Bonn heeft het bij vele bondgenoten verkorven i £l/V ?Q O In Genève begint vandaag een nieuwe ontwapeningsronde Peking eist van Moskou afzwering van Belgrado WERELDNIEUWS J Noorse en Deense ambassadeurs maken hun opwachting bij von Hossel Tankboot met 39 man vermist Persconferentie van Rudolf Augstein «i mm 3* De Pravda geeft een kijkje in Amerika's defensie-plannen Bloedige strijd in Portugees Guinee DINSDAG 12 FEBRUARI 1963 3 Moeilijke ogenblikken Von Brentano naar V.S. MIGS VOOR INDIA SmAf?|BA Kf i t SB mtm- (Dp de raatótoel i ,L-fItrnwot jm «ftarvw* "t Russisch apartje met de neutrale landen De lege Franse stoel Wereldwijd Polaris-net De OAS had uitgewerkte plannen voor berechting van president De Gaulle Duif Indonesische steun voor het Chinese standpunt Bemoedigend teken" Njyft.j»» .«■NS (Van onze correspondent) BONN De bondsregering en bonds kanselier Adenauer zijn voor toetreding van Denemarken en andere Scandinavische landen tot de Europese Economische Ge meenschap, zoals onder andere ook geble ken is uit de positieve Westduitse reactie op het verzoek destijds van Denemarken en Noorwegen, onderhandelingen te mo gen beginnen met de E.E.G., aldus ver klaarde gisteren de regeringswoordvoer der in Bonn op vragen over het relaas van minister van Defensie Von Hassel, die op 26 januari op een C.D.U.-conferen- tie zou hebben gezegd dat Adenauer toe treding van de Scandinavische landen en Groot-Brittannië met zorg tegemoet zag, omdat het wel eens een overheersing van het sociaal-democratische element in het verenigd Europa zou kunnen brengen. Der gelijke uitlatingen van de bondskanselier bestreed de regeringswoordvoerder. Hij vertelde dat de Noorse ambassadeur minister Von Hassel opheldering heeft ge vraagd over diens uitlatingen. Ook de Deense ambassadeur komt zijn opwachting maken. In Bonn herinnert iedereen zich dat Adenauer al eens eerder blijk gaf niet happig te zijn op toetreding tot de E.E.G. van socialistische landen of landen, zoals Groot-Brittannië, die misschien weldra een socialistische regering kunnen krijgen. Nog het vorig jaar liet de bondskanse lier in Berlijn blijken er zo over te den ken. Hij somde toen ook uitvoerig alle be zwaren tegen een Brits lidmaatschap van de E.E.G. op en zei dat Londen in elk geval buiten een eventuele politieke unie zou moeten blijven. Moeilijke ogenblikken had de regerings woordvoerder, toen hij aan de tand werd gevoeld over de reis naar Washington van professor Carstens, een van de twee (DPA) De leider van de fractie van Adenauers Christen-Democratische Unie in de Bondsdag, de oud-minister van Buitenlandse Zaken dr. Heinrich von Bren tano, gaat volgende maand naar Washing ton voor besprekingen met leden van de Amerikaanse regering. Volgens een woord voerder van de C.D.U. zal Von Brentano waarschijnlijk een onderhoud hebben met president Kennedy. Het voornaamste doel van de reis zou zijn, te helpen bij het uit de weg ruimen van „misverstanden" over het Frans-Westduitse vriendschaps verdrag. Volgens regeringskringen in Bonn wordt van Amerikaanse zijde de in vloed van dr. Adenauer op president De Gaulle overschat. iii» NEW YORK (AFP) Ondanks alle naspo ringen ter zee en vanuit de lucht is van de sinds vorige week maandag vermiste Amerikaanse tanker „Marine Sulphur Queen" en zijn 39 opvarenden taal noch teken gehoord of gezien. Het schip was met een lading vloeibare zwavel van Beau mont, in Texas, op weg naar Norfolk, in Virginia, waar het donderdag had moe ten aankomen. Het laatste bericht van de „Marine Sulphur Queen" werd vorige week maandag opgevangen, toen het schip zich ter hoogte van Key West bevond. Er werd daarin niet van moeilijkheden ge rept. De mogelijkheid dat het schip gedwon gen zou zijn geworden een Cubaanse ha ven binnen te lopen, wordt afgeschreven. De Zwitserse ambassade in Havana heeft op Amerikaans verzoek hiernaar een on derzoek ingesteld, doch de Cubaanse auto riteiten hebben geantwoord dat hun niets bekend is over de aanwezigheid van het schip in een Cubaanse haven. Men acht het waarschijnlijk, dat de tan ker