Debat in het Lagerhuis over de toekomst van Engeland Macmillan mist inspiratie; Labour ontvouwt plannen Regering wenst samengaan van gegadigden voor reclame-t.v. HET WEER Communisten worden te vuur en te zwaard vervolgd in Irak JAN VAN DER VOSSEN Samengaan van V.V.D. en P.v.d.A. zal moeilijk zijn 5 Tv Macmillan geeft een leugen toe Geschil in Haarlem tussen werkgevers en werknemers Nederlandse jongelui naar onderontwik kelde gebieden Soebandrio dreigt Malaya met oorlog ejoreyou rr. DAGBLAD VOOR VEL S E N-IJ M U ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DINSDAG 12 FEBRUARI 1963 MACMILLAN: Hoop op Bonn WILSON: Nieuwe initiatieven SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES R.A.I. stand 5 Prof. H. J. Witteveen: In nota over het eindverslag: Aartsbisschop Slipji Sneeuw In de krant van heden: f - liilillBpe Ml Het woord is aan Vakantie bakkers Honderden doden bij straatgevechten in Basra Zeventien erkenningen TAST TOE! BUTTER presenteert ƒ1.58 BUTTER 48e JAARGANG NUMMER 8 4 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden, Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 oent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent Giro-rekening IJmuider Courant no.'129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie* P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) LONDEN. Macmillans nakaarten in het Lagerhuis over de Brusselse nederlaag droeg een sober en waardig karakter, maar het slot van zfjn betoog miste alle inspi ratie. Het leek een begrafenisrede, al had deze de toekomst tot onderwerp. Het enige positieve dat Macmillan aankondigde was dat er in de vroege zomer in Londen een conferentie van de handelsministers van het Gemenebest zal worden gehouden. Veel indruk maakte Macmillans bekendmaking niet, omdat een dergelijke bijeen komst, voorafgaande aan die van G.A.T.T., al jarenlang gewoonte is. Macmillan gaf nogmaals openlijk toe dat er geen kant en klaar plan in de plaats kan komen van het Britse E.E.G.-voorstel. Hfj zei dat de tariefmuren geen bezwaar zjjn voor de Britse export naar het vasteland, zoals wel gebleken is. Schamper gelach klonk, toen hfj zei dat Groot-Brittannië „ten dele" al over de tarief muur heen was! Over het politieke doel van het Britse E.E.G.-plan zweeg Macmillan wijselijk. Verder zei Macmillan dat hij vrij spoe dig in Londen besprekingen zal voeren met de premiers van Australië, Nieuw-Zee- land en Canada, maar hij onderstreepte op nieuw dat het Gemenebest, wegens rijn uiteenlopend en soms noodzakelijkerwijze protectionistisch karakter, geen economi sche eenheid kan vormen, zoals de Ver enigde Staten of de E.E.G. Macmillan heeft al zijn hoop gesteld op de komende serie van internationale tariefbesprekin gen, de zogenaamde Kennedy-ronde. Onthutst hoorde het Lagerhuis Macmillan de nieuwe Westduits-Britse sympathie prijzen a!r -■ van de steunpilaren van de Britse pese politiek. Een surro gaat voor talen van het Frans-Britse samengaan, een tegenzet tegen de as Bonn- Parjjs of een vertwijfelend gebaar? Hoewel Macmillan zei dat Groot-Brittan- nië de vjsie van een verenigd Europa in zijn hart dient te bewaren, bleek hij rea listisch genoeg om te beseffen dat het voorlopig onmogelijk is besprekingen met „de zes" te hervatten. Hij waarschuwde echter veelbetekenend dat ondanks alles de vrijheid van de wereld afhangt van de westelijke kracht en eenheid. Harold Wilson had namens de oppositie gemakkelijk spel door de regering in ge breke te stellen omdat deze zich niet aan de vermaningen van de oppositie had ge stoord en zich hals over kop in de E.E.G. had gestort. Hij noemde Macmillans rede defaitistisch. Adenauer, die bang is voor een Labour-regering, gaf hij de verzeke ring dat deze de NAVO-politiek zal hand haven en elk neutralisme afwijst. Volgens Wilson is met het E.E.G.