinken; iets dat hij in zijn vorige vereniging constant deed. Weer gaf Matt Busby zich niet ge wonnen. Grote bedragen vlogen de deur uit. Halfspeler Maurice Setters (West Bromwich Albion) werd voor 30.000 pond gecontracteerd. Ook hij, volgens zeggen een van de beweeglijkste half- spelers van Engeland, stelde teleur Nummer 3 was Noel Cantwell. de Ier se back van West Ham United. On- De Rotterdamse halfzwaargewichtbok- ser Leen Jansen heeft gisteravond in een uitverkochte Rivièrahal in Rotterdam een weinig imponerende come-back in de ring gemaakt. Jansen, die na zijn gevecht om de Nederlandse zwaargcwichttitel, vorig jaar maart tegen Wim Snoek, niet meer had gebokst, won weliswaar van de Frans man Gilles Dieude, maar zijn puntenzege was weinig overtuigend. Nu was Dieude ook helemaal geen tegenstander, die de Rotterdammer kon inspireren. De Frans man, die zich, zeker in de eerste ronden, uitsluitend bepa^'le tot verdedigen, liet Jansen alle vrijheid. Het pleit dan ook niet voor de Neder lander, dat hij van vele hem geboden kansen er 'niet een uitbuitte. Het tien ron den durende gevecht was sfeerloos en de 1500 toeschouwers zagen weinig fraai bok sen. Eigenlijk gedurende m^ar één ronde kwam het gevecht op niveau en wel in de vierde, toen Jansen met gevarieerde links-rechtsen de Fransman in moeilijk heden bracht. Jansens enthousiame was hierna snel bekoeld en hij bepaalde er zich in de rest van het gevecht uitsluitend toe rond zijn tegenstander te „wandelen". Dieude, de officiële kampioen van Parijs, tracht te wel eens het gevecht over te nemen, maar dan bleek, dat zijn stoten alle kracht misten. Jansen nam in deze peri ode zelfs onnodige risico's door telkens vrij laag met het hoofd in te komen, een fout, waaraan ook de Fransman zich nog a' eens bezondigde. De Rotterdammer die het hoofd van zijn tegenstander telkens omlaag duwde, liep daarvoor in de 9de ronde zelfs een openbare waarschuwing op, maar veel afbreuk kon dit ook niet meer aan zijn puntenzege doen. Na de pauze leverden de Amsterdamse bantam Gerard Berkhout en de Frans man Gerard Macrez een bijzonder aan- Boksen trekkelijk gevecht, dat door de Nederlan der verdiend op punten werd gewonnen. Berkhout legde zijn tegenstander direct een hoog tempo op, hetgeen voor de klei ne Fransman, die over een goede tech niek bleek te beschikken, echter geen be zwaar was. Na een korte kennismaking in de eerste ronde verwierf Berkhout, voor al door zijn produktieve linkse, een lichte meerderheid. Macrez bleef evenwel een gevaarlijk tegenstander, hetgeen hij in: de 3de ronde met een prachtige dubbelstcfot op de kaak tot uiting bracht. Berkhout kwam even in moeilijkheden, maar slaagde erin door weg te slippen verder onheil t£ voorko men. Keer op keer bracht de Amsterdam mer daarna zijn gevaarlijke linkse in het geweer, waarmee hij een groot aantal pun ten verzamelde en bovendien zijn tegen stander op afstand hield. Macrez zag het gevaar en trachtte dich ter bij te komen. Berkhout hield zijn dek king echter goed gesloten en ving de Fransman, die met een krachtig slotoffen- sief zijn puntenachterstand tr chtte weg te werken, goed op. Ondanks het feit, dat Berkhout in de achtste en laatste ronde door een harde rechtse even in gevaar kwam, stond zijn zege toch wel vast. De welters Kok en Frangois besloten deze Ne- derland-Frankrijkontmoeting met een wild. onaantrekkelijk gevecht, waarin Kok her haaldelijk appelleerde. Kok, die uiteinde lijk toch nog het meeste initiatief toonde, won op punten. De uitslagen van de partijen waren: amateurs: zwaarweltergewicht: Schreuder (Arnhem) wint