is vergaan tijdens de storm die boven de Atlantische Oceaan woedde, toen het schip zijn laatste bericht verzond. NEW DELHI In de haven van Bom bay zijn de eerste van de twaalf Mig-straal jagers aangekomen, die de Sowjet-Unie aan India heeft toegezegd voor de oplei ding van piloten. Advertentie - mimm, staatssecretarissen van Buitenlandse Za ken. Hoewel heel Bonn weet dat Carstens zeer onder de indruk van de Amerikaanse boosheid over de Frans-Westduitse politiek van de laatste tijd is teruggekeerd, pro beerde hij toch het voor te stellen of alles pais en vree is. Op de vraag of volgens Carstens de Amerikanen nog altijd zo wei nig op hebben met de consultatie, waarin het Frans-Westduitse unieverdrag voor ziet en die in de praktijk de formulering van een gemeenschappelijke militaire en buitenlandse politiek van Bonn en Parijs kan betekenen, moest de woordvoerder het antwoord schuldig blijven. Het ziet er naar uit dat de bondsre gering nog steeds geen politieke beleids lijn heeft uitgestippeld, waarlangs zij de betrekkingen met haar bondgenoten kan verbeteren. Een dergelijke lijn wordt met de dag noodzakelijker, want de Westduit se diplomatie heeft op dat punt haar diep tepunt wel bereikt: de relaties met Was hington zijn gespannen, met de Benelux onder het nulpunt, met Italië koeltjes en sinds de rel rondom Von Hassel ook met de Scandinavische landen verre van roos kleurig. Met Oost-Europa is Bonns rela- toe ook niet stralend te noemen, zodat bij het opmaken van de- rekening alleen goede betrekkingen 'kunnen worden ge constateerd met Frankrijk, Luxemburg, Spanje en Portugal en enige Zuidameri- kaanse, Afrikaanse en Aziatische landen zoals Irak, welke nieuwe regime de bonds regering gisteren als eerste Westeuropese staat erkende. (Van onze correspondent) BONN Spiegel-uitgever Rudolf Aug stein, die 'ijf dagen geleden werd vrijge laten uit de gevangenis waarin hij 104 dagen had doorgebracht, zei gisteren op een persconferentie in Hamburg, dat men hem correct had behandeld. In de pers is het Openbaar Ministerie er een beetje slecht afgekomen, vond Augstein, die zei dat men niet moest ver geten, dat politieke krachten achter de actie tegen Der Spiegel hadden gezeten. De uitgever verweet de vroegere staats secretaris van Justitie, dr. Walter Strauss, die op bevel van minister van Defensie Strauss naliet zijn eigen minister te infor meren over de Spiegel-actie, dat hij zich aan grove schending van zijn plicht schul dig had gemaakt. Hetzelfde verweet Aug stein staatssecretaris van Defensie Hopf. De justitie stelt hier al een onderzoek in, zo ertelde hij, en het is dus niet nodig dat ik een aanklacht tegen de staatssecre tarissen indien. Op een vraag antwoordde Augstein, die vertelde 14 pond te zijn afgevallen, dat oud-minister Strauss zich in de Spiegel- affaire had gedragen, -.zoals hij het ,van hem had verwacht. spaar bij de m is Emil Holz uit Mannheim heeft een elastische bescherming, voor bochten en middenbermen ontworpen, welke op de foto op schaal te zien is. De Duitse minister voor verkeer heeft belangstelling getoond voor deze vin ding tot verhoging van de verkeers veiligheid. De bewindsman heeft Emil Holz aangeraden te proberen een industrie te interesseren. GENèVE (Reuter) De Russische dele gatie bij het ontwapeningsoverleg in Ge nève heeft maandag, aan de vooravond van de besprekingen die vandaag worden her vat de acht neutralistische afgevaardigden uitgenodigd voor een gedachtenwisseling over de kwestie van een verbod op het nemen van kernproeven. Westelijke diplo matieke waarnemers beschouwden deze Russische invitatie als een belangrijk on derdeel van de campagne van Moskou om met steun van de neutralisten het westen concessies af te dwingen. Zoals gemeld hebben de Russen de Brit ten en de Amerikanen ervan beschuldigd, dat zij door hun onbuigzaamheid het ge heime vooroverleg over de kwestie van de kernproeven in New York hebben doen mislukken. De Russen braken dit overleg dat op 14 januari was begonnen, onver wachts af. Zij hadden zich bereid verklaard akkoord te gaan met