-plan de gehele regeringspolitiek in duigen gestort. Groot- Brittannië is op zichzelf aangewezen, maar voor de Britse handel staat de gehele we reld open. Voor de Oost-West handel zijn er beperkte, floch belangrijke mogelijkhe den. Wilson bepleitte een nieuw Brits ini tiatief voor Europese samenwerking op een ruimere basis dan „de zes" en de lan den van de Europese Vrijhandels Associa tie (EVA), en met inbegrip van bijvoor beeld Joegoslavië. Hij denkt opnieuw aan een vrijhandelszone, maar dan met „de zes" als collectief lid. Laten we het pro beren en niet lamenteren, zo zei hij. Ver der opperde Wilson een conferentie van re geringshoofden van West- en Noord-Euro- BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 lElDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Automobielbedrijf Botermarkt 5 - Tel. 10399 -20449 HAARLEM In een toespraak voor de leden van de V.V.D. van de afdeling Amsterdam heeft prof. dr. H. J. Witteveen die prof. Oud als voorzitter van de V.V.D. zal opvolgen, verklaard te verwachten dat een samen gaan van de V.V.D. en de P.v.d.A. in een nieuw kabinet moeilijk zal gaan als de P.v.d.A. haar verkiezingsprogramma ba seert op het jongste rapport van de Wiardi Beekman-Stichting: „Om de kwaliteit van het bestaan". Professor Witteveen zei dat als het stre ven van de Partij van de Arbeid erop is gericht de collectieve voorzieningen sterk te vermeerderen en dat te laten betalen door een kleine groep van vermogenden, ook het samengaan van de P.v.d.A. en de confessionele partijen wel zeer moei lijk zal blijven. Hij vond het dan ook meer voor de hand liggen dat de huidige sa menwerking in de regering zal worden be stendigd, hoewel een samenwerking tussen de liberalen en de socialisten ook po sitieve punten zou kunnen hebben. Een po- sitief punt van de regering-De Quay noem de hij dat deze er in is geslaagd in een periode van hoogconjunctuur overbeste- ding te voorkomen. Zijn conclusie was dat de politieke lijn van het kabinet-De Quay moet worden doorgetrokken, zodat de overheidsuitga- van iets achter blijven bij de groei van het nationale-inkomen. Mocht de daardoor ontstane ruimte onvoldoende blijken, dan moet zijns inziens een verschuiving plaats hebben van de directe naar de indirec te belastingen. Voorts zei hij dat de pro- gessiviteit in de belasting van de midden groepen moeten worden beperkt. De scheidende financiële expert voor de V.V.D. in de Tweede Kamer, mr. H. F. van Leeuwen, zei een hekel te hebben aan te oude en gespecialiseerde Kamerleden. De specialisten vormen in de Kamer soms te eenzijdige pressure-groepen, die een groot bezwaar zijn voor het werken, het aanzien en het nut van de Kamer. Te oude Kamerleden kunnen ontwikkelingen niet meer bijhouden, aldus mr. Van Leeuwen. pa. met als doel zo groot mogelijke over eenstemming zonder federatie. Voor het Gemenebest beval Wilson Labours tradi tionele handelspolitiek van gegarandeerde massale contracten op lange termijn aan. Hij steunde het denkbeeld van de Ameri kaanse minister George Ball van quota's voor de invoer van industriële produkten uit Azië en Afrika. Gemenebestplannen zullen in de plaats moeten komen van marktspeculatie. Ook voor Groot-Brittan nië zelf bepleitte Wilson een gedetailleerd plan, voorts industriële uitbreiding, in plaats van het door de conservatieven ge huldigde systeem dat zoveel mogelijk aan de vrije markt wil overlaten. Maar zo be sloot Wilson, de leiding van het land moet zo gauw mogelijk in andere handen, La bour bedoelende, overgaan. Omtrent de definitieve