door interventie van de scheidsrechter in de tweede ronde van Zee lenburg (Rotterdam). Aad Jansen (Rotter dam) wint door k.o. in de eerste ronde van Khallat (Frankrijk). Wel tergewicht: Schaay (Rotterdam) w.o.p. van Germain Cerdan (Frankrijk). Middengewicht: Van den Berg (Rotterdam) w.o.p. van Cailleau (Frankrijk). Zwaargewicht: Nikkelen-Kuy- per (Rotterdam) w.o.p. van Derkx (Den Bosch). Professionals (10 x 3 minuten): half- zwaargewicht: Leen Jansen (Rotterdam) w.o.p. van Gilles Dieude (Frankrijk). Ban- tamgewicht (8x3 minuten): Gerard Berk hout (Ned.) w.o.p. van Gerard Macrez (Fr.) Weltergewicht (6x3 minuten): Chris Kok (Ned.) w.o.p. van Maurice Fran gois (Fr.). Real Madrid wiens internationale repu tatie door gevoelige nederlagen een knak heeft gekregen gaat in het voorjaar vriend schappelijke wedstrijden in het buitenland spelen, o.a. tegen Bordeaux en tegen Stoke City. Er zijn ook plannen voor Hamburg, Lyon en Athene. De Spaanse kampioenen verloren het vorig seizoen in de finale om de Europa-beker van Benfica en zijn dit seizoen uitgeschakeld door Anderlecht. Volgens voorzitter Saporta neemt Real Madrid niettemin niet met minder geld ge noegen voor wedstrijden in het buitenland dan vroeger in de grote succesperiode. In het algemeen vraagt Real per wedstrijd tenminste 110.000 gulden. De gisteren voor de derde ronde van het toernooi om de Engelse voetbalbeker in Londen gespeelde wedstrijd tussen Leyton Orient en Hull City is geëindigd in een ge lijkspel: 1-1. Het was de enige van de ne gentien voor maandag vastgestelde beker wedstrijden, welke doorgang vond. Alle overigen werden afgelast in verband met de slechte toestand der terreinen, sneeuw of het koude weer. Rod Laver, de Australische toptenniser die kort na de Davis-cup finale overging tot de rangen van de professionals, heeft eindelijk zijn eerste overwinning tijens een Amerikaanse toernee behaald. Maandag avond won de Australiër in Springfield in een wedstrijd over een set van de Chileen Luis Ayala. Laver zegevierde met 8-5. Het is de derde overwinning van Laver in zijn prof-carrière. Hij verloor in die periode voorts 22 wedstrijden. Tijdens deze Amerikaanse toernee gaat de strijd steeds over een set, die bestaat uit 8 games en niet zoals gebruikelijk uit 6. De Haarlemse schaakclubs VHS en Het Oosten hebben weer een wedstrijd gespeeld in de competitie van de landelijke schaak bond. VHS moest voor de competitie in de eerste klasse A naar Bussum om BSG te bestrijden dat nog steeds als één der kans hebbers op het kampioenschap te boek stond. De Haarlemmers daarentegen ston den zonder één enkel winstpunt aan de staart van de ranglijst. Het werd voor Spinhoven c.s. dan ook hoog tijd de bakens te verzetten".' De 5-5 score welke men kon bereiken mag dan ook stellig als een suc ces worden aangemerkt. Hoewel de laatste plaats er niet door kon worden verlaten geeft het resultaat toch nog hoop dat men de beide fatale laatste plaatsen tijdig zal kunnen verlaten. De rangschikking luidt hier namelijk: VAS 3 (2) 3 Bussum 4 Philidor 4 VVGA (2) 3 LSG 4 Staunton 4 ACS 24 VHS 4 onbesliste wedstrijd. (2) afgebroken partijen. In de 2de klase B bracht Het Oosten be zoek aan VAS 4 in Amsterdam. Ook hier kwam een 5-5 gelijkspel uit de bus, maar in tegenstelling tot VHS, waar men van succes kon spreken, was het resultaat voor Het Oosten teleurstellend. De Haarlemmers stonden niet alleen veel hoger geklasseerd op de ranglijst maar hadden tijdens de wedstrijd de overwinning eenvoudig voor het grijpen. Een plotseling volkomen falen van één van de spelers, waardoor een zo goed als