drie inspecties per jaar op hun gebied, maar het westen eiste acht tot tien inspecties. De Britse dele gatieleider Godber heeft laten weten, dat deze acht tot tien inspecties niet het laatste woord van het westen zijn. t De acht neutralistische landen die aan het Geneefse overleg deelnemen Bir ma, Brazilië, Ethiopië, India, Mexico, Ni geria, Egypte en Zweden zijn zeer te leurgesteld over de mislukking van het vooroverleg tussen de V.S., de Sovjet- Unie en Engeland, dat zich aanvanke lijk veelbelovend liet aanzien. Men ver- wacht dat zij het westen zullen trachten te bewegen tot concessies. Amerika heeft inmiddels zijn onder grondse kernproeven, die .tijdens het voor overleg in New York waren opgeschort, hervat. De Algemene Vergadering van de UNO had er in haar laatste zitting op aangedrongen alle kernproeven vóór ja nuari van dit jaar te beëindigen. De perikelen van de Geneefse confe rentie worden nog vergroot door de le ge Franse stoel aan de conferentietafel. De Gaulle heeft het ontwapeningsoverleg geboycot sinds dit elf maanden geleden werd geopend. Dit is altijd een zorgelij ke factor geweest, maar de ongerustheid is nog groter geworden nu zo onver bloemd aan het licht is gekomen, dat De Gaulle een derde macht in Europa wil op bouwen, op basis van een onafhankelijke Franse kernmacht. MOSKOU De Pravda beweert nauw keurig op de hoogte te zijn van de Ame rikaanse plannen voor een net van mili taire bases van met Polaris-raketten uit geruste kernonderzeeboten. Het Russische partij-orgaan geeft het volgende kijkje in de Amerikaanse plannen: In de Midellandse Zee worden Polaris- bases ingericht in de havens van Rota (Spanje, nabij Cadiz), Napels en Kre ta. Voor het gebied van de Indische Oce aan zouden plannen bestaan voor soort gelijke mobiele bases, met Aden als mid delpunt. De Stille Oceaan zouden de Ame rikanen willen bestrijken door bases die voorlopig op Guam, maar uiteindelijk in Japanse havens onderdak zouden krijgen. Tenslotte, aldus de Pravda, wordt de mobiele basis voor kernonderzeeboten in het Noordpoolgebied, met het Britse Holy Loch als middelpunt, gehandhaafd. „Het wereldnet van deze mobiele bases dat thans door de Verenigde Staten wordt uitgewerkt, is een atoomstrik waarmee zij de gehele wereld willen omspannen" schrijft de Pravda. ATHENE In welingelichte Amerikaan, se kringen in Athene werd gisteren ont kend, dat de V.S. van plan zijn met Po laris-raketten uitgeruste kernonderzeebo ten op het eiland Kreta te stationeren. ROME De Amerikaanse onderminister van Defensie, Gilpatric, heeft gisteren met de Italiaanse premier Fanfani geconfereerd over een kwestie die in Italië politiek dy namiet is: de plannen om de Amerikaan se raketbases op Italiaanse bodem te ver vangen door niet Polaris-raketten uitge ruste duikboten. (AP), Verhalen uit de rechtszaal (Van onze correspondent) PARIJS Wanneer de aanslag op gene raal De Gaulle vorige zomer zou zijn ge slaagd, zou het Franse staatshoofd in een villa in Versailles zijn berechting door de O.A.S. hebben moeten afwachten. Een villa, die al tot een lichte vesting was herscha pen en waar alle dossiers inzake de „misda den" van de president van Evian tot de sabotage van de NAVO reeds wa ren gedeponeerd. De president had de dos siers rustig kunnen bestuderen en de de ken der advokaten van de balie van Ver sailles zou hem juridische assistentie heb ben verleend. CONAKRY (AP) Anti-Portugese op standelingen die vanuit Guinee opereren, hebben de laatste tijd 130 Portugese sol daten gedood in het naburige Portugees Guinee. Aldus een communiqué van de „Onafhankelijke Afrikaanse Partij" van Guinee en Kaap Verdi. Als represaille voor een aanval op een legerkamp zouden de Portugezen twee dorpen hebben platge brand en de inwoners daarvan hebben vermoord. Meer strepen Inzake de zebrapaden zouden wij hier, op deze plaats, graag het volgende willen naar voren brengen. Zebrapaden dienen zichtbaar te zijn. Dat is heel duidelijk. Zodra men, lezer, een zebrapad niet meer kan zien, dan betekent dat dat men prooi is voor buschauffeur, be stuurder