aanwijzing van een of meer concessionarissen voor de reclame-televisie heeft de regering nog geen beslissing genomen, zodat tot het ogenblik der beslissing iedere aanvrager als belanghebbende in de beoordeling valt. Naarmate de bereidheid tot samenwer king bij de diverse gegadigden groter is, tot zelfs in die mate dat zij kunnen opgaan in één orgaan, zal deze omstandigheid ook naar die mate een positieve factor vor men bij de uiteindelijke beslissing aan wie de zendmachtiging eventueel is te ver lenen. Aldus schrijven de staatssecretarissen van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen en van Economische Zaken in de gister avond verschenen nota naar aanleiding van het eindverslag van de bijzondere commis sie uit de Tweede Kamer over de „nota inzake Reclametelevisie". Hierin zeggen beide bewindslieden onder meer, dat 1 ij het bepalen van hun stand punt de belangen van het bedrijfsleven een niet geringe rol hebben gespeeld, maar dat er ook tal van andere factoren zijn die tot het regeringsstandpunt hebben geleid. Zij delen de vrees niet, als zou de reclame- televisie slechts voor enkele bevoorrechten openstaan. Voorts wordt opgemerkt, dat handhaving van het verbod van reclame in radio en televisie, voorzover het gaat om zendgemachtigden waarvan alle uit zendingen geheel of ten dele worden be kostigd uit de opbrengsten van de luister en kijkgelden, naar het oordeel van de beide staatssecretarissen, geheel in over eenstemming is met hun opvattingen over het Verdrag van Rome. Meegedeeld wordt nog, dat van Belgische zijde geen be zwaar is gemaakt tegen het voor Neder land ontworpen televisiebeleid. Het spreekt vanzelf, aldus de nota, dat na afloop van de termijn (van ten hoog ste acht a tien jaar) der verleende con cessie de situatie in beginsel open is en de aanspraken van de dan zich aanmel dende gegadigden geheel opnieuw zullen moeten worden bezien. De mogelijkheid tot het indienen van concessie-aanvragen is nog steeds open. De staatssecretarissen merken in de no ta voorts onder meer op, dat uit het feit, dat zij alsnog een-derde van de zendtijd op het tweede net zouden willen toekennen aan een door de N.T.S. in het leven te roe pen rechtspersoon, bepaald niet mag wor den afgeleid, dat zij hun aanvankelijke bezwaren tegen het verzorgen van recla me-televisie uitsluitend door of vanwege de bestaande omroepen hebben laten va ren. De zeventigjarige aartsbisschop van Lvov hembergin de Oekraine, Josyf Slipji, die achttien jaar in gevangen schap in Siberië heeft doorgebracht is onverwacht in Rome aangekomen en daar zondag door Paus Joannes XXIII in audiëntie ontvangen. Hij werd in april 1945 in zijn diocees gearresteerd. Twee jaar later maakten de Russische autoriteiten bekend dat hij tot levens lang was veroordeeld „wegens colla boratie met de nazi's. (Telefoto) Verwachting tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met vooral aanvankelijk op vele plaatsen nog enige sneeuw. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binneruilnd 2, 4 Beeldverhalen211 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving5, 6, 7 Kerkelijk Leven7 In d^Vishal en op zee6 Horen en Zien 9 Kunst 9 Topsy 10 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Zo wordt elke dag de veerboot „Gorin- chem V" van Dintelsas (N.-B.) naar Ooltgensplaat (Sluishaven, Z.