gewonnen staande partij verloren ging, ontnam de Haarlemmers echter de overwinning en daarmee waarschijnlijk de laatste kans op het kampioenschap. Hoe wel misschien de wedstrijdpunten bij een falen van leiders DD 2 en De Pion nog te overbruggen zouden zijn, is het totaal van de bordpunten voor de Haarlemmers be duidend lager dan het totaal van hun ri valen. Een en ander blijkt trouwens uit de rangschikking: 21 -17 22 -18 20*/a-19' 24'/j-13'/s 20'A-19'/s 18 -22 151/ï-24i/i 16 -24 Zaandam (1) M. Euwe/Morphy(l) Watergraafsmeer 6 5 1 10 32 -28 5 4 1 9 33'/!-16Vs 5 3 1 1 7 26 -24 6 3 1 2 7 31 -28 5 3 2 6 27 -23 6 2 1 3 5 29 -31 5 3 2 3 23'/s-261/s 5 1 4 1 18'/i-30V2 5 5 0 17V2-31'/s In de competitie van de Noordhollandse Schaakbond was de belangstelling de af gelopen week op de eerste klasse gericht. In afdeling B werden een aantal belang rijke wedstrijden gespeeld. In Bloemendaal ontmoetten de favoriete clubs Bloemendaal en Rolland elkaar. De gevreesde Haarlem mers kwamen in Bloemendaal tegen een volledig uitkomend Bloemendaal beslist niet tot hun beste spel. De Vj-I'/i voor sprong uit twee vooruitgespeelde partijen was voor Rolland wel een prettig begin bij de start van de eigenlijke wedstrijd maar voor Bloemendaal kennelijk geen be letsel alsnog het getij te doen keren. De Advertentie Belangrijk is het nu meer dan ooit verstandig en gezond te leven door overmatige vermoeidheid te vermijden en voor vitaminerijke voeding zorg te dragen. Dan ver hoogt u uw weerstand tegen in fecties. Een uitstekende maatregel is het verder by de eerste eriepverschiin- selen Aspirin in te nemen. Aspirin met 3-voudige werking tegen griep. 1. stilt de pijn. 2. doet de koorts dalen. 3. activeert het organisme. Aspirin waar Bayer achter staat Neem de grote voordelige gezins verpakking. Dan brat u goed voorbereid. club van Godfried Bomans haalde de ach terstand weer in en zegevierde uiteindelijk met 6-4. Het betekende voor Rolland dit seizoen de definitieve uitschakeling voor het kam pioenschap nu een andere kanshebber, het IJmuider Kijk Uit 2 met liefst 21/s-7'/j over Heemstede 2 zegevierde. Met nog slechts één wedstrijd te speten hebben Bloemen daal en Kijk Uit 2 nu twee punten voor sprong met op 1 maart het beslissende duel Kijk Uit 2Bloemendaal in het vooruit zicht. Voor Heemstede 2 ziet het er nu wel erg donker uit. Slechts Aalsmeer ligt nog bin nen het bereik. Santpoort, dat haar wed strijd met Aalsmeer vanwege de mist een- week uitstelde heeft nog een theoretische kampioenskans. Het heeft met een wed strijd minder gespeeld twee punten minder dan Bloemendaal en Kijk Uit 2, maar in de wedstrijden tegen Aalsmeer en Rolland nog een bijzonder lastig af te werken pro gramma. Het Oosten 2 zegevierde in 2D over Rolland 2 en kwam daarmee een be langrijke stap dichter bij de promotie. De Belgische internationale voetballer Roger Claessens liep gisteren bjj een auto ongeluk in Bassenge (Belgisch Limburg) zodanige verwondingen op dat hjj tenmin ste gedurende 2 maanden het bed moet houden. Claessens zal dan ook niet tegen Nederland (3 maart in Rotterdam) van de partij kunnen zijn. In verband met de sneeuwval en de op- dooi op de draversbaan in Hilversum is 't voor vanavond vastgestelde programma verschoven. Het zal nu dinsdagavond 19 februari worden verreden. Het sectiebestuur amateurvoetbal zal in verband met het „voetballoze tijdperk" door de strenge winter op de komende feestdagen (2de Paasdag, Hemelvaartsdag en 2de Pinksterdag) geen uitstel geven voor het spelen van competitiewedstrij den.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 15