en brommer. Dan wordt het hot en her over de straat vliegen en dat kost mensenlevens. Wij wijzen hier dan ook op de duidelijkste zichtbaarheid. Voorts, menen wij, zijn er te weinig zebra paden. Er zijn telkens momenten, hebben wij ontdekt, dat zij door een ontbreken ter plaatse, lijfsgevaar beduiden. Wanneer men, als voetganger dus, al eens de straat wil oversteken om een vriend te begroeten of een vriendin te kussen of eenvoudig omdat bepaalde instincten daartoe drijven, dan blijkt telkens weer dat er geen strepen zij n op zo' n punt. Dat is verkeerd. Het is bovendien gevaarlijk. Men moet, menen wij, op élk ogenblik van de dag zijn vriend kunnen begroeten en zijn vriendin kunnen kussen (zijn vrouw, zijn nichtje, zijn Miesje, zijn buurmeisje, zijn verloofde) en wie, ineens, vanwege een intensieve kriebel in de zielspartijen, naar d'overkant wil, die moet daartoe in staat zijn zonder dat meteen de dood toe slaat.. Kijk eens, mensen: waar gaan w ij heen als deze essentiële, menselijke emotionaliteiten niet meer geuit kunnenworden! Dan wordt het gemeen aankoeken van innerlijke slakken, gemoedsaankorstingen, en een ieder weet nü wel wat voor ge volgen zoiets kan hebben. Daar krijgt men valserds van in huis; personen die kat schuppen, hond slaan, kanarie verschrik ken door met een krant op de kooi te slaan en die, in huiselijk verkeer, on verdraaglijk hoesten, beestachtig niezen en aterig handelen ten overstaan van boven- en benedenburen; moeilijke men sen kortom Telkens, aldus hebben wij met eigen wetenschappelijke scherpte vastge steld, ontbreken de zebra's. Dan ziet men drommen voetgangers, als het koor van een opera, op de rand van de stoep, heen en weer bewegen met pathetische gebaren en verwrongen gezichten wuivend naar d'overkant, wenkend naar bekenden, naar moeder vaak, naar vader ook, naar Evert soms en niet óver kunnen. Ofwel omdat de zebra's ruwweg ontbreken of wel omdat zij onzichtbaar zijn geworden Soms heeft het woeste verkeer de strepen weggevreten en weggeklauwd met felle bandreliëfs en gloeiende remsporen, soms bedekken sneeuw, hagel, zand en modder de zebra en dan staat men, de bril geheel beslagen, de ogen tot spleetjes vernauwd, als Robinson Crusoë op zijn eiland en tast om zich heen. Men ziet het aan- en uitflit- sen van verkeerslichten; men hoort het knallen der motoren, het loeien der sirenes, men kijkt omhoog, men kijkt omlaag, men kijkt naar links, men knipoogt tegen een jong meisje (om haar steun te geven); men sluit de ogen geheel. Maar niets helpt. Men moet eerst de strepen ontbloten ten einde, met,.redelijke kans van slagen,,de overkant te kunnen halen. En wie heeft daar lust toe? Wieheeft trouwens altyd- hét gereedschap bij zich om de strepen schoon te gaan maken? Lang niet ieder een, geloven wij. Lang niet iedereen. Daarom: ten eerste moeten er meer zebra's komen; ten tweede moeten die zebra's onafgebroken zichtbaar blijven. Ook des nachts. Ook bij zonsverduistering. Want oversteken is een eis. Stel nou eens dat u aan d'overkant Wout ziet. „Wout!", roept men, „Wout!" en dan wil men over steken, wij hebben het tientallen malen gezien, en knats!, daar hebben ze u met die wielen: plat. Zoiets kdn toch niet. Wil zo'n man gewoon naar Wout toe. Hart stikke was 'ie. Knats! Kdn toch niet, lui. Daarom. TOKIO (AP) Communistisch China heeft indirect laten weten, dat het een Russische afwijzing van Joegoslavië als een eerste voorwaarde beschouwt voor het regelen van het ideologisch geschil tussen de Sovjet-Unie en China. Het of ficiële Volksdagblad schrijft boven het verslag van een rede door de tweede vice- voorzitter van de Indonesische communis tische partij, Njoto: „Er kan geen wijzi ging komen in de afwijzing van de moder ne revisionisten van Joegoslavië. De re volutionaire krachten van de wereld zul len onder geen enkele omstandigheid de pogingen tot een contra-revolutie door de Tito-groep toelaten. Verschillen in de in ternationale communistische beweging die nen alleen te worden opgelost op de basis van de Moskouse verklaringen". Dit commentaar lijkt het antwoord op de oproep van de Russische communis tische partij voor een inleidende bilaterale conferentie met de Chinezen om het ge schil te onderzoeken. Uit de rede van Njoto blijkt duidelijk dat hij in de ideologische twist de zijde van Mao Tse Toeng kiest. De Pravda heeft in haar oproep tot een conferentie met de Chinezen de Russische hulpverlening aan India, waarop door de Chinezen scherpe critiek is uitgeoefend, verdedigd. „Het is ontoelaatbaar," aldus de Pravda, „dat ideologische geschillen zonder meer in de sfeer der economische en buitenlandse betrekkingen worden over gebracht." WASHINGTON (Reuter) -- De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft in een televisieprogram ma verklaard dat het ideologisch geschil tussen de Sovjet-Unie en China een com munistische stelling aangaande het kapita lisme weerlegt. Het bewijst dat het com munisme en niet de moderne democratie „de kiemen van zijn eigen ontbinding in zich draagt." De minister ziet het geschil als een bemoedigend teken voor „de toe komst van de vrijheid." Alle Amerikaanse topdeskundigen zijn het er over eens dat de eenheid van de communistische bewe ging uiteen is gevallen door het ideologi sche geschil. Advertentie periode dan moet U op Uw hoede zijn Als U zich rillerig voelt in deze griep- periode dan moejflk Uw hoede zijr.. Neem direct een^MNK grieppoeder en U voelt zich sf^dig veel beter. Ga er mee door tot l«ich weer helemaal fit voelt. MEEITO poeders helpen snel en zijn gemakkelijk in te nemen. Als U zich rillerig voelt in deze griep- er mee douj^ti^XJ zi^yweer helemaal fit vo?nQlfff:.£s ff*, helpen snel en ziiii gemakkelijk in te nemen. ^iep- periode dan moet U op Uw hoede zijn. Laster en wanbegrip. De UNO heeft een 19 pagina's tellend boekje gepubliceerd over haar optreden in Kongo. „Habitue le lasteraars" worden beschuldigd van het verspreiden van onjuiste en ver draaide berichten over de Kongo-opera- tie, „die in de publieke opinie meer wanbegrip en verwarring heeft ontmoet dan elke andere belangrijke UNO-acti- viteit", aldus het boekje. Van dik hout. Bij een gevecht tussen sta kende en werkwillige houthakkers zijn in de Canadese provincie Ontario drie mannen om het leven gekomen. De laatste dictator. Generaal Stroessner, de enige dictator die Zuid-Amerika nog keq.t, heeft zijn presidentschap van Pa raguay voor minstens vijf jaar geconti nueerd, door een grote overwinning in de presidentsverkiezingen. Liefdesbrieven. Een arts uit Nancy is ge arresteerd na de ontdekking van meer dan 100 liefdesbrieven van zijn hand aan een verpleegster. „Als jij mij toestem ming geeft, zal ik mijn vrouw uit de weg ruimen", schreef de arts. Twee we ken geleden bracht hij zijn dodelijk ge wonde vrouw naar het ziekenhuis. Zij had zich een kogel door het hoofd ge schoten, beweerde de arts; een bewering die toen wél, maar nu niet meer wordt geloofd. Aangevuld. Premier Diefenbaker van Ca nada heeft zijn kabinet aangevuld. De minister en onderminister van Defensie en de minister van Handel hadden hun ontslag ingediend. Het kabinet blijft nog twee maanden aan, bij ontbonden parle ment, totdat verkiezingen zijn gehouden. Onvoordelig dozijn. Op de Autobahn Aken-Keulen reden gisteren door de gladheid twaalf auto's op elkaar, waar door de weg urenlang versperd bleef. Twee mensen raakten gewond. De tota le schade van het ongeluk wordt ge schat op 300.000 mark. Puin. In het centrum van de Braziliaanse koffiehaven Santos is een gebouw van drie verdiepingen ingestort, waardoor een honderdtal mensen werd bedolven onder het puin. Tot dusver zijn acht lij ken geborgen. Spreek of ik duw. De Spanjaard Frances co Toledo Pernia heeft tegenover de po litie bekend, dat zijn vrouw door zijn toedoen van de Eiffeitoren is gevallen. De vrouw kwam om het leven. Volgens de verklaring van de man, had hij zijn vrouw op het hek gezet om haar te dwingen de naam te noemen van de man met wie zij hem zou bedriegen. Hij had de vrouw echter niet kunnen vasthouden, waardoor zijn omlaag was gestort.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3