-H.) over het Volkerak getrokken. Voorop gaat de sleepboot „Constantino", dan volgen de sleepboot „Broedertrouw VI" en de veerboot. De sleepboot „Lambert" is reeds eerder voorgegaan om voor dit konvooi uit een weg door het ijs te banen. In januari heeft de veerboot 830 personen- en 1521 vrachtwagens overgezet. Een ander schip, de Prin ses Beatrix" heeft op hetzelfde tra ject in genoemde maand 660 personen- en 1021 vrachtwagens overgezet. Als dit vervoer niet had kunnen geschie den, was de strop, vooral voor de landbouw, niet te overzien geweest. C'-A. - I %Sj *K' i i iiiinfii i »i De uitgever van het Westduitse week blad „Der Spiegel", Rudolf Augstein, die lange tijd is gevangen gehouden naar aanleiding van door de regering gewraakte publikaties, heeft in Ham burg voor het eerst sinds zijn vrij lating, kort geleden, een persconferen tie gegeven. De foto toont Augstein, gesticulerende, op de voorgrond. (Van onze correspondent) LONDEN Premier Macmillan verwek te gisteravond (maandag) in het Lager huis grote opschudding, toen hij de be slissing verdedigde om het bezoek van prin ses Margaret en haar echtgenoot aan Pa rijs niet te laten doorgaan. Hoewel het bezoek hoofdzakelijk een on officieel karakter zou hebben gedragen kon het in de omstandigheden niet anders dan een officieel karakter aannemen, zo ver volgde Macmillan onder protest van de op positie, terwijl zijn eigen partijgenoten somber voor zich uitstaarden. Er waren in het Lagerhuis slechts wei nigen die het eens schenen te zijn met Macmillan. Het torpederen van het bezoek van de prinses, die hierdoor als een poli tiek werktuig wordt gebruikt, wordt alge meen als een kleingeestig wraakmiddel be schouwd. Men was even later nog dieper geschokt toen de premier, scherp aangevallen door Harold Wilson, de oppositie-woordvoerder voor de buitenlandse politiek, die op de nominatie staat om oppositieleider te wor den, verklaarde, dat de regering een be wuste leugen had gebruikt, toen vorige week als officiële reden werd opgegeven, dat prinses Margaret, wegens de afwezig heid van koningin Elizabeth, als lid van de kroonraad Londen onmogelijk kon ver laten. Honoré de Balzac: De meeste mensen zowel als de meeste dieren schrikken van en stellen zich gerust met nietigheden. In bakkerskringen in Haarlem zijn moei lijkheden gerezen over de vakantieregeling zoals deze dit jaar zal gelden. Van werk nemerszijde wil men, evenals vorig jaar weer drie weken vakantie. De werkgevers, georganiseerd in de Regionale Bakkerij Commissie, willen echter vasthouden aa,n hetgeen in de c.a.o. omtrent de vakantie is vastgelegd, namelijk twee weken aan eengesloten en drie snipperdagen. De vakantie van drie weken voor het bakkersbedrijf dateert van 1961. De ex tra derde week werd beschouwd als een compensatie voor het feit dat de werktijd verkorting in het bakkersbedrijf zeer moei lijk gerealiseerd kan worden. Van werkne merszijde wijst men er op dat werkgevers en werknemers in Rotterdam en Utrecht wèl overeen zijn gekomen dat de bakkers vakantie dit jaar drie weken zal duren. De samenwerkende werknemersorgani saties in Haarlem zullen woensdagavond 13 februari in het gebouw Ged. Oudegracht 104 deze kwestie met hun leden bespreken. De regering heeft besloten een program voor uitzending van jonge vrijwilligers naar onderontwikkelde landen op te stel len. Zij zal 800.000 gulden beschikbaar stellen voor een experiment, waarvoor een vijftigtal jongeren in samenwerking met particuliere organisaties zullen worden ge- recruteerd, opgeleid en uitgezonden. In het najaar zullen de eerste jonge vrijwilligers worden uitgezonden. De vrijwilligers zullen in het algemeen niet jonger dan 25 en niet ouder dan 32 jaar kunnen zijn. Zij moeten een goede kennis van een der wereldtalen (Engels, Frans, Spaans) bezitten en tijdens een op leidingsperiode van 4 5 maanden met de modernste middelen de streektaal leren van het land waar zij gaan werken. Ge dacht wordt aan een uitzendingstermijn van twee jaar. De vrijwilligers krijgen een salaris dat voldoende is voor een een voudige levensstandaard die ligt o£> het peil van de mensen die vergelijkbaar werk verrichten in het land dat deze hulp ont vangt. Na de uitzendingstermijn zal een toelage worden verstrekt om de vrijwilli ger in staat te stellen zich thuis weer aan te passen in het leven. TEHERAN (AP) Het nieuwe bewind in Irak is begonnen de burgerij te bewa penen in de strijd tegen de communis tische agitatoren in Bagdad, Basra en andere grote steden van Irak, aldus heeft een reiziger uit Bagdad te Teheran ver klaard. Maandagmiddag, aldus deze rei ziger, werd in de straten van Basra door de politic een zware strijd geleverd tegen demonstranten, die portretten meedroegen van de vermoorde premier Kassem. De reiziger, die verklaarde op zijn avontuur lijke tocht enkele malen door het oog van de naald gekropen te zijn, verklaarde dat politie en leger in Basra het vuur open den op naar schatting drieduizend com munistische demonstranten, die spandoe ken meedroegen en Kasscms naam rie pen. Er zijn ten minste 250 personen ge dood, aldus de reiziger. In de Perzische oliehaven Abadan werd bericht ontvangen dat de communisten in Basra zich meester gemaakt hebben van de gevangenis en 1500 communisten en misdadigers vrijgelaten hebben. In Bag dad gaat de avondklok thans om 22 uur in. Het nieuwe regime heeft gewaarschuwd dat overtreders zonder pardon onmiddel lijk zullen worden neergeschoten. In Bag dad en Basra zijn alle scholen nog geslo ten en maandagmorgen waren slechts enkele winkels open. Deze werden geslo ten toen de demonstraties des middags hun hoogtepunt naderden. Naar vernomen wordt voeren de nieuwe Iraakse leiders een bloedige campagne om de communisten in het gehele land te „vernietigen". Berichten die in verschil lende hoofdsteden in het nabije oosten bin nenkomen wijzen er op, dat de Iraakse communisten zich op leven en dood ver zetten tegen de revolutie. Daar de grenzen van het land gesloten zijn, zitten de communisten opgesloten. Uit Damascus wordt meegedeeld, dat zij uit Bagdad vluchten en in de provincie ondergronds gaan om het verzet voort te zetten. In totaal hebben thans zeventien landen het nieuwe regime erkend, waaronder de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, de Sovjet-Unie, Arabische landen en als laat ste Oost-Duitsland. Onbevestigde berichten in Teheran spre ken van ongeveer vijfduizend doden se dert het begin van de opstand. De nieuwe militaire gouverneur-generaal van Irak heeft beslag laten leggen op alle eigendommen van ongeveer tachtig voor aanstaande personen van het oude bewind, onder wie oud-premier Kassem en zijn familieleden. De nieuwe regering heeft alle Iraakse politieke vluchtelingen in het buitenland uitgenodigd terug te keren daar het land thans is „gezuiverd". Alle dag bladvergunningen zijn ingetrokken. De kranten moeten nieuwe vergunningen aan vragen. woensdag en donderdag 100 gram bij 500 gram prima mager gehakt KENNEMERLAAN 43-45 DJAKARTA Als Malaya volhardt in zijn plannen voor een Maleise Federatie, zal een strijd met de wapens.moeilijk zijn te vermijden. Aldus Indonesiës minister van Buitenlandse Zaken dr. Soebandrio op een persconferentie in Djakarta. Hij be schuldigde Malaya van een vijandige hou ding jegens Indonesië. KOEALA LOEMPOER De vorming van de Maleise Federatie gaat door on danks het Indonesische dreigement, rea geerde vice-premier en minister van De fensie van Malaya Abdoel Razzak, hierop in Koeala Loempoer. „Malaya staat gereed om terug te slaan als de Indonesiërs het zouden wagen ons aan te vallen," verklaarde premier Rah man in een vraaggesprek met de Mala yan Times. (